Vla is de vlaai niet meer De muziek kan weer in Breda terecht... Opereren Over tijd? Predictor De laatste jaren wordt er in enkele landen in Ame rika en in Zweden steeds meer toe overgegaan een ge deelte van de dunne darm operatief wen te halen. Dit ter behandeling van erg dik ke mensen, die alle andere mogelijkheden om te verma geren zonder resultaat heb ben geprobeerd. De behandeling berust op het gegeven, dat na de weg neming van een deel van de dunne darm, niet meer alles wat gegeten wordt in het li chaam wordt opgenomen en dat men dus afvalt. Daar dit een hele ingreep in de lichaamshuishouding betekent moet er aan strenge voorwaarden worden vol daan: de patiënt moet goed gezond zijn, niet ouder dan 50 jaar zijn, geen stoornissen in de stofwisseling hebben en geestelijk stabiel zijn Verder moet de patiënt voor en na de operatie langdurig begeleid worden door een team van specialis ten, omdat het gevaar om in een slechte voedingstoestand te raken niet denkbeeldig is. Ook dient men extra vitami nen en mineralen te krijgen. Limburgse vlaaibakkers krijgen klanten uit het hele land Beatrix en Claus in kruissteek FERWERD— Als Klaaske Groenia-de Haan de tel niet is kwijt geraakt dan bestaat haar geborduurde portret van prinses Beatrix en Claus precies uit 75.580 halve kruis- steekjes. Mevrouw Groenia, die door gewrichtsreumatiek al vijf tien jaar invalide ts, heeft van handwerken haar hobby gemaakt. Vandaar dat zij er niet tegenop zag om een 130 cm hoog en één meter breed portret van het prinselijk paar te borduren. Ze deed er acht maanden over. Een pe riode waarin zij dagelijks vier a vijf uur draad en naald hanteerde. Ze gebruikte 155 strengen wolgaren in veer tien verschillende kleuren. Maar omdat zij in huis al zo veel borduurwerkjes heeft hangen besloot zij om het portret te verkopen. De prijs? Op zijn minst een cent per kruissteek je of om precies te zijn f 750maar mevrouw Groenia doet het portret van het prinselijk paar liever voor een hogere prijs van de hand. Wie wil komen kijken is hartelijk welkom in het Friese Ferwerd, waar het huis een soort plaatselijk handwerkmuseum is. Maar ze krijgt dan van te tevoren wél graag eerst een telefoon tje 05181—724. Nu kunt u zelf als eerste weten of u wel of niet in verwachting bent. Doe de eenvoudige, betrouwbare Predictor Zwangerschapstest. Thuis en op uw gemak. Al 9 dagen na het uitblijven van de menstruatie kunt u 't weten. U vindt de Predictor Zwangerschapstest bij apotheker en drogist. Zwangerschapstest voor thuisgebruik. DAMESMODE li in exclusief jonge stijl l\ wiMMs BREESTRAAT1080-112 LEIOEN Limbricht De Limburgse vla, is de Limburgse vlaai niet meer. Werd de vlaai vroeger door de boerin of de plaatselijke bakker met de hand bereid en op de vloer gebakken, te genwoordig komen in de broodfabrie ken honderden vlaaien per minuut van de 'lopende band. Bij veel Limburgse gezinnen werd vroeger een stuk vlaai als afsluiting van ene stevige koffiemaaltijd geser veerd. Nu heeft de vlaai in veel ge vallen de plaats van het gebak inge nomen. Maar het versnelde produk- tieproces is jammer genoeg wel ten* koste van de smaak gegaan. Want wie ooit een ouderwetse vlaai heeft geproefd, zal een vlaai uit de brood fabriek maar een povere imitatie vinden. De klanten van de gebroeders Jacques en Guus Dende uit het Zuid limburgse plaatsje Limbricht kun nen hierover meepraten. Zij komen uit alle delen van het land en daar om is het voor hen geen overbodige luxe om de bestelling tevoren telefo nisch op te geven. Er zijn mensen uit Rotterdam en Den Haag die zo'n tien vlaaien tegelijk kopen en ze dan in de diepvries leggen. Maar meer dan tien vlaaien krijgen zelfs de bes te klanten niet mee, want bakker Denie wil voorkomen dan sommige smulpapen zelf een handeltje gaan beginnen. Verbaasd Wie bij de gebroeders Denie in het Zuidlimbungse Limbrigt op bezoek komt, zal verbaasd over de piepklei ne bakkerij zijn, die voor een groot deel in beslag wordt genomen door een ouderwetse vier meter lange oven. Door het open deurtje zijn rijs tevlaaien van ongekende grootte te zien, die door Guus Denie met een lange spaan uit de oven worden ge schept. Er gaan zo'n dertig vlaaien tege lijk in, die zo'n acht centimeter hoog zijn als zij er uit komen. Hout De oven van de gebroeders Denie werd al zeventig Jaar geleden door hun vader gebouwd en moet nog steeds met hout worden gestookt, want de broers voelen niets voor het overschakelen op aardgas, omdat dat desastreus voor de smaak van hun Limburgse vlaaien zou zijn. Ze namen het bedrijf jaren geleden van hun vader over. Toen kwamen er nog boerinnen uit de omtrek 'om hun zelf gemaakte deeg voor brood en taarten in de oven te laten bakken, maar dat kan tegenwoordig niet En de gebroeders Denie hebben ook geen tijd meer om zelf de viuohten voor hun beroemde vlaaien te wekken. En dus behelpen zij zich met ingemaakte vruchten uit Marok ko. De specialiteit van de gebroeders Denie is de rijstetvlaai, die oorspron. keiijk uit Luik komt. Het recept heb ben zij zelf van een leermeester uit die stad meegenomen, maar zij heb ben het sindsdien zorgvuldig geheim gehouden. En het is dan ook nog geen enkele collega van hen gelukt om even heerlijke rijstenvlaaien te bak ken. Wat de werktijden betreft zijn de gebroeders Denie echter geen ouder wetse bakkers. Ze beginnen 's-mor- gens pas om half acht met bakken en gaan als zij 's-avonds om een uur of zeven nog niet klaar zijn de volgende dag weer verder. Wij kunnen wel dag en nacht werken, zeggen zij, maar wat koop je er voor? e uniformfabriek in i draait weer. onder de 125 Jaar ver- naam van J. P. Mol, maar bv. Mol ging vier maan- |eleden failliet. Het bedrijf is ht door de Belgische petten- Indian Caps Van Kootsen ^twerpen. Deze was de groot- ndeelhouder in Mol bv en jnu de volledige eigendom. De pad al een onderneming in Henca Uniformpetten. Dit jnet zijn twintig werknemers Breda. Het faillissement j het gerennomeerde bedrijf lol zeer snel in zijn greep ge- _L nadat twee Jaar geleden K aankoop van een tweede fa- In Nieuwerschans zwaar boven cht was getild. staande kraag, die kan een B kleermaker niet doen. En er haar één in het land, die een an maken. Dat zijn wij". J. Zodenkamp: „Een hy- ime fabriek, waarbij verge- Breda een oude schuur is. "^roduktie in aantallen, waar- je nog nooit hadden gehoord, «as veel te groot voor ons, er jn 240 man Aanloopmoeilijk en produktieverlles: het was ppiept". kind hhandelbare stiefkind is nu )ten naar de Duitse uniform- i Bawl, die de mensen in Brschans tot 1 september aan Jrk kan houden op de lopende vertrouwt men er nu op werk weer op de oude voet trden aangepakt. De fabriek rendabel geweest, ton '25 Jaar geleden in uni- ten, voornamelijk voor het leger. Verder was de tropenhelm een enorm artikel. Nog van dat de gelijke werk, gemaakt op de ouder wetse mallen van kurk. In tropen helmen is Mol niet veel meer. Om dat het tegenwoordig plastic en hardschuim is en omdat we niet zo veel tropen meer hebben. Zo nu en dan een ordertje. Van muziekkorps Eendracht uit Best of van het Kamper Trompetterkorps. En van de praalrijders van de Haagse paardenpolitie, als het feest is. Later ging Mol er boorduurwerk bij doen. Vaandels en vlaggen. Alle le- gervaandels, waarvoor zelfs de ko ningin moet neigen, komen van de meisjes van Breda. Passementen Verder werd het passementswerk ter hand genomen, tressen en epau letten, waar de militaire gala-uni formen mee worden opgetut. In een garnizoensstad als Breda zat Je daarmee net zo goed als met water in de Sahara. Ook deed Mol een tijdje rouwarti- kelen. Voor het beslag van de lijk kisten werd zelfs een gieterij inge richt. Dat is verleden tijd. „Tegen woordig zetten ze een platte pet op en klaar is Kees", treurt de heer Zodenkamp, „echte Kraaien zie Je haast niet meer'. Het uniformenwerk werd 25 Jaar geleden de hoofdzaak. Als Je alles maakt wat bij een uniform hoort is dat een logische stap. Er werd ge start met het Rijk. De mannen van het Loodswezen, de douane, de be geleiders van gevaarlijke stoffen, de bodes van ministeries. „Het Rijk betaalt wel snel, maar het Rijk betaalt nooit veel", bere kende men. n order voor het rijk gaat op inschrijving. „En inschrij vingen zijn uitgeknepen dingen". Negen Jaar geleden is Mol zich toen helemaal op de muziekkorpsen gaan werpen. Er zijn een stuk of zes fa brieken in het land, die een harmo nie kunnen helpen. Maar Mol was de enige, die de hele ratteplan als c hoofddeksels en leerwerk erbij le- Schutterij verde. korpsen lopen die eigenlijk hetzelf de gekleed zijn. Maar ze hebben niet hetzelfde pak aan". Zesduizend Het was gewoon een kwestie van rekenen: er stappen door Nederland ongeveer zesduizend muziekkorpsen rond. Om de tien Jaar willen die eens een ander pakje. Dat zijn zes honderd serieuze klanten per Jaar. Met twintig procent van die vraag kleedde Mol per jaar zo tussen de 100 en de 150 korpsen aan. Precies genoeg om dat fabriekje met 65 man draaiend te houden. Na de oorlog is het uniformwerk pas serieus geworden. Daarvóór was Je geüniformeerd als Je allemaal ongeveer dezelfde pet en stropdas had. Het kan nu allemaal zoveel feestelijker omdat de korpsen subsi die krijgen en geld vragen voor hun optreden, dat vaak tot ver in het buitenland gaat. „Dat aankleden kost twintig mille, de instrumenten minstens evenveel. Voor het weet sta je met een ton op straat. Als Je dat spul in tien Jaar wil afschrijven moet Je rede lijk verdienen", zegt de heer Zoden kamp. Hij heeft altijd een agenda vol met afspraken, die hij 's avonds moet honoreren. „Het zijn hobbyisten, die overdag werken en 's avonds toete ren. Ik moet letterlijk achter de muziek aan". De fabriek heeft een collectie uitge bouwd van zeventig hoofddeksels en 25 uniformen. Een beperkte keus, die toch oneindig blijkt. „Iedere broek heeft twee pijpen en elk jasje twee mouwen. Maar Je kan kiezen uit driehonderd kleuren, uit kolbakken en petten in alle soort, uit steeds andere uitmonste ring. In Den Haag heb ik drie Soms komt een korps met een eigen tekening of een plaatje uit een boek. Dat willen ze hebben en dat moet dan maar worden benaderd. Schutterijen zijn het meest exact in hun eisen: We willen de schutters van Maastricht uit 1894". En niets anders. De bibliotheken van de Ko ninklijke Militaire Academie en het Legermuseum moeten dan uitkomst brengen. Die hele wereld van klatergoud wordt in Breda bij elkaar getoverd door veertig ateliermeisjes en 25 mannen. Daarbij een tiental onver vangbare oude vakmensen, van die kleermakers die nog in de eóhte kleermakerszit op tafel werken. Na de angstige dagen van het fail lissement gaan die 65 nu bij Henca weer aan de slag. Het moet moge lijk zijn aan de kost te komen. Een optimistische directeur Zodenkamp berekent het zo: er is voor dit werk geen concurrentie uit het buiten land, Je kan steeds op Je oude basis doorwerken omdat die uniformen niet modisch zijn gericht en Je hebt geen groot verkoopapparaat nodig omdat ze vanzelf naar Je toekomen. „Het liefst doen we natuurlijk een doodgewone muziekkorps. „Dit mo delletje vinden we leuk en het moet die kleur zijn". Dan komt zoiets compleet met hoofddeksel op een gulden of driehonderd", zegt de di recteur, „Maar we maken ze ook van vijfhonderd en van zevenhon derd". Want ais het moet gaan ze in Bre da voor geen tierelantijntje uit de weg. DIRECTEUR ZODENKAMP staande kraag (Foto Piet de Nijs)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7