VOOR IEDER. KIND;' „GELIJKE KANSEN „Welke bloembol bloeit waar?" Proeven in Amerikaanse tuinen geven antwoord op vraag: STREEK <-• DONDERDAG 20 SEPTEMBER LEIMUIDEN Minister dr. J. A. van Kemenade van On derwijs en Wetenschappen heeft gistermiddag de nieuwe basis school in Leimuiden officieel geopend. Tijdens de openings bijeenkomst gaf hij een schets van het experiment nieuwe ba sisschool zoals dat volgend jaar augustus op tien scholen in ons land van start gaat. Hierbij zijn kleuter- en basisonderwijs vol ledig geïntegreerd. De minister noemde het experiment een gigantisch vernieuwings project dat niet in één dag gerealiseerd kan worden omdat voor de totstandkoming ervan huip van alle betrokkenen onontbeerlijk is. Dat het project trouwens van enorme afmetingen is, illustreerde de ■minister aan de hand van een opsomming: bij het project zijn on geveer 15.000 scholen. 70.000 leerkrachten en 2 miljoen kinderen betrokken. Door Wim Wirtz Foto Wim Dijkman Een belangrijk aspect van deze geintegreerde vorm van kleuter- en basisonderwijs zag Van Kemenade ln de gelijke ontplooiingskansen die leder kind door de nieuwe basis- scshool zal krijgen. Tot dusver, zo zei de bewindsman, is het zo dat veel kinderen uit verschillende sociale miieu's geen gelijke kans hebben op deelneming aan de verschillende vormen van voortgezet en hoger on- drrwijs. In de reeks van redenen waarom oi een samensmelting van kleuter en basisonderwijs is besloten noemde Van Kemenade o.m. het feit dat de Cvtrgang van het kleuteronderwijs naar het lager onderwijs een be lemmering vormt voor de continue ontwikkeling van de leerlingen om- cat die overgang uitsluitend bepaald wordt door de kalenderleeftijd. Ook vond hij dat het systeem van leer- socfjaarklassen niet voldoende tege moet komt aan de individuele ont wikkelingsmogelijkheden van de leer lingen. De bewindsman zei voorts dat hij een te sterke opsplitsing in vakken niet in overeenstemming achtte met net wereldbeeld van de kleuter en van het lagereschoolkind. Daarom bepleitte hij een herbezinning op de leerinhoud van het onderwijs in het kader van een planning van de 'eerstof op langere termijn. Individueel Het vernieuwingsproject heeft o.a. tot uitgangspunt dat de nieuwe ba sisschool bestemd is voor alle kinde ren van 4 tot 12 jaar. In de school zal de nadruk komen te liggen op in dividuele ontwikkelingsfasen, capa citeiten en behoeften van het kind. ïn deze structuur zullen daardoor ook geen klassen meer bestaan, 'c-rwijl het zitten blijven wordt af geschaft. De minister zei ruime aan dacht te willen schenken aan andere dan alleen intellectualistische of technische talenten by het kind. Aan het slot van zijn toespraak deed de minister een beroep op de betrokkenheid van onderwijzers, kleuterleidsters, besturen en ouders om het experiment van de nieuwe basissohool te laten welslagen. "Het gaat niet om een hobby van mij of van het departement, maar om de on ucrwijsvoorzieningen voor uw kinde ren, die hen beter in staat moeten stellen een actieve bijdrage te leve ren tot een meer leefbare en recht vaardige wereld". Burgemeester Breen feliciteerde het U stuur van de Stichting R. K. On to wijs voor Leimuiden e.o. met de totstandkoming van het nieuwe ge- ociiW, temeer, zoals hij zei, omdat de kraan nu is dichtgedraaid en de scholenbouw op de tocht is komen te staan. Breen leverde ook kritiek op net financieel beleid zoals dat (nog» door de regering met betrekking tot het onderwijs wordt gevoerd. Hij zei o.m. dat de gemeenten door de on toereikende normbedragen die in De K: ag worden gehanteerd, dik tekort kt men aan financiën om ook voorzie ningen op ander gebied te realiseren. Flexibiliteit Het hoofd van de nieuwe school, J. Geijsel, ging uitvoerig in op wat het onderwijs in deze maatschappij be hoort te zijn: "Een wereld van en .ooi het kind". Geijsel meende dat de nieuwe school alle flexibiliteit heeft die nodig is om aan de eisen van het geintegreerde kleuter- en ba sisonderwijs te beantwoorden. Ook meende hij dat er flexibiliteit moet zijn in de leerstof en differentiatie in de kennis- en keuze-opdracht. Hij zei voorts dat de school niet meer is geïsoleerd van het maatschappelijk itven en meende evenals de minis ter dat daardoor vooral ook de ouders grote aandacht zullen moeten besteden aan het onderwijs dat-door hun kind gevolgd wordt. Tr de nieuwe scholengemeenschap De Kleine Wereld", zoals het Lf imuidense complex is gedoopt, wordt nu al een vorm van onderwijs gegeven die inspeelt op de gedachte va.n geintegreerd kleuter- en basis onderwijs. Ofschoon de voorzitter \an het schoolbestuur er gisteren bij de minister op heeft aangedrongen de nieuwe school deel te laten uitma ken van de tien scholen waarop met het experiment zal worden begon nen, valt nog met geen zekerheid te zeggen of de school, die uniek van bouwvorm mag heten, daarvoor in nnmerking komt. Wei staat vast dat Leimuidens nieu we basisschool (bouw- en inrich tingskosten acht ton) in elk gevai weinig praktische moeilijkheden zal ondervinden wanneer het experi ment in een wettelijke regeling wordt vastgelegd. Minister Van Kemenade tijdens zijn lezing over on derwijsvernieuwing in de nieuwe basisschool in Lei muiden. bieden. Dezelfde mensen die vroeger zeiden, dat een bloembollenexporteur en vooral in de VS moet proberen HILLEGOM De afdeling afzetbevordering van de Bloem- bollenraad in Hillegom heeft wat meer gegevens over de groei en bloei van het zgn. bijgoed in Amerika. Alles wat niet tulp, Zïeh een vaste plaats in één rayon te hyacint of lelie heet, wordt bijgoed genoemd. In de officiële veroveren en niet als een dwaas van lijst van de Kon. Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, kust naar kust te razen, zijn nu die internationaal erkend is, vinden we al zeventig namen. De bezis hun schampere toehoorders j T i - van toen aan de hand van onderzoe- lehe missen we daarin, zodat er vermoedelijk nog wei meer niet te vinden zal zijn. Tot voor kort nam iedereen maar aan, dat die ge wasjes overal groeien en bloeien. Een beetje naief is dat eigenlijk wel, maar wie ontdekt niet eens in zijn leven dat de meest vanzelfsprekende zaken toch eigenlijk anders zijn? De afdeling afzetbevordering wordt de laatste tien jaar voortdurend aangevuld met mensen, die niets van bloembol len weten en dus ook niet klakkeloos accepteren wat bloembol lenmensen zeggen. Zij willen weten en gaan onderzoeken. Bij voorbeeld: welke bloembol bloeit waar? Men mag natuurlijk nog geen uit gebreide lijst verwachten van deze heren, want pas in het seözoen '70-'71 zijn ze pas begonnen met het opzet ten van proeven in tuinen van vier Amerikaanse universiteiten. Zo'n universiteit moet natuurlijk mee wil len werken, maar de Nederlanders de prachtigste gewasjes op verkeerde kunnen nu wijzen op hoogst be langrijke resultaten die zijn bereikt door prof. De Hertogh van Michigan State University op het gebied van het in bloei trekken van bolbloemen onder Amerikaanse omstandigheden. Dergelijke proeven worden ook in Europa genomen. Hoewel de bloem bollenexport op te bescheiden wijze stijgt en niet voldoende is om de stijgende kosten van adverteren op te vangen gaat men nu, vermoedelijk van armoe, andere wegen inslaan. Uitzoeken wat voor de klant bevredi gend is. Een veel nuchterder metho de dan te proberen, iemand iets op te dringen zonder te weten of het pro- dukt daar eigenlijk wel hoort. Koninklijke vraag Toen de Koningin verleden Jaar de eerste binnententoonstelling op de Floriade zag en in al dat kleine goed dep rachtigste vormen en kleuren be de beschrijving van Sneeuwroem is wonderde, vroeg zij L. Swart, de man eenzelfde karpet in uw tuin". Hij schrijft er bovendien nog bij dat ze zichzelf gemakkelijk uitzaaien, zodat de vlakte steeds groter wordt. Een goede kennis van ons had ons al eens opmerkzaam gemaakt op het feit, dat verschrikkelijk veel mensjes wel te begrijpen, dat die honderd on der een donkere beukenboom of in een klimaat waar sneeuw een on- Dat is helemaal niet simpel, wat gekende weelde is nu niet bepaald die omstandigheden zijn zeer ver schillend. Een klimaatkaart van de VS vertoont alle kleuren van de re genboog en bijna kam men zeggen, dat land- en zeeklimaat soms nog geen vijftig kilometer van elkaar lig gen. Om een markt te bereiken zal men moeten weten, wat het produkt daar kan doen. Heel langzaam begint het besef door te dringen, dat dat zgn. bijgoed ook tot het verkooppak ket kan behoren en zelfs nog geld zou kunnen opleveren. Meai gaat er steeds meer in handelen en zet het in alle catalogi. „All over the world" De Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren is de progressiefste. Dat is geen wonder, want zij werkt op de modernste zullen schitteren van levensblijheid. Het is een ongemeen boeiende ge schiedenis, want hoeveel bloembol len zijn echt sinds de Bataven in heems? We hebben wel eens in een heel oud ambachtboek een boer af gebeeld gezien met iets dat op een narcis leek. Het moet omstreeks 1100 —1200 zijn geweest. De rest lykt al lemaal import. Door André Geljon Nog enkele voorbeelden van wat bloembollenhandelaren verhande- markt. Zij moet dus wel veel weten len. Ixia, een ongelooflijk fel gekleur- die de oppervisie bloembollen Flo riade had, waarom men geen ander woord dan bijgoed wist te vinden voor die prachtige bloemetjes. Swart heeft de vraag doorgegeven aan het vak, maar nooit enig antwoord ge kregen. Het is bijzonder Jammer. Onze er varing met bijgoed is, dat het bij zonder leuk is in het voorjaar. We doen verder niets meer aan onze tuin en wachten jaar op Jaar af, wat er komt. Dit jaar wordt de toestand misschien wat onprettig, want over al rond Lisse en Hillegom schijnen wolkbreuken te zijn voorgekomen. Wij hebben sinds negen Juli nauwe lijks regen gehad. Misschien ver droogt het in de grond maar dan ko pen we wel weer wat nieuw voor een klein beetje geld. In ons klimaat bloeit zeer veel „bijgoed" zeer goed tot aardig. om bij te blijven, je kunt het je niet de bloemetjes in een aar met donke- veroorloven om daar jaar op Jaar re ogen. Harten kun Je dim niet eens flop op flop van de allerbeste kwali teit te verkopen. Vandaar dat daar het onderzoek is begonnen. noemen. Het is liet Zuid-Afrikaan se "Graanlelietje". Op de bladzijde daarnaast staat Ixiolirion, afkomstig van de steppen van Centraal Azia. Vermoedelijk zo ongeveer op de predikaat koninklijk aan haar naam plaats waar de vindplaats van de toevoegen. Deze week is de goedkeu- Niet overal Daar wij, inderdaad wat tegen de tulpen steeds schaarser worden. Men ring Van de Kroon afgekomen, draad in misschien, blijven geloven kan zich voorstellen, dat een Zuid- "Rijnstreek", waar tot nu toe al- in een restant van de eigenschappen afrikaans korenbloemetje het slecht leen handbal wordt gespeeld, gaat. die de planten op de vindplaatsen zal doen in een Noord-Amerikaanse als het bowlingscentrum is geopend nodig hadden om in leven te blijven kunnen we ons voorstellen, dat al die prachtige kleine bloembol-gewasjes rotsige tuin. De proeven lopen nu twee Jaar bij de universiteiten van Michigan, (5 oktober), ook een afdeling voor deze sport oprlohten. Donderdag 18 oktober wordt om acht uur in het misschien niet overal bloeien. Uit het Cornell University, Ithaca (NY), bowlingcentrum de oprichtingsver- zeer uitvoerige boek „The Bulbs Department of Agricultural Plani gadering gehouden. Book" van de Engelsman Frederic Research (Ottawa) en Strybing Ar- Doerflinger citeren we bijvoorbeeld boretrum Golden Gate Park San de afkomst van Chionodoxa: „Chio- Francisco. nodoxa is ontdekt, een eeuw geleden ALPHEN AAN DEN RIJN De motor- en autoclub Rijnland houdt zaterdag haar Dauwtrappersrit. Voorlopig weet men, dat er varië pas, hoog in de bergen van Klein- teiten, dus niet eens families, maar vertrekpunt is de Rijnstreekhal in Azië. Ze bloeiden ln grote hoeveel- variëteiten, die in het ene gebied Alphen, waar de eerste deelnemer grandioos bloeien en in het nadere om 5 uur in de vroegte van start alleen wat zielig blad laten zien. Je gaat. De rit voert over een afstand het wit en werden dientegengevolg? kunt natuurlijk niet op een Jaar af- „Sneeuwroem" genoemd. Honderd gaan, maar toch zal men in de toe van die blauwe bloemetjes vormen komst per rayon moeten gaan aan- van 20 kilometer. De prijsuitreiking zal plaats vinden om ongeveer half acht. Sneeuwroem bloeit in de hoge bergen van Klein Azië op die plaatsen, waar de sneeuw nauwelijks is ontdooid. De afdeling afzetbevordering van de Bloembollenraad wil te weten komen, of dit prachtige bloemetje overal kan worden verkocht. Vier universiteiten in Amerika en straks ook enkele in Duitsland verlenen aan dat onderzoek hun medewerking

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4