Duitsers ook over Leiden en kocht erg veel Boskoop informeren DRAVÉRS VAN NAAM KOMEN NAAR LISSE Illegaal laten kamperen: boete van 30 mille geeist zonder betalen Niet alleen naar bloemen en de kust Goudse koopman Vondsten EXPLOITATIE SLACHTHUIS Moeder: 'Berg mijn etalages sluiten zoon een tijdje op" VERSOBERING TITULATUUR Internationale reizen van NS nu goedkoper Brezjnew bezoekt Bulgarije Amerikaanse Senaat steunt Russische schrijvers PAGINA 4 DINSDAG 18 SEPTEMBER I9fl HAMBURG Charles Belmon (63 en directeur van het kantoor Duitsland van het Nederlandse Nationaal Bureau voor Toerisme in Keulen) is de man, die nu al jarenlang bezig is de belangstelling van de Duitse toeristen voor Nederland te wekken. Niet zonder succes. Het bezoek nam sinds 1954 het jaar waarin de visumplicht werd opgeheven en de deviezentoe- wijzing werd verruimd stormenderhand toe. Zo werden er vorig jaar rond de 1.650.000 overnachtingen van Duitsers ge boekt op een totaal van 5.860.000 uit het gehele buitenland. Dit houdt in, dat de ontvangsten uit het bezoek van Duitse toe risten momenteel dik 500 miljoen Duitse mark bedragen. Een niet onaanzienlijk bedrag, waarin de badplaatsen Katwijk en Noordwijk ook een belangrijk aandeel hebben. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Belmon is een man die leeft voor en van het toerisme. Wanneer er in Duitsland belangrijke Nederlandse manifestaties zijn is hij aanwezig. Hij heeft goede relaties met de di recteuren van reisbureaus en toer- operators en laat niets na om aan trekkelijke arrangementen van Ne derlandse V.V.V's onder de aandacht van deze mensen uit de Duitse toe ristische industrie te brengen. Kat- wljks V.V.V.-directeur Chris Ver- plancke en zijn Noordwijkse collega Wim Rovers weten er van mee te praten. Geweldig Een glunderende Charles Belmon zat zaterdagmiddag tussen aantal Duit se reisbureau-figuren op de tribune voor het Hamburgse stadhuis te kij ken naar het voorbijrijden van de twaalf, sterrenbeelden voorstellende corsowagens vol met kleurrijke bloe- mentoeven en agrarische produkten van Nederlandse bodem. Na het voorbijrijden van de stoet hadden we in de raadskelder ond?r het historische Hamburgse stadhuis een gesprek met de energieke Bel mon, die er steeds weer in slaagt van Duitse zijde pers. radio en t.v. de nodige belangstelling te krijgen voor de Holland Promotie. Hij wist al twee Jaar, dat het er dik inzat dat Hamburg dit Jaar met zijn derde I.GA. zijn eerste bloe mencorso zou krijgen. In Keulen was hij erbij geweest, dat senator Wil helm Eckström de contacten legde met Niek Hemmes van de Rijns- burgse bloemenveiling .Flora" en van het Rijnsburgse bloemencorso. Nu liet corso en alles wat daarmee eamenhangt zo'n overweldigend suc ces is geworden zegt hij: „Geweldig wat die Hemmes gedaan heeft om de Rijnsburgse bloemenstoet naar de Hanzestad te brengen en hulde aan al die arrangeurs en verdere mede werkenden, die er niet in geringe mate toe hebben bijgedragen het ge heel tot een Holland Promotie van de eerste orde te maken. Iedereen, die ik hier heb gesproken was er door verrast. Nederland heeft zijn bloe men laten zien; zijn agrarische pro dukten, zijn muziek en folklore en de mogelijkheden, die het te bieden heeft als vakantieland. Voor dat laat ste zorgden mijn Katwljkse vrienden mr. Jan van der Plas en Chris Ver plancke.". Leiden zijn stoel op. We wisten, dat hij een zwak heeft voor de Sleutelstad met z'n hofjes, musea en universiteit en het verwonderde ons daarom niet, dat hij mogelijkheden op toeristisch ge bied zag voor deze stad. Nadenkend stelt hij„Het moet toch mogelijk zijn Leiden op te ne men in een arrangement. Er is heel veel bezienswaardigs in deze oude 6tad. Wel zoveel, dat de toeristen er gemakkelijk een dag kunnen door brengen. Er zijn altijd veel buiten landers en dus ook Duitsers die graag musea en kerken bezichti gen. Daar krijgen zij in Lelden uniek de gelegenheid voor. Jammer, dat de ze stad buiten Holiday Inn maar zeer spaarzaam beschikt over bedden in hotels en pensions en bij particulieren. Misschien is er in sa menwerking met Katwijk of Noord- wijk iets te bereiken door het orga niseren van excursies naar de uni versiteitsstad en naar het boomkwe kerscentrum Boskoop. Het zou dan kunnen worden gecombineerd met bezoeken aan .Flora" die er nu al zijn en in het voorjaar aan de bollenvelden en Keukenhof. Tijdens een gesprek met Boskoops burge meester G. W baron van Dedem heb ik vandaag gemerkt dat Boskoop met zijn cultures de buitenlanders ook veel heeft te bieden". Veel waardering heeft Belmon voor Verplancke, die ieder Jaar weer enige weken in Duitsland vertoeft om oude en nieuwe relaties te bezoeken. N.B.T's eerste man in Duitsland: „Misschien ziet hij een mogelijkheid om Leiden en Boskoop in zijn excur sie-programma op te nemen. Het is het overwegen meer dan waard. Wellicht in samenwerking met Jaap Vet, de directeur van Arnhems V.V.V. en de Streek-VW „Zuid-Oost-Velu- Lachend zegt hy tenslotte: "Je hebt gezien hoe enthousiast die Duit sers zijn voor bloemen. Het moet mo gelijk zijn ook uit dit gebied be langstelling voor de bollenstreek, de kust en het bloemencentrum Rijns burg te wekken. Er zijn nu een paar Jaar geweest, waarin vele Duit sers warme en zonnige landen als Spanje en Italië als vakantieoord prefereerden boven Nederland. Er is thans echter een tendens waarneem baar. dat ze het dichter bij huis wil len zoeken. Misschien heeft men daar de afgelopen maand aan de kust in Katwijk en Noordwijk al wat ge merkt. Men zal echter door moeten gaan met werven. Dat is een eerste vereiste. Laat dat maar aan mannen als Verplancke over. Ede weten wat hun te doen staat om leven in de toeristische brouwerij te houden". WARMOND De archeologische vondsten die zijn gedaan op het ter rein, waar de huizen van Endepoel n zullen worden gebouwd, zijn vol gens het historische genoot schap „Warmelda" in het licht van de plaatselijke historie interessant, maar voor de landelijke archeologie zijn zy van weinig betekenis. Uit oude boeken is gebleken dat ter plaatse het klooster Marienhaven gebouwd is op de fundamenten van een oud kasteel. Slechte start badmintonners LEIDEN De landelijke- en dis trictscompetitie van de badminton ners is afgelopen weekeinde van start gegaan. De Leidse clubs maak ten geen beste start. "BC Meerburg", tegenwoordig spelend in de "Vliet- horst" te Voorschoten, speelde tegen *BC 't Slot" uit Zeist en verloor met 62. "BC Leiden" ging er in de 5 Meihal met maar liefst 80 op tegen 'Flight" uit Amsterdam. Het 2e ream van "BC Leiden", het vorig Jaar gepromoveerd naar de landelij ke competitie, had kennelijk geen l8st van de zenuwen en versloeg 'Badhoevedorp" met 62. In de Uni versitaire Sporthal speelde "Veglo" tegen "Hilversum. Het verloor met 6—5. DEN HAAG 8 De officier van Jus- itie bij de Haagse rechtbank eiste acht maanden gevangenisstraf tegen 'n 27-jarige koopman uit Gouda, ter zake gepleegde flessetrekkerij, zoals üat Juridisch wat merkwaardig wordt geheten, ook al komen er geen fles sen aan te pas. Want verdachte had zich niet al leen een royaal werkterrein gekozen voor zijn activiteiten, doch ook een grote variatie in goederen die hij kocht, waarvoor hij ndet betaalde. Allereerst in zijn woonplaats, doch ook in de Rijnstreek en in Leiden en omgeving paste hij zijn praktijken tot De officier van Justitie had dan ook een beperkte keus gemaakt bij ermelding van de feiten. In Bodegraven tankte hij regj legelmatig benzine voor zijn aut» doch betalen bleef achterwege, zod| de pomphouders met de schade a ten Dan was er vermeld aankon van benzine en olie ter waarde f 827 in Lisse, idem voor f 2400 senheim, in Alphen a. d. Ryn f 3845 aan kleding en voor een bedrsj van f750 in Sassenheim. T- plaats ook voor f 1800 aan meubllaj en een geluidsinstallatie voor f 7880 P Met al hetgeen hij dan zonder k P laling in handen wist te krijge oreef hij zijn handel, waarvoor j officier weinig waardering had. "Er blijven heel wat mensen m een strop zitten", concludeerde i officier. De rechtbank zal op 27 r tember vonnis wijzen. Het vakantieseizoen is ten einde, maar achter de deuren van de VVV-kantoren, zoals hier in Katwijk aan Zee. wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen voor het seizoen 1974. LISSE Volgens de laatst beken de gegevens staan precies 40 paarden ingeschreven voor de volgende week donderdag te houden kortebaandra- verij in Lisse. Deze inschrijving wekt de verwachting, dat ons ook dit jaar een zeer interessante draverij staat te wachten. Bekende stallen hebben mat één of meer van hun beste kor- tebaandravers ingeschreven, waaron der vele paarden, die dit Jaar reeds ereprijzen hebben behaald. Hopeiyk zullen velen uit Lisse en omgeving deze goed bezette draverij op de ge zellige Van Lyndenweg bezoeken, ook zij die nog nimmer een draverij hebben bijgewoond. De draverij vangt aan 's middags om half twee. terwijl de loketten van de totalisator om één uur open gaan. Langs de baan (in het Keuken- hofbos) is een consumptietent aan wezig. De parkeerterreinen van de stichting Keukenhof aan de stations weg zijn voor de bezoekers van zowel de draverij als het lunapark openge steld. parkterrein een fietsenstalling wor den ingericht, waar fietsen gratis kun nen worden gestald. Fietsen en brom fietsen op de openbare weg gestald, zullen worden verwijderd. Het parke ren vain bromfietsen en auto's vindt plaats op het terrein, onmiddeliyk ten westen van het lunapark. Deze stalling zal evenals vorig Jaar wor den verzorgd door actieve leden van de afdeling Basketball van Sportclub Lisse. Zij doen dit om de kas van hun vereniging, waarvan de bodem voortdurend door de weinige gul dentjes heen schemert, wat vulling te geven. Wanneer u uw brommer of auto op het parkeerterrein by het lunapark stalt, dan weet u dat u daar mee deze basketbalvereniging steunt. Gedurende de openingstydens van het lunapark zal tussen de Poelpol der en het lunaparkterrein wederom een miniatuurtreintje rijden. Dit treintje zal om het half uur de vol gende route rijden: beginhalte luna park-Veldhorststraat-Heerweg -Vier kant-afslag Laan van Rijcekevorsel- le Poellaan-Uitermeer (halte) vervolgens via Ruishomlaan-Gracht- weg (halte) Tulpenstraat - Kanaal straat - Julianastraat-Nassaustraat- Heereweg - Van Bonninghausenlaan. In het kader van de harddraverij - feesten worden de volgende wegen afgesloten: Maandag 24 september van 6.00- 19.00 uur de Kanaalstraat afgeslo ten voor het gedeelte tussen de Hee- reweg en de Tulpenstraat, in ver band met de te houden jaarmarkt in de Kanaalstraat. Donderdag 27 september, van 9.00 tot 12.00 uur het parcours Oran jelaan, tussen De Ruyterstraat/Nas- saustraat en de Sportlaan, Tromp straat en Sportlaan i.v.m. de wie- lerwedstryd om de Grote Prijs van Lisse. Gedurende deze uren wordt het doorgaande verkeer richting Hil- legom, Haarlem omgeleid via de Nassaustraat. Verder is de gehele dag afgesloten: de Van Lyndeniweg i.v.m. de kortebaandravery. LEIDEN Op verzoek van de raadscommissie voor de bedrijven zullen B. en W. van Leiden bij gede puteerde staten aandringen op een onderzoek naar de slachthuissituatie m de Randstad. Volgens Van Aken (FvdA), die er met twee gedepu teerden over sprak, zullen GS zo'n suggestie welwillend ontvangen. De commissie voelde er voor met als voorwaarde, dat Leiden niet aan het onderzoek behoeft te betalen. De slachthuissituatie kwam gister middag in de commissie ter sprake naar aanleiding van het besluit van B. en W., dat het openbaar slacht huis niet zal worden gesloten. De commissie ging akkoord met de voorstellen van het college om een contract voor medegebruik af te slui ter. met de Rotterdamse vee-expor teurs Philip en ten behoeve daarvan een slaohtlijn te laten installeren kosten vier ton. waarvan 50 pet. voor de gemeente en 50 pet. voor Philip). Volgens wethouder Lij ben is dit een rendabele investering, zodat hij geen moeilijkheden van de zijde van gedeputeerde staten verwacht. Het voorstel van D'66-er Ooster- man om het vegen an straten te verbeteren door iets aan het parke ren te doen vond bijval. In overleg met de directeur reiniging za 1 een advies worden opgesteld, dat via B. en W. aan de verkeerscommissie zal worden gestuurd. Oosterman bracht de zaak ter sprake bij de behandeling van het voorstel om twee nieuwe veegauto's te kopen. Hij zei, dat de stad er vies Parijse sex- winkels moeten DiDTTO n« J. Lunapark Het lunapark wordt geopend op dinsdag 25 september om vier uur. Diezelfde avond zal om tien uur een groots vuurwerk naast het lunapark- terrein aan de Stationsweg worden afgestoken. Het lunapark is voorts ge opend op woensdag vanaf 1 uur en donderdag de gehele dag. Er wordt geen entree tot het lunapark gehe ven. Bij de ingang van het lunapark terrein zal op woensdagavond kunnen worden deelgenomen aan het koek- slaan. In verband met de vorig Jaar door bewoners van de Stationsweg, Veld horststraat en omgeving ondervon den overlast zal voorop het luna- DEN HAAG Het was weinig fraai, wat betreft inbraken en dief stallen waaraan een 44-Jarige grond werker uit Noordwijk zich zou heb ben schuldig gemaakt, maar het doodschieten en stelen van 'n drach tig schaap, maakte de president van de Haagse rechtbank toch wel bijzon der kwaad. De grondwerker wierp van laatstgenoemd feit echter de schuld op de man, met wie hij in de nachtelijke uren op diefstal uit was ggeaan. De officier van Justitie had in de dagvaarding slechts enkele feiten op gesomd. Dat betrof diefstal van een dommekracht uit een schuur in Voorhout, te Lisse uit een barak van Keukenhof, textiel, jasjes, lakens en te Noordwijkerhout een buitenboord motor uit de aanhangwagen van een geparkeerde auto. Eveneens in Noordwijkerhout gereedschappen uit een werkkeetwagen en in een wei land werd het schaap doodgeschoten. De rechtbankpresident constateer de, dat de politie verdachte ul een heed tijdje in het vizier had. doch geen voldoende aanwijzingen had om tot arrestatie over te gaan. Maar uit eindelijk gelukte dat toch. Een merkwaardig feit noemde de president het, dat de bejaarde moe der van verdachte eigenlijk vroeg haar zoon een tijdje op te bergen want er was geen huis met hem te drankmisbruik, waardoor zijn gedrag ergerlijk werd. Werken was er voor verdachte niet bij. "Het is eigenlyk een noodkreet van uw moeder," constateerde de president. De officier wilde verdach te maar een flinke waarschuwing ge ven, en eiste drie maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voor waardelijk. Vonnis op 27 september. Utrecht Een geldboete van 30 mille. Dit bedrag zal vol gens officier van Justitie, mr. A. M. Fransen, de Vinkeveense ex-boer Hendrik H. moeten betalen. Gisteren moest H. voor de Utrechtse kantonrechter verschijnen omdat hij in 1972 en 1973 zonder de benodigde vergunningen en ontheffingen op zijn land langs de oevers van de Vinkeveense Plassen op grote schaal recreanten hun tenten had laten opslaan. Mr. Fransen vertelde dat verdachte zyn land had ingedeeld in 325 af zonderlijk verhuurde stukjes terrein, waarop in Juli in totaal 170 tenten zouden hebben gestaan. Van zyn ille gale recreatie-activiteiten zou ver dachte Jaariyks ongeveer twee ton wyzer zyn geworden, ao had de of ficier berekend. Deze wetenschap en het feit dat verdachte al vaker wegens soortgeiyke overtredingen veroordeeld .gewoon maar zyn gang biyft gaan, hoewel hy weet hoe het met de vergunningen zit", wa ren voor de officier aanleiding de maximum boete te eisen. .Alleen zeer hoge geldboetes zullen verdachte enigszins kunnen aan spreken", aldus mr. Fransen. ,3o- vendien staan de belangen van de Vinkeveense Plassen, een uniek na tuurgebied, op het spel. De Justitie kan dit soort illegale praktyken niet tolereren. In feite heeft u het lot van de Vinkeveense Plassen in han den", zo hield hy de kantonrechter Een ingrijpen van de rechter achtte mr. Fransen temeer op zyn plaats daar volgens hem ook de hygiënische toestanden op het terrein van H. te wensen overlaten. De circa 600 bewo ners van de 170 tenten moeten het met vier toiletten en twee douches stellen, terwyi volgens de richtlij nen van de ANWB op zo'n aantal men sen minstens 24 we's en 12 douches aanwezig zouden moeten zyn. Was plaatsen ontbreken helemaal, aldus de officier. H's raadsman mr. L. Quant meende dat het openbaar ministerie de zaak in het algemeen en de gevraagde straf in het byzonder buiten propor ties „opblies". Hy meende dat het hier gewoon gaat om een „misver stand en wellicht om een eenvoudige overtreding van de plaatseiyke kam- peerverordening in Vinkeveen". Tot 1971 gaf deze gemeente via de vis- enthousiaste vereniging „De Goede Vangst" collectief kampeervergun- ningen uit. Leden van de vereniging (onder wie ook verdachte) mochten onbeperkt hun tenten neerzetten op het terrein tot Vinkeveen in 1971 be sloot het aantal vergunningen in te dammen. Dit om te voorkomen dat de Vinkeveense Plassen zouden wor den overspoeld door kampeerlustige recreanten. Men ging de vergunnin gen niet meer collectief uitgeven via „Goede Vangst", maar individueel op eigen naam. Vinkeveens burgemeester drs. Th. A. M. Eisen vertelde de kantonrechter dat H. in 1972 was meegedeeld dat de gemeente by wijze van overgangs maatregelen akkoord zou gaan met „bevriezing" van het aantal tenten op zyn terrein tot 21 stuks. Zoveel zouden er in 1969 hebben gestaan, zei de gemeente. Morgen zal de kantonrechter ter plaatse de zaak bekyken en daarna uitspraak doen. PARIJS De etalageruiten van de talrijke sexwinkels in Parijs moeten voortaan ondoorzichtig worden ge maakt, zo heeft de gemeente Parijs verordonneerd. De bepaling wordt toegevoegd aan een verordening uit 1970, die minderjarigen de toegang verbiedt tot boekhandels die zich spe cialiseren op de verkoop van „aan stootgevende en pornografische sex- literatuur". Jongens en meisjes be neden de 18 Jaar mochten de sexwin kels niet binnen, maar niets verhin derde hen de „verboden" literatuur en de „pornografische foto's" in de etalages te bekijken. Daar wil de ge meente Parijs nu ook een eind aan maken. De sex-winkeliers kunnen zelf bepalen hoe ze hun etalagerui ten ondoorzichtig willen maken. DEN HAAG (ANP) Een spoedi ge regeling voor de versobering van de titulatuur: minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft, zo blijkt uit de begrotings stukken, deze verwachting. Adviezen zijn ingewonnen over 'n regeling, die moet leiden tot een versobering in het gebruiken van bijzondere aanspraak- en adresseer- voorschriften. Een speciale stuur groep moet advies uitbrengen over de wijze, waarop in de ambtelijke wereld de nieuwe regeling toege past zal worden. AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen zullen als uitvloeisel van de revaluatie van de gulden op kor te termijn de tarieven van de inter nationale treinkaarten en speciale toeristische treinreizen verlagen. Afgewacht wordt nog in hoeverre het buitenland de nieuwe koers van de gulden zal overnemen. Voor twee speciale toeristische reizen naar Duitsland zijn met onmiddellijke in gang de extra toeslagen van vijftien gulden ten gevolge van de opwaar dering van de Duitse mark verval len. uitziet ("Je kimt Je nauwelijks stellen, dat de Breestraat een iandse straat Is") en wordt bemoeilijkt door geparkeéJ^ SOFIA De Sowjet-party: Leonid Brezjnew is vandaag i Bulgaarse hoofdstad Sofia aaiv men voor een officieel vriendschi bezoek, zo meldt radio-Moskou, Brezjnew zal de orde van "i van de Bulgaarse volksrepubliek' ontvangst nemen. Deze hoge os scheiding wend hem onlangs LS' leend. fïan WASHINGTON (AP) De rikaanse senaat heeft er in een lutie bij president Nixon op drongen om de Sowjet-Unie hoogte te brengen van de A kaanse bezorgdheid over de drukking van Russische Intel len. die in de Sowjet-Unie ren voor individuele vrijheid. Uitbreiding vissersvloot LEIDEN De Nederlandse I ae-svloot zal volgend Jaar mei 24 hektreilers worden Dit is deels dank zij de lnn vervallen regeling vissersvloot en deels dank zijb voerde EG-structuurbeleid. B dien rekent men erop dat ini rtn 1973 en 1974 ongeveer 701 y kotters aan de ruim 600 ee tellende vloot zullen worden 1 v egd. Daarentegen zullen ofl| 6G verouderde kotters worden stoten. Op de in het voorjaar door Verenigde Naties te houden Zeerechtsconferentie zal gepr worden orde te scheppen in verschillende landen ingesteld «fcrij grenzen die variëren van 200 zeemyien. In navolging van reeds efl me» financiële overheidssteun I houden experimentele reizen visgronden buiten de Noordz# J overleg met de Commissie mentele Visserij in 1974 ook 'n' otigelijke expedities worde» dernomen. r\< Et wordt gestreefd naar In' volgend Jaar van herstruc» p ven het zeevisserljonderwijs J ft Warn "ge plai Contact verboden 8ro De regering van Liberia he« Wgroti teren alle politieke contactend *en delsbetrekkingen met. Zuid- like uni; verboden. In 'n verklaring zegd dat overtredingen zuilen den bestraft met een bod r' 1 10.000 dollar zeven Jaar nisstraf, of beiden. Het verbod werd in overed ming g°nopmd met de hoi genover Zuid-Afrika niale mogendheden die de van de Afrikanen op en onafhankelijkheid niet

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4