SUMMA Aflevering 3 is nu uit! ..SUMMA ulden kwijt „Glamour Look" bij Frank Covers Nieuw schooltype l BEN (EEN) PARLEMENTARIËR IN HART EN NIEREN [ijk schold heil zeker 5 miljoen Variaties op de Verschil van mening binnen het IVN over prijzen actie Natuur Drie branden in Veendam schade 2 ton Jeugd bende groef bij Yaassen netwerk van holen mervoorzitter Vondeling: Ongemerkt bouwen aan een waardevol bezit... ncyclopedie en Woordenboek in weekafleveringen.In kleur. bezittingen van Compana I Venezuela Limited. Hij liet Bidden of de werkelijke waar- dient als grondslag voor de Ibelasting) hoger of lager is. ilijk is echter de verkoopwaar- HAAG Tenminste 35 miljoen gulden heeft het vo- abinet kwijtgescholden aan Shell. Maair vermoedelijk iet om een groter bedrag. Het tweede-kamerlid Van (PPR) suggereerde gisteren, dat het wel honderd kan zijn. secretaris Van der Stee (Fi- maken van de kwijtschelding en de heeft het bedrag van 35 kapitaalbelasting toch te betalen, ulden genoemd. Het betreft PvdA-woordvoerder De Vries was het ,pitaalbelasting die de Vene- met staatssecretaris Van der Stee dochter van Shell zou moe- eens, dat de nieuwe regering niet op .n als zij verhuist van Ca- een toezegging van de vorige kan te- rugkomen.Wel vond hij dat de Ka mer het wetsvoorstel zou moeten ver werpen. PPR-kamerlid Van Gorkum meen- hij zei er meteen bij, dat de, dat Shell „vlucht" uit Canada, afgeleid van de boekwaarde ■■jL J [aar Nederland. Ie „nieuwshonger" van Van bevredigen onthulde icretaris Van der Stee dit be- Prinses Beatrix en prins Claus bekijken een uit hout gesneden bekertje, dat de prinses kreeg van schaapsherder P. Mot tijdens het werkbezoek van het prinselijk paar aan Drente. AMSTERDAM Er zijn in Ne derland nog genoeg Jonge modieuze vrouwen, die wel iets voelen voor de nieuwe "Glamour Look". Vandaar blik ook in hippe Par ij se en Londen- se boetiekjes zo goed doen. Frank Go vers, die een paar Jaar geleden zo veel sukses met zijn Nic- HOOFDDORP Minister van wikkeling van andere talenten da.-n omdat daar vanaf 1 oktober vennoot- Kemenade van Onderwijs en Weten- intellectuele en technische, schapsbelasting betaald moet worden, schappen heeft gisteren in Hoofddorp De bewindsman deed een beroep In een motie vroeg Van Gorkum om bij de opening van een samenwer- op de creativiteit, de inzet, het en- een speciale commissie, die zou moe- kingsschool een schets gegeven van thousiasme en de kennis van zaken ten inventariseren welke maatrege- algemene uitgangspunten voor de van onderwijzers, kleuterleidsters, len in het buitenland worden getrof- nieuwe basisschool voor alle kinderen besturen en ouders. „Omdat anders fen of van kracht zijn ter beteuge- van 4 tot 12 Jaar. In zo'n school de noodzakelijke vernieuwing niet zal nenlijk hoger dan de boek- ling van het vluchtverschijnsel. wordt de nadruk gelegd op individuele slagen," meende hij. „Het gaat niet Minister Van Agt van Justitie vond ontwikkelingsfasen, capaciteiten en om een hobby van mij, maar om de motie „volstrekt overbodig*Hij behoeften van de kinderen. onderwijsvoorzieningen voor uw kin- betoogde, dat het hier gaat „om Klassen zullen niet meer bestaan deren, die hen beter in staat moet en het zitten blijven is afgeschaft stellen aotief bij te dragen tot een Kinderen uit alle milieus krijgen de- meer leefbare en rechtvaardige we- zelfde kansen om zich te ontwikkelen, reld", aldus minister Van Kemenade. Ruime aandacht wordt op de nieuwe in de samenwerkingsschool in de basisschool geschonken aan de ont- dat de Amsterdamse mode-ontwerper key Trend-confectie had, beperkte Frank Govers het heeft aangedurfd zich niet tot de proto-types. zoals Jurkjes met klokrokken, geaccen tueerde tailles en hoog Ingezette korte mouwtjes, maar lanceerde ook feestelijke cocktail-tuniekjurken in de kimonolijn. Creaties die hij giste ren tijdens de najaarsshow in zijn boetiek in de Amsterdamse Kalver- straat afwisselde met fraai gebor duurde avondjurken van Thailandse zijde. Frank Govers, is één van de wei nige Nederlandse couturiers, die al zijn ontwerpen laat confectioneren. Met als gevolg dat zijn mantels op ongeveer f 400.— en zijn Jurken op zo'n f 200,- tot f 500,- komen. «jrganger van staatssecretaris rStee, mr. W. Scholten, heeft ember van het vorige jaar iricht, dat er geen kapitaalbe- een handreiking aan een Nederland- ose vennootschap en dat er van een betaald behoefde te" worden slintee ontvluchting geen sprake fenezuelaanse dochter zich in was"- verzette zich tegen de sug gestie, dat er bij deze zaak „gefoe zeld" is door de regering. nd zou vestigen, rengen van deze buitenland er van Shell onder het Ne- vennootschapsrecht is orpen aan goedkeuring van Naar aanleiding van sontwerp waarin deze goed- wordt geregeld is van tal iten in de Tweede Kamer be- emaaèt tegen de kwijtsohel- De leiding zelf is overigens niet rig aan een beslissing van de De Kamer kan het dou- aan Shell alleen voorkomen dochter de toegang tot Ne- te weigeren. WD-kamerlid Koning gaf overweging geen gebruik te om voor de komende koude maan den een complete collectie Marilyn Monroe-Jurken en Rita Hayworth- J assen te lanceren. Kleding voor uit gesproken types in de romantische 1950-stiJl. Daartoe behoorden uiteraard ook de zwarte oma-jurkjes van crêpe de 15.000 scholen, 69.000 leerkrachten en chine en andere droefgeestige zij de- 1,9 miljoen kinderen zijn betrokken. achtige stofjes, die het op het ogen- )ed achter arbekken Usselmeer IAAG De drinkwatervoor- Noord-Holland komt in its niet met spoed de aanleg 1 wordt genomen van het Dsselmeer-spaarbekken. Westerterp meent daar net de aanleg haast moet Het werk zal voor 1980 klaar kunnen terp deelt dit mee in ant- Kamervragen. Het spaar- fordt aangelegd tegen de m—Lelystad en heeft van ongeveer twintig kilometer met een nuttige an tenminste 65 miljoen ku- ter. Vanuit het bekken n dubbele transportleiding hkhuizen en het duingebied Etricum aangelegd. Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gébracht aan verschillende Nederlandse onderdelen, die meedoen aan de NAVO-oefening "Big Ferro". De prins -moest daarbij af en toe een hindernis nemen zoals dit hekje met prikkeldraad. wijk Graan voor Visch in Hoofddorp participeren de katholieke basis school „De Kleine Wereld" in Leimul- den en een openbare school van Hoofddorp. Een protestants-christe lijke school is in hetzelfde gebouwen complex ondergebracht en werd maandag Jongstleden officieel ge opend. Minister Van Kemenade ging op de plaatselijke samenwerking niet in. Hij noemde bet gebouw een mooie en praktische school en bepaalde de aandacht verder bij experimenten voor een nieuwe basisschool, een ver nieuwingsproject, waarbij ongeveer VEENDAM In Veendam hebben de afgelopen nacht drie branden ge woed die een totale schade van twee ton hebben aangericht. Veertig tot vijftig brandweerlieden zijn de hele nacht in touw geweest .De politie denkt aan brandstichting. Er ging een kapschuur van land bouwer J. Tepper in vlammen op. Een partij stro, een combine, drie landbouwwagens en werktuigen gin gen eveneens verloren. Schade f 125.000.-. Ook een kapschuur van landbouwer Bentum stond na mid dernacht in lichterlaaie. Vijfentwin tighonderd balen stro en hooi, drie landbouwwagens, gereedschap en een bagagewagen werden door het vuur verwoest. Schade f 75.000. Het woongedeelte kon behouden blijven. Tenslotte brak brand uit in een onbe woonde woning. De brandweren van Veendam en Wildervank verrichtten de blussings- LEIDEN Binnen het Instituut, voor Natuurbeschermingseducatie en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten heersten menings verschillen over het besluit om zich te distantiëren van de puzzelactie Natuur", georganiseerd door 48 r.'gionale dagbladen waaronder het Lc idsoh/Alphens Dagblad. De "achterban" van het IVN bij voorbeeld is niet onverdeeld enthou siast over het bestuursbesluit. Uit verschillende provincies is al om een toelichting gevraagd. Binnen het be st vur zijn de standpunten ook ver deeld. De voorzitter van het IVN, de uit Ltiderdorp afkomstige heer H. Wals voelt er persoonlijk het meeste voor om wel door te gaan met de actie. Hij vindt de samenstelling van het prijzenpakket wel "hoogst ongeluk kig", maar- hij meent dat het IVN met de opbrengst meer goeds had kunnen doen dan er door de prijzen aan het milieu wordt gedorven. Vooral voor het personeel dat in vaste dienst is, en dat er op gere kend had dat zij voor hun activitei ten een wat ruimere financiële arm slag zouden krijgen is het bestuurs besluit een teleurstelling", zo zei vanochtend de heer Wals. Volgens hem is er binnen de Stichting Actie Natuur een aantal zaken fout gegaan. Zo werd het IVN volkomen verrast door het besluit van de Waddenzeevereniging en het W ereldnatuurfonds om zich terug te trekken. De samenstelling van het prijzenpakket was een even grote "De betrokken organisaties hebben in april al bezwaar gemaakt tegen het beschikbaar stellen van 'n puto", aldus de heer Wals, "maar desondanks is men achter de scher men toch doorgegaan. Het is schan dalig dat ons die informatie is ont houden". Volgens de heer A. van der Most van Spijk, bestuurslid van het werk comité van de Actie Natuur is er over de aard van de prijzen des tijds niet gesproken. Bij de intro ductie van de actie voor de pers is uit vragen al duidelijk geworden dat het om auto's als prijzen zou gaan. Toen de "begunstigers" daartegen bezwaren uitten is door het bestuur een regeling getroffen die het moge lijk maakte dat de auto's als ze uoor de prijswinnaars niet zouden worden geaccepteerd zouden worden geschonken ten behoeve van de wijk verpleging. Te koop in de boekhandel, kiosken, supermarkten en warenhuizen. VA ASSEN De politie heeft een Jeugdbende ingerekend die in de bos sen een netwerk van holen had ge- sen een netwerk van holen had ge graven. In die holen werden gestolen luxe goederen bewaard. Het ingrij pen van de politie stak een stokje voor het plan om mensen met brand bommen geld af te persen. Het twaalftal Jongens van 14 tot 18 jaar noemen het holenstelsel "klein Vietnam". De politie vond er onder andere een complete stereo-installa tie. Dinsdagnacht werden al vier kanpen by een inbraak in een Mavo in Vaassen in de kraag gegrepen. Dat er een eind kwam aan het uit z'n krachten gegroeid spelletje was voor het "holenvolkje", dat zich na het werk of school onder de grond begaf, wel zo gezond, want het gan genstelsel stond op instorten. De totale waarde van de gestolen spullen bedraagt enkele tienduizen den guldens. Tot nu toe is alleen een 18-Jarige Jongen in de cel gezet. De anderen werden terug gestuurd naar hun ouders. lAAG "Er zijn mensen in waarbij ik soepeler moet we ministers en staatssecretarissen. Voof hen is het eigenlijk nog een klein beetje meer van kracht omdat zij hier gast zijn". De herkozen voorzitter van de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling vindt dat zij wel even tijd mogen hebben om te wennen. Tijdens het vorige parlementaire jaar nam hij zowel Van Kemenade als Lubbers, in bescherming tijdens hun maiden speech (eerste toespraak) en ver bood hij Kamerleden tussenbeide te komen. Beide keren betrof zijn in grijpen interrupties uit de progressie ve hoek. Het is hem niet kwalijk ge nomen blijkens de stemming waar bij hij de steun op de voordracht kreeg van 110 van de 125 aanwezi ge Kamerleden. Hij gaat nu zyn tweede Jaar in als voorzitter. Vermoedelijk met minder strubbelingen dan vorig Jaar. Toen hij koud twee weken voorzitter werd geattaqueerd over het feit dat hij in Utrecht na een demonstratie tegen het Amerikaanse ingrijpen in Hanoi met o.m. oud minister Klompé, de menigte toe sprak. Vondeling kan over het feit dat Wiegel dit een schending van de neutraliteit van het Kamervoorzitter schap noemde nóg kwaad worden. "Mij was verteld dat alle grote jartijen meededen. Pas zaterdag- ichtend hoorde ik dat de VVD er niet bij was. Er bestond geen enkele reden om mij daarover te kapittelen. Ik vond het niet sportief. Ik heb er geen enkele spijt van, net zo min als van mijn forse typering van Nixon. 'Een Kamervoorzitter moet beoor deeld worden op zijn werk hier. Als ik naar mijn voorgangers kijk, dan denk ik aan Kortenhorst, die elke dinsdagmorgen een artikel in de Volkskrant schreef over actueel po litieke zaken." Zélf houdt de huidige Kamervoorzit ter zich buiten de partijpolitieke dis cussies. Parlementariër Wat trok hem in het voorzitter schap? Ik ben in hart en nieren parlemen tariër en het functioneren van het parlement gaat mij ter harte. Daar bij kwam dat de grootste partij een voorzitter moest leveren en daar nfcmt men doorgaans iemand voor die al wat langer mee loopt," zegt hij bescheiden. "Ik wist dat het Ka- mervoorzitterschap zou meebrengen dat ik niet partijpolitiek zou kunnen blijven functioneren, zoals ik dat al 27 Jaar had gedaan." In de voorzitterkamer met boven het bureau een goed portret van de koningin en elders aan de wand een geschilderd portret van zijn voor ganger Van Thiel praat hij over de vergadertrant van de Kamer. Hij be treurt het dat het interrumperen steeds meer toeneemt. "Ik heb het zelf ook wel gedaan, maar dan één of twee zinnen en niet meer. Een interruptie moet snel en flitsend zijn en niet het uitdragen van een eigen standpunt. Ik ben van plan om ts proberen daar met zachte hand eni ge vorm in te brengen. In het Duitse parlement moet men aan de voorzit- er toestemming vragen om iemand te mogen onderbreken. Zover hoeft het hier niet te gaan, maar het moet wel een kwestie van good sportman- fhip zijn. Allereerst brengt de gewo ne beleefdheid mee dat de betrokke ne eerst zijn zin af moet kunnen ma ken. Vervolgens, als een ander al bij de microfoon staat, zal men zijn beurt af moeten wachten." Details Een probleem waar de Kamer steeds meer mee te kampen krijgt is dat er te veel details ter sprake ko men in de Algemene Vergadering. Minister Lubbers was bijvoorbeeld na ziia eerste debat oprecht teleur gesteld dat er geen beleidsdiscussie, maar veel meer gedetailleerde ant woorden van hem werden verwacht. Vondeling ziet dat gevaar ook zeer goed. "In de Kamer zouden al leen de hoofdpunten naar voren moeten komen plus de feiten die pas bekend werden tussen het eind verslag en de behandeling" vindt hij. "Helaas is het zo dat te veel Ka merleden de zaak pas op het laatst heel goed bestuderen. Dan vinden ze nieuwe feiten, die leiden tot reek sen nieuwe opmerkingen. Ik zou er erg voor zijn om zoveel mogelijk dingen naar de openbare commissie vergaderingen over te hevelen. Het is merkwaardig dat er zo wei nig gebruik wordt gemaakt van ar tikel 31 van het reglement van orde, waardoor wetsontwerpen in de open bare commissievergaderingen kun nen worden onderzocht. Als we daar meer gebruik van zouden maken, zouden alleen principiële zaken in de Kamer komen". Sluiting Met zijn oud-collega van de Eerste Kamer M. de Niet Gzn. is hij het roerend eens om de sluiting van de Staten-Generaal simpeler te doen en op een later tijdstip te houden. "We hadden dit Jaar bijvoorbeeld maan dag nog een openbare commissie- vergaderin gwillen houden. Iedereen kón, maar het mocht niet, omdat de Kamer was gesloten. Persoonlijk ben ik voor e ensimpele sluiting op 11' uur. We zijn hierover voortdu rend in correspondentie met 't mi nisterie van Binnenlandse Zaken". Verlanglijstje Er zijn veel dingen die hij wel anders en béter wil. Er ligt nog een lijstje van 12 punten bij de com missie werkwijze Tweede Kamer. Alles vraagt tijd. Waar de Kamr- voorzitter zich vorig Jaar echter on middellijk op heeft gestort, is het taalgebruik. Zijn streven naar duide lijker en simpeler taal begint ziln weerslag al te vinden. In zijn eigen partij De PvdA heeft hij zich alleen verkiesbaar ge steld in (en werd hij ook gekozen voor) het congrespresidium. "Dat is geen politieke functie", zegt hji na drukkelijk. De leiding van de Kamer blijft dus ook dit Jaar in ervaren en neutrale handen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7