Zwartmakers" in Rome schaden het gezag van de bisschoppen Jrugfunctie in onferentie van [erken in 1974 10^3 Protest hervormden tegen behandeling politieke gevangenen olutie beeld Paul Steenbergen doet Voetbalportret het iets kalmer aan magneet re,™ een miljoen gulden aan prijzen een miljoen gulden aan prijzen ^2° van de Nederlandse r.k. (oppen heeft veel geleden m bepaalde extreme groepen a ben om rechtstreeks commu- Iji3nalen naar Rome hebben (drn. Daarbij is hun informatie of slechts ten dele juist tot jjpge instanties doorgedrongen Erdoor is het beleid van de joppen niet in een juist dag geld. ajjuiJiiiiiKUj» Deze klacht is te vinden in het slotwoord van de bisschoppen in het boek „Vijf Jaar kerkontwifckeling in Nederland, 1967-1971". Het boek is deze week verschenen en bevat een door het Katholiek Sociaal-Kerke lijk Instituut Kaski samengestelde „situatieschets van de kerkontwik- keling". Op die schets volgt een deel dat aangeeft, hoe de bisschoppen op die zich ontwikkelende situatie hebben gereageerd („Haar hebben begeleid", heet het). Dat overzicht is een door De Horstink in Amersfoort samen gestelde documentaire. In een woord vooraf schrijft kardi naal Alfrink namens de bisschop pen: „Wij betreuren het zeer, dat wij er. ondanks onze pogingen, in deze periode niet in zijn geslaagd een polarisatie in de Nederlandse geloofsgemeenschap te voorkomen of ten minste tot staan te brengen". Van die polarisatie geeft het hele boet getuigenis. Zij keert dan ook in het slotwoord terug. De bis schoppen wijten haar deels aan de algemene Nederlandse aanleg tot groepsvorming. De bisschoppen zou den aan die polariatie nog meer dan voorheen hun aan dacht willen wij den en naar nieuwe wegen willen zoeken. „Daarbij stuiten wij echter vaak op onbuigzaamheid van ex treme groepringen, die hun mede werking aan de dialoog onthouden". En danvolgt de klacht waarmee dit stuk begon. Ruim 39 procent van de Nederlan ders blijft zich rooms-katholiek noemen: een percentage dat in de voorafgaande tien jaar ongeveer ge lijk was. Betrekkelijk weingen heb ben de kerk de rug toegekeerd. Maar de vulling van het „erbij wil len horen' is wel veranderd. Uiter lijke kenmerken van kerkelijker Sinds 1964 is het aantal gedoopte kinderen met 2000 per jaar gedaald. Daar zit regeling van het kindertal achter, maar ook het feit dat in toenemende mate r.k. ouders hun kind niet laten dopen, waarbij bij sommigen het motief meespeelt, dat zij dit willen overlaten aan het kind zelf. als het groot is. Het aan oecumenische impasse in Nederland vindt voor een belangrijk deel haar achtergrond in npasse binnen de kerken zelf. Want binnen die kerken stuit men in het zoeken naar dijnen voor een eigentijds kerk-zijn vrijwel overal op verschijnselen van polarisatie, verharding van standpunten, die een grote dreiging van steriliteit betekent. Dat zei week dr. A. Kruyswijk, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, bij de pre- itie van het Programma dat moet leiden tot de Nederlandse kerkenprovincie in no- ;H ber 1974. gesprek, wisselwerking top en grondvlak, dat zijn kers waaraan die conferentie opgehangen. Het plan zelf gelanceerd vorige zomer in t. Er werd hard voor geklapt, waarschijnlijk weinigen stond wat dat wel zou moeten «send woord van Kerken mikt niet op len. Bescheiden als hij is - hij al blij als de im- irdt doorbroken door een >rek, gericht op ontspan- men mikt op het verlossende niet op de vernieuwde struc- :dkJ doorvoeren van vernieu- blyfct in vele kerken ern- xpite worden gehinderd door Bgen tussen het beleidsniveau grondvlak. De „top" kan al- T. iaar echt richting geven, als geestelijk contact met haar gemeenschap zo sterk moge- Uien oudt. Dat vergt een grote itl van voorzichtigheid en zelfs iter In gemeenten en parochies in elementen, die wijzen op ogsÉeuw élan en die zich Eooiprper en duidelijker afteke- in het beleid van i dagende instanties kan worden 'd (die moeten zich in met andere elementen 'uW htlg blijven opstellen). Ge volg: functieverlies van de „top". De Kerkenconferentie '74 kan dus onmogelijk alleen een topconferen tie zijn. Zij heeft evenmin weinig zin als toogdag van enthousiaste oecumenisch denkende grondvlak kers. Er moet een verbinding gelegd worden tussen top en volk tussen beleidsniveau en grondvlak. Hoe gaat men dat doen? In drie fasen (eigenlijk vier, maar die vier de gaat pas na de conferentie in). Fasen FASE EEN is thans ingegaan. Het is de fase van het plaatslijk ge sprek. Er is een boekje uitgekomen, „Bevrijding" heet het, aan de hand waarvan in interkerkelijke groepen van hooguit vijftien mensen drie gespreksavonden worden gehouden. Ook de kerkeraden, parochieraden en plaatselijke raden van kerken wordt gevraagd drie maal één uur van hun vergadertijd aan deze ge spreksstof te wijden. Bij deze gesurekken moeten beslist ook betrokken worden christenen uit jeugd- en actiegroepen die zich bepaald niet met de gewone plaat selijke kerk willen vereenzelvigen. Deze fase duurt tot kerst. FASE TWEE duurt van februari tot en met mei 1974. Daarin worden per plaats de resultaten van de ge spreksgroepen bijeengebracht, wor den die verslagen samengevat in conclusies en stelt men een plaatse lijke delegatie samen voor de bij eenkomst van de volgende fase. FASE DRIE valt in het najaar van 1974. Er zijn twee soorten ontmoe tingen. De christenen uit het plaat selijke vlak, die delegaties van fase twee, komen bijeen. Als het er veel zijn kan dat niet ineens gebeuren. Vermoedelijk zullen er dus enkele bijeenkomsten komen, die een dag duren. Het zullen toch landelijke bijeenkomsten worden op een cen traal punt, das niet eens een ty pisch zuidelijke en vervolgens een typisch westelijke: de bijeenkomsten moeten een dwarsdoorsnee door ge heel Nederland, voorzover het mee doet, vertonen. Het hoofdaccent in deze bijeenkom sten zal de discussie in kleinere groepen krijgen. En men gaat er ook vanuit dat ook mensen die ver antwoordelijkheid dragen in hun ei gen kerk meedoen. Naast die bij eenkomst (en) vanuit het grondvlak belegt de Raad van Kerken' in november een tweedaagse conferentie van vertegenwoordigers van de hoogste beleidsorganen van de Nederlandse kerken. Elk mag hooguit twintig mensen sturen en die moeten zo uitgezocht zijn dat ook de top-delegaties representatief zijn. Deze laatste ontmoeting heet dan officieel de kerkenconferentie 1974. Daar zal men nadenken over het toekomstig beleid, gebaseerd op wat er allemaal in de vorige fasen vanuit het plaatselijk gesprek is op gekomen. Kardinaal Alfrink: niet in geslaagd polarisatie te voorkomen of ten minste tot staan te bren gen. e DEN HAAG De Unie van Baptisten gemeenten in Nederland zal van 24 tot en met 26 oktober aan staande zijn 93ste algemene verga dering te Emmen houden. Verleden jaar werd deze algemene vergade ring, die gevormd wordt door afge vaardigden van de bij de unie aan gesloten gemeenten, te Sneek gehou den. De bijeenkomst zal door ds. W. Veenstra te Wormer worden ge leid. In 1960 werd deze vergadering ook reeds in Emmen gehouden. Bij de Unie van Baptistengemeen ten zijn omstreeks 70 Baptistenge meenten aangesloten, met in totaal bijna 10.000 belijdende leden. Het bu reau van de unie Is gevestigd op de Vinkenhof te Bosch en Duin in Bilt- hoven. DEN HAAG Het Breed Modera- men van de Hervormde Synode heeft in een brief aan de Zuidvietnamese ambassadeur in Londen zijn diepe bezorgdheid uitgesproken over de aanballen en de "voortdurende slech te behandeling" van de politieke ge vangenen in Zuid-Vietnam. Tegelij kertijd zond het Breed Moderamen ten brief aan de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag, waarin ge steld wordt dat ook geprotesteerd enent te worden "tegen de voortge zette politiek der Verenigde Staten, die in Zuid-Vietnam toelaat, zo niet '••evordert, een programma van inti midatie dat geen onzer zou willen buclaten ln het eigen land". Tal van vooraanstaande Ameri kaanse persoonlijkheden hebben vol gens de synode bevestigd dat het hui dige regiem in Saigon alleen kan be staan dankzij de hulp die uit de Ver enigde Staten wordt aangeboden. "Wij verheffen onze stem niet om Uiige politieke partij op dit moment te ondersteunen", aldus besluit de brief", maar wij brengen de regering van de Verenigde Staten in herinne ring, dat de stem van onschuldig Oioed niet onopgemerkt blijft in de hemel. Wij pleiten derhalve bij u persoonlijk ervoor, dat u uw stem voegt bij die van de vele christenen in uw eigen land. die de stem van nun geweten hebben laten spreken". tal van deze ouders groeit gestadig van 2,3 procent in 1964 tot 6,5 pro cent in 1969. Een ander kenmerk van „kerksheid" is de kerkgang. Daarin valt overal een daling waar te nemen Aangeno men moet worden dat circa 2.5 mil joen gelovigen niet naar de kerk gaan. (Dan blijven er blijkens an dere gegevens nog 2.8 miljoen kerk gangers o verb Meer voorrang vrijz. herv. aan iverk geloof en samenleving DEVENTER De in Deventer ge houden algemene vergadering van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland heeft de hoofdbestuursversie van haar "uit gangspunten en doelstellingen" aan vaard. Op allerlei niveau's hebben de vrijzinnige hervormden al een Jaar of drie aan de nieuwe uitgangspun ten en doelstellingen gedokterd. Ze Komen in de plaats van de beginsel verklaring uit het jaar 1937. De for mele afwerking werd vorig Jaar nood gf dwongen verplaatst naar de Jaar- veigadering 1973. Ook nu waren er amendementen v»n het provinciaal verenigingsbe stuur van Zuid-Holland (opgesteld en krachtig bevorderd door prof. dr. P. Smits) en een alternatieve versie van de afdeling Gorinchem. In zijn jaarrede benadrukte voor zitter prof. dr. W. Zwanenburg de noodzaak na te gaan wat functioneel is en wat een slechts in deze tijd niet meer verantwoord ornament. De ver eniging. op het snijpunt van de Her vormde Kerk en van de Nederlandse ■Vrijzinnigheid in haar geheel. s maar klein fca."25.000 leden) en ver grijsd. De beschikbare energie, tijd en geld zouden efficient moeten wor den besteed. Als de Ingestelde specia le commissie voor Geloof en Samen leving samen met de leden aan het werk gaan, dan zullen zaken als de uitgangspunten....", de theologische bezinning en de liturgische vormge ving ook wel weer. en meer verant woord. aan de orde komen, aldus de voorzitter. Prof. dr. Kr. Strijd uit Amsterdam sloot zich hierbij aan. Hij bepleitte ■oskomen van het verbalisme, van het voortdurend gebruiken van woor den, veel en grote woorden. Samen zou een stuk verantwoor delijkheid moeten worden opgeno men. Bijvoorbeeld door aandacht voor de machten achter de staats- gieep in Chili, zorg voor Suriname, steun aan Amnesty International en wat zich maar aandient aan echte noden van deze tijd. zonder evenwel hel bestaande werk in eigen gemeen te, het huisbezoeken, de ziekenzorg enz. te veronachtzamen. tESUM De KRO en BRT olgende week een ruim twee ijjjJirend programiha uitzenden devolutie van het leven, over Ier waarop het leven funk- en over de toekomst ervan. 0 doet dat via een avondvul- ogramma op 24 september. De BRT heeft er de voorkeur aan gege ven de lange documentaire in twee delen uit te zenden op 25 en 26 sep tember. Het zal worden uitgezonden onder de titel „Een spel van leven en dood". Het programma werd gemaakt door Michael Calder ln opdracht van de BBC en gerealiseerd in samen werking met de KRO, BRT. Studio Hamburg, de Zweedse televisie en te levisiestations in Australië, Canada en de V.S. Het programma bestaat uit vele verschillende elementen: research tot aan de uiterste grenzen van de mo leculaire biologie en spel om inge wikkelde moleculaire structuren en bewegingen middels door een kleine honderd Zweedse schoolkinderen uit gevoerde dansen, zichtbaar en be grijpelijker te maken. Het materiaal voor deze film over de evolutie-theorie hebben de ma kers ln alle delen van de wereld ge zocht. Niet alleen in universiteiten, laboratoria en instituten ln Enge land, Amerika, Duitsland, Hawaii en Japan, maar ook in dierentuinen, bij opgravingen in Europa, by wilde honden in Afrika en vogelkolonies in Wales. In het eerste deel van de film staat de evolutie in de dierenwereld centraal. In het tweede deel treedt de mens in het perspectief van Charles Darwin's evolutieleer meer op de voorgrond. ADVERTENTIE EXTRA PRIJZEN VOOR TROUWE PUZZELAARS De puzzelaars(sters) die aan alle 26 puzzels meedoen, die deze krant - in samenwerking met een aantal andere dagbladen - organiseert t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingsedu catie, maken kans op een bijzondere hoofdprijs. Notaris J. H. Birkhoff heeft n.l. één van de 26 weken aangewezen, waarin hij zes (goede) inzendingen trekt die, aan het eind van de aktie, beloond worden met bijzondere hoofdprijzen: De eerste is een geheel verzorgde wereldvliegreis naar Ceylon voor 2 personen, ter waarde van 3.600,-. Deze fantastische prijs Is een geschenk van HOTELPLAN, internationale reisorganisatie B.V., Den Haag. De tweede t/m zesde prijs bestaan uit: een weekendreis naar Londen voor 2 personen per KLM (halfpension), aangeboden door reisbureau DE MAGNEET BV, Alkmaar. vlieg-touringcar-trein-privé „Ik ben nu zesenzestig: ik wil in de komende jaren nog erg veel plezier beleven, ik heb een heerlijk huis in Frankrijk en daar wil ik meer pro fijt van trekken. Ik ga voortaan langere vakanties nemen en ook daardoor zal mijn werk met de Haagse Comedie in het sezoen na dit wat minder worden", zegt Paul Steenbergen als reactie op geruch ten dat hij met zijn vrouw Myra Ward plannen heeft de Haagse Co medie te verlaten. De status van 65-plusser heeft voor Paul Steenbergen in het huidige to- tneelbestel consequenties: hij is „ge pensioneerde" en als zodanig is vol gens de cao-bepalingen een gebrui kelijk driejarig contract (zoals Ko van Dijk nu weer met de Haagse Comedie heeft afgesloten) met het gezelschap voor hem niet meer mo gelijk. „Maar dat betekent niet dat ik het gezelschap ga verlaten. Het hangt natuurlijk allemaal af van de plan nen van de direktie van de Haagse Comedie. En het is nog wat vroeg om daar nu al definitief over te spreken of zelfs maar over te den ken. Ik ga misschien gastregies doen en gastrollen spelen by de Haagse Comedie, en dat geldt wat het spelen betreft ook voor mijn vrouw. „Die langere vakantie in Frankrijk betekent in ieder geval uiteraard dat ik niet in het stuk, waarmee het seizoen wordt HILVERSUM De NCRV-tele- visie zendt vanavond een kort por tret uit van de Bredase eredivisieclub NAC die morgenavond in de eerste wedstrijd voor de Europacup 2 voor bekerwinnaars in het Feyenoord- stadion te Rotterdam speelt tegen de Oostduitse club Maagdenburg. De reportage wordt uitgezonden van tien voor half acht tot half acht op Nederland 1. De aangekondigde voetballessen van George Best wor den in verband met deze extra uit zending tien minuten ingekort. staan. Dt« repetities daarvoor begin nen al ln de loop van augustus Maar voor het overige liggen alle mogelijkheden voor het .seizoen 1947-'75 nog open. Zo lang vooruit kijken kun Je in dit vak nou een maal niet. Maar we blijven actief, reken daar maar op". DEN HAAG (ANP) De acteur Guus Verstraete Sr. van de Haagse Comedie wordt directeur van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. De Haagse gemeenteraad koos de heer Verstraete door 27 stemmen op hem uit te brengen en 14 op Wim Bary, die nu directeur is van de Stichting Cultureel Centrum m Maastricht. De heer Bary was door B. en W. samen met Guus Verstrae te voor de benoeming voorgedragen. Eerder deze zomer had de heer R. Bleijleve, zakelijk leider van de stichting Amsterdams toneel sa men Wim Bary op de voordracht ge staan, maar hij had zich terugge trokken, toen de gemeenteraad op grond van die voordracht geen be slissing wilde nemen. Guus Ver straete zal als directeur van de Haagse Schouwburg de heer G. J. v. Leersum opvolgen, die in oktober met pensioen gaat. ADVERTENTIE PEUGEOT Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandnj- ving; versnellingspookje: draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter vier portieren: rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere weak één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15