uwehand: zelfs 'n ijsbeer krijgt hier een tweeling Huidige transfersysteem is Juridisch onaanvaardbaar 'Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel bij ons geen haring en wittebrood... DïxonsC Alternatief systeem mr. Tripels KOERSEN OP DUINDIGT Hoopvol geluid voor amateurs OOSTENRUK AFGEMAAKT OP WEMBLEY Prestatieloop DERDAG 27 SEPTEMBER 1973 ADVERTENTIE voor dezelfde stroomkoslen PHILIPS RHENEN „Een goeie huisarts i jpt harder dan een dierenarts. >11 dierenarts loopt wel hard, maar niet zo van: verrek, :ar staat-ie al!" Bram Ouwe- ind, veertig jaar bij Ouwehands ierenpark in Rhenen, waarvan jaar als directeur. Hij vertelt an de baby oran oetang, die ze ibben willen redden. Verstoten jor de moeder. [et aapje was zo klein en min, dat :lfs niemand gezien had dat e weder het verwachtte. De dieren- werd gebeld. En de huisarts, d hard loopt. En zelfs de kin erarts. De kleine oran ging dood. ij vindt zoiets natuurlijk wel rot. Iet een heel groot team heb Je 'ochten om dat beestje te redden, l'n huis was een complete opera- :ckamer. Maar als het dan mislukt in je de andere dag alleen maar iggen: we hebben ons best ge- ian". Iet park is begonnen door z'n va- Die zat bij de sigarenfabriek, rommelde 's avonds wat mijnen. Hokjes timmeren, fokken. ;rkopen. Hij spaarde voor een likje grond op de Grebbeberg, om- hij die sigaren maar niks vond. oen hij die grond had ging hij in kippen. Daar hij een aardige was maakte hij het voer zelf, oöat hij zeker wist dat het goed as. Hij maakte teveel, ging het ADVERTENTIE WEL ONTZET adv. op pag. 30 verkopen en om de mensen te laten zien dat ze best spul kregen moch ten ze komen kijken hoe knap zijn kippen erbij liepen. Zelfs op de mooiste kippen raakt d*» mens gauw uitgekeken en dus nam de oude Ouwehand er wat aapjes bij en wat wasbeertjes.s Zodoende. Op 18 Juni 1932 ging Ouwehands Dierenpark open. Naast de gemeentelijke tuinen Artis in Amsterdam en het Rotterdamse Blij dorp heeft Nederland vijf parti culiere parken: Wassenaar, Arnhem, Amersfoort, Emmen en het park op de Grebbeberg. Dierentuinen hebben het niet ge makkelijk. Ouwehands is met het park in Arnhem het meest in trek bij het publiek: 600.000 bezoekers in het vorig seizoen. Dat komt, omdat de tuin daar op de berg riant ligt. Het komt ook. omdat Bram Ouwehand niet aleen iemand is. die een mooi dierenspul te kijk geeft, maar ook een kiene zakenman. Hij heeft zijn park net die pluspunten gegeven, die de keus van de dagjesmensen naar hem doen doorslaan. *'en wembad, een dolfijnenshow cie Dolfirena heet, attracties voor de kinderen, een snelbuffetje hier, een eethuisje daar. Een winkeltje, dat loopt als een tierelier, een zelfs- bedieningst^rras, dat personeel uit spaart. „Je moet alles doen om geld binnen te krijgen. Van de entrees kan Je de lonen en het voer niet betalen", heeft Ouwehand berekend. Een ander, aspect, dat Ouwehands Dierenpark geliefd maakt is de gro te zorg, die aan het tuinaspect wordt besteed. „Wij doen geloof ik veel meer aan de tuin. Pas nog hebben we er een stukje afgehaald om er een gazon van te maken met bloemen". „Meneer, wat is het hier mooi, daar ga ik reclame voor maken", zei het ook in Ouwehand passerende oude dametje ónderlaatst nog. „En we vegen konsekwent iedere dag de paden. Dat moet als je er geen stinkboel van wil maken". Bram Ouwehand, zakenman. Wat is het verschil tussen hem, dierentuin directeur, en de directeur van een bagagedragerfabriek? „Je moet zeven dagen in de week werken .want Je gaat altijd met le vend goed om. Je kan nooit 's avonds naar huis gaan en denken ..het is mooi geweest voor vandaag", want je weet nooit wat er 's nachts nog gebeurt. Als Je een machine eenmaal hebt stil gezet an er niets meer gebeuren. Nou Ja, hij kan in brand vliegen". 3ram Ouwehand denkt er voorlopig met aan om op te houden, maar hij wil wel van die avondlijke rompslomp af. Hij gaat van het park, waar hij nu woont, verhuizen naar Heelsum. Krijgt hij ook niet meer die laten telefoontjes van de borreltafel, die wil weten hoe lang een olifant draagt of van de me vrouw, die nieuwsgierig is naar het gewicht van de maraboe, omdat ze daarmee hoge ogen kan gooien an een zeeppoederprijsvraag. Een hoop van zijn zorgen deelt hij met zwager en mededirecteur Baars, die vooral de administratieve kant behartigt. In het tuinwerk heeft hij grote steun aan 25-Jarige zoon Cor en aan zijn prima chef Hevelinge. Ouwehand heeft geen actieve be- moeiienis meer met het verzorgen van de dieren .Hij heeft die wel dertig Jaar gehad. Hij weet hoe hij met alle dieren moet omgaan de chimps beginnen een duikelend ker- misnumer, zodra hij het mensa- penhuis binnenstapts hij weet van him voeding en kan eigenhan dig de hokken schoonmaken. „Daar is geen leerschool voor, Je leert het in praktijk. Iedereen doet het anders, iedereen denkt dat hij de beste manier heeft. De een denkt: mijn apen doen het best, ze gaan in elk geval niet dood. De an der zegt: mijn apen krijgen Jon gen". bram Ouwehand is dan typisch „die ander". Hij is erg blij met de geboorte van pril goed, waarmee het voorjaar zich steeds weer aan kondigt. „Jonge dieren krijgen en groot brengen, dat is het moeilijkst in dit werk". Die jonggeborenen acht Bram Ou wehand een sterk argument tegen de oppositue, die een dierentuin wreed vindt en daarmee alle educa tieve en recreatieve waarden wil overtroeven. „De ijsbeer krijgt hier een tweeling. Dat gebeurt bijna nooit in gevan genschap. Dan kan ik niet zeggen, dat ze het niet naar haar zin heeft. Want dan ging die ijsbeer geen tweeling krijgen maar dan ging ze zitten treuren en dan ging ze dood". „Meneer, mag die aap daar een stukje sinaasappel?" vraagt een moeder met een sleep kinderen. Bram Ouwehand kijkt even naar de baviaan, die als een pasja in een stuk boom hangt. Dan zegt hij dat het mag. ZEIST Tijdens de vergadering van de sectie betaald voetbal op 12 mei had mr. H. J. M. Tripels het al geroepen en de vol tallige Hogewoning-combo neuriede daarbij instemmend mee: „Het huidige transfersysteem is in strijd met de wet. Het kan onmogelijk blijven gehandhaafd". Meteen bracht MW'er Tri pels. daarop een alternatief systeem op tafel. Een systeem, waarbij de speler naast afwerken van zijn contract "vrij" zou zijn. Een commissie moest dan de hoogte van de vergoeding bepalen die aan de oude vereniging diende te worden betaald, als de voetballer daarna een verbintenis aanging bij een nieuwe club. „En dat systeem is wel rechtsgeldig", beweerde mr. Tri pels op die 12de mei. En ook bij deze wijze woorden vielen de ander leden van het sectiebestuur hun medebestuurslid spon taan bij. Hoewel op die bewuste dag vrijwel de gehele vergadering het eens was met de ideeën van mr. Tripels, wis ten enkele clubs (AJax en Sparta bij voorbeeld) het toch voor elkaar te krijgen, dat men toen niet on middellijk „Ja" zei tegen het alter natieve systeem. Uiteindelijk werd toen besloten om een „commissie van deskundigen" te benoemen die de hele zaak nog eens nauwkeurig onder de loep zou nemen. Door Rob Vente Gistermiddag bracht de „commis- sie-Stheeman" in Zeist rapport uit. En Jawel, mr. Tripels kreeg gelijk. :n rapport van dertig pagina's concludeerde de commissie-Sthee- man dat het huidige transfersy steem Juridisch niet aanvaardbaar maar het alternatieve wèl. In het rapport werd er op gewezen, n het systeem van Tripels te recht niet meer wordt gesproken van een „transfer", en een „trans fersom", maar van een vergoedings stelsel en vergoeding als een „vrije" contractspeler overwipt naar een nieuwe baas. En de Stheeman-groep was het daarbij ook met Tripels eens, dat een contract ten hoogste een looptijd van vijf Jaar mag heb ben. Wat gaat er nu gebeuren? Mr. Kernkamp van het sectiebestuur: „Tijdens de komende vergadering van het betaalde voetbal op 10 no vember zullen de clubs met het al ternatieve transfersysteem akkoord gaan. Dat hebben zij in feite op 12 mei al beloofd." Blijft de grote vraag: wie krijgen er zitting in het „college van bin dende adviseurs", dat gaat vaststel len hoe groot de vergoeding moet worden bij een transfer en welke hanteert die commissie? Mr. Kernkamp middengeeft een toelichting op het alternatieve systeem van mr. Tripels. Links op de foto Jan Huybregts (secretaris betaald voetbal); rechts mr. Gianotten (rechtskundig medewerker van de KNVB). overgang van spelers in Nederland. Barcelona op de Spaanse competitie Ten opzicht van de verhouding tot kunnen storten? het buitenland zal niets veranderen. Mr. Kernkamp: „Op dat punt blijft alles gewoon bij het oude. En ik weet wel, dat de UEFA ook niet graag ziet dat wij in Nederland de transferregeling wijzigen, maar wij kunnen hier toch echt de klok niet Mr. Gianotten van de KNVB: „De vergadering zal bepalen wanneer al les gaat veranderen. Dat kan „met ingang van heden" zijn, maar men kan bij voorbeeld ook zeggen: op 1 december. Ik noem .maar wat. Maar Buitenland Mr. Kernkamp legde er gisteren in Zeist de nadruk op, dat het hele nieuwe stelsel uitsluitend geldt voor terugdraaien, omdat de Europese in theorie is het inderdaad moge- voetbalbond zich bezorgd maakt." Op 10 november gaat de vergade ring betaald voetbal dus volgens afspraak braaf „Ja" zeggen tegen het systeem van mr. Tripels. Maar komt het dan ook onmiddellijk in werking, hetgeen bij voorbeeld met zich mee zou kunnen brengen dat Johan Cruijff zich dan meteen met lijk, dat Johan Cruijff op 11 vember in Spanje competitievoetbal mag gaan spelen. Al is het uiter aard ook zo, dat men de bepaling kan handhaven, dat spelers die naar het buitenland gaan, pas op 1 december in de competitie mogen uitkomen." Ter informatie: op 18 november voetbalt Barcelona tegen Zaragossa. Op die dag is het ook Nederland België. WIELRENNEN De Nederlandse prof Theo van der Leeuw heeft gis teren in Langemark (België) een wgewedstrijd over 150 kilomete rge- wonnen in 3 uur eti 45 minuten. De tweede plaats was voor de Fransman Fin, die een achterstand had van 20 meter. Daan Holst werd zesde en Cees Priem twaalfde Bridgen Italië heeft in Oosten de tijdens de Europese bridgekam- pioenschappen zowel bij de heren als bij de dames gewonnen. De Neder landse heren, die in de laatste ronde met 515 van Zwitserland verloren, eindigden als 16e van de 23 deelne mende landen en de nationale da- mesploeg moest tevreden zijn met de tien positie op de ranglijst van veer tien landen. In de laatste ronde ver loor Nederland van de Israëlische dames met 2—18. Gennepprijs: 1. Leo Buitenzorg (P. Koppejan) (1.25.1); 2. Lucky H: 3. Libus Hanover. Tot.: w. 5.70; pl.2,10, 4,10, 1,30; kopp. 6.30: trio 517,50. Groningenprijs: 1. LeonCavallo (C. de Leeuw) (127.6); 2. Kobalt; 3. Kei zerin Carola. Tot.: w. 7,80; pl. 2,40, 130, 1,50; kopp. 4,60. Goudaprys: 1. Kwikzilver (C. Het- teling) (1232); 2. Icarus; 3. Janny P. Tot.: w. 5,70; pl. 1,50, 1,60, 420: kopp. 5,70; trio 266.50. Marjaprijs: ca. 1900 m: 1. Forest Star (E. Bloem) (2.08.6); 2. Hille- gonda; 3. Sir Wessel. Tot.: w. 2,70; pl. 1,40, 1,10, 1,70; kopp. 7.60. Groesbeekprys: 1. Feny Hollandia (A. Knynenburg) (1212); 2. Victo rious II; 3. Hardy Regina. Tot.: w. 18,10; pl. 3,60, 1,70, 1,60; kopp. 28,20; trio 631,40. Graveprijs: 1. Ideal Prise (R. Mees ter) (125.0); 2. Janco v. d. Lente; 3. Keep it Again. Tot.: w. 8.50; pl. 1.80. 2,00, 2,30; kopp. 6,20. Chatieeprijsca. 2000 m„ voor ama- trices en amateurs: 1. Astrologer (J. Lauf) (2.13.8); 2. Rosebud; 3. Gaüy. Tot.: w. 4,80; pl. 2.00, 2,20, 1,50; kopp. 1230; trio 331,80. Gorredijkprijs: 2140 m„ voor ama teurrijders: 1. Kurdy Mars (D. Suy- kerbuyk) (1262); 2. Ina Brewer; 3. Ladi van Hovi. Tot.: w. 4,50; pl. 2,50, 14,30, 2,60; kopp. 34,70. Groenloprys: 1. Henterprise (A. de Wrede) (1233; 2. Jane Mac; 3. Hil- ma. Tot,: w. 720; pl. 1,90, 3,40, 5,80; kopp. 6,70; trio 1.07030. Gemertprijs: 1. Laiko Beroona (H. Pools) (125.8); 2. Lambert Baker; 3. Lady Wilkes. Tot.: w. 3,60; pl. 230. 3.00, 5.60; kopp. 530. Totalisa tor-omzet f 245.865,00. Zeist Voor de amateurclubs was er gisteren in Zeist een hoopvol ge luid. Mr. Tripels gaf onomwonden toe dat de vergoeding van maximaal drieduizend gulden, die nu wordt bepaald aan een amateurverenlging die een speler aan het betaalde voetbal kwijtraakt „wellicht in de verste omstandigheden te laag is". Hij zei, dat gedacht werd aan een bedrag van achtduizend of zelfs tienduizend gulden, waarbij ook de kwaliteiten van de speler in de vaststelling van de vergoeding zou moeten worden betrokken. LONDEN In het Wembleysta- dion heeft het Engelse elftal voor 50.000 toesohouwers het Oostenrijkse team met 70 achteloos opzij gezet. Uit de gemakkelijke wijze waarop de Britse aanvallers door de zwakke Oostenrijkse defensie marcheerden, viel op te maken dat de dagen van het "Wunderteam" wei heel ver in het verleden liggen. Channon (10de en 48ste minuut), Clarke (28ste en 43ste minuut), Chivers 60ste minuut), Cur- rie (65ste minuut) en Bell (88ste mi nuut) verzorgden de produktie. Van het Oostenrijkse team was doelman Koncilla de allerzwakste en Sparta- speler Kreuz naar verhouding de bes te. DEN HAAG De Haagse voetbal en cricketvereniging organiseert op zaterdag 29 september een prestatie loop door de duinen over 5 of 10 km. Het startschot wordt om 11 uur ge geven op het terrein van HBS aan de Daal en Bergschelaan. De finish is eveneens op 't complex van HBS. De limiettijden voor de 5 en 10 km. zijn resp. 45 en 70 minuten. Ieder die aa*i deze limiet voldoet krijgt een HBS-JubileumvaantJe. Deze presta tieloop is een onderdeel van de vie ring van het 80-jarig bestaan van de vereniging. Inschrijven vanaf 9.30 op het terrein. 9 Voetbal Eredivisieclub FC Utrecht heeft gistermiddag in Spa- kmburg een vriendschappelijke wed strijd tegen de zaterdag eersteklas ser IJsselmeervogels nogal verras send verloren: 4—2. Bij rust was de stand gelijk 2—2. De Utrechtse club, die de geblesseerde Adriaanse en Coté miste, was voor rust iets ster- Ki-r dan de amateurs. Maar na de hervatting veranderde dat, deels rmdat Van Veen, wiens acties nog al wat gevaar hadden opgeleverd, in dc kleedkamer achterbleef. 9 Voetbal De 26-Jarige Zuidsla- viër Dusan Jovanovic zal een dezer dagen een twee-Jarig contract teke- ren bij de Duitse kampioen Bayern München. Dit heeft Bayern-voorzit- ter Wilhelm Neudecker gisteren middag verklaard. In Zuid-Slavië speelde Jovanovic voor OFK Bel- g. ado.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21