KURT KOHLS: MAN VAN „LIEFDESSUPERMARKT" T-»*i T;!1" VOOR ROTTERDAM ACTUEEL jTERDAG 22 SEPTEMBER 1973 Een der vijf lustoorden vein Kohls imperium in West-Duits- land: erotelKlein-Paris in Konstanz. te plannen van de grootste West- ondernemer op het gebied de betaalde liefde, Kurt Kohls, vooral voor Rotterdam zeer ac- Burgemeester en wethouders Rotterdam moeten namelijk 1 december van dit Jaar een advies uitbrengen over de mo eheden om op korte termijn in^ erdam te komen tot de stich- van een Eroscentrum. Een mo- van mr. J. Mentink (D'66) dn het college hiertoe werd uit wen-d met grote meerder- /an stemmen door de gemeen- aangenomen. motie werd ingediend tijdens de mdeling van he.t voorstel om enkele artikelen van de algemene politieverordening te wijzigen. Daardoor zou de politie beter (en vooral makkelijker) moeten kunnen optreden tegen de uitwassen en na righeden, die de prostitutie met zich meebrengt. Het voorstel werd des te actueler, omdat onlangs op Katen- drecht (nog altijd de rosse buurt van Rotterdam) grote moeilijkhe den ontstonden tussen bewoners en betrokkenen bij de prostitutie. Diverse' keren is toen het woord „Eroscenrtum" gevallen. Zou zo'n centrum een einde kunnen maken aan alle problemen? Overigens was deze vraag niet nieuw, want al in 1971 pleitte PvdA-raadslid drs. J. Lems voor de bouw van zo'n cen- tium. 'n Commissaris en een hoofd inspecteur van de zedenpolitie hebben toen in Hamburg en Dlissel- dorf een kijkje genomen bij derge lijke flats ,maar kwamen niet be paald enthousiast terug. Maar twee jaar later zal dan op nieuw moeten worden bestudeerd of een Eroscentrum in Rotterdam toe komst heeft. Volgens miljonair Kurt Kohls in ieder geval wel. Op 8 au gustus heeft hij via zijn raadsman aan burgemeester Thomassen om grond en een bouwvergunning ge vraagd. Kurt Kohls, ondernemer in Ulm, wil terug naar onbekom merde vormen van betaalde liefde. Op het fundament van forse winsten trekt deze miljonair (45) een ijle bovenbouw van ethische overwegingen op. Prostitutie is niet verwerpelijk om dat zij noodzakelijk is. Zijn thema: integratie van de prostitutie in de samenleving, zonder de bijsmaak van zonde, misdadig heid en discriminatie. Kurt Kohls, kortom, heeft een ambitieus programma. Hij wil de hetaeren van deze tijd als publieke die naressen beschouwd zien, draagsters van nuttige functies. Nieuw is dit alles niet, maar de U1- mer Geschaftsman weet zijn denk beelden welsprekend te vertolken. In het uitgegraven Pergamon, eens Romeinse nederzetting in Klein Azië, zag hij dat een huis dei- vreugde recht tegenover de raads zaal was gelegen. Als de stadsbe stuurders voor zware beslissingen stonden, zo (leerde 'hij, trokken zij groepsgewijs naar de overkant om na genoten verkwikking zich weer met des te groter ijver aan de za ken te zetten. Dat alles was heel normaal. „En nou wil ik natuurlijk niet propa geren dat tegenover ieder stadhuis een eroscentrum moet worden ge bouwd. Maar Pergamon (en Athene en Rome) was voor mij het bewijs dat de mensen in de antieke oud heid de betaalde lichamelijke liefde heel anders hebben beschouwd dan tegenwoordig gebeurt". Aangezien de prostitutie tweedui zend jaar na Pergamon even onont koombaar is gebleven, wil Kohls de verlichte geest van weleer doen te rugkeren in het door hem geleide liefdesbedrijf. „Sex mit Herz" zo luidt zijn kernspreuk. Die hartelijke, onbelaste sex kan de noodruftige bezoeker verwachten wanneer de gastvrou wen in aangename omgeving, zonder de druk van gevaar of uitbuiting haar bezigheden kunnen verrichten. Daartoe leveren sinds 1969 de Erotels van Kolhs onroerend goed-onderne- ming „Annabella Liegenschaften Ges. BH en Co. Kommandit- Ge- sellschaft Ulm-Wien" het geschikte kader: proper ingerichte etablisse menten met bars, sauna's en ande re stimulerende bijruimten. Blikveld In West-Duitsla nd staan er vijf, twee in Konstanz, verder in Kaisers- lautersn, Hannover en Neurenberg. Maar Kohls blikveld reikte aanzien lijk verder: tot in Linz, Oostenrijk, Door Ewout Janse Boedapest, Belgrado, tot dn de Ver enigde Staten. En ook Amsterdam en Rotterdam zijn geschikt bevon den voor de intieme bolwerken van het nieuwe sex-imperium. Het bedrijfskapitaal van de Anna bella Liegenschaften bedraagt thans 26,5 miljoen DM rond 29 miljoen gulden). Het is aangedragen door (uiterst) stille vennoten uit de gehe le wereld, die op 'n minimum-beleg ging van tienduizend Mairk flink rendement kunnen verwachten. De helft van de financiële deelneming geldt als lening met een vaste rente van twaalf procent, de andere helft als aandelenkapitaal met reëel uit zicht (zegt Kohls) op een jaarlijks dividend van twintig procent. Dit alles wordt helder en degelijk uiteengezet in hoogglanzende pros pectussen, compleet met verklaringen van belastingdeskundigen en andere vertrouwenwekkende lieden. Want Annabella is een onderne ming naar de regels van recht en wet als de grote banken dan al geen belangstelling tonen is dat meer om de aard van de zaken die de onderneming drijft, dan omdat de financiële bedrijfsvoering onover zichtelijk zou zijn. Ook Nederlandse beleggers hebben geld verschaft. Voor de Erotels in Neurenberg en Lmz zijn de kapitaalsleningen al lang overtekend. Afgezien van de zeer eigensoortige bedrijvigheid in Kohls' onroerende goederen vertonen die nederzettin gen overeenkomsten met gewone hotels. Huren De bewoonsters huren een apparte ment en betalen daarvoor een be drag van zestig mark of meer (voor \ol pensioen) en kunnen daarvoor „ioh een maandelijks inkomen bij el kaar minnen; dat niet zelden twin tigduizend Mark bedraagt. Het succes van de onderneming zit uiteraard in de 100% kamerbezet ting van de vijf Erotels, die tesamen 215 appartementen en even zo vele vaste huursters tellen. Allicht, dat de vrouwen van het vak gaarne de be schutting en de verdienste zoeken van deze met dure alarmsystemen uitgeruste huizen: bij onraad slui ten zich elektronisch dadelijk alle deuren. Maar niet iedere prostituee wordt zomaar „erostess" (trotse uitvinding van Kohls), daaraan gaat veel se lectie vooraf en contact met de po litie. Geen mens is zo precies als Kurj; Kohls niet alleen om de hoog heid van zijn missie, maar ook om de zekerheid van zijn en des beleg gers penningen. Met graagte en nadrukkelijk vertelt hij dat hij ook in Amsterdam en Rotterdam de zaken op die solide basis gevestigd wil zien. Geen lou che (randfiguren, geen uitsmijters in oude stijl, maar betrouwbare huur sters en bewakingspersoneel, dat „bij voorkeur ervaring moet hebben in ehhoe zal ik zeggenin orde- handhavende functies. Katend recht In het zenuwcentrum Ulm zit Kohls in een sfeer van weelderige zake lijkheid (vergaderzaal, leren fau teuils, telex, diobafoons, representa tie-sigaren reppende secretaresses) en vertelt, dat hij van zijn leven nog niet zo vaak in Rotterdam is ge weest als hij er de komende weken denkt te verblijven. Want vooral hier is ruimte voor zijn conceptie van sex met hart, nu de ontwikke ling van Katendrecht steeds meer uit de hand dreigt te lopen. Maar Kohls die zijn stemmige be spiegelingen over de prostitutie- d oor-alle-tijden-heen zo vlot van de lippen laat rollen, toont zich glim lachend-behoedzaam als hij over zijn bezigheden aan de Maas-oevers nader wordt ondervraagd. Gesprekken met gemeentelijke in stanties, vaste afsprakenHet is allemaal kennelijk niet zo vlot ge gaan. „Die stadsbestuurders hebben nog wel andere problemen aan het hoofd, ze hebben geen tijd om al door over dit onderwerp te spre ken... Het is ook geen populair on derwerp voor een politicus. Als hij medewerking geeft aan zo'n plan is het niet goed en als hij niets doet Is het ook niet goed hm, delicate zaak". Hij wil dan wel kwijt, in Rotterdam interessante gesprekken te hebben gevoerd" allicht, een man van zoveel Mark per uur komt zijn tijd niet op de Euromast vermorsen. Hij spreekt waarderend van een particulier burgercomité dat de vraagtekens van de Katendrectotse prostitutie en de toenemende crimi naliteit te lijf wil. Zou hfj. Khols, het wagen zich in het wespennest te steken? Weer eni- Groothandelaar in de betaalde liefde Kurt Kohls (45): Prosti tutie uit de sfeer van de misdaad halen ge bedenktijd:„....mogelijk een aan de rand van Katendrecht, en verder acnk aan drie of vier huizen aan de Rotterdamse uitvalswegen ik wil ze als toonbeelden van goed be drijfsbeheer laten functioneren, zonder ordeverstoringen. Dat kan. in Hannover heb ik in een van de beruchte wijken van die stad een Erotel ingericht. De politie bevestigt dat daar nooit wat is voorgevallen". Weerbarstig Maar ondanks het verlokkend per spectief van wat meer orde in het versnipperde Rotterdamse prostitur tie-wezen (Kohls: „Ik streef geen marktbeheersing na"), lijkt het stadsbestuur nog weerbarstig. Kohls, vader van „drie aardige kinderen" onderbrak kortgeleden spoorslags een gezinsvakantie om op Rotter damse instanties in te praten en heeft al weer verschillende data ge boekt. In Amsterdam zegt hij wel iets vlotter te zijn gevaren. Hij heeft daar „veel begrip" bij de gemeente ontmoet en „interessante terreinen" kunnen vinden. Waar? „In een stadswijk, die helemaal afgesloten ligt en waar geen auto's mogen ko men". Kohls, in een door talloze telefoon tjes uiteengereten gesprek, zegt zich als een zakenman te zien als ieder ander. De grootste op dit speciale terrein? ,.De grootste onderneming in West-Duitsland". Annabella's roep is hem ook naar ons land vooruit gesneld. Sinds hij aanstalten maak te in Nederland actief te worden heeft hij „al wel duizend aanvragen van geldbeleggers" ontvangen. Ik zit dringend verlegen om financiële ad viseurs die voor mij in Nederland op pad kunnen gaan". (In de bondsrepubliek staan hem -honderd van die losse medewerkers voortdu rend ten dienste). En de wensen van de clientele? Tot zijn zaken behoort ook zoveel mo gelijk te weten over de samenstel ling van de klantenkring en van hun verlangens. Iedere maand heeft de baas van deze liefdessupermarkt kontakt met een adviesraad, waarin naar hij zegt onder meer een psycholoog en een socioloog zitting hebben. De bezoekers, aldus Kohls, zijn vaak kontaktarme mensen die in de Erotels ook geen overwogen keuze maken, maar blindelings de eerste de beste kamer binnengaan. En ook, als overal elders, de vastgelopen echtgenoten, vair wie de vrouw ziek is of die het thuis allemaal niet meer zo kunnen vinden zij wil len niet de rompslomp van een ei sen stellende vaste vriendin en vin den voor dertig tot vijftig Mark een kortstondige oplossing van voor de hand liggende problemen. Kohls Erotels: een nieuwe verpak- k ng voor oude problemen. En na een oude, vertrouwde situatie. Zakelijk is ook het bedrijf der eros- tcssen van wie de meesten een vaste vriend hebben. Zij mogen dan cp de pretentie van „sex met hart" zijn ingehuurd, dat hart wordt ln de vorm van een standaardglimlach vluchtig aan de buitenkant gedra gen. Sinds Pergamon niets nieuws onder de zon. Een van de erostessen: „Ik zit al acht jaar in dit beroep maar nog nooit ben ik mijn eigen vriend ontrouw geweest".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17