wat is er van programma's terechtgekomen 'Nederlanders bemoeien zich met interne Surinaamse zaak' Miljoenennota 1974 Actueel Keerpunt '72 Schets van beleid 7 dnigheid )stte erg el geld og zeven ieuwe artijen Iteengoede" [lossing ikwater- oblemen iderzoek naar irmoederkan- in De Bilt Hebt u een vermogen vooreen kindje? kabinet-Den Uyl heeft zijn eer- miljoenennota gepresenteerd. Er is iets in zijn terug te vinden jiet andere beleid", dat PvdA, en PPR in de verkiezingsstrijd ïD aangekondigd. Omdat "er confessionele medewerking (Tgeen regering was te vormen, er ook iets van het program- ,n KVP en ARP te bespeuren loop van de kabinetsformatie grote aanpassen van de ver- «sbeloften aan de realiteit al a. De „progressieve drie" een actualisering van hun [amma Keerpunt '72. De chris- iemocraten putten uit hun is van beleid voor 1973 en de ade jaren om een programma jofdzaken op te stellen, isteur Burger praatte de zaken en kwaad als dat nu een- gaat tijdens kabinetsformatie elkaar. Wat er van de pro- sa's terecht is gekomen van jf regeringspartijen tenmin- ot nu toe kan blijken uit inde vergelijking. 1. Frontale aanval op de inflatie. O.m. revaluatie met 5 procent van de gulden. Verscherping prijsmaat regel. 2. Aanpak van de werkeloosheid. In 1974 terugdringen van 120.000 tot beneden de 100.000. Voor bevorde ring werkgelegenheid 550 miljoen gulden. 3. Opvoeren, van de belastingdruk met 0,6 procent van het nationaal inkomen. 4. Accent in de woningbouw van nieuwbouw naar verbetering oude woningen. Aantal in aanbouw te nemen woningwetwoningen 50.325. Zelfde aantal als dit Jaar. 5. Temporisering van de wegen bouw; stimulering openbaar vervoer. 6. Voor minimumloon, minimumva- kantieuitkering en vakantieuitkering AOW en AWW volgend Jaar tachtig miljoen extra. 7. Bedrag voor ontwikkelingssamen werking verhogen met 230 miljoen tot 1380 miljoen. Doelstelling blijft: 1,5 procent van nationaal in komen, te bereiken in 1976. 8. Verdubbeling huurwaarde eigen 9. Verhoging bezineaccijns met als gevolg prijs per liter 4,5 cent om hoog. 10. Inflatiecorrectie op loon- en in komstenbelasting buiten werking; betekent verzwaring belastingdruk op middengroepen vanaf inkomen van 25.000 gulden. 11. Er wordt een waarborgsom voor nieuwe auto's ingevoerd. Bij inleve ring van het kentekenbewijs wordt dit bedrag (200 gulden) terugbe taald. Is ook bedoeld om wrakken- probleem op te lossen. 12. Aardgas voor kleinverbruik duurder: anderhalve cenit per ku bieke meter erbij. 13. Defensievergroting draagt voor lopig karakter. Vooralsnog geen be zuiniging. Uitgavenstijging met 160 miljoen. 14. Leerlingenschaal bij basisonder wijs omlaag van 36 naar 33 leerlin gen per klas; bij kleuteronderwijs van 36 tot 34. 15. Bijdrage studenten in de onder wijskosten ("collegegeld") vijfhon derd gulden per jaar. 1 Bestrijding inflatie, onder meer door de prijzen in het algemeen niet verder te laten stijgen dan verdedigbaar is. 2 Het tegengaan van werkloos heid. Om door een loonsuppletie- en garantieregeling voor werkloze werknemers. Voorrang aan oudere werknemers en aan jeudgwerkloos- heid. 3 Toename van de druk van vennootschaps, loon- en inkomsten belasting. Verder verhoging omzet belasting en oplopend tarief in de vermogenbelasting en een belasting op vermogenswinsten. 4 Naast de bouw van nieuwe wo ningen (zeker 50 procent als wo ningwet) zal iets gedaan moeten worden aan achterstallig onderhoud en kwaliteit van nog bruikbare, oude woningen. Zeker 80 procent van de nieuwe woningen zal „goed koop" moeten worden. 5 Paal en perk stellen aan de auto-explosie in stedelijke gebieden. Bevordering van hef openbaar ver voer. Verschuiving van prioriteiten van wegenaanleg naar investeringen voor het openbaar vervoer. 6 Het wettelijk minimumloon moet sneller stijgen dan het gemid delde loon. Normuitkering van de alg. bijstandswet moet gelijk wor den aan het minimumloon. AOW en AWW moeten in 1973 stijgen tot het watteflijke minimumloon. 7 Doelstelling is tot 1976 te ko men tot 13 procent van het natio naal inkomen. Voorzover mogelijk moet dit percentage binnen 4 jaar nog hoger worden. 8 Doorstroming moet worden be vorderd onder meer door hypo theekgaranties van de overheid voor de aankoop van eigen woningen. 9 Hier staat niets over in Keer punt. 10 Over inflatiecorrectie wordt niét gesproken. Wel staat er dat de hogere inkomens d.w.z. boven 30 mille reëel gelijk moeten blijven of achteruit gaan. 11 Ook dit wordt niet genoemd. Wel kan deze maatregel gezien worden als een poging om het par ticuliere vervoer te verminderen ten gunste van het openbaar vervoer. 12 Zuiniger gebruik van conven tionele brandstoffen door invoering van heffingen. 13 Voortgaande afremming van de defensie-uitgaven. In de periode '73'76 verlaging van 1500 miljoen. 14 Het aantal leerlingen per klas bij het kleuter- en basisonderwijs moet worden verminderd. 15 Het collegegeld moet onge daan worden gemaakt. 1. Inflatiebestrijding moet worden voortgezet, onder meer door het te rugdraaien van de belastingdruk en beperking overheidsuitgaven. 2. Er moet zorg worden besteed aan de werkgelegenheid. De bevolking zal er aan moeten wennen dat ie mand in zijn leven weieens van be roep of werkplaats zal moeten ver anderen. Over directe werkloos heidsbestrijding wordt niets gezegd. 3. Men denkt aan een jaarlilkse verzwaring van de belastingdruk met de bedoeling dit percentage in volgende jaren geleidelijk terug te buigen. 4. Niet alleen nieuwe woningen bouwen, meer aandacht voor wo ningverbetering en krotopruiming. Einde maken aan onrecht dat wo ningnood thans alleen geldt voor minst draagkrachtigen en krachtige bevordering van doorstroming. 5. Aanleg van en verbetering van wegen dient te worden gofomperd vanwege de prioriteit voor het openbaar vervoer. 6. Er moet een loonbeleid komen meit een sociaal verantwoord mini mumloon. 7. De financiële hulp moet -r n opgevoerd tot 1.5 procent var jt nationaal inkomen kerwrng van de be'eken's van werk van missie en ■wd'n? \cr steun aan gro°n^-ngen d:e het "'t van de mlnstbeHe',ld9n teren. 10. Bij het niet of niet vol^dig doorgaan van een inflatiec" -> moet in het bijzonder worden -elt op de bel"ni?«o van de lagere inko mensgroepen. 11. Hierover staat niet in de Sch°ts. 12. Behalve het bepleiten van nPfi internationaal energiebeleid «n oPn onderzoek na het b°ter benut: n van grondstoffen, staat er '•"der niets, in over het gasbeleid. 13. In afwachting van een niauw, meerjarig defenstiep'an de u:'*2""en op het huidige oeil houden 14. Verlaging van de leerlingen- schaal bij het basisonderwijs he°ft prioriteit. 15. Hierover wordt niet gesproken MEGEN Zuinigheid heeft B-jarige Nijmegenaar gisteren gewonden en twee verwoeste os opgeleverd. man wilde zelf een zwerm wes- itroeien die in het huis van zijn I «as neergestreken. gemeentelijke reinigingsdienst het karweitje voor drie tientjes 1 a opknappen, maar de man zei h hij die dertig gulden wel zelf ïerdienen. ging de wespen met butagas te hield er een brandende luci- De ontploffing die hü ver- akte vernielde de keuken van oon en die van zijn buren, elf, zijn zoon en een buurman n licht gewonid. De schade be- t iets meer dan dertig gulden: nduizend gulden. ADVERTENTIE I HAAG Zeven politieke ringen zijn in het kiesregister ihreven, waaronder het Chris- temocratisch Appel. Het CDA is mmenlijke onderneming van ARP en CHU. Verder lieten schrijven: partij voor zelfstan- party nieuw rechts, Neder- vrouwen party, party Midden- at, Bejaardenparty 65 plus en iberaal Democratische Party, nu 38 groeperingen in het ter. CHT (ANP) Gedeputeerde Sikkes van de provincie heeft in de vergadering van dale staten zijn "baksteen- gelanceerd. Er is volgens hem gebruik van drinkwater dras- bezuinigen door in de spoel- i elk toilet een baksteen te By elk bezoek bespaart dat een liter water, aldus ir meer we uitgaan van 12 mil- Nederlanders die gemiddeld daags van hun toilet ge naken, dan besparen we met In de bak 60 miljoen liter ter per dag", zo zei hij bij eking van de begroting 1974 waterleidingbedrijf Midden tod. (ANP) Alle ongeveer fouwelyke inwoners van De Bllthoven van 25 tot 60 Jaar binnenkort in de gelegenheid gesteld zich op baarmoe- knker te laten onderzoeken, frkgroep, die dit onderzoek 'oorbereiden en begeleiden, ®aandag a.s. geïnstalleerd. De Jeraad van De Bilt/Biltho- ?kende deze zomer een kre- het onderzoek, dat drie Jaar h Iemand heeft eens uitgerekend dat een kindje een vermogen kost. Tot het eind van de studie betalen de ouders soms zo'n slordige honderd duizend gulden. Maar als je dat hummeltje in de wieg ziet liggen, ga je je daar geen zorgen om maken. Je hebt gelukkig de drukte en de spanningen van de geboorte achter de rug. En die probleempjes vart schone luiers en hongerige huilbuien en slapeloze nachten zijn op dit moment véél belangrijker. Je weet best dat je met een kindje heel wat extra geldzaken te regelen krijgt, maar daar heb je al voor gezorgd. Bij de Amro Bank. Daar heb je een spaarboekje voor de kleine geopend. Daar heb je uit en te na advies ingewonnen over verzekeringen (studiekosten bijv.) die aan de nieuwe situatie zijn aangepast. En daar zullen ze je niet zomaar met een kluitje in het riet sturen als je wat extra geld nodig hebt: een lening helpt op een verantwoorde manier. Straks komen de rekeningen: van de box, van de kinderstoel, van een wasautomaat misschien Die kun je trouwens ook makkelijk betalen via je Amro Privérekening. Kun je ook beschikken over die handige betaal cheques. Wees maar blij met zo'n wolk van een kind. En maak 't uzelf niet moeilijk met geldzaken. Die verzorgt de Amro Bank voor u. PARAMARIBO Nederlandse organisaties zyn bezig zich te be moeien met een zuiver interne Suri naamse zaak, aldus de grote Suri naamse krant „De ware tyd". Het blad schryft dit naar aanleiding van de zojuist gestarte aktie „Surin^me- aktie '73", die parallel loopt met de vredesweek. Vooral de opmerking van „Surina- me-aktie '73", waarin zeven Neder landse organisaties samenwerken, over de materiële steun aan die groe peringen in Suriname die wat betreft omvang en optreden representatief zyn voor de werkende bevolking in Suriname en zyn bevrydingsstrijd, is „De ware tyd" in het verkeerde keel- Zo stelt de krant in een commen taar onder de kop „buitenlandse in menging": De Suriname-aktie '73 gaat steun verlenen aan het Suri naams Bevrydingsfront. Het SBF is een politieke groepering. De Neder landse organisaties zyn dus bezig zich te bemoeien met een zuiver in terne Surinaamse zaak. „Indien het Surinaamse Bevry dingsfront de steun aanvaardt, laat het front zich door buitenlanders, die buiten Suriname zitten, helpen om doelstellingen van de Nederland se organisaties te verwezenlyken in Suriname. Dit is een kwalijke zaak". „Het Surinaamse Bevrydingsfront zou als politieke beweging in Suri name hiermee elgenlyk afgedaan moeben hebben. Het maakt hoege naamd geen verschil of die doelstel lingen van Suriname-aktie '73 toe vallig gunstig uitvallen voor Surina me. Het gaat om het beginsel dat een Surinaamse politieke beweging zich niet kan laten financieren of op andere wyze laten steunen door het buitenland". „Er wordt een bespottelyke situatie geschapen: Nederlandse organisaties bieden een Surinaamse politieke be weging geldeiyke steun voor akties om Suriname vry van Nederland te maken. Een Surinaamse politieke be weging die Suriname zelfstandig wil maken aanvaardt deze steun van bui ten en pleegt dus zelf een daad van afhankeiykheld Jegens datzelfde Ne derland". „Hierby moet gewezen worden op het verschynsel dat zich alspeelt in kringen die altyd ten stryde trekken tegen imperialistische Inmenging en dat soort toestanden Zelf biykt men geen bezwaren te hebben tegen geven of ontvangen van Inmenging voor eigen behoefte. Uit dezelfde hoek was begin van het jaar ook al inmenging om de onbeminde regering ten val te brengen", aldus De ware tyd. Het Surinaamse Bevrydingsiront (niet te verwarren met de Neder landse organisatie van Henri Cairo) ls een politieke groepering van twee Surinaamse vakcentrales.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15