Woonboten naar het Havenkanaal gLLI&SSLCLP Verdeelde meningen over verkeer en parkeren Betere weg langs Trekvaart IN WASSENAAR WASSENAAR Het raadsbesluit om de zuidzijde van het Havenkanaal ii^, Wassenaar tot woonbooithaven te maken zal van kracht worden. Dat is het gevolg van de uitspraak van de raadscommissies voor financiën en open bare werken dat een door de woonbootbewoners ingediend plan toor een haven aan de Zijlwatering niet te realiseren zal zijn voor het bedrag dat men ervoor heeft uitgetrokken. B. en W. heben inmiddels een begroting opgesteld voor de aanleg van de woonboothaven aan het Havenkanaal. Donderdag (Geversstraat 65) Jeugd. De voorzieningen aan de zuidzijde van het Havenkanaal worden be groot op f 69.500,-, de voorzieningen die verband houden met het versle pen van de 8 woonschepen, die uit de Princehaven verwijderd moeten worden in verband met bouwplannen gorden geraamd op f 21.100,-. Met 'n bedrag voor onvoorzien van f 10.000 gulden komt het totaal op f 100.600,-. Voor het berekenen van een lig plaatsvergoeding willen burgemees ter en wethouders als basis een be drag van f 40.000,- aanhouden, het geen voor de te verplaatsen woon schepen neer zou komen op f 58,- per boot per maand. In de Princeha ven de huidige ligplaats heeft de gemeente nooit ligplaatsvergoe- dingen geheven. Voor de twee woonboten, die al in het Havenkanaal liggen en waarvoor ook geen ligplaatsvergoeding wel een gering bedrag aan havengeld werd geheven, willen burgemester en wethouders een andere regeling voor stellen. Om te beginnen zouden deze bewoners f 10,- per maand liggeld moeten betalen en dat bedrag zou dan in de loop van 4 jaren opgetrok ken worden tot het peil van de ver goedingen, die voor de 8 andere bo ten zullen worden gevraagd. Burgemeester en wethouders wil- het recht laten behouden hun schip aan een ander te verkopen met be houd van de ligplaats. Voor de daar opvolgende eigenaren zal de lig plaatsvergunning echter niet meer automatisch gelden. Bij de nieuwe ligplaatsen in het Havenkanaal zullen geen tuintjes en schuren kunnen komen. Burgemeester en wethouders wijzen er op, dat de tuintjes bij de boten in de Princehaven destijds zonder recht of titel door de woonbootbewo ners in gebruik zijn genomen. Inmiddels hebebn de 11 woonboot- bewoners in de Princehaven er zullen er 8 verplaatst moeten wor den en 3 kunnen voorlopig blijven liggen zich met een uitvoerige brief tot het college van Gedeputeer de Staten gewend, waariif zij vra gen de aanwijzing van het Haven kanaal als ligplaats voor woonsche pen af te wijzen. Burgemeester en wethouders zeggen over die brief, dat het hier niet om een officieel be zwaarschrift gaat. De bevoegdheid tot het aanwijzen van een ligplaats voor woonboten is in handen van de gemeenteraad zonder dat daarvoor goedkeuring van een hoger orgaan nodig is. Wel oefenen Gedeputeerde Staten, zoals in zo vele gevallen, een begrotingstechnisch toezicht uit. In hun brief aan het provinciaal bestuur maken de woonbootbewoners o.m. aanspraak op schadewergoeding. De waarde van een woonschip, al dus de brief is immers de dagwaarde plus de aantrekkelijkheid van de lig plaats. Door het dicht op elkaar si tueren van de schepen in het Haven kanaal is de toevoer van licht en luoht niet vodoende, terwijl het brandgevaar of het risico bij storm zeer vergroot wordt. Als het Haven kanaal niet verbreed wordt, dreigt 't gevaar van aanvaringen door plezier boten, die in de Haven hun lig plaats hebben. Verder beklagen de woonbootbewoners zich over de ge ringe medewerking, die de gemeen te gegeven heeft. LEIDEN Op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Leiden is vanmorgen voor het eerst een heel nieuwe manier van heien gedemonstreerd. Een mijlpaal op het gebied van de heitechniek", zei de voorzitter van de Hollandsche Beton Maatschappij, ir. C. Molenaar op een pers conferentie die bij deze gelegenheid werd gehouden. De Hollandsche Beton Maatschappij heeft een zg. hydroblok ontworpen, dat in een succesvolle testperiode bleek te voorzien in de wens om zonder lawaai en zonder vervuiling te kunnen heien. Het hydroblok veroorzaakt geen paalbreuk, halveert de heitijd en kan voor zwaardere heipalen worden gebruikt, zodat de nieuwe vinding kostenbesparend werkt. Het Hydroblok kan bovendien onder water heien dankzij een hydraulisch op afstand bediend aandrijfsysteem en een geheel gesloten mantel. Door dit laatste vindt de lieislag, net als boven water, in lucht plaats. Uiterst belangrijk bij het ondeiwater heien zijn de controle op het heiproces en de plaatsbepaling. Daartoe is naast de mogelijkheid van afstandbediening een controlesysteem ontwikkeld. Onder water heien zonder verlies van slagenergie biedt waterbouivTcundige ontwerpers nieuwe mogelijkheden. Voorbeelden zijn het heien van fundaties in diep -water en het onder water'aanbrengen van voorzie ningen voor kademuren wanneer de diepte van havens moet worden vergroot. In volle zee kunnen af te zinken constructies zoals oliereservoirs op grote diepte worden verankerd. Ook kan het hydro blok een rol spelen bij het nemen van lange grondmonsters op grote waterdiepten. Voor HBM worden op dit moment drie hydroblokken gefabriceerd. In Leiden is een proefterrein ingericht, waar belang stellenden nageboost onder-water-heien kunnen volgen aan de hand van instrumenten. De gebruikte stalen paal met een doorsnee van 65 cm heeft men al verschillende keren moeten verlengen. Men heeft reeds een diepte van 93 meter bereikt. (Foto Jan Holvast) WARMOND In verband met de plannen tot verbetering van de weg langs de Haarlemmertrekvaart heeft de voorzitter van de gemeentelijke commissie ontwikkeling, het raadslid A. Heemskerk, medegedeeld de ver betering en verbreding van de weg toe te juichen. De commissie stelt zich op het standpunt dat in dit geval beter een bestaande weg kan wor den verbreed in plaats van het aan leggen van een geheel nieuwe weg die weer een extra verarming van het landschap in de Klinkenbergerpolder tot gevolg zal hebben. Bovendien zou deze nieuwe randweg grote proble men met zich mee brengen wanneer deze via de Padoxlaan en de van Wassenaarstraat (n.b. naast de Schiphollijn) zou moeten gaan lo pen. De ontsluiting van de woonha- ven en Veerpolder (Panagro) zou eventueel in de richting van de Leid- se Merenwijk tot stand gebracht kun nen worden. De verbetering van de weg langs de Haarlemmertrekvaart heeft pas zin als gezorgd wordt voor goede aansluitingen. Zo zal de aan sluiting van deze weg op de Abtspoel - weg nabij de Tolbrug een vloeiend verloop moeten krij.gen waardoor het doorgaande verkeer als het ware wordt uitgenodigd langs de Haarlem mertrekvaart te gaan, terwijl het verkeer voor Warmond via een afslag het dorp wordt binnengeleid. De commissie aanvaart met dit al les de consequentie dat de aanleg van de rondweg minder urgent wordt. lichting Kreatief Ludwinaschool Leiden dia-avond Kynologen ver. Rijnland, 8.15 uur na: Vrijdag Oegstgeest (Geversstraat 65) Socli telt voor kamerbewoners 8.30 uir .Guatemala, Doelenkazerne Leiden. Afscheid ld Ravenhorst van Kokschool, 3.30—5.3 Bevrijdingskerk Leiden Ruilchi] WASSENAAR Burgemeester en wethouders hebben zich beraden over de verkeerssituatie op het kruispunt S toeplaan/Bloemcamplaan Kerke- boslaan. De uitmonding van de Bloemcamplaan en de Kerkeboslaan onder redactie van Paul Wolfswinkel tel. 25260. Limerick XVIII Toen de schoonmaakmonteur onze tikmachines gisteren kwam schoon maken, werden we (gelukkig) ge dwongen even te rusten en nergens aan te denken, en lekker uit te zak ken op onze bureaustoelen, die in de keuken niet zouden misstaan. Daar wil ik mee zeggen, dat als er men sen zijn, die htm oude bankstel de deur uit willen gooien, eerst eens even aan ons moeten denken. Goed, die meneer van de machi nes kwam Jammer genoeg zeer snel weer terug met machine en met een limerick. Die we hier gaan plaatsen. Als dank natuurlijk, want we kun- nrn alle letters weer zien. Ook met waardering, want het is een goeie. Bedankt meneer Schipper. Komt-ie: Er was eens een redacteur in Lei- Die was op zijn machine aan het hijen. De monteur die toen kwam Zei: "Je slaat hem steeds lam En nu ziit hij de letters te breien Precies, zo was de situatie, met verontschuldigingen voor de zetfout- les die gisteren in deze rubriek te le zen waren. Maar we zijn allemaal mensen, nietwaar? Limerick XIX Vooruit, we némen er nog een, vers met de post op mijn bureau gewor pen. Van H. Verkuil uit Oegstgeest. Grunerielaan 35. Een haan in 'n ren in Oud-Rheden Die wou zich op zondag vertreden "Oh nee", zei de baas "Dat is mij te dwaas Ook gij zult die dag vrc den." En het is pas donderdag. Wegwijs V l beste- Nicotineloos En de burgemeester van Leider dorp rookt niet meer. Sinds negen weken vertelt de edelachtbare Van der Have dat-ie - zich lekker voelt. Maar van de andere kant moet ge zegd worden dat hij nu erg veel snoept en eet. Hij is wel wat zwaar der geworden. Maar.de heer bur gemeester hoopt het vol te houden, üit regelmatig contact met de Vioede Vader blijkt dat er vroeger zeker een pakje per dag doorging. Sterkte hoor, meneer de burgemees ter. En om dit bord gaat het dan. Leiden telt niet mee. De ANWB zegt nergens iets aan te kunnen doen en het ministerie verkondigt, dat er niet meer dan twee plaatsen cp een bord mogen staan. Inder-' daad: DEN en HAAG. ^0 jaar uitgenodigd. 900 malinen na men aan het onderzoek deel; onge veer 650 mannen hebben met terug zending van de oproepingskaart be richt waarom niet aan het onder zoek werd deelgenomen. Helaas is nu niet bekend waarom de overige 750 mannen verstek lie ten gaan. Dit inzicht is voor de goe de gang van zaken echter wel nood zakelijk. Ieder die zijn kaart niet inzond wordt verzocht dit alsnog te doen, met vermelding van de reden waar om niet aan het onderzoek werd r' eigenomen. M.m.v. Han Mulder, Ronald Veeren, Jan Westerlaken en Jan Holvast die binnensloop en pikte. Wees er van overtuigd dat wanneer de huis moeders hem te pakken krijgen, hij lenig en soepel onder handen wordt Helm I Scholieren en anderen, die een Dromfietshelm hebben en die ook di agen, naar we hopen, moeten even tjes heel goed opletten. Er zijn bepaalde helmen die er giauw en saai uitzien. Die willen we versieren. Met stickers of met verf. Nou en daar moet je heel erg goed op gaan letten. Want er zijn ge paalde kunststoffen, die niet goed itageren op verf of op lijm. Dat hoorden we van een trouwe lezeres n even later nog van het TNO in Delft. Wat wil dat zeggen? Wanneer een helm is beschilderd of beplakt en de kunststof van de buitenhelm rea geert niet goed, dan is een klein tik je of valletje al genoeg om de helm in één klap te laten barsten in de letterlijke betekenis van het woord. En dan krijg je het gebroken glas- eifect: puntige stukjes en stukken, die het gelaat zeer ernstig kunnen verwonden. Met andere woorden: Probeer het er.ns. Ja, want voorkomen is beter dan genezen. En als Je een helm wilt kopen, vraag dan nadrukkelijk aan de winkelier, of nog beter aan de importeur, of de helm tegen een kwastje kan. Doen. Het hoofd is broos. op de Stoeplaan heeft een breedte van ongeveer 25 meter. Deze ruimte is te groot en geeft vaak aanleiding tot verwarrende verkeerssituaties Gebleken is, dat vele automobilisten de laatste tijd via de Kerkeboslaan naar de Rijksstraatweg rijden in plaats van via de Van der Ouder- meulenlaan om de verkeerslichten bij Kerkehout te ontwijken. De ontwikkeling van dit sluipverkeer achten burgemeester en wethouders niet gewenst, daar hierdoor o.m. de veiligheid van de gebruikers van het riwielpad langs de Rijksstraatweg in gevaar komt. De meerderheid van het college wil de raad voorstellen de vroegere situatie op het kruispunt te herstellen door het plaatsen van een zo groot mogelijke boom. Er ont staat dan een soort verkeerspleintje. Een lid van 't college kan zich daar niet mee verenigen en is voor stander van een algehele reconstruc tie van het kruispunt, waarbij de uitmondingen van Bloemcamplaan en Kerkeboslaan worden versmald. De kosten van dit laatste plan wor den op f 25.000 geraamd, exclusief de kosten van de wijziging van de openbare verlichting. Burgemeester en. wethouders heb ben deze kwestie nu voorgelegd aan de commissie Openbare Werken die er zich maandag over zal beraden De commissie midden- en kleinbe drijf, aangevuld met een aantal an dere middenstandsvertegenwoor digers uit de Langstraat, School straat, Achterweg en Luifelbaan heeft gisteravond tijdens een open bare vergadering gelegenheid gekre gen zich uit te "spreken over parkeer- maatregelen, die burgemeester en wethouders zich voorstellen te gaan nemen in het centrum van het dorp. B. en W. hadden voorgesteld, het aantal parkeermeters uit te brei den om het zgn. kort parkeren te be vorderen. Bij een vorige bespreking had een meerderheid van de com missie zich uitgesproken tegen par keermeters, omdat men vreesde dat de parkeerproblemen in het centrum dan verschoven zouden worden naar de periferie. B. en W. hebben echter hun stand punt gehandhaafd, vooral op grond van adviezen van de politie. De po litie meent, dat parkeermaatregelen door middel van verkeersborden moei lijk controleerbaar zijn. Paf-keerme- ters zijn wel gemakkelijk te contro leren. In de commissievergadering ble ken de meningen sterk verdeeld te zijn. Er kwam aan het licht, dat een van de kernproblemen is: waar la ten de winkeliers in het centrum van het dorp hun eigen auto's? Vanuit de Achterweg werd ge klaagd dat een aantal parkeerplaat sen de gehele dag in beslag genomen wordit door winkeliers in de Lang straat. Gevraagd werd, waarom het parkeerterrein van het kantoor van de Centrale Boekhouding in de Schoolstraat in het week-end nog niet opengesteld is voor winkelende mensen. Indertijd is toegezegd, dat dit zou gebeuren. Burgemeester Staab zegde toe, dat die kwestie op korte termijn bekeken zal worden. Gesproken werd ook over het ver plaatsen van de markt en over de aanleg van een parkeerterrein aan de Duimrellweg, speciaal bestemd voor langparkeerders. Burgemeester en wethouders en hun adviseurs staan voor de moei lijke taak met een redelijk voorstel voor de dag te komen. De commissie was het wel eens met het handhaven van de verkeers maatregelen die indertijd genomen zijn toen de Langstraat-promenade geopend werd. Ier sprake kwam ook de eventue le wijziging van de verplichte hal- vedagsluiting en het eventueel instel len van een koopavond. Van de le- ci en-middenstanders van de commis sie bleek een meerderheid wel te voe len voor een koopavond. Tot het instèllen van een koopavond kan door de gemeenteraad besloten wor den zonder dat rekening gehouden behoeft te worden met het advies ven de Kamer van Koophandel. Voor een wijziging van de verplichte hal ve dagsluiting is wel een gmistig acvies van de Kamer van Koophan del nodig. Dat is echter vooralsnog niet te verwachten gezien de uitslag van een enquête, die door de Kamer onder de Wassenaarse middenstan ders gehouden is. Apothekers De avond- nacht- wordt waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, apoth Voorschoten en apotheek Van r.-e„ Smallenburg Leiderdorp. Tevens a terdag tot 6 uur nam. Oegstgeesti apotheek, Wilhelminapark 8 in Wa sein aar Wassenaarse apotheek. Release Hulpverleningsdienst Release: Nlei we Rijn 20a. tel 24555 Ma t/~ "i 8-10 u nam bovendleD dinsd 2-5 uur nam met uitzondering dagmiddag Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelde Aanvragen hulp bejaarden en lan n' durlg zieken an gezinsverzorging Ma 45 tel. 49441 (maar*®"-■> 9—10 uur foorm) A,ai??7!agen 7üür halve dagen: int* kerkelijke opleidingsschool voor a I zinsverzorging Rijnsburgerweg 86 t rijeÜ Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedien gemeenschap Zuidwest Tel 6411 33921 en 61944 Kinderopvang Informatiebureau wensgemeenscüff Kindercentra Lelden Haarlemme ig straat 73b (telefoon 30360) Geopei :n dl., wo. do en vr 9.30—12 uur v H wo ook 26 uur nam do ook 7-gr Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeders" 0tv gaven zuster E. Janssen-Nlemevi Hofdljck 32 Oegstgeest. tel 0171 W 63662 Dienstencentrum Noordelndpleln 2b, tel. 40483, alt mene Informatie dagelijks Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gra L rechtskundige bijstand. Adres Lel Volkshuis Apothekersdljk 33 Openlni tijden dl., wo., do., vrij.: 10—1 uur. 1 7—9^uur nam. Zevensprong vrij. 7- SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst tel (01710)-25202 Voor allen die ln mc tijkheden verkeren bereikbaar maandag acht u Humanitas Aan burgemeester en wethouders werd de suggestie gedaan, aan de raad een voorstel voor een koopavond ^erkdag van acht voor te leggen. Zou tot de instelling daarvan besloten wordén, dan zijn de middenstanders nog volkomen vrij om hun winkels op die avond geslo ten te houden. Men was het er wel over eens, dat een koopavond alleen - zin heeft in winkelcentra, zoals bij- ham^ woensdag 9.30 10. voorbeeld de Langstraat en de Lui felbaan. Voor een winkelier buiten KWJ-Leiden ueze centra heeft het geen enkele zin oj zijn winkel 's avonds open te hou- In bet weekein( den. Beweging van werkende longeren. ia Havenplein 3, tel. 21139 en 46121. Ii formatiecentrum voor werkende long 3,1 1 de vergadering stond ook nog het vraagstuk van de Leidse veemarkt, waarover de ge- Vogelasiel ineenteraad zich indertijd heeft uit gesproken. Veel zinnigs viel er niet ovei op te merken omdat intussen bekend geworden is, dat Leiden geen exclusief recht krijgt op de veemarkt. ook woensdag donderdagavond geopend. Anna Paulownastraat 1B, Lelde 3wond'5- en uitgeputte vogels e.d Niks Bah! Borst Voor het röntgenonderzoek dat op 12, 13 en 14 september in Leider dorp plaatsvond, werden bijna 2300 mannen in de leeftijd tussen 40 en Gisteravond waren een aantal huis moeders zeer actief aan het gym men in de Noorderwiek, u weet wel: en links en rechts en een-twee-drie en dan naar de douche toe. Groot was de woede toen bleek dat acht portemonnees waren gestolen. Een paar honderd piek was verdwenen. Lr is speciaal naar geld gezocht; de dader heeft zelfs een treinkaart uit een beurs gehaald en in de betreffen de tas teruggestopt. Dit is natuurlijk een bericht waar je geen commentaar op moet geven. Het is gewoon misselijk van degeen Ja, eigenlijk valt er v ln deze rubriek niets meer te ver tellen. Maar ik moet even de ruim te vol zien te krijgen en daarom ge woon een niksaanverhaal. Met één gek dingetje dat ik vanmorgen, op weg naar de Witte Singel, zag. Wat zag ik? Dit. Een bromfiets. Niets bij zonders. Op de brommer een me neer met een helm. Hulde. Achter op een dame eveneens met helm. Nog meer hulde. En dan komt het: op de benzinetank, van respectabe le afmetingen, zit een klein kindje. Dat is verboden. Maar een klein ntlmpie was zeer duidelijk waar te nemen. En op het laatste moment wordt dit citaatje onder m'n neus geduwd: Als iemand van een andere planeet zou komen en onze manier van voed selverdeling zou bezien, zou deze ons voor volslagen gek verklaren". Komt uit, "Tribunaal" en gaat over de vredesweek. VOORSCHOTEN Gistermiddag was een zeer drukke receptie één van de hoogtepunten van he gouden zakenjubileum van de firma H. H. van der Ster zn te Voorschoten. De receptie were 0.a. bezocht door burgemeester J. van der Haar en echtgenotedie het echtpaar Van der Ster- Zonneveld kwamen gelukwensen (op foto Jan Holvast). Vijftig jaar geleden begonnen de heer en mevrouw Van der Ster aan de Leidseweg een loodgieters- en installatiebedrijf en hoewel zij beiden de zeven kruisjes reeds lang gepasseerd zijn, staat mevrouw Van der Ster nog steeds in de winkel en doet de heer Van der Ster nog de kleine klusjes. Het zwaardere werk ivordt thans door de zoon gedaan, voor wie mevrouw Van der Ster welgeteld een maand haar winkelwerk- zaamheden gedurende vijftig jaar heeft onderbroken. De familie Van der Ster heeft in de vijftig jaar twee grote omwentelingen meegemaakt. Ongeveer vijfenveertig jaar geleden opende burge meester E. Vernède het eerste transformatorhuisje en kwam het electrische licht in Voorscho ten. De laatste omwenteling was de vervanging van stadsgas op aardgas. Thans maakt ie familie Van der Ster weer mee, dat het gas, dat in 1928 op het tweede plan werd geschoven en als verlich ting vrijwel niet meer gebruikt werd, thans benut gaat worden als romantische verlichting De gehele Voorstraat krijgt weer gaslicht. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055. Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f 9; Kwartaalabonnement f 27, Per post f29,1 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie: Benthuizen Leiden, Leiderdorp Oegstgeest. Voorschoten, War mond Wassenaar en Zoeterwoude Correspondenten Oegstgeest: N. van Weizen. Ha- Warmond __J. Luyten Heren wen LuykeD- Bf laan 20 Hoge RtlDdlJk 33694 Zoetenvoode: Q 1 Menslnk. Burg. B Tel 01715-1877 Wassenaar: P. DulvenvoordelaaD 414 tel 01761-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2