„KRIJGSMACHT WORDT MENTAAL ONTWAPEND" HERIKA WACHT NACHTMERRIE iapitein De Boer vindt het allemaal maar niks tiks en consumenten maken deskundigen bang J tag PERPAG 20 SEPTEMBER 1973 twee politieke programma's, i waarvan het huidige kabi- iar beleid uitstippelt, is unt '72" het meest uitgespro- Dit programma wordt boven- zoverre mede door een soort itelingsfilosofie gedragen, dat rijke .elementen in partijen programma aanhingen, on- tiet feit dat hun partijen sa- jjg steeds duidelijk een min- in het parlement vormen, relatieve verkiezingswinst on- lijk de conclusie trokken, dat per sé aan de macht moes poen en wel met hun maat- eüjke omwentelingsprogram- regeringsprogramma. 3 dit ondanks hun duidelijke heidspositie toch is gelukt, is oreer een gevolg van het 5 formatieproces, sympto- voor de politieke malaise ons land sedert een aantal «keert, als wel van de oor- ifc&rvan, zoals een toenemen- visa tie en navenant toene- over en weer gebruik van reel geweld in de verhoud in- zaken ontevreden radikale romingen en groeperingen in (L iandkoming van dit kabinet programmatische opstel- aam ook in belangrijke mate a geweest aan het feit, dat andere weg open leek te m een einde te maken aan nte dreiging van struktureel in de vorm van demonstra te- en bezettingsacties, sta al andere vormen van bui- Jementaire activiteiten van |e van de met de actuele tn zaken ontevreden redikale in de vakbeweging, de owereld en onder de dienst- militairen en bij andere meer of minder radikale van bestaande verhou- atrevende groeperingen. Door kapitein ter zee J. J. P. de Boer zou echter uit wat dit kabinet daadwerkelijk zou gaan doen in de praktijk moeten blijken Het is te vroeg om daarover nu al conclusies te kunnen trekken, maar wat er tot nu toe te zien is geweest, heeft er nauwelijks toe bijgedragen om diegenen gerust te stellen, die tfgen geforceerde omwenteling van de bestaande verhoudingen zijn en die, blijkens de uitslag van delaatste algmene verkiezingen, mogen menen de meerderheid van het Nederland se volk aan htm zijde te vinden. De dreiging van de regeringsloos heid, welke een gevolg zou zijn van een eventuele scheuring in of weg stemmen van dit kabinet, hangt zo zwaar boven regering en de haar steunende partijen, dat zij zich nu reeds heel diep hebben gebogen over een aantal radikale verande- ringseisen en dat in sommige geval len in strijd met op volstrekt demo cratische wijze tot stand gekomen oudere uitspraken van het zittende parlement. Aanfluiting enteling ie de vorming van dit kabi- bovengenoemde groeperin- x)k een belangrijke stap in 2^§üng van het door hen ge- raiwentelingsproces, voor al die niet zo gelukkig zijn idee, dat minderheden wat „gemeen overleg" niet wil i, dan maar „op straat" iwingen, was het een laat- ag om door het doen van Ie concessies de funktione- In het „gemeen overleg" in trs tellen. twee het met zijn ver ten bij het rechte eind had, Een, op zijn zachts gezegd, aanflui ting van de grondbeginselen van de parlementaire democratie, die wei nig draagt om het, juist in deze tijd van mondiale déconfiture van deze parlementaire democratie, zo hoogstnoodzakelijke, vertrouwen in deze regeringsvorm in stand te hou den. Die men bovendien wel het al lerminst mag verwachten van rege ringen en partijen, die voortdurend de mond vol hebben over de wijze, waarop in andere landen soms met de grondbeginselen van de parle mentaire democratie wordt gesold. Het wordt dan ook hoog tijd, dat de regering zowel als de confessio nele en progressieve partijen waar op deze regering min of meer steunt, zich bezinnen op wat zij aan het doen zijn, in welke gevaar lijke richting zij zich vanaf het eerste begin van de vorming van dit kabinet en daarvoor al aan het bewegen zijn. Ook wat zij daarmee over ons land wel eens zouden kun nen afroepen aan nieuwe controver ses en polariserende tendensen, die m laatste instantie misschien wel eens niet meer via de min of meer onpartijdige spelregels van de par lementaire democratie oplosbaar zouden kunnen blijken. Argus-ogen Zo dit proces al door ieder aktlef geïnteresseerd staatsburger met ar gus-ogen moet worden gadegeslagen, zoveel te meer geldt dit voor diege nen die als overheidsdienaar bij de Paul Turken, de voorzitter van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen. Volgens de schrijver van dit artikel, kapitein ter zee J. de Boer, zijn pressie groepen zoals de VVDM er dank zij "willekeur en terreur" in ge slaagd de krijgsmacht binnen enkele jaren radikaal "in uiter lijk aanzien en innerlijke houding te veranderen". treden, is het principe, dat de loya liteit van ondergeschikten ergens een funktie is van de legaliteit van dat, wat hun bazen /regeringen van hen eisen en dat de ondergeschik ten zelf mede voor de afweging van eventuele divergerende eisen van loyaliteit en legaliteit verantwoorde lijk zijn, een algemeen aanvaard principe. Een principe, waarvan door de gro te meerderheid van ons volk, en o.a. ook door de huidige regerings- en welwillend tegenover de regering slaande partijen, van harte zou worden toegejuichd, als het in som- nnge landen beter zou worden na geleefd. Vermoedelijk zonder daarbij een seconde stil te staan bij de ge dachte, dat problemen, als die, wel ke door de naleving van dit princi pe worden opgeroepen ook wel eens in Nederland aktueel zouden kun nen worden. Gewetensproblemen formulering en/of uitvoering van Sinds de veroordeling van de af- burgerambtelijke regel, dat onderge- het regeringsbeleid daadwerkelijk schuwelijke misdrijven, tijdens de schikten loyaal moeten doen wat betrokken en in zekere zin medever- tweede wereldoorlog bedreven onder hun bazen/regeringen zeggen, on- 8-ntwoordelijk kunnen worden het motto „Befehl ist Befehl" of de geacht de wettelijke en morele toe- geacht. voor burgerambtenaren aangevoerde laatbaarheld van het gevraagde op- Niettemin dreigt deze problematiek ook in toenemende mate ons deel te worden en is zij dat in zekere zin nu al reeds voor een grotere of kleinere groep militaire en civiele ambtenaren die zich beroepsmatig, zoals zij dat ook gedurende hun hele ambtelijke carrière plachten te doen, loyaal zouden willen opstellen tegenover ook deze regering, maar daarin in toenemende mate met ge wetensproblemen te worstelen heb ben gekregen. Omdat van hen din gen gevraagd werden die, hoezeer daar ook wellicht bepaalde partijpo litieke belangen mee gediend wer den, volgens hun eerlijke overtui ging niet in het belang van het land, of In overeenstemming met de werkelijke wensen van de meerder heid van het Nederlandse volk zijn. Het zijn bijvoorbeeld niet slechts de twee generaals die het tot nu toe hebben gezegd en er door hun ont slag in te dienen de in hun ogen enige Juiste conclusie uit hebben getrokken, die het niet eens zijn met de richting waarin ons defen sie- apparaat lijkt te worden ge stuurd. Het gaat in de eerste plaats om de vrijblijvende wijze, waarop er wordt omgesprongen met wat er na de diepe ingrepen van de afge lopen Jaren in de krijgsmacht nog rest aan mentaliteit en zelfrespect en over is gebleven van de noodza kelijke bindmiddelen van discipli ne, onderling begrip en saamhorig heid. Want dat is het, wat men doet, als men de krijgsmacht als iets in essentie onoirbaars gaat be handelen, dat zoveel mogelijk moet worden weggehouden. En dat is het wat veroorzaakt wordt door terug te keren naar de onder vorige kabine- te-a fataal gebleken toegeeflijkheid tegenover pressiegroepen, die de krijgsmacht radikaal proberen te veranderen. Voor wie het zien wil hoe onze waarlijk in de wereld toch niet de meest door willekeur en terreur van meerderen en door gebrek aan rechtsbescherming voor de minderen gekenmerkte, krijgsmacht in luttele Jaren radikaal in uiterlijk aanzien en gedrag en in innerlijke houding en mentaliteit is veranderd en nau welijks meer de toets van de verge lijking met enige andere krijgs macht in de wereld kan doorstaan, is het zonneklaar, dat wij hard be zig zijn onze krijgsmacht, althans een groot deel daarvan, mentaal te ontwapenen. Zolang dit proces voortduurt zal het geld dat wij dan nog bereid zijn om wel in onze de fensie te steken in wezen wegge gooid zijn, omdat de wapens die er van gekocht, vervangen of in stand gehouden moeten worden in handen worden gegeven van wat, als het zo daargaat, binnenkort het slechtst gemotiveerde leger ter wereld zal blijken te zijn. Iets, waarvan wij, zonder meer aan nemen dat het toch nooit de bedoe ling van ook maar enig lid van ook deze regering zou kunnen zijn, maar waartoe sommige delen van hun achterban wel eens aanleiding hebben gegeven om aan te nemen dat zij zo'n ontwikkeling misschien heel wat minder rampzalig zouden kunnen vinden dan anderen dat doen. Een niet omgeturnde krijgs macht zou wel eens niet zo gemak kelijk kunnen passen in een door hen nagestreefde radikalere versie van de omkeer van de maatschap pelijke verhoudingen in ons land en in ons werelddeel Wat er met de geloofwaardigheid van dit kabinet voor de militaire leiding en het kader van de krijgs macht op het spel staat, zijn niet de carrières van enkele militaire topfunktionarissen, maar het be houd van een slagvaardige krijgs macht. En het behoud van de voor de geloofwaardigheid van onze ge hele nationale defensie-inspanning van vitale importantie zijnde loyali teit van die militaire leiding en dat kader van die krijgsmacht, die op zich gemakkelijk genoeg te bruske- ren zijn, maar wier loyaliteit een onvervangbaar goed la, dat nergens te koop is. taanse milieudeskundigen, die de stijgende energie- p de voet volgen, voorspellen voor de toekomst twee één voor een Utopia en één voor een nachtmer- larmate de winter nadert en de crisis accuter wordt nachtmerrie de meest waarschijnlijke mogelijkheid. Als de Amerikanen werke lijk een ernstig tekort krijgen aan olie, kolen en andere ener- giestoffen moet de levensstijl in grijpen gewijzigd worden. Vooral voor automobilisten en de bewo ners van grote steden als New York zal er dan veel veranderen, want alleen al de verwarming en verlichting van de grote gebou wen in deze stad kost iedere dag sloten energie. J 'Tnlï r «va •ische vooruitzicht ziet er in vorm ongeveer als volgt Amerikanen, geconfronteerd tekort aan olie, kolen en nergiebronnen, en zo lang- tó Pijnlijk afhankelijk van *ordt geïmporteerd uit on- Arabische staten, zullen 1 worden veranderingen sagen in een stijl van le- verkwistend, inhalig en di- voor het milieu is. Ho gingen en benzinerantsoe- het gebruik van klei- to's en openbaar vervoer tfo en zo het proces op ®?en, waar alle milieube- van moeten dromen: het volk wegvoeren van Dobiel. aan elektriciteit en ver- Me zal dwingen tot een van air-conditioning 'nning, met de bijkomstige yan de Amerikaanse ge zondheid en gelaatskleur. Het olie tekort, samen met andere duidelijke tekorten van vlees, graan en krantepapier zullen dwingen tot het aanhalen van de buikriem, het geen de gehele maatschappelijke geest verbeteren ongeveer zoals de Tweede Wereldoorlog dat in En geland teweeg zou hebben gebracht en zal leiden tot 'n totale veran dering van de kwaliteit van het openbare leven Auto's Het scenario voor de nachtmerrie echter zou de campagnes voor be scherming van het milieu drastisch terugdraaien, ten behoeve van een grotere autonomie inzake kolen en olie. Geconfronteerd met de eisen van de Arabische sjeiks en de Ame- Doornen rikaanse consumenten zullen de pleiters voor olie en voor auto's een ideaal excuus hebben voor het laten vallen van restricties op milieuver vuiling. De auto zou, in plaats van zijn politieke macht te verliezen, nog meer schade kunnen aanrichten aan lucht, land en de volksgezond heid. De laatste weken is dit vooruitzicht steeds reëler geworden. De her nieuwde strijdbaarheid van presi dent Ghaddafi van Libië en koning Feisal van Saoedi-Arabië die beiden dreigen de olie als wapen te gebrui ken om de Amerikaanse politiek jegens Israel te veranderen, heeft de pleiters voor industriële groot machten duidelijk meer kracht ge geven. De directe reactie van president Nixon op die dreiging is geweest het bijeenroepen van een spoedcon- ferentie van experts en het maken van plannen om de VS op oliege- bied in drie tot vijf Jaar onafhan kelijk te maken een ambitieus doel als men bedenkt dat de VS al eenderde van hun oliebehoeften im porteren en dat er vijftig procent meer verbruikt zal worden tegen De presidentiële plannen omvatten onder meer een versnelling van de aanleg van de Alaska-pijplijn, wat al lange tijd een van de belangrijk ste doornen was in het oog van de milieubescherners; het aanmoedi gen van de aanleg van diepzeeha vens voor supertankers; het toe staan van meer bovengrondse ko- lendelving, hetgeen een drastisch effect zal hebben op de mijngebie- den in Iowa en Illinois: en het ver zachten van de milieuvoorschriften door toe te staan dat de komende winter zwavelhoudende olie gebruikt mag worden voor verwarming, met ernstige gevolgen voor de atmosfeer. De pleiters voor olie maken, begrij pelijk genoeg, het beste van de cri sis en ze staan sterk omdat alleen zij weten (als iemand het tenminste weet) hoeveel olie er precies uit Amerikaanse bronnen gehaald kan worden, zodat ze het olietekort kun nen overdrijven om hun eigen ar gumenten voor hogere olieprijzen kracht bij te zetten en ook meer ontginningsmogelijkheden te eisen. Poker Zowel de Arabieren als de Amerika nen beginnen het belang te begrij pen van het onder de grond houden van olie om hun onderhandelings positie te verbeteren, zodat hun spelletje poker steeds ingewikkelder wordt. De oliemaatschappijen, met inbegrip van Shell en Exxon (Esso in Europa), strijden voortdurend met de Raad voor het Milieubeheer voor het recht om te mogen boren voor de Atlantische kust en ze be weren dat de voorraden daar nood zakelijk zijn voor een effeotieve bestryding van de energiecrisis. De milieubeschermers houden vol dat boren voor de kust op wrede wijze de stranden, de vogels en visstand van de Antlantische Oceaan zal aantasten. De discussie tussen de beide partij en zal harder worden naarmate de winter nadert: hoe kouder de win ter, hoe heter de strijd. De nieuwe leider van het Bureau voor Milieu bescherming, Russel Train, die aan het hoofd staat van een staf van achtduizend man, klinkt optimis tisch over de uitslag: „Het onder werp milieu en levenskwaliteit zal het belangrijkste onderwerp voor de rest van deze eeuw zijn", zei hij toen hij vorige week de leiding van het bureau overnam. „De beschuldi ging dat milieu-programma's de eco nomische activiteiten zullen vertra gen is absoluut vals. Het omgekeer de is het geval. Door het milieu veroorzaakte lasten zoals het tol dat van de volksgezondheid wordt geëist zijn de werkeiyke belemmeringen van de groei." Russel Train heeft alle hoop dat het Amerikaanse publiek het belang van een beter leven zal gaan zien. Hy beschouwt de versnelling van de Alaska-pijplijn als „soort inge wandsreactie" op de energiecrisis, die zijn bureau niet hoeft te ver zwakken. „In de strijd voor het mi lieu zijn we op een punt gekomen dat te vergelijken is met een tus sentijdse koerscorrectie bij een ruimte vlucht", legt hij uit. Maar de eerste reacties van de rege- ring-Nixon op de energiecrisis dul den er op dat Train meer moet af handelen dan een tussentijdse koerscorrectie: het is een confron tatie met zeer machtige belangen, die de consumenten als een man achter zich lijken te hebben. De toekomst van het milieu ziet er eer der uit als een nachtmerrie dan als een utopia. OBSER VER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13