Chili CHINA WORDT WELVAREND BRITSE LIBERALEN TEGEN COALITIE Enka Algerije zet emigratie naar Frankrijk stop (ILITAIRE JUNTA: Haiïo, hallo. Denk even mee, win1000gulden In onze september-ronde \k fipartis iet even uiders val bij idio •ixem- Nixon en Agnew in oorlog Inkomsten elfmaal groter dan in 1950 'Een leven in beeld' nieuw bij de AVRO ADVERTENTIE FIAGO DE CHILE (AP) De chef van de Chileen- Btaire junta heeft gisteren verklaard dat aanhangers wijlen president Salvador Allende bezig zijn met het van guerrilla-eenheden en hen ervoor gewaar- wd dat zijn regering zo nodig de binnenlandse oorlog skiaren. Generaal Augusto Pinochet (onder het schilderij), de chef van de Chileense militaire junta, in vergadering met de marinebevelhebber Jose Merino en zijn luchtmachtg ener aal Gustavo Leigh (rechts). pal Augusto Pinochet, chef Junta en opperbevelhebber i leger, verklaarde in een in- ,Op dit moment worden d van plaatsen guerrilla-een- Évormd. Zij treffen hun Itfingen, maar laten zij zich nemen want de verklarin* Ibinnenlandse oorlog behoort ■lelijkheden". uegde er aan toe dat het mi- tafrecht in oorlogstijd voor- ..de zwaarst mogelijke straf- zonodig „zonder aarzeling" rorden toegepast, bet deed zijn uitlatingen in aggesprek met verslaggevers christen-democratische dag- Prensa" dat gisteren voor sinds de coup van 11 sep- Teer mocht verschijnen. de militairen voor het sds 37 jaar de macht in Chili was in de straten on- r merkbaar aan de lange rij- sren voor de kapperswinkels, heeft weliswaar geen offi- ïcreet over de haardracht irdigd, maar patrouillerende lieten overduidelijk blij- lang haar en baardgroei niet wordt gesteld. inkse jongeren hadden onder Allende hun haar laten en hun baard laten staan Iging van Fidel Castro's Cu- "las. die onder de tafel heel ;en zwarte prijzen hadden t, verlaagden hun prijzen sg met de helft bot zelfs twee onder het door de junta pde prijsplafond te raken zich geruchten de ronde gedaan dat drie winkeliers Dodgeschoten wegens het be- van woekerprijzen. Deze ge- mlsten echter kennelijk PL lilaire junta in Chili heeft lek over de „illegale da- de regering-Allende aange- waarin „ongelooflijke din- ien staan. Volgens admiraal «ibio Merino, lid van de Jun- ïhet ingrijpen van de strijd- niets gemeen met een i. Chili, zo zei hij was n bevrijd van „mislukte dse doctrines", die de Chi- Egen elkaar opzetten. In zijn woensdag nog 53 ar- verricht en 60 wapens in nomen. lal Jose T. Merino Castro, de Junta, verklaarde in Val- tegen verslaggevers dat het gaat over schandalen en van de regering Allende. a niet gemachtigd om hier te zeggen", aldus Castro, het boek zal ongelooflijke bevatten. Zo kan ik, zon- Woensdag hebben tien tanten zich toegang ver- de studio's van Radio l;r? in Parijs. Zij probeerden 1 de microfoon meester te !zelf te gaan uitzenden, zo toctionarissen van het ra- 1 Meegedeeld. fagers, leden van de recht- Actiegroep", werden - io°r het personeel van de Mjar buiten gewerkt. Nie- gewond. der namen te noemen zeggen, dat wij bij een huiszoeking in de woning van een voormalige functionaris van deze provincie 145.000 dollar hebben aangetroffen, welke hij naar het "iiiitenland wilde overhevelen zon der zich er iets van aan te trekken da t de mensen die hem hadden ge kozen van honger stierven". FRACTIE-LEIDER OP CONGRES WASHINGTON De Ameri kaanse dagbladen schrijven de aanhoudende geruchten over een op handen zijnd aftreden van vice-president Spiro Agnew toe aan de onmiddellijke om geving van president Nixon. De al lang voelbare spanning tus sen Nixon en Agnew heeft plot seling de vorm van een nauw verholen guerrilla aangenomen na het bericht van dinsdag in de Washington Post, toegeschre ven aan een vooraanstaand Re publikein, dat de vice-president voor 99,5 procent zeker zeer bin nenkort zou aftreden. De categorische ontkenning van dit bericht door Agnews woordvoerder staat in merk waardige tegenstelling met het hardnekkig stilzwijgen van het Witte Huis. De direct betrokkenen in bel ie kampen onthouden zich van commentaar, maar Agnews vroe gere woordvoerder Victor Gold beschuldigde openlijk Nixons naaste medewerkers Meivin Laird en Alexander Haig ervan ie bron te zijn van alle geruch- «n over de vice-president. „Het s berekenend van het Witte Tuis om de zaak-Agnew in de >elangstelling te houden. Dat eidt de aandacht af van Wa- ergate". LONDEN (UPI) De Britse Libe rale partij, een politieke dwerg die Southport. Hij meende dat de libera- de laatste tijd een snelle groei door- len, na 50 Jaar politiek buiten spel maakt, sluit de mogelijkheid van geweest te zijn, nu een reële kans een coalitie met een van de twee maken aan de macht te komen, grote partijen, de Conservatieven „De kiezers hebben stierlijk ge en de Socialisten, volledig uit. Dit noeg van zowel de Conservatieve als heeft de fractieleider van de Libe- de Labour-partij. „Een ding wil ik ralen in het Lagerhuis, Jeremy goed duidelijk maken", aldus Thorpe Thope, gisteren gezegd op het Jaar- tot de 1200 afgevaardigden. „We zijn niet van plan op de wip te gaan zit ten. We willen de kans hebben onze politiek onverdund uit te voeren. Eindelijk hebben we de kans om aan de macht te komen". De Liberale partij was rond de eeuwwisseling de grootste politieke macht in Engeland, maar staat LONDEN (AP) In de entree van sinds de eerste wereldoorlog buiten een boutique aan de modieuze Lon- spel. Het huidige congres vergadert dense King's Road is vanmorgen in een jarenlang ongekende overwin- vroeg een bom ontploft, zo heeft de ningsroes, dankzij vier overwinnin- politie bekend gemaakt. De boutique gen bij tussentijdse verkiezingen, ligt pal tegenover een kazerne van grote stembuswinst bij plaatselijke het Britse leger. Vier personen, naar men aanneemt nek-u. voorbijgangers, liepen verwondingen tie ven congres van zijn partij in waarmee de Conservatieve regering j-i j- wilde stakingen wilde uitbannen; - hulp bij hypotheekverlening aan Jonge echtparen die een huis willen kopen. Opgelet, 'n lastig vraagje deze keer. Hij piept als-ie over de ruit glijdt. En hij zwelgt vocht. Van z'n soort genoten is hij de énige waarin geen gaten vallen. Nou? Om 't gemakkelijk te maken: z'n oranje grote broer heet Enka Vloerdoek en z'n blauwe zusje EnkaWissewas. En hij treedt meestal op met de Enka spons. Als glazenwassers duo haha. Nog geen idee? Jammerjammer.Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant. Dagdag. Weet u 't? Dan voor i oktober uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- merk mèt®. Precies als hieronder. Merken zonder® tellen niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slag zinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met iooo gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-stickef. Enka Postbus 6o Arnhem. Slagzin: Een spet.e drup, een drop. Het •ponsdoekje neemt Bom ontploft in boutique Na moorden in Marseille op en moesten naar een ziekenhuis recente peiling de llberaten worden vervoerd De politie verklaar- mt de conservatieven 30 pro- de dat er niet was gewaarschuwd cent en labour 37 procent. verkiezingen dit voorjaar en een land „de veiligheid en waardigheid _.i -nek positie met de conserva- garandeert van de meer dan 700.000 de opiniepeilingen. Een Algerijnen die reeds in Frankrijk ALGIERS (AP) Algerije heeft aangekondigd dat het alle emigratie naar Frankrijk zal opschorten tot dit geld dat zij naar het moederland werkzaam zijn. sturen is van enige betekenis voor de Algerijnse economie. Hoewel er altijd een ondertoon van racisme in Frankrijk merkbaar is ge- Thorpe leidde hieruit af dat de kiezers kennelijk bereid zijn de libe ralen een kans te geven. „We zijn getuige van niets minder dan de we dergeboorte van de Liberale partij". Op het partijcongres zette hij het economische programma uiteen dat ^Vachten die ageren te^n bïtere bë onder voorzitterschap van president Houari Boumedienne, volgt op een uitbarsting van racisme in Frankrijk met als directe aanleiding de moord op een Marseillaanse buschauffeur door een Algerijnse arbeider. Het be sluit veroordeeld ook de „duistere voor de ontploffing, de tweede die zich binnen tien dagen in Chelsea heeft voorgedaan. Carl Gustaaf bestijgt de troon STOCKHOLM De nieuwe ko ning van Zweden, de 27-jarige Carl Gustav, heeft tijdens een kleurrijke pond (195 gulden) voor een plechtigheid in het koninklijk paleis uriSe werkweek; in Stockholm de eed van trouw afge- een uimimum ouderdomspensioen legd en heeft daarmee formeel zijn van pcmd '112 gulden) voor een zaterdag gestorven grootvader Gus- echtpaar (is nu 10,50 pond) taf Adolf opgevolgd. - een nieuw systeem van loonbelas- De Jonge koning noemde zijn naam ting gebaseerd op individuele be en titel als .Koning Carl XVI de hoeften; Zweedse koning". Hij werd niet ge- - afschaffing van de door de vakbe- joen buitenlandse arbeiders die in het vuur recentelijk aangewakkerd door de eisen van extreem rechtse groeperingen tot inperking van de immigratie en stringentere controle op de reeds aanwezige gast-erbeiders. Het incident in Marseille heeft tot stormachtige protesten geleid in het gebied, waar zich veel Algerijnen hebben gevestigd. de liberalen zullen uitvoeren als aan de regering komen. Het pro gram behelst ondermeer: - Een wettelijk minimumloon van trekkingen tussen Frankrijk en Al gerije, en zelfs tussen de derde we reld en Frankrijk". In de verklaring wordt de zelfbe heersing van de arbeiders geloofd, die niet hebben gereageerd op provo caties Ook wordt lof toegezwaaid De AVRO-tv brengt morgen om 21.40 uur via Nederland II voor het eerst het programma „Een leven in beeld" op het scherm. Het program- aan de kritiek die in Frankrijk zelf ma> waarin bekende Nederlan- kroond omdat men deze traditie in weging fel bestreden wet op de ar- Zweden heeft gebroken. beidsverhoudingen in de industrie, is geuit tegen de opleving van racis me. De Algerijnen vormen een belang rijke groep onder de bijna drie mil- Fr ankrijk voornamelijk werkzaam zijn in laagbetaalde, smerige der de hoofdpersoon zal zijn, wordt gepresenteerd door Sonja Barend. Mensen die, deze hoofdpersoon ken nen maar allang het contact met hem of haar hebben verloren, ko men over het leven van deze per- PEKING Voor het eerst sinds 'a:nge tijd heeft de Volksrepubliek China door middel van krant, radio on televisie een globaal overzicht gegeven van de Chinese economie en de stand van zaken bij de industrie. Volgens politieke waar-nemers moet deze "blik in eigen economische keu ken" worden gezien als voorbereiding op het komende Chinese Volkscon gres, waarop waarschijnsijnlijk eco nomische problemen zullen worden behandeld. Weliswaar bevat het glo bale overzicht weinig concrete cij- icrs, maar toch zijn bepaalde gege vens van belang voor alle landen die met het "ontwikkelingsland" China handelsactiviteiten onderhouden. In het economisch overzicht wordt allereerst vastgesteld dat de land bouw er bestaan naar schatting 75 000 volkscommunes in de Volksre publiek ook in de toekomst de rug- gegraat van de economie van China zal vormen. Alle andere economische behoeften moeten zich daar aan on- oergeschikt maken. De ontwikkeling van de lichte en zware industrie blijft acrhalve van secundair belang. Werd m 1949, het Jaar van de communis tische machtsovername, 110 miljoen tor granen geoogst, in 1972 bedroeg de opbrengst 240 miljoen ton. In het zelfde tijdsbestek groeide de staal- pioduktie van 160.000 ton tot 23 mil joen ton. Eijna de helft van de in totaal 2000 districten in het land beschikt op dit moment over een eigen kunst- mestfabriek, welke de helft van de ot nodigde hoeveelheid synthetisch ammoniak produceert. Tweederde van alle districten heeft eigen cementfabrieken, die eveneens vijftig procent van de behoefte voor iiun rekening nemen. In meer dan negentig procent van de districten vervaardigt men zelf de landbouw machines, terwijl zich in elke provin- c.'e. in iedere stadstaat en iedere autonome regio op zijn minst een kieine hoogoven bevindt. De jaarlijkse inkomsten van de staat zijn elfmaal zo groot als in de eerste jaren na de communistische machtsovername. Reeds begin 1965 kon de Volksrepubliek de laatste sellulden ten opziohte van de Sow- jet-Unie afbetalen. "De staat heeft noch in het binnenland noch aan het buitenland schulden meer", aldus het overzicht. "De Volksrepubliek is daardoor een socialistisch land met een ontluikende welvaart geworden". Als bijzondere prestaties op het ge bied van de techniek worden in het economisch overzicht genoemd de bouw van een stoomturbine-genera- toi met een vermogen van 125.000 ki lowatt waarbij gebruik wordt gemaakt van waterkoeling, de aanleg van de grootste brug over de rivier de Jangt- se met een lengte van 6.5 kilometer, de ontwikkeling van atoom- en wa- tex-stofbommen en de lancering van aardsateüUeten. Grote successen wer den tevens geboekt bij de ontwikke ling van kernenergie voor vreedzame doeleinden, van laserstralen, van stj aalmotoraandrijving en van de ekctronica. Tenslotte is het Chinese volk tegenwoordig niet meer afhan kelijk van de invoer van aardolie. De Volksrepubliek is dit jaar zelfs be gonnen de uitvoer van petroleum in kieine hoeveelheden ter hand te nonen. soon vertellen. De formule van het programma is van Amerikaanse af komst. De VARA bracht een derge lijk programma enkele Jaren gele den op het scherm onder de titel „Dit is uw leven" Gert en Hermien uitgebreid Het duo Gert en Hermien is uitge breid. De cabaretière Claire Am- mann, die al enige tijd aan het ge zelschap van Gert en Hermien is verbonden, gaat met Hermien een nieuw duo vormen. Ze zullen optre den en platen maken onder de naam "Claire en Hermien". De eerste plaat van het duo komt volgende week uit. Hierop staan ,Kom pluk de roos," en „De oude vuurtorenwachter", een tekst van Gert zelf. Claire en Hermien bren gen een repertoire dat doet denken aan de Selvera's. Het duo heeft al enkele keren sa men opgetreden, hetgeen een succes was. Claire en Hermien zijn op de buis voor het eerst te zien in de speciale Gert en Hermlen-show, die eind no vember wordt uitgezonden. Gert zegt: „Claire is een prachtige aanvulling van onze show. Want het een en ander betekent natuurlijk niet dat Hermien en ik met zingen zouden stoppen. Onze shows, waar mee we het land doortrekken, wor den gevuld met zowel Claire en Her mien als Gert en Hermien" Bloedtransfusie voor zieke zesling Chinezen voor de etalage van een schoenwinkel in Sjanghai. In de Volksrepubliek zijn vrijwel geefi buitenlandse goederen meer verkrijgbaarmaar er is een grote voorraad Chinese produk- ten: kleding, speelgoed, klokken, horloges, radio's, stoffen, cosmeticamuziek-instrumenten en duizenden andere artikelen. DENVER Een team artsen en verpleegsters vocht gisteren om de longziekte onder controle te krijgen die de levenskansen van drie der overgebleven vfjf kinderen van de zesling-Stanek bedreigt. Het kleinste van de zes kinderen, een meisje, overleed dinsdagnacht aan dezelfde ziekte. Artsen van het Colorado General Hospital verklaarden dat de toestand van Catharine, het overgebleven meisje, te wensen overlaat maar langzaam vooruit gaat nadat zy voor 100 procent nieuw bloed heeft gekre gen. Een van haar broertjes, Nathan, maakt het ook niet al te best Het eveneens met ademhalingsmoeilijk heden kampende jongetje heeft ech ter slechts een gedeeltelijke bloed transfusie gekregen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9