.EBDSCH DAGBLAD Oppositie ii Chili ;esteund? Ibsurd..." in2i mirn vandaag De vrouw won Vlees zou goedkoper kunnen Oisterwijk meubelen^ MOLEN „DE VALK" IN GROENE GORDEL h ashington fel ontkenning: penseel Hogere huur subsidie in grote steden massief eiken! ♦BS alles Vlieland DAS 21 SEPTEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 34125 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SHINGTON, SANTIAGO, LA PAZ (AFP) Het trikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de chten, dat de Verenigde Staten financiële steun zouden jen gegeven aan de Chileense vrachtwagenbezitters tij hun langdurige staking tegen de regering-Allende, urd" genoemd. De beschuldiging was geuit door de iwe van de president in een interview met de New Times. gelijke suggesties zijn absurd. De Verenigde Staten heb- (jéén enkele rol, geen financiële en geen andere, gespeeld eze stakingen, noch in andere stakingen of protestacties de oppositie tegen president Allende", aldus de woord ier van het ministerie van Buitenlandse Zaken. ••advies aan mannen die zich anders Killen kleden .kom eens passen" ook onze advertentie op pagina 28 «.EMMERSTR. 175-177 LEIOENj Houston UP/Reuter Billie Jean King, voorvechtster van de speelsters-emancipatie heeft gis teren flink toegeslagen. Ze ver sloeg voor 30.742 toeschouwers in het astrodome van Houston de grootste menigte, die ooit bij een tennismatch aanwezig is geweest - - de eigengereide, publiciteitszie- ke, mannelijke chauvinist Bobby Riggs (55) in straight sets: 6-4, 6- 3, 6-3. Alsof dat niet genoeg was, nam ze ook de hoofdprijs mee: 100.000 dollar. In deze ene partij verdiende ze ongeveer evenveel als met haar vijf Wimbledontitels tezamen. Ze maakte daarmee een eind aan het streven van Bob by Riggs, een oud-kampioen wiens glorietijd vijf en twintig jaar achter zich ligt. om weer in de publiciteit te geraken ten koste van de huidige dames top. Riggs won op 13 mei J.l. - moederdag - met 6-2, 6-1 van Margaret Court. Er was één groot verschil tus- zijn eigen adem aanloopt. sen Margaret Court toen en Billie Jean King nu. De Australische ging aan haar eigen zenuwen ten- onder. Billie Jean King daarente gen was een toonbeeld van zelf vertrouwen. Ze liep direct op na haar sterke service en controleer de het gebeuren aan het net. Meestal richtte ze haar slagen op de backhandzyde van Riggs. een tip die Margaret Court haar had gegeven. Dat werkte wonderwel. Riggs, die 400 vitaminepillen per dag slikt en de gekste dingen ver zint om maar in vorm te blijven, leek precies op de man. die hij eigenlijk is: een figuur van mid delbare leeftijd, die snel achter Riggs was overigens geen toon beeld van wanhoop. "Ik hoef mij zelf geen verwijten te maken. Ze speelde te goed. Meisjes van haar leeftijd zijn te taai voor 55 Jaar oude kerels. Ik moet mijn aantij gingen inslikken. Ik heb veel din gen gezegd. Die neem ik allemaal terug. Billie Jean verdiende om te winnen, maar ik zou graag revan che willen als het mogelijk is binnen zes maanden". De wedstrijd werd door de te levisie over geheel Amerika uit gezonden en bovendien opgeno men voor vertoning in veertig landen. "Vanavond zagen heel wat mensen voor de eerste keer tennis", aldus Billie Jean King. "Een grotere propaganda was niet mogelijk geweest. Zeventien Jaar heb ik hiervoor gevochten Het is geweldig'. De redelijke kwaliteit van het spel woog niet op tegen de pom peuze omlijsting van het evene ment: een majorette-korps, een uitstekend gesorteerde bar, waar de 100 dollar-per-plaats-klanten de champagne (één dollar per glas) in vlot tempo naar binnen werkten. Billie Jean werd, geze ten op een draagbare troon als Cleopatra door vier Jongens met ontblote bovenlijven (kennelijk Romeinse slaven) de baan opge dragen. Bobby Riggs maakte zijn entree gezeten in een rikshaw begeleid door wat hij noemde „zijn boezem vriendinnen", negen uiterst welgeschapen Jonge da mes. 30 PAGINA'S gelden terwijl het Chileense volk stierf van de honger". De militaire Junta heeft gisteren maatregelen uitgevaardigd voor een controle op alle buitenlan- ïraal Augusto Pinochet, voor- ran de Chileense militaire Jun- ilt in een interview met zijn die Journalist is bij een Boli- dat bij de [reep 223 mensen om het leven ders en Chilenen die het land verla- ikomen en 412 zijn gewond, ten. Luchtvaartmaatschappijen, reis- nensen zijn gevangen geno- bureaus en transportondernemingen generaal. Hij beschul- moeten de politie alle inlichtingen de omgekomen president Allen- over hun passagiers verstrekken. On- het „organiseren van een dernemingen die aan dit bevel geen la-school en het, samen met gevolg geven worden gedreigd met erkers, oppotten van staats- sancties, zoals de sluiting van hun bedrijf. Volgens een in Santiago ge publiceerd communiqué is de maatre gel genomen nadat materiaal was ontdekt voor het „fabriceren van valse documenten ten behoeve van extremisten, die het land wilden ver laten om zich aan de Justitie te ont trekken". Volgens het Mexicaanse dagblad "Ultimas Nobicias" is de Chileense dichter en Nobelprijswinnaar Pa blo Neruda onder hulsarrest geplaatst. Zijn telefoon zou zijn afgesneden en hij zou geen contact mogen on derhouden met de buitenwereld. Ne ruda Is lid van de communistische partij en hij was bevriend met Al- lende. EXECUTIES Volgens vier uit Chili uitgewezen Argentijnen is de luchtmachtbasis Cerro Moreno bij Antofagasta het toneel geweest van een groot aantal executies. De vier Argentijnen zeggen dat ze gearresteerd werden op 12 sep tember, na een fel gevecht tussen een groep burgers en soldaten van een militaire school. Ze waren opge sloten in cellen en hadden 's nachts automatische wapens horen ratelen, 's Morgens had een soldaat hen ver teld dat 90 Allende-aanhangers wa ren doodgeschoten. De vluchtelingen zeiden dat ze bij de grens waren achtergelaten door de Chileense sol daten „die dachten dat we van koude en uitputting zouden sterven". Na een lange mars waren ze een Argen tijnse patrouille tegengekomen. In Bogota zijn vijf politiemannen gewond en 140 arrestaties verricht bij botsingen tussen de Columbiaan- se politie en studenten en docenten die betoogden tegen de staatsgreep in Chili. De demonstratie was ook ge richt tegen de aanwezigheid in Bogo ta van de Chileense generaal Javier Palacios, die op 11 september de be storming van het presidentiële paleis leidde waarbij Allende om het leven kwam. DEN HAAG Voor de vier gro te steden Amsterdam, Rotterdam Den Haag en Utrecht gaat per 1 oktober een regeling gelden, waarbij hogere aanvullende huursubsidies mogelijk worden waarvan een gro ter aantal mensen zal kunnen profi teren. De huidige regeling komt er op neer, dat mensen met een inkomen van maximaal f20.000 per Jaar een aanvul ende huursubsidie ontvin gen wanneer zij een zesde tot een zevende deel van hun inkomen aan huur moesten betalen. Het maxima le subsidiebedrag was f 105,— per maand. Bij de nieuwe regeling waarvan de details nog niet bekend zijn, wordt het maximale subsidiebe drag f 150 per maand. Dit is medegedeeld na een gesprek tussen een aantal leden van het ka binet en vertegenwoordigers van de vier steden. Tijdens het gesprek werd bevestigd, dat het voorontwerp van wet op de stadsvernieuwing nog dit Jaar zal worden gepubliceerd. Minister Van Kemenade zal dit na- Jaar nog met de wethouders van onderwijs van de vier steden over leggen over onderwijsstimulerings- gebieden. Een werkgroep wordt inge steld om de problemen rond de gees- Ter gelegenheid van de start ke*iJke gezondheid in de grote ste- van de kunst-tiendaagse in Am- sterdam is vanmorgen een mo biel pop-art-monument onthuld. gen °yer verbetering van de wei- Hei oprichten van het monument ^ïjnspianning in stedelijke noodgebie- een 15 meter hoge, opblaas- en- overleg over de typisch bare spijkerbroek ging echter grootstedelijke problematiek tussen met de nodige moeilijkheden ge- vier ste^en en het kabinet zal pe- paard. Tot driemaal toe ging het riodiek worden voortgezet. gevaarte door de knieën. Aldrin werd onevenwichtig LONDEN Edwin Aldrin, die met Neil Armstrong de eerste mens was die op de maan liep, is door de be wondering en de publicteit na zijn historische vlucht met de Apollo 11 volgens zijn eigen woorden "bijna vernietigd". Hij kreeg een zenuw-instorting en zijn vrouw Joan zei dat Aldrin op een gegeven moment zo in de war W3s. "dat ik bang was dat hy zelfmoord zou plegen". In een vraaggesprek voor de Britse televisie zei Aldrin dat de moeilijk heden begonnen toen hy nog in dienst was. "Ik voelde me net een pop aan een touwtje waaraan ze me voor de ogen van de mensen lieten ronddansen. Het kwam zo ver dat ik geen vertrouwen meer had in wat ik deed. Ik sliep niet goed meer en ik werd bang om aan het werk te gaan". PEELING MET FEELING Na de zomer wordt uw huid belaagd door droogte. Het wa pen daartegen heet vochtregu- lerende crème. Door b.v. eerst een peeling te nemen (het ver wijderen van de buitenste dode opperhuidcellen) worden uw schoonheidspreparaten door uw huid dan beter opgenomen. Maak eens 'n afspraak voor een „peeling" wij doen dat met „feeling". stationsweg 38 wn naam in coiffures en cosmetica In Genève is verschil van mening ontstaan over de vraag hoe de Europese veiligheidsconferentie moet worden gehouden. De Oost europeanen willen meteen begin nen met het opstellen van ver klaringen. De Russische leider Brezjnew (foto), die op het ogen blik in de Bulgaarse hoofdstad Sofia verblijft, verklaarde, dat hQ hierover niet met het Westen wil marchanderen PAGINA 9 Marty Feldman vindt zichzelf niet zo komiek PAGINA 5 Revaluatie kost veehouder nog 1.600 gulden PAGINA 7 9 Ned. Herv. Kerk kan financieel wat ruimer ademhalen PAGINA 9 Haags Centraal Station wordt vol gende week geopend PAGINA 15 Feyenoord kan harde kerels in defensie gebruiken PAGINA 17 Schotse pers keek zich de ogen uit op FC Twente PAGINA 19 WANDKASTEN BANKSTELLEN# TA FELS STOELEN.TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: BERKEL RODENRIJS Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur. Vrije toegang Sierteelt op rand afgrond DEN HAAG (ANP) De recente revaluatie heeft een aantal bedrij ven voor siergewassen aan de rand van de afgrond gebracht, nadat een onophondelijke reeks pariteitswijzi- giingen het rendement van een groot aantal bedrijven al had aangetast. Diit schrijft het produktschap voor siergewassen in een brief aan de mi nisters van financiën, van economi sche zaken en van landbouw en vis serij. Het schap zegt met ontsteltenis kennis te hebben genomen van de revaluatie: "de sierteeltindustrie ex porteert circa tweederde deel van haar produktie en is daardoor voor valutamutaties zeer kwetsbaar". Bovendien betreurt het schap het dat de in de troonrede aangekondig de compensatie wegens koersverlie zen voor agrarische produktie niet van toepassing zal zijn op sierteelt gewassen. NETJES AANGELIJND sierlijk, sterk, voordelig of erg luxe. Dat is de basis voor een grote kol- lektie honden- en poezenbandjes. Halsbanden, kettingen, riemen, loop- lijnen, tuigjes en muilkorfjes. REKKEN VOL OM TE KIEZEN. LEIDEIN Voor het goed func tioneren van het openbaar vervoer, en voor de gehele verkeerscirculatie zal het wegenbeloop rondom molen Raaddaad voor honden- en poe- Valk worden gewijzigd. Burge- zenliefhebbers(sters). U bent wel- kom; wy helpen U graag WEEK-AANBIEDING gróóóóte blikken vleesmaaltijd voor poes en hond; prijs per blik 0,74 3 blikken voor maar 1,99 meester en wethouders zullen raad vragen in te stemmen met het plan voor de aanleg van een weg, ten oosten van de molen met daar op aansluitend een baileybrug over de Rijnsburgersingel. De Molenwerf, waarover nu 't ver keer langs de molen gaat, zal vrij gemaakt worden van verkeer en een groene gordel worden, waardoor de historische situatie terugkomt, wat zowel een stedebouwkundige als toe ristische aanwinst betekent. Om verkeer in twee richtingen mo gelijk te maken op de cityring tus sen Lammermarkt en Schuttersveld- Nieuws Rijn 50 Tfn 2 08 24 {0 17 10] weg is het nodig een tweede brug- verbinding te maken naast de Valk- brug, later te vervangen door één LEZERES definitieve brug. kruising Tweede Binnen- Shell spant proces aan tegen Vrij Nederland ROTTERDAM (ANP) Het ver haal in Vrij Nederland over een gefingeerde ramp in het Rijnmond gebied is aanleiding voor Shell Ne derland om een proces aan te span nen tegen het in Amsterdam geves tigde opinieweekblad. Ook zal Shell een klacht deponeren bij de Raad voor de journalistiek. Mr. J. H. R. v. Schaik, president-directeur van Shell Nederland, vindt het verhaal in Vrij Nederland "bijzonder onbehoorlijk". vestgracht—Nieuwe Beestenmarkt— °it heeft hij gezegd in een vergade- DEIN HAAG De consument de marktprijzen bij de slagers altijd profiteert niet mee van de prijsda- wat vertraagd doorwerken, lingen, die zich al sinds half april op de slachtveemarkt voordoen. Dit Als gevolg van de opwaardering ontstaat als zij deze auto's tegen de nieuwe prijzen verkopen, zullen bij passen. Bij andere bedrijven ligt het even- zegt het Konsumenten Kontakt, dat van de gulden zullen in navolging min gemakkelijk. Maar C en A. ver- flvalli; g weer vaar bewolkt jFn, overdag wisselend bew wie buien. Tot krachtig of Pende wind tussen west en "Inlmunitemperaturen rond 12 baxlma omstreeks 17 graden. (Opgemaakt om 12.20 uur) 22 SEPTEMBER 6.25 uur; onder: 18.39 uur. f- 1.05 nnr; onder: 16.37 uur. "ef te Katwjjk te 11.31 uur, te 6.46 cn 19.25 uur. prijsbeweging van rundvlees van Volkswagen en Fiat waarschijn- in ons land onder de loep heeft ge- lijk de importeurs van nog meer nomen. automerken besluiten tot een prijs- Het Konsumenten Kontakt heeft verlaging van ongeveer 2 procent, berekend, dat de gemiddelde markt- De dealers verkeren echter in prijs voor rundvlees van half april het onzekere, of de importeurs genc- tot half augustus daalde met 10,2 gen zullen zijn hen te helpen bij procent. De huisvrouw ging echter tn het doorberekenen van deze ver laagt vandaag toch zijn import- voorraden met 2% procent. Omdat echter lang niet alle goederen Im portgoederen zijn, zal deze prijsver laging niet op elk prijskaartje zicht baar zijn. DAGBLAD WANT le PRUS Lammermarkt zal worden aange past. Er komt een duidelijker situ atie, in de toekomst nog beter door verkeerslichten. Met het gehele plan is f 400.000 ge moeid en B. en W. willen dit be drag ten laste brengen van de be groting van dit Jaar. Voorts vragen zij een miljoen voor het asfalteren van de Burggravenlaan en een deel van de Koninginnelaan, waarmee een begin wordt gemaakt met het isfal teren van busroutes. Leiden loopt met de uitvoering van deze plannen vooruit op maatregelen, die in de nota over het openbaar vervoer in de Leidse agglomeratie De eerste prijs in de puzzel Aktie Bij V. en D. is men nogal boos Natuur is deze week terechtgekomen worden voorgesteld. B. en W. hadden gehoopt dat deze nota reeds als *n gemeenschappelijk stuk naar de ver- Zaken, dat de prijsontwikkeling in die door hen zijn gekocht en betaald voorraden, die al betaald waren met straat 26 in Sassenheim is winnares schillende gemeenteraden was ge- goedkopere guldens. Men overweegt geworden van de Peugeot 104. De gaan, maar alle colleges van burge- prijs zal haar begin volgende week meester en wethouders hebben er worden uitgereikt, nog niet mee ingestemd. de periode Juist méér betalen. laagde prijzen aan hun klanten. ZIJ over het feit, dat de prijsverlaging bij een lezeres van het Leidsch Dag- Het ministerie van Economische zitten namelijk met een aantal auto's, ook moet worden doorgevoerd voor blad. Mevrouw O. Eren, Mercurius- ,aken, dat de prijsontwikkeling in die door hen zijn gekocht en betaald de hand moet houden, heeft gerea- voordat de herwaardering van de gul- geerd met de mededeling dat veria- den een feit was. Zij hopen, dat de zelfs de kwestie aan de Hoge Raad gingen, maar ook verhogingen, van importeurs het nadelige verschil dat voor te leggen. ring van de centrale ondernemings raad op 27 augustus, waarvan Pf»n verslag ls verschenen In "Onder .1e vlam", de bedrijfskrant van Shell Per nis. De heer Van Schalk wil met het proces bereiken "dat dag- en week bladen in de toekomst voorzlchtieer zullen zijn met het bekladden van Ie goede naam van industrieën en het doen van publikaües als deze". D< in Vrij Nederland (11 augustus) be schreven ramp begint met explosies de raffinaderij van Shell in Pernis De persvoorllch tin gsd lenst van Shell verklaarde vrijdag dat men al vorens Juridische stappen te overwe gen een voorstel had gedaan aan Vrij Nederland tot rectificatie. Dit werd geweigerd. Momenteel zijn Juristen van Shell bezig met het opstellen van de dagvaarding. De zaak zal aan hangig worden gemaakt bij de recht bank in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1