Kritiek op Oostenrijk Dressuur. nieuwe hunler filter Brandt eerder terug van bezoek aan Nixon Demonstraties en protesten tegen sluiting kamp Links en rechts in Frankrijk verder uiteen SPIRO AGNEW: „IK TREED NIET AF" Joden blijven welkom Lhili is abattoir 25 voor f 1,75 Bittere aanval op ministerie van Justitie MAANDAG 1 OKTOBER 1973 BUITENLAND (Van onze correspondent) WENEN De gijzelaars zijn bekomen van de schrik, de twee Arabische terroristen zitten veilig en wel in Libië en in Oostenrijk is een felle polemiek losgebarsten over de consequenties. Bondskanselier Kreisky heeft de „adelaars van de Palestijnse revolutie" beloofd om de faciliteiten voor de Joodse immigranten uit de Sowjet-Unie op te hef fen en het opvangcentrum Schönau te sluiten. Niet alleen uit het buitenland, ook in Oostenrijk zelf en zelfs in zijn eigen partij moet hij daarvoor heftige kritiek incasseren. Kreisky's argument voor deze be slissing was, dat hij alleen door de ze concessie de vier gijzelaars le vend uit de handen van de terroris ten heeft kunnen loskrijgen, en het redden van die vier mensenlevens, had voor hem de hoogste prioriteit, heeft hy telkens weer verzekerd. "Alles is reparabel, maar dode mensen kun Je nooit meer tot leven wekken", zei Kreisky in de bewuste nacht voor de Oostenrijkse radio, om zijn beslissing te rechtvaardi gen. Na de tragedie in München vo rig jaar had hij maandenlang over legd hoe hij zelf in een dergelijke 6ituatie zou handelen. Zijn conclu sie: bloedvergieten tot elke prijs vermijden. Nu het drama eenmaal goed en wel ls afgelopen, begint Kreisky zich te realiseren dat door zijn beslissing 't image van Oostenrijk aan scherven ligt. Aan dat image van menselijk heid, vrijheid en neutraliteit hadden de Oostenrijkers 28 jaar gepolijst. Al les voor niks. Van alle kanten kreeg hij te horen, dat Oostenrijk het eer ste land was dat voor de eisen van een paar terroristen door de knieën was gegaan. Nu zal het hek voorgoed van de dam zijn. Al zaterdag begon Kreisky het omineuze besluit dan ook af te zwakken. "In het belang van de vre de in Oostenrijk zullen een paar de tails worden veranderd, maar in on ze humanitaire houding komt geen principiële verandering. Oostenrijk geven blijft een land. dat aan iedereen, punt, die zich vervolgd voelt, asiel biedt en iedereen, die via Oostenrijk naar een ander land wil reizen, deze mo gelijkheid geeft...", aldus Kreisky zaterdagavond bij een speech, uitge rekend aan een diner met een dele gatie van de Opperste-Sowjet. Het komt erop neer, dat de Rus sische Joden voortaan niet meer in groepsverband" maar alleen nog "individueel" via Oostenrijk naar Israël mogen reizen. Ligt daartussen in de praktijk enig principieel ver schil? Ook "individuele" transit-pas- sagiers kunnen samen in een bus er gens heen reizen en samen ergens logeren. Men verwijst in dit verband op de hier heersende Balkan-menta liteit. De Oostenrijkers zijn altijd al meesters geweest in de kunst om bewust cultiveren van een noncha lante levenshouding zoal niet te sa boteren, dan toch te omzeilen. Ook in Israëlische regeringskrin gen gelooft men dat het "conflict" met Oostenrijk met een sisser af zal lopen. Van doorslaggevend be lang wordt de bespreking geacht, die premier Golda Melr vandaag in Straatsburg zal hebben met de Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Zaken. "Wij geloven niet dat de doorgang van Russische Joden in Oostenrijk op het spel staat", zei 'n regeringswoordvoerder, "maar het is eerder een prestige-zaak die rustig moet betijen. Dat zal een paar da gen duren". Het Joods opvangcentrum Schoenau, dertig kilometer ten zuiden van de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Zowel binnen als buiten Oostenrijk wordt heftige kritiek geleverd op het besluit van de Bondskanselier Kreisky om toe te geven aan de eisen van twee Arabische commando's, die vier mensen gijzelden, om het kamp te sluiten. BINNENLANDSE MOEILUKHEDEN? BONN Minstens 24 uur eerder dan verwacht werd is de Duitse Bondskanselier Willy Brandt giste ren in Bonn teruggekeerd uit de Ver enigde Staten. Naar verluidt houdt die vroege terugkeer verband met de kritische uitlatingen van de SPD- Huis meegedeeld dat de Amerikaanse preisident zeker niet voor november Europa zal bezoeken. De president en de bondskanselier waren het er tijdens een onderhoud dat één uur duurde, over eens dat er weken van raadplegingen nodig Voor de Israëli's is het al of niet ti inreisvisa het kardinale hierover heeft Kreiski 011- •onden gezegd dat de Oostenrijk- politiek ongewijzigd Dlijft. voorzitter Herbert Wehner, die met waren inzake een voorgestelde begin selverklaring betreffende de betrek kingen tussen de V.S. en Europa dat Brandt zoveel haast voordat een besluit over een presi- iar Bonn terug te keren dentieel bezoek zou kunnen worden genomen. De woordvoerder men aa had om omdat hij ernstige binnenlandse po- ltieke moeilijkheden moet zien te Witte Huis, Gerald Warren, zei dat voorkómen. Wehner verklaarde in Moskou namelijk openlijk dat hij het niet eens is met de harde houding die zijn regering in Bonn aanneemt in de onderhandeling met de landen van het oostblok over het vraagstuk van de consulaire vertegenwoordi gingen van West-Berlijn door de Bondsrepubliek. Brandt heeft verklaard dat zijn vroge terugkeer verband houdt met de voorbereiding van actuele zaken die in de Bondsdag aan de orde zijn. i het er op de informele topcon- Tokio veiligste stad ter wereld TOKIO In tegenstelling tot ande re industriële landen neemt in Japan de criminaliteit af. In Tokio is mee- Men veronderstelt dat Brandt met gedeeld dat de criminele delicten in JERUZALEM/WENEN Met de- georganiseerde steun monstraties en protesten in Israël, verleend". Prof. Tels eiste dat en elders is in het weekeinde druk Oostenrijkse regering onverwijld zou geoefend op de Oostenrijkse rege- terugkeren naar de paden van het ring terug te komen van haar gewone fatsoen en de gewone mense- besluit om niet langer als tussensta- lijkheid en het doorgangskamp bij tion te fungeren voor Joodse emi- Wenen opnieuw zou openen. zijn antwoord op Wehners uitlatin gen zal komen als hij deze week in de Bondsdag verslag over zijn reis naar Amerika zal uitbrengen. President Nixon en bondskanselier Brandt hebben zaterdag in Washing- meer wordt ton gesproken over stappen tot ver sterking van het Atlantisch bondge nootschap. Inmiddels heeft het Witte 1572 met twee procent zijn afgeno men in vergelijking met 1971. Tokio kon zijn reputatie als veilig ste hoofdstad ter wereld handhaven. In deze stad van tien miljoen inwo ners zijn in 1972 slechts gemiddeld 1,2 diefstallen per dag gepleegd. In New York waren dat er 203, in Lon den 6,5 en in Hongkong 9,5. ADVERTENTIE granten uit de Sowjet-Unie Is- PvdA-fractieleider Van Thijn heeft ZSZl kimiddeL, schriftelijke vragen ge- steld aan de regering. Hij wil zo snel sade in Wenen beschikt de Oosten rijkse regering zelfs niet over wettige gezag het ten zuiden Wenen gelegen buiten Schönau te sluiten, waar de emigraten in af- "^"Henoods": mogelijk weten hoe de opvang joodse vluchtelingen sinds 29 sep tember is geregeld. Ook wil hij we ten of indien er in Oostenrijk ver schap in Israël heeft een langlopend huurcontract voor het opvangcen trum en het enige wat bondskan selier Kreisky zou kunnen doen, is de bewaking terugtrekken, zo zegt men. In de Arabische wereld waren de reacties evenmin mals. Libanese dag bladen noemden het toegeven van Kreisky aan de eisen van de Pales tijnse ontvoerders van drie emigran ten en een Oostenrijkse functionaris "de pijnlijkste slag" die ooit Israël is toegebracht. Voor het eerst heeft een commandoactie concrete resulta ten opgeleverd, zo schreven zij. Ook binnen Nederland regende het protesten tegen het besluit van de Oostenrijkse -egering om het door gangscentrum voor Russische Joden "Schönau" te sluiten. Zaterdagavond protesteerden 'n vijf tigtal joden voor het Oostenrijkse consulaat in Amsterdam. De demon stranten zongen Joodse liederen. Zij werden toegesproken door prof. ir. M Tels, voorzitter van het solidari- teitscomité voor de Joden in de Sowjet-Unie. "De Oostenrijkse rege ring heeft zich beroerd gedragen, zo beroerd dat ik er misselijk van wordt. Het is weerzinwekkend om bij zo'n kleine daad van terrorisme maar te zeggen dat de Joden geen ADVERTENTIE Nederland bereid is om de emigra tie te helpen vergemakkelijken bij voorbeeld door het inrichten van een doorgangscentrum in Nederland. Ook KVP-fractieleider Andriessen kwam met dit voorstel. Hij vindt dat Ne derland zelf stappen dient te overwe gen tot opvang van de Joden uit de Sowjet-Unie ,als hij de Oostenrijkse regering geen resultaten worden ge boekt. VVD-fractieleider Wiegel heeft ver klaard dat hier een gezamenlijke actie van alle partijen moet worden gevoerd. "Het is een afschuwelijke zaak", zei hij. Minister Van der Stoel gaat van daag bij de Oostenrijkse regering vragen over de verandering in de houding Jegens Russische Joden op doorreis naar Israël. een miljoen gulden aan prijzen Iedere week 26 weken lang! kunt u voor 1 dit prachtige geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. Volgens Newsweek: NEW YORK Onder de titel „Abattoir in Santiago" schrijft het Amerikaanse tijdschrift Newsweek dat er in Chili een „terreur-bewind" heerst. Volgens correspondent John Barnes is de toestand afschuwelijker dan men zich voorstelt. Zelf zegt hij in het lijkenhuis van de Chileense hoofdstad ongeveer 200 lijken te heb ben gezien. De slachtoffers, onder wie ook vrouwen, vertoonden voor het merendeel schotwonden in de hals of de borst. De dochter van iemand die in het bewuste lijkenhuis werkte, had hem meegedeeld dat in de eerste twee weken na de militaire staatsgreep tegen president Allende 2.796 lijken waren binnengebracht, vrijwel allen afkomstig uit de krottenwijken rond om de Chileense hoofdstad, waar hoofdzakelijk aanhangers van Al- lende woonden. Het artikel wordt ge ïllustreerd met een foto van een doodgeschoten invalide, wiens kruk ken men ziet liggen. Volgens het Westduitse blad Der Spiegel hebben Chileense legereen heden op 900 km ten zuiden van Santiago by het Panquipulli-meer een gebied omsingeld, waar beiders fabrieken zich zouden hebben schanst. Het zou een van de laatste verzetshaarden tegen de militaire machthebbers zyn. ADVERTENTLL. ferentie over eens was dat intensie vere onderhandelingen moesten wor den gevoerd en dat een voorgenomen reis van de minister van Buitenland se Zaken, Henry Kissinger, naar Europa half oktober een belangryke invloed op het resultaat zou hebben. De president en bondskanselier Brandt spraken over de betrekkingen met de Sowjet-Unie en het recente antwoord van de EG-ministers van Buitenlandse Zaken op de voorstel len inzake een nieuw Atlantisch handvest ter verbetering van de eco nomische, politieke en defensiebe trekkingen. Van Amerikaanse en Duitse zyde werd verklaard dat op het overleg tussen de V.S. en de EG over de nagestreefde beginselverkla ring dat zaterdag in New York is begonnen, vorderingen werden ge maakt. Hunterachtigheden Kij'k ereis hier, een hond moet Je opvoeden, anders heb je er alleen maar rotzooi mee. Neem mijn Hector nou. Die hond is opgevoed. Doet precies wat ik zeg. Als ik zo fluit, komt ie bij me. Zeg ik: „Naast!" dan blijft ie naast me lopen. „Achter!", gaat ie achter me lopen. Zeg ik „Zitl", gaat-ie onmiddellijk zitten. Liggen doet-ie ook direct als ik dat zeg. Roep ik: „Dood!" dan gaat-ie met z'n poten in de lucht liggen. Begrijp je? Gehoorzaam! Als ik zeg: „AF!", dan gaat-ie af! Dat vind ik ook. Die hond van jou gaat geweldig af. Mijn hond doet nooit wat ik zeg. Maar we hebben een hoop lol samen. En weet je wat-ie wel doet? Iedere keer als ik'n Huntertje opsteek, kwispelt-ie! En dat heb ik 'm niet eens geléérd! Een Hunter man houdt niet van overdreven dingen. Z'n sigaretje rookt-ie ora de smaak en nergens anders om. En da's nou precies wat Hunter geeft. Geen poespas. Maar gewoon waar voor je geld. 25 x smaak zonder poespas Verlies voor micldenparijeii PARIJS (UPI/DPA) By de tweede en laatste ronde van de kan tonnale verkiezingen in Frankryk hebben zowel de pro-gaullistische enige houtverwerkende meerderheid als de linkse oppositie, bestaande uit communisten, socialis ten en links-radicale socialisten winst behaald. Hierdoor komt een toenemende polarisatie in de Franse vorige week zondag tage kiezers dat niet Nieuwe capsule stoot door Wegens het enorme succes y Hoofdpijncapsule brengt Meenk i de Anti-hoest-capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Zijn nog gemakkelijker in te nemen. Werken snel en afdoende. Verpakt in handig etuitje zijn ze altijd direkt bij de Wees maar blij dat er Meenk-capsules zijn.... dag hoofdpijn!-dag hoestl WASHINGTON Kennelijk om gooi te doen naar de gunsten de Amerikaanse publieke opninie heeft echter in gesprekken met inti- heeft vice-president Agnew in bittere aanval op het ministerie Justitie aangekondigd dat hij niet bities heeft opgegeven, zal aftreden wanneer hy officieel door de jury in staat van beschuldi- In zijn deels geïmproviseerde toe ging wordt gesteld wegens het aanne men van steekpenningen. Hij be schuldigde het ministerie ervan fei ten uit de te betekenen dagvaardi- ln behandeling te nemen, gepro- miljoen, het hoogste bedrag dat Onthulling De vioe-president onthulde dat hij verschillende keren informeel bena derd was door zakenlieden uit Mary land, die in moeiiykheden waren ge beerd had zich achter de grondwet te versohuilen om een strafproces vooi een rechtbank te ontlopen. In tegendeel, zei Agnew, hij had ge wild dat een behandeling door het congres de grootst mogelijke bekend heid zou geven feiten. ooit aan een Amerikaanse presi dentsverkiezing werd uitgegeven. i èök' ging voortijdig te hebben laten uit- uitlekken vati feiten over de aan- komen. Met deze onthulling heeft lekken aan de nieuwsmedia en erop klacht tegen hem, hij president Ni- Agnew vermoedelyk ongewild schuld uit te zijn hem hoe dan ook als „hun xon zal vragen deze functionarissen bekend grootste trofee" te vervolgen. Agnew deed zijn aanval in een toe spraak voor een Republikeinse vrou wenorganisatie in Los Angeles, hij Terwyi de Amerikanen dit nieuwe spektakel te verduren hadden van "n vice-president die het ministerie van Jurtitie van zijn eigen regering aan- i ander strafbaar feit, viel. werd het Witte Huis door zelf strafvervol- rapporteerd worden aan 1 ging te ontlopen, in ruil voor immu- rie van Justitie. Agnew liet dat biyk- nationale held met niteit het ministerie hadden aange- baar na. Hij ontkende dat hij met zijn ver staand applaus werd onvangen. Er boden om inlichtingen te geven over waren zelfs borden die hem aanmoe- zijn (Agnews) handel en wandel toen rechter gedwongen een geheime lijs' grote geldgevers te overhandi- Daaruit bleek dat voor Nixon? herverkiezingscampagne 18 miljoen gulden meer werd ingezameld dan 't Witte Huis tot nog toe had bekend Onder de namen op deze geheim t lijst kwam ook die voor van ambas- de werkelijke sadeur Gould, momenteel in Lu xemburg, die door Nixon benoemo is tot ambassadeur In Nederland maar wiens bekrachtiging door de ^naat werd uitgesteld. Gould zou zich nu moeten verantwoorden vooi het feit dat hij de senatorer had ge- ?e-gd ruim 100.000 gulden gegeven te nebben aan Nixons verkiezingscam pagne, terwijl nu volgens de gehei me lijst blijkt dat het in werkelijk heid het dubbele daarvan was. Vol gens Gould vertegenwoordigde dit giotere bedrag echter een gift van zoek aan het Congres om zijn zaak gemaakt. Het totaal bedroeg nu 125 Z^D vrouw* politiek tot uitdrukking die ten koste gaat van de middenpartyen en de extreme groeperingen van links en rechts. Ook in deze ronde was de belang stelling van de kiezers niet groot 44,8 procent van de stemgerechtigden bleef thuis. In de eerste ronde op het percen- ir de stem bus kwam 46, hetgeen een record was voor Franse verkiezingen. Het ging in totaal om 1.988 zetels van de Algemene Raden van de de partementen in Frankryk en de ge biedsdelen overzee. Op 23 september was al by absolute meerderheid be slist over 955 zetels. Deze zondag stonden 1.033 zetels, waarvan 19 in overzeese gebieden, op het spel. De meeste stemmen- en zetelwinst boekten de socialisten. Toen de uit slagen van 1.908 van de 1.988 zetels bekend waren, beschikten de socia listen over 410 zetels en de commu nisten over 202 zetels. De oppositie had als geheel toen 1.079 zetels, tegen de regeringsparty en 829 zetels. Van dti laatste aantal kwamen er 245 in handen van de gaullistische „Unie voor de verdediging van de repu bliek". De volledige uitslag zal in de loop van maandag worden bekendge maakt. De regering had de verkiezingen als alleen van regionale betekenis genoemd. De linkse oppositie had er echter een party politieke waarde aan gehecht. De algemene raden ko men tweemaal per Jaar byeen voor een korte zitting waarin de begro ting van het departement wordt be handeld. Om de drie jaar worden verkiezingen gehouden voor de helft van het aantal zetels.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4