opoverleg in Dublin erandert nog niets Brezjnew heeft 't moeilijk Veiligheids conferentie in 2de fase Heath en Cosgrave confereerden 8 uur zonder resultaten; aanslagen in Dublin en Londen gaan door Nixons vliegtuig wordt verbouwd voor f 712.500,- STE DODE OEFENING FERRO" Zweedse socialisten komen 1 zetel tekort E BU REL iPAANSE ^ANGENIS Bompakketten op Britse ambassades Zesling geboren in Amerika Weer kinderen ontvoerd in Rhodesië Agnew zou aftreden overwegen BUITENLANDSE ONTSPANNING BEDREIGT BINNENLANDSE TUCHT Duitsland lid van V.N. SEPTEMBER 1973 BUITENLAND De Britse premier Edward Heath en zijn Ierse ambtsgenoot Liam Cosgrave na hun besprekingen op het militaire vliegveld Baldonéll bij Dublin. In verband met de strenge veiligheids maatregelen was de plaats van de besprekingen tussen beide eerste ministers geheim gehouden. WASHINGTON President Nixons straalvliegtuig, onder gaat op het ogenblik wijzigingen waarmee een bedrag van 285.000 dollar (712.500 gulden) is ge moeid. zakelijk foor» u- de wens van de gastverblijven naast die van de presidentiële suite zullen zijn. Ook het motorisch vermogen, moet vergroot worden. De ver anderingen zullen tegen midden oktober voltooid zijn. Mevrouw Nixon en andere le den van de presidentiële familie waren van het begin af aan niet gelukkig met de omstandigheid, dat de suite voor de staf, de grootste in 't toestel, zich naast, die van Nixon bevond. 5LIN (AP/UPI/Reuter) Terwijl in Engeland en •Ierland bommen ontploften en aanhangers van guerril- ders demonstreerden, probeerden de premiers van Enge- >n de Ierse Republiek vruchteloos een einde te maken burgertwisten in Noord-Ierland. Edward Heath van ind en zijn ambtsgenoot Liam Cosgrave van de Ierse Re- k hebben tijdens hun topgesprek op een zwaarbewaakte ire basis bij Dublin geen zichtbare vooruitgang geboekt, kt uit het communiqué dat na afloop van de besprekin- erd uitgegeven. Be premiers bevestigden dat krijgen. De meningsverschillen lij ken niet onoverbrugbaar, en de con tacten tussen de Engelse en de Ier se regering over deze vraagstukken zullen worden voortgezet. Beide premiers waren het er over eens dat de Ierse Raad niet van de grond zal kunnen komen indien de rooms-katholieken en protes tanten in Noord-Ierland het niet spoedig eens worden over samenwer king in een Noordierse regering. In het communique dat na het top- overleg werd uitgegeven, werd ge zegd dat Heath en Cosgrave 't stre ven naar een Ierse Raad zullen blij ven stewnen en bereid zijn deel te nemen aan een conferentie met Noordierse vertegenwoordigers waar op de vorming en de taakstelling van deze raad zou moeten worden be sproken. De premiers hebben ook gespro ken over de mogelijkheden om het geweld in Noord-Ierland te bedwin gen en uit te bannen, aldus het com muniqué. Op afzonderlijke persconferentie, SR De legeroefening Big die door Heath en Cosgrave werden ©ci Noord-Duitsland heeft gis- - blijven streven naar de van een „Ierse Raad" die i tholieken en protes- Noord-Ierdand tot elkaar De raad zou moeten lit vertegenwoordigers van •Ierland als van de Ier- i Cosgrave koesteren ech- r uiteenlopende denkbeel- de wijze waarop deze raad li worden gevormd en over iheden welke hij moet L2 J iae buurt van Münster in pak door een pantservoer- .c, gegeven, bleek dat men het niet vroeg het eerste slachtof- eens was over tijdschema met Twee Duitse kanonniers betrekking tot de Noordierse execu tieve en de Ierse raad. Heath wil dat in Noord-Ierland eerst een representatief bestuur tot stand komt. Cosgrave wenst dit Terioijl premier Heath een bezoek bracht aan Dublin verbrand den demonstranten in de Ierse hoofdstad een afbeelding van Heath. Ook op andere plaatsen in Dublin werd gedemonstreerd. hun eigen eenheid overre- van hen, de 20-jarige R. lit Hamburg, overleed kort geluk. igeluk vond plaats öm- uur in de ochtend. De militairen waren van de mtserbrigade en werden door een pantservoertuig litse 75e artillerie-bataljon, il was met een pantser- 241»? verkenning geweest en 'angs een der aanvoerwe- gevallen. De andere itair, de 20-jarige H. J. uit Schwerte werd met ïamelijk letsel in een zie- Noordiers bestuur en de Ierse Raad tegelijkertijd in werking te zien gaan. STOCKHOLM (UPI, RTR) De Socialisten en Communisten in.Zwe- den krijgen volgens de laatste offi- ciële verkiezingsuitslag toch geen meerderheid in het parlement. Vol gens de officiële bekendmaking van het stembureau kunnen Socialisten en Communisten samen slechts re kenen op 175 zetels in de Rijksdag, precies evenveel als de gezamenlijke oppositiepartijen. Voor deze onverwachte ontwikke ling werd al vrijwel als vaststaand aangenomen dat Socialisten en Com munisten 175 zetels hadden behaald en dat de Sociaal-Democratische re- richti is AZ< toeval afhankelijk kunnen zijn. De Zweedse grondwet bepaalt- namelijk dat bij het staken van de stemmen het lot beslist. Het stembureau in Stockholm gaf als voorlopige einduitslag (dus zon der de per post uitgebrachte stem men) Sociaal-Democraten 156 zetels (min. 7), Communisten 19 zetels (plus 2), Centrumpartij 90 zetels (plus 19), Conservatieven 51 zetels (plus 10), Liberalen 34 zetels (min 24). Beide premiers deden een drin gend beroep op de Noordierse poli tieke leiders hun meningsverschillen te begraven en over te gaan tot samenwerking in een daadkrachtig bestuur. Terwijl Heath en Cosgrave giste ren gedurende acht uur confereer den werden Noordierlamd en Enge land getroffen door een reeks nieu we terreurdaden. In Belfast werden door een zware explosie tien mensen gewond. Een dertigtal auto's werd vernield en ver schillende gebouwen in het centrum van de Noordierse hoofdstad liepen schade op. In Birmingham ontploften enkele bommen. Op Britse ambassades an het buitenland werden bombrieven ontvangen. Een bom ontplofte in een legerkamp bij Londen. In het hoofdpostkantoor van Du blin drongen anti-Britse demon stranten binnen en richten vernie lingen aan in de kantoren van de Ierse radio. De uitzendingen van de Ierse radio gingen normaal door. Dertig personen werden gearres teerd. LONDEN Op de Britse ambas sade in Kinsjasa, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Zaïre, is giste ren 'n bompakket ontploft, waardoor een lid van de veiligheidsdienst werd gewond. Een dergelijk pakket, be stemd voor de Britse ambassadeur, in Lissabon, kon bijtijds onschade lijk worden gemaakt. Dit was ook het geval met een bompakje, ge adresseerd aan een hoge bestuurs- functionaris in Gibraltar. De bompakketten, die in Parijs wa ren gepost, bevatten een boek waar in de helse machine zat verborgen. Het pakje voor de Britse ambassa deur in Kinsjasa bevatte het werk: "Bluff your way in marketing", ter wijl de in de Portugese hoofdstad ont dekte bom was verpakt in het boek: "Bluff your way in finance". De man die het pakje in Kinsjasa openmaakte werd aan een hand ge wond. Drie weken geleden verloor 'n secretaresse van de Britse ambassa de in Washington een hand toen zij een bombrief uit Engeland openmaak te. Een dergelijke brief, ontvangen op de Britse ambassade in Parijs, kon bijtijds onschadelijk worden gemaakt. DENVER (AP) In het Colorado General Ziekenhuis in Denver is een zesling geboren. De baby's vier jongens en twee meisjes en de moeder maken het goed. Een woordvoerder van het zieken huis zei dat mevrouw Stanek in de nacht van zondag op maandag van de zesling was bevallen. De kinderen, die zes weken te vroeg werden gebo ren en in gewicht variëren van even onder de twee pond tot iets minder dan drie pond, zouden zonder hulp ademen. Volgens de woordvoerder waren de laatste vijf baby's met behulp van de keizersnede ter wereld gebracht. SALISBURY (DPA) Rhodesi- sische guerrillastrijders hebben op nieuw 60 kinderen tussen 11 en 17 jaar ontvoerd uit een dorp in het noord-oosten van het land, zo heeft de Rhodesische militaire veiligheids dienst bekendgemaakt. Intussen zijn 59 ontvoerde Afrikaanse kinderen weer bevrijd. In hetzelfde gebied werden acht weken geleden 282 kin deren, leraren en ziekenzusters van een Duitse Jezuïten-missiepost ont voerd. De meesten van hen zijn in middels ook teruggekeerd. GENEVE In Genève begint van daag het tweede stadium van de Europese veiligheidsconferentie, waarop het Westen sterk zal aan dringen op grotere medewerking van het Sowjet-blok op het gebied van onderling menselijk contact, voor lichting. onderwijs en cultuur. Sinds het eerste stadium van de conferentie, in juli in Helsinki gehou den, is de openbare mening in het Westen steeds kritischer geworden op de behandeling van dissidenten zoals Nobelprijswinnaar Solzjenitsin en kernfysicus Sacharow. De Sowjetrussische pers en com mentatoren hebben hierop gerea geerd met de bewering dat de veront waardiging in het Westen over het lot van enkele Sowjetrussische intellectu elen is opgestookt door mensen die in feite niets om die intellectuelen geven, maar een koude oorlog voe ren tegen ontspanning. Zaterdag nog noemde de Prawda Sacharow en Solzjenitsin stroman nen van de imperialistische reactie. Het legerblad Rode Ster beschuldig de zaterdag het Westen van export van ideologische ondermijning naar de Sowjet-Unie onder het mom van culturele samenwerking en vrijere uitwisseling van gedachten en in lichtingen en bewegingsvrijheid. Hoewel de Westelijke landen vast besloten zijn op de conferentie aan te dringen op meer vrijheid van reizen en communicatie tussen Oost- en Westeuropese landen hebben wes telijke functionarissen duidelijk ge zegd zich niet te willen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Sowjet-Unie. In Helsinki hebben westelijke ministers van Buitenland se Zaken verklaard dat de conferen tie door deze kwestie zou kunnen mislukken. De conferexitie begon vandaag met bijeenkomsten van functionarissen en deskundigen, die in twaalf sub commissies vermoedelijk ongeveer zes maanden zullen trachten tot re- sutaten te komeln. Pas wanneer daarbij werkelijk vooruitgang wordt geboekt en definitieve aanbevelingen worden opgesteld zullen de westelij ke mogenheden bereid zijn over te gaan tot het derde en laatste stadi um in Helsinki, dat Moskou np topni veau wenst te houden. De Sowjet-Unie en haar bondgeno ten van het Warschau-pact hebben ongeveer zeven jaar hard gewerkt om tot de conferentie te komen. Het voornaamste streven van Moskou is het verkrijgen van een verklaring die de status quo in Eruopa van na de oorlog bestendigt. De Westelijke landen hebben echter meer bel*"»!- stelling voor de menselijke kant en zullen geen grote concessies doen, tenizy de Sowjet-Unie werkelijk wil gaan samenwerken op dit punt. WASHINGTON (AP) Een woordvoerder voor de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft ge weigerd een bericht in de Washing ton Post te ontkennen dat Agnew de afgelopen dagen intensief overleg heeft gepleegd met zijn raadslieden over de vraag of hij al dan niet moet aftreden. De woordvoerder zei dat het bericht in de Washington Post niet meer aandacht waard was dan vele ge ruchten die in de afgelopen tijd over Agnew de ronde hebben gedaan. Vol gens de Post, die een voorstaande Republikein citeerde, is het voor 99% procent zeker dat Agnew zal af treden waarschijnlijk nog deze week. De bron van de Post noemde twee redenen waarom Agnew zou willen aftreden: de enorme druk waaronder zijn gezin zou zijn geplaatst nu hij zowel zijn ambt moet vervullen als zich voorbereiden op een wellicht lange en moeilijke juridische strijd na beschuldigingen van corruptie en ten tweede de duidelijke aanwijzin gen dat het Witte Huis en blijk baar ook de president zelf Agnew weg wil hebben. 617e Staatsloterij 17 SEPTEMBER 1973 TWEEDE KLASSE PRIJZEN VAN: f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 07* f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 24 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 389 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 991 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 904 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 594 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4629 EEN PRIJS VAN: f 2.000 is gevallen op het nummer: 068989 f 2.000 is gevallen op het nummer: 099252 f 2.000 is gevallen op het nummer: 053851 f 2.000 is gevallen op het nummer: 058378 f 2.000 is gevallen op het nummer: 023680 DE PRIJS VAN: f 5.000 is gevallen op het nummer: 088885 f 50.000 is gevallen op het nummer: 061329 Een extra prijs van f 100.00 is gévallen in de serie E op het nummer: 017309 En een troostprijs van f 2.000 op nummer: 017309 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de srie R op het nummer: 092321 En een troostprijs van f 2.000 op nummer: 092321 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Bij twee gevangenisop- ie Spaanse steden Sevalla een gevangene doodge- de politie en zijn drie gewond, zo heeft het mi- bekendgemaakt, in de pers maakten mei- toer gewonden, onder wie tonnen. het Spaanse persbureau hss begon de rel in Te- helft van de 300 gevan- massale uitbraakpoging slaags raakte met de Wgenen. In Sevilla had- mensen geprobeerd te 'dezondagsmis. „In beide aren de motleven die de in- ontketenden onbekend, mogelijkheid dat andere m het spel waren is niet ,RBv aldus de bekendmaking faisterie. Volgens Europa geen politieke gevange- 1 rellen betrokken. gering van premier Olof Palme dus gehandhaafd zou blijven. De oppo sitiepartijen hadden eerder gisteren in televisieverklaringen hun neder laag al vrijwel toegegeven. Verkiezingsfunctionarissen we zen erop dat de stand van 175175 nog niet de definitieve einduitslag is. De per post uitgebrachte stemmen, die pas morgen allemaal geteld zul len zijn, kunnen nog verandering brengen in de pat-stelling, hoewel dat niet waarschijnlijk wordt geacht. Het aantal per post uitgebrachte stemmen blijkt veel groter te zijn dan het aantal van 51.000 dat aanvanke lijk werd genoemd. Hoewel de Socialisten dus een stem tekort komen voor een parle mentaire meerderheid wordt het in Stockholm toch waarschijnlijk ge acht dat de partij van premier Pal- me aan het bewind zal blijven. De overlevingskansen van het kabinet zouden in dat geval echter van puur K— West- en Oost-Duits- vandaag worden toege- Verenigde Naties, de Ijmisatie die aan het ein- Jweede Wereldoorlog werd *°°r de overwinnaars van mtsland. van beide Duitslan- sen mijlpaal in de ge- mn de Verenigde Naties, I voornaamste punt op de fhe openingszitting van de vergadering. Nog een derde land, de onlangs on- onafhanikelijk geworden Bahama's, treedt vandaag tot de Verenigde Na ties toe, waarmee het aantal lidsta ten op 135 komt. Er zal zich slechts een stem ver heffen tegen de toelating van de Duitse staten. Israël zal tegen toe lating van Oost-Duitsland stemmen omdat dit land weigert schadever goeding te betalen voor Nazi-misda den en verder een militant pro-Ara bisch beleid voert. MOSKOU (AFP) Het onspan- ningsbeleid van Leonid Brezjnew maakt een moeilijke tijd door zonder dat het vooralsnog mogelijk ds te voor spellen of de „weddenschap" van de Algemene Secretaris van de Sowjet- russisische Communistische Partij uiteindelijk gewonnen of verloren zal worden, zo menen diplomatieke krin gen te Moskou. Het komt er voor Brezjnew op aan voor de Sowjet-Unie de winst van de ontspanning binnen te halen zonder dat daarbij de binnenlandse partijtucht in het gedrang komt, daar algemeen mag worden aangenomen, dat die ontspanning uitsluitend voor buitenlandse gebruik is bestemd. Het is slechts onder deze voor waarde, aldus bepaalde diplomaten dat Brezjnew het fiat van het polit- buro voor dat beleid heeft verwor ven. Voor hen die het politiek steek spel te Moskou van zo nabij mogelijk volgen is het echter duidelijk dat Brezjnew de jongste weken op het Kremlin en ook elders enkele tegen vallers te incasseren kreeg. Muiters De sympathie voor de Europese veiligheidsconferentie en zelfs voor de uitbouw van de economische be trekkingen tussen Moskou en het Westen is afgekoeld wegens de weer slag van de jongste verklaringen van de twee „muiters" Andrei Sacha row en Alexander Solzjenitsin. In de Verenigde Staten rijst op nieuw twijfel omtrent het evenwicht inzake atoombewapening de basis zelf van de Amerikaans-Russische toena dering. De Sowjetrussische vorderin gen op het gebied van de meerkop pige raketten hebben de Verenigde Staten vrees aangejaagd. Een presidentiële raadsman, de ge wezen minister van Landsverdediging Meivin Laird, heeft de Sowjet-Unie er zelfs van beschuldigd van deze ontspanning te profiteren om haar militair potentieel krachtig op te voeren. Imperialisme Tegelijkertijd moet de Sowjet-Unie met bitterheid ervaren hoe haar toe nadering tot de Verenigde Staten op de conferentie van de niet-gebon- den landen te Algiers menige wenk brauw heeft doen fronsen, zozeer dat ze hier en daar zelfs het woord ..im perialist" te horen kreeg. Voorts is er West-Europa, dat met een angstcomplex zit omdat het zon der verdediging blijft. De plotselinge grote belangstelling van de Russen, voor de conferentie over de vermin dering van de strijdkrachten, heeft dat complex nog verergerd. De pogingen om in Azië tot een algemene veiligheidsregeling te ko men botsen ook op heel wat klip pen. Zelfs India aarzelt de Sowjet- Unie door dik en dun te steunen, uit vrees dat de bruggen met China zouden worden opgeblazen. Zelfs de reis van Brezjnew naar Nieuw-Delhi, die verleden maand door de Indiase pers werd aangekondigd, schijnt naar de vergeethoek te zijn verwe zen. Maar al die strubbelingen, waar over Brezjnew in zijn vakantieoord Simferopol zeker zal nadenken, zijn maar nietigheden tegenover de om- vans die de zaak Sacharow heeft ge nomen, zo wordt in Moskou ge meend. Buitenlandse steun Het heeft er alle schijn van dat Sa charow zulke buitenlands steun ge kregen heeft denken wij maar even aan Bruno Kreisky, de Oosten rijkse kanselier, kanselier Willy Brandt en Wilburg Mills, die in het Amerikaanse congres de sleutels van de staatskas bezit dat in dit ge val het Kremlin niet meer moet den ken aan enig herstel van de binnen landse partijtucht zonder daarbij 't ontspanningsbeleid in het gedrang te brengen. De gevolgen daarvan zijn echt niet te overzien. Het staat evenwel als een paal bo ven water dat het ontspanningsbeleid meer dan een doorn in het oog is, bij sommige Kremlinleiders, vooral bij hen, die 's lands orde en veilig heid moeten handhaven. Hier en daar wordt zelfs de vraag gesteld of dat beleid niet gesaboteerd wordt. In het Politburo zou de stugge lijn vertegenwoordigd worden door man nen als Mikhail Soeslow en Andrei Kirillenko, die medestanders zouden hebben in het leger, terwijl de mi nister var Landsverdediging aan Brezjnews zijde zou staan. Volgens sommige ingewijden zou Joeri An- drowpow het hoofd van de geheime politie, de KGB. in april in het Po litburo aangesteld zijn om de ver wezenlijking van het ontspanningsbe leid te controleren in plaats van te steunen. Nixon is niet de enige staatsman die het moeilijk heeft. Brezjnew partijtucht

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7