IA werkte 2 jaar lan taatsgreep Chili pl annen voor Graanvoorraden groot genoeg Mannen in Skylab zijn kern-gezond Nixon moet Europareis vermoedelijk toch enige tijd uitstellen LZJENITSYN RSPREIDT ER TEKSTEN Olifanten bedreigen Colombo Senaat accepteert Kissinger op B.Z. Exporterende landen: FAO-voorspelling te somber fgDAG 22 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND IUD AMERIKAANSE GEHEIME DIENST: XICO (Reuter, UPI, DPA) Van diplomatieke zijde in Mexico is gisteren meege- 1 dat een Amerikaan de Chileense ambassade in Mexico inlichtingen heeft verstrekt een samenzwering, op touw gezet door de C.I.A. (de Amerikaanse inlichtingen- jt) om de regering-Allende ten val te brengen. !er heeft de voormalige Chileense ambassadeur in Mexico, Hugo Vigoreno, al bijzon eden onthuld over dit plan, dat de codenaam „Centaur" had. Hij zei toen in een ^gesprek met het blad „Excelsior" dat men al twee jaar geleden met de uitvoering dit plan begonnen is en dat het tenslotte is uitgemond in de staatsgreep van de vorige sns Vigorena, die uit protest string Allende. Hij zei zelf niet te de coup als Chileense ambas- aftrad, beschikte de rege lende over bewijzen voor het van het complot, maar die te laat te pakken gekregen bende te kunnen optreden, jp die de Chileense ambassade pkregen. was afkomstig van nerikaan Richard Alexander i, die beweerde in dienst van X te zijn geweest. In Mexi- ïen vrijdag weten dat deze verscheidenen weken voor in Allende de ambassade in ad gesteld van de samen - ia verklaarde dat de Amerl- ambassadeur in Chili de dag staatsgreep nog in Washing - peest is. Op de dag van de reep aldus Vigorena, lagen er Amerikaanse oorlogsschepen kust van Chili, zogenaamd, aanoeuvres met de Chileense "Uit dit alles maken wij de coup waarschijnlijk ge had moeten worden, terwijl op de topconferentie van bonden-landen in Algiers Jaar Allende is daar niet naar pn. field Idels heeft de Democratische Mike Mansfield om een par- iir onderzoek verzocht naar tan de V.S. in de crisis die omverwerping van de re- geloven in de medeplichtigheid de C.IA. of andere Amerikaanse re geringsinstanties aan de staatsgreep, n.f-ar achtte het wel noodzakelijk dat de in dit verband geuite beschul digingen op hun waarheidsgehalte v orden getoetst. Inmiddels heeft generaal Augusto Pinochet, voorzitter van de Chileen se Junta, de Marxistische partijen in Chili verboden. Hij maakte 't ver bod bekend op de eerste internatio nale persconferentie in Santiago na de staatsgreep. "De Marxistische partijen zijn verantwoordelijk voor ae chaos, waarin de regering-Allen de Chili gestort heeft". Pinochet gaf echter toe dat het verzet van de Marxisten nog niet volledig gebroken is. De leider van de Junta legde er voorts de nadruk op dat de omwenteling in zijn land door een kleine groep in het diepste geheim was voorbereid. "Het was 'n leuter Chileense aangelegenheid, waarmee geen enkel ander land iets te maken heeft gehad". Op de vraag of de crisis niet door een dialoog met Allende opgelost had kunnen worden, antwoordde Pino chet dat men dit vaak geprobeerd nad, maar dat Allende niet bereid was zijn politiek te wijzigen. Nieuwe grondwet Generaal Gustavo Leigh Guzman, opperbevelhebber van de Chileense luchtmacht en lid van de Junta, heeft bekendgemaakt dat een com missie van juristen bezig is met de i oorbereiding van een nieuwe grond wet die de huidige moet vervangen. In deze nieuwe grondwet, aldus generaal Leigh Guzman, zal de bepa ling worden opgenomen dat de par lementaire vertegenwoordiging "een afspiegeling moet zijn van het he le Chileense volk". De strijdkrach ten krijgen een nauw omschreven, maar ook belangrijkere taak dan hun huidige. Over de tekst van de grondwet zal geen volksstemming worden gehou den. Wel zal deze tekst nader wor- der bekeken door de junta en de "in stellingen van het land" die dan him eigen opvattingen kenbaar kun nen maken, waarna wijziging of uit breiding van de tekst mogelijk is. WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren de be noeming van Henry Kissinger tot minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten en opvolger van William Rogers goedgekeurd. De bekrachtiging van Kissingers benoeming tot minister van Bui tenlandse Zaken komt net op tijd. aangezien Kissinger voornemens was maandag in de algemene vergade ring der Verenigde Naties het woord te voeren uit naam van de Verenig de Staten. President Nixon maakte op 22 augustus bekend, dat hij Kissinger wilde benoemen tot hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken en hem daarnaast wilde handhaven als zijn adviseur voor Veiligheidsza ken en als hoofd van de nationale veiligheidsraad. Kissinger, die 50 Jaar is, is de eer ste minister van Buitenlandse Zaken in de VS met dergelijke grote be voegdheden en ook de eerste minister van Buitenlandse Zaken, die geen geboren Amerikaan is. Kissinger is een Duitse Jood, die op 7-Jarige leef tijd naar de Verenigde Staten emi greerde en in 1943 Amerikaans staatsburger werd. Zaterdag zal de nieuwe bewinds man op Buitenlandse Zaken in het Witte Huis beëdigd worden, in aan wezigheid van president Nixor. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft Kissinger vier dagen aan de tand gevoeld en woensdag met '6 stemmen tegen 1 zich uitgesproken voor bekrachtiging van zijn benoe ming tot minister van Buitenland se Zaken. Senator George McGovern. voormalig Democratisch kandidaat voor het Amerikaans' president schap, was de enige, die zijn stem te gen Kissinger uitbracht. Tijdens het drie uur durende de bat in de Senaat richtten de tegen standers van Kissinger's benoeming hun kritiek vooral op het afluisteren van telefoongesprekken door de au toriteiten. Er waren zo goed als geen rechtstreekse aanvallen op Kissin ger zelf. Een uitzondering was de toespraak van senator Harold Hughes, die zei dat Kissinger een "filosofie heeft die op de lange duur strijdig is met de zaak van de wereldvrede en niet overeenstemt met de ethische doel einden van onze natie". HOUSTON (AP) Tijdens de zuidwesten van San Dlego in zee te- eerste persconferentie-in-de-ruimte recht te komen. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, poseerde in zijn kantoor in het Witte Huis nadat de Senaat goedkeuring had gehecht aan zijn benoeming. Het Witte Huis heeft onmiddellijk bekend gemaakt dat Kis singer vandaag nog ivordt ingezworen door de minister van Justitie. gegeven door de drie astronauten van de Skylab 2 hebben commandant Alan Bean, Jack Lousma en dr. Owen Garriott verklaard zich zo geweldig goed te voelen "dat zy welhaast voor onbeperkte tijd hierboven zouden kunnen blijven". Aanstaande dinsdag keert het drie tal naar de aarde terug en heeft dan de recordtijd van 59,5 dag in een ruimtevaartuig doorgebracht, Dr. Garriott zei: "Ik zou hier graag nog twee maanden willen blijven vember alleen als ze me op de grond weken helemaal met rust lieten. Ik voor onbepaalde tijd kunnen bezig houden met het fotograferen Hun gezondheidstoestand is blijk baar veel beter dan die van de eerste bemanning, die niet half zo lang bo ven geweest is De eerste dagen ian hun verblijf hadden zij met "zeeziek te" te kampen, maar daarna voelden zij zich zo fit dat zij de helft meer werk hebben verricht dan van hen verwacht werd. Wanneer zich bij hen na terugkeer geen medische moei lijkheden voordoen wil de Nasa de derde bemanningsgroep, die op 11 no- ir de Skylab gaat, iwee de vastgestelde 56 dag^n toevoegen. Na de ruimteziekte, die vyf dagen duurde en wordt toegeschreven [OU De met de Nobelprijs ïeiden Russische auteur n- Solzjenisyn heeft verklaard begonnen is om twee niet-ge- hoofdstukken uit zijn in tt-Unie verboden roman "de Irkel" ondergronds te ver- n korte verklaring van de rbleek, dat het zijn bedoeling zien in hoeverre de Rus- utoriteiten zioh zullen hou- de internationale conventie eursrechten. kan worden uitgegeven en tegelijker tijd beschermd is tegen „willekeuri ge publikatie" in het Westen. Solzjenitsyn heeft nooit zijn goed keuring gegeven voor de editie van 1968 van deze roman die in het Wes ten een bestseller werd. De twee hoofdstukken zijn nog niet eerder ge publiceerd. De schrijver zei dat het de hoofd stukken 44 en 88 waren die de titels openlijk" en "dialektisch materia lisme" dragen. In de verklaring werd niets gezegd over de inhoud der de Sowjet-Unie zich hoofdstukken in in Moskou waren onventde heeft aangesloten, zij niet te krijgen. "Uit het feit, dat de Sowjet-Unie zich heeft aangesloten bij de conven tie voor auteursrechten, mag men opmaken, dat de rechten van de schrijvers in ons land nu tegen Wil li keurige publikatie beschermd zijn. Het is met het oog hierop dat ik de ze uittreksels in oeer", zegt Solzjenitsyn in zijn ver klaring. Omdat de meeste van Solzjenit- sjn's boeken in de Sowjet-Unie ver boden zijn, kan het Russische pu bliek ze slechts lezen als men er in slaagt de hand te leggen op 'n Wes terse uitgave of op een samizdat- exemplaar. De samizdat (letterlijk: cgen uitgeverij) exemplaren zijn op schrijf machinepapier uitgetypt en worden van hand tot hand doorgege- (Van o: WASHINGTON Hoewel het Witte Huis president Nixons geprojecteerde bezoek aan een aantal Westeuropese landen officieel nog niet heeft uit gesteld, blijkt uit commentaren van Nixons medewerkers dat een reis dit Jaar nog onwaarschijnlijk is. Gesug gereerd wordt dat aan een uitstel tot februari wordt gedacht. De meest voor de hand liggende reden voor het uitstel is dat de Ame rikaanse regering van mening is dat er nog te weinig vorderingen zijn gemaakt op lager politiek niveau, om onderzoekt schade aan Mahal- lel DELHI De Indische re- teft een lang en gedegen on- ungekondigd van de ver- 300 Jaar oude koningstem- idzj Mahal. leest, dat het bouwwerk van eer te lijden heeft van aan- Se onder meer ontstaan is ouwen van een olieraffina- tilometer verderop, lelijkheid bestaat, dat het van het bouwwerk door ïordt aangetast of dat de »n verandert, uiteraard ten Door geologen is al eens de ilng uitgesproken, dat de ahal zou kunnen wegzak- it de rivier de onderbouw Een paar Jaar nadat het gereed was gekomen wer- scheuren in geconstateerd. Ie herstelwerkzaamheden x>r Britse deskundigen uit- 11810. COLOMBO Kudden wilde oli fanten, die de afgelopen tijd in gro te delen van de kokosnoot- en bana nenplantages op het eiland Sri Lan- SamÊdat" pübü- ka <Cey1°n' hebben huisgehouden. een eventuele multi-top-conferentie tussen president Nixon en Westeuro- het congres, pese leiders dit Jaar nog te recht vaardigen. Het State Department bestudeert op het ogenblik het zogenaamde „Document van Kopenhagen" dat door de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG-landen werd op gesteld als richtlijn voor een herzie ning van de verhoudingen tussen de EG-landen en de Verenigde Staten. Het document zal de volgende week officieel worden toegelicht door de Deense minister van Buitenlandse Zaken. K. B. Andersen, die als zegs- mans voor de EG optreedt. Het oorspronkelijke plan van pre sident Nixon was om in het kader van het door hem grandioos uitge roepen „Jaar van Europa", bezoek te brengen aan Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, met als climax een multi-top-conferentie waar een nieuw Atlantisch handvest getekend zou moeten worden. In de afgelopen maanden is echter steeds duidelijker geworden dat de West europese landen andere ideeën heb ben over wat een dergelijk handvest zou moeten bevatten, en dat de Ame rikaanse druk om tot nieuwe afspra ken te komen ongunstig is ontvan- dingen de Je nog nooit eerder hebt het feit dat zy te snel uit de kleine gezien." j Waarop Bean opmerkte: "Het hier volmaakt zijn als Je maar elke sche moeilijkheden. Op een gegeven nacht naar Je vrouw kon terugkeren moment werd gedacht dat lekken in Lousma verklaarde dat aan de de stuurraketjes van de Apollo te- hand hunner ervaringen er geen me- rugkeer naar de aarde onveilig zou- dische problemen zouden zijn die den maken. Op Kaap Kennedy werd konden voorkomen dat een man snel een reddingsschip in orde ge- ruimtevluchten kon maken van Jaren maakt, maar bij nader inzien bleek en daarbij andere planeten kon gaan dat dit niet nodig was. de toch al kritische stemming van bezoeken zoals Mars. Volgens zegsmannen Bean geloofde dat het terugkeren het Witte naar de aarde enige problemen kon Huis zou depresident echter niet 8aan brengen omdat de astronauten plan zijn de voorgenomen reis dan baast twee maanden gewichts loos waren geweest, maar hij geloof de wel dat ze in staat zouden zijn het ruimteschip lopend te verlaten. De astronauten beantwoordden de vragen hen gesteld door Journalisten op de grond, die werden voorgelezen door mensen van Mission Control. De ruimtevaarders zijn inmiddels met de voorbereiding van hun terug keer naar de aarde begonnen. Dins- ,50 uur verwijderen zij zich naderen volgens de laatste berichten de hoofdstad Colombo. Volgens een woordvoerder van het departement voor de instandhouding van de wilde dieren is de aanhou dende droogte er de oorzaak van dat de olifanten aan het plunderen zijn geslagen en oogsten vernielen. Boeren die hun oogst willen be schermen hebben de regering ver zocht de wapens, die hen tijdens de opstand van 1971 wa terug te geven. Andere factoren die ongetwijfeld een rol spelen in een mogelijk uitstel zijn de crisis rondom de president tengevolge van de Watergate-schan- dalen en de impasse die nu bereikt schijnt te zijn over de mogelijkheid dat vice-president Agnew zal aftre den. Tegen de tijd dat Nixon zijn bezoek aan Europa had willen bren gen, zal bovendien de kwestie van de Witte Huis-geluidsbanden die hij weigert af te geven, behandeld wor den door 't Hooggerechtshof. Nixons afwezigheid, gekoppeld aan het ver toon van gala-ontvangsten in het buitenland, zou niet bijdragen tot Staatsgreep in Afghanistan verijdeld MOSKOU Het Russische pers- bui eau Tass heeft een bericht aan gehaald van het Afghaanse persbu reau Bachtar, dat zegt dat de Af ghaanse regering een samenzwering reeft ontdekt en verscheidene voor aanstaande personen heeft laten ar resteren. Onder de arrestanten bevinden zich, aldus het persbureau Bachtar, de opperbevelhebber van de Afghaan se luchtmacht, generaal Abdoel Re- zak, 'n voormalig premier en de gou- erneur van de provincie Nanhar, Chan Moehammed. In het bericht van het persbureau schuldigde de militaire Junta in Chili ervan dat het een anti-communisti sche haat-campagne heeft ontke tend. In de verklaring van het Russl- Bachtar heet het verder, dat de toe stand in heel Afghanistan nu nor maal is en dat het gezagsgetrouwe *e ger in de hoofdstad en in andere ste den de toestand meester is. Meer dan sche persbureau Tass wordt Chili twee maanden geleden zette de hui- beschuldigd EG-begroting bedraagt 18 miljard BRUSSEL (AP) De negen lan- den van de Europese Gemeenschap in "hun Apollo-cabine van de Skylab hebben gisteravond hun voorlopige tegen 23.20 uur op 660 kmten goedkeuring gegeven voor de EG-be groting van 1974, die ongeveer 18,1 miljard gulden bedraagt. Geen overeenkomst werd bereikt over een Brits voorstel om een fonds in te stellen dat de werkgelegenheid en levensstandaard in de Europese probleemgebieden moet verbeteren door middel van subsidies aan onder nemers die in die gebieden willen investeren. Als dit regionale fonds zoals ver wacht wordt, tegen het einde van dit Jaar toch wordt goedgekeurd, zal de EG-begroting nog eens 650 mil joen dollar hoger worden. In de tus sentijd kan wel reeds enig geld be schikbaar gesteld worden, zodat hét fonds op 1 Januari meteen yan start kan gaan, zonder op een andere uit werking van de begroting te hoeven wachten. Sowjet-Unie en DDR breken met Chili MOSKOU/BERLIJN (Reuter/ AFP/UPI) De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland hebben gisteravond de diplomatieke betrekkingen met Chili verbroken. Oost-Duitsland be- campagne van „anti-communistische hysterie". „Dit heeft een onverdraag bare situatie voor de Russische bur gers en Instellingen in Chili gescha pen", aldus Tass. De Russische rege- I ring verzoekt de machthebbers in de 'staatsgreep beter gewor- Chili de Russische onderdanen het vrije vertrek te garanderen. dige regeringsleider in Afghanistan, generaal Moahmmed Daoed, zijn neef en zwager, koning Mohammed Zahir, opzij en riep kort daarna de republiek uit. De betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Afghanistan zijn den. Vitracs l ictor" in LAK-theater (Van onze correspondent) ROME Experts van de FAO, de Wereldvoedselorganisatie, onder aanvoering van de Nederlandse di recteur-generaal Boeraia, zijn op hun vingers getikt voor hun sombere voorspellingen over de wereldvoed selsituatie. De voornaamste graan- exporteremde landen (Amerika, Ca nada, Australië en Argentinië) zijn samen met leden van de E.G. tij dens een spoedziztting van de FAO tot de conclusie gekomen dat het - ïsdlmrmee hetlevende graantekort in de wereld geen negen land geworden dat in de miljoen ton zou bedragen, :0 BREEKT ISRAEL flV (AP) Togo heeft de 'ie betrekkingen met Israël 18 maanden tot deze maat- 'ergegaan. Het kleine Afri- fld maakte bekend dat de ls genomen vanwege Is- [erlng tot het „onmiddel- van de sinds de oor- bezette Arabische ge- tussen de drie en vijf miljoen dit jaar. Deze landen menen dat met zo'n tekort geleefd kan worden, hoewel ze in het slotcommuniqué toegeven dat moeilijkheden met transporten in sommige gebieden crises kunnen exporterende landen denken dat de wereldtekorten nog kleiner zullen worden als huisvrouwen blijven wei geren te hoge vleesprijzen te beta len. Minder graan zal dan nodig zijn voor veevoer. In een aantal lan den worden nu al voeders gebruikt, die minder graan bevatten. Richard Bell, plaatsvervangend on derminister van het Amerikaanse ministerie van Landbouw was van oordeel dat, hoewel men krap in de crisis kan worden gesproken. Tekort Namens de FAO (Voedsel- en Land bouworganisatie van de V.N.), die de vergadering had belegd, is ge zegd dat andere gedelegeerden het eens waren geweest met deze op merking van de heer Bell. De ver gadering in Rome was bijeengeroe- hij kortgeleden in Rome had gezegd dat het wel scheen dat de wereld- tarwevoorraden, de geringste van de laatste 20 Jaar, tegen deze herfst nog meer zouden gaan slinken. Maar vlak voor de vergade ring werd door de internationale tarweraad, die te Londen zetelt, be kendgemaakt dat het, althans nu, met het tekort niet al te slecht was gesteld. Amerika had de conferentie te Lon den wat willen uitstellen en wel tot dat er meer berichten over de tar- we-oogsten in de wereld beschikbaar waren. Verwacht wordt dat de prij zen niet zullen dalen. Onderminister Bell was van oordeel dat de vraag naar Amerikaanse tarwe sterk zou blijven, en dat tegen juli van het volgende jaar de voorraden vermoe delijk van 42 waren gedaald tot 36 veroorzaken. De voornaamste graan- pen door dr. Addeke Boerrna, nadat miljoen ton. Maar in 1975 zouden zij In Amerikaanse kringen was men van oordeel dat de Sowjet-Unie en China dit Jaar vermoedelijk niet op nieuw grootscheeps tarwe zullen gaan invoeren. Verleden Jaar impor teerde de Sowjet-Unie de enorme hoeveelheid van 15,5 miljoen ton, en dit zou de ware oorzaak zijn ge weest van de huidige krapte. Na mens de FAO is meegedeeld dat secretaris-generaal Boerma wil dat er een soort van wereld-voedselpro gramma of een veiligheidsprogram ma ten aanzien van voedsel komt. maar Amerika was van oordeel dat extra controle-maatregelen niet no dig zijn. Niet lang geleden heeft Amerika tarwe beschikbaar gesteld, aan wie ook, voor prijzen die soms lager la- De FAO deelde in die na de vergadering werd uitgege ven, mee dat "de exporterende lan den van mening zijn dat de interna tionale verhouding tussen vraag en aanbod op dit moment bijzonder ge spannen maar niet kritiek is' Als eerste eigen studentenproduk- tie van dit seizoen brengt de ENVE Drama Vitracs „Victor". In deze tragi-komedle van Roger Vltrac "Victor, of de kinderen aan de macht" grijpt Victor zijn besef uniek te zijn aan om ter gelegen heid van zijn negende verjaardag, de burgerlijke maatschappij met zijn schijnheiligheden en vooroordelen te ontmaskeren. Alle steunpilaren waarop die maatschappij steunt wor den stelselmatig door Victor doorge verklaring zaagd tot op het punt dat ieder de verschrikkelijke waarheid inziet. "Victor" is een produkt van het surrealisme hetwelk dan ook de lyri sche ironische en directe sporen er van draagt. Roger Vitrac. die in 1952 op drieënvijftigjarige leeftijd Toch, aldus de verklaring, had teed, schreef dit stuk in 1928 als 'n Boerma op de vergadering gezegd, verhulde frontaanval op de burger- dat hij "zeer verontrust is door het 3Uke mentaliteit in het Franse ge- feit dat de ontwikkelingslanden ge- zinslr f n. dwongen zijn hun import te vermin- Vitracs vriend en surrealist Anto- deren in verband met de hoogte van nin Artaud bracht het stuk in zijn de prijzen, het tekort aan kredieten Théatre Alfred Jarry. Na 35 Jaar en de verwachte besparing op de werd het door Anouilh herontdekt en voedsel-steun". met groot succes opnieuw uitge- De FAO zei verder dat "het twij- bracht. Nu komt het als studenten- felachtig is of er voldoende voorra- produktie in het LAK-theater De den zijn voor eventuele noodgevallen voorstellingen op donderdag 27. en die zich later in het seizoen zouden vrijdag 28 september beginnen om kunnen voordoen", kwart over acht»

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9