Verpleeg tarieven [leer acties voor hulp erlening in buitenland Deelneming EG aan suikerovereenkomst VD is solidair met 'iirs hoger betaalden COZ VERWACHT: Vorstelijk inkomen Staatssecretaris wil recreatie Wadden gebied stabiliseren Asiel voor vluchtelingen uit Chili CONVENTIE BESCHERMING NOORDZEE BALLET NAAR LONDEN Overval op Haagse juwelier \annen minister Pronk: AG 22 SEPTEMBER 1973 Tier van de kandidaten voor de titel "Pijproker 1973" toerden gisteren gepresenteerd tijdens ie uitreiking van het "Pijpenbrevier" in het Tabacalogisch museum te Amsterdam. Het zijn de leren Schmelzer, Dick ("Appie Happie") Bruynesteyn, Ralph Inbar en mr. Berkhouwer (v.l.n.r.). fractievoorzitter D'66 Terlouw: )NINGEN "De WD is so- met de portemonnee en met met de portemonnee van de betaalden. De uitspraken van fln ongemotiveerd hij geeft fou- irmatie en zyn taal is kreterig. bij de heer Wiegel niet om i] zegt, maar hoe hij het zegt". openend sprak dr. J. Ter- Jractievoorzitter van D'66 in de Kamer, de leden van D'66 regio Groningen gisteravond openbare ledenverga- trok fel van leer tegen de pola- werkmethode van Wiegel, fleider van de WD, die hij latbaar noemde. Wiegel stelt stijging van de belastingdruk I procent veel te hoog is. Hij blijkbaar dat de belasting tijdens het vorige kabinet met gestegen, over de af vier is de belastingdruk aan- gestegen dan er nu in [Joenennota wordt voorgesteld, rerlouw. olgens stelde hij de opvatting iegel over het huurwaardepro- de kaak. "Op het punt van lurwaardeprofijt stelt Wiegel eigen woningbezit enorm belast. Hij weet blijkbaar niet er heeft, want voor de waarde van minder 15.000 hebben wordt niets bij lastbaar inkomen opgeteld. In asse van f15.000 tot f 30.000 1 procent (f 150) en bij hui- Bsen f 30.000 en f 60.000 wordt drag weliswaar van f300 op «bracht, maar dat betekent een 1 tot 2 procent en ld een verhoging van de be rt zo'n f75. Pas bij de veel huizen wordt een stijging prijs die bij het belastbare moet worden opgeteld, aan- SJk hoger. Dat kunnen de be- die dan ook een redelijk genieten en zeker niet meer middenklasse die graag beschermt gere- logen worden, echter wel be de kleine maar de rijke man het gelag. Verder stelt Wie- Ihet niet doorgaan van de in- ïrectie een stiekeme diefstal Om de inflatiecorrectie t te willen voeren is echter de iring van het parlement nood- Het wetsvoorstel dat daar aan gaat worden kan de kreet derhalve niet rechtvaardi gen dien heet belasting nog IW MEN steeds niet officieel diefstal. Wiegel bewijst in zijn uitspraken dus steeds weer dat het in feite holle frasen zijn. De WD wordt een puur con servatieve partij die geen oog meer heeft voor de geestelijke gezondheid van het Nederlandse volk". "Daarentegen wil Wiegel de stijging van de ontwikkelingssamenwerking nog meer naar beneden brengen, ter_ wyl er slechts 'n stijging van 0.13 pet heeft plaatsgevonden. Wiegel wil bo vendien de stijging van de CRM- kosten beperken, hetgeen zal uit draaien op een beknotting van de vernieuwing van de kunstvorming, Werkgelegenheid bosarbeiders in Drente verzekerd GRONINGEN De ministeries van Sociale Zaken en Landbouw, hebben besloten ten hoogste f5 mil- JoeD beschikbaar te stellen om de werkgelegenheid van 170 Drentse bos arbeiders te verzekeren. De ministe ries die elk de helft van het bedrag "oor hun rekening zullen nemen, heb ben toegezegd te zoeken naar nieu we werkgelegenheidsobjecten voor de betrokken arbeiders, zo heeft AVB- bestuurder H. Ligtenberg desge vraagd meegedeeld. De 170 bosarbeiders dreigden ont slagen te worden omdat Staatsbosbe heer (vallende onder het ministerie van Landbouw) geen werk meer had. De bonden verweten staatsbosbe heer dat niets was gedaan om de ai Jaren binnen werkgelegenheidspro gramma's werkende bosarbeiders aan het werk te houden. De f 11 miljoen die beschikbaar was gesteld om het stormhout in de Drentse bossen op te ruimen, werd gebruikt cm tegen zo laag mogelijke tarie ven aannemers aan te trekken. Ook werden dienstweigeraars in de bos sen te werk gesteld. De bonden wisten het steeds voor elkaar te krijgen de oorspronkelijke aibeiders buiten een ontslag te hou- ücn, maar op 4 oktober zou het geld weer op zijn. De bonden trokken tenslotte naar de minister van Socia le Zaken. Uit de gesprekken is het de bonden duidelijk geworden, dat er een "gevecht" aan de gang was tussen de twee ministeries over de vraag wie met geld op tafel moest komen. DEN HAAG De maatregelen op het terrein van het In komensbeleid, ook als deze liggen in het fiscale vlak, zullen doorwerken op het inkomen van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus. Aldus heeft pre mier Den Uyl aan de Tweede Kamer meegedeeld in zijn toe lichting op de begroting-1974 voor het huis van de koningin De inkomens waren voor 1973 begroot op: voor de koningir 2.940.000 gulden, voor prins Bernhard 590.000 gulden, voot prinses Beatrix 680.000 gulden en voor prins Claus 600.00f gulden. Volgens de nu ingediende begroting voor 1974 moe ten die bedragen verhoogd worden tot respectievelijk 3.293.00P gulden, 653.000 gulden, 758.000 gulden en 672.000 gulden. UTRECHT Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven verwacht dat de verpleegtarieven dit jaar opnieuw fors zul len stijgen: in de ziekenhuizen met 18.7 procent (tot f 1 13,24)in de verpleegtehuizen met 18,6 procent, in de psychiatrische ziekenhuizen met 20,6 procent en in de zwakzinnigeninrichtingen met 21 procent. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van het COZ over 1972. de uitbreiding van muziekscholen of van stedelijke recreatie. Over het ontbreken van de pun ten openbaarheid en openheid in de troonrede valt de VVD volgens Ter louw echter niet. Wel weer over het onderdeel milieuzorg, maar dan al leen over de 200 gulden statiegeld op auto's. 'Dat immers komt de consu ment weer ten goede". Terlouw bèsloot zijn toespraak met te veronderstellen dat wanneer Thorbecke en Oud deze ontwikkeling van de VVD zouden kunnen volgen zij zich van ellende in hun graf zou den hebben omgedraaid. DEN HAAG Het Kabinet-Den Uyl is bereid onder bepaalde voor waarden asiel te bieden aan politieke Vluchtelingen in Ohili. Premier Den Lyl zei dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Er zijn in Chili nogal wat ballingen uit Bolivië, Argentinië, Paraguay en andere Latijns-Amerikaanse landen. De Junta in Chili levert deze men sen uit aan de regiems in hun ge boorteland. Dat kan, aldus drs. Den U5I, hun einde betekenen. In begin sel is men bereid deze mensen in Nederland op te nemen. PARIJS De kustwateren en de Noordzee met het noordoosten van de Atlantische Oceaan zullen door 'n ml-ernationale conventie beschermd gaan worden tegen de rechtstreeks van het land afkomstige en steeds toenemende vervuiling. Veertien Europese landen hebben deze over eenkomst voorbereid op een confe rentie die gisteren in Parijs is geëin- dgd. De voorgenomen "Parijse Conven tie", zal in november op een volgen de conferentie van deze landen in Parijs worden opgesteld. De verpleegtarieven voor de laag ste klassen in de ziekenhuizen zijn tussen 1969 en 1972 gestegen van f 55.40 tot f 98.02 per dag. De stijging bedroeg vorig Jaar f 16.75 oftewel 20.3 procent. De dagtarieven van de ver pleegtehuizen gingen met 18.9 pro cent omhoog tot f 70,48, die van de psychiatrische ziekenhuizen met 12.4 procent tot f 65.88 en die van de zwakzinnigeinrichtiingen met 20.3 procent tot f 60.44. In zijn Jaarverslag somt het COZ een aantal zaken op die het urgent vindt voor een werkelijke beheersing van de kosten: stringente capaciteitsbeheersing (om. wettelijke mogelijkheid tot sluiting van geheel of gedeeltelijk overbodig geworden instellingen), Toetsingsnormen voor opname frequentie, verpleegduur en omvang van verrichtingen, een bindende vaststelling van t niveau van zorg dat medisch en fi nancieel verantwoord is, een centraal informatiesysteem (ook met medische gegevens) Een snellere besluitvorming van de maatschappelijke groeperin- aan het maatschappelijk kader dis cutabel is". Het COZ is de instantie die de aan vragen van de ziekenhuizen tot ta rief saanpassingen moet goedkeuren. Uit een analyse in het jaarverslag blijkt, dat maar 36 procent van de kosten "beïnvloedbaar" is door de instellingen en dus "onder de greep" van 't COZ valt. Van de totale stij ging van de kosten per verpleegdag is namelijk 'n deel het gevolg van de gestegen investeringskosten, terwijl niet minder dan 49 procent ervan wordt veroorzaakt door de algemene loon- en prijsstijgingen. Met betrekking tot de beïnvloed bare kostenposten merkt 't COZ op, dat er nu in het algemeen een zoda nig niveau van kwaliteit en zorg is bereikt, dat de vraag opkomt, in hoe verre kosten die voortvloeien uit een nog verdere opvoering daarvan, nog verantwoord zijn. In oktober vorig Jaar heeft de voor zitter van het COZ, drs. J. W. de Pous, alle instellingen die onder de Wet Ziekenhuistarieven vallen mee gedeeld, dat ze de gevolgen van de algemene prijsstijging exclusief loonkosten maar voor tweederde in die medeverantwoordelijkheid him tarieven mochten doorbereke- dragen en nen. "minder grote eerbied voor zo genaamde historische rechten waar- HARLINGEN De recreatiedruk op het Waddengebied moet worden gestabiliseerd, aldus staatssecretaris Meijer van CRM gisteren in Harlin- gen na afloop van zijn tweedaags werkbezoek aan Groningen en Fries land. Om dit te bereiken wil hy het aantal jachthavens in het Wadden gebied beperken. „Want meer Jacht havens, meer recreatie, dat wil CRM eigenlijk niet", aldus de staatssecre taris. Wil het Waddengebied zijn huidige functie van natuurmonument behou den, aldus Meyer, dan zal haast ge- LONDEN In de periode van 24 september tot 1 oktober zullen de Hongaarse solisten van het Nationale Ballet, Maria Aradi en Zoltan Peter, als gasten optreden in een serie "sleeping beauty" voorstellingen van 'The London Festival Ballet. Deze groep maakt van september tot de cember een toernee door Engeland. Waarschijnlijk zullen beide solisten later in deze toernee (eind novem ber) nog een aantal voorstellingen geven. maakt moeten worden met de be stuurlijke indeling van het gebied Er zal overleg moeten komen tussen de vier Friese Waddeneilanden, een ge zamenlijk beleid, vond hij. De staats secretaris noemde het van belang, dat er ook contact komt tussen Duitsland, Denemarken en Nederland over de plannen van het Wadden gebied Hij kondigde tijdens een persconfe rentie aan, dat op het ministerie van CRM gewerkt gaat worden om de „Bosplaat" het predikaat natuur monument te geven. Meijer vertelde verder, dat op het ministerie een werkgroep is samengesteld, die zowel het natuurbeleid als dat van de open luchtrecreatie gaat coördineren. CRM heeft nog geen definitieve plannen over het tracé van de pijp leiding van Groningen naar de Wad denzee, zo deelde Meijer mee. De regering ten slotte 1 leeft nog geen beslissing genomen, vertelde hij, over de boringen in het Waddenge bied. Volgens hem zal het kabinet er binnenkort over praten. HARLINGEN Staatssecre taris Meyer is voorstander van een apparaat dat in ons land de natuurbescherming zal moeten controleren. Het apparaat zou vanuit het ministerie van CRM moeten worden ingesteld naar het voorbeeld van de al be staande monumenten wacht. ..Een groep mensen die met auto's langs de weg rijden ter controle van de natuurbescher ming", aldus Meyer. Hij zed dit gistermiddag op een persconfe rentie na afloop van zijn twee daags bezoek aan Groningen en Friesland. DEN HAAG Drie mannen, een 24-Jarige Algerijn, een 28-Jarige Ita liaan en een 35-Jarige Marokkaan, hebben gistermiddag een gewapen de overval gepleegd op de Juwe- licrszaak Schaap aan het Noordein de in Den Haag. Zij namen voor twee ton aan briljanten, sieraden en horloges mee, maar werden, door dat de directeur van de zaak "stil alarm" had gegeven en de politie snel ten tonele verscheen, binnen en kele minuten na de overval gearres teerd. De buit is vrijwel geheel te recht. De overvallers hadden het grootste deel ervan in een tas gestopt, die zij vlakbij de zaak tijdens hun vlucht op straat gooiden. De politie zoekt neg naar een vierde man, die met een in Amsterdam gehuurde bestel auto het Noordeinde had geblokkeerd maar vluchtte toen de overval mis liep. De auto is in Den Haag te ruggevonden. DEN HAAG De vooruitzichten op deelneming van de EG aan een nieuwe internationale suikerover eenkomst zijn goed, maar te betwij felen valt of dit nog rond komt voor 10 oktober as., de datum waarop de in Genève aan de gang zijnde on derhandelingen over deze overeen komst moeten zijn afgesloten. Ir. P. J. Lardinois, lid voor land bouwzaken van de Europese Com missie, vertelde dit gisteren in Den Haag tijdens een persgesprek. Twij fels heeft hij ook nog als de EG wel tot meedoen besluit, want bij het overleg in Genéve onder auspiciën van de Unctad (de handels en ont wikkelingsorganisatie der Verenigde Naties) doen zich vele problemen voor. Persoonlijk is Lardinois van me ning dat de gemeenschap tot de nieuwe overeenkomst moet toetreden, maar ook dat men de bestaande overeenkomst (waarin de EG niet deelneemt) veel meer mogelijkheden zou moeten geven dan ze nu heeft. De EG heeft eerder dit Jaar al ge vraagd de op 31 december as. af lopende oude overeenkomst met nog een Jaar te verlengen, tot eind 1974, wanneer de huidige EG-suikerrege- ling afloopt. Die verlenging is toen echter afgewezen. Ir. Lardinois vreest dat men nu tijd tekort zal komen, ook voor het verzoenen van de tegenstellingen binnen de EG: het ene land staart zich blind op het voortbestaan van een tekortsituatie, het andere acht de waarschijnlijkheid daarvan maar gering. De EG heeft duidelijk ge steld dat haar aanbod, een netto- Importpositie van ten minste 600.000 ton in te nemen, niet geldt in een tekort situatie. Gevraagd naar zijn mening over de revaluatieconsumptie, die de Ne derlandse regering aan de boeren geeft, antwoordde ir. Lardinois dat deze hem globaal gezien niet onre delijk voorkomt, al kunnen er per sector van het agrarische bedrijf verschillen zijn. Voor de compen satie via de BTW, waartoe de Ne derlandse regering besloten heeft, had ir. Lardinois als Europees func tionaris „meer respect" dan voor de grenscompensaties. De argumentatie die de Nederlandse regering voor de revaluatie op zichzelf heeft aange voerd kwam hem „zeer ongeloof waardig" voor. Zorgen maakt ir. Lardinois zich over de zJ. te trage modernisering van de landbouw in West-Europa. Deze moet versneld worden. Van de nu in de gemeenschap toegepaste rentesubsidies is hy als Nederlands minister niet zo'n groot voorstander geweest. Toch zyn ze, by een ge middeld Europees rentepeil van 10 a 11 procent, niet zo'n gek middel om tot versnelde modernisering te komen. De afvloeiing uit de land bouw in heel West-Europa stagneert op het ogenblik door de overwegend goede resultaten die in de landbouw bereikt zyn. BURG „Het ziet er naar in de toekomst hulpverle- Öes, zoals nu met de Lucht- h Senegal, zich op grotere tflen gaan voordoen. Het is van belang te weten welke de Nederlandse beman- fclt opgedaan tijdens deze fcten". «ft minister Pronk van Ont- Sssamenwerking gistermid- '<k Vliegbasis Ypenburg ge- ij n welkomstwoord tot -de van de Fokker F 27 van de Koninklyke Lucht je kort tevoren op de basis bekeerd vanuit Senegal na -ji an ruim twee maanden tor droogte getroffen gebie- West-Afrika. De wijze van "2 ls volgens minister Pronk it geweest dat blykens die hy over de vluch- gelezen, volledig geslaagd kan worden genoemd. De bewindsman zei van oordeel te ziln dat aan deze bilaterale hulpver lening nog veel haken en ogen zit ten. Hii zal dan ook tezynertyd met plannen op tafel komen om in der- gelyke gevallen zowel de bemanning als het materieel een VN-status te verlenen. „Nu moet het ministerie van Defensie toestemming voor deze vluchten geven, want dit departe ment is verantwoordeiyk voor be manning en vliegtuig. Hoewel de samenwerking tussen beide departe menten tot nu goed is geweest, zal er toch indien deze acties regel matiger voorkomen op een andere basis te werk moeten worden ge gaan", aldus minister Pronk. Minister Vredeling, die ook ter be groeting aanwezig was, was biy dat men het er heelhuids van af had ge bracht. Hy vond dat de hulpverle ningsacties volledig aan hun doel hadden beantwoord. De captain van het Nederlandse hulpvliegtuig, de 44-Jarige kapitein G. E. C. Soons, zei dat er in ruim twee maanden 300 vlieguren zyn ge maakt, waarby 480 ton vracht is ver voerd. Ook de bevolking is volgens hem enthousiast geweest over deze hulpverlening. „Eigeniyk hebben we weinig van de hongersnood gemerkt omdat we vaak vanuit de lucht ope reerden. Wel zagen we de duizenden cadavers overal liggen" Wat de bruikbaarheid van de Friendship betrof, was hy zeer te vreden. „De kist was voor honderd procent vlieggereed en is vrywel voortdurend in de lucht geweest. Een voordeel was ook dat hy gemakke- ïyk op kleine vliegvelden kon lan den. De meeste moeiiykheden had den we met de brandstofvoorziening en met de weersomstandigheden", al dus de kapitein. Er is in Afrika veel nuttig werk verricht, zo meent hy. Hy verteld» dat er in het begin wat organisatori sche moeiiykheden zyn geweest. „Maar we kwamen er al gauw achter dat we als militair in deze (militaire) staat een voordeel hadden. Alles ge beurde doorgaans wat traag, maar ln dit land wordt „toute suite" dan ook vertaald als morgen of overmor gen", zo schetste de kapitein. De fokker Friendship heeft tydens het verbiyf in Afrika voedsel van Dakar naar plaatsen in Mali en het grensgebied van Senegal en Maure- tanië gevlogen. Ook werden drop pings met hulpgoederen uitgevoerd. Het verbiyf van het toestel was niet langer noodzakeiyk omdat de gun stige regenval van de laatste weken de situatie in de getroffen gebieden heeft verbeterd. Bovendien worden nu ook steeds meer hulpgoederen per trein en over de weg aangevoerd. De bemanning van de Fokker Friendship waarmee de hulpverleningsactie in het door droogte geteisterde Senegal werd uitgevoerd, stond op Ypenburg een spontaan en stormachtig welkom te wachten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7