LEIDSCH DAGBLAD GOLDA MEIR NAAR WENEN Kabinet in Griekenland afgetreden Persoonlijk beroep op kanselier Kreisky 'SPORTSCHOOL LUITEN' vandaag AANPAKKEN: leidsch dagblad 75.000 nieuwe prijswinnaars in de Algemene Loterij Nederland.' Ik heb gezien hoe mensen in stadion werden mishandeld van der velde Citroen MAANDAG I OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 34133 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TEL AVIV (AP, ANP) De Israëlische premier Golda Meir zal vanavond of morgenochtend naar Wenen reizen om persoonlijk 'n beroep op kanselier Kreisky te gaan doen zijn besluit tot sluiting van het doorgaanskamp voor Rus sische Joden, in te trekken. Waarschijnlijk zal mevrouw Meir ook een bezoek brengen aan het kasteel Schönau in de buurt van Wenen, waar de Russische Joden op doorreis naar Israël worden opgevan gen. Honden erven FLORIDA Drieënzeventig honden zullen een herenleven tje krijgen na een gerechtelijke uitspraak over het testament van een olie-miljonaire. Na vijf jaar touwtrekken, bepaalde de rechter dat de vrouw, Eleo- nor Richey, het recht had haar fortuin grotendeels aan haar honden te laten. Toen het pro ces begon waren er 150 honden en was er een erfenis van tien miljoen gulden. Nu zijn er 73 nonden en 35 miljoen gulden. Het grootste deel van de erfenis zal gaan naar de honden, de verwanten zullen vijf miljoen gulden krijgen. Naar schatting zal het 100.000 gulden per jaar kosten voor de honden te zor gen. Als zij dood zijn, zal het overgebleven kapitaal naar de Auburn-universiteit in Alaba ma gaan om een onderzoekcen trum voor het bestuderen van dierenziekten te vestigen. Gewapend met scharen en messen hebben dit weekeinde duizenden bezoekers van de Lin- naeushof in Bennebroek de par ken en plantsoenen kaal ge maakt. Een jaarlijks terugkerend bloemenfeest vlak voor de slui ting van deze kleurige bloemen- expositie. Op de laatste dag mo gen alle bloemen ivorden afgesne den en meegenomen. Kans op nachtvorst ATHENE De Griekse regering is vanmorgen in haar geheel afgetre den. De burgers en oud-militairen die deel uitmaakten van het bewind, bo den hun ontslag aan president Geor ges Papadopoulos aan waardoor de weg wordt geopend voor de vorming van de eerste burger-regering se dert de militaire staatsgreep van april 1967. De president heeft Spyros Markezinis opdracht gegeven een kabinet van burgers te vormen om Griekenland voor te bereiden op de eerste algemene verkiezingen sinds 10 jaar. De 64-Jarige Markezinis was voor de staatsgreep van 1967 leider van de gematigd progressieve partij. Hij zal zaterdag zijn lijst van ministers indienen. De regering zal volgende week maandag worden beëdigd. De ontwikkelingen van vandaag zijn een onderdeel van de beloften die president Papadopoulos had gedaan toen hij in augustus voor acht Jaar- werd beëdigd als president van de nieuwe republiek Griekenland. graden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt om 12.40 uur) 2 OKTOBER Zon op: 6.42 unr; onder: 18.16 nur. Hoogwater te Katwijk te 6.25 en 18.42 Haarlem Het ministerie van fi nanciën heeft de douanerecherche toestemming gegeven tipgeld te be talen aan mensen, die inlichten ver schaffen omtrent klandestiene alco- liclstokerijen. De 'premie kan oplo pen tot enkele duizenden guldens. Het tipgeld is bedoeld om de tongen wat losser te maken. Het komt name lijk vrijwel steeds voor, dat men on der dreiging zwijgt als het graf. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 16 okt 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hall geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen san Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Hof beslist: Geen strengere straffen voor buitenlanders AMSTERDAM Het gerechtshof vindt dat de Nederlandse rechter er niet toe mag overgaan ten aanzien van vreemdelingen een strengere strafpolitiek te volgen dan ten op zichte van landgenoten. Het gerechts hof verwierp daarmee het oordeel van de rechtbank in Amsterdam. In de uitspraak tegen een Algerijn, die door de rechtbank tot drie Jaar was veroordeeld wegens het plegen van negen inbraken, zegt het hof niet strenger te kunnen straffen omdat vreemdelingen vaak hebben gezegd, dat zij naar Nederland kwamen om misdrijven te plegen, onder meer door de lage straffen. Ook het feit dat roofovervallen herhaaldelijk door buitenlanders zijn gepleegd vindt het hof geen argument. Het hof is van mening, dat de straf maat voor landgenoten maar ook voor vreemdelingen behoort te be antwoorden aan de maatstaven, die erkenning hebben gevonden: de ernst van het feit, de omstandigheden waaronder het is begaan en de per soon van de dader. De buitenlandse nationaliteit kan slechts van belang zijn als duidelijk is dat verdachte is opgegroeid in een samenleving waar andere normen heersen. Die omstan digheden zullen echter vaak straf verlichtend werken. Het Hof veroordeelde de Algerijn ot tweeenhalf Jaar. Papadopoulos belofte nakomen Voor medicijn geen 50 cent extra meer DEN HAAO Met ingang van vandaag hoeven particuliere patiën ten bij het afhalen van hun medicij nen in de apotheek geen vijftig cent extra meer te betalen. Op aan drang van het ministerie van econo mische zaken heeft de apothekers organisatie KNMP besloten de "re cept-toeslag" van twee kwartjes die twee Jaar va* kracht is geweest, te laten vervallen. Hoewel de toeslag thans verleden tijd is, zal de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering der Pharmacia de d'-russie over dit onderwerp gaande houden. Men is er niet van overtuigd, dat de prijs, die door de apothekers aan particu liere patiënten voor de aflevering van geneesmiddelen wordt berekend de gemaakte kosten volledig dekt. 3 oktoberviering In verband met de 3 oktoberviering ls de sluitingstijd voor advertenties ls volgt gewijzigd: voor het nummer van woensdag 3 oktober dinsdag 2 oktober 17.00 uur. Voor het nummer van don derdag 4 oktober woensdag 3 oktober 12.00 unr. Onze kantoren zullen die dag tot 12.30 uur geopend zijn. Alle leden van „Sportschool Luiten" moeten dins dag 2 oktober 1973, 's avonds om 18.30 uur in Sportschool Luiten, Pieterskerkgracht 9, Leiden, aanwezig zijn i.v.m. de taptoe. Gaarne zorgen voor trui, SCHOON JUDOPAK, kousen en schoenen. Voor verdere inlichtingen telefoon 23728. 22 PAGINA'S Golda Meir bevindt zich op het ogen blik in Straatsburg, waar zij een ver gadering van die Raad van Europa bijwoont en waar zij in de raad de '\estdeuropese landen er vandaag voor heeft gewaarschuwd, dat zy zullen worden overgeleverd aan "de c-rste de beste gek of gangsterben de" als zij geen resoluut standpunt tegen het Arabische ter- Overigens zullen de twee Arabie- ien, die vrijdag drie Russische Jo- dui en een Oostenrijker gijzelden en zaterdagavond in Libië aankwamen aaar waarschijnlijk niet worden ge straft. Een woordvoerder van het Libi sche persbureau heeft gisteren ver gaard dat de twee Arabieren "ze ker niet het lot zullen onder gaan" van de kapers van het Japan se vliegtuig, die onmiddellijk in hech tenis werden genomen en volgens kclonel Gaddafi ter dood zullen wor- doii gebracht. Over hun lot en dat van andere kapers werd daarna niets meer vernomen. Enkele uren nadat de kapers in Li bië waren aangekomen stond de Li bische regering hun toe een pers- cotferentie te houden waarop zij hun aotie toelichten. Zoals bekend zijn de „wee Arabieren er met hun gijzeling iL geslaagd de Oostenrijkse rege ling de toezegging af te dwingen een centrum voor de opvang van joodse emigranten uit de Sowjet- Lnie te sluiten. IVN: TOCH GELD UIT ACTIE NATUUR UTRECHT (ANP) Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie is teruggekomen op zijn besluit geen gelden te aanvaarden uit de op brengst van de natuurpuzzel, die in 48 regionale bladen waaronder het Leidsch/Alphens Dagblad wordt ge houden. De laatste weken is veel kritiek ge uit op het feit, dat aan de puzzelwed- strijd "milieuvervuilende" prezen zijn verbonden (o.m. 26 auto's). Van de vier organisaties waarvoor de op brengst van de actie natuur was be stemd, besloten twee zich helemaal terug te trekken, terwijl de ande re twee geen geld zouden aannemen. Het besluit van het IVN om toch ge bruik te maken van de uit de puz zelactie voortkomende gelden, is mede beinvloed door reacties uit de ledenkring van het IVN. Toen het besluit viel waren ook vele bestuurs leden afwezig. Het bestuur zegt. dat het de samen stelling van het prijzenpakket blijft betreuren. De Feyenoorder Joop van Daele de man, die gisteren nogal nega tief opviel door een strafschop niet te benutten was zaterdag in Leiden, waar in de Stadsge hoorzaal gedurende het weekeinde een soort poezenfestival werd ge houden. Honderden katten en katjes waren daar bijeengebracht. Er waren heel wat prijzen te ver garen. Eén ervan was die voor de beste sportkat. En daarvoor moest Joop van Daele naar de Sleutel stad komen. Hij mocht de prijs uitreiken en de langharige win naar Bobiele van Pompidou even aan zyn boezem koesteren. PAGINA LEIDEN En dan weer ons maandagse por tie sport. Tientallen kolommen vol. Met natuurlijk de winst van Feyenoord, het gelijke spel van Ajax en de verrassende opmars van FC Amsterdam. Maar ook de sport wat dichterbij krijgt volop aandacht. AI heeft het program ma wel wat te lyden gehad van het erbarmelijke weer van de laatste dagen. Heel wat velden leenden zich louter en alleen nog voor zwemmen. En dat was niet de bedoeüng. PAGINA'S 11—19 Het is absurd om iemand te hou den aan een overeenkomst die onder dwang is aangegaan. Zo'n overeenkomst is ongeldig. Dat geldt in het verkeer binnen een rechtsstaat, geldt zeker voor een situatie waar de Oos tenrijkse regering dit weekein de in verzeilde. Kanselier Kreisky kan dus zonder enig moreel, laat staan juridisch be zwaar, de belofte aan de Ara bische guerrilla's als ongedaan beschouwen. Hij moet daarover ook maar snel een uitspraak doen, want de geestdriftige commentaren in de Arabische wereld zullen bij terroristische groeperingen alleen nog maar meer appetijt opwekken. In de verontwaardigde commen taren aan het adres van Kreis ky steekt nogal wat hypocrisie. Veel landen en groeperingen hebben zich tot op heden nau welijks iets aan de Russische joden gelegen laten liggen en wie dan met het jaar 1938 schermt, moge herinnerd wor den aan het feit dat de Joodse slachtoffers van nazi-Duits- land toen ook links en rechts In de vrije wereld een gesloten deur vonden. Er is hier en daar gesuggereerd dat de Oostenrijkse regering veel te snel door de knieën is gegaan en dat het met de drei gementen van de guerrilla's niet zo'n vaart zou lopen. Dat is met München 1972 nog vers in het geheugen na tuurlijk de zotheid op de troon. Als er inderdaad doden waren gevallen, hadden de kranteko lommen nauwelijks de onthut ste commentaren kunnen be vatten. In dit geval behoefde Oostenrijk (of een ander land) geen gevangenen vrij te laten of andere dingen te doen. die onherstelbaar waren. De belof te over dat opvangcentrum Schönau kon vanaf den begin ne als niet gedaan worden be schouwd. Er steekt één adder onder het gras rond kasteel Schönau: misschien v/il Oostenrijk al lang af van dit centrum dat een enorme druk legt op de vei ligheidsdiensten van Wenen. Het zou betreurenswaardig en onaanvaardbaar zijn, als hier een groep kwetsbare mensen aan geweld wordt opgeofferd. Voor hen zijn andere initiatie ven nodig dan alleen maar het uiten van verontwaardiging. Een opvangcentrum in Neder land, zoals PvdA-fractielei der Van Thyn heeft gesuggereerd is een loffelijk maar onprak tisch streven. Beter is directe morele en materiële steun door de westerse wereld aan Oos tenrijks opvangactiviteiten. Maar de vrees ls gerechtvaardigd dat er te veel Arabische olie door de pijpleidingen vloeit 't is weer prijst Kijk gauw verder in deze krant En knip de bon uit die elk* twee maanden kans geeft op een ton. Algemene Loterij Nederland LUBA barst weer van de bestbetalende banen voor mensen die van aanpakken weten. MANNEN EN VROUWEN vanaf 18 jaar: we zitten om je te springen! Kom dus snel, pak dat hoge netto- weekloon! LUBA voor alle uitzendkrachten, Nieuwe Rijn 35, Leiden, Telefoon 01710—40341 Donizettihof 10. Alphen aan den Rijn, tel. 01720-94698 Koos Koster terug uit Chili WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 bCHIPHOL De Nederlandse Jour nalist Koos Koster heeft ln het na- 1' onale stadion van dt Chileense hoofdstad Santiago gezien hoe eeD Belg. die een hoge functie had ln een van de ministeries van Allend' volkomen ln elkaar geslagen op df tel. 1441 bIrnd lag tussen drie eveneens mis tel. 33741 handelde Chllenen. Hij vertelde dit met andere erva ringen bij zijn aankomst op Schip- no' vanmiddag samen met een isroep missionarissen Koo6 Koster was zeer mededeel zaam en vertelde over de zes execu tie* die ln het stadion ten aanschou- van alle aanwezigen werden voi- •n kken Volgens hem was de politie veel strenger dan hei leger HtJ r«eft onder meer gezieL hoe jen ge' angene met een kolf van een ge weer de hersens werd ingeslagen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1