Tienduizend 'katkijkers* Pauwen op Pauwbrug -ennia verzekeringen Gezin betekent verantwoordelijkheid. Uw verzekeringsadviseur helpt u die dragen. -voor een vertrouwd houvast- Zelf gekweekt? LEIDEN Ruim 10.000 bezoekers in de Stadsgehoorzaal in twee dagen (de 10.000ste was het echtpaar Van der Meer uit Leiden). Rob Lauwers (36) letterlijk en figuurlijk de grote man achter de schermen, is ontzettend tevreden met de resul taten. "Als straks alles achter de rug is, ga ik met m'n vrouw ergens lekker eten en een stevige borrel drinken". De twee dagen met poezen en katers zijn organisatorisch geweldig goed verlopen. Alleen kwam Bueno de Mesquita een kwartiertje later. Hij had even ervoor een aanrijding gehad en moest dat regelen. Niemand keek kwaad. De 540 poezebeesten met baas en bazin waren prooi van het kijkende, aaiende en bewonde rende publiek. inschrijvers wan vangen Maar verschil tussen c Jank. Ja, dat i De dierenbescherming had een stand met artikelen, die in twee dagen zo'n dikke 800 gulden op brachten. Zeer tevreden. Radio Vero nica had ook een stand. De nieuwe i in een handje te ;r is kennelijk een t katten en het ge- te sterk uitgedrukt, het ook anders kunnen zeg gen. Ik weet alleen niet hoe. De ingelaste modeshow, zaterdag middag, van Patrick Schmidtgall verliep gezellig chaotisch. En weer niemand die er boos over werd. Er waren mooie en leuke dingen te zien, die echt niet duur konden worden genoemd. Echter de aandacht was meer op de poezen gericht. Begrij pelijk. Henk van Ulsen zei wel ooit eens een „Wijze Kater" te hebben ge speeld, maar eigenlijk weinig of niets van katten af te weten. In elk geval kwam hij de beste „huiskat" bekend maken. Ook burgemeester Vis vertelde bij de opening niet veel van het katten wereldje af te weten. Daarvoor had hij zich in de kattenliteratuur moe ten verdiepen. Hij kwam tot de con clusie dat de kat een berg karakter eigenschappen in zich heeft, de de mens eigenlijk met stomheid moeten slaan. Hij noemde er enkele: intelligent, ge voelig, nieuwsgierig, handig en be scheiden. Maar er is één eigenschap, volgens de heer Vis. die wel eens aanleiding voor een heleboel mensen zou kunnen zijn, om een kat te ne men: de trots. Het is voor de men sen een soort uitdaging. Hoe lang je een poes ook hebt, het blyft een vreemd dier. Alice Oppenheim. de in Leiden woonachtige televisiemedewerkster, was verrukt over alle poezen, zo leek het. Voor haar aandeel aan het uit reiken van alle grote prijzen werd zij, althans haar twee poezen, met allerlei goederen overladen, die be trekking hebben op het leven en het in leven houden van de poes. Een (te) royale beloning. Dat vond ze zelf ook en van het aantal blikjes kattevoer, waarvan haar huisdieren misschien een half jaar zouden kun nen genieten, schonk ze aan een aantal kinderen uit de zaal een deel. Moeilijkheden in de expositieruim te hebben zich niet voorgedaan. Er buiten wel. Rob Lauwers vertelde het vreemd te vinden dat de mensen die exposeerden, gisteren fors zijn be keurd, toen ze even him auto stalden om hun poezen naar binnen te bren gen. „Ei- stonden zes agenten bon nen te schrijven. En wat zie Je van daag? Aan beide kanten van de Breestraat staan de auto's gepar keerd en er is geen één agent te be speuren geweest. We gaan morgen naar de politie toe en we hopen dat zij dit kunnen regelen voor ons. We vinden dit niet leuk". De Nederlandse Katten Fokkers LEZERS SCHRIJVEN Ging het op de tentoonstelling van Mater Sprenger om zelfgekweekte producten? Dat geloof ik niet. Want noch de protea, noch de anthurium, noch de gerbera, noch de rozen uit de kas kunnen we zelf kweken. Heeft men het zelf kweken van bloemen losgelaten? Dan kan de Leidse Bond van Amateurtuinders gewoon Leidse Bond worden, en Mater Sprenger kan verdwijnen, want men hoeft dan de eigen teelt niet meer te bevorde ren. En zo verdwijnt er weer iets moois. In een artikel in een vak blad wordt geschreven over net werk van de studiegroep "Beroeps - binders" .Zij moesten een composi tie maken van in de natuur gevon den materiaal, en ze schaamden zich er niet voor om daarmee te werken. Moeten we geen voorbeeld nemen aan deze mensen? En is het niet waardevol om met eenvoudig, zelf ge kweekt materiaal iets op te bou- ADVERTENTIE Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col- leotie. blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 jaar het betrouwbare juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 18 Vereniging (NKFV), zo heet de or ganisatie officieel, had aan de VVV gevraagd er zorg voor te dragen dat er hotelkamers beschikbaar zouden zijn voor exposanten en keurmees ters, die vaak vanuit heel Europa kwamen. Er was gevraagd erbij te vertellen dat er ook katten op de ka mers moesten slapen. Dat is allemaal keurig geregeld. Totdat er foto's werden genomen in Nieuw-Minerva, Enkele poezen, die in de krant zouden komen. Na afloop von de eigenaresse een aan tal haren en besloot de twintig ge reserveerde kamers niet ter beschik king van de dieren te stellen. Hoe Lauwers het ook probeerde, het lukte niet. En daar is hij bijzonder ont stemd over. „In Parijs logeerden we in een van de beste hotels en daar kon het wel. Ik snap het niet". Aan het slot van de expositie wer den alle medewerkers met een bos bloemen verblijd. Lauwers sprak zijn hartelijke dank uit voor het soepele optreden en de zeer vlotte werkwijze. Maar niet alleen de medewerkers werden in het zonnetje gezet, Lau wers zelf moest ook nog even ten to nele verschijnen. Volkomen verdiend, want het is een puik geoliede ten toonstelling geworden. „Het is een hobby van me, en som mige mensen zeggen dat ik eraan dood ga. als ik zo doorga. Ik wil niet anders. En ik ben blij dit voor Leiden te kunnen doen. Want wat hebben we hier eigenlijk? Het is allemaal gelopen zoals we het wilden. We zijn enorm tevreden". Half zes. De meeste mensen gaan weer naar huis. Radio Veronica zegt terug te komen op de drive-in show op 3 oktober. Om nog meer leden te maken. De reclamemensen zitten met volle stands, maar hebben een dikke beurs om mee naar huis te En de mevrouw van de garderobe blijft even vriendelijk na twee dagen hard werken. De uitslagen luiden: Erepenning van de gemeente Lei den, geschonken door de burgemees ter voor de „Best in show" langhaar: Vahine de la Bièvre, eigenaar Y. Bourny. Anthony (Frankrijk) Medaille van de commissaris van politie te Leiden voor de Best Show korthaar: Abigail van de Prinsenhof, eigenaar A. van Tuyl, Nieuwaal. Dierenbescherming LEIDEN Vandaag begint de col lecte voor de Dierenbescherming, die tot e«i met zaterdag zal duren. Collectanten kunnen zich aanmel den vanavond tussen 7 en 8 in ge bouw Rehoboth, Rapenburg. LEIDEN Het heeft in het afgelopen weekeinde zó hard gere gend, dat in Leiden de gaten in de straat vielen. Vanmorgen zakte een auto weg in het ivegdek van de Bronkhorststraat. (Foto Jan Holvast) LEIDEN In verband met de 3-oktoberfestlviteiten in de binnen stad hebben B. en W. besloten de wa renmarkt - die gewoonlijk 's woens dags wordt gehouden - te verplaatsen naar dinsdag Het sluitingsuur van deze markt is om 15.30 uur. LEIDEN. Zondagmiddag Alice Oppenheim, de tv-omroepster( deelt bekers uit aan eigenaars en eigenaressen van in de prijzen ge vallen langharige, kortharige, ge- kastreerde en ongekastreerde kat_ tebeestjes. De stampvolle Stads gehoorzaal, waar de Kat-Expo '73 plaatsgrijpt, kijkt met een menge ling van verwondering en vermaak toe. Aan de beurt is als ik het goed versta Amar. Wat wezen loos hangt, de kat in de armen van een verheugd naar voren stappen dame. Hij bekijkt de menigte met een blik van wat-heb-ik-nou-in- godsnaam-aan-m'n-fiets- hangen. De beker en de rozet kunnen hem gestolen worden, dat is zelfs op tien meter afstand zichtbaar. Tot overmaat van ramp vraagt Alice dan nog een extra applausje voor hem. Amar schrikt zich te pletter en straalt levensgroot het woord "wegwezen" uit. Wat tot zijn op luchting gebeurt. Dan presenteert Parbo zich. een kastraat-kater, die denkt: jullie kunnen allemaal de boom in. Alice Oppenheim roept bij elke gekas- treerde prijswinnaar steeds, „Wat jammer nou toch". Ook bij deze. Tussen haar en de eigenaresse ontstaat de volgende dialoog, die ongetwijfeld de gaafste van dit weekeinde is. Alice: „Wat zonde dat hij gecas treerd is. Moest dat?" Dame: „Hij moet in huis leven en dan kun je geen ongekastreerde kater heb ben". Alice: Was-ie dan zo druk bezig?" Dame: „Hoe bedoelt u?" Zo'n Kat-Expo is een wereldje apart, met heel eigen leef- en spelregels. De organisatie is op gebouwd uit hoofdleiding, secreta riaat, keurmeesters, leerling-keur meesters. veterinaire dienst, ste wards en stewardessen. Er komt een enorm brok organisatie kijken om die katten het hunne te geven. Het fraaie programmablad ver meldt de namen van hun ouders. Want laat dat duideilijk zijn: klassepoezen huwen op stand, die brengen geen nazaten voort via een onbesuisd nachtje met de kat van de melkboer. Van voornaam heid getuigen ook de namen. Geen Jan, Piet of Truus, nee, Arak, Ta mara, Esmeralda. Peca. Cyrène, Lionette, Vahine de la Bièvre, Sil- verrocho's Silver Boy. Coreanda. En dat zijn dan n°g de eenvou digste. In het programmaboekje staan ook vele advertenties met foto's van aantrekkelijke en gepi keerd kijkende beestjes. Af en toe wordt er geschreven over "dekka- ters". Je komt tot de conclusie dat Je het seksblad van de poeze- wereld in handen hebt. Alle vertrekken die de Stadsge hoorzaal rijk is, zijn gevuld met katten-in-kooien. Er zijn lange rijen gevormd. Het publiek loopt er aan één kant langs, de eige naars of oppassers staan aan de andere kant en houden een oogje in het zeil. Lang niet iedere kat- bezitter is er op gesteld dat het publiek door de tralies heen zijn kat probeert te aaien. Een schuch tere poging mijnerzijds om een ta melijk iel beestje over het kopje te wrijven, komt mij op een repri- Door Ruud Paauw mande te staan van een gelijk een waakhond op haar katje passende dame. „Ik krab u toch ook niet op de kop", roept ze mij verbolgen toe. Veruit de meerderheid van de katten doet in deze voor hen na tuurlijk krankjorumme omgeving het enige verstandige: ze pitten, wat héét, ze ronken. De siamees Pinochio licht moeizaam de oog leden op als ik wat stuntelig zijn aandacht poog te trekken, kijkt dan even of het monster van Frankenstein voor hem staat en gooit vervolgens moedeloos de lui ken weer dicht. Ja. keert mij zelfs ostentatief z'n achterste toe. Stui tend. Vele kooien zijn versierd met kleurenfoto's van de poezehelden op het toppunt van hun roem of in jeugdiger dagen. Het ritselt er ook van de rozetten en de onder scheidingen. De kat Omarif is een pers, die zeer relativerend denkt over zijn prijzen. Hij gaat er dood gewoon bovenop liggen. In de kooi naast hem ligt Doddel, van Wilma en Eduard Pootjes. Daarmee is iets aardigs aan de hand. Eduard: „Doddel heb ik uit het asyl gehaald. We dachten aanvankelijk dat het een eenvou dig vullusbaktype was. maar laat het nu een brown tabby (raskat» zijn". Dit Jonge echtpaar biykt ook het beheer te hebben over de 12- jarige Di-di, de oudste raskat van de tentoonstelling. Ze is zeer op haar rust gesteld. Een oude dame, die haar met een vingertje en amateuristisch psssst-geluid wekt, krtfgt meteen een haal. En terecht. Want als Je 12 bent moeten ze niet meer aan je kop zaniken. Er staat al een beker in de kooi, dus wat willen ze nou nog meer? Als Ronnie Tober (zo'n gepolijste jongen die iedere moeder wel als schoonzoon wil hebben) weer nieuwe prijzen heeft gedistribu eerd (en daarbü zelfs één der kat ten een kopje heeft gegeven) springt een solide Brit in het oog die de wacht houdt over acht sia mezen, waarvan er zeven languit slapen, wat de indruk van een slagveld wekt. Ééntje zit er recht op; een siamees die kijkt of hij dringend moet drukken. Maar als ik veel later terugkom, staart hij nog net ao voor zich uit. dus het is kennelijk dat beest zyn gewone gezicht. Er wordt gevrijd met en ge frutseld aan de dieren. Er wordt gekamd, getoupeerd, geaaid en wat al niet meer. De katten zijn er niet altijd op ge6teld. Een mooi voorbeeld daarvan geeft een me vrouw met een gebreide roze ba ret op het hoofd, die stralend een op haar schouder zittende poes aait. Het beest krijgt steeds meer de pest in naarmate hij langer bewreven wordt. Niet alles is leuk. Er zijn poezen bij, die dusdanige gevaartes zijn dat zij althans voor leken nauwelijks nog onder de categorie "kat" vallen. Opgeklopte etalage poppen lijken het wel. En dan ls daar die brave Alexander, die voor 125 gulden te koop staat' want er gaat in deze business wel heel wat geld zitten). Hij steekt, klagelijk miauwend, een P&ar keer hulpe loos zijn klauwen door het tralie werk. Dat geeft een katerig gevoel. Op zo'n moment vraag Je je af: wat bezielt de mensen toch? Maar Ja. dat geldt voor zoveel dingen. uitvoering van een dekoratieve ver siering. In maart 1972 verleenden "3. en W. de opdracht tot het maken van r n ontwerp aan Van Zanten. In de ze opdracht werd als eis gesteld dat het ontwerp zou aanknopen bij de 17e eeuwse naam van de brug. In ju ni *72 gingen B. en W. akkoord met Kei door Van Zanten ingediende ont werp. Dit ontwerp omvatte twee beel dengroepen: een groep van twee pauwen: een mannetje en een wijf je, aan de westelijke balustrade van de brug, en een enkele mannetjes pauw aan de oostelijke balustrade. Deze beeldengroepen, zyn in bronds gegoten en zijn geplaatst op sokkels van "gesplitst" Beiers graniet, het zelfde materiaal dat gebruikt werd voor de brugpeilers. De tuingroepen Oostvliet. Roomburg en OTV hielden zaterdag met medewerking van Mater Sprenger een tentoonstelling van groenten, fruit, bloemen en planten. Dat kleurrijke gebeuren vond plaats in de kantine van de Vakopleiding voor Volioassenen aan de Rooseveltstraat. Burge meester Vis opende de expositie zaterdagmorgen. Op de foto (van Jan Holvast) worden de ge- exposeerde werkstukken gekeurd. ADVERTENTIE Dit gebeurde zaterdagmiddag op de Nieuw Rijn. Terwijl grote donkere wolken zich boven hen op stapelden, realiseerden twee (altijd) ondernemende heren hun plan. Waterskieën in de binnen stad iverd een primeur voor Leiden. Het omdraaien leverde voor de op skilatten staande jon geman wel wat moeilijk heden op. Honderden mensen sloegen de "show" met glunderend gezicht gade. Tekst en foto Henk van den Ende Dit is wel de meest dure en opvallende kat van de hele ten toonstelling: Poeleke. Hij is de enige "schildpad"-kater ter we reld. Boven rood-zwart en onder wit. De eigenaresse wil Poeleke voor geen goud missen. rk Bueno de Mesquita geeft de beker en rozet aan de Favoriet van het Publiek, langhaar: Viviène van Ghirlando uit Den Haag. (Foto's Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3