Mannen moeten groter aandeel krijgen in de opvoeding H Oma krijgt eindelijk rust in de gevangenis F( Zweedse premier Olof Palme Actie tegen het beschimmeld brood i\ X DAG 22 SEPTEMBER 1973 EIDE [OC'KHOLM Er wordt al heel gepraat over de emancipatie vrouw en over de rol die zij maatschappij zou moeten spe- )Iaar als vrouwen zich nu eens dijk zouden losmaken van al- verouderde tradities, dan zou- mannen daar volledig achter {aat in deze tijd niet meer al- m de emancipatie van de maar ook om die van de De instelling van alle mensen [veranderen. tchrijft de Zweedse premier Palme in een nummer van de Ml of Social Issue, een uitgave de Ver. Nat. In <üt nogal opzien de artikel wijst premier Palme p dat zijn Sociaal Democrati- PartiJ er naar streeft om en vrouwen in de maat- j, op den duur dezelfde plichten en taken te geven., ■as afhankelijk i, zo schrijft hij, moeten een aandel in de gezinsverzor- krijgen waardoor zij wat meer de kinderen in contact zouden komen. En vrouwen zouden misch meer onafhankelijk wordeh. Het voordeel van •üjkheid van sexen is dat nie- in een bepaalde rol gedwongen en dat daardoor rijn of haar persoonlijke ta- kan ontwikkelen, adien is het Volgens de Zweed- remier ook voor de kinderen als zy evenveel contact met vader als met hun moeder o. En Olof Palme kan het we- rant Hij wikkelt zijn staatsza- dikwijls thuis af omdat hij dan |a drie zoontjes kan passen als eens een keertje weg Luim? ara#:lt de industriële revolutie, toen lerendeel van de wereldbevol- vati de landbouw leefde, Kil boerengezin nog een werk- mschap, waarin kinderen door ouders werden opgeleid. Maar de landbouw steeds minder lu- werd, zagen steeds meer zich genoodzaakt om in de te gaan werken. Men bleef liever thuis om voor het ge- rorgen omdat de man princi- kostwinner werd be rd. ;ebo'j beltaak erbin na de Tweede Wereldoorlog En aan het eind van de vijftig begonnen vrouwen zich oed te realiseren dat er lang- zeker een situatie was ild waarin werkende vrouwen ranzelfsprekend een dubbele moesten verrichten. Van hen werd immers verwacht dat zij naast hun werkkring hun huishouden „draaiend" zouden houden. Maar volgens premier Olaf Palme gaan ook mensen gebukt onder de traditionele eisen die door de maat schappij aan hen worden gesteld. Mannen die gescheiden zijn en al leen wonen hebben meer moeite om zich in het dagelijks leven staande te houden dan gescheiden vrouwen, zo zegt hij. De verklaring daarvan is dat de maatschappij van de man verwacht dat hij zich mannelijk zal gedragen en dat hij nimmer zijn gevoelens zal tonen. Maar het grootste nadeel van de mannelijke sexrol, vindt de Zweedse minister-president, dat de man een veel te klein aandeel in de opvoe ding van de kinderen heeft. En dat tonen van affectie bij hem als kind nooit is aangemoedigd waardoor het voor hem veel moeilijker is om in een goed contact met de kinderen te komen. Tv-figuren Sociologen en spychologen wijzen met veel nadruk op het identifica tieprobleem bij jongens. Op drieja rige leeftijd heft namelijk ieder kind de behoefte om zich te identi ficeren met een persoon van dezelf de sexe. Voor meisjes is dat door het contact dat zij met hun moeder hebben geen probleem. Maar Jon gens compenseren het ontbreken van voldoende contact dat zij met hun vader hebben met een soort identificatie met de mannen die in de reclamespots op de tv verschij nen of met de hoofdrolspelers in films en boeken. Premier Olof Palme vindt dat er zo spoedig mogelijk een eind aan die ongelukkige situatie moet komen. En daarom wil hij bijvoorbeeld dat zowel mannen als Guerlain Fripon heet de nieuwe winter en na- jaarsmake-up die Guerlain heeft la ten onderwerpen. De huid is fris van kleur met bruin-rose blosjes en de ogen moeten heel groot en sprekend zijn. Op het gezicht komt een vloei baar make-up "sable" (zandkleur) met hier en daar een vleugje "pain- brule (verbrand brood) om bepaal de dellen van het gezicht een bruin kic-urtje te geven. Daarover een transparante poeder. Voor de ogen is de keus gevallen op de kleur van helf edelstenen: Agaat, safier em- thist en het wat meer mysterieuse jade. Met een potlood trekt u net bo ven de wimpers een fijne lijn. Ook de mascara voor deze winter is bruin. Om de make up af te maken is er ook een nieuwe lipstiok kleur (Aca jou (rood bruin). Gatineau Helemaal in de ban van Britain is men bij Jeanne Gatineau, die de naJaars en wintermake-up So- ho doopte. De teint is beige met een goudbruine weerschijn waar voor beige moyen en een transpa rante poeder wordt gebruikt. Om het geheel wat op te halen kan wat bushcolor "peche irisée wor den gebruikt, die dan rond moet worden aangebracht op de Juk beenderen. De wenkbrauwen zijn smal en worden met een fijn don kerbruin potloodstreepje geaccen tueerd. De oogmake-up is een mengeling van parelmoerglan- zend bruin, wit eb grijsgroen. In de hoek van het ooglid wordt de donker schaduw (bruin) aange bracht. Dit loopt ongeveer tot 't midden en wordt dan een dim lijntje. In de ooghoek van het onderste ooglid doet u hetzelfde. Op het hele oog nu gris ocean aangebracht. Langs de binnen kant van de oogleden trekt u 'n wit lijntje. De mond is koperrood en "klein" opgemaakt. Lancöme Twee make-up lijnen ontwierp Lancome, een voor de kastanje bruine en een voor de blonde vrouw. Het accent bij Lancöme, valt deze winter vooral op de ogen. De oogmake-up lijkt bijzon der ingewikkeld maar het aan brengen valt mee. Het kastanje bruine type omlijnt de ogen met diaphises bleu fumé. Op de oogle den komen drie kleine vlamme tjes die de ogen groter doen lij ken: een roze langs de wenk brauw, midden op het ooglid om bre douce bleu outre en tenslot te uitlopend naar de wenkbrauw, rose (maquibush rosé). De wimpers worden aangezet met blauw. Voor de blonde types geldt dezelfde oogmake-up maar dan uitgevoerd in groen, terwijl de wimpers met zwart worden aangezet. Voor de lippen wordt 'n warm oranje gebruikt "punch". Lancöme heeft ook een nieuwe kleur nagellak gelanceerd, een prachtige beige tint, die bij alle soorten make-up en kleding past. Max Factor De mode bij Max Factor van dit najaar komt weer terug met oruine, groene en beige kleuren waaronder als overheersende kleur Camel. Deze klassieke kleu ren gaan samen met een conven tionele mode en met een bijzon der mooie zachte look, "Deau- vaille" die bestaai uit zachte, warme kleuren oogschaduw en lipstick. Een combinatie van stijl en distinctie in kleding en make up. De huid wordt heel zacht ge houden met make-up uit de 9heer Genius serie: kleur Natu ral Beige. Als oog-make-up de Shadow Play in: Hushed Green of Café Frost gecombineerd met Yellow Sand. Als rouge de kleur Russet Peach in de Blusner Stick en als lipstick de kleur Orange cream of Smokey Plum cream. De make-up wordt op natuur lijke wijze aangebracht met als bijzonderheid bij de ogen, eeti eyeliner zowel op het bovenste en onderste ooglid aan de buitenkant naar boven uitgewerkt. Pencil in Dark Green of Brown. functies in ziekenhuizen en scholen worden opgeleid. Sinds 1 Januari 1971 betalen de Zweedse vrouwen him eigen belas ting en wordt hun inkomen niet meer bij dat van hun echtgenoot opgeteld. Bovendien heeft de Zweedse regering een commissie in gesteld die de oorzaak en de om vang van het uitbetalen van lagere salarissen aan sommige vrouwen moet onderzoeken. Premier Palme heeft het voor el kaar gekregen dat zowel mannen als vrouwen de zorg voor de kinde ren op zich kunnen nemen doordat der in het sociale verzekeringssy steem niet langer mag worden ge discrimineerd. Als om welke reden dan ook de vrouw werkt en de man voor de kinderen zorgt dan profi teert hij van dezelfde sociale voor zieningen die in andere gevallen door gehuwde vrouwen worden be nut.' De belangrijkste vorm van dienst verlening is tegenwoordig een crè che of een kleuterschool waar de kinderen net zo lang kunnen blij ven als de ouders werken. En daar om is de Zweedse regering aldus premier Palm van plan om het aantal kleuterscholen in de Jaren zeventig sterk uit te breiden. Maar de Zweedse regering streeft bovendien naar kortere werktijden voor ouders met kleinere kinderen. Als die verkorting van de werktijd gevonden wordt in kortere werkda gen en niet in langere weekeinden zullen mannen en vrouwen hun werk gemakkelijker met hun ouder- rol kunnen combineren zo meent hij. Dezelfde Zweedse jongens en meisjes volgen hetzelfde onderwijs en krijgen sa men les in dezelfde vakken. Dat be tekent dat Jongns en meisjes ver plicht handwerkles krijgen en ook hout- en metaalbewerking doen. Bovendien zijn ze verplicht om bei den lessen in huishoudelijk werk en kinderverzorging te volgen. De school moet de basis leggen voor gelijkheid van man en vrouw in het gezin, op de arbeidsmarkt en in de verdere samenleving. Als men ziet hoe groot nu nog het verschil tus sen de positie van man en vrouw is en men vergelijkt daarmee de toe komstverwachtingen van feministi sche aktiegroepen dan zou men ge makkelijk pessimistisch kunnen worden. Maar de publieke opinie heeft zich de afgelopen paar Jaar zo snel ver anderd dat de Zweedse premier nog hoop heeft dat de volledige emanci patie van man en vrouw toch nog mogelijk is. MIAMI Oma Adèle, de 82-Jari ge meesterinbreekster van de Ver enigde Staten, zit voorgoed achter slot en grendel. En zij is daar best tevreden mee. Onlangs werd Adèle Borserine, die door de Amerikaan se politie als koningin van de mis daad wordt beschouwd, voor de elf de keer bij een inbraak betrapt. Toen de nog immer aktieve oma voor het verdachtenhekje verscheen xreeg zij van de rechter te horen, uaf zij de rest van haar leven maar in de gevangenis moest blijven. In plaats van in snikken uit te barsten, ze: ze glimlachend dat haar dat ook de beste oplossing leek. Ze kan nu eindelijk een rustig le ven gaan leiden, want sinds haar man in 1927 overleed maakte zij 'n eindeloze trektocht langs de duurste notels van haar land. Ze vond dat haar dochtertje een behoorlijke op voeding moest krijgen en om haar verblijf in dure kostscholen te finan cieren stal zij voor miljoenen gul dens aan geld en Juwelen uit de meest chique hotelkamers. Oma Adèle bediende zich van meer dan vijftig valse namen en beschik te over evenveel valse paspoorten. Se had geen eigen huis, maar trok an het ene naar het andere hotel en bleef overal een paar dagen. In die tija observeerde zij de rijkste gas ten en zodra zij bemerkte dat die het hotel even hadden verlaten wist zij de aandacht van de portier af te .eiden en dan vliegensvlug de sleu tels van haar slachtoffers weg te Slissen. Het lukte haar steeds om de kamers in een recordtijd te door boeken want geld en sieraden wUt «<j meestal in een recordtijd te vin- In verreweg de meeste hotels kon «IJ haar werk ongestoord doen. En geen mens die haar ooit van diefstal verdacht want ze gedroeg zich als ee« keurige wat excentrieke dame, dif het hotelpersoneel met indruk wekkende fooien beloonde. Oma Adèle had trouwens een gou den hart want als zij ergens in een Kvant een berichtje las over iemand ule door een bepaald voorval in fi nanciële moeilijkheden was geraakt stuurde zij direkt een anonieme che que. Ze verrichtte al haar inbraken met «hegante zwart fluwelen handschoe nen. En in haar dure damestas van zwart krokodillenleer verborg zij 'n paar breekijzers en een ijzerzaag. Adèle Borserine werd elf keer door te vlug terugkerende gasten en kamermeisjes betrapt en bij al die gelegenheden gaf zij zich zonder ver zet over want zij voelde er niets voor om geweld te gebruiken. Ze bracht in totaal vijftien Jaar m ae gevangenissen van Chicago, New Orleans, Kansas City, Birmingham en Alabama door. En dat waren de gezelligste jaren van haar leven want zij had als zij "vrij" was en van cöefstal moest leven eigenlijk nooit tijd om zich met andere bemoeien. Bonn De Duitse Vereniging van Huisvrouwen heeft, de afgelopen weken, van haar leden zo veel klachten gekregen over beschimmeld brood, dat door bakkerwinkels en zelfbediening9zaken werd verkocht, dat de organisatie nu van t minis terie van volksgezondheid in Bonn heeft geëist dat er maatregelen worden genomen. De Duitse huisvrouwen willen dat de regering vara bondskanselier Brandt het de bakkers en broodfa brikanten verplicht stelt om hun broodverpakking voortaan van een Juiste datumaanduiding te voorzien, liet eten van beschimmeld brood kan volgens de Duitse Vereniging van Huisvrouwen zeer schadelijk voor de gezondheid zijn doordat er stoornissen in de bloedsomloop kun nen ontstaan en men nier-, lever en galklachten kan krijgen. De vereniging geeft huisvrouwen het advies om: Nooit brood te kopen als er aan de binnenkant van de plastic ver pakking wat condens zit. •In geen geval beschimmeld brood, vlees, worst. Goudse-, Edammer-, of boerenkaas te eten. Ook niet als men het beschimmelde stukje er af gesneden heeft. •En de schimmel die op sterk sui kerhoudende Jam voor kan komen eerst grondig te verwijderen. ADVERTENTIE .A, DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT l08°-n2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21