Wat Werkmans Wilskracht kan Ds. R. Steenstra predikant Staalwijk-V redeskerk iVvond-uit met iients Gratama Kortere verpleegduur VERBAZING OVER ARTIKEL 'Argenla" Super Lux.- de lamp met 30% meer licht op tafel i MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 LEIDEN OEGSTGEEST Rients Gratama ei zaterdagavond een bijna - volle Inlands-aula. Tijdens het afwisse lde programma bekende hij als dood te zijn voor overbevolking de toenemende agressie die daar- f voortkomt. "Gelukkig dat het 1710.' er niet zo vol is." sprak hij dan qpk da ugi jEIDEN. Zondag hield de ;ing „De Gulden Voorn" haar 6e '7-®dstriJd in de Kaag met zeer goed lultaat. Er werden in totaal 517 vis met een gewicht van 55.11 n de schaal gebracht. Alphen Jr (58) 6.000 kg, 3. H. Alphen Jr )58) 6.000 kg. 3. H. futen (60) 3,840 kg, 4. M. Hoogka- (36) 3.840 kg, 5. A. v. Tongeren 3,790 kg, 6. J. Vjd. Meij (24) kg, 7. Th. Polanen <37) 3.390 F. Veldhuizen (15) 3,180 kg, 9. a Bavelaar (24) 3,090 kg. 10. W. Lar- (31) 3.1 Viscollege H.S.V. viste op de Bin- De vangst was zeer >i.|Kht. De uitslag luidt: 1. P. Won- mi 1500 19, 2. Laterveer Sr 800 J. v. d. Linden 715 9, 4. K. La- er 700 8, 5. I. Arnoldus II 545 G. C. Bontje 425 6, 7. A. Does- 425 4, 8. L. Döll 380 2, 9. P. ffltje 355 5, 10. H. Onderwater 350 .eiden Keogelsportvereniging DVS viste in indam uitslag: 1. W. v. Loon 54 ks 5935 gr.. 2. W. v. Berkel 46— Loon 48—5130, 4. Loon Jr 575000, 5. A. Staphorst -3110. 6. J. Mark 24—2900, 7. tman 26—2865, 8 W. Teske Jr 28 Kneyber 26—2700, 10. Teske 32—2650. Bouwbedrijf Niersman hield zijn '-ste viswedstrijd in de Ring- rt. Na 4 wedstrijden is de t 3 llstand: 1 J- v- Went 107 sfcuks- Beukenholt 84 st., 3. A. v. d. Hoe st, 4. R. Vogelaar 32 st., 5. J. Leeuwen 27 st., 6. D. Holswilder st„ 7. J. Borst 13 st, 8. E. Zand- 10 st„ 9. P. Vioen 8 st., 10. ,0 Hjkstra 5 stuks. zonder enige spijt. Samen met Cisca Beaudoux zorg de Rients voor een gezellig, weinig pretentieus avondje-uit voor het Leidse theaterpubliek. Cisca Beadoux ontpopte zich als een lekkere kleine schreeuwlelijk, die in "Groeten uit Pitigjum" goed tot haar recht kwam. De voortreffelijk muzikale bege leiding werd verzogrd door Ceel Bijl- ötra (piano), Harry Hartmans (trompet en hoorn), Jacques Sam- brink (bas en slaggitaar), Karst de Groot (gitaar en banjo) en Klaas de Vries (slagwerk). Het bleef voor hen overigens niet be begeleiding. Geregeld kwamen ze en masse achter hun instrumen ten vandaan om op een andere ma nier hun bijdrage te leveren aan het programma. Volgens een (wellicht fictieve) re geling van het CAO viel de pauze van de musici niet gelijk met die van Rients Gratama. Alleen de pianist verorberde zijn "twaalfuurtje" achter zijn vleugel, terwijl Rients met een gelaten ge zicht op het randje van het podium balanceerde en daarmee nog meer bijdroeg tot de ontspannen sfeer van de hele avond... E.T. LEIDEN De wilskracht, die 72 jaar geleden Leidse wevers aanzette tot de oprichting van een harmoniekapel, is opnieuw in het korps gevaren. Door het enthousiasme en doorzettings vermogen van een aantal leden bezit "Werkmans Wilskracht" nu een verenigingsgebouw, waarover men bij de opening door burgemeester Vis a.s. za terdag terecht de grote trom mag roeren. De tijd is voorbij, dat har monie, drumband en majoret- ten peloton zich moesten op stellen in de stromende regen onder het viaduct op de Lam- menschanswegDe tijd is voor bij, dat het korps verdeeld was: de harmonie repeteerde in "Staalwijk", de drumband en de majorettes in Ons Eiland", het vaandel lag onder het bed van voorzitter en mevr. Sasburg Trouwens, het presidentiële huis stond vol met attributen van WW. Aan al deze activiteiten biedt nu het eigen verenigingsge bouw volop plaats. De vroegere school aan de Boommarkt, centraal gelegen en door zijn plaats een uitstekend repeti tielokaal voor een muziekkorps, is in ruim een half jaar omge toverd in een muziekpaleis met een royaal repetitielokaal, een sfeervolle kamer voor de majorettes (met roosjesbe- hang), een gezellige kantine ("In de grote trom"), een be stuurskamer, een stencilkamer en een keuken. Sinds het begin van dit jaar is een groep enthousiaste leden onder de bezielende leiding van voorzitter Sasburg en zijn vrouw bezig geweest met het schoonmaken en opknappen van de oude school, die deze naam ook heeft gekregen. Dat enorme karivei kon pas begin nen nadat de gemeente "ja" had gezegd. Voorzitter Sasburg heeft veel aan de stadhuisbei getrokken. Nu zegt hij: "We hebben reuze medewerking ge had van wethouder mevr. Den Haan en de afdeling CRM". Hij strijkt een paar grijze haren weg Eerst vijf, later tien en uit eindelijk vijftien leden zijn be zig geioeest met de grote op knapbeurt. De houder man en vrouw tellende harmonie kan deze werkers dankbaar zijn. Een wens is in vervulling ge gaan, ook van erevoorzitter J. Bij en "senior" G. Filippo, 85, maar nog altijd actief. Bijna elke avond is het ver enigingsgebouw bezet. Dan brandt er licht in het oude ge bouwdat zo'n vrolijk interieur heeft gekregen met stoelen uit de schouivburg en dansschool Mekel. Met Kerstmis zullen ook buiten lichtjes branden, verzekert voorzitter Sasburg, die al weer aan de volgende plannen denkt. Met zijn vrouw en één van de leden praat hij erover aan de bar (foto rechts). Op de andere foto's het ex- en interieur van "De oude school". HANS MELKERT (Foto's Jan Holvast) TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliers adres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181. Met grote verbazing hebben wij het - artikel „Vrijblijvende" hulp aan Afri kanen Is gemakkelijk in uw blad van 13 september J.l. gelezen. Enerzijds zijn wij verbaasd omdat er zeer alge mene beschuldigingen in staan die u niet waar kunt maken. Wfj zouden graag van u horen, welke ondemo cratische methodes er toegepast wor den door de bestrijders van het kopen van Angola-koffie, en welke ontoelaatbare acties er voorgesteld zijn in de „draaiboeken" en „actie- modellen" van het Angola Comité. Anderzijds staan er in uw artikel pertinente onjuistheden. U verwijst naar een onderzoek door de directeur van de Internationale Arbeidsorgani satie in Genève naar de arbeidsom standigheden in Angola. Er is hele maal geen onderzoek door deze di recteur geweest, wel een onderzoek door de Fransman Juvigny. Zijn op pervlakkige rapport is door de Inter nationale Arbeidsorganisatie voor kennisgeving aangenomen, en in feite verworpen toen deze organisa tie in Juni 1972 nogmaals verklaarde dat Portugal in zijn koloniën voort durend Het Verdrag tot Afschaffing van Dwangarbeid (conventie no. 105) schendt. Deze verklaring vormt een van de vele aanwijzingen, dat er in Angola door de inlandse bevolking nog steeds gedwongen arbeid ver richt wordt. Ook de (Portugese) di recteur van het (officiële) arbeids- instituut in Angola, dr. Afonso Men- des, heeft op het voortduren van dwangarbeid op de plantages gewe- Juist daarom komt uw bewering dat de actie tegen de Angola-koffie uiterst eenzijdig is, op losse schroe ven te staan. Als er overtuigend kon LEZERS SCHRIJVEN worden aangetoond dat een bepaald produkt in de Sowjet-Unie zou zijn voortgebracht door dwangarbeiders in Siberië, dan zou in Nederland evenzeer een fel protest tegen de ver koop van dit produkt moeten volgen. Als u er de moordpartijen in Boe- roendi bijhaalt is er toch sprake van een belangrijk verschil. Op deze mas samoorden kunnen wij in het Wes ten nauwelijks enige invloed hebben. Of de moordpartijen ln de Portugese koloniën kunnen worden voortgezet, is echter direct afhankelijk van onze houding en steun. Portugal bouwt geen straaljagers, helicopters, bom menwerpers, en geen grotere oorlogs- boten. Deze wapenen krijgen de Por tugezen van ons, Portugals NATO- bondgenoten. Ook voor de financie ring van haar oorlogen is Portugal afhankelijk van ons. Zo wordt van elke gulden, die wij voor de Angola- koffie betalen, ongeveer vijftien cent besteed aan de oorlogvoering in An gola. Dat u onze werkwijze vergelijkt met het optreden van de nazi's tegen de Joden vinden we ronduit schan dalig. De boycot van toen richtte zich tegen de onderdrukten (Joden), wij richten onze actie duidelijk tegen de onderdrukkers (Portugezen). De onderdrukten (Angolezen)) hebben het slagen van de koffie-boycot in Nederland toegejuicht. Namens het Angola Comité, MARION SCHAEPMAN, Da Costastraat 88, Amsterdam. LEIDEN De verkorting van de gemiddelde verpleegduur in het Dia- conessenhuis (in 1966 14.4 verpleeg- dagen per patiënt) heeft zich ook vo rig Jaar voortgezet. De gemiddelde verpleegduur bedroeg 12.2 verpleeg- dagen per patiënt. Heeft deze ontwik keling aan de ene kant een relatief lage kostprijs per patiënt tot gevolg (f 1335 tegenover f 1925 als larfdelijk gemiddelde), aan de andere kant le verde zij het ziekenhuis een verlis- post op van f 218.500. En en ander blijkt uit het Jaar verslag van het Diaconessenhuis over 1972, waarin een grote bezorgdheid wordt uitgesproken over het finan cieel tekort vorig Jaar en een belang rijk hoger tekort dat. de begroting voor 1973 te zien geeft. Uit het Jaarverslag blijkt voorts dat de dienstverlening aan patiën ten het vorig jaar o.m. verbeterd kon worden door het aantrekken van een maatschappelijk werkster die patiënten of hun familieleden bij problemen op het sociaal-medisch vlak van dienst kan zijn. Ook werd een uit 6 bedden bestaande "special care" afdeling voltooid waarvan 3 bedden voor continu-bcwaking en verzorging van patiënten met 'n liartaandoening en 3 bedden bestemd zün voor verzorging en bewaking van patiënten in een post-operatief stadium en van andersoortige pa- patiënten. De regionale functie van het Dia conessenhuis wordt in het jaarver slag aangeduidt met de herkomst van de patiënten en wel aan de hand van de volgende percentages: het aantal patiënten uft Leiden, Leider dorp en Oegstgeest bedroeg 33.2 pet, uit de kust- en bollenstreek 48.2 pet. UIT DE Rijnstreek 3.8 pet. en uit de overigemeenten 14.8 pet. Na Leiden (22.8) waren de meeste patiënten af komstig uit Katwijk (16.1 pet.). In de reeks van activiteiten ln 1972 voor dezelfde siroomkosien B PHILIPS tlDEN Voor de derde achtereenvolgende maal heeft een roeiploeg van het Stedelijk Gymnasium gisteren tijdens het scholier en-toernooi van Die Leythe beslag weten te leggen op de L.D.-plaquet- d. Na de voorwedstrijd en halve finale gewonnen te hebben, versloegen de gymnasiasten op dui delijke wijze de M.T.S.-Brahmslaan en de Rembrandt Scholengemeenschap. Bij de meisjes won het Christelijk Lyceum Z.W. de Hiemstra-beker voor de meisjes van de Fysiotherapie-opleiding. In al hun races roeiden Willem Jan Atsma, Ruud Brandt, Rob Florijn. Dirk Jan NieutvenJiuizen rus tig en overtuigd. Tot de goede resultaten heeft stellig nog de grote ervaring van stuurvrouiv Elsbeth Wolda bijgedragen. Het Rembrandt Lyceum, ook een van de favorieten voor de eindzege, heeft een goed toernooi ge roeid maar liet het in de finale een beetje afweten en moest de sterke M.T.S-ploeg ook nog vóór toten gaan. De kleine finale werd een ruime overwinning voor de Leeuwenhorst mavo uit Hoordwijkerhout, in de halve eindstrijd net geklopt door de M.T.S. en werd daarmee vierde, vóór Agnes en Paulus. °P de foto van Jan Holvast de winnende ploeg van het gymnasium. LEIDEN „Een feestelijk gebeu ren". Met deze woorden typeerde ds. A. J. Lamping gisterochtend in de stampvolle Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan de bevestiging en intrede van ds. R. Steenstra tot predikant van de Hervormde wijkgemeente Staalwijk-Vredeskerk. Feestelijk om dat met de komst van ds. Steenstra deze gecombineerde wijkgemeente weer beschikt over twee predikanten. Ds. Lamping herinnerde er aan. dat het bij het vertrek van ds. Kloek in september 1970 nog lang niet zeker was, dat in deze vacature zou worden voorzien. Nadat een Jaar ge leden een noodoplossing werd ge vonden ds. Bijl kon zich voor de helft van zijn tijd aan het wijkwerk in Staalwijk geven werden na zijn vertrek uit Leiden de financiële mo gelijkheden weer gevonden tot het definitief voorzien in de vacature van ds. Kloek. Wij keren daarmee, aldus ds. Lamping weer terug naar de oude toestand, hetgeen echter niet wil zeggen, „dat de kerk weer op de oude weg voortgaat. Het oude evan gelie hebben wij te brengen in een wereld, die zich in vele situaties bij ons aandient. De methode van evan gelieverkondiging zal zich daarbij hebben aan te passen. Daarvoor een goede vorm te vinden is geen een voudige zaak, hetgeen in een hecht teamverbad dient te geschieden. De tijd is voorbij, aldus ds. Lamping, dat een predikant er een eenmans bedrijf op na hield. Samen pre dikant en gemeente hebben een opdracht van God om te werken in deze wereld. Nadat ds. Lamping er nog op ge wezen had, dat de nieuwe predikant ook de Werkgroep Experimenteel Kerkewerk zal begeleiden, ging hij over tot de bevestiging van ds. Steen stra, die voordat hij dit beroep aan vaardde predikant was van het Ma rine-vliegkamp te Valkenburg Ds. Steenstra stelde in zijn predi king centraal het woord van de apostel Paulus uit Romeinen 8 „Als God voor ons is, wie zal tegen ons zijn" bij de uitwerking waarvan hij ook teruggreep naar het woord van Jezus tot zijn discipelen: „Zie. Ik zend u als schapen midden onder wolven" (Mattheus 10). Met deze uitdaging, aldus spreker, worden ook wij de wereld Ingestuurd. En dit maakt ons werk Juist zo spannend en mooi. Het geeft ons leven zin, richting, inhoud en doel. Als God voor ons is, laat dan de rest maar tegen zijn. Aan de voorbeden, die aan het ein de van de dienst werden gehouden, namen behalve beide predikanten ook kapelaan E. Hoogervorst van de Petrusparochie deel. Namens het ge meentebestuur woonden de wethou ders Elsgeest en Kret de dienst bij. Na afloop was er in de ontvangsthal gelegenheid om met dominee en me vrouw Steenstra kennis te maken Op de foto van Jan Holvast doet dit de heer J. M. van der Horst i wijk I van de Oeref. Kerk

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3