Billy Graham vriend van 5 presidente Hawaii niet blij met Japanse toeristeninvasie Zij vliegen naar ons eiland met een tevoren betaald reispakket" EXTRA" .Er waren drie overlopers van de Heli's Angels aanwezig. Ze noemen zich nu de Heavenly Angels" (hemelse engdlen) en hebben kruisen en andere vredelievende te kens op de hemden die ze over hun leren jacks dragen. Davie „Crocket" Hoggs de vroegere voorzitter van de ,,schuim-der-aarde-afdeling" van de Heli's Angels in Don- caster, een jonge mijnwerker, zegt dat zijn ommezwaai ,,veel te maken heeft met Billy G". Het gebeurde allemaal toen ze het afdelingsgebouw van de Broederschap van de Christelijke Jeugd (Christian Youth Fellowship) wilden'verbouwen'en oog in oog kwa men te staan met de jonge christenen: „Het was of onze handen met touwen werden ge bonden. Zanger Cliff Richard. Staat in het voorprogramma Net als de meeste andere beroemdheden lijkt Billy Graham van dichtbij ouder, kwetsbaarder. Het gebruinde gelaat is smaller en er tekenen zich meer lijnen op af dan zichtbaar wa ren op de tv-toestellen van het gesloten circuit in het Londense Eearls Court. De beroemde blauwe ogen zijn een tikkeltje grijs. Hij ziet er uit naar wat hij in feite is, een midden-vijf tiger. Als redenaar is hij nog steeds een top-professional. Hij houdt zich aan zijn belofte het niet langer te zullen maken dan een half uur, begint met twee snel-afgewerkte grappen over de ge varen van breedsprakigheid en gaat dan direct over tot de ver koop met meer armbewegingen dan Mussolini. Het is een techniek die hij ontwik kelde tijdens de crisisjaren als ver koper van borstels langs de deu ren. Er is maar zelden iets merk baar van de generatiekloof tussen hem en zijn 11.000 meest Jeugdige toehoorders, die hebben ingeschre ven als gedelegeerden van "Spree '73" (voor Spiritual Re-Emphasis- herhaaldelijke geestelijke nadruk). Een herinnering aan een lied uit South Pacific wordt snel teruggeno men met de opmerking „Dat is waarschijnlijk van voor jullie tijd". Dr. Graham (het doctoraat in de geesteswetenschappen werd hem verleend door de Bob Jones' Uni versiteit) kennen we eigenlijk al een tijd. Als de aartspriester uit het midden van de Verenigde Sta ten, de man die golf plaatst naast godsvrucht, is de vriend van de laatste vijf Amerikaanse presiden- Door Colin Smith ten. Nixon belde hemzelfs tijdens de historische reis naar Peking, waarna de evangelist zeer geschokt was door krantenberichten als zou hij de president hebben aangespro ken als Dick. „Sinds de dag van zijn inauguratie heb ik hem nooit anders aangesproken dan met mijn heer de president", zei hij. FM speelde, zo vertelt hij, golf met Kennedy op de dag voor diens inauguratie, toen hij voor het eerst hoorde van Amerika's betrokkenheid bij Indo-China. Hij is echter niet bereid te onthullen wat er toen precies is gezegd. Tijdens datzelfde spel heeft Kennedy hem gevraagd of hij inderdaad geloofde in een tweede wederopstanding van Jezus Christus. Hij herinnert zich nu dat die vraag van een katholiek hem vu raste, maar nu schrijft hij de vr ag zonder meer toe aan het on derzoekend brein van Kennedy. "Hij stelde altijd vragen ik veronder- stol dat goede presidenten dat nu eenmaal doen." Later dezelfde dag gaf hij een persconferentie samen met Kenne dy, die zorgen had over verdeeld heid binnen het land over de gods dienstkwestie. 'Acht de heer Graham het cynisch dat hij op die manier door een pre sident wordt gebruikt?" „Nee." Groentje Zijn eerste ontmoeting met een piesident verliep niet al te best. Dat was in 1950 toen hij veertig minuten lang sprak met Harry Truman in het Witte Huis. „Toen ik naar buiten kwam stonden al die journalisten te wachten en groen als ik was vertelde ik ze alles wat ik met de president had besproken." Daarna was hij geruime tijd een Ongewenste persoon" voor het Witte Huis. Truman vergaf hem later. „Ik zei hem dat het kwam omdat ik nog zo'n groentje was en hij zei „Ja dat weet ik." Hij had, zegt hij, meer contact (en meer golf) met Eisenhower dan met enig andere president, vooral be treffende de integratie in de zuide lijke staten. Ondanks zijn zuidelijke afkomst heeft hij altijd geweigerd te spreken voor gescheiden gehoren. Maar in de meeste politieke zaken staat hij aan de rechterkant ook al zou hij zichzelf liever omschreven zien als a-politiek. Zijn bijeenkomsten ter opwekking van een nieuw godsdienstig leven kwamen in 1949 voor het eerst in de publieke belangstelling. Het was het begin van de koude oorlog en Graham aarzelde niet om zijn steun aan McCarthy te geven. „Ik dank God", zei hij eens, „voor mannen die scheldwoorden en po gingen om hun belachelijk te ma ken negeren, en loyaal hun werk doen om de rosen, de roseroden en de roden aan te wijzen die hun toevlucht hebben gezocht onder de vleugels van de Amerikaanse ade laar." Presidentskandidaat In de zestiger Jaren heeft hij nooit een woord van kritiek geuit tegen de Amerikaanse politiek in Zuid- oost-Azië. Hij sprak de lofrede uit bij de begrafenis van Lyndon John- Billy Graham tijdens een kruistocht in Rome (1971). son en onthulde korte tijd later dat Johnson hem had gevraagd zich kandidaat te stellen voor het pre sidentschap zijnde "de enige man die dit land kan samenbinden." Hij was allerminst verbaasd toen iemand het bij zijn aankomst in Londen vroeg of hij de presidentiële kaspoetin was. Hij is natuurlijk in zijn optreden tegenover de pers even professioneel als bij de ver koop van christendom. De enige ge legenheid waarbij men hem kon be schuldigen van uitglijden was toen hij tijdens een interview met de Daily Mirror bijna "Watergate" zei in plaats van „Armeggadon". In mei schreef hij een artikel voor de New York Times met als kop Watergate en zijn lessen in zede lijkheid", waarin hij een visie open baarde die zeer sterk overeen komt met die van Nixon. „We moeten de atergate-affaire in het Juiste per spectief plaatsen", schreef hij. „Amerika heeft vele morele, politie ke kwesties overleefd..." Nixons ouders Hij weet het niet precies. Het ge beurde gewoon. Hij ontmoette Nixons ouders, Quakers, tijdens een van zijn eerste bijeenkomsten in Californië in 1948. Nee, hij heeft ze niet gered; het waren al goede christenen. Twee jaar laten werd hij in het Senaatsrestaurant voor gesteld aan hun zoon door de sena tor van Noord Dakota, de voorgan ger van Sam Ervin. Dr Graham woont ongeveer zestig kilometer van senator Ervin van daan in een plaatsje dat Montreat heet en waar hij enige honderden hectaren land bezit waarop hij drie Dobberman Pinchers houdt als waakhonden die geleerd is om te doden als ze daardoor in het Duits bevel krijgen. De evangelist zegt dat hij zich in een moeilijke positie bevindt omdat hij zichzelf beschouwt als een goede vriend van Sam Ervin en op die manier een van de weinige levende zielen moet zijn die met heide hoofdrolspelers in Watergate-affaire op goede voet staat. Hij doet de zaak af met duidelijke diplomatie. „Het zijn beide grote rechtskundigen en bekwame man nen", zegt hij tegen me, „ze ver schillen alleeti van mening over tenminste een belangrijke grond wettelijke kwestie." Lesje gehad Volgens dr. Graham hebben de mensen gelijk als ze verveeld raken door Watergate. "We hebben ons les je in burgerrechten gehad en nu moeten we overgaan tot andere za ken. President Nixon is een man die door de vrede wordt geobse deerd. Hij meent dat als we er niet in slagen onze problemen op te los sen, de wereld zichzelf zal opblazen. Ik weet werkelijk niet hoe hij be trokken raakte in die Watergate zaak." Toen hij in 1954 voor het eerst naar Europa kwam had Graham zijn eigen deel van de kritiek in de pers, hoewel hij iedereen snel voor zich in nam. Sommige kranten we zen er nogal onbarmhartig op dat de ware profeet niet in vijfsterren hotels logeert em niet met luxe schepen reist. De Amerikaan ant woordde dat de Goede God op een ezel reisde en dat als iemand van de aanwezigen hem kon helpen aan een ezel die de oceaan over kon zwemmen hij graag dat beest zou hebben. Op vragen over het onderkomen werkte Graham altijd met het prin cipe dat hij en zijn entourage waarvan sonpnigen al twintig jaar met hem optrekken recht hebben op een goede nachtrust Klacht De veiligheidsmaatregelen zijn streng en hij komt en gaat van zijn suite op de derde verdieping van het Londense Kensington Pala ce Hotel met de dienstlift. Een em ployee van het hotel zei zich niet te kunnen herinneren Graham ooit in de hal te hebban gezien. Toen ik op een dinsdagmiddag dr. Graham onaangekondigd wilde be zoeken, weigerde een ontstelde as sistent me de toegang. Later belde een van zijn „adviseurs" de krant cp om te klagen over het feit dat ik de privacy van de evangelist had verstoord. Graham zelf is bij de ontmoeting ren vriendelijke, ontspannen man, duidelijk zeer verguld met zijn \riendschap met de machtigste mannen die de wereld ooit heeft gekend. „Stel je voor", zegt hij over Kennedy, Je brengt de hele dag, J,ot negen uur 's avonds door met de president op de dag voor zijn ambtsaanvaarding." Weinig van zijn jonge christenen de gemiddelde leeftijd lijkt om streeks 20 jaar te liggen schiinen zich iets aan te trekken van Billy Grahams vriendschap met Nixon. De mensen zijn kneedbaar, beleefd, goed gewassen en a-politiek, met de mechanische glimlach van een ste wardess. „Ik ben gewoon niet politiek geo riënteerd", zegt een van de oudere afgevaardigden, een Canadese ver pleegster in de twintig die uitlegt, dat ze naar Griekenland gevlucht was voor de „verleidingen des vle- zes".. Een afvaardiging uit Belfast, in de rij voor het damestoilet, toont zich militanter. „Mag hij dan geen vriend van Nixon zijn?", vraagt een fel roodharig meisje. Catherine Rainey, een 17-jarige Noordierse die arts wil worden, zegt dat volgens haar dr. Graham een goed prediker is, net als dr. Paisley, behalve wanneer die zegt dat de paus een afgezant van de duivel is. Dat gaat haar iets te ver. Een man merkt op dat als God omgaat met tollenaren en zondaren dat ook ok is voor dr. Graham. De t is mei ;enc i.ng-up voor Billy Gral avondpreek was in volle gang. blond Zweeds koor in spijkerl'' ken en loshangende hemden het lied van Spree: Let's Join 1 ther". Iedereen klapte het mee op een nogal vermoeiende ze. de handen zover mogelijk bh het hoofd. Een jonge acteur, Nigel Goot1 die in de tv-serie „Z-cars" is oie il treden, deed een monoloog schepping, compleet met pianob' leiding. De grootste showbusiness op het prograior zijn die van Cliff Richard en J< my Cash, de country-and-west zanger die ook optrad tijden.' grote bijeenkomst in het Weoij( '6irx >b iHiSSIS fde Stadion. 'Jp de eerste verdieping sidd n nogal gewoon teenager stijf in de armen van twee lijke afgevaardigden, die overtuigd waren dat ze van vel was bezeten. Een geestelijke omstreeks dertig jaar in ribfluwelen pak denkt aan epilei en laat een ziekenwagen kor uj „Het is erg gemakkelijk godsdienstige conclusies te komei en sfeer als deze", zegt hij bril Heli's Angels it zijn (kar heeft te i allenb e uw vantnni Er waren drie overlopers vanj Heli's Angels aanwezig. Ze zich nu de „Heavenly Angels' melse engelen) en hebben en andere vredelievende tekens; de hemden die zo over hun jacks dragen. Davie Higgs de vroegere voorzitter ,,-schuim-der-aarde-af deling" de Heli's Angels in Doncaster, jonge mijnwerker, mezwaai „veel te maken heeft Billy G." Het gebeurde toen ze het afdelingsgebou' Broederschap van de Christel! t\ Jeugd (Christian Youth Fellowship wilden „verbouwen" en oog in kwamen te staan met de jo christenen: „Het was of onze hei den met touwen werden gebondi i, i Na afloop zingen de jonge chri^ch nen hun „Let's Join Together" lieflijk op het perron van het jnn dergrondse station bij Earls Cor dat de omroeper zich verplicht v<r^ „dank U" te zeggen. Billy GrahF' keert terug naar het Kensing Palace Hotel waar hij soms ei coholvrije ontvangst houdt tot kleine uurtjes. De vorige keer dat hij in Lonx 1 was placht zii~ eerste opdracht gaan naar de halportier golftassen naar de auto te breng®61 Maar Dr. Graham heeft net president Nixon het golfen er gegeven. Acht en twintig Jaar na de Japanse capitulatie en twee en dertig Jaar na de aanval op Pearl Harbor is de bevolking van Hawaii boos over een nieuw Japanse aanval. De vrees in de vijftigste staat van Amerika ge legen op 3200 kilometer van het vasteland, moge overdeven zijn, maar de aanwezigheid van de Ja panners in Hawaii is niettemin reëel genoeg. Het is het geliefde va kantieoord van de Japanners; vorig jaar waren er 235.000 en tegen 1975 verwacht men er 400.000. De Japan ners kopen hotels, golfbanen, res taurants. buitenhuizen, reisbureaus en land op. waaronder 1213 hectare voor een recreatieterrein op het nog betrekkelijk onbedorven hoofdeiland Hawaii. Japanse ondernerrH"<«»" hebben voor 250 miljoen dollar in Hawaii geïnvesteerd, voornamelijk in het toerisme, dat naar de mening van vele Hawaiianen zich al meer uit breidt dan goed is voor de schoon heid en de natuurlijke gesteldheid van Hawaii. Vervuiling, inflatie en drukte vernietigen het milieu van Hawaii, zo zeggen zij. Nauwelijks minder irritant voor de eilandbewoners is de groeiende over tuiging, dat zij steeds minder dol lars verdienen aan steeds meer be zoekers uit Japan, „zy vliegen naar Hawaii met een tevoren betaald reispakket dat ongeveer 250 dollar kost" aldus een hotelier in Waiklkl. „Zij maken gebruik van Japanse luchtvaartmaatschappijen, logeren in hotels die Japans eigendom zijn, eten in Japanse restaurants en ko pen in Japanse winkels. Zij spelen golf op Japanse banen. Er is zelfs een Japanse pornoshow. Wij vallen volledig buiten de mand". Er is zeker veel Japans te zien in delen van het centrum van Hono- loeloe, Japanse lantaarns hangen aan de buitenzijde van restaurants en achter de ramen staan menu's in het Japans. Straatnaamborden zijn in het Japans en Engels per slot van rekening is 26 procent van de Hawaiianen van Japanse af komst en steeds komt men lange rijen toeristen tegen, uitgerust met camera's en voorafgegaan door een gids die een vlag torst. Veel van de bezoekers zijn niet op de hoogte van Westerse gewoonten en kennen geen engels. Reisbureaus in Tokio geven boekjes uit, vaarin staat dat het niet behoorlijk is om in ondergoed over de hotelgangen te lopen, een bad buiten de kuip te nemen en zichzelf dan met emmers water te overgieten (Amerikaanse badkamers hebben geen afvoer op de grond) of de ritssluiting van zijn broek te openen om uit een verbor gen plekje wat geld te halen. Maar afgezien van deze buitensporighe den beschouwt men de Japanners als rustig, zindelyk en üverig. Kamermeisjes vooral zijn verrukt over de gewoonte van de Japanse gasten om zelf hun bed op te ma ken. Als de Hawaiianen bezwaren heb ben tegen de toevloed van toeristen dan moeten zij dat aan hun eigen regering wijten. De staat Hawaii moedigde de interesse van de Ja panners in Hawaii aan door middel van een serie projecten, waaronder een paviljoen van één miljoen dol lar op de Expo te Osaka in 1970. Investeringen en toerisme zijn sindsdien geweldig toegenomen. TarMig Japanse firma's doen thans zaken in Hawaii, onder de 13 ho tels, die zij gekocht hebben of laten bouwen, zijn Hawaiian Regent met 690 kamers (voor 25 miljoen dollar) en Imperial Hawaii met 410 kamers (voor 8,4 miljoen dollar). In juli kocht de Seiboegroep ruim 200 hec taren op het weinig ontwikkelde ei land Maoei voor zeven en half mil joen dollar. Enkele weken eerder kocht hetzelfde syndicaat een van de oudste winkelorganisaties van Hawaii. Dit alles maakte Japan tot Hawaii's voornaamste partner in de buiten landse handel. Er wordt per jaar voor meer dan 100 miljoen dollar zaken gedaan. Maar de aard van de investeringen en de agressieve han delsmethoden van de Japanners verontrusten sommige mensen. Zij vrezen, dat de plannen van de staat voor een grotere economische ver scheidenheid op de achtergrond ra ken en dat Hawaii om te zwij gen van de Amerikaanse handelsba lans een klap krijgt als de be- Japan terug- Sommige leiders van het zakenleven betogen, dat de Hawaiiaanse ge meenschap als geheel profiteert van de Japanners. „Ik zie geen verschil tussen kapitaal uit Japan en kapi taal uit Engeland of van elders", al dus dr. Thomas Hitch, vice-presi dent van de First Hawaiian Bank. „Het maakt, dat wij er minder be hoefte hebben aan hebben fondsen uit andere bronnen aan te trekken" Robert Holden, president van She raton Hawaii klaagt: „Wij maken loos alarm. De Japanners sluiten overeenkomsten op lange termijn zorgen voor banen en hinderen nie mand". Zeker is dat de Japanse investerin gen en het Japanse toerisme op de eilanden zullen toenemen. Een va- kantietje van vijf dagen op Hawaii kan zelfs de gewoonste typiste het welvarende Tokio zich veroori ven en de Japanners zijn zich toenemende mate bewust van monstraties of protesten tegen h aanwezigheid of beperkingen op toerisme in andere geliefde vaka tie-oorden, zoals Honkong, Indon sië en Thailand. De Japanse penetratie doet zil ook gevoelen op 't Amerikaanse vas land. waar investeringen uit Jap in de industrie snel topn°men waii is lange tijd Japans voet weest in de deur van de Amer kaanse markten, de plaats waar lange reeks produkten werd I proefd, van Toyota-auto's tot el< trische apparaten van Sony. W goed is voor de vijftigste staat dus de conclusie van Japanse kenlieden, is meestal ook goed vo de rest van de Verenigde Staten. Observer Dien

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14