EIDSCH DAGBLAD erlaging rijzen na evaluatie H I 1 Executie Britse spion in Ulster Tijd voor wereldlandbouwbeleid Ag new onder handelt over zijn aftreden v.d.wiel df vandaag ).a. brood en benzine otesten tegen ating vogel- ïgst in België LEIDSCH £Èk DAGBLAD Libiërs schieten op vissers MISSIONARIS IN CHILI VRIJGELATEN y&uiuj/n ME.UB ELLENI [runsburg: Kastelein (56) doodgeschoten 42 DODEN Half miljoen „in rook opgegaan" VIYELLA Bejaarde lifters geven niet op Puzzel opbrengst bijna half miljoen x x v.d.wiel ITERDAG 22 SEPTEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 34126 DASBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .1 HAAG De broodprijzen gaan maandag met één i per 800-gramsbrood omlaag. Dit is één van de resul- jtn van druk overleg op het ministerie van Economische Jen, dat gisteren is gevoerd over de prijsverlagingen, die llgevolg van de revaluatie van de gulden mogelijk zijn Worden. II is verder overleg geweest over |rjjzen van de olieprodukten, en auto's en met de raad grootwinkelbedrijf over de lering van de prijsmaatregel in Minister Lubbers goedkoper ISSEL Het bestuur vam het Ünatiecomité voor de bescher- van vogels" heeft iin België een lg protest laten horen tegen ïteren uitgevaardigde ministe- luit die een beperkte vogel - in België opnieuw mogelijk Het comité, dat zich gesteund soortgelijke organisaties in Luxemburg, Duitsland en heeft Albert Lavens, de minister van Landbouw, dat zijn beslissing aan- wordt door „de overgrote srheid van de Belgische en in- .le publieke opinie". weekeinde irlngen, maar plaatselijk ook buien waarvan sommige met I Overwegend matige wind uit flke richtingen. Mlnlmumtem- ren van 10 tot 5 graden, maxi men rond 15 graden. (Opgemaakt om 9 uur) 23 SEPTEMBER 6.27 uur; onder: 18.37 uur; op: 2.28 uur; onder: 17.00 uur. "er te Katwijk te 0.08 en 12.47 lagwater te 8.16 en 20.44 uur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 6 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. laam: Bfes: taats: jironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop ider postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, ordnummer 214, Leiden. DEN HAAG De tijd is rijp om nu te gaan beginnen aan een wereldlandbouwbeleid. Het be staat nog niet, de Europese Ge meenschap kan er baanbrekend werk voor gaan doen, dank zij de ervaringen opgedaan in het dagelijks gevecht binnen de ge meenschap zelf en met straks veertig geassocieerde landen. Ir. Pierre J. Lardinois, lid voor landbouwzaken van de Europese Commissie, zei dit gisteren in Den Haag. Hij noemde als sleu telelement voor zo'n toekomstig beleid een geprogrammeerde re servevorming voor een aantal basisgrondstoffen. Vandaar dat de gemeenschap in de onlangs in Tokio begonnen onderhande lingen in de GATT (algemene overeenkomst voor tarieven en handel) het afsluiten van goe- ierenovereenkomsten centraal heeft gesteld. Instandhouding en verdere ont wikkeling van een moderne en produktieve landbouw is volgens ir. Lardinois levensvoorwaarde voor onze Westerse maatschappij, niet slechts met het oog op onze eigen voedselvoorziening maar zeker ook voor die van de ontwik kelingslanden. Men praat wel eens te gemakkelijk over landbouw overschotten, daarbij uit het oog verliezend dat het aanhouden van voedselreserves een onmisbaar element blijft in iedere vorm van landbouwpolitiek. Structurele overschotten in be paalde sectoren wilde ir. Lardi nois niet goedpraten, maar re cente ontwikkelingen op de wereldmarkt hebben de noodzaak van stabilisatie van basisland- bouwprodukten toch zeer duide lijk onderstreept. Vorming van voedselreserves is niet alleen van belang voor deze stabiliteit, maar ook om als gemeenschap snel en resoluut te kunnen optreden in geval van calamiteiten. Het voedselhulpbeleid van de Europese Gemeenschap dient vol gens Lardinois verder versterkt te worden. Voedselschaarste in de arme landen is niet slechts een kwestie van voorziening, maar vooral ook van gebrek aan koopkracht. Vandaar de voorstel len van de Europese Commissie om aan een groot aantal ontwik kelingslanden afzetgaranties te geven voor landbouwprodukten Lardinois sprak in een bijeen komst ter viering van het 25- jarig bestaan van het Centraal Stikstofverkoopkantoor, waarin twee Nederlandse ondernemingen: de Unie van Kunstmestfabrieken B.V. en de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V., samenwerken. 28 PAGINA'S verband met de revaluatie van de gulden .Volgens de prijsmaatregel moeten met ingang van 18 septem ber J.l. de inkoopprijzen van vóór 15 september j.l. geïmporteerde en be taalde goederen met 2% pet. worden verlaagd en per 15 okt. nog eens met 2\<z procent. Minister Lubbers heeft er als resul taat van het gevoerde overleg mee ingestemd dat de grootwinkelbedrij ven in geval het technisch onmoge lijk is om de voorraad geïmporteerde goederen binnen korte tijd tweemaal om te prijzen een andere gedragslijn volgen. Deze houdt in dat de afprij zingen niet het gehele assortiment geïmporteerde artikelen zullen be treffen, maar zich zullen concentre ren op een groep sleutelartikelen, zo danig dat het effect van de prijsver lagingen gelijk is aan dat van de ver laging van het gehele assortiment overeenkomstig de beschikking. De verlaging van de prijzen van deze sleutelartikelen zal dan één keer plaatshebben. Auto's Het overleg met de importeurs van personen- en bedrijfsauto's, verenigd in de RAI, over de uitvoering van de prijsmaatregel in verband met de revaluatie van de gulden, heeft ertoe geleid, dat het ministerie van Eco nomische Zaken ermee heeft inge stemd, dat de autohandel, in geval het technisch onmogelijk is de voor raden ingevoerde auto's op korte ter mijn tweemaal om te prijzen, een andere gedragslijn volgt. Deze houdt in dat de publieksprijzen van inge voerde auto's met ingang van 18 sep tember jl. eenmalig verlaagd worden met een bedrag dat overeenkomt met 3 procent in plaats van 2,5 procent van de invoerprijzen. Dit heeft dan tevens betrekking op de bij de dealers voorradige (op 18 september Jl. nog niet afgeleverde) nieuwe import- auto's. Benzine wordt met ingang van woensdag a.s. in het westen van het land (de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht) 0,7 cent per liter en in de rest van het land 1,2 cent per liter goedkoper. Deze prijsverla ging, die het ministerie van Econo mische Zaken gistermiddag heeft be kendgemaakt, gebeurt eveneens onder invloed van de revaluatie van de gulden. Als gevolg van de ongelijke prijsverlaging komt nu, overeenkom stig het verzoek van minister Lub bers, de benzineprijs in het gehele land op hetzelfde niveau te Liggen. De stookolieprijs gaat drie gulden per ton omlaag. Gasolie en petroleum worden echter duurder. Voor deze beide olieprodukten overtrof de stij ging van de inkoopprijzen en tanker vrachten de invloed van de revalua tie. De prijs van gasolie zal stijgen met twee cent per liter en van petro leum met 2,5 cent per liter. - WASHINGTON (Reuter) Advo caten van vice-president Spiro Agmew hebben "delicate onderhandelingen" gevoerd met functionarissen van het ministerie van Justitie over Agnews mogelijke aftreden, gekoppeld aan een schuldbekentenis inzake een "ge ringe overtreding", zo bericht het dagblad Washington Post vandaag. ROME Het Italiaanse oorlogs schip „Christofairo" is gisteren in in ternationale wateren voor de Noord- Afrikaanse kust beschoten door een Libisch gevechtsvliegtuig van het type Mirage. Dit heeft het Italiaan se persbureau Ausa meegedeeld. Bij het incident op 33 mijl uit de kust van Libië zijn twee opvaren den van het Italiaanse korvet licht gewond geraakt. De „Christofaro" bevond zich samen met andere ma rinevaartuigen hl de buurt van een aantal Italiaanse Het blad citeert kringen van het congres die uit gezaghebbende bron zouden hebben vernomen dat Agnew bezig is met onderhandelingen over n' regeling waarvan zijn aftreden deel zou uitmaken. De Washington Post zegt niet wat de "betrekkelijke ge ringe overtreding" is die Agnew zou willen bekennen. De herfst heeft meteen hard toegeslagen met storm en stortbuien als wapens. In En geland doen zich ernstige overstromingen voor (op de foto). Noodweer was het van nacht ook aan de kusten van België en Zeeland. In deze omgeving viel het mee. Het waaide en regende wel hard, maar er kwamen weinig meldingen binnen van schade. In Leiden waaide gis teravond een boom om bij De Vink en vernielde een auto. Waarschijnlijk door een hevige slagregen raakte een 20-jarige Leidenaar gisteravond op de rijksweg onder Leiderdorp het spoor bijster. Zijn wagen slipte en botste tegen een boom. De bestuurder liep een verbrijzeld linkerbeen en inwendig letsel op. ROTTERDAM De missiepro cuur van de priesters van het H. Hart te Rotterdam heeft uit Chili verno men, dat pater K. Wijfjes, regionaal overste der congregatie in Santiago, is vrijgelaten. Pater A. Bastiaanse zou volgens mededelingen uit Chili "vrijwel zeker" gisteren vrijkomen. Over die missionarissen B. de Jongh en H. Dieles, eveneens priester van het H. Hart, is vernomen dat zij nog steeds gevangen worden gehouden. Hun verblijfplaats is niet bekend. De missieprocuur meent te moeten ver wachten, dat beidepater hetland s wachten, dat beide paters het land zullen worden uitgezet. De missieprocuur van de paters Oblaten van Maria heeft gisteren geen contact met Chili en ook geen nadere gegevens via andere instan ties ontvangen. Volgens de laatste gegevens zitten de paters Schram en Bolk nog gevangen in h etSati en Bolk nog gevangen in het Stadion van Santiago. Ook de missieprocuur van de paters van Millhill hebben geen nieuwe gegevens uit Chili ont vangen. Een der pater, dr. M. Wel ling uit Doesburg, bevindt zich in de Nederlandse ambassade, evenals dia ken Th. van Loon, die met de paters van Millhill samenwerkt. Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking is na het suc cesvolle optreden van de Neder landse Luchtmacht in de droogte- gebieden in Senegal van plan in de toekomst op grotere schaal hulp te gaan verlenen in buiten landse probleemgebieden. PAGINA 7 De Amerikaanse Inlichtingen dienst heeft twee jaar gewerkt aan de voorbereidingen om het bewind van president AUende in Chili omver te werpen, verklaart een ex-CIA-ambtenaar in Mexico PAGINA 9 De tafeltennissers van Sanocel Scylla hebben hun les geleerd PAGINA 11 De soldaten die zjin teruggekeerd uit Vietnam hebben zichzelf ge hersenspoeld PAGINA 13 Als de büen ziek zün is het niet zo best voor de augurken PAGINA 19 Leiden wil gaan concurreren met de Utrechtse veemarkt. Een kijkje in Utrecht PAGINA LEIDEN VEILIG GEKOCHT 1 1B'J DE VAKMAN WEERT Gisteren is de 56-Jarige ongehuwde kastelein G. J. Derix door een buurman dood aangetrof fen achter een tafeltje in zijn café aan de Oelemarkt in Weert. De man had een zware verwonding aan het achterhoofd. Volgens de politie is de man doodgeschoten. SAIGON (AP) Een kort maar bloedig gevecht tussen communisti sche troepen en soldaten van het re geringsleger heeft geleid tot de dood van 42 man. In het gevecht, dat siechts 65 km ten zuidwesten van Saigon werd geleverd, werden ze ven man gewond. Volgens het opperbevel te Saigon, begonnen Vietkongsoldaten de strijd. ROTTERDAM Van het Unite Centre aan de Waalhaven in Rotter- dem is een container gestolen, die 400 tot 500 dozen sigaretten bevatte. De waarde van de buit bedraagt on geveer een half miljoen gulden. De d*ders(s) zijn spoorloos. SYDNEY De 63-jarige Joop Wouters en zijn 59-Jarige echt genote Toos, die al liftend bijna de hele wereld hebben bereisd, hebben sinds hun aankomst in Australië, drie weken geleden, op hun beproefde manier alweer 5.000 km afgelegd. Wouters en zfjn vrouw emigreer den Jaren geleden uit Nederland naar Canada en van daaruit naar de Verenigde Staten. Zij krijgen doorgaans te horen dat zij de oudste lifters zfjn die de automobilisten ooit hebben opgepikt. Aan die opmerking zijn zij inmiddels wel gewend geraakt, want zij hebben ln totaal onge veer 140.000 km gratis vervoer achter de rug. BELFAST (AP) Ierse guerril- los hebben hedenmorgen vroeg be kend gemaakt, dat zij in Ulster een Blitse spion hebben geëxecuteerd. Te zelfdertijd verklaarden woord voerders van het Britse leger, dat DEN HAAG f 207.219.14. Dat was de fantastische opbrengst van puz zel nummer 2 van de aktle-natuur. Hierdoor is de totale opbrengst na twee van de zes en twintig puzzels reeds gekomen op f 409.831.79. Het eerste half miljoen gulden Ls dus in zicht en kan volgende week worden overschreden. Voor de ge weldige opbrengst van deze week zorgden 203.279 abonnees. De juiste oplossing van de slagzin en de prijswinaars worden a.s. dins dag in deze krant gepubliceerd. De nieuwe (derde) puzzel vindt u op pa gina 25. Blijf meedoen, want zoals u weet zijn er voor trouwe puzzelaars bij zondere prijzen beschikbaar. reu guerrillaleider, die drie weken De dode leider van de provisionals geleden door soldaten ln een vuur gevecht werd gewond, in een zieken huis in Belfast was overleden. De man, die volgens de provisionals, een geheim agent was, is een 26-Ja- rige Brit, die dood werd aange troffen in een steegje in Londonder ry. Het opperbevel van de provisionals in de stad verklaarde, dat de onbe kenden verleden Jaar een aantal gutrrillos aan het leger had verra den Nadere bijzonderheden over de executie werden niet verstrekt. Dp politie heeft verklaard te weten wie de man was. maar niets te wil len zeggen voordat zijn familie op de hoogte is gesteld. DEN HAAG Via een kort ge ding tegen de Staat is het de 18- Jarige Paul Gho uit Gouda gelukt alsnog een plaats te krijgen aan een van de medische faculteiten. De pre sident van de Haagse rechtbank be sloot gisteren dat Paul tot de univer siteit moet worden toegelaten. LEIDEN TEL. 34000 is James "Big Jim" Bryson. drie weken geleden in Belfasts Bal- ljmurphywijk een schot in het hoofd opliep. let op't markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't ccentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 6? t> Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1