Prins is minder pessimistisch over de natuur WERELDNATUURFONDS WIL TIJGER VAN DE Openlucht- Ni'* ONDERGANG REDDEN IKË X* „Overheid bevoordeelt wel maar niet alleen groten" Paula pleegde in Leiderdorp overval op aandrang minnaar MIJN POES WILNAAR PARIJS WAT NU? Sietse gaat fietsen ke recreatie dichter bij huis Fokker: geen nieuwe orders uit Angola STEUN AAN GERZON ON- VERANTWOORD Topsalarissen zullen blijven pONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 *:g' Soestdijk Op dierendag, donder aar 4 oktober, gaat in Nederland Operatie Tijgervan start. Dat is een r.roject van het World Wildlife Fund (bet internationale Wereldnatuur fonds) dat voor het behoud van de ti'ger de komende Jaren 2.5 miljoen gulden denkt nodig te hebben. De ene helft van dat bedrag is al opgebracht door landen als Enge land, de Verenigde Staten en Zwit serland; voor de andere helft zal Ne derland moeten zorgdragen. Prins Bernhard, die president is van het WWF, maakte gisteren op paleis Soestdijk de plannen voor 1974 be kend. Volgens het Wereldnatuurfonds zal de tijger over een Jaar of vijftien volledig van de aardbodem verdwe nen zijn, als er nu niet meteen maat regelen worden genomen. Eén van ae acht soorten, de Bali-tijger, is al uitgestorven; de zeven andere zijn net bijna. De actie van het Wereldnatuur fonds zal zich concentreren op één soort, de Bengaalse of koningstijger, met name in BangladesJ, India, Lihoetan en Nepal, waar er naar schatting nog zo'n 2000 van over zijn aie met vereende krachten nog te ;edden zouden zijn. Soorten als de Chinese tijger, Kas pische tijger en de Javaanse tijger moeten volgens het WWF als afge schreven worden beschouwd, terwijl het heel erg twijfelachtig is of voor de Siberische tijger (de grootste soort) en de Sumatraanse tijger eventuele hulp nog op tijd zou ko men. Alleen de Indochinese tijger, die zwaar onder de Vietnamese oor log heeft geleden, zou in Maleisië misschien nog voor de definitieve ondergang behoed kunnen worden. Alleen al in India en zijn buurlan den waren rond 1930 nog ruim 40.000 tijgers, nu schat men zelfs het we reldtotaal niet boven de 5000 dieren. Vooral na de tweede wereldoorlog zijn de tijgers sterk in aantal ach teruitgegaan. Oorzaken zijn behalve een praktisch ongebreidelde Jacht het vernielen door de mens van de woongebieden van de tijger (land bouw, verstedelijking, wegenaan leg), de Jacht op prooidieren en het gebruik van vergiften. De regeringen van de vier betrok ken landen hebben inmiddels zelf ook maatregelen genomen. Dat was een voorwaarde van het WWF. Er is een absoluut afschotverbod geko men, er worden geen exportvergun ningen voor huiden meer verstrekt en in BangladesJ mag vijf jaar lang geen bos worden gekapt. Met het geld van het WWF zullen veertien grote reservaten geholpen kunnen worden. Er zullen specialis ten worden opgeleid en nieuwe na- tuurwachters en nieuwe vervoer middelen zullen tegen de stroperij worden ingezet. Op die manier heeft men per tijger 500 dollar, ongeveer 1250 gulden, nodig. De Jeugdorganisatie van het We reldnatuurfonds, de Rangers, zullen het Sunderbans-reservaat in Bang ladesJ adopteren. 10.000 vierkante kilometer moerassig land, waarvoor de Nederlandse schooljeugd geld gaat inzamelen. Wie rechtstreeks wil storten kan dat doen op gironummer 44466 van het Wereldnatuurfonds te Zeist, on der vermelding van Operatie Tijger. SOESTDIJK Prins Bernhard is over de kansen voor de natuur niet meer zo pessi mistisch als hij wel eens geweest is. „Het dringt nu echt tot de politieke verantwoor delijke mensen door hoe belangrijk natuurbescherming is", aldus de prins die gisteren voor de eerste maal in zijn functie als voorzitter van het Wereldnatuurfonds een pers conferentie gaf ten paleize. De prins wordt gesecondeerd door maal verboden. i man, die alles van tijgers afweet, zorgde brief. En die reageerde nog Prins Bernhard maakt onder gewag van zijn jongste reis door Afri ka. Hij zwaait vooral president Mo- boetoe uitbundige lof toe voor zijn reservatenbeleid. positiever: hij maakte eveneens de jacht op neushoorns volledig een einde. Prins Bernhard deelt ook mee dat hij met enig succes bij president Verder bracht de prins een cheque Nixon heeft geïntervenieerd over m een half miljoen dollar naar stopzetting van de ontbladering des tijds in Vietnam. komt zegt de prins dat hierover na afloop duidelijk verantwoording zal worden afgelegd. Hij blijkt niet onder de indruk te zijn van het feit dat de drie begunstigers (Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee, Natuurmonumenten en het Instituut voor natuurbeschermingseducatie) 't geld van de puzzelactie niet meer willen hebben. „Ik vind het echt geen drama", zegt hij, „er zijn nog talloze milieu- en natuurorganisaties, die het Dan komt Ouy Mountfort aan het geld goed kunnen gebruiken". neushoorns op grote schaal ten woord. Hij bestrijdt 't kwade imago Een 25-jarige man en een 23-jarige vrouw (beiden midden) na arrestatie door de Amsterdamse recherche. Zij worden verdacht van heling van het schilderij "De eeuwige schreeuw", dat uit een woning in Epe werd gestolen. De verdachten werden in Amsterdam gepakt toen zij het opge rolde doek aan de eigenaar overhandigden. Het tweetal had tevoren contact gezocht met de be stolene en diens eigendom te koop aangeboden. KATWOUDE Staatssecretaris W. Meijer (Recreatie) vindt dat er meer openlucht-recreatie in en om de woonwijken moet komen. Om dit te stimuleren stelt hij 1.5 miljoen gulden beschikbaar. Met dit geld wil hij „de aanzet geven tot een flink aantal experimenten". Hy meent, dat het gebruik van parken en velden niet afhankelijk moet worden gemaakt van het ver- voer. „Een moeder moet er met de kinderwagen naar toe kunnen lopen". Die extra begrotingspost lijkt niet zo groot, maar is volgens de staats secretaris toch geen „peuleschil". Hij verwacht dat de te ondernemen „kleinschalige" experimenten waarbij de gemeenten het initiatief zullen moeten nemen voldoende gegevens zullen opleveren om zijn ideeën in een beleidsvorm te gieten. De staatssecretaris vindt ook dat ten aanzien van bepaalde al be staande recreatiegebieden waak zaamheid is geboden. „Wij moeten bekijken of er niet moet worden af geremd. Hoever kun Je bijvoorbeeld gaan met het Waddengebied, maar ook met de Veluwe?" Bij de ruimtelijke ordening heeft volgens de heer Meijer tot nu toe een zwaarder accent gèlegen op het re- creatiebeleid dan op het welzijnsbe leid. „Gaandeweg is er een herwe ging nodig. Er moet een integratie komen van recreatie, wonen en moeilijker te realiseren werken". Daarbij moet volgens de staatssecretaris niet alles worden opgelegd, maar veel aan per soonlijk initiatief worden overge laten. Hij denkt bijvoorbeeld aan ge- meenschapstuinen De groeiende vraag naar vaste verblijfsrecreatie (staanplaatsen) wordt in de toe komst een levensgroot probleem, ver wacht de staatssecretaris. .Als de vraag naar ruimte niet wordt geor dend, wordt een staanplaats onbe taalbaar. De bezitters van huisjes en caravans voelen zich van Jaar tot Jaar meer bedreigd. Een werkgroep van het ministerie zal daarom een ontwerp van een kampeerwet voor bereiden". DEN HAAG Drie Christen-De mocratische kamerleden hebben staatssecretaris Van der Stee, Finan ciën, gevraagd waarom er over be nefietwedstrijden geen belasting hoeft te worden betaald. De drie vin den het onjuist dat beroepssportbe oefenaren geen inkomstenbelasting betalen over wedstrijden die voor hen worden georganiseerd. De kamerleden willen hierover een uitspraak van de staatssecretaris en dringen aan op een rechtvaardige verdeling van fiscale lasten. illegale stroperij. de tijger krachtig: alleen als deze „Een internationaal schandaal" vindt dieren geen prooi meer kunnen i de prins. „Tot mijn vreugde heeft de gen, omdat ze door de mens zijn aak) president op mijn aandringen gerea- verjaagd of bejaagd, alleen dan val- geerd met veel strengere straffen. En len ze mensen aan. de jacht op olifanten werd zelfs hele- Als de Aktie Natuur ter sprake ADVERTENTIE AMSTERDAM Er pijn door Fokker-VFW geen nieuwe F-27 de nieuwe Angole- luchtvaartmaatschapprtö Trans- portes Aereos de Angola (TAA) ver kocht. Berichten over deae transac tie die in de Portugese peis versche- DEN HAAG "Overheidssteun Gerzon was niet verwitwoord" volgens de ministers Lubber, Eco nomische Zaken, en Boersrna, Socia le Zaken. In hun antwoord op vragen van [het Tweede Kamerlid De Ruiter |(PvdA) motiveren zij dit uitvoerig. 'Er is door de regering een uitg ereid onderzoek ingesteld, maar de. [problemen bij Gerzon waren zodanig sen krediet onder staatsgarantie [niet verantwoord was. Ook nadat jaan Gerzons surseance van betaling ■was verleend en verder een boedel krediet onder staatsgarantie was «gevraagd, hebben alle betrokkenen, [waaronder de twee bewindslieden jgeen oplossing kunnen vinden voor het voortbestaan van Gerzon. Het jging om een financiële steun van 2,5 miljoen. Minister Boersma heeft a,lle moge lijke initiatieven genomen om tot herplaatsing van de werknemers en fin het bijzonder van de ouderen on- 'der hen -te komen. zijn door de vliegtuigfabriek ontkend. De nieuwe Angolese luchtvaart maatschappij, die op 1 oktober de particuliere maatschappij overneemt heeft Fokker wl laten weten drin gend behoefe te hebben aan twee ex tra toestellen. Fokker kon op dit moment echter niet leveren en wijst erop dat de Friendships die in Angola in ge bruik zijn slechts voor civiele del einden mogen worden gebruikt. Het Angola-comité heeft minister Van der Stoel Inmiddels verzocht eventu ele transacties te verhinderen uit vrees dat de toestellen ondanks hun civiele bestemming toch worden in gezet bij militaire Portugese acties Geen paniek, mevrouw H. te A., die komt binnen een week met een fikse kater bij u terug! Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES - MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Dat hébben ze niet in Parijs! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. GRONINGEN (ANP) De wijd verbreide mening als zouden grote bedrijven meer Invloed hebben op de overheid dan kleine bedrijven, wordt geenszins bevestigd door een onder zoek van de Groningse socioloog G. P. A. Braam. De heer Braam is van daag, aan de rijksuniversiteit van Groningen gepromoveerd op een on derzoek naar de verdeling van maat schappelijke invloed, getiteld „In vloed van bedrijven op de overheid". De heer Braam onderzocht 130 Ne derlandse bedrijven, waaronder 73 scheepswerven. Hij ging by dit on derzoek na wat deze bedrijven al dan niet by de overheid gedaan gekregen. Ten eerste werden daartoe de proble men die het bedryf heeft of heeft gehad by aan- en afvoer over water geïnventariseerd. Vervolgens werd vastgesteld of het betreffende be dryf invloedpogingen had onderno men, met andere woorden of het ge tracht had de medewerking van de overheid te verkrygen by het oplos sen van de problemen. Tenslotte is nagegaan in hoeverre de overheid de verlangens van de bedrijven heeft ingewilligd. Hierby kwam naar voren dat grote bedrijven niet in 't by zon der werden bevoordeeld. Bevoorde ling in het algemeen had echter wel plaats, aldus het onderzoek van dr. Braam. In de onderzoeksperiode van vyf Jaar (1965—1970) werden vele aanwyzingen gevonden dat de over heid in het byzonder toeschieteiyk was voor wensen van bedrijven die sterk groeiden. „Zy hadden vaker succes by de overheid dan bedrijven die niet of weinig groeiden", aldus het proefschrift. Het groei-criterium bleek by de overheidsfunctionarissen in hoog aanzien te staan. Dit resultaat doet vermoeden dat er aan het overheidsbeleid iets heeft geschort en wel op het punt van de zorg voor de werkgelegenheid", con cludeert dr. Braam, „als bedrijven die niet groeien minder voordelen ontvangen, kan dit erop wyzen dat er te weinig overheidshulp wordt ge boden om reeds bestaande werkgele genheid te behouden". DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken, De Gaay Fort man, vindt het "te weinig genuan ceerd en niet opportuun" om sala rissen van boven een ton terug te draaien tot een maximum inkomen van 100.000 gulden.De minister ant woordde dit op vragen van het PFR- Kameriid Van Gorkum. De bewindsman vindt een dergelijke maatregel te eenzijdig en niet billijk door een dan plotseling optredende vermindering van pensioenaanspra ken. Hij noemt "een dergelijke gro ve maatregel in strijd met een ver antwoord personeelsbeleid." Gewonnen in hetBio-texVlekkenfestival. Stuur ook 'n gekte vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. Den Haag In hoger beroep smeekt Paula de rechters om cle mentie. „Mijn dertienjarige zoon kan mij niet missen", snikt de jeugdig uitziende vrouw (40) met het hoge zwarte kapsel, die samen met haar minnaar en diens kame raad een goed geslaagde bankoverval heeft uitgevoerd. Anton Meijnckeu, beheerder van het bijkantoor van de RABO-bank in Leiderdorp, werd op 12 maart jl. onder bedreiging met een vuurwa pen gedwongen tot afgifte van 19.000 gulden aan twee gemaskerde rovers, die daarna vol gas er van door gingen. Hun auto werd be stuurd door Paula. Door Sybe Stamm De misdaad trio weinig vakkundig afgewerkt. Voor de overval werd Paula's eigen Volkswagen gebruikt. Weliswaar waren de nummerplaten veranderd met afwasbare blauwe en witte verf, maar dank zij de aan wijzingen van verscheidene getuigen kostte het de politie weinig moeite de wagen op te sporen op het par keerterrein aan de Lammermarkt in Leiden. Paula verstopte de buit in haar zo merhuisje te Noordwijk, nadat zij er 1.600 gulden had afgenomen voor zichzelf. De volgende dag al consta teerden de amateur-rovers dat de politie bij hun auto stond te pos ten: biykbaar waren deze recher cheurs ook niet zo heel ervaren. Eer In elk geval begreep het zenuwach- tige trio dat arrestatie op den duur door het onervaren niet kon uifcbiyven. Paula en haar vrienden hielden de „eer" liever aan zichzelf. Zij gaven zich aan, com pleet met buit. Plannenmaker Bené (41), kelner uit Leiden, werd door de Haagse recht bank veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Zijn maat Jan (25), een kel ner uit Katwijk, kreeg eenentwintig maanden, Paula kwam er af met een straf van één jaar. Alleen Paula heeft hoger beroep aangetekend. „Ik vind de straf te hoog", verklaart zy voor het Haagse gerechtshof, „want ik wilde hele maal niet meedoen. René heeft mij gedwongen. Ik was bang voor zijn stiletto. Zelfs toen we onderweg wa ren probeerde ik nog hem tot ande re gedachten te brengen. Maar hij snauwde dat ik mijn mond moest houden en doorrijden..." Plan De president houdt haar voor dat het plan voor de overval al lang in de maak was geweest. „Ja", erkent Paula, „René praatte er over maar ik dacht steeds dat hij het toch niet zou durven". „En u hebt de zaterdag tevoren zelf blauwe en witte waterverf en pen selen gekocht, om de nummerplaten te veranderen", weet de president. „Dat moest van René", antwoordt Paula, „ik wist niet eens waarvoor het was. Maar ik deed altijd alles wat hy zei omdat hy my anders mishandelde". Er is een psychiatrisch rapport uit gebracht over de vrouw, waarin staat dat zy aan de misdaad heeft meegdaan onder invloed van een mengsel van liefde en angst voor haar minnaar. Paula wordt sterk verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Buitendien lijdt zij aan een ernstige ziekte waardoor zij half va lide is. Daad of dader Procureur-generaal mr. Boekraad eist niettemin bevestiging van het rechtbankvonnis. Hij benadrukt dat een gewapende bankoverval tot de zwaarste en brutaalste criminele feiten behoort en dat Paula's aan deel hierin dichter aanleunt tegen mededaderschap dan tegen de me deplichtigheid waarvoor zy is ver oordeeld. Een Jaar gevangenisstraf acht hij zelfs aan de lage kant. Advocaat mr. N. A. M. Schipper werpt tegen dat volgens deze rede natie de daad wordt bestraft in plaats van de d<"*~- HiJ vraagt het Hof rekening te houden met Paula's blanco strafre gister. haar sterk verminderde toe rekeningsvatbaarheid, haar ziekte en haar vaderloze kind. Hier is een ge heel voorwaardelijke straf op zijn plaats, met begeleiding van de re classering, meent pleiter. Vonnis 10 oktober.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7