Werken bij Hoogovens HOOGOVENS**' ESTEI Gieter staalfabrieken Taak: het gieten van blokken ruwstaal in de staalfabrieken met behulp van blokvormen, opgesteld op platte wagens naast een groot bordes. Een gietpan met vloeibaarstaal wordt door een kraan boven een blokvorm gebracht, waarna meteen bedieningshefboom een gat in de panbodem wordt geopend. De gieter regelt het uitstromen van het vloeibare metaal en laat zo nodig hulpstoffen toevoegen o.a. om het stollen goed te doen verlopen; het te vormen blok is het uitgangspunt voor het gehele walsproces dat moet volgen. Een belangrijke functie gebaseerd op een grondige praktijkervaring. Opleiding: in de praktijk, aangevuld met theorielessen. in uitvoerende bedrijfsfuncties bij de produktieafdelingen en hulpdiensten Menseh krijgen bij Hoogovens zoveel mogelijk het werk dat past bij hun capaciteiten. En kansen om vooruit te komen, al of niet na een opleiding binnen het bedrijf. De 23.000 Hoogovenaren werken in zeer uiteenlopende functies. In een serie van 5 advertenties vertellen wij u daar meer over. Speciaal over het werk in produktie- functies bij de hoogovens, in de staalfabrieken en walserij en, bij het transport en de uitgebreide technische onderhoudsdiensten. Inzetter koudwals Taak: invoeren van rollen plaatstaal in het eerste walstuig van de koudwals- groep; registratie van het ingevoerde materiaal en controle op materiaalfouten. Inzetter is één van de functies bij de koudwalsbewerking. Het koudwalsen wordt uitgevoerd dooreen kleine groep, nauw samenwerkend in ploegverband. Opleiding: praktijkopleiding aangevuld met een theoretische walserscursus. Verlader walserijen Taak: aan de hand van verzendlijsten samenstellen van de partijen voor afnemers bestemde soorten, kwaliteit en hoeveelheid walserijprodukten uit de opgeslagen voorraden; het Iaden van deze bestellingen op vrachtwagens of spoorwegwagons door middel van kraanverlading. Het werk vraagt nauw gezetheid, administratieve aanleg en zin voor efficiënt werken. Opleiding: in de praktijk. Vaklieden werktuigkundige dienst Taak: in conditie houden van bedrijfsinstallaties of delen van bedrijfsinstallaties. Dit kan geschieden: a. in dagdienst in de werkplaatsen voor revisie en reparatie van onderdelen; b. in ploegendienst bij de controle- en storingsdiensten voor het voorkomen en opheffen van storingen; deze diensten werken gelijk op met de produktieafdelingen. Opleiding: Bemetel of daarmee vergelijk bare opleiding; een belangrijk deel van deze vaklieden is opgeleid in het eigen opleidingscentrum. Hoogovens lijkt, van buitenaf bezien, één groot bedrijf. Bij een nadere verkenning ontdek je echter tal van fabrieken en installaties. Elk met een eigen karakter, elk met een apart soort opdrachten. In en rond die bedrijven kun je weer allerlei afdelingen en diensten onderscheiden. Praktisch zonder uitzondering werken mensen daar in kleine groepen samen. Bij hun taken maken zij gebruik van de modernste technische hulpmiddelen. Het werk wordt meestal in ploegendienst verricht. Enkele functies hebben wij hier bij de foto's nader omschreven. Juist omdat wij bij Hoogovens nogal veel waarde hechten aan vakkennis (èn aan vak cursussen) hebben wij ook gegevens over de opleidingen erbij vermeld. Misschien wilt u over het werken bij Hoogovens méér weten. Neemt u dan gerust contact op met de afdeling Personeelsvoorziening, Hoofd kantoor 2, Hoogovens IJmuiden. U kunt een briefje schrijven of recht streeks telefonisch nadere inlichtingen vragen (02510-9 40 00). Procesregelaar Taak: het controleren en bedienen van het meetpaneel en verdere apparatuur behorend bij een procesinstallatie. Een veel voorkomende functie, vooral bij Mekog, waar kunstmeststoffen worden gemaakt uit een aantal chemische tussenprodukten. Alles langs procestechnische weg in verschillende chemische fabrieken. Een zelfstandige, gespecialiseerde functie, die chemische en/of technische kennis en inzicht vraagt. Opleiding: LTS, chemisch vakman; bedieningsvakman, scheepswerktuigkundige VD, AM, BM en A, landmachinist A en B. Plaatslijper Taak: het verbeteren van de oppervlakte van staalplaat met behulp van een slijptol. Het betreft hier verschillende, door een platencontroleur aangegeven afwijkingen als bladders, putten, haar* scheuren, oxydevlekken, waarvan de plaatslijper de technische behandelings wijze kent. Hij mag daarbij de toleranties niet overschrijden, wil de plaat voor de verkoop geschikt blijven. Een zelfstandig, tamelijk inspannend werk, dat handvaardigheid ei concentratie vraagt onder enigszini lastige werkomstandighe: Opleiding: in de praktij

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 28