GAB 'echt' open s s Leiden krijgt spoedig organisa tie-adviseur Kret weet wat hem wacht... Lezers schrijven over Groenoordhal wet- ouder leet tin niets Vaktaal in raad 17 Veemarkt Kat-Expo Als haar dof en kleurloos is: Lavona kleurversteviger. Lavona, 18 SEPTEMBER 1973 wilde mij de inhoud van de niet vertellen. "Ook ai om- Ik niet weet wat erin staat. Ik de brief net gehad en eigenlijk gelezen". Je hoeft helderziende te zijn colle- Paauw gebruikte die uit eerder in deze affaire begrijpen, dat Milikan terug 'tomen van zijn opzegging van ijlcontrakt. rman vroeg' naar de veemarkt- 7'ie n a.v. het bericht in deze t, dat Leiden de slag om de trdamse markt heeft verloren. *UW ^lonk het wethou" He mond "Ik weet van niets gjpü l'f ik iets weet, vertel ik het u". ^bevreemdde het raadslid ken- t. dat de wethouder nog niet ?dnformeerd en hij zei voor bid® g, dat een wethouder dat 1 echt heeft. Vandaag zal Lij kt doen, zo beloofde hij. onnf Ö5lat m heeft een wethouder, die van |eua weet. Ik zou dat niet durven ijven als hij het zelf niet zo i zei. Het is KVP-er Lijten, die in deze raad kennelijk meer veroorloven dan de andere Mjlhouders. omdat zijn zetel uit ter rozen bestaat en de opposi tie doornen mist van de overi- stoelen, waarop het college ze- listermiddag gehouden vergade- van de raadscommissie voor ledrijven, waarvan de wetliou- am*|van Economische Zaken voor- is, was een voorbeeld van de ;e techniek van Lijten: "Ik daar niets van", "Heb ik dat gedaan"?. "Laten we er niet trover praten". de tijd ook ln de commis- praat de raad veel kwam het tract inzake de exploitatie van caféruimten van de Groenoord- 'tn niet meer aan de orde, maar [•er Amptmeijer nam even de om zijn bevreemding uit te over 't feit, dat de wethou- by d evorige commissiebepre- gen begin van deze maand met [i woord heeft gerept over de 5 tl van 21 augustus, waarin iter Milikan verder bedankt voor eer. vroeg onschuldig "Heb ik dat en was het met Amptmeijer i, dat het een kwalijke zaak zou als hij dat expres had ver- Amptmeijer vond het ook kwalijk en heel raar werd boos, toen de ambtelijke etaris vertelde, dat er niet over gesproken is. omdat i dubieus was in die zin, dat irief geen formele opzegging is het contract. Zunderman viel de PSP-er zijn kwaadheid, omdat men orige keer de raadscommissie Piet Snot heeft laten zitten De wethouder vond het al- al niet aardig en hij drong aan er niet meer over te pra- Amptmeijers beschuldiging, de brief pas op tafel is geko- na publikatie in deze krant, s y reed hij met de opmerking: iets doen we hier toch niet", thouder legde een pleister op ronde. Hij had 's middags we brief van Milikan ontvan- die hij nog niet in B. en W. gebracht maar wel had laten ïenigvuldigen om aan de com- sleden mee te geven. Voor iwelijke behandeling, zoals iele zaak, omdat het een per- ilijke aangelegenheid is gewor- zoals zijn slotopmerking LEIDEN In overweldigende meerderheid heeft de Leidse raad zich gisteravond geschaard achter het voorstel van B en W om zo snel mogelijk een organisatie-adviseur aan te trekken die een taak zal gaan vervullen bij de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. Alleen de KVP, de eenmansfractie van DS'70 en een deel van de prot.-christelij- ken stemden tegen. Toch kostte de behandeling van dit onderwerp de raad bijna de hele avond. Dat kwam vooral doordat KVP-leider Driessen - gesteund door Zunderman (DS'70 zich met hand en tand verzette te gen de maatregel, die hij zag als een vooruitlopen op de resultaten van het organisatieonderzoek dat nog bezig is. Driessen trok van meet af aan fel van leer. Daarbij hanteerde hij o.m. het argument, dat er nog geen uit spraak is over hoe het gemeentelijk apparaat in de toekomst moet zijn opgebouwd, en dat men evenmin al heeft vastgesteld wat de taak en de omvang moet worden van het ge meentelijk organisatiebureau, waar van de man die nu zal worden aan getrokken een belangrijke rol zal krijgen te vervullen. Driessen wees bovendien op het feit, dat er rond het aantrekken van een organisatie deskundige altijd veel moeilijkheden zijn geweest. Al met al vond hij de hele zaak riskant. ..Een in dit sta dium van het onderzoek aangestelde man zou mogelijk later een blok aan het been kunnen blijken, wanneer het erop aankomt, de gang van za ken in het gemeentelijk apparaat te gaan omvormen op basis van de re sultaten van het organisa 'ie-onc^r- zoek," aldus de KVP-fractieleider. Hij kreeg behalve van wethouder Elsgeest (financiën en personeelsza ken) ook tegenspel van PAK-fractie- leider In 't Veld, die tevens voorzit ter is van de B.O.O., de commissie die zich bezighoudt met de begelei ding van het organisatie-onderzoek. In 't Veld maakte duidelijk, waarom het volgens hem gewenst was dat de organisatie-deskundige nu al zou ko men. „Dit is inderdaad geen afge rond voorstel. Het zou echter vals zijn om nu voor een onderdeel van het toekom stige organisatie al een structuur te schetsen, een plaats in het appa raat en een pakket van vereiste vaardigheden. Dat wij toch voor dit voorstel zijn, is een gevolg van het feit, dat het werken met externe adviseurs, zoals de B.O.O. dat tot nu toe heeft ge daan, duidelijke nadelen heeft. Met name 1s het de adviseurs van bui ten het stadhuis in een aantal ge vallen niet gelukt het vertrouwen van ambtenaren te winnen. Een tweede argument vóór spoedige komst van een organisatie-adviseur is, dat de B.O.O. een gigantische hoeveelheid werk moet verzetten, wat nu al moeilijk gaat zonder een deskundige. In de volgende fasen van het onderzoek kunnen we echt niet meer zonder". Een bezwaar dat zowel Driessen als Zunderman naar voren gebracht hadden „de adviseur zonder een staf laten werken is verspilling van tijd en energie" bleek noch door In 't Veld, noch door wet houders Elsgeest te worden onder schreven. Zij konden de KVP-er en de DS'70-er echter niet overtuigen. Die bleken ook niet te vermurven door PvdA-er Waal, die het voor stel van B. en W. zo veranderde, dat de raad zich pas later definitief hoeft uit te spreken over de positie van de adviseur in het gemeentelijk apparaat. (Het voorstel van B. en W. voorzag daarin niet, dat stelde alleen dat de man rechtstreeks on der B. en W. zou worden geplaatst. Het college nam de wijziging van Waal over). Het drie instanties vergende dis puut leverde tenslotte een du'delij- ke overwinning op voor college. PAK, PSP en VVD en CPN, voor de ge legenheid eendrachtig samenwer kend. LEIDEN Dat in de Leidse raad specialisten optreden is niet zo nieuw. Geen raadslid kan nu eenmaal alle commissievergade ringen bijwonen, en dus verdelen de fracties de taken over de leden. Gisteravond echter trad er plot seling een groep raadsleden op met een tot nog toe onvermoed specialismeverwarmingstech niek. Dat gebeurde, toen men sprak over de noodzakelijke vernieuwin gen van de centrale verwarming van de Louise de Colligny Scho lengemeenschap. B. en W. meld den, dat het systeem op een aan tal plaatsen zozeer door corrosie was aangetast, dat vervanging onvermijdelijk was. Het college wilde meteen het hele circuit ver nieuwen. De raad toonde zich zeer ont stemd, niet zozeer over het voor stel, maar vooral over het feit, dat de cv-installatie nu al zo slecht is, terwijl het bureau dat de ge meente altijd in dit soort kwesties adviseert, had gezegd dat het veel langer mee zou kunnen. De raadsleden Vink en Leeuwen- burgh (prot.-Christ.) en Van der Horst gaven vervolgens even hun bescheiden visie op de oorzaak van het snelle verval van de cv, daarmee "duidelijk" makend dat het adviesbureau zich slecht van zijn taak had gekweten. Een vloedgolf van vaktaal over ven tielen, bi-metale laspunten en wat dies meer zij overspoelde 'n verblufte wethouder Duyverman, die toegaf wel iets van onderwijs te weten, maar niets van tech niek. Hij kon alleen maar zeg gen, dat het onderwijs ook in de winter niet in gevaar zal komen. De raad besloot tenslotte om wel 64.500 gulden uit te geven voor vernieuwing van de zg. zieken huisradiatoren, maar weigerde ook nog 90.000 gulden uit te trek ken voor z.g. paneelradiatoren. LEIDEN De raad heelt wet houder Kret van stadsontwikkeling en verkeer gisteravond een voor- ui oef je gegeven van wat hij kan ver wachten als de doeleindennota voor ae Stevenhof jespolder in oktober aan de orde komt. Het voorstel waarover de raad te beslissen had leverde op zichzelf weliswaar geen moblemen op. De gemeente kan grond in de polder kopen, en de raad wilde daar best zijn goedkeu ring aan geven. D'66-raadslid Oos- lennan maakte van de gelegenheid ft liter wel gebruik, om een aantal dikke vraagtekens te zetten achter de wenselijkheid van nieuwbouw in de Stevenhof. Gesteund door me vrouw Kerling (PvdA), Amptmeijer «rSP.i, Kuyper (Democratische Tractie) en Leeuwenburgh (prot.- christ.) voerde hij deze bezwaren te gen „een tweede Meren wijk" aan: d We bouwen zo de laatste stuk ken groen tussen Leiden, Voorscho ten en Wassenaar vol, terwijl aan de andere kant het foeilelijke Noord- Hofland al ligt. Het is zeer de vraag of dure nieuwbouw de methode is om in de woningbehoefte te voorzien. Bij uitvoering van een project- Stevenhof jespolder zal naar te vre zen is hetzelfde gebeuren als nu door de bouw van de Meren - wijk: de Dienst Gemeentewerken heeft de handen vol aan de nieuw bouw, en de binnenstad verkrot en verpakhuist verder. Kuyper voegde aan dit alles nog toe, dat het ook weer door de te verwachten hoge huren zeer goed mogelijk is. dat nieuwbouw in de Stevenhof jespolder gebruikt gaat orden om de „overloop" van Den Plaag op te vangen, en niet voor huisvesting van de eigen Leidse be volking. Amptmeijer tenslotte wees op het feit, dat de bevolking van Nederland volgens de prognoses van ae laatste tijd zeker niet meer hard" zal stijgen, waardoor nieuwbouw op arote schaal wellicht zin!ooc 'al blij ken. Wethouder Kret zei begrip te heb ben voor al deze bezwaren. Hij weet iii elk geval, wat hem te wachten staat. ADVERTENTIE LEIDEN De officiële opening van het - al enige tijd in gebruikzijnde - gebouw van het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden in de Oosterkerk straat bleek naast een feestelijke zaak ook een aanleiding om eens wat dieper in te gaan op de Leidse werk- gelegenheidsproblematiek. Minister Boersma van Sociale Zaken, die naar Leiden was gekomen om zich met de opening te belasten, legde de verbinding als volgt"Het is een goe de zaak, dat het nieuwe GAB-gebouw er is. nu we op het punt staan om al lerlei plannen te gaan uitvoeren om de werkgelegenheidssituatie in de Leidse regio te verbeteren." Als knelpunten in de Leidse situa tie noemde hij met name "het 19e eeuws liberalisme" en het duidelijke gebrek aan scholing van zeer veel werkzoekenden. "Ik ben gelukkig met het feit, dat er een stuurgroep voor de arbeidsmarkt is ontstaan in Lei den. Dat biedt naar ik hoop uitzicht op verbetering. Ik kijk reikhalzend uit naar de resultaten die het werk van deze stuurgroep opleveren." Boersma haakte nog even in op de actualiteit: "De opwaardering van de gulden zal de taak van de gewes telijke arbeidsbureaus niet makké- lijker maken. We moeten oppassen dat deze revaluatie geen ongunsti ge uitwerking op de werkgelegen heid zal gaan hebben." Boersma ging vrijwel volledig voorbij aan de opmerkingen die wet houder Lijteti (Economische Zaken en Bedrijven) voor hem had ge maakt. Lijten wees op de grote lit tekens die de geschiedenis in Leiden heeft achtergelaten. "Kennis van en begrip voor de Leidse problemen op het hoogste landelijk niveau is van het grootste belang", aldus Lijten. Hij vroeg om dezelfde aandacht van het ministerie van Sociale Zaken, als dat van Volkshuisvesting opbrengt. GAB-directeur Van Rijswijk was de bijeenkomst in Den Burch, die aan de eigenlijke opening voorafging, be gonnen met zijn blijdschap uit te spreken met het nieuwe gebouw. "Wij zijn van de nacht in de dag te rechtgekomen", zo drukte hij het verschil met het oude gebouw uit. Dat het gebouw veel efficiënter is. blijkt ook in de praktijk al: er is een zg. vacaturebatik gekomen, waarin alle vacatures in de Leidse regio terug te vinden zijn. Binnenkort zullen ook de "Haagse" vacatures erin worden op genomen. "Een kleine stap in de goede richting: het GAB moet niet alleen de plaats zijn waar men zich in schrijft als werkloze, maar vooral een dienstverlenende instelling", al dus directeur Van Rijswijk. Na de bijeenkomst in Den Burcht trok het grote gezelschap dat de ope ning wilde bijwonen naar de Ooster kerkstraat. waar minister Boers ma door het onthullen van een beeld- Je van een olifant de officiële ope ning verrichtte. (Op foto Jan Hol vast gebeurt dat, directeur Van Rijs wijk kijkt links toe). wn andere zaak uit Lij ten's rfeuille, het slachthuis, was intact met Den Haag gezocht. ïe' niet door de wethouder r door één van de leden, PvdA- r»an Van Aken. Hij had met 'leden an gedeputeerde sta- lesproke.n over een onderzoek de slachthuissituatie in de (d. De confessionelen Vink >ink zaten daar wat tegen- le hikken, maar Amptmeijer T geen bezwaar tegen te heb- •kt Van Aken zo nu en dan kats van de wethouder in- zouden Lij ten en Van misschien een aardige wet- I zijn en dan zou het PAK to het college vertegenwoor- HANS MELKERT. Om tegen de concurrentie met U- trecht op te kunnen, dient Leiden een behoorlijke runderhal te hebben naast de Groenoordhal. De gemeen te blijkt die evenwel niet te mogen bouwen aangezien gedeputeerde sta ten daarvoor geen toestemming wil len geven. Die toestemming zal ech ter niet nodig zijn als een daar toe opgerichte vennootschap de bouw voor haar rekening neemt. Deze zou alleen maar door de gemeente in de gelegenhe;d moeten worden gesteld om het gooouw op te trekken op het daarvoor reeds bestemde terrein bij de Groenoordhal. Als er dus kapi taalkrachtige geïnteresseerden zijn, met name in de kringen van de vee handel en het bedrijfsleven, dan zou den die gezamenlijk een kapitaal kunnen bijeenbrengen ten behoeve van de bouw van de runderhal. Zou daartoe een miljoen gulden vereist zijn, dan zouden zij dat dus geza menlijk moeten fourneren. Maar als dat een te hoog bedrag zou blijken te zijn, dan zou de te stichten vennoot schap met een lager bedrag kunnen volstaan, en de nog ontbrekende som kunnen verkrijgen door het uit geven van pandbrieven. De gemeen te Leiden zal wel garant willen zijn voor de betaling der rente, evenals zij ook wel de vennootschap tege moet zal willen komen bij de ver koop van het bouwterrein. Van veel belang is nu nog, wie degene zal zijn, die de perso nen zal weten te vinden, die de ven nootschap tot stand zullen willen brengen. Hier denk ik aan de direc teur van de Groenoordhal Dacy Ou- wens. Naar ik meen te mogen ver wachten, zal deze genoeg relaties hebben onder de veehandelaren en leiders van bedrijven, dat hij daar onder de personen zal weten te vin den, die gezamenlijk bereid zijn om de vennootschap te stichten. Hij wil immers zelf de veemarkt voor Leiden behouden, zander welke de Groen oordhal slechts met grote verliezen nog zou kunnen worden geëxploi teerd. F.P. MULLER. Rijnsburgerweg 102, Leiden. De Nederlandse Kattenfokkers Vereniging organiseert op 29 en 30 september een internationale kat- tenexpositie in de Stadsgehoorzaal. Een stand op de Leidato bracht dit evenement onder de aandacht van de bezoeksrs van de huishoud- show. Mijn verzoek aan Leidato's voorzitter Jan Wolfslag enige posters te mogen ophangen in de entreehal werd spontaan goedgekeurd en aldus geschiedde. Wie schetst mijn verba zing toen binnen een kwartier iemand zich aan de Kat-Expo-stand. meldde die zich voorstelde als mede werker van Groenoordhal-directeur Daey Ouwens, met de woorden "ik breng u even uw posters terug die mijn directeur heeft afgescheurd, ik heb ook opdracht alles wat ik tegen kom weg te scheuren". Zeker een kattenhater, was mijn eerste reactie toen ik de heer Wolf slag ging zoeken. Het spreekt van zelf dat deze, na mijn verhaal te hebhpn aangehoord in woedde uit barstte. Logisch ook als Je een kapi taal aan huur betaalt en de huis baas wil het behang bepalen. Helaas was de Groenoord-kapitein spoorloos en duurde het tot de volgende dag eer er helderheid in de zaak kwam. Wat bleek namelijk? De heer Daey Ouwens verkeerde in de veronder stelling dat zijn collega I. Milikan zich had verlaagd toit het beroep van posterplakker en dit nam hij niet. Als buitenstaander was het voor mij onbegrijpelijk dat de directeur van het ene gemeentebedrijf de naam van een ander gemeentebe drijf niet in zijn domein wenste te zien. De voorgeschiedenis brengt echter de oplossing. Toen mijn be stuur vorig jaar besloot een Kat-Ex- po in Leiden te gaan houden heb ik als organisator contact opgenomen met de Groenoordhal waar wij ons evenement hadden gepland. Er werd mij toen verteld dat de Grpenoord- hal op de door ons geplande datum wel vrij was maar dat er geen par keerruimte voor de bezoekers zou zijn daar de kermis voor de 3 okto berfeesten moest worden opgebouwd. Wel kon ik de hal een week later huren en een offerte zou ik binnen enkele dagen ontvangen. Op mijn vraag hoe een en ander met de hore ca moest worden geregeld, werd ik verwezen naar de heer Milikan van de Stadsgehoorzaal. De offerte kwam niet na enkele dagen en ik legde mij er bij neer dat ons evenement niet gewild was. Reste er één mogelijk heid, de Stadsgehoorzaal. Toen ik de heer Milikan in het daarop volgende gesprek uitlegde wat de bedoeling was vroeg hij mij of of dit evenement niet beter in de Groenoordhal zou kun nen worden gehouden gezien de daar aanwezig accommodatie. Ik vertelde hem waarom dit niet ging en het contract werd opgemaakt. Later, toen alles al geregeld was, kwam de offerte van de Groenoordhal maar dat was toen te laat. Wat blijkt nu? De "heer Deay Ouwens heeft steeds gedacht dat zijn collega Milikan hem dit evene ment heeft afgesnoept tijdens de horeca-besprekingen. Dat dit perti nent niet waar is moet nu een ieder duidelijk zijn. Natuurlijk, mijnheer Daey Ouwens, is het zuur een eve nement dat met 5000 bezoekers zo'n groot succes werd, te hebben gemist. Zuurder is het nog wanneer zo'n evenement als internationale show terugkomt en weer, maar thans in alle zalen van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Ik dacht echter 'e mogen veronderstellen dat de oor zaak hiervan gezocht moet worden in de bedrijfsleiding van uw Groen oordhal en dat is heel erg jammer. Vooral Jammer omdat wij weten dat het helemaal niet goed gaat met dit projekt dait liefst 11 miljoen heeft gekost. jPk zou daarom zeggen, pro beer de trots van Leiden te behou den en goed te besturen zodat geen kruideniers-concern de kans krijgt (deze prachtige hal te devalueren. R. K. D. LAUWERS. Organisator Kat-Expo Leiden. Oh. de Bourbonstraat 22. Leiderdorp. Antwoord Heer Lauwers, In feite stelt u drie vragen! 1. Waarom werden mijn posters verwijderd? 2. Is men bij de gemeente Leiden in principe tegen kattententoonstel lingen? 3. Waarom kon in 1971 tijdens de 3- Oktober -opbouw geen expo plaats vinden? Antwoorden: 1. De gemeente Leiden heeft een contract opgesteld voor verhuringen van de Groenoordhal. In dat con tract staat dat tijdens exposities e. d. slechts met toestemming van B. en W. reclame mag worden opgehan gen. De directeur van de Groenoord hal is belast met het toezicht op de naleving van deze voorwaarde. De bedoelde toestemming was in dit ge val niet verleend. 2. Neen. Want in 1971 is u een offerte uitgereikt en op vrijdag 14 september 1973 spraken u en ik nog over een kattenexpositie die op 21 en 22 septenber 1974 in de Groenoord hal kan worden gehouden. 3. De ervaringen in de Jaren 1969 (expositie van het ministerie van Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor Sociale Zaken en Volksgezondheid» en 1970 (bedrijfszaalvoetbaltour- nooi) hebben ons geleerd dat het verhuren van de Groenoordhal tij dens de opbouw van de 3-Oktober- kermis bij de huurder op een teleur stelling uitloopt. U moet bedenken dat er tijdens de opbouw van de ker mis altijd nog een veemarkt moet worden gehouden. Uit het bovenstaande kunt u af leiden, dat u in 1974 nog steeds van harte welkom bent met uw kat- tenexpo in de Groenoordhal. T. C. DAEY OUWENS. ADVERTENTIE Lavona haarkleurverstevigers worden in maar liefst 23 light-proof tinten gemaakt. Ze herstellen de kleur en verstevigen uw haar. Flakon voor 2 a 3 behandelingen f 2,30 een belofte voor mooier haar Vt/fHA

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3