RIJKSUITGAVEN BOVEN DE VIJFTIG MILJARD CULTUUR EN KUNST KRIJGEN MEER GELD mrdgas Inkomens boven 25.000 gulden zullen komend jaar zwaarder belast worden prrink: grote hoonmaak tot ierpunt in ^80 leele verbetering pet. bij matiging an loon en prijzen ri to Tekort van anderhalf miljard in 74 Bouw 135. tot 140.000 woningen Duurder ,AG 18 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND HAAG Beperk de loons- rboging bij de vernieuwing van c,a.o.'s voor 1974 tot tien pro- en de prijsstijging via een gespitst prijsbeleid tot ruim procent. Wanneer een derge- akkoord tot beteugeling van inflatie kan worden be- fdoor het kabinet, de werkge- en de vakbeweging ontstaat betrekkelijk gunstig econo- sch beeld voor het komend Htblijkt uit het tegelijk met de Joenennota verschenen rap- van het Centraal Planbureau in de laatste economische 1 gnoses voor 1974 zijn opgeno- a Ie regering denkt aan aanzien - terugdringing van de inflatie t als uitgangspunt dat de be king zowel in de lonen als in prijzen wordt gezocht He ver kering van de uitsluitend no- lale ontwikkeling betekent dat reele positieverbetering voor de kenden niet wordt aangetast, al wordt de ruimte daarvoor r de voorgenomen verzwarin- i van de premie- en belasting- k beperkt tot 1,5 tot twee pro- it Planbureau gaat uit van de nderstelling dat de begin-loon Ing wordt beperkt tot twee at (dit Jaar volgens het cen- akkoord 3,5 procent, maar is de laatste gegevens uitge- tot 4 procent)Daarnaast is 1 procent voor "incidentele" verbeteringen (extraatjes), in met de verzwaring van de e lasten van de werkgevers procent) en compensaties, de prijsstijgingen zou dan de ng van de loonsom per werk- kunnen worden beperkt tot ocent (dit Jaar rond 14 pro- lor de prijzen zou er moeten worden uitgegaan dat het aandeel van de lonen in het nationale inko men constant blijft. Daarvoor is een toespitsing van het prijsbeleid nodig. De prijsstijging zou dan in 1974 op 6,2 procent uitkomen. Zo'n anti-inflatiebeleid zou leiden tot een betrekkelijk gunstig econo misch beeld voor 1974. De produk- tie stijgt bij deze veronderstellin gen met bijna 5 procent en de werkloosheid loopt terug tot ge middeld iets boven de 100.000. De bedrijfsinvesteringen blijven zich dan in opgaande lijn bewegen hoe wel de invoering van de selectieve investeringsheffing een afrem ming veroorzaakt. Ook de exter ne positie blijft gunstig. Wanner er géén anti-inflatie- akkoord komt is de economische ontwikkeling veel ongunstiger. De loonsom per werknemer stijgt dan met 13 procent, de prijzen met meer dan acht procent. De pro- duktiegroei van bedrijven is dan beperkter, waardoor de perspec tieven voor de werkgelegenheid worden aangetast. Op iets lange re termijn zou de werkloosheid zeer krachtig toenemen. Opmerkelijk is vooral dat de reë le positieverbetering voor de ge- groter wordt bij 'n hoger inflatie- middelde werknemer nauwelijks tempo (bü matiging twee procent, bij een ongeremde ontwikkeling, twee tot 2,5 procen). Minister Lubbers (Economische Zaken) wijst hierop met nadruk in zijn inleidend woord tot het rapport van het Planbureau. "Dat van de gemiddelde werknemer, niet sterk zal kunnen groeien, houdt verband met de relatieve stijging van de uitgaven van de overheid en van de sociale verze keringen. Daarbij gaat het voor een niet onbelangrijk deel om ver betering van de kwaliteit van het bestaan van de bevolking". r KAAG Voor minister Vor- iefs ^euhygiëne gelden de ko- Jwen, tot omstreeks 1980, als schoonmaak. De huidige zullen dan opgeheven bovendien zal er dan ten van 1970 sprake zijn van *n Ite verbetering. De socia- minister presenteert dat mo- itelfii keerPUïlt- Ratting zullen de milieukos- het eind van die sanering, to 1980 dus, opgelopen zijn miljard gulden per Jaar, of- 3% van het nationale inko- iets minder dan 1% nu. af aan zal er jaarlijks, zo de minister, 0,3 tot 0,4% 1 het bruto nationaal pro- moeten worden milieu. l"$den van die knelpunten zijn Hij schat dat voor de komende 10 Jaar, tot en met 1983 dus, aan inves- len een bedrag van 20,5 miljard gul den en aan exploitatiekosten 7 mil jard zal moeten worden uitgegeven, op basis van het huidige prijspeil. Ge middeld is dat per Jaar 1,3% van het bruto nationaal produkt. DEN HAAG Volgend jaar zullen de rijksuitgaven de vijftig miljardgrens passeren. Dit blijkt uit de miljoenen nota van minister Duisenberg van Financiën. Het is ruim zeven miljard meer dan voor dit jaair was begroot. De ont vangsten gullen met bijna negen miljard stijgen ten opzich te van dit jaar. Er resteert voor 1974 een begrotingstekort van ongeveer 1,5 miljard guldenDat zal geheel worden gefinancierd uit de voorinschrijf- rekening bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Een beroep op de open kapitaalmarkt is minister Duisenberg niet van plan te doen. Een bedrag van 550 miljoen gulden wil het kabinet volgend Jaar uitgeven ter bestrijding van de werkloosheid. Dit bedrag komt niet ten laste van de begroting. Volgens minister Duisenberg is het «.recht, dat het accent op de collec tieve sector versterkt is. Naar zijn •nening is er sprake van onderbeste ding in de nationale economie. Het kabinet heeft gekozen voor in 't bij zonder hogere uitgaven in de secto ren cultuur, recreatie, maatschappe lijk werk, ontwikkelingssamenwer king en onderwijs. De uitgavenstijging wordt voor 375 miljoen veroorzaakt door tegenval lers bij de Europese Gemeenschap- Den waar Nederland aan moet mee- hetalen. Belastingdruk De belastingdruk zal volgend Jaar stijgen met ruim één miljard gul den: uitgedrukt in 'n percentage van net nationaal inkomen betekent dit «.er. stijging met 0,6%. Het eigenlijke dekkingsplan beslaat een bedrag van 830 miljoen gulden. Het bedrag van ruim 1 miljard aan meer-inkomsten wordt bereikt door enerzijds de wer king van de reële progressie bij de loon- en inkomstenbelasting (plus 305 miljoen gulden) en anderzijds 't vervallen van de tijdelijke investe ringsheffing (min 100 miljoen gulden in totaal bereikt de belastingdruk volgend Jaar het percentage 30,2. De ai uk van sociale premies zal toene men tot 18,9% van het nationaal in komen een stijging met 0,6 pro cent ten opzichte van dit Jaar. De niet-belastingsontvangsten zullen In 1974 stijgen met ruim één miljard gulden tot 6,4 miljard gulden. Een belangrijke bijdrage tot de groei le veren twee maatregelen: de in voering van een waarborgsom voor auto's (.statiegeld" te betalen bij ontvangst van het kentekenbewijs) waarvan de Jaaropbrengst wordt ge- ïaamd op 100 miljoen gulden; prijsverhoging van het aardgas, voor kleinverbruikers, waarvan de meeropbrengst op "210 miljoen gul den word geschat. Duisenberg: Miljoenennota zonder franje DEN HAAG Minister dr. W. F. Duisenberg van Finan ciën heeft vijftig bladzijden minder papier nodig gehad om zijn eerste miljoenennota te schrijven dan zijn voor ganger mr. R. J. Nelissen voor diens laatste. Bij de presentatie van "de nota over de toestand van 's rijksfinanciën" haalde minis ter Duisenberg een uitspraak van zichzelf aan uit 1971. "De miljoenennota moet korter en duidelijker. De franje met verhuizen naar bijlagen of de prullemand", had hij toen ge schreven in Elseviers Maga zine. "Ik ben er niet helemaal in geslaagd mijn eigen woorden waar te maken", vond Dui senberg. Niettemin beslaat de miljoenennota plus bijla gen thans vijftig bladzijden tekst minder dan die van vo rig jaar. De eigenlijke nota telt nu zestig bladzijden. Ne lissen had vorig jaar hon derdennegen bladzijden no dig om te vertellen hoe 's rijks huishouding ervoor stond. Minister Duisenberg van Financiën Discussie over beleid in toekomst DEN HAAG 135 tot 140.000 woningen zullen er in 1974 in aanbouw komen. De regering zal financiële midde len ter becshikking stellen voor in grijpende verbetering van 27.000 wo ningen. Dit zittingsjaar zullen bij de Twee de Kamer voorstellen voor het na 1974 te voeren huur- en subsidiebeleid worden ingediend. Dit zijn enkele punten uit de Me morie van toelichting bij de begro ting voor 1974 van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. In het aantal nieuw te bouwen wo ningen zijn begrepen de uit 't Fonds voorheffing pensioen verzekering ge financierde door het rijk gesubsi dieerde woningen, ongeveer 4000 in 1974. In de begroting 1974 zijn ver der de financiële mogelijkheden aan wezig voor maximaal 50.325 woning wetwoningen, waarvan 9000 kleine woningen en 60.925 premiewoningen, waarvan 12.000 kleine woningen. De regering gaat uit van 30.490 huurwo ningen en 30.435 eigen woningen. Verondersteld is dat er ln 1974 ten minste 27.500 woningen zonder rijks- steun in aanbouw zullen worden ge nomen. De regering streeft naar de bouw van woningen met relatief lage stich- tingskosten. Voor het verstrekken van rijkslenin gen voor de bouw van woningwetwo ningen kan in 1974 tot f3.319 mil joen aan verplichtingen worden aan gegaan f 195 miljoen meer dan in 1973) .De geraamde uitgaven, voor de jaarlijkse bijdragen voor woning wetwoningen zijn gestegen tot f526.4 miljoen. De bewindslieden kondigen een her ziening van het huur- en subsidiebe leid aan. Er zal meer geld beschik baar komen voor een aanvullende huursubsidie: f99,8 miljoen (f35.3 miljoen meer dan in 1973). De bouw van kléine woningen zal worden aangemoedigd. Vijf procent Minister Duisenberg is bij de opstel ling van vijf procent begroting uitge gaan van een trendmatige reële groei van de belastingontvangsten van 5%. Dit percentage houdt hij ook aan bij de eerste aanzet voor meerjarenaf spraken. Later dit Jaar zullen zulke afspraken zoveel mogelijk "hard" worden gemaakt. Ook heeft Duisenberg gebruik ge maakt van het resultaat van een stu diegroep, die heeft becijferd dat het structurele begrotingstekort met 525 miljoen zou mogen stijgen. Om aan de voorziohtige kant te blijven heeft hij gerekend met een toelaatba re toeneming van het tekort met 400 miijoen gulden. In een slotbeschouwing komt de minister van Financiën tot de uit spraak, dat er in Nederlands reeds té lang té grote werkloosheid eerst, terwijl er tegelijkertijd reeds té lang een te sterke inflatie woekert. Het beleid is gericht op het terugdringen van deze kwalen. DEN HAAG De discussienota, ren, die naar minister van Doorn kunstbeleid van het ministerie van hoopt zal worden afgerond met een CRM, die vorig Jaar is verschenen, parlementair debat. Bepaalde onder- wordt de basis voor een discussie, delen van het beleid zullen bij de over kunstbeleid in de komende Ja- voorbereiding veel tijd vragen, zoals een meerjarenplanning voor de kun stensector, een meer bevredigende regeling van de orkestsubsidies, een cultuurpolitiek alternatief voor de Beeldende Kunstenaars Regeling, 'n wettelijke regeling voor het subsidie beleid (waardoor meer rechtszeker heid voor de betrokkenen ontstaat) Inmiddels moet het beleid op korte termijn verder worden ontwikkeld: in het komende begrotingsjaar, wordt een nieuwe wet op de Raad voor de Kunst ingediend; de werkzaamheden van de schep pende kunstenaar binnen de "kunst bedrijven" zullen worden vernieuwd en uitgebreid; het subsidientenoverleg heeft een discussiestuk over het orkestenbestel opgesteld, dat zal worden aangevuld met nadere gegevens; inmiddels zal de steun voor ka- mermuziekensembles niet onaanzien lijk worden verhoogd; voor het aantrekken van nieuwe publieken in de muzieksector wordt aanzienlijk meer geld uitgetrokken; het Internationaal Folkloristisch Danstheater krijgt meer geld; er komt een nieuw plan voor de to neelsubsidiëring; nieuw Nederlands talig toneel wordt ook financieel ver der gestimuleerd; de mime krijgt meer geld; het Fonds voor de Letteren krijgt meer geld; er moeten meer kunstenaars in projectteams worden opgenomen; vrij aanzienlijk meer geld om de continuïteit in de filmsector te waar borgen; er komen museumconsulenten, museumvakspecialisten) het muziekschoolonderwijs krijgt anderhalf miljoen meer; het Rijksbureau voor Kunsthisto rische Documentatie krijgt nieuwe huisvesting in combinatie met de Kon. Bibliotheek; het VOC-schip "Amsterdam" zal worden geborgen om in 1975 naar de hoofdstad te worden terrugge- bracht. De prijzen van aardgas voor 't klein verbruik zullen met 1,5 cent per ku bieke meter worden verhoogd. Wan neer dat gebeurt is nog niet bekend. Minister Duisenberg (Financiën), heeft dat verklaard. In de toelichting op de begroting van economische zaken zegt minister Lubbers dat de verhoging beperkt moet blijven in het kader van het anti-inflatiebeleid van de regering. De huidige aardgasprijzen voor kleinverbruikers zijn in de afgelopen tien Jaar praktisch stabiel gebleven. Ze liggen nu dan ook belangrijk la ger dan de prijzen voor huisbrand olie. De intrekking van de vrijstel ling van accijns op huisbrandolie zal het verschil nog groter maen. De aardgasvondsten in het aan ons land toegewezen deel van de Noord zee zijn tot nu toe zeéfr beperkt van omvang. Omdat deze gasvoorraden dicht bij elkaar liggen heeft de mi nister de hoop dat toch tot winning zal worden overgegaan. Dat kan be langrijk zijn voor het binnenlands verbruik. De landboringen hebben geen vondsten opgeleverd. gP 'Verontreiniging in de Rijn- °pen riolen fungerende wa tóen vlak bij woonwijken, efcs 1980 moet «Ie uitworp aan vuile lucht onder het 1970-niveau ge- ai Ba: Wing van water door diver- vref^toigingen tot 10 25% van 'toveav teruggebracht zijn ^intr van water door di- tntreinigingen tot 10 25%, 1970-niveau teruggebracht iaaDi Val op een verantwoorde Burgen verwijderd; geluidshinder van lucht- en 5r aanmerkelijk verminderd vaS toister Lubbers (Economisch aan het rekenen geslagen. DEN HAAG De belastingope ratie die het kabinet-Den Uyl heeft voorgesteld betekent een lastenver zwaring voor mensen met een belast baar inkomen boven 25.000 gulden. Mensen met 'n inkomen beneden de ze grens zullen volgend jaar iets min der loon- en inkomstenbelasting be hoeven te betalen. De operatie kent twee hoofdelemen ten: de automatische inflatiecorrectie wordt buiten werking gesteld, wat be tekent dat ook loon- en inkomsten belasting betaald moet worden over meerinkomen, dat wegvloeit als ge volg van de prijsstijgingen; verhoging van de verschillende belastingvrije sommen met vijf pro cent. Voorts wil het kabinet de eerste schijventarief met 322 gulden inkor ten en de daarop volgende schijven aan deze inkorting aanpassen. Alleen staanden met kinderen krijgen een extraatje en de fiscale positie van de vrouw die meewerkt in de onderne ming van haar man wordt verbe terd. Verder wordt de autokostenlUctie verhoogd van 15 tot 20 procent van de catalogusprijs door mensen die privé gebruik makeny van een auto van de baas. De huurwaarde van de eigen woning (op te tellen bij het in komen) wordt verdubbeld voor hui zen die in bewoonde staat niet meer waard zijn dan 180.000 gulden. Daar boven wordt de huurwaarde in som mige gevallen verdrievoudigd. Kleine zelfstandigen worden fiscaal tegemoet gekomen door invoering, van de tweede fase van de onder het vorige kabinet mogelijk gemaakte fiscale oudedagsreserve. Het reser- veringsperoentage wordt verhoogd, van 5 tot 7,5 procent en de voor dit jaar geldende vaste bedragen wor den in 1974 verhoogd met vijf pro cent. Het niet doorgaan van de inflatiecor rectie op de loon- en inkomstenbelas ting geeft het kabinet volgend Jaar ruim zeshonderd miljoen gulden meer financiële armslag. De tegemoetko mingen voor de onvolledige gezinnen de in het bedrijf meewerkende ge huwde vrouw en de kleine zelfstan digen kost de schatkist 125 miljoen gulden. De verhoging van de autokos tenfictie levert daarentegen 100 mil joen extra op. De verdubbeling van de huurwaarde voor eigen-woning-be zitters brengt 110 miljoen op. De verdubbeling en in sommge ge vallen verdrievoudiging van de huur waarde verdedigen minister Duisen berg en staatssecretaris Van der Stee door de positie van de eigenaar - zelfbewoner te vergelijken met de be woner van een huurwoning. Zij me nen dat de vaste huurwaardebedra gen erg laag zijn. Zij vermelden niet, dat deze bedragen onder de vorige regering met opzet zijn verlaagd ter compensatie van het ongedaan maken van de aftrekregeling voor onder houdskosten. Uit sociale overwegingen laten de bewindslieden de huurwaarde van goedkope woningen (waarde in be woonde staat beneden 30.000 gulden) ongemoeid. Het staatje met een ver gelijking tussen de huidige huur waarde-regeling en de thans voorge stelde ziet er zo uit: waarde in bewoonde staat van de eigen woning meer dan: f 15.000, f 30.000,— f 60.000,— f 120.000,— f 180.000,— f 240.000,— f 300.000,— f 360.000,— niet meer dan: f 15.000,— f 30.000.— f 60.000 f 120.000,— f 180.000,— f 240.000 f 300.000,— f 360.000,— netto huurwaarde nihil onveranderd f 150,— «onveranderd) f 600,— «thans: f 300,—) f1200,— «thans: f 600,—) f2400,— (thans: f1200,—) f3600,— (thans: f1200,—) f4800,— «thans: f2400,—) f6000,— «thans: f2400,—) f7200,— (thans: f2400,—) De netto huurwaarde van eigen wo ningen wordt door de fiscus gezien als een inkomensbestanddeel. Hij moet bij het belastbaar inkomen, worden opgeteld. Deze vaste opslag, bedraagt 1 A 2 procent van de waar de van de woning. "Dit is stellig niet hoog", menen Duisenberg en Van der Stee. "Zeker niet indien in aan merking wordt genomen, dat wordt uitgegaan van de waarde in be woonde staat, die aanzienlijk lager pleegt te zijn dan de waarde vrij van huur". De bewindsheden delen voorts mee: "Het kabinet is daarom van oordeel dat deze verhoging de be vordering van het elgen-woningbezit niet in de weg zal staan".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9