EIDSCH DAGBLAD MARX, MAO EN LENIN BRANDEN IN SANTIAGO uime overwinning yoor Juan Per on vandaag Bouw vreest in komende winter veel werklozen :r leidsch dagblad KNELLENDE SCHOENEN! Uitkering voor de ambtenaar van der velde Citroen tiG 24 SEPTEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 34127 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SANTIAGO (Reuter) Aanplakbiljetten en boeken worden sinds gisteren in de straten van Santiago op gestapeld en dan gaat de brand erin. Door het geknet ter van de vlammen klinkt het dreunen van soldaten laarzen. Mensen lopen met de handen in de nek op straat terwijl ze met vuurwapens in de rug worden gepord. Dit beeld vertoont Santiago sinds zwaarbewapende militairen begonnen zyn met de grootste razzia op de woonwijken van deze vier miljoen inwoners tellende hoofdstad nadat bijna drie weken geleden de militaire junta een einde maakte aan het bewind van de marxistische president Salvador Allende. De soldaten, die worden gesteund door pantser wagens met 15 millimeter kanonnen, draagbare machi negeweren en bazooka's verplaatsen zich van het ene woonblok naar het andere op hun speurtocht naar linkse militanten en „ondermijnende", geschriften. In de huizen is het angstig stil. Eerst klinkt het ijle geluid van een schreiende zuigeling dan volgt een giL Soldatenlaarzen trappen een deur in. Er wordt een bevel gesnauwd en een militaire vrachtwagen, rolt voorbij, met lopen van wapens naar alle kanten naar buiten gericht. Een officier, een gapend gat op de plaats waar eens een voortand zat, haalt onverschillig de schouders op. „We zullen heel Santiago van boven tot onder moeten doorzoeken, wijk voor wijk". Terwijl hij dat zegt schuift hij een stuk kauwgom van de ene kant van zijn mond naar de andere en geeft bevel de stapel boeken en geschriften in brand te steken die zijn mannen uit een gebouw de straat op hebben gesjouwd. Vlammen likken aan de gezichten van Che Guevera, Karl Marx, Lenin en Mao Tse-toeng als de aanplak biljetten beginnen te branden. Bij verscheidene andere gebouwen in de wijk die de militairen uitkammen zijn dezelfde taferelen te zien. Een straatjongen slentert naderbij en vraagt op on verschillige toon aan de soldaten terwijl hij op de brandende stapel wijst: „Wat is dat?" „Slechte litera tuur, zoon", zegt de officier. „Het zyn leuke plaatjes meneer", is de reactie van de jongen, die een onnozel gezicht zet en langzaam wegbeent. Het nieuws van de razzia doet snel de ronde en gaat de soldaten vooruit. Ramen worden geopend en socia listisch propagandamateriaal regent op de straten neer voordat het gedreun van de laarzen om de hoek aan zwelt. In een andere straat, waar de militairen nog niet aan toe zyn maken nerveus over hun schouders kykende mannen hun eigen brandstapels van verbo den literatuur en propagandamateriaal. „Ze kwamen om half zeven van morgen, bonkten op myn deur en namen boeken, doodgewone boeken, mee die ze op straat in brand sta ken", zei een huisvrouw. „Ze namen ook nog twee van mijn buren in een vrachtauto mee", voegde de bevende Een korporaal doorzoekt een parti culiere auto, terwijl de eigenaar er naast staat. Zyn handen beven. „Na tuurlijk zijn ze bang, zou u dat niet zyn?" zegt de officier met het onvol ledige gebit. Hij stuurt zijn mannen de trap op van het gebouw waar we voor staan en schreeuwt naar boven: „hang de lakens buiten". Even later wappert wit linnen uit de ramen ten teken dat ook dit huis is doorzocht. i groep gevangenen voorby. De handen By de Bulnesbrug over de Mapa- cho-rivier, die de stad in tweeën snijdt, staat een groepje mensen. Een paar collega's van my filmen twee lyken die gisteren uit het snelstro- mende water zijn gehaald. De vorige het i Ze de Op dat moment marcheert kogelwonden. Een politieagent maant de toeschouwers door te lopen. „Nog lijken vandaag?", vraagt hy. De man haalt zijn schouders op en ver schuift zijn pistoolmitrailleur een beetje. „Vandaag niets", antwoordt een grijze oude man. „Ik ben hier de hele dag geweest. Alleen maar water". Er klinkt iets van zijn te leurstelling in zijn stem. In het stadion van de Chi leense hoofdstad Santiago worden duizenden mensen ge vangen gehouden. "Militairen martelen en doden daar hun slachtoffers"zo vertellen Amerikaanse en Zweedse rei zigers, die pas uit Chili zijn teruggekeerd. Op de foto be waken politieagenten en mili tairen nieuw aangekomen ge vangenen, die ervan worden verdacht linkse extremisten te zijn PAGINA 4 rgentijnen bejubelen oud-dictator BUENOS AIRES Honderdduizenden jubelende Péronisten 'olkten gisteravond de straten van de Argentijnse hoofdstad, iezen op toeters, dansten en omhelsten elkaar toen bekend «geworden, dat hun leider, Juan Péron na 18 jaar in balling- lap te zijn geweest weer aan de macht was gekomen. Tegen iddernacht hadden 15.000 juichende mensen zich verzameld de Plaza de Ma?p, die in 1955 werd gebombardeerd tijdens bloedige militaire staatsgreep, die een einde maakte aan het rind van Péron. weer |tot zwaar bewolkt inet op enkele regen. In de nacht en ochtend mist. Mlnlmumtempera- van 9 tot 5 graden, maxima rond Zwakke tot matige wind, uiteenlopende richtingen, fc zuid tot zuidwest. (Opgemaakt om 12.40 uur) 25 SEPTEMBER 6.30 uur; onder: 18.32 uur. ii op: 5.11 uur; onder: 17.37 uur. prater te Katwijk te 2.01 en 14.26 laagwater te 10.23 en 22.39 uur. Er waren slechts enkele guerril la-spandoeken zichtbaar in de rhe- nigte, die partyliederen zong en con fetti gooide. Péron, die het feestelijk gebeuren via rechtstreekse televisie uitzendingen had meegemaakt, ver scheen echter niet voor de camera's om een woord tot het volk te richten, zoals alge mee« werd verwacht. In plaats daarvan zei hy tegen journa listen: "Ik heb niets te zeggen, want de mensen hebben het al gezegd". Péron zei verder dat het zijn belang rijkste taak was om in de Argentijn se politiek orde op zaken te stellen. 'Wanneer dat is gebeurd, zal het met de economie automatisch ook beter Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 8 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mfj 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. &9 adres: i plaats: gaan", zo voegde hij eraan toe. De feestelijke bijeenkomsten in de straten van de hoofdstad schij nen spontaan te zijn ontstaan. Ner gens werden ongeregeldheden en ge weld waargenomen. Taxi's en bus sen paradeerden langs de presiden tiële kantoren en de regeringsgebou- De verkiezingen werden uitge schreven nadat president Hector Campora, de Péronist die in de ver kiezingen van 11 maart 8 tegenstan ders versloeg, op 13 Juli was afgetre den om Pérons terugkeer als formeel staatshoofd mogelijk te maken. Het militaire bewind dat de verkiezingen van 11 maart had uitgeschreven, had de vroegere dictator Péron van deel name aan die verkiezing uitgesloten. Nadat de stemmen in 54.370 van de 55.475 kiesdistricten waren geteld had Péron een meerderheid van 7.233.373 stemmen op zich verzameld, ofwel 61.57 procent. Zijn tegenstan der Ricardo Blabiu verzamelde 2.878.303 stemmen ofwel 24.56 pro cent. Er blijken zich tijdens de verkie zingen overigens wel enige inciden ten te hebben voorgedaan. In een stembureau in de industriestad Cor doba in het westen van het land, die bekend staat om haar linkse ge zindheid, werd in een stembus een brandbom gegooid. Een 20-tal stem biljetten ging daarbij verloren. Alle in het stembureau aanwezige men sen werden door de politie aange houden. In de hoofdstad Buenos Aires moest het plaatsvervangend hoofd van een stembureau worden verwijderd nadat hij, zoals een functionaris zei, tekenen van "gees telijke onevenwichtigheid en ge weld" had vertoond. Prinses Beatrix heeft vanochtend "HOOG CATHARIJNE" in Utrecht officieel geopend. Door een knopje in te drukken stelde zij een fontein in werking, waarnaar zij op deze met de maker, de kunstenaar Jan Mulder uit Haarlemmerliede, staat te kijken. ALLE SOORTEN GLASWERK (van bierglas tot accubak) koopt U bij: Corry Hagoort DOEZASTRAAT 14 Audi SaTH, Koronó R SERVICE EN ONDERHOUD. gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen fn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Wy vergroten en verbreden uw schoenen. Wreef omhoog. Knokken inzetten enz. Snelle aflevering. KRAMERS „De Schoenmaker" sinds 1929 Korevaarstraat 17 GEOPEND: dinsd. tjn. vryd. van 8—6 uur. i 9—5 uur. UTRECHT (ANP) De Federa tie Bouwbonden NVV en NKV heeft de indruk dat de regering nog steeds geen duidelijk beleid voor ogen staat wat betreft de toekom stige ontwikkeling van de bouwpro- dutkie. Er is sprake van een stabili satie van de huidige slechte werkge legenheidssituatie in de bouw, die door een aantal maatregelen hope lijk niet verder zal verslechteren, aldus de federatie naar aanleiding van de miljoenennota. Van de f 1420,- miljoen die voor de bestrijding van de werkeloosheid is uitgetr ken, zal ongetwijfeld een aanzienlijk deel voor de bouw be schikbaar komen. Maar de federa tie betreurt het dat geen Inzicht wordt gegeven in de ontwikke ling voor de komende Jaren, 't Aan tal werkloze bouwvakkers zal naar verwachting deze winter weer rond 30.000 bedragen. Dat is de derde achtereenvolgende winter dat een dergelijk hoog en onaanvaardbaar aantal bouwvakarbeiders zonder werk is, constateren de bouwbonden. Daarom vinden ze de voor het voor jaar 1974 aangekondigde nota over ontwikkelingen in de bouw op lan ge termijn dringend gewenst. Ih de ze nota zal volgens de bonden ook een aanduiding moeten worden ge geven over de te verwachten behoef te aan arbeidscapaciteit. Het is dui- delij' dat een evenwichtige ontwik keling van die arbeidscapaciteit niet kan inhouden dat er periodieke ex tra werken programma's moeten worden opgezet, aldus de federatie. Er is nogal wat verzet tegen de voorgenomen verdubbeling van de huurwaarde van eigen woningen PAGINA 5 Nederlands Madrigaalkoor neemt met een concert ter herinnering van Jan Mul afscheid van dirigent Herman Strategier PAGINA 19 En dan natuurlijk zeer veel sport. Zeven pagina's. Met als hoogte punt van het voetbalgebeuren AjaxFeyenoord. Meer spannend dan fraai. Met de ontknoping en kele minuten voor het einde, toen Arnold Mühren de Amsterdam mers een 2-1 zege bezorgde. Uiter aard dolle pret in het hoofdste delijke kamp en bittere ontgoo cheling binnen de Maasstedelijke veste. Deze voetbaltopper temidden van zeer veel ander sportnieuws PAGINA'S 9-17 DEN HAAG (ANP) Deze week ontvangt het overheidspersoneel te gelijk met de salarisbetaling over sep tember een extra-uitkering. Deze extra-uitkering bedraagt bruto in to taal rond f 290 miljoen voor de 382.000 personeelsleden, die ten laste van de rijksbegroting komen (perso nen werkzaam bij de departementen, onderwijs, politie en beroepsmilitai- Voor elk van deze ambtenaren be draagt de extra-uitkering ongeveer 30 procent van het maandsalaris over Juli Jl. plus een bedrag van rond f 200. De extra-uitkering omvat drie onderdelen, te weten een uitkering van het achterstallig salaris over de periode Januari tot en met Juli 1973, een verrekening van de pensioenbij drage en de naberekening-uitkering over 1973. Eenzelfde bedrag ontvangen tegen het einde van deze maand ook de 15.000 ambtenaren in provinciale dienst en de rond 160.000 gemeente ambtenaren. De uitkering voor het achterstal lig salaris over de eerste zeven maan den van dit Jaar geschiedt lm pro centen en centen. Zij is een nabeta ling van anderhalf procent van de wedde plus f 25 per maand. De ver rekening van het pensioenbijdrage- verhaal is noodzakelijk omdat het nieuwe kabinet besloot wijzigingen aan te brengen in de onder het vorig kabinet tot stand gekomen regeling. WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1