jrote verrassingen in nterzonale-toernooi l VIJFENTWINTIG JAAR JULIANAPOSTZEGELS evend aas geeft kans op vele vissoorten 1 vis T sport Lr eluk op hand van de moedigen „SPORT" van Weizen EXTRA ft Interzonale-toernooi te Leningrad voor drie plaatsen de nieuwe FIDE-cyclus om de wereldtitel, heeft een grote passing opgeleverd. Winnaars werden Karpov, Kortch- en Byrne. De overige favorieten Larsen, Hübner en dj werden uitgeschakeld. Van de achttien deelnemers rdTalj tiende en Uhlmann zelfs veertiende! tfikaam zat toen voor de eind- rd op rozen ov en Kortchmoi gezamenlijke (belden eerste met 13% uiit 17) jeen sensatie. De meeste bewon ers hadden deze twee voor meest bedroefde speler was de Bent Larsen. Zelfs in de 15e de had hij nog grote kansen om ®aan te eindigen, maar een ne- iug tegen zijn grootste concur- r, Byrne (USA), maakte hem 3. d2-d4 c5xd4 4. Pf3xd4 a7-a6 5. Lfl-d3 Momenteel de meest geliefde voort zetting. In de match Fischer-Petro- (Buenos Aires 1971) volgde 5. iel kansloos. Larsen had slechts pC6 6. Pc6: bc6: uur bedenktijd verbruikt. De vindt men iets beter staan, omdat een later c4 mogelijk is. Zeer belang rijk voor onze studerende lezers! 5Pg8-f6 6. 0-0 Dd8-c7 7. Ddl-e2 d7-d6 8. c2-c4 g7-g6 Nu staan twee pionnen aangevallen. 18. e4-e5 d6xe5 19. f4xe5 Pf6-d7 20. b4-b5 a€xb5 21. c4xb5 Lc6-d5 22. Le3-d4 De jonge Karpov heeft door zeer aantrekkelijk spel wederom een gun stige positie opgebouwd. Tot nu toe heeft ook Hübner goed, partij ge geven. Men kan zich geen oordeel vormen hoeveel inspanning (en tijd) deze 22 zetten hebben gekost. Het moderne schaak is moordend, liet Keres zich eens ontvallen Db7-b8 23. Tdl-el 24. b5-b6 25. Ld3-b5 26. De2-e3 Ld5-b7 Tf8-d8 Ta8-a5 Db8-a8! i SS 4 lil 's 1M W •i m fm y m m i Wm IXI wm wm a m 3 i I '5 jrege getipt. Kortchnoi ste partijen (11), Karpov (10) r als enige ongeslagen. De man, lis voorlaatste eindigde, Estevez, Robert Hübner de das om, )P het moment dat men dacht de Dit schijnt goed te zijn. De raads heer staat op g7 beter dan op e7. De pion op d6 is moeilijk aan te vallen. 9. Pbl-c3 Lf8-g7 10. Lcl-e3 0-0 11. Tal-cl Pb8-c6 28. Tcl-bl 29. Tblxb5 30. Pc3xb5 31. Pb5-d6 Tfl enz. Lb7-a6 La6xb5 Ta5xb5 Da8-a5! de Duitser bij de eerste drie zou Hübner ziet blijkbaar geen heil i jigenNa de nederlaag deelde ontwikkeling Pbd7. ia de eindrangschikküig de vijfde i met Larsen (10 uit 17). Hier de meest spannende partij uit ioernooi. Wit: A. Karpov Zwart: R. Hübner SICILIAANS 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 e7-e6 de 12. Pd4xc6 b7xc6 13. f2-f4 c6-c5 14. Tfl-dl Lc8-b7 Te overwegen viel stellig Tab8. Kar pov kan nu klaarheid op de dame vleugel bewerkstelligen. 15. a2-a3 Lb7-c6 16. b2-b4! c5xb4 17. a3xb4 Dc7-b7 (Zie diagram) Het ziet er kritiek voor zwart uit. Veld f7 staat aangevallen en er dreigt Pb7. Nu volgt echter een geniale combinatie. 31Pd7xe5ü 32. Ld4xf5 Bekijk eens de volgende mogelijkheid, die Hübner in zijn berekening had opgenomen: 32. Pb7 Pf3t! 33. gf3: Dgt enz. Tenslotte 32. Te5: Le5: 33. Df7:t Kh8 en er dreigt Del:t enz. Het mooiste moet echter nog komen. 3 2Td8xd6 33. Le5xg7 Op 33. Ld6: had Hübner de duivelse zet 33Ld4ü ingeschakeld; Een zeldzame combinatie uit de schaakliteratuur 3 3Kg8xg7 Er volgde nog: 34. Tel-bl Td6-d8 35. Df2-b2t Kg7-g8 46. b6-b7 Td8-b8 37. Db2-c2 Kg8-g7 38. Dc2-c8 Da5-a2! 39. Dc8-c3t Kg7-g8 40. Tbl-al Da2-d5 41. Dc3-c8- Deze zet had Karpov afgegeven. La ter werd de partij remise gegeven. Na de variant 41Kg7 42. Db8: Dd4t 43. Kfl Dal:t kan wit eeuwig schaak niet beletten. Een zeldzaam mooie partij, wat beide grootmeesters tot eer strekt! BISHOP *d schrijft men in het algemeen de Jeugd toe maar dat ook de ren een lekker hoog bod niet uit reg gaan bewijst het volgende amusante spel dat onlangs ge ld werd in een bejaardensocie- ;e Lelden. De Noord-Zuid kaar serden gehanteerd door het paar Wesseling, die beiden de )Jd der zeer sterken al hebben ord opende met 1 harten, Oost en Zuid vond zijn spel, on- nul punten, toch wel een bod 1 schoppen waard. West heeft nu standaard informatiedoubieE", in ptktijk bood hij echter 2 ruiten rap Noord er de voorkeur aan gaf JU jartner te steunen: 2 schoppen. Ilcwam met een voorzichtig bod- NOORD A V 2 9 A H 10 8 6 4 O 6 4 3 2 - WEST OOST 4 B 9 4 H V 5 <p B 7 <0> A H B 10 L V 9 7 5 4 H V B 7 4 A 10 9 8 5 3 ZUID 4 10 876543 9932 O - 4 6 4 2 de Zuidkaarten werden aangevoerd, door enige azen en heren bovendien de kans op ee ruiten bij Zuid aardig groot gewor den. Kortom, het moest penbod klonk klaroengeschal De reakties van de overige spelers op deze gedurfde onderneming wa- opmertoelijk. Zuid kromp in el- West kwam met ruitenaas uit en achtte toen zag Zuid tot zijn ontsteltenis, renonce dat hij met slechts 13 punten samen in een groot slem was beland en dat de tegenpartij deze aktie met maar Noords 7 schop- liefst 27 punten ongestraft had laten triomfantelijk passeren. Hij troefde ruitenaas af, legde een kleine schoppen op tafel en speelde van tafel zonder aarzelen het aas bij. Oosts enige hoop ging in vlammen op en toen de hartens ook kaar van narigheid en wenste dat nog eens netjes rond bleken te zit- hij een paar jaartjes ouder was en ten. kon niets Noord-Zuid meer van dus wat bezadigder met zijn bieden hun victorie afhouden. En of het nu kwam. Grillige verdelingen, zo stond eni- hij knalde 4 schoppen. West deed toen natuurlijk ook weer genstanders een duit in het zakje met 5 klave- de grootmeesters ren maar het lot van Oost-West, zeiden in elk geval rustig pas en ont word bezegeld door Noord. Zij had hielden daarmee Zuid de triomf omdat Oost-West hun punten niet ge weken in deze rubriek, leiden tot goed hadden geteld of dat zij hun te- onverwachte resultaten. Daarbij als nimmer falen- Vrouwe Fortuna vrijwel altijd op de erkend, zij hand* van de moedigen. Het kan 3 klaveren, Zuids hart ont- namelijk de indruk gekregen een gedubbeld groot slem te mogen heel goed gelezen. als in onstuimiger dagen en en niet geheel ten onrechte! dat maken. A. BOEKHORST gedrongen tot de filatelie. Het Zuidamerikaanse Nicaragua gaf ten ts van de wereld uit. Op de zegels van links naar rechts creaties van de Parijzenaars Givenchy en Balmain en Halston uit New York. Expositie in Postmuseum: IN HET POSTMUSEUM IN DEN HAAG wordt ter gelegen heid van het zilveren regerings jubileum van koningin Juliana in de maanden september en okto ber een tentoonstelling gehouden die als naam meekreeg "25 jaar Julia/nazegels". Naast postzegels briefkaarten en luchtpostbladen, van Nederland en de Overzeese rijksdelen uit de periode 1948— 1973, worden ook de bijbehorende originele postzegelontwerpen ge- De Haarlemse kunstenaar en ontwerper van de postzegels, S. L. Hartz, heeft een aantal gra vures in staal, plastic en lei steen voor de tentoonstelling af gestaan. In de collectie neemt het boetseersel voor de Juliana Re- re plaats in. Ook de ontwerpen, van de nieuwe jubileumzegels die op 4 september werden uitgege ven, worden geëxposeerd. Het postmuseum is dagelijks ge opend van 10 tot 5 uur en op zondagen van 1 tot 5 uur. Het postmuseum heeft overi gens onlangs een record geves tigd: bijna elfduizend bezoekers kwamen kijken naar de expositie "Van Edisonrol tot stereoweerga- ve". De laatste jaren was het ge middeld bezoekersaantal bij een bijzondere expositie rond de ze venduizend. Nu we het toch over exposities hebben: de vereniging van postzegelverzamelaars "Gou da" gaat van 19 tot en met 21 ok tober een grote filatelistische ten toonstelling houden, "Goudapost 1973". Dat gaat gebeuren in sporthal "De Springers" aan de Sportlaan. Deze expositie wordt de groot ste ooit in Midden-Holland gehou den. Onder de filatelistische schatten, die een gezamenlijke waarde van ruim een miljoen gul den hebben, zullen behalve post zegels onder meer ook oude brie ven te zijn uit de tijd dat er in Nederland nog geen potszegels waren, dus van vóór 1852, lucht en scheepspostbrieven en post stukken vervoerd per Zeppelin, 't Pronkstuk van "Goudapost *73", is de zeldzaamste Nederlandse brief die er bestaat en bijna POSTZEGELS nooit ergens wordt geëxposeerd. Het is een brief met tien zegels van vijf cent uit 1852 met de kop van koning Willem III, die een houthandelaar uit Harlingen in 1859 aan een zakenrelatie in Nar va (Rusland) zond. Dit unieke stuk vertegenwoordigt een waar de van meer dan f 75.000. Op 13 juni 1872 koos in Bremer haven de Admiraal Tegetthoff zee met als doel via de Noord kaap de zeeweg naar China te vinden. Kapitein van de driemast schoener was Karei Weypeoht en het sohip voer onder Oostenrijks- Hongaarse vlag. Aan boord was ook alpinist/ontdekkingsreiziger/ schilder Julius Payer. De mannen hebben de weg die ze zochten nooit gevonden. Reeds een maand na hup vertrek, daar bij de kust van Nova Zembla volgend, raakten ze meer en meer verstrikt in het ijs. Een jaar lang streed de bemanning van het schip daarop tegen kou, mist en duisternis tot op 30 augustus 1973 de mist optrok en een mysterieus poollandschap zich voor hen ontrolde, dat de ontdek kers naar hun vorst Franz-Jo- sef-land noemden. Het is een eilandengroep ten oosten van Spitsbergen en ten noorden van Nova Zembla. Nog een lange koude win te. duurde het voordat de mannen de tocht naar huis durfden te aan vaarden. Op 21 mei 1874 verlieten ze de praktisch verloren gegane Tegetthoff en in zelfgémaakte, bootjes en met sleden bereikten ze op 18 uagustus de kust van No va Zembla, waarna ze door een Russisch schip werden opgepikt en naar Noorwegen gebracht. De ontdekking van Franz-Jo- sef-land herdacht Oostenrijk d afgelopen maand met een zegel van 2% shilling, uitgevoerd in donkergroen en blauw. Op de zegel staat een fragment van een door Julius Payer gemaakt schil derij, dat Tegetthoff toont, verlo ren in het poolijs. Het originek schilderij hangt in het natuurhis torisch museum van Wenen. De zegel zal geen zeldzaamheid wor den: erzijn er 3,2 miljoen van ge maakt. PIETER TAFFIJN telde ik u vorige week iets over brood als aas ditmaal le ik wat dieper ingaan op het gebruik van levend aas, Is worm, made en vers de vase. Om maar met de eerste leginnen: er bestaan vele verschillende soorten wormen, irvan de regenworm wel de meest bekende is. Verder nen we nog de steenworm, de aardworm en de mest- aantrekkelijke van de worm nsB is is, dat er vele soorten vis mee igen zijn. Om er maar eens een men: paling, baars, zeelt, i, blei en brasem. Ook de karper :oeg in het seizoen nog wel eens wormpje te vangen zijn. De lelijkste manier om aan wor- komen is door naar een goe- mgelsportzaak te stappen en' bosje te kopen. (baar teel van deze simpele weg is dat men vooral in de zomermaan- tanneer de grond vrij droog is tbaar zijn. Prijzen van vijf cent per stuk zijn dan geen uitzondering. Goedkoper is zelf op zoek te gaan naar wormen. We kun nen ze meestal vinden in de bodem van een stuk grasland. Nu is het om ze naar boven te krijgen met nood zakelijk de hele zaak om te spitten. Het gazonnetje in uw eigen tuin zult u daarin niet willen opofferen, en ook de eigenaar van een stuk grasland ziet niet graag, dat de zaak met een spade wordt omgeploegd. Veel eenvoudiger is het om een riek te gebruiken. Een riek is een forse vier of vijf tand waarmee u dwars door de graspollen steekt zonder ze te beschadigen. Als u nu met de vlakke hand op het eind van de steel slaat. de trillingen van de riek overgebracht op de grond en komen de wormen vanzelf naar de oppervlakte. U heeft ze maar voor het oprapen. Vochtig Een andere methode is het zeer vochtig maken van een stuk grond. U giet een paar emmers water uit en na verloop van tijd zult u zien dat de wormen naar de oppervlakte ko men om een goed 'heenkomen te zoe ken. De worm houdt weliswaar van iets vochtige grond, maar als het te nat wordt slaat hij op de vlucht. Tenslotte is er ook nog een metho de waarvoor ik u zou willen waar schuwen. Dat is het gebruik van een elektrode. Het is een metalen staaf, die in de grond gestoken wordt en die elektrische schokken uitzendt Ook voor deze kwellingen gaat de worm op de loop. Het gevaar schuilt echter in 't gebruik van elektrische stroom. Als het apparaat niet voor de volle honderd procent beveiligd is, en dat zijn ze lang niet allemaal, loopt de gebruiker kans een flinke schok te krijgen. Er zijn in het buitenland zelfs gevallen bekend, waarbij do den zijn gevallen. Hebben we de wormen eenmaal te pakken, dan is het belangrijkste hoe we ze kunnen bewaren. En wel zo dat ze in leven blijven. Voor een heel korte tijd kunnen ze best in een Jampotje met wat aarde, maar wanneer het wat lan ger gaat duren droogt de aarde uit, •»n gaan de wormen dood. U kunt er veel langer plezier van hebben wan neer u ze bewaart in een houten kist, al dan niet ingegraven in de tuin. Beetje mest Die kist moet u dan vullen met een mengsel van teelaarde, afgevallen boombladeren en ook een beetje mest. Afdekken kunt u de kist met wat stro. Op die manier onderge- waoht kunnen ze vele weken, soms maanden goed blijven. Wel moet u aan op gezette tijden de vochtigheid een beetje in de gaten houden. Niet te droog, maar zeker ook niet te nat Als de verzorging heel goed is zult u bemerken, dat er veel meer «vormen uitkomen, dan u er in ge daan heefit. Want in 'n goede omge ving plant ook de worm zich voort. Over het aanslaan van een worm aan de haak bestaan vele theo rieën. Er zijn sportvissers die de hele haak verbergen in de worm. er zijn ei die het uiteinde van de haak er uit laten steken en er zijn er ook. die de worm met de haak eenmaaj doorprikken en in de bocht van de haak laten hangen. Bovendien is it in de hengelaarswereld al vele thropees parlementariër mr. C. Berkhouwer bekijkt het vissemenu van de dag tijdens de jaar- 2* pfcse viswedstrijd parlement—pers. nu van de staart naar de kop of an dersom moet worden aangeslagen. Zeker is dat het verbergen van de hele haak in de worm een na deel heeft: de worm verliest sterk aar beweeglijkheid en is daardoor ook minder aantrekkelijk voor ds vis. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan de volgende manier, waarbij ik vooropstel dat ik niet wil beweren, dat het de beste manier is. Ik prik de haak even boven de staart dwars uoor de worm en herhaal datzelfde, vlak bij de kop met dien verstande, r at ik het puntje van de haak in de worm laat. De ringvormige verdik king kunt u bij het doorprikken be tel vermijden. Gebruik voor de worm steeds een dunne langstelige haak. Dat dunne, verlengt de levensduur van de worm en de lange steel kan vooral zijn nut bewijzen wanneer er een vraatzuch tige aal of een baars aan de gang Is geweest. Aan het slot van dit "wormenver- haal" nog iets over het maken van een peur. Wij rijgen dan zo'n dertig a veertig wormen aan een katoe nen draad met behulp van eeD Laald. Het wormensnoer wordt ver volgens om de hand gewonden en fan één kant samengeknoopt. De op die manier ontstane wormentros wordt weer bevestigd aan een peur- stok met behulp van een lijn. Het peurlood dat ook aan de lijn wordt bevestigd dient om de zaak enig ge wicht te geven. Een ander levend aassoort is de made. Hoewel ik persoonlijk niet zo gecharmeerd ben van deze aassoort, zijn de wit-gele en soms ook roodge kleurde wriemelende beestjes bij de meeste hengelsportzaken te krijgen. oor een doosje betaalt u een paar Kwartjes. Met behulp van vlees- of visafval kunnen we ze ook wel zelf kweken, maar voor de goed everstandhouding met uw echtgenote of buren zou ik het u niet willen aanraden. De stank is vooral in de zomer meer dan erg. Koele plaats Bewaren kunt u de maden het best op een koele plaats een oude niet meer gebruikte koelkast kan uitstekende diensten bewijzen en ruim voorzien van zaagsel. Boven dien kunt u er zo nu en dan een klein stukje vlees of kaas ingooien. Maar ook met de beste böhandelin kunt u niet voorkomen dat de ma den op den duur gaan verpoppen. De maden kapselen zich dan in en omgeven zich met een donkerbruin tot rood huidje. Hoewel er hengelaars zijn die nog wel met deze "poppen" vissen, heb ik er persoonlijk erg wei nig vertrouwen in. Omdat de made een vrij stugge huid heeft moeten we wanneer w de made aanslaan de haakpunt steeds vrijlaten. Zoudt u de punt i de made laten dan ls de kans niet denkbeeldig, dat bij de aanslag de punt niet door het huidje dringt waardoor de vis de kans krijgt zich van de haak te ontdoen. Over het i antal maden dat moet worden aangeslagen bestaat veel verschil van mening. Sommigen slaan er slechts één aan, anderen twee of drie. Vissend Op de markt in Helsinki hebben kinderen beneden de 16 jaar het privilege gekregen om wormen aan hengelaars te verko- pen. Voor dit meisje betekent het een aardig zakcentje op aal lijkt me een wat aan de wei nige kant. U kunt dat 't beste twee maden dwars op de haak zetten en de derde overlangs. Evenals met de worm kunt u ook aan de made een uitgebreid areaal aan vissoorten vangen. Vers de vase Een aassoort, waarover vooral in kringen van concoursvissers nogal eens wordt gesproken is de „vers of vase". Het is de Franse naam voor de larve van de rietmug en ze zijn te vinden in slijkbodems van bijna elk water. Het zijn pietepeuterig klei ne beestjes en worden vaak met be hulp van wat lijm aan de haak ge zet. Hoewel de vangsten verrassend groot kunnen zijn is de prijs van dit aas vaak zo hoog, dat Je wel een heel verwoede visser moet zijn om dat er voor over te hebben. Tenslotte in deze rubriek nog iets over de vervuiling van het viswa ter. Ik heb al verschillende malen geschreven, dat het met de kwaliteit nog altijd niet best gesteld is en ik haast me dan ook om nu ook eens iets prositiefs te melden. Zo zijn er berichten van Oostgelderse vissers dat de vervuilde IJssel weer schoner wordt. Dat wordt onder meer afge leid uit het feit, dat de Arnhemse hengelaar R. de Ridder vorige week -in de dode arm van deze rivier een zalm ving met een lengte van 68 cen timeter en een gewicht van ruim ze ven pond. Volgens de sportvissers wordt er in de IJssel de laatste tijd ook weer snoekbaars gevangen. DE SPECIAALZAAK voor uitgekiende hengelsport Ook REG ENKLED IN O

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23