Landschapsparken als instrument benaderen lier kan nooit iets, en daar liegrijp ik nooit iets van' BALLY \0 fineke chouten, eidse last- rouw p Djerba MILIEUCURSUS UNIVERSITEIT (I) „ENNIE KWIK OVER 3 OKTOBER EN ANDERE ZAKEN: Jf V ragen Amptmeijer over auto en gastarbeiders Lezers schrijven Onjuiste conclusie fineke Schouten (24 jaar en ren en getogen in Leiden) 'iift, sedert twee jaar op het i Djerba, dat via een zeven meter lange dam met Tunesië n J ybonden. Hoe Tineke op deze m]nel in de Middellandse Zee, tins door Homerus werd be- fii terecht kwam vertelde -By toen ik haar op de vis- tf van de hoofdstad Houm- rt ontmoette (op de foto). 3 ben gastvrouwe bij het Ne- Lj, ïndse reisbureau Sunair en ons lierman Berrens heeft mij eitin selectie met vijftig andere i \iigden uitgekozen om deze op Djerba te gaan uitoefe ik heb een opleiding op de jse toeristenschool gehad en tl) ik toe, dat de praktijk na- iijk het belangrijkste is, toch ik veel profijt van mijn stu- Djerba is heerlijkzo droog fort, want regen valt er nau- 3ks, maar gelukkig zijn er vele diekanalen aangelegd vanuit tonnen, zodat de dadelpalmen ïunnen gedijen. ik spreek al een flink «ke Arabisch, al kom je hier Frans ook een heel eind", zei te, die Arabische sieraden in m droeg en die geregeld op w vliegt naar Nederland om «e gasten af te halen. ieke wil voorlopig graag op ïa blijven, een eiland waar iels niet hoger mogen wor- gebouwd dan de hoogste (boom en daar wordt strin- de hand aan gehouden, zegt: „Kijk met Kerstmis altijd een paar dagen naar je om wat koelte en sfeer te ren, maar de rest van het ben ik gelukkig op dit spon- ïïeind, ivaar geen enkele fa- het milieu verontreinigt, stilte en rust heersen als tns anders te wereld". en foto A. G. M. Bergmans 20 SEPTEMBER 1973 DEN Vraag PvdA-er Hennie Kwik of hij ook in de [ende vier jaar zijn raadszetel wil blijven bezetten, en beeld van de mensen met op de ene schouder een dui- je en op de andere een engeltje, lijkt vlees te worden. ik blijf in de raad", roept Kwik onmiddellijk. „Nee, ik i'eg", laat hij er meteen op volgen, om even later weer grote stelligheid te beweren dat hij ook de volgende dpm csperiode in de PvdA-fractie zal zitten. inie Kwik, het is duidelijk, aet nog niet. Het engeltje fflthousiasme en dadendrang het nog lang niet gewon en het duiveltje van tijdnood Ktratie omdat „het naar mijn temaal te lang duurt". 6 B lk is geen man die zich ophoudt waar filosoferen over partij - ?ie of politieke taktiek. Hij togen organiseren, eventueel uithalen, hij wil dat er in wat meer leuke dingen ge- kan hij wat dat betreft aar- wt energie kwijt in de wijk- Igffig Aktief, waarvan hij één f5) Je kopstukken is. Hij werkt er laantal jaren voor, en niet zon- lïï acces. Een voorbeeld van zijn f l er van werken: „Op een gege- Eoment had ik het in mijn. kop gehaald dat Aktief een |M fettenkorps moest hebben". tvan Dommelen sedia Holvast de laatste Jaren met al dat verkeer moeilijk was om voor 3 oktober een heel st.uk binnenstad af te slui ten. Maar nu die nieuwe ringweg er is lijkt dat me geen enkel probleem n:eer". Het bestuur van de Drie October Vereeniging heeft in een antwoord aan Aktief een aantal redenen ge noemd waarom het volgens haar on mogelijk was het feest weer naar de binnenstad te verplaatsen. Kwik is van deze argumenten nauwelijks on dersteboven. "Men zegt dat 5 septem ber een bijzondere gelegenheid was, omdat het hele Nederlandse volk een fijn feest wilde bouwen voor de ko ningin. Dat zal best zo zijn, maar dat neemt niet weg dat 3 oktober ons Leidse feest is. Dat 3 oktober andere evenementen heeft dan 5 september had zegt me niets. Dan moeten de evenementen van drie oktober maar aan de binnenstad worden aange past. Vijf september heeft bewezen dat de burger graag in de binnen stad feest viert. Een voorbeeld: de man die op het Stadhuisplein bier verkocht had twee vaten ingeslagen. In allerijl moest hij in de loop van de dac 8 extra vaten laten aan-ruk- ken. Dat de kermis moeilijk in de bin nenstad kan worden opgezet begrijp tot", riep men. „Dat kost veel geld, en het is de vraag of Je meisjes voor krijgt". Dat lk> hoewel ik niet geloof dat de elek triciteitsvoorziening daar iets mee te maken heeft. Vroeger kon men op het Schuttersveld ook een week voor 3 oktober zorgen dat de kabels etc. - werden aangelegd. Maar nogmaals, ,u" tang houdt niet op bij zijn ik begrijp de problemen van een kermis in de binnenstad. Als de Drie October Vereeniging echter zegt dat de kermis nodig is, omdat daar de winst in zit die nodig is om het feest financieel rond te grijgen, zeg ik: Zorg dan voor een goede reclame, win leden, het hele jaar door. Niet nodig? Ach, iedereen kent ook V. en D, maar icorps is er toch geko- due<|ü het bloeit in alle opzichten, maar zo: Je moet de men- *oon een duwtje geven". belangstelling en organi- jruE1^- °ok over gezelligheid in oUtee binnenstad heeft hij zo zijn Niet alleen voor ingewij- het dan ook geen geheim 18 Ka Aktief het plan opperde om tor weer in de binnenstad te 0i? toren, het voor een groot deels die klonk. „Op 5 Jtor", vindt hij, „is bewezen toch adverteert dat bedrijf stevig. in het centrum fijn kimt 1 lk ben zelf 's middags „even rtje" gaan kijken, en ik ben verdere dag niet meer uit de toSgeweest. Trouwens, ieder- sprak was enthousiast, en Je nou wel dat het kan? nog wel begrijpen, dat het Als Je zorgt dat de echte Leidenaar weet waar hij lid kan worden van de 3 October Vereeniging, en als je hem overtuigt van de noodzaak, wordt hij voor die knaak per Jaar best lid. Daarvan ben ik overtuigd". Kwik zou Kwik niet zijn, als hij niet ai precies zou weten hoe "3 ok tober in de binnenstad" er zou moe ten, uitzien. Enige jaren geleden maakte hij een lijvig Stuk waarin hij zijn ideeën uiteenzette. Hij vertelt: "Het hoeft allemaal niet zo bijzonder te zijn. Als je maar zorgt dat de mensen overal in de stad kunnen neervallen om iets te eten of te drin ken. Zet op alle plaatsen die zich daarvoor lenen een orkestje neer, accordeonist, kortom: schep sfeer. En laat vooral het lege stuk tussen Haariemmer Trekvaart en binnen stad opvullen met attracties". "Ik begrijp best, dat men het pro gramma van dit Jaar niet meer kan veranderen. Maar waarom zou men over onze ideeën nu niet eens een keer nadenken"? Bierkaai De viering van 3 oktober is maar één van de zaken die Kwik oproepen tot het formuleren van gedachten om het allemaal wat leuker en ge zelliger te maken. En niet alleen voor wat betreft de 3 oktoberviering heeft hij soms het idee tegen de bier kaai te veohten. "Ik maak deel uit van het comité Internationale Uitwisseling", vertelt hij. "Dat is voor my een grote te leurstelling geworden. Ik had het he lemaal voor elkaar. Ik wilde sport- venementen laten houden, ik had Marjolein Briër zover dat ze met haar balletgroep naar Krefeld wil de, ik had plannen om bijvoorbeeld de Baker Street Jazzband mee te ne men. Maar wat gebeurt er: er gaat een afvaardiging van de raadscom missie voor de bedrijven naar Duits land. Nou, merk jij nou wel eens wat van de band tussen Leiden en Kre feld?" Via een aantal andere onderwer pen zoals de Leidse VW - "hoe is het mogelijk dat ze zoveel moeite hebben om een folder te maken" - en de middenstand - "in Leeuwarden, waar ik onlangs was, staan overal bloembakker die worden betaald door de middenstand en de gemeen te samen. Kom daar hier maar eens om. Ze slagen er hier nog niet eens in om samen een feesteverlichting in de Haarlemmerstraat te laten aan brengen" - komt Kwik onvermijde lijk op de sport, zijn grote liefde. Weer een onderwerp dat hem teleur stellingen heeft opgeleverd. "Ik had eens op mijn kosten een man uit En schedé laten komen die zwembaden ontwerpt. Zestien raadsleden had ik uitgenodigd, zes kwamen er opda gen. Ik schaamde me rot. Afijn, die ■man zet zijn plannen uiteen voor een zwembad, niet super-de-luxe, maar wel degelijk. Hij had zelfs een dia projector meegenomen om het alle maal te kunnen laten zien. Een tijd later belt die man me op om te vra gen hoe het er nou mee stond. Die wilde wel aan het werk gaan. "Het spijt me", moest lk zeggen, "ik heb er niets meer van gehoord." Ant woord van die man: "Jammer, maar het is Leiden weer zullen we maar zeggen, hè? "En dat bedoel ik nou. Hier kan nooit iets, en daar begrijp lk nooit iets van." LEIDEN Met een college, ge titeld „Defensieve natuurbescher ming en werkelijk milieubeheer," heeft dr. H. A. Udo de Haes van de Leidse universiteit gisteroch tend een begin gemaakt met de 12 colleges durende milieucur sus „De realisering van nationale landschapsparken in Nederland". Deze cursus, die tot en met 12 december elke woensdagochtend in Leiden wordt gegeven, is geor ganiseerd in het kader van het sa menwerkingsverband van de Leidse universiteit, de TH te Delft en de Erasmusuniversiteit te Rot terdam. Twaalf deskundigen zul len ieder een college 'die overi gens voor iedereen toegankelijk is) voor hun rekening nemen. Dr. Udo de Haes begon zijn in leiding met een schets van het natuurbesef in Nederland, dat de laatste honderd jaar tot ontwik keling is gekomen en dat in 1905 geïnstitutionaliseerd werd door de oprichting van'de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. Sinds 1930 is er in Nederland sprake van een afname van het aantal natuurgebieden, aanvan kelijk door ontginning van gron den ten behoeve van de werkgele genheid. Door ontwikkelingen op het gebied van de landbouw, de toenemende verstedelijking en de recreatie bestaat er nu, volgens Udo de Haes, een situatie van sterke verarming van natuurge bieden. Hij illustreerde dit o.a. met het gegeven dat er van de 120 wilde plantesoarten die ons land aan 't begin van deze eeuw per vierkan te kilometer telde, er 70 zijn over gebleven, waaronder 45 algemene soorten en slechts 25 soorten die Tussen toen (1930) en nu heb- milieu. Zoals de Werkgroep Mi- ben zich in ons land stormachtige lieubeheer van de Leidse univer- ontwikkelingen voorgedaan waar- siteit destijds het voorstel heeft aan nog lang met een halt is toe geroepen. Udo de Haes stelde bij voorbeeld dat er op Neerlands te leggen. Dat vormde de grond slag van het verzet tegen de Leidse Baan". Udo de Haes verklaarde 't fout te vinden wanneer er van boven af maatregelen worden aangedra gen zonder dat de bevolking is ge raadpleegd. Hij is de mening toe gedaan dat er gevraagd moet wor den naar '-«et waarom van een be paalde maatregel of een ontwik keling die in gang wordt gezet, en dat daarbij iedereen moet wor den ingeschakeld. In dit verband, verwees hij (enigszins schamper) naar het streekplan Plassenge- bied, zoals gelanceerd door Ge deputeerde Staten, dat de kleine re gemeenten verbiedt verder te groeien. Udo de Haes legde er de na druk op dat de esthetische en bodem 1300 kilometer aan snelwe gen is vastgeplakt, die in de visie van de overheid uiteindelijk zul len moeten uitgroeien naar 4500 kilometer. Een groot dilemma noemde Udo de Haes de ontwikkeling van de recreatie, waarbij ook de fietsende en wandelende recreanten, die zich niet zelden aan een tochtje door de bossen wagen, funest kunnen zijn voor de flora en fau na. Tegen al deze ontwikkelingen hief Udo de Haes de waarschu wende vinger: Als we hier niets tegen doen," gaan er natuurgebie den verloren". Udo de Haes ziet van de ma nier waarop nu nationale land schapsparken plegen te worden gerealiseerd weinig invloed uit gaan naar ontwikkelingen die een ethische keuze die ten grondslag bedreiging kunnen vormen voor ligt aan het streven om natuur ons milieu. Hij zegt: "Je kunt t en landschap te beschermen en deze een grotere sociale functie te geven, van geheel persoonlijke aard is. "Je kunt de noodzaak van 'n biologische diversiteit nooit be wijzen. Uit de landschaps-oecologi ïche hoek probeert men dat wel, door te stellen dat het een nood haak voor overleving is. Maar dat is een soort gods-bewijs". «Volgende week woensdag, ipreekt drs. H. F. Smit van de 'rovinciale Planologische Dienst in Overijssel over "Landschap pen in Nederland". Tijd: van 10.15 tot 11.00 uur. Plaats: zaal n van .•ergelijken met Monumentenzorg die in een stad bepaalde gebou wen zorgvuldig bewaart, terwijl er in diezelfde stad kantoorgebou wen worden neergezet of de stad zelfs verpaupert". "De bescherming van natuurge bieden nu lijkt tot gevolg te heb ben dat er op den duur relicten zullen overblijven waar getoond wordt hoe het vroeger was". "Een andere benaderingswijze, van de realisering van nationale landschapsparken ls door ze te zien als een instrument om ont- het gebouw Stationsplein 234 ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen V Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden Met belangstelling en interesse las ik het goed gedocumenteerde ar tikel "Nederlandse Telefoons ook Afgeluisterd" op uw pagina "Me ningen" van 15 sept. jl. Ik moet echter ernstig bezwaar ma ken tegen de passage waarin de goede naam van een integer voor lichtingsambtenaar bij Binnenland se Zaken wordt aangetast. In het artikel wordt namelijk gesteld, dat ik een schandaal zou hebben verwekt, door te "onthullen", dat de heer van Doeveren inlichtingen aan de Rus sen doorgeeft. Dat is nonsens. Ner gens is dit onthuld. Ik vermoed dat de auteur twee za ken dooreen haalt. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wei in te korten. In de uitwijzingszaak van de sov jet-diplomaat Boris Neterbski (1971) heb ik indertijd stelling genomen te gen de mijns inziens lichtvaardige gronden waarop het uitwijzingsbevel was gebaseerd. Dit heb ik in februa ri 1971 gepubliceerd. In deze stel- lingname memoreerde ik zijdelings het bestaan van "lekken" bij de veiligheidsdienst. Nu is het Juist de heer Van Doeveren geweest, die zich fel verzet heeft tegen deze, wat hij noemde, verdachtmakingen. Doch dit gebeurde na de publica tie. Het is dan ook ten enemale onjuist de heer van Doeveren bij deze lek ken te betrekken, zijn naam ls nim mer in dit verband genoemd! De conclusie dat van Doeveren inlichtin gen doorgeeft, komt dan ook volledig voor rekening van de auteur van het overigens lezenswaardige, artikel. JAN VOS Buitenhof 24. Den Haag. LEIDEN Het PSP-raadslid Ampt meijer heeft vragen aan B. en W. gesteld naar aanleiding van de gast- arbeidersrellen in de Janssensteeg op 1 juni J.I., toen een stel onder- wereldfiguren het leven bedreigde en de bezittingen vernietigde van een aantal Marokkaanse gastarbeiders. Nadat de politie ervoor gezorgd had dat er althans geen doden vielen bij de gastarbeiders heeft zij verder werkeloos toegezien. Dit had tot ge volg dat het pension volkomen ver woest werd zodat de Marokkanen elders huisvesting moesten zoeken (terwijl het grootste gedeelte van hun bezittingen verloren ging. (scha de 6.500 gulden). Naar mijn mening heeft de ge meente de plicht deze schade te vergoeden, enerzijds gezien de duide lijke normstelling van de Algemene Bijstandswet, anderzijds vanwege een morele schuld gezien bovengenoemde passiviteit van de politie. Het Leids Huurders Comité heeft direct na deze gebeurtenissen een oproep aan de Leidse bevolking ge daan de zwaar getroffen Marokka nen te steunen. Volgens een mede deling van het L.H.C. is zodoende 1.250 gulden ingezameld. (Zie deze krant van 29 augustus). In hetzelfde bericht stelt het LHC echter dat wel voor vervangende woonruimte is gezorgd, maar geen enkele financië le vergoeding of hulp van gemeen tewege is verleend. Amptmeijer stelt de volgende vra gen: Is het Juist dat de gemeente een betreurenswaardige traagheid ver toont bij de financiële hulpverle ning? Is het Juist dat de bestuurders van het Burgemeester Wasfonds, van waaruit eventueel de hulpverlening gefinancieerd zou worden door ziekte geen besluit kunnen nemen? Wat is dit voor een fonds? Wie zijn de bestuurders? Welke gelden beheert het fonds? Welke bemoeienissen heeft het gemeentebestuur met het fonds? Zijn er nog meer van der gelijke semi-gemeentelijke fondsen? Is de zaak inmiddels wel gere geld? Zo nee, kan dat dan op zéér korte termijn gebeuren? Wat is de reden los van de ziekte van deze of gene regent dat de afwikkeling van deze zaak zo lang op zich laat wachten? Mocht zich in de toekomst onver hoopt een soortgelijke gebeurtenis voordoen, kan het gemeentebestuur dan sneller zijn in zijn hulpverle ning? Brandweer Amptmeijer stelt in een andere brief ook vragen over het fout par keren van auto's. Hij wijst er daar bij op. dat de wethouder voor ver keerszaken herhaaldelijk aan de ge meenteraad heeft medegedeeld dat het wel mogelijk was om fout ge parkeerde fietsen te verwijderen, maar dat dat niet kan met fout ge parkeerde auto's, voornamelijk van wege de mogelijkheid dat de auto beschadigd wordt. Hoe ernstig het probleem van fout geparkeerde auto's is blijkt onder andere uit het feit dat in smahe stegen in de binnenstad de brand weer vertraging ondervindt door foutparkeerders. Voor het wegslepen van fout ge stalde fietsen beschikt de politie over speciaal transportmaterieel. Daar het mij nimmer duidelijk is geworden waarom fietsen niet, doch auto's w?l beschadigd kunnen worden bij ver wijdering. heeft deze rechtsongelijk heid mij immer verdroten. Uit kranteberichten is nu geble ken dat de Amsterdamse politie niet alleen fout geparkeerde auto's weg sleept, maar sinds kort ook over een vaste opslagruimte aan de Handels kade beschikt, waar de auto na be- betaling van de boete kan wor den opgehaald. Waarom kan in Leiden niet wat in Amsterdam wel kan? Is het College bereid om op korte termijn maatregelen te nemen zodat in deze stad het euvel van het foui- parkeren kan worden aangevat?" al dus vraagt het raadslid. ADVERTENTIE Voor twintig centen reeds een glas LANDWIJN Wy importeerden rechtstreeks uit Italië primeur voor Nederland Zingara Vino d'ltalia f5,95 2 literfles in drie verschillende type's VINO ROSSO VINO BIANCO VINO ROSATO. De meest Ideale wijn voor elk uur van de dag. Goed geschikt voor by Fondue en Barbecue. Schroefsluiting dus zo weer afgesloten. Tydelijk: 7 halen 6 betalen. STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 4 TEL 30048 HAARLSTR 204 TEL 21411 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend! ADVERTENTIE Pittige piepkieine pikzwarte pilletjes.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3