Wereldraad doet beroep op kerk in Sowjet-Unie Tand des tijds vreet aan Dom van Keulen GSBBS5BZ1 MENSENRECHTEN WAARBORGEN Discussie over een moskee in Utrecht Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 Door Ewout Janse KEULEN Het mooiste sierstuk en waarmerk van Keulen, de Dom, wordt aangevreten door de tand des tijds. Een niets vermoedende auto mobilist. die onlangs voorbij de ke reed, hoorde het in Keulen donderen toen een losgeraakt stuk gothiek door zijn motorkap sloeg. Een paar vrouwen zagen zich door vochtig en zuurhoudend gruis, dat van de kerk neerdaalde, overdekt en kregen hun vernielde kleren door het kerkbestuur vergoed. Op 15 augustus was het 725 jaar geleden, dat meester Gerhard met de bouw van de Dom begon. Maar tot een viering van dit jubileum is het niet gekomen en eigenlijk was er ook niet zoveel te vieren. Want het huidig nageslacht heeft gezamen lijk en in vereniging het gewijde erfstuk der eeuwen slecht beheerd. De luchtverontreiniging door afval- gassen van chemische industrieën in de omgeving en van het snelver keer tast de Steen van de kerk steetds meer aan. Het bouwmateriaal be staat voor een groot deel uit zand steen, dat bijzonder gevoelig blijkt voor de inwerking van zuren. Het zwavelzuur, dat op regenachtige dagen in de verontreinigde lucht wordt gevormd, zet het kalk in de zandsteen om iti gips, waardoor de steenkorrels vergruizen en grote stukken uit muren en gevels begin nen los te laten. Bouwmeester Wolff van de Dom heeft al laten weten, dat de gedeelten uit zand steen niet meer te redden zijn en in hun geheel moeten worden vervan gen: twee langschepen en een dwarsschip tot het Jaar 2000, ver volgens ook het koor en de zuidge vel. Maar d'ie face-lift voor de Dcm vergt miljarden. Wolff heeft nu an derhalf miljoen ter beschikking. Hij hoopt op een forse handreiking van de staat, die zich echter terughou dend toont. Niet alleen in Keulen beleeft de Bondsrepubliek haar Ve netië, ook in andere steden belaagt de menselijke activiteit van heden de bouwwerken van weleer. Geen Jubileumviering dus en weinig publiciteit. Om der wille van de heilige koe van het toerisme zal de belangstellende in geen enkel vouwblad lezen, dat veel van de oorspronkelijke heiligenbeelden in uiterst wankele toestand naar mu sea zijn overgebracht en vervangen door kopieën van kunsteen, dat te gen de sluipmoord door kwalijke gassen beter bestand is. In de wij de omgeving is bij de veroorzakers van het kwaad wel veel actie ge voerd. Die heeft er toe gelid, dat een aantal kantoren en warenhui zen voor hun verwarming van zwa re op lichte olie zijn overgegaan. Niet elk bedrijf. De opera van de stad Keulen bleef bij de zware olie, omdat die nu eenmaal veel goedko per is. Als pleister op de wonde heeft het stadsbestuur op de dag van het 725-jarig Jubileum wel een bedrag van 50.000 mark aan bouw meester Wolff ter beschikking ge steld. Het instituut voor milieubeheer in Essen onderzoekt nu of met bepaal de chemische stoffen de Dom niet in zijn geheel te conserveren is. Dat middel bestaat volgens Wolff niet. Intussen vreet de tand des tijds verder. De Wereldraad van Kerken heeft deze week een beroep gedaan op de Russische Ortho doxe Kerk om ertoe bij te dragen, dat de mensenrechten worden gewaarborgd. Secretaris generaal dr. Philip Potter deed dit beroep tijdens een begroetings^bijeenkomst voor pa triarch Pimen, die een vierdaags bezoek aan Genève brengt. Het blijkt moeilijk te zijn in Utrecht een ruimte te vinden die als moskee dienst kan doen voor moslim gastarbeiders. lei Utrecht, waar ruim 5.000 men sen uit overwegend moslemitsche landen wonen tea. 3.000 Marokka nen, 1.600 Turken en verder o.m. 'n groep Tunesiërs) zijn naar schatting omstreeks 2.000 moslims geïnteres seerd in het verkrijgen van een eigen moskee. Voor verschillende plannen wordt uitgegaan van een eventueel vast aantal bezoekers van 300. Een aantal van hen heeft in eeti ontmoeting met het moderamen van de Utrechtse stedelijke Raad van Kerken medewerking gevraagd voor het verkrijgen van moskee-ruimte; ruimte door een of meer kerken ter beschikking te stellen, mogelijk door het verkopen of verhuren van een kerkgebouw. De Raad van Kerken heeft laten weten het niet verantwoord te achten de moslim medemens in een gees telijk ghetto te laten leven. De praktische uitwerking van de vraag naar moskee-ruimte zag de raad echter niet helder voor ogen. Met name binnen de Hervormde Gemeente te Utrecht zijn discussies op gang gekomen over deze aange legenheid. Dr. A. Dronkers, predi kant met "stadszending" als specia le opdracht en voorzitter van het moderamen van de Raad van Ker ken, is voorstander van het Juist óók als kerken en christenen bevorderen van het scheppen van eigen ruimte, waarin de moslims hun eigen geeste lijk centrum kunnen vinden. Daarentegen is dr. J. van der Werf (hervormd ..citypastoraat") van mening, dat de kerk niet als taak heeft een gebedsruimte voor moslims te creëren. Hij erkent het recht van iedereen in ons land, ook de gasten, op godsdienstvrijheid. En, zij het met aarzeling, werkte hij zelf ook mee aan het enkele keren aan moslims ter beschikking stellen van de Buurkerk in Utrecht. Hij wli de moslims als personen en als groep niet afweren, integendeel, maar "de God van Israël, de Vader van Jezus Christus is beslist niet gelijk te stel len aan Allah. Daarover kan geen twijfel bestaan. Of anders gezegd: daarmee staat de identiteit van het christendom op het spel". Aldus dr. Van der Werf die het ook duidelijk vindt dat als de overheid en de Ne derlandse samenleving een groot aantal moslims naar Nederland ha len, en dan ook een moskee moet komen. Maar daarvoor te zorgen is geen taak voor de kerken als zoda nig. E nkele weken -geleden stuitte de Wereldraad bij het vaststellen van een verklaring over geweld op hevig verzet bij de Oosteuropeanen, die vermelding van incidenten en toe standen achter het IJzeren Gordijn bf slist geschrapt wilden zien. Het centrale comité heeft daar toen in berust, maar de verschillen niet zoals vroeger toegezegd. Dat deed Potter dus ook niet bij de begroeting van de patriarch. Hand having van mensenrechten aldus de secretaris-generaal van sociale rechtvaardigheid en van gerechtig heid tussen de rassen, en beëindi ging van alle vormen van onder drukking gaan iedereen aan, dus ook de Sowjet-Unie. „Daarom ho pen wij dat u en wij samen onze inspanningen kunnen vergroten op dat men zich overal houdt aan in achtneming van de rechten van de Verkeerd begrip De patriarch, sinds 1971 leider van de Russische kerk en nu voor het eerst in Genève, antwoordde, dat de kerk zich inderdaad moet bezig houden met sociale en economische ongelijkheid en met schendingen van elementaire vrijheden en men sen rechten. Maar, zei hij de broeders uit het westen begrijpen soms verkeerd, hoe het standpunt van de Russische Orthodoxe Kerk is tegenover sociale problemen, de verhouding tussen kerk en maatschappij en tussen kerk en staat in de Sowjet Unie. WOORD VAN BEZINNING Vorige week schreef ik over de machteloosheid die je voelt bij gebeurtenissen zoals in Chili plaatsvonden. Velen hebben dit gevoel, telkens als het gaat over de problemen van de Derde We reld, over de verhouding van ar me en rijke landen, als het gaat om vragen van gerechtigheid en vrede in de wereld. Komende week roepen de ker ken van Nederland hun leden en ook anderen op hun aandacht te richten op die vredes-vraag in de wereld. De kerken organiseren de z.g. jaarlijkse vredesweek. Zij doen dat nu al enkele jaren en ik kan me indenken dat juist in die week velen zich weer bewust worden van dat gevoel van mach teloosheid. Juist daarom zou ik hier graag de woorden aanhalen die Kardinaal Alfrink onlangs Troonrede en ontwikkelings samenwerking "Inderdaad zullen velen zich machteloos en gefrustreerd voe len als ze denken aan de wereld omspannende problemen van oor log en vrede, ontwikkeling rech ten van de mens enz. Het is ook onmogelijk een pasklare oplos sing te vinden voor dergelijke ge- kompliceerde zaken. Apathie kan echter ook veroorzaakt worden, door een soort vrees om zich wer kelijk in deze problemen te ver diepen. En ter rechtvaardiging, hiervan kunnen we dan geneigd zijn te zeggen dat het toch alle maal veel te ingewikkeld is of dat de beslissingen toch door de politici of de supermachten of de grote belangengroepen worden ge nomen. Zo kunnen alibi-houdin gen gemotiveerd worden". "We vergeten dan echter dat ook afwezigheid bepalend is voor de ontwikkeling op politiek gebied of voor de bewegingsvrijheid van krachten die bepaalde belangen groepen uitoefenen. Die hebben vrijer spel naarmate diegenen verstek laten gaan die juist tegen, wicht moesten bieden. Daarom v niemand helemaal machteloos Wij zijn allemaal een stuk'e °ch. terban. Samen kunnen we invl^d ten goede uitoefenen". De vredesweek zou ons kunnen uitnodigen eens stil te staan bi. dat gevoel van machteloosheid Ik denk dat we dan '"'nnen gen dat we inderdaad heel weinig kunnen doen als het gaat om kon krete gebeurtenissen. Maar die gebeurtenissen zijn altijd het volg van een systeem, een sy steem dat rijkdom en armoede wil laten waar ze zijn. En dat sy. steem is weer een gevolg -n bepaalde mentaliteit. r Die mentaliteit kom je nogal eens tegen, zowel bij ouderen als bij jongeren. Het is een houding van: wat elders gebeurt moe- ten ze daar maar weten ais ze ons maar met rust laten. Van uit die mentaliteit is men niet bereid een krantenartikel over de Derde Wereld, een t.v uitzending over een ontwikkelingsland fc zich op te nemen. Wat niet weet wat niet deert. Dat is die alibi- houding waar boven sprake van was. Die mentaliteit, die houding, zouden we bij onszelf moeten aan klagen en korrigeren. We moe. ten willen gaan weten, dan zal 't ons ook deren. De kerken beseffen in ieder ge- val dat zij aan die mentaliteits- verandering moeten meewerken Dat wordt hun lang niet altijd in dank afgenomen. Voor velen kerkelijken en niet-kerkelijken, is het prettiger als de kerken alleen maar spreken over het eerste ge bod of over de heilige naam van God. Of, om het eens anders en uitdagender te zeggen: Waarom zijn velen verontwaardigd dat in de troonrede de naam van God niet genoemd werd, in plaats van blij te zijn dat de gelden voor ontwikkelings-samenwerking ver hoogd zijn? ADVERTENTIE De Russische patriarch Pimen. Patriarch Pimen schreef dit toe aan de invloed van wijd verbreide pro paganda in het westen. Die maakt het de westerse broeders soms on mogelijk de onbetwistbare verdien sten van de „socialistische levens wijze" te zijn. Naar het inzicht van de patriarch en de zijnen is die le venswijze in overeenstemming met de christelijke idealen. Westelijke broeders, zo voegde Pi men hieraan toe, vragen Russische geestelijken soms, of zij niets in het levens van de Russen zien, waarop kritiek geleverd kan worden, zoals westelijke kerken ontwikkelingen in eigen land waar zij het niet mee ens zijn veroordelen. "Wij ant woorden daarop met ja." Wij hebben, aldus de patriarch onze moeilijkheden te corrigeren en niet op tegenstellingen (zijn niet van antagonistische aard, zei hij letterlijk). Onze burgers zijn niet vervreemd van de maatschappij en de maatschappij niet van hen. Wij hoeven niet namens hen te veroor delen. Wij moeten zelf om oi.ze maatschappij te verbeteren, en onze maatschappij te veroeteren. een miljoen gulden aan prijzen —JacquM-YvM f A. W. Bruna en Zoons Uitgeverij, Utrecht, geeft iedere week vier van haar 1500ste Zwarte Beertje: „De Plasticvreter" door Kirk Pedler en Gart Davies en daarnaast een aantal boeken van Cousteau zoals „Haaien", „Leven en dood in de wereld van het koraal", „Schatten op de zeebodem" en „De Walvis" (per exem plaar ƒ31,50). U kunt ze winnen door voor ƒ1 mee te doen aan de Nationale Puzzelactie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. Heijmans, Ontmoetingskerk 10 u. ds, H. Heijmans, 6.30 u. ds. H. v. Nlel. v. Rtjnsburg, Geref. E. Kempenaar te Werkendam. Geref. Kerk 10.30 u. ds. G. d. Ruiter te Alphe -> r,™- j 9t 10.45 Evang. Chr. Gem. a.d Rijn, RK Kerk 1 buys, jeugdd., 11.45 u. Oec. studenten - Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 u. leesd., i.30 u. ds. Feenstra. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Palsema, 5 u. ds. R. d. Vries, RK Kerk en 5 u., Ver. Vrijz. Herv. 10 u. ds. Ca- Tan d. Doper (zat. 7 u.), zon. 9.30 en *J'~ 1.15 u.. Mgr. Bekkerschool 6 u. Katwijk a. Zee Herv. Gem. (nwe. .Achterberg. KoningskerK iu u. K - Bcthlehemkerk 10 u. ds. H. J. erberg. Bevnjdlngskerk 10.30 u. prof. dr. M. jonge. Vreaeskerk 10 u. ds. A. J. Lamping U.30 u. ds.'M. J. Wagenvoorde. Egllse Wallone 10.30 u. Pasteur D. Ribs. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J D. v. Malssen. Diaconessen huis 10.30 u. ds. H. W. iemmes. Oec. werkplaats (Rapenburg 10) 11.15 j. Samenkomst. KuningsKerk 10 u. R. H. M. d. Jonge. Getuigen (Hoeewoerd 176) (Zijlsingel 2) 10 u. evang. Zijlstra (dlnsd. 8 u. evang. Zijl- RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 u.j 1.30. 11, en 12.15 uur. Hartebrug 8, 10.46, 12.00 en 6.30 uur. skerk (zat. av. 7 u.) 12 en 18 2«K Kerk) 10 u. ds. v.d. Bergh, Koelman (HA) (Oude Kerk) 10 u. ds. Vink (HA). 6 u. ds. Treure (HA) (Ich- Gem. Kerkgebouw Hooft- tuskerk) 10 u. ds. Jac. d. Vos (HA), 7 .1 ds. Vroegindewey (Pniëlkerk) 9.30 ds. Treure (HA) 6 u. ds. Vink (gr. van Prlnstererschool10 u. ds. Cats- burg (HA) (Overduin) 2 u. ds. Van Ieperen (Hoeksiteen) 10 t Vries 9 30 en 6.30 1 Geref. Kerk 9.30 u. leesd. t 240 9.30 en 4 u. leesd. (maandag 7.15 u. ds. De Waard). Baptisten gem. Triomfatorkerk Mo- Vlamlngstraat 10 en 7.3 RK St. Bonifaciuskerk (zat. 7 u.) koorzang en 11.30 u. ^>(^erk n, 5 u. ds. Van Halsema, n, 7 u. ds. D. Keunlng, Geref. 9 u. ds. C. Warner, 5 u ds. H.o- Valkenburg (v.d. Berghstlchting) Leonarduskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.4 2 en 6.30 u. St. Jozefkerk (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30 Blaauwhof. RK Plus X kerk (zat. 7 u.) 9. 10.3 Ned. koorzang 11.45 en 17.30 u. Lat. koorzang, ugdkapei "De Goede Herder" 10.30 nr. L. Krassenburg Jr. j van Kerken (Meren- u. oec. dienst past. Van Well. Kerk 1 Lammenschansweg 15) 11 u. prof. dr. Mulder. Amsterdam, 5 u ds. v.d. Ree, Zaltbommel. ctrakerk (Surlnamestraat) 10 u, ds. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19) Alphen a.d. Rijn, Geref. Kerk 10 Benthuizen Herv. Gem. dr. W. Balke, 6.30 u. ds. C. Vos, foort, Bethlehemkerk 9.30 u. ds. A. v. Brummelen, Hlerden (Gld), 6.30 u. dr. Harinck, Volle Evang. gem. 9.45 i Koudekerk Herv. Gem. 10 u. dhr. Slroo. Geref. Kerk 10 u. ds. Swlerts, 7 u. Gem. Open Deurd. ds. K. Bouhuys Dorpskerk 10 u. ds. H. R. J. Reijenga, *m. pred. Hoofdstr. kerk 10 u. ds. J. A. 11 u. ds. Warner. RK Kerk i. A. L. Lapré (gem. dienst), 7 u. dr dewey te Katwijk (Sole Mlo) 9.30 u. RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8. S Agtereek, RK Kerk tuinbouwschool (zat. av. 7 u.) 10.30 u. Sassenhelm Herv. Gem. 9 en 10.30 u. (H.D.) ds. A. Westra, 6.30 u. kand. alkenburg Herv. Gem. 10 Rooze, 6.30 u. ds. Zonneveld (gec Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 e 10.30. 11.45 1 Voorschoten Herv. Gem. Dorp De Zilk, aula RK meisjesschool 1 Streef land, RK St. Jozef (zat. av. Viktor (zat. g, De Werf 10.15 u. He T M Vlllm to T olrion Chr "iciucn (urn), u.ou u. ui. ncneppmgöKeris. w en lu.öu u. ut>. r. (Cerk B30 u Dienst des Woord s Ij' Haltsma- Woerden, Geref. Kerk 10 Honnef. 5 u. themad. "De hof van he- Geref. Kerk 9.30 u. Dienst Aar Dorpshuls Aardam Buitenhuis, 6.30 u. ds. E. Ver burg, Wassenaar (Nieuwerbrug) 9.30 P. Verburg, Wassenaar, 6.30 u. ds. Bul trnhuis, Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 en den" ds. D. Braam, Haarlemmermeer 9.30 u.. Kapel Sancta Maria 7.15 u.). 8.45 en 10 u H. Hart 1 De Zilk (zat. av. 7 u.) 8.30. 10 jongerend., Geref. Kerk Dorp 10.30 u. ds. P. Reedijk, 7 u. Oec 'n Moeder Godskerk, Aula Noord-Hof- in1 611 V1" iKQPel tSt'TvipaH° lü'30 u" ds' p' ReediJk- 7 u- °ec- dienst Beloftekerk (Robijnstraat) 10 u. xisdiensten "Jeugdhaven" Geref. Gem. 10 en 4.30 u. 1 RUGeref. Kerk (vrljgem.) 10 e kand. J. Burger. n i uaptlstengci 'tja' Rem. Doopsgezinde gem. (Lokhorst- keik) 10.15 u. ds. E. P. Meijerlng. Leger des Heils 10 u. heiligend 7.3u 11 verlossingssamenkomst. Chr. Science (steenschuur 6) 10.30 u Zendingswerk Mlddernachtsgr. Zoe- Alphen a.d. Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 u. ds. M. Hanemaaljer, 6.30 u. ds. P. A. Le- Krulskerk Gouwsluls 9.30 u.ds. M. Fokkema. Opstandingskerk Pr. Marijkestraat 9.30 u. ds. H. Binnenkamp te Boven Pardinxveld voor de GB, 6.30 u. ds. M Hanemaaljer. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 9.30 u. Jeugdkapel ds. J. H. Bogers. Zaal Opstandingskerk Pr. Marljke- t Jeugdkapel dhr. Hartwlgsen Pobuda, Evang. kring 10 u. ered. 6.45 u ds. Joh. H. v. Oostveen, Verg. Gelo vigen 10 u. ered. 6.30 u. woordverkon diging. skoop Herv. Gem. 9.30 U. ds. W. Geref. Kerk 9.30 u. leesd.. Oegstgeest Herv. Gem. (Gr. Kerk) 10.30 u gastpred. (Pauluskerk) 10 u ds W E. Verdonk en ds. A. d. Haan (HA) Veenendaal, RK Kerk H. (zat. av. 7 u.) 8.30, 10.30 en 12 u. Moe der Godskerk (zat. av. 7 u.) 8. 10. 11.30 en 6 u, 7 u oec. dienst Noord-Hofland 11.30 u dienst ds. Walpot. Oudshoornseweg 10 u. ds. R. Oort. Herv. Sionskerk Hooftstraat 9.30 u. ds S. W. Verploeg, 6.30 u. ds. G. J. Wis gerhof te Bergschenhoek. De Goede Herderkerk Ten Harmsen- u. ds. N. J. M. Hoogendljk. Bac. Vrijz. Prot. 10 u. dhr. P. v.d. Laar- se Plnkstergem. 9.30 u. dhr. Th. Ver woerd. Verg. v. gelovigen i 0.30 u. ds. J. Huizebosch te Woubrug- ge 7 u. ds. Jos G. Los leerd. H.C., RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 en 7 u. ds. H. G. Oostinga, Pauluskerk 10 u. ds. J. v.d. Velden. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. H. D. de Wit, Chr. Geref. Kertc 10 en 4.30 u. ds. Biesma. Geref. Gem. 10 en 4 u. ds. D. Hakenbeirg Ge- rd Kerk (vrljgem.) 10 u. ered.. amenkomst lokaal Nleuwstraat 27, Bethel 9.30 en 6 u. dhr. J. Modderkolk, K Kerk (zat. av. 7 u.) 8.45. 10 en 11.30 v'erleur, 5 u. ds. J. kerk) ds. S. Oegema. Geref. Kerk 10 e 7 u. ds. Vegter, Geref. Kerk (vrljgem.) (Rijnlands lyceum) 7.30 u. evang. N. v.d. Brugge, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 6.30 u. (Bonaventura) 1 7 u. ds. Lalleman (HA), Geref. Kerk 6.30 1 De Ruiter. Geref. Kerk Maranathakerk Raad- i Rijndijk Kerk St. r Engelbew. Dorp (zat. 7 u.) I Maria Parochie (zat. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. v. Doorn, 6.30 u. ds. Alma te Vijf huizen. Ger. Kerk 9.30 u. ds. A. v. Eg mond te Badhoevedorp. 6.30 u. drs. J. Salvatorlkerk W. d. Zwijgerlaan 10 Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds. P. Bosman te Katwijk a. Zee. u. ds. A. Borman, 6.30 u. ds. M. v. Har- schoonenboom. RK Kerk (zat. 7 u.) De Goeds Herderkerk Ten Harmsen- stiaat 9.30 en 6.30 u. ds. M. d. Ruiter. De Bron Ridderveld Troubadourweg J0 30 en 6.30 u. ds. J. Vos Viering H.A. Katwijk a. Zee, bed. H.D., ds. H. C. vd. Ent te Katwijk a Zee, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9. 10.46 en 7u. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. Prof. dr. C. Graafland te De Bilt, 6.30 u. ds. kreuk) (zaït. 7 u.) 8.15 9.45. 11.3 RK Kerk (zat 7 u) 7.30, 9.30 Rijnsburg Herv. Gem (Grote Kerk) 9.30 u. ds. Peters te Den Haag, 5 u. ds. H. v. Niel (Bethelkerk) 9.30 u ds. Van Nlel, 5 u. ds. Kool te Katwijk a. Zee, Geref. Kerk Petra' J Dijk, Amsterdam, 5 u Lelden, Immanuëlkerk Wind. Lelden. 5 u. ds. P. uosma. Soest, Maranathakerk 9.30 u. ds. E. P Bosma. Soest. 5 u. ds J. Dijk, Amster dam, Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5.15 nmanuëlkerk 9.30 u. ds. H. J. Voors. 7 u. ds. N. J. Flink. Geref. Kerk Kruis kerk 9.30 u. ds. D. Kuiper te Schoonho ven. 5 u. ds J. v. Leenwen Den Haag Ontmoetingskerk 10 u. ds. J. v. Leeu wen. 5 u. ds. A. C. Mooij. Gouda. Chr. Afgesch. Gem. 1 6.30 u. H. Mis (zat. VictOrkerk 10 u. (zat. av. 7 u 1.) 9.30 en 11.30 1 Dr. Th. C. Frederikse, 4 Gem. Dorpskerk 4 u. ds. J. d. Dik ken. Benthuizen, 7 u. ds. J. A. G. van 7anten, Kievletkerk 9 u Jeugdkapel '11 t/m 13 Jaar), 9 u. Jeugdkerl Kand. Hoek. Katwijk Kerk (zat 7 u.) 8, 10,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4