STtAAK VAN MERCKX Sterk Schotland plaatst laatste zich bij zestien :s oncurrentie kansloos in Parijs-Brussel Lugdunum bedankt Cees de Roo (69) goed geschoeid ed iollandse :anadezen toor raak UPPIE HAPPIE DERDAG 27 SEPTEMBER 1973 SINT GENESIS RODE En zo kwam er toch nog die wraak, n Eddie Merckx. Op zichzelf en dp "de anderen". Op zichzelf, dat hij na het verloren wereldkampioenschap van Barcelona een diepe, morele inzinking was getuimeld, de fiets en "het rk" een beetje was gaan haten: onmogelijk voor een man, zó volledig professional is als Eddie Merckx. En dan "de deren". Die hem hadden gekritiseerd, juist vanwege dat ver en kampioenschap en waarom eigenlijk, vroeg Eddie irckx zich af. Wat heb ik anders gedaan dan een verloren idstrijd rijden? Moesten daar zoveel aantijgingen over op pier komen? Moesten daar zoveel bespiegelingen aan worden yijd? Moesten daarover zelfs beschuldigingen in de richting n een onzuiver strijdverloop worden gepubliceerd? eip' ich Ie Merckx moest en zou daar tenslotte toch antwoord op ge- Op dat alles. Nadat hy vrij eloos, hier en daar in Vlaande- md zelfs uitgefloten, maar veel- •élf ongeïnteresseerd en lo- ii daardoor niet meer als de a-machtige enkele dagéo had Igekoerst, zette hij zich toch het werk. Trainde vinnig ter de brommers van vetrouwe- Vele, vele kilometer. Eddie ckx wilde hoe dan ook één van twee klassiekers van deze wie lt winnen. En het liefst dan ParijsBrussel. De koers, die wijze van spreken in zijn ach- uin eindigde. En die nog ont- op de erelijst, waar ze wél kte op die van bijvoorbeeld 'an Looy. vreemd: zeven Jaar eerder, at Felici Gimondi toen op hoogtepunt ParijsBrussel gewonnen, werd de klassieker as organisatorische moeililkhe- van de lijst geschrapt. Felici londi, de wereldkampioen, die Merckx had geklopt. Hij jr, in deze nieuwe Parijs ssel. Zo goed als Lufs Ocana de startstreep stond ^n zovele leren met grote namen. Kon er betere gelegenheid worden ge- den, een rit met een grotere re en 'n nóg zwaarder parcours in .finale" dan deze ParijsBrussel Merckx" wraakzucht steun te en? De uitslag van Parijs-Brussel is: 1. Merckx (Bel), 294 km. in 7 uur 4 minuten, op 14 sec.: 2. Verbeeck (Bel), 3. Van Linden (Bel), 4. Wal ter Planckaert (Bel), 5. Bruyere (Bel), 6. Rosiers (Bel), 7. Leman (Bel), 8. Bal (Ned), 9. Lasa (Spa), 10. Gimondi (It), 11. Dierlckx (el), 12. Martos (Spa), 13. Roger de Vlae- miinck (Beü), 14. Van Sprimgel (Bel), 15. Delaere (Bel), 16. Houbrechts (Bel), 17. Danguillaume (Fra), 18. Berckmatns (Bel) op 1 mill. 54 sec., 19. Basso (It), 20. De Cauwer (Bel), op 4.50: 28. Kuiper (Ned), op 5.52: 29. Van Katwijk (Ned), op 11.54: 55. Pijnen (Ned). ispannen zwarte", tot het uiterste ge nen, zette niettemin in de och- duren in Senlis, koró buiten „Pa- nog ontspannen handtekenin- Monsterde zijn tegenstanders, wist: Tot aan die laatste twee iden van acht kilometer, over de tlsseien van de Alsemberg, kan er 11 ts gebeuren. Niemand zal zich, t zovele kilometers (bijna drie- jKCiderd) voor de boeg willen uit- tten in een lange vlucht. Maar OOjst ook door die enorme afstand éérst moet worden overbrugd jen toevalswlnnaar vrijwel uit loten zijn. De sterksten zullen h ln het laatste gevecht mengfen. dan ben ik, Eddie Merckx, in voordeel. Omdat lk „thuis" rijd. ndat ik tegen dat bergje op een jtere versnelling kan trappen dan ook. Als ik dan demarreer, dan «t dat voldoende zijn. oldoende s voldoende. Maar.... pas in eede instantie Drie, vier tempo- rhpgteigen, bewerkstelligd door de ïltinl-knechten en andere strijd- stigen kort na de Belgische grens, ar Luis Ocana ongeïnteresseerd Dit soort koersen is niets voor vertelde hij de voorgaande >or ed Racké avond al) had afgehaakt, brachten het finalestrijders op 28, met daar bij alle vedetten. Verwoestend explodeerde Merckx op de eerste helling. Drie man slechts konden volgen: Verbeeck, De Vlae- minck en Dierlckx. Een beslissende De kopgroep? Nog niet, want formida bel sleurde Gimondi de achtervol gers bij. Op een stukje licht hellen de weg óver de top, geplaveid met kasseien. „Toen ontdekte ik", zei - Merckx later, „dat ik juist daar moest gaan versnellen. Niet op die helling, maar pal er achter. Als al leman moe was van de klim en als het dan nog lastig blééf". En zo gebeurde het, zes kilometer voor het einde Van de marathon. Alles legde de meester in die ene tempoversnelling, die niet eens een demarrage was. Want weer Ver beeck, weer Dierickx en nu ook Gi mondi konden aanhaken. Maar Merckx reed ze plompverloren uit het wiel. Om later te verklaren: „Men kan nooit zeggen waar precies de beslissing in een koers valt. Maar ik had toch wel op die Al semberg gerekend". En Gimondi: „Hij was weer als vanouds toen hij Pan-Amerikaanst Spelen niet in Chili SANTIAGO De militaire machts hebbers van Chili hebben besloten de organisatie van de Pan- Ameri kaanse spelen, die in 1975 in Santia go zouden plaatsvinden, terug te ge ven. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de staatsdirecteur voor de sport Guido Ossondon. Deze stelde ook het Chileens Olympische Comité van het besluit op de hoogte. Volgens Guido Ossondon heeft het militaire be wind van de organisatie afgezien we gens de slechte economische toestand van het land en de noodzaak om al- "le krachten te bundelen voor de na tionale opbouw. De Pan-Amerikaanse spelen. ADVERTENTIE Wat helpt al jaren dij hoest? Receptie voor kantine-beheerder LEIDEN Voor Cees de Roo elke vier Jaar worden gehouden, zijn moet het voor het Amerikaanse continent de ge avond worden. Het 69-Jarige belangrijkste sportgebeurtenis na de iid van Lugdunum krijgt dan Olympische Spelen. De laatste Pan- bestuur van zijn vereniging ee Amerikaanse spelen zijn twee Jaar scheidsreceptie aangeboden, v af zijn vele verdiensten Leidse tweedeklasser. En waar an ders zou die receptie (meer bedoeld als een reünie voor De Roo) kun nen worden gehouden, dan in de Lugdunum-kantine: het gebouw dat De Roo zolang beheerde. geleden in Cali Columbia gehouden. Cruijff scoort voor Barcelona BARCELONA (AP) Johan Cruijff "Ome Cees" is een begrip gewor- ls gisteravond opnieuw in actie ge-, den voor die Lugdunummers die in weest voor zijn nieuwe werkgever, de het eigen clubgebouw graag 'n con- Spaanse FC Barcelona. In een sumptie gebruikten: nu hij zijn taak vriendschappelijke wedstrijd, die in per 1 september, heeft neergelegd, Barcelona werd gespeeld, versloegen zal hij voor zijn trouw in de eigen de Spanjaarden, mede dankzij hun vertrouwde omgeving worden geëerd, fiieuwe aanwinst, het Westduitse Want trouw is De Roo geweest. Oti- Klckers Offenbach in een vriend- geveer een Jaar na de oprichting (in schappelijke wedstrijd met 20 1919) werd hij lid van Lugdunum. (1—0). Als zestienjarige voetballer bleek Cruijff bracht de ongeveer 40.000 De Roo heel wat in de mars te toeschouwers bijna in vervoering toen hebben. Hij rukte snel op naar het erelid aanbiedt. Daarna zal Cees de Roo in elk geval meer tijd over hebben om zich te wijden aan de Jeugd. Ellen v. d. Helm geeft jeugd centrale training LEIDEN De samenwerkende ta feltennisverenigingen DO COS (Lei den), NSSS Noordwij kerhout), PIT '54 (Zoeterwoude), TOV (Noordwijk) en St. Vooruit uit Warmond, zijn er in geslaagd als trainster Ellen v.d. Helm-Kort aan te trekken. Met in gang van 1 oktober zal een centrale training van start gaan voor veelbe lovende Jeugdspelers en speelsters van de genoemde verenigingen. De clubs zijn tot een gezamenlijke hU in de 61ste minuut na een schit- eerste team, waarin hi] vervolgens gekomen, omdat de afdeling wegging. Niets meer tegen te doen. Verbeeck viel trouwens stil in de achtervolging én toen waren we nog meer machteloos". Geprikkeld Merckx zelf: „Ik vreesde vooral toch weer Gimondi. Nee, het was geen wraak voor het wereldkam pioenschap. Die kan pas komen vol gend jaar, in Montreal. Maar toch... die kritiek op mij, die was en is onterecht. Dat heeft me geprik keld''. Waarna hij zich, op het tv-platform voor de tweede maal nè, de huldi ging, naar de woest applaudiserende menigte keerde. En de armen in de lucht smeet. De wraak was com pleet. Eddie Merckx was weer terug. terende solo het tweede doelpunt pakweg vijftien Jaar uitkwam, maakte. Lugdunummer in hart en nieren, Het eerste doelpunt was in de 43ste stelde De Roo zich intussen beschik- minuut gemaakt door linksbinnen baar voor allerlei functies. Zo was Asensi na een uitstekende pass van hij vele jaren lid van de elftalcom- AD VERTEN TIE CruUff. missie Den Haag van de Nederlandse tafel- tennisbond de laatste Jaren geen centrale trainingen meer heeft ge organiseerd. Na de gehouden vier kamp in de geslaagde "pang-in", is de n UEFA-CUP maal bestuurder, tot hij zo'n vijf tien jaar geleden kantinebeheerder werd. En ook in die functie werkte hij secuur. Hoewel alle in- en ver kopen van de kantine "over" hem ANTWERPEN Vitoria Setubal liepen, hoefde er nooit commentaar heeft zich geplaatst voor de tweede te komen op het Jaarlijks door hem ronde van het toernooi om de UEFA- zelf voorgelezen financieel verslag, cup. De Portugezen wonnen gisteren Daarom ook was het moeilijk een in Antwerpen de tweede wedstrijd opvolger voor De Roo te vinden*t tegen FC Antwerp- Beerschot met werd tenslotte zijn neef Joop de Roo 2-0. De eerste ontmoeting was met (het bestuurslid onder wiens super dezelfde cijfers door Setubal gewon- visie de huidige kantine werd ge nen. bouwd en herbouwd). Cees de Roo Wolverhampton Wanderers won in zal wel ter beschikking blijven, om Lissabon de eerste wedstrijd van de zijn neef van de eventuele nodige in- openingsronde van het UEFA-toer- formatie te voorzien: ook na de af- nooi tegen Belenenses met 2-0. scheisdreceptie die Lugdunum het hij ook een paar centraie training een nieuw produkt ADVERTENTIE RUSLAND-CHILI 0-0, 'maar we schieten ze naar de maan in Santiago' GLASGOW Als vierde land na wereldkampioen Brazilië, gastland West Duits land en Uruguay heeft Schotland zich geplaatst voor de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal 1974. De Schotten versloegen Tsjecho Slowakije gisteravond met 21 en werden daardoor onbereikbaar in groep 8. Naar alle waarschijnlijkheid zal volgend jaar ook de DDR vertegenwoordigd zijn op de WK. Oost Duitsland behoeft na de zege van 20 op Roemenië nog slechts gelijk te spelen tegen het al uitgescha kelde Albanië. De Rus Kaplisjnil (r) in duel met de Chileen Vaides (midden). De Rus is uit positie gespeeld. (Foto Wim Dijkman) Engeland zal op 17 oktober den van Polen moeten zich te plaatsen voor de eindronden, DEN HAAG Raak IJshockey, voor het komende seizoen .g. "Hollandse" Canadezen ge- mtracteerd. Het zijn de 20-Jarige udent Dick Decloe, een linkerwin- OVKXa. «wj gelfjk te spelen tegen Noord-Ierland Chili eindigde in herwood doelpuntloos gelijkspel. De beslissing n'ni' wie naar de laatste zestien gaat valt op 21 november by het tweede duel. tnomeen Hollandse Canadees wordt een ijshockeyspeler, gebo- „J| n uit Nederlandse ouders, die ge- zwitserland^on^ met""i^Ö üiigreerd zijn en waarvan de vader Luxemburg. het moment van de geboorte van Aanvoerder Bernd Bransch nam in zoon nog de Nederlandse nationa- wedstryd Oost-DuitslandRoe- iteit had. menië, voor 95.000 toeschouwers in Iienry van Drunen speelde vorig Leipzig gespeeld, beide doelpunten iar profhockey in de Eastern lea- voor zyn rekening. De 29-Jarige ver in de U.S.A. dediger scoorde uit vrije trappen in Lon- de 41ste en 64ste minuut. By het maal eerste doelpunt werd doelman Radu- canu in zyn uitzicht belemmerd. Het Het is de eerste maal dat Schot- omdat de Polen gisteravond Wales tweede ontstond toejfr de Roemenen, land by de laatste zestien is verte met 30 versloegen. Bulgarije kwam die by het vorige kampioenschap in genwoordigd sinds het wereldkam- stuk dichter by kwalificatie door Mexico de eindronden haalden, ont- pioenschap 1958 in Zweden. Gemak - stuimig in de aanval gingen voor de keiyk is de kwalificatie niet tot stand De eerste wedstrijd tussen gelykmaker. In de basis-opstelling gekomen. De Schotten, die drie spe- van Oost-Duitsland stond één speler Iers van de kern misten, deden er tot van FC Magdeburg, middenvelder groot enthousiasme van de 100.000 Sequin. In de 59ste minuut maakte kykers in Glasgow alles aan ten voor tyd bekroonde Jordan de niet aflatende stroom Schotse aan vallen met het winnende doelpunt. Stand in groep 8 1. Schotland 2. TsJ.-Slow. 3. Denemarken 3 0 0 6 8—3 Oosteuropeanen vanaf de eerste mi nuut het Initiatief. De doelpunten van Gadocha en Lato (29ste en 34ste minuut) kwamen dan ook niet als een verrassing. Wel als een op luchting voor de 120.000 toeschou wers, die de stromende regen trot seerden. De verdediging van Wales, vrywel elke speler deelnam, Er resteert nog één wedstrijd Tsjecho-Slowakye—Schotland op 17 opereerde nogal grof Naar de ook record-international Sparwasser zijn entree, nadat aanvalsspits Krei- sche het veld geblesseerd had veria- 1. O.-Duitsl. 2. Roemenië 3. Finland 4. Albanië 0 18 14— 2 117 7—3 1 2 4 0 0 4 0 achterstand van 10 ongedaan te maken. In de 32ste minuut had doel man Hunter de bal uit een schot van Nehoda uit zyn handen laten glip pen. Zeven minuten later scoorde middenvelder Holton de gelykmaker. Hoog boven de Tsjechische defensie 3—11 uittorend kopte hy een hoekschop 19 van Hutchinson in. Negentien minu- Hard Polen heeft in Chorzov in een by- zonder harde wedstrijd afdoende re vanche genomen voor de 02 neder laag in Cardiff, eerder dit Jaar. Hoe- ning van de Zweedse scheidsrecher 3 Nrd-Ierland Over Dahlberg maakte Trevor Hoc- 4 Cyprus lanov kreeg een waarschuwing. Bul- garye kan promotie naar de eind ronden alleen ontgaan als Portugal de resterende wedstrijden wint en Bulgarye zelf van Cyprus verliest. Een niet zo aannemelijk vooruitzicht derhalve. Stand in groep 6: 1. Bulgarye 4 3 1 0 7 9—1 2. Portugal key (een aanvaller) het vier minu ten voor rust met een grove charge tegen een Poolse verdediger te bont: hy mocht de tweede helft vanaf de spelersbank volgen. In de tweede helft drukten de Po- wel spelend zonder de geblesseerde jen het tempo wat, helemaal nadat sterren Lubanski en Marx hadden de 5 1 2 2 4 4—5 5 1 0 4 2 1—12 Er resteren nog de wedstryden: 13 oktober: PortugalBulgarije; 14 november: PortugalNoord-Ierland; 18 november: BulgaryeCyprus. In Luzern won Zwitserland met 10 van Luxemburg. Het enige doel punt werd in de derde minuut ge scoord door Blaettler. Stand in groep 2: 1. Italië 5 3 2 0 8 18— 0 2. Zwitserland 4 2 2 0 6 2—0 -3. Turkye 5 1 2 2 4 3—3 4. Luxemburg 6 1 0 5 2 214 De voetbalfans van Rusland ma ken zich ernstig zorgen of hun favo rieten de eindronden van het wereld kampioenschap wel zullen halen. Het doelpuntloze geiykspel tegen Chili, komen door geiyk te spelen tegen voor slechts 40.000 toeschouwers in Noord-Ierland (0—0). Dat gebeurde het Leninstadion van Moskou be- Domarski (alle aanvallers scoorden éénmaal) in de 53ste minuut 30 had gezorgd. Stand in groep 5: 1. Polen 3 2 0 1 4 3 111 4 112 4 5—2 3 2—3 3 3—5 Saai 35*^ vbS&HM' niet in het gevaarbjke geachte Bel fast, maar in een rustige buitenwijk van Sheffield, waar de saaie ont moeting niet meer dan 6292 bezoe kers trok. De Bulgaren stelden zich tevreden met kort samenspel de bal zoveel mogehjk in de eigen gelederen te houden. Noord-Ierland raakte naarmate de wedstrijd vorderde meer en meer gefrustreerd. Enkele spelers gingen zich te buiten. Twee van hen: Hunter en Coyle kregen de gele kaart voor ogen. Ook de Bulgaar Mi- vochten, is bepaald geen veilig uit gangspunt voor de return op 21 no vember in Santiago. De gehele wed strijd probeerden de Russen zo of fensief mogeiyk te voetballen. Maar geen enkele maal gelukte het hun de Chileense defensie waarin de lange Tanquino Quintano domineerde, te „We schieten ze naar de maan", voorspelde de Chileense trainer Ala mos, doelend op de wedstrijd io San tiago.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17