ÏUINEE-BISSAU JNAFHANKELIJK Chileense junta verbiedt vakbond CONGRES WEIGERT ONDERZOEK AGNEW Chinese en Japanse diplomaten werken hard aan betrekkingen Guerillabeweging in Portugese provincie roept republiek uit Lissabon gelooft niet in PAIGC Congres blokkeert handel met Moskou Jaar na Japanse erkenning van Volksrepubliek Executies Chili in DERDAG 27 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND )AKAR (AP/Reuter/AFP) De guerrillabeweging in de Portugese Afrikaanse ovincie" Guinee beeft gisteren aangekondigd een onafhankelijke republiek in de vrijde gebieden" te hebben uitgeroepen. In de aankondiging stond dat de nationale gadering, die zondag en maandag in het Boe-gebied is gehouden, formeel de onaf- ikelijke republiek Guinee-Bissau heeft uitgeroepen. Aan het hoofd staat de guerrilla- Ier, Luiz Cabral. ibral staat aan het hoofd van regering van 15 leden, die wordt ;ewezen door de nationale verga ng. Ook heeft het „bevrijde ge- een eigen grondwet. Cabral hoofd der opstandelingen, die nd staan als „de Afrikaanse voor de onafhankelijkheid Guinee en de Kaapverdische iden", toen zijn broer Amilcar anuari van dit Jaar in Conakry doorgeschoten. irbugees Guinee, dat ongeveer 500.000 inwoners heeft, is sinds de 15e eeuw een kolonie van Portugal. Het Portugese leger bestrijdt de guer rilla's in dit land nu al meer dan tien jaar. LISSABON Een Portugese gerings woordvoerder in Lis bon heeft gezegd dat het com- uiniqué van de PAIGC de Be- ij dingsbe weging voor Guinee de Kaapverdische eilanden, fantasie moet berusten. Vol- ns het communiqué heeft de ilksassemblee de onafhanke- jkheid geproclameerd in het bied van Boe, dat onder con- ole van de PAIGC zou staan. !r is geen gebied in Portufeees uinee dat niet onder controle n de Portugese autoriteitein aat", aldus de woordvoerder, ij zei dat het gebied van Boe it dunst bevolkte deel van het nd is en dichtbij de grens met republiek Guinee ligt. tegenover, die zijn instructies uit „het buitenland" (met name uit communistische landen) zou krijgen. De PAIGC zegt echter te kunnen re kenen op grote aanhang onder de plaatselijke bevolking, met de bevrijdingsbewegingen in de J Afrikaanse kolonies te onderhande- vg!Med.kr!e® len H?t "eschouwt de ..overzeese afzonderlijke koloniale sta- gebiedsdelen" als integraal onder- deel van Portugal, die nooit onaf hankelijk kunnen worden. De status Guinee-Bissau in 1951. Nog dit jaar sloeg Lissabon een aanbod van Perei- ara om onderhandelingen te beginnen af. Pereira, oder Cabral de tweede man in de PAIGC werd bevestigd in de functie van secretaris-generaal door het tweede partijcongres, dat in Juli van dit Jaar in bevrijd gebied is gehouden. Het congres verklaar de tevens dat de PAIGC trouw is aan De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew beantwoord vragen van verslaggevers na een onderhoud met de senator Hatfield (links). Hatfield zei van Agnew: „Hij is volkomen overtuigd van zijn onschuld". SANTIAGO (UPI) De Chileen se Junta heeft het grootste vakver bond van Chili verboden. Dit verbond het Centrale Arbeiedersverbond dat door socialisten en communisten wordt geleid, was een van de steun pilaren van de regering-Allende. Zijn voorzitter, Luis Figuero, is mi nister van Arbeid in deze regering geweest. Het verbond is verboden "omdat 't een organisatie met een politiek ka rakter was geworden en onder bui tenlandse invloed was gekomen". De junta maakte ook bekend dat zij een plan heeft opgesteld om de economie van het land te verster ken en dat investeringen uit het bui tenland krachtens dit program met voorrang behandeld zullen worden. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. Wel werd door een woord voerder van de Junta gezegd dat de Chilenen zelf de grootste offers zul len moeten brengen. Verder is bekend geworden dat de militaire junta van Chili het van be lang acht te onderhandelen over schadevergoeding aan genationali seerde buitenlandse bedrijven in het land. maar het zal het besluit tot overneming niet ongedaan ma ken. Dit is vernomen in kringen die nauw in contact staat met de Chi leense delegatie op de Jaarvergade ring van het IMF in Nairobi. Hoe wel de regering van president Sal vador Allende ten val is gebracht, was het besluit tot nationalisatie van maatschanphen vooral op het gebied van mijnbouw en communicatie "de wil van het volk", zo verklaarden de zegslieden. "Van nationale besluiten wordt niet teruggekomen", zei een woordvoer der. Tijdens het bewind van president Allende geraakten de onderhande lingen over het uitkeren van een schadevergoeding in een impasse, doordat de formule waarop de com pensatie was gebaseerd in feite be tekend dat de maatschappijen niets kregen. tus in 1879, ten tijde van de groot scheepse Europese kolonisatie van Afrika. In tegenstelling tot Angola en Mozambique, de twee andere en veel grotere Portugese kolonies in Afrika, is Guinee voor zover bekend arm aan grondstoffen. Het uitroepen van de republiek in Guinee werd al lang verwacht en werd al herhaaldelijk aangekondigd door de in Januari vermoorde leider van de bevrijdingsbeweging voor Guinee, Amilcar Cabral. Portugal Vice-president verder in moeilijkheden verantwoordelijk gesteld voor deze moord in Conakry, de hoofdstad van het buurland Guinee. Maar Lissabon wees alle verantwoordelijkheid van de hand. Toen werd verondersteld dat de proclamatie van de republiek misschien uitgesteld zou worden om dat het wegvallen van de sterke per soonlijkheid van Cabral, de onbetwis te leider van de PAIGC. moeilijkhe den zou kunnen uitroepen. Ziin op volgers hebben echter kennelijk toch in overeenstemming met Cabrals wensen de onafhankelijkheid nog in 1973 willen uitroepen. De PAIGC voert sinds 1961 een guerrilla tegen het Portugese koloni. ale bestuur. Aanvankelijk opereerde de PAIGC vanuit de buurlanden Se negal en Guinee, nadat deze landen onafhankelijk van Frankrijk waren geworden. Later konden ook bases worden ingericht in bevrijde gebie den. Ter bestrijding van de guerrilla heeft Portugal een troepenmacht van 30.000 man in Guinee. Volgens Lissabon staat daar slechts een guerrillastrijdmacht van 5.000 man Afrikaanse eenheid en van de Vere nigde Naties. De OAE steunt de PAIGC onder meer door de levering het verzoek van wapens. PSP Tweede-Kamerlid Van zoek in te stellen naar de tegen hem Uit WASHINGTON Het Amerikaan- persoonlijk f 40.000 in contanten had Huis van Afgevaardigden heeft gegeven in ruil voor bevoorrechte be an vice-president Spi- Jegening door de regering bij de toe- Agnew afgewezen om een onder- wijzing van bouwcontracten. met als argument dat hij in op spraak is gebracht en dat het ambt van vice-president ondermijnd dreigt te worden. Datzelfde argu reconstructie de nog ment is uiteraard in nog hogere der Spek heeft minister Van der geuite beschuldigingen. Carl Albert, steeds mysterieuze feiten rondom te van toepassing op Nixon zelf, nu passagiersirein ge- de leider van de Democraten, zei in Agnews onverwachte beslissing om de Watergatesohandalen het presi- tweeregelige verklaring dat het het Congres in te schakelen, is dentschap zelf hebben aangetast. te erkennen. Naar zijn mening verzoek niet in behandeling geno- voorts gebleken dat de vice-presi BRAND OP LONDENS VLIEGVELD LONDEN CAP) In de aanxomst- en vertrekhal voor internationale vluchten op het Londense vliegveld Heathrow is gistermorgen brand uit gebroken. Honderden passagiers, die op tijd waren geëvacueerd, keken vanaf de straat toe hoe de brandweer de vlam men, die uit het 2 verdiepingen hoge gebouw sloegen, bestreed. Volgens de persvoorlichtingsdienst van de luchthaven zijn bij de brand geen slachtoffers gevallen. Een woordvoerder van de luchthaven heeft verklaard dat de brand waar schijnlijk is uitgebroken in een met olie gestookte centrale verwarmings. installatie op het dak van het ge bouw. Treinongeluk DURBAN (Reuter) Negen men sen zijn om het leven gekomen en vijf licht gewond geraakt toen een goederentrein bij het station van Mondini in Zoe- loeland op elkaar reden. De doden zijn negers. moet onmiddellijk tot de erkenning van deze onafhankelijke staat wor den c kon worden omdat de Agnew- zaak al in behandeling is bij een rechtbank. dent inderdaad bereid is geweest af te treden, wanneer het ministerie van Justitie zou afzien van een Portugal heeft steeds geweigerd Inmiddels hebben de regeringen van de Volksrepubliek Congo, Algerije en Opper-Volta besloten de republiek Guinee-Bissau te erkennen. De beschuldigingen tegen Agnew strafvervolging, werden bovendien vermeerderd met Volgens deze analyse weigerde de verklaring van een aannemer in minister van Justitie Elliott Ri- Maryland dat hij Agnew, nadat de- chardson daarop in te gaan omdat. ADVERTENTIE ENAAT HERZIET MENING Troepen VS blijven toch in Europa 't Gerucht gaat dat een paar Fleurop-bloemisten leren parachute-springen. Voorbloemengroeten in af gelegen streken. Niemand woont te ver weg ...om bfoemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. i-president was geworden, zoals hij Agnews advocaten gezegd zou hebben, hij zich niet in een posi tie bevond om Agnews ontslag te accepteren. Bovendien zou Richard son erop hebben gewezen dat de Ju risprudentie, noch de wet, in een dergelijk geval voorzagen in een ontslag van rechtsvervolging. Mysterieuzer nog dan deze Juridi sche koehandel achter de schermen, is de rol die president Nixon in dit heeft besloten nieuwe schandaal speelt. Opvallend handelsconcessies Tegenslag voor politiek Nixon WASHINGTON (UPI) De eco nomische commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden we belangrijke de Sowjet- nielijk gericht tegen de SowJet-Unie. Een identiek amendement van sena tor Jackson is reeds ingediend bij de Amerikaanse senaat. De regering heeft sterke druk uit- Weet u dat bloemen kunnen doodbloeden en dat er een bloemen-E.H.B.O. is? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop-bloemist 5 is dait hij zich in alle officiële Witte Uniet te blokkeren tot Moskou de Ptcefend op de leden van de commis- Huls-verklaringen op de vlakste vrije emigratie toestaat van Joden sie tegen het amendement te stern en andere minderheden. De uitspraak oimt een gevoelige nederlaag voor president Nixon en in het algemeen voor de toenaderingspolitiek tussen Washington en Moskou. De commissie besloot bij acclama tie de president het recht te ontzeg gen de status van meestbegunstigde handelspartner toe te kennen vlakten houdt. Zijn argument daar voor is dat hij geen standpunt kan innemen omdat hij daarmee inbreuk zou maken op de zelfstandige be sluitvorming van het ministerie van Justitie en van de rechtbanken die de Agnew-zaak te behandelen krij gen. Maar deze super-neutrale hou ding van „geen commentaar" heeft in de praktijk echter het effect ge- de meeste communistische landen \SHINGTON (AP) Na eer- t»p de dag te hebben voorgestemd, de senaat een amendement orpen op grond waarvan de re- ig gedwongen zou zijn geweest de Amerikaanse landstrijdkrach- in het buitenland met 40 procent krimpen. oensdagochtend wa shet a/men- dat werd ingediend door se- >r Mike Mansfield, de fractie- 1 van de democraten in de se- voorlopig met 49 tegen 46 stern- goedgekeurd. m tweede stemming was echter m het amendement te hech- de begrotingswet voor Defen- In die stemming spraken 51 se- iren zich tegen het amendement terwijl 44 senatoren voor stem- r de tweede stemming plaats zei Mansfield dat minister van sie James R. Schlesinger en an- functionarissen van het Penta- druk tegen zijn amendement den gelobbied. „Toch dring ik er leder lid op aan om te stemmen hem persoonlijk goed dunkt", laarde Mansfield, warding van het amendement, rtegen de regering Nixon fel ge was, zou er toe geleid hebben 188,400 van de naar schatting in het buitenland ge ide Amerikaanse troepen voor 1 1976 zouden moeten worden te- etrokken, terwijl er in de periode 1 Juli 1976 tot 1 Juli 1977 nog 47.100 man hadden moeten vol- had, dat nu de overtuiging is ont staan dat Nixon van Agnew af wil. Nixon kan Agnews's aftreden niet eisen, omdat dit voordat hij officieel actie, veroordeeld is, alleen zou kunnen tt. nieuwe handelswet, men. Zo heeft bijvoorbeeld de direc teur van de Pepsi-Cola-maat schappij. een vriend van Nixon, zes- 'ig directeuren van de grootste Ame rikaanse ondernemingen telegrafisch gevraagd de commissieleden zodanig ve beïnvloeden dat ze een ander amendement zouden aannemen dat voor Nixon en voor Moskou wel aan vaardbaar was. Anderzijds vroeg de i amendement op de gro- tot hij waar kan maken dat het land Russische dissidente geleerde AndreJ Sacharow afgelopen zaterdag nog in een open brief aan het congres het amendement Jackson te steunen. Veelbetekenend was dait de economi sche commissie van het Huis van Af gevaardigden het amendement nog heeft versterkt door het huis het recht van veto toe te kennen over de aanbevelingen die president Nixon Ui zake doet. De president zou verder een jaarlijks rapport aan het Con- g-es beschikbaar moeten stellen om te constateren of een land vrije emigratie is blijven toekennen nadat hr' de meest begunstigingsclausulc was verleend. lOKIO Een huis laten bouwen in Japan is een nachtmerrie. Vlak v.oordat het huis opgeleverd moet worden, is nog niets klaar, maar dan, in een furieuze uitbarsting van activiteit, steken de bouwvakkers opeens de handen uit de mouwen en hel werk komt op het nippertje ge reed. De Japans-Chlnese betrekkingen zr!ten ongeveer in een soortgelijke si tuatie. Met de eerste verjaardag van de Japanse erkenning der Volksrepubliek China voor de deur, is men in diplomatieke kringen op eens druk doende. De somberheid die was ontstaan doordat beide landen bijna twaalf maanden lang niet in staat waren gebleken tot concrete resultaten te komen maakt nu plaats voor opti mistische voorspellingen, dat een handelsovereenkomst van drie Jaar spoedig ondertekend zal worden, ge- -.olgd door het voornemen een over eenkomst te ondertekenen voor een luchtvaartprogramma. Wanneer dit eenmaal een feit is, zullen hopelijk andere overeenkom sten en uiteindelijk een vredesver- ai ag, volgen. Intussen komt, zelfs zender een handelsovereenkomst, de handel tussen beide landen flink op gang. Vergeleken met vorig Jaar ls deze met maar liefst 66,2 procent ge stegen. Fremier Kukuei Tanaka's succes bij het aanknopen van betrekkingen met Peking veroorzaakten een aan tal verwachtingen, dat soortgelijke stappen op diplomatiek terrein zou den worden genomen. De Japanners ondervonden echter, dat het tijd en geduld vergt om tot betere betrekkin gen te komen. Vacuum Hierbij komt nog dat Peking en 1 okio spoedig begrepen, dat zij niet konden werken in een bilateraal va cuüm. Tanaka was na de erkenning van de Volksrepubliek China genood zaakt de betrekkingen te verbreken met Tsjiang Kai-tsjek in Taiwan. Dit had echter geen effect op de handel met Taiwan. In feite nam de handel tamelijk spectaculair toe. 7 oen er echter gesproken werd over zaken de luchtvaart betreffende, stak Taiwan plotseling een spaak tussen het wiel. Peking bleek uit prestige-overwe- gingen niet akkoord te gaan met een overeenkomst als de luchtvaart maatschappij vati Nationalistisch China gebruik mocht maken van dezelfde Japanse luchthavens als China. De Japanse voorstellen om de vliegtuigen der nationalisten te laten landen op Nagoya, halfweg tussen Tokio en Osaka, hadden tot gevolg dat Taiwan dreigde de luchtvaart overeenkomsten met Japan te zul len verbreken. De Taipei-Osaka-To- kio lijn ls een zeer lucratieve voor de Japanse LuchtvaartmaaschappiJ. De lijn opheffen zou neerkomen op het betalen van een zeer hoge prijs voor de diplomatieke overeenkomst, met Peking. Het zag er door dit geschil naar uit dat een handelsovereenkomst op de lange baan was geschoven, maar tamelijk onverwachts werd men in diplomatieke kringen weer actief en op 30 augustus kwam men met een ontwerp-overeenkomst voor de dag. Het verdrag op grond waarvan de Chinezen de status van "meest be gunstigde natie" zullen krijgen, zal naar verwacht wordt binnenkort In Peking ondertekend worden. Wanneer dit eenmaal gebeurd ls, zullen de luchtvaartbesprekingen, worden hervat en hoewel nog niet be kend is waarom, zeggen functio narissen en dagbladen toch dat er goede kansen op succes bestaan. Los van deze zaken staat het feit, dat de wederzijdse erkenning geleid heeft tot een wederzijdse ontspan ning op andere gebieden, met name de propaganda. De Chinezen betite len de Japanners niet langer meer als fanatieke militairisten, die erop uit zijn hun leger te vergroten. Waakzaam In feite spoort Tsjoe En-lai de Ja panners ertoe aan waakzaam te blij ven, en wijst hij er Japan op de vei ligheidsovereenkomst met de Ver enigde Staten te consolideren en zijn strijdkrachten te moderniseren. De reden hiervan is de SowJ et-Unie Deze natie heeft zo zeggen de Chi nezen een miljoen soldaten samen getrokken langs de Chinese grens en dit maakt Peking zenuwachtig. Tsjoe heeft duidelijk gemaakt het met onprettig te vinden dat de Ver enigde Staten in de Stille Oceaan asnwezig blijven, er daarbij schijn baar vanuit gaand dat de Russen hierdoor zullen afzien van een aan- vaj op zijn land. De bezorgdheid van China over de bedoelingen van de Sowjet-Unie be heersen voor een groot deel het Chi nese denken over het buitenlands be leid China heeft laten weten niet erg ingenomen te zijn met de Japanss plannen een pijplijn aan te leggen van de Sowjet-olievelden In Tyume nsar Wladiwostok. China zegt echter ook geen bezwa ren te hebben tegen Amerikaans- Japanse medewerking aan de ont wikkeling van de olieproduktie in Tyumen. De Japanse aandrang op de Sowjet-Unie tot teruggave van de Noord-Japanse eilanden die in de Tweede Wereldoorlog werden be zet. Ook geldt dat als de Sowjet-Unie wat betreft de vroegere Japanse eilanden toegeeft, dit haar moreel zou kunnen dwingen tot concessies in de grensgeschillen met China. De ironie van de historie wil dat de huidige betrekkingen tussen China en Japan nog vallen binnen 't tijds- kaöer van het Chinees-Russische vriendschapsverdrag dat in 1949 werd getekend en dat een looptijd van 30 Jaren heeft. In dit ver drag wordt Japan nog als de aarts vijand van China en de Sowjet-Unie aangemerkt en wordt als een der Hoofddoelstellingen genoemd dat de herbewapening van Japan dient te worden voorkomen. Maar de politieke situatie in Azlé is sinds 1949 drastisch gewijzigd. De Russen zijn momenteel aartsvijand nummer een van de Volksrepubliek: óe Amerikanen, eens de grote boos wichten voor zowel China als de Sowjet-Unie, hebben een ambassade In Peking; en Japan, een van de wei- «nge democratieën naar Amerikaan se stijl die in Azië zijn overgebleven, doet wat zij kunnen om China te voorzien van alles wat het nodig heeft. SANTIAGO Drie Chilenen zijn door een vuurpeloton terechtgesteld nadat zij door een militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld, zo is of ficieel in Santiago bekendgemaakt. Het waren drie mannen, die op 11 september, de dag van de militaire staatsgreep, op een ambulance van de politie hadden geschoten en daar. bij een politieman hadden gedood. De junta heeft bepaald dat allen die sinds de staatsgreep gevangen zijn genomen door militaire rechtbanken zullen worden berecht. De bekendmaking werd gedaan ter wijl een aantal ambassadeurs bezig is vrijgeleide te bewerkstelligen voor ongeveer 1.000 personen die in hun ambassades bescherming hebben ge zocht. Weer politieke moord in Argentinië BUENOS AIRES Nog geen vier entwintig uur na de moord op de Péronistische vakbondsleider Jose Ruccl is gisteren In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een leider van de Péronistische Jeugdbeweging Enrique Grindberg vermoord. Volgens de politie werd Grindberg vermoord toen hij de deur van zijn woning opende en vier mannen, die bil hem hadden aangebeld, tien ko gels op hem afvuurden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9