Utrecht Molencruises Leiden en de veemarkt Brood en Beter dan uitdeling krotten rood en melen 5 uTEBDAG 22 SEPTEMBER 1973 LEIDEN denaars van de honger bezweken, maar er zullen ook bezweken zijn, ten gevolge van de te snelle over gang van honger naar overdaad. N. A. VAN DEN TOORN Fagelstraat 42 (Discussie gesloten) Leiden. deeld aan alle bewoners. Het ge beurt eenmaal per week en wel op donderdag. MEVR. A. V. RUITENBEEK Floresstraat 7, Leiden. gcaiutcii; uwwu. - Naar aanleiding van het bericht: "Haring en Wittebrood" waarin vermeld staat dat deze traditionele uitreiking van haring en wittebrood nog de enige in ons land is die overgebleven is van de vele brood uitdelingen die vroeger plaatsvon- de n, wil ik even vermelden dat er ook nog steeds brood wordt uitge deeld in Amersfoort en wel in het hofje genaamd "De armen de Poth" Dat is daar ook een hele oude tra ditie. Dit brood wordt daar uitge- P.SP. raadslid Amptmeyer is het niet eens met de sanering van de panden Vliet 28, 30A. Molensteeg 23 25, 27, 29 en wil al het mogelijke doen om deze (leuke) buurt te be houden. Ik ben het met de heer Amptmeyer niet eens. Hij zegt: Leuke buurt, smerig en vies zouden meer op hun plaats zijn. De panden Vliet en Molensteeg zijn zonder meer onbewoonbaar. Met 't opknappen van deze huizen zou te veel geld gemoeid zijn. De panden zijn nu bewoond door studenten, en aangezien deze mensen er weinig voor over hebben om de buurt leef baar te maken is er volgens mij maar één oplossing: Sijthoff z'n gang te laten gaan. Persoonlijk zou ik dat toejuichen en vele buurtbewoners met mij. Parkeerstroken met groen is 'n be ter gezicht dan een steeg met al lemaal krotten. H. J. VAN KASTEROP Molensteeg 27 Leiden. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Zaterdag 6 oktober is de nationale, molendag. Op deze dag, waarop de overgebleven Hollandse molens die thans terecht gekoesterd worden centraal zullen staan, worden overal ln het land molenac$vïteiten georganiseerd, auto-, fiets- en wandeltochten langs molens, bezoeken aan molens enz. De inbreng van Leiden op deze dag zal zijn het geven van twee molencruises (per boot dus), één in de morgen en één in de na middag. In het gebied rond Leiden is nog een groot aantal molens. Vele van deze molens zijn echter in verband met het werk dat zij deden en enkele nog steeds doen, het bemalen van polders, diep in het landschap verscholen en moeilijk over land te benaderen. De enige manier om deze watermolens goed en van dichtbij te zien is per boot. Men ziet ze dan ook in de omgeving waarin ze passen: aan het water en aan óf- rand van de diepliggende polders. Ondanks het feit dat 6 oktober ver buiten het "rondvaartseizoen" is, is kapitein Slingerland bereid gevonden met zijn schip "Jolanda" deze twee molen-afvaarten te geven. Afgelopen zomer hadden de molencruises veel aftrek, mede omdat kapitein Slingerland dicht langs de molens vaart. Het maken van foto's is daardoor mogelijk. Kaarten voor deze molencruises (afvaarten te 10.00 uur en te 14.00 uur van de Spanjaardsbrug) zijn uitsluitend te verkrijgen bij VW-Leiden, Stationsplein 3 in Leiden. De prijzen zijn f 5— per persoon, kinderen beneden 10 jaar en onder g,eLeide i 3.50 p. kind. pl» recht heeft sinds enkele jaren een marktcomplex buiten stad, verder van het centrum dan de Groenoordhal in J Jen, maar met uitstekende verbindingen. Wie de ,,be- dheidi kuil in het rijkswegennet kent, is binnen een minuut op lt! veemarkt. In de vroege ochtend is het met de auto van- a Leiden nog geen uur en vanuit de Rijnstreek rondom „tig kilometer. De afstand van het gebied ten zuiden van itt tterdam naar Utrecht is uiteraard groter dan naar Lei- De transporteurs, die ik sprak, tillen daaT niet zo zwaar og 1 nfl ienn ereenkomst tussen Leiden en er is in beide plaatsen een parkeerterrein. Rondom de jrdhal kunnen 1800 perso ns staan, maar op marktda- grote veewagens veel plaats „en, minder. Utrecht biedt op met bomen versierd (verschil Leiden) parkeerterrein plaats 2500 personenauto's en heeft ruimte over voor tientallén vee- ms. eede overeenkomst: beide mark- overdekt. De Utrechtse vee- i is evenwel niet het "koeienpa- ,roals de Groenoordhal gek iend wordt genoemd. Er ligt geen vloer voor sport, maar eenvou- beton. Er is uitgezonderd in de roor 't kleinvefe - geen verwar- Leiden is luxer dan Utrecht, i sportfunctie aan het vee- tcomplex heeft gegeven, uitge- 1Bl ?rö enkele paardensportfeesten, concours hippique is er bijv. ten en vandaag en op de don- larkt waren de voorbereidin- in volle gang. De tribunes in tóe hal stonden er al en na de erden meteen de demon balies weggehaald om ruimte scheppen voor het "boeren- >or 24.000 bezoekers s (schillen tussen de grootste van Utrechtse hallen en de wordhal zijn er wel. De Ut- groter (150 bij 75 meter), heeft wel een rij pilaren in het Jen wat de Groenoordhal mist. F V' feemarkt in de Domstad is een ls: budig gebouw van aluminium ?en ondermuur. Er zit een- r zeel lager dak op. de runderhal kunnen 2800 die- g laan en dat is meer dan de ge- D- S-J hide aanvoer in Rotterdam. In Lelie; P Hnveehal 100 bij 50 meter obersteb »n 5600 schapen, varkens, gei- n kalveren onder dak. sen de twee eenvoudige veehal- St een keurig café-restaurant «ntreerd. Die concentratie van horeca-ruimte is niet het enige ver schil met Leiden, ook het aantal plaatsen. Dat bedraagt in Utrecht 1500. Het inrichten van een café-ge deelte in de veehal, zoals in Leiden, is niet nodig Punt van overeen komst: het restaurant is verpacht. Verschil met Leiden: de samenwer king tussen marktdirectie en de pachter is goed Levensgroot verschil: in Utrecht is een veemarkt gebouwd met als enige doel het houden van veemark ten en enkele malen per jaar een paardenfestijn. De hallen staat dus geheel ter beschikking van de marfct- functie, nu op maandag voor de paardenmakt en op donderdag voor de gemengde markt na 1 Jan. ook op maandag en dinsdag voor alle vee. "Wij zijn klaar. Alleen moeten (we extra personeel aantrekken", vertelt -waarnemend hoofdmarkt meester Verheul. Zijn verhaal, dat de ontwerpers •van de Utrechtse veemarkt overal el ders hun licht hebben opgestoken om een goed geoutilleerde marktplaats te maken, wordt door de praktijk be wezen .Ondanks de lichte handicap van de concoursvoorbereiding ver liep donderdag alles heel glad. En Utrecht heeft een behoorlijke aan voer. Evenals alle markten liep het cijfer terug, maar de totaalaanvoer was vorig jaar toch nog 218.362. (16.408 paarden, 46.220 runderen, 4815 graskalveren. 47.989 nuchtere kalveren, 34.020 schapen, 6858 lam- en 38.025 biggen). Dit jaar trekt, ook een landelijk verschijnsel, de r aan. de Veemarkt no. 1 In de praktijk worden ii veemarkthallen ook andere activitei ten beoefend dan het houden van de veemarkt. De hal wordt gebruikt voor televisie-uitzendigen (zeskamp), voor kerkdiensten, voor feesten ook. Op het buitenterrein zijn skelterra ces gehouden en heeft ook al 'n cir cus gestaan. "Waarom niet", zegt ÏERS SCHRIJVEN t»; Ij vooruii- heer M. Koster uit Rotterdam Ai lezen en zet overigens de op hun kop, wanneer hij uit- "Handen af van ons brood is de staf des levens. Het is als Leidens ontzet herdacht lWinj ''"iet haring en wittbrood". fer spreek ik volgens hem on- laster ik, enzovoorts wan- het wittebrood een "onvol- produkt noem, dat onze ge- ad schaadt". Dat ondergete- niet de heer Koster in Welschap is, moge uit uitspra ken van het Voorlichtingsbu- de Voeding, beschermende stoffen, waar- b Publicaties van dit bureau 15 sprake is, worden verwij derd met de tarwekiem en de zemel en maken zodoende van het witte brood een onvolwaardig produkt. De kiemen en zemelen gaan naar ons vee, dat wellicht mede daarom over de hele wereld geroemd wordt, wat de gezondheid betreft en moeten voor de mensen steeds meer zieken huizen worden gebouwd. Wie volkorenbrood eet, krijgt de kiemen en de zemelen. Daarom is alleen deze broodsoort volwaardig en het. wittebrood onvolwaardig. Het wittebrood is dadelijk oudbak ken en moet in de weekein den kunstmatig vers worden ge houden. Volkorenbrood blijft vele dagen ach tereen heerlijk en vol van smaak, 't Is goed voor de gebitten, want er moet beter op worden gekauwd. Het wittebrood is happen-spoelen-slikken, en dan smakelijk gemaakt met dik boter en veel beleg. Dat Zweden in de meidagen van 1945 wittebrood zond, was omdat 't zwaardere volkorenbrood door een uitgehongerde bevolking moeilijk zou zijn verdragen. In 1574 zijn vele Lei- De wagens op de Utrechtse markt komen niet alleen uit de omgeving zelf, maar ook uit Gel derland. BrabantZuid- en Noord-Holland en zelfs Friesland. Bij die wagens, die het vee afvoer den, zagen wij er veel uit Rotter dam en Den Haag. Door Hans Melkert Foto's Wim Dijkman de hoofdmarktmeester, "als het kan, mag alles. In het weekeinde ligt de ze hap ruimte er niet voor niets. Maar de veemarkt gaat vóór". Eéti van die andere activiteiten is de beroemde - of beruchte? Utrecht se automarkt op dinsdag. Is die te combineren met een forse veemarkt? Verheul: "De automarkt is bulten en begint overigens pas om twee uur in de middag. Dan is het veemarkt- gebeuren helemaal achter de rug". Utrecht is er duidelijk op uit vee- marktstad te worden. Beleidsambte naar mr. Van Schaik, die al het „voorwerk' heeft gedaan, windt daar geen doekjes om. Het Utrechtse complex kan een injectie als de Rot terdamse veemarktfunctie best ge bruiken. In deze eerste jaren is het veemarktcomplex uit exploitatie-oog punt bezien, ook een toelegger. Overeenkomst met Leiden dus, maar het bedrag in Utrecht is kleiner en de kansen op een sluitende of winstgevende begroting liggen er dui delijker dan in Leiden. LEIDEN Jarenlang is ervan al le kanten kruit aangedragen en vorige week dan barstte de bom: Utrecht mag behalve op maandag en donderdag, waarop het al ge beurt, ook een veemarkt houden op dinsdag. Utrecht kan met in gang van het nieuwe jaar dus een gooi gaan doen naar de functie van de alsdan te sluiten belangrij ke Rotterdamse veemarkt. De an dere steden, die zich kandidaat hadden gesteld, mogen het niet L< eeuwarden) of weten het nog niet (Leiden en Den Bosch). Het in de laatste Jaren sterk veran derde beleid van "Den Haag" - vroeger werd de z.g. veemarktka lender stringent vastgesteld en nu is er een belangrijke stroming, die de vrijheid-blijheid-gedachte voor staat - wijst in de richting, dat ook Leiden en Den Bosch hun vee markten op maandag en dinsdag (de Rotterdamse marktdagen) mogen openstellen. Leiden heeft op 1 Januari a.s. wei nig te bieden. De Groenoordhal heeft weliswaar ruimte genoeg en met sport en evenementen zijn re gelingen te treffen, omdat de vrij dagse veemarkt zou verdwijnen, maar de hal is niet geschikt om de Rotterdamse aanvoer op te van gen. De koeien mogen n.l. niet zo maar op de vloer (waarop ook aan sport wordt gedaan), maar moe ten op vlonders. Er zijn geen vlon ders genoeg en het aanschaffen van voldoende "vloer" kost ton nen. Daarbij komt het exploitatie element, omdat het een kostbare zaak is de vlonders elke week in- en uit te rijden. De veemarktdirecteur - i.e. de direc teur van de Groenoordhal - en de werkgroep-Groenoordhal, die zich heeft bezonnen op 't Jaarlijkse ex ploitatietekort van meer dan een miljoen, waarvan iets minder dan de helft op de rekening van de markt wordt geschreven, brachten daarom het advies uit om achter de grote hal een runderloods te bou wen voor duizend koeien. Een een voudig geval, maar door zijn rio lering toch een investering van meer dan een miljoen. Na lang aarzelen besloten B. en W. het advies van de werkgroep te volgen en stelden de raad voor een krediet beschikbaar te stellen met als eis, dat het rijk aan Leiden het monopolie zou verlenen voor het markten op maandag en dinsdag. Het PAK en de wethouder van eco nomische zaken, in wiens por - feuille de hal steekt waren tegen het doet.-, vervallen van de eis om alleenrecht, maar de meerderheid van de raad besloot hiertoe. Gede puteerde staten, die een flinke vin ger in de pap van de precaire fi nanciële situatie van Leiden heb ben, oordeelden, dat het monopolie inderdaad als eis moest worden gesteld om het dikke miljoen tot een rendabele investering te ma ken. Het meerderheidsraadsbesluit kreeg dus geen goedkeuring en als GS voet bij stuk houden, komt dis goedkeuring nooit, omdat Leiden het monopolie niet blijkt te heb ben gekregen. Zo, gewoon logisch redenerend, kwam ik vorige week tot de conclu sie, dat Leiden de slag om de vee markt heeft verloren, ondanks het optimisme van de Groenoordhaldi- recteur en ondanks het feit. dat de betreffende wethouder geen com mentaar wilde geven. Eerlijk ge zegd begrijp ik niet goed wat dit bericht met een politieke stellingna- me te maken heeft, waarvan mr Wildeman, secretaris van de Ned. Bond van veehandelaren, het Leidsch Dagblad beschuldigt in een interview in de Leidse Courant de ze week. Ik heb toevallig dezelfde mening als de minderheid van de raad had, maar op grond van een- logteche argumentatie. In het verleden heb ook ik het wel zien zitten, dat Leiden de markt- functie van Rotterdam kon overne men. De Zuidhollandse handel wil een markt in de Randstad, moet nu uit Rotterdam en vond Leiden de geschiktste plaats. Maar zonder mo nopolie dus met concurrentie van Utrecht en wellicht Den Bosch bei- renommeerde marktsteden, zou Leiden op 1 Januari klaar moeten zijn met voorzieningen om die "he le handel" op te vangen. Wildeman kan nu wel zeggen: "Lei den gaat gewoon open en in de win ter klaren we het wel" en wet houder Lijten kan in hetzelfde in terview toen had hij wèl com mentaar stoer zeggen, dat Lel den op de eerste maandag in Janua ri de poorten openzet als dat van "Den Haag" mag, ik geloof eerlijk gezegd niet in zo'n concurrentie. Misschien kan de Rotterdamse aanvoer in de wintermaanden in de Groenoordhal, maar in het voorlaar toch niet meer. Dan moeten de koeien naar buiten, waar geen rio lering is en waar het een bende wordt. Ook al zouden gedeputeer de staten op dit moment van mening veranderen en de investering goed keuren wat me onwaarschijnlijk lijkt dan nog staat de runder loods er niet als de grote aanvoe ren daarom vragen. Vergelijk de provisorische opvang in Leiden met de Utrechtse accom modatie ik heb dat donderdag op de Utrechtse marktdag gedaan dan komt u gewoon tot de conclusie dat Utrecht de handel meer kan bie den dan Leiden. Het lijkt 'n onge lijke strijd en de zwakste zal ver liezen. "Den Haag" wil uiteindelijk maar vijf of zes grote veemarkten in den lande en streeft dit doel ken nelijk niet na door regulering van bovenaf, maar onder het motto: "de sterkste wint". Leiden kan natuurlijk proberen dat te zijn. Dat zal in het begin geld kosten, maar de Groenoordhal is toch een duur object. Als de vee marktfunctie wegvalt men is niet "in" om de verliesgevende vrijdag markt te handhaven valt er een financieel gat, dat voor rekening van de sport- en evenementenfunc ties komt. De vraag is levensgroot wat Leiden met de Groenoordhal moet. Achteraf zeggen, dat het be ter was geweest de hal niet te bou wen, heeft weinig zin. Dat levert 'n waarheid als een koe, maar geen cent op. Eerder genoemde Wildeman zal dit opnieuw "gebeuzel" vinden over de functies en de toekomst van de hal. Hij denkt, dat markten op maandag en dinsdag dè oplossing is. Ik heb dat ook geloofd, maar doe dat niet meer nu Leiden zich door de schuld van "Den Haag", maar ook door eigen laksheid in een enge concurrentiepositie heeft gewrikt. Er zijn in Leiden mensen, die niet geloven in de Utrechtse accommo datie en die minpunten aanvoeren als de automarkt, die hier op dins dag wordt gehouden. Daarom ben ik in Utrecht gaan kijken. De verge lijking met Leiden gaat hierbij. HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3