ngenieuze en omvangrijke mokkel van hasj opgerold 1UHEIH SMEERPIJP OOST-GRONINGEN GAAT DOOR „Gewone man moet straks het gelag gaan betalen" erdovende iddelen bodem arlinger shaven Wiegel over de miljoenennota: ■modehuizen HELDER STUK OFFICIËLE ERKENNING VOOR COC GRONINGEN De eerste fa se van de smeerpijp in oost-Gro- ningen wordt in elk geval vol tooid. Dat zei mr. E. H. Toxopeus, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen vannacht nadat hij was teruggekeerd in Groningen vanuit Den Haag. De heer Toxopeus had gisteravond met een delegatie van Gedepu teerde Staten van de provincie Groningen een gesprek gehad met de minister van Verkeer en Wa terstaat drs. T. Westerterp over het al dan niet uitvoeren van de eerste fase van deze smeer pijp. De heer Toxopeus verklaar de dat de minister geen enkele toezegging die zijn ambtelijke voorganger had gedaan, zou te rugnemen. Wel zouden er aanvul lende maatregelen genomen moe ten worden om het binnenwater in oost-Groningen zo schoon mo gelijk te krijgen. Daartoe zou er bij de bedrijven nog eens extra op aangedrongen worden zoveel mogelijk gezuiverd afvalwater op het binnenwater te spuien. Vermoedelijk zal de eerste fase van de smeerpijp medio '76 gereed komen. Aan het eerste gedeelte van Hoogezand naar Noordbroek wordt momenteel hard gewerkt. Daarna zullen de andere delen van Noordbroek via Scheemda naar de Eems-Dollard bij hoog water worden aangepakt. De uitvoering van de gehele eer ste fase wordt geraamd of 82 mil joen gulden gerekend met het prijspeil in 1971. De heer Toxo peus zei niet ontevreden te zijn met de toezegging van de minis ter. Of de tweede fase van de smeerpijp (vanuit Veendam en Drenthe) doorgaat, is een zaak die na 1976 gaat spelen, wanneer de eerste fase is afgerond. van Groningen ook nog gepraat over de Dollardwerken. Minister Westerterp kon nog geen opening van zaken geven betreffende de ligging van het geplande kanaal Er is nog sprake van een ver deeld dvies. Het gedeeltelijke binnendijkse kanaal is volgens GS van Groningen geen aan vaardbare zaak. Ook het plan voor het buitendijkskanaal is vol gens GS financieel niet op te brengen in verband met de hoge kosten die verbonden zijn aan de vergoedingen voor de te gebruiken grond tenzij het ministerie van CRM of Verkeer en Waterstaat de meerkosten voor hun reke ning nemen. Een plan. waarin maar zeer ten dele tegemoet gekomen wordt aan de eisen van de milieugroepen die zich met dit probleem bezig hou den is slecht6 twee miljoen duur der. Dat bedrag is GS eventueel wel bereid toe te kennen ;ichi RLINGEN De rijkspolitie te water in Friesland heeft tren een van de grootste verdovende middelen-smok- s van de laatste jaren aan het licht gebracht. Twee :pen de Scheveningen 36 en een sportvissersschip Wand werden aan de ketting gelegd en zes opvaren- werden gearresteerd. buit 1500 tot 2000 kg hasj meteen waarde van vele miljoenen rerd gistermiddag door duikers uit de nieuwe Harlinger vissers- delen afkomstig zijn uit het Midden Oosten. De smokkelwaar werd vervoerd in de buizen, die onder aan het schip werden gehangen. In de vissershaven van Harlingen werd de waar vervol gens op de bodem van de haven ge dumpt, waarna het Vlielands sport vissersschip weer voor verder ver voer zorgde. Over de wijze waarop de hasj aan land werd gebracht en naar de di verse verkooppunten werd getrans porteerd kon de commandant nog niets vertellen. Wel wordt aangeno men dat een belangrijk deel van de smokkelbutt via de Amsterdamse on derwereld in de hoofdsitad terecht is gekomen. Zo zou het depot dat on langs in Amsterdam werd ontdekt een van de opslagplaatsen van deze smokkelaars zijn. Onduidelijk is nog waarom het Vlielandse vissersscheepje in volle zee een deel van de hasjiesj 450 kilo heeft overgenomen en naar Vlieland heeft gebracht. Vermoede lijk gaat het hier om een tweede smctekelweg, mogelijk naar het bui tenland. Bij de ctie van gisteren kreeg de Friese rijkspolitie te water de steun van de Amsterdamse recherche en de Nederlandse douane-recherche rdovende middelen waren ver in pakjes van een pond en za- trborgen in halve dichtgelaste i zandzuigerbuizen. In elke buis d zich honderd kilo. Het sport- werd gisteren door de totie te water in haven den nd geënterd, en de Schevenin- in de vissershaven van Har- wmnandant van de rijkspolitie ter, district Friesland, majoor W. Bar, verwacht neg meer ar- les rond deze uitgebreide hasj- el. Hij vertelde na afloop van 'leratie, dat de Nederlandse re- upe de SCH 36 al enkele weken vizier heeft. Men was namelijk schip geattendeerd door be- uit Libanon, waar het be- itle, n raakte bij een smokkelaf- M zijn als het ware in de be-gekropen van de opvarenden om te zetten zodat ze ons niét in<|e kust zouden ontkomen. Gis- zijn ze ons in de armen in daarbij is deze buit le't- boven water gekomen", smokkelweg wilde hij nog nle- mededelingen doen, maar hij nee: ié wel dat de verdovende mid- ADVERTENTIE De SCH 36 en het sportvissersschip uit Vlieland, liggen aan de ketting in de haven van Harlingen geflankeerd door een rijkspolitieboot. De zes opvarenden zijn inmiddels gearresteerd. van een snorkel met dr op en d'r aan, over ling, im: bontvoering, ipen en zakken, tricot 'ten aan de van louwen 54.- '«ine stijging per maat lot 2J uur g«opemf, «n KtfKkrmotfo». i?!? 103,105 «•BUN Pivjtf.QMlmanijnaitt. DEN HAAG (ANP) VVD-frac- tievoorzitter Hans Wiegel meent, dat de maatregelen van het kabinet-Den Uyl niet alleen en ook niet in de eerste plaats de rijken treffen. „Het is de gewone man die het gelag moet betalen", aldus de liberale fractie voorzitter in een commentaar op de miljoenennota 1974. Wiegel zegt dat de middeninko mens in de knel komen en dat grote groepen werknemers en alle zelf standigen de dupe worden. „Zy krij gen de rekening gepresenteerd", al dus het VVD-commentaar. Dit noemt het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie „stiekeme dief stal" en kondigt aan dat de VVD- fractie dit voorstel zal afwijzen, evenals de voorgestelde verdubbeling van de huurwaarde en de aangekon digde verhoging van de vermogens belasting en de successierechten. Naar de mening van de heer Wie gel zoekt de regering de sty ging van de belastingsdruk praktisch geheel in de sfeer van de directe belastingen. Hij noemt dat in stryd met de nood zakelijke belastingeenwording in Europees verband en „bitter" on rechtvaardig voor grote groepen be lastingbetalers. De styging van de belastingdruk en een aantal belastingvoorstellen is voor de VVD „onaanvaardbaar", al dus de heer Wiegel. In de fractie is een speciaal team aangewezen om tegenvoorstellen te ontwerpen. Voorziter Drees Jr. van de tweede kamerfractie van DS "70 vindt dat in de miljoenennota een duidelijk be leid om de inflatie aan te pakken ontbreekt. De gulden is opgewaar deerd zonder dat tot nu toe een be wust beleid inzake de nominale stij ging van inkomens is geformuleerd, aldus dr. Drees in zijn commentaar. „Opvallend is de passieve houding van het kabinet inzake de verdeling van de inkomens. Wat concreet wordt meegedeeld betreft alleen het verkrijgen van meer statistieken", zo zegt de DS '70-leider. De overheid is veruit de grootste werkgever. In de miljoenennota zegt het kabinet ech ter dat het passief blyft en de ver houdingen in het bedrijfsleven als richtsnoer blijft nemen. Dat is on aanvaardbaar. De overheid moet het voorbeeld geven, aldus dr. Drees. Volgens hem foezelt het kabinet op het punt van de werkgelegenheid met begroting. Door bezuinigin gen op overheidsuitgaven wordt de werkloosheid vergroot. Vervolgens wil het kabinet forse werkgelegen heidsprogramma's uitvoeren en die buiten beschouwing laten bij het budgettaire beleid. „Een samenhangend budgettair be leid ontbreekt", aldus de DS '70- leider. Volgens de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, dr. E. van Thyn, getuigen troonrede en miljoenennota van een energiek begüi van een nieuw beleid. De inflatie wordt met kracht aange pakt. De opwaardering van de gul- Wiegel (VVD) stiekeme diefstal den maakt een terugdringen van de prijsstigingen mogelijk. Tegelijkertijd wordt een begin gemaakt met een vermindering van de inkomensver schillen. Positief is ook het extra werkgelegenheidsprogram van f 750 miljoen. Met dit samenhangende pakket maatregelen zyn de voorwaar den aanwezig om in nauwe samen werking met het bedrijfsleven de in flatiespiraal terug te schroeven. De begroting maakt, ook al door het da lend tekort, een degelijke indruk. Ook het dekkingsplan staat in het teken van de inkomensherverdeling. Ondanks de lastenverzwaring (die overigens minder is dan het gemid delde van de laatste vier Jaar) gaan de lagere inkomensgroepen (tot circa f 25.000) er op vooruit, onder andere door optrekking van de belastingvrije voet en het niet doorgaan van ae btw. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales <NVV, NKV en CNV) heeft de beleidsplannen van de rege ring beoordeeld tegen de achtergrond van de wensen van de vakbeweging zoals die zijn vervat in de „nota ar beidsvoorwaardenbeleid" en het „ur gentieprogram 1974". Het overlegor gaan heeft grote waardering voor het gewijzigde kader, waarin het be leid door de regering wordt ge plaatst, te weten verbetering van de kwaliteit van het bestaan en behoud en verbetering van leef-, woon- en werkomstandigheden, alsmede het totstandkomen van rechtvaardiger inkomens- en vermogensverhoudin gen, waarby met name de laagste inkomens centraal staan. In vele sectoren van het regerings beleid worden belangrijke ombuigin gen aangekondigd. Een definitief oordeel is, volgens het overlegorgaan van de drie vakcentrales, nog niet mogelijk, omdat in de miljoenennota op een aantal gebieden nog geen concrete uitwerking is gegeven. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen betreurt het, dat de regering aan haar beschouwing over het inflatieprobleem geen consequen ties verbindt voor haar eigen uitga venbeleid. „Integendeel", aldus het VNO in haar commentaar op troon rede en miljoenennota, ,de regering De troonrede is een helder stuk. Men voelt er direct de hand in van de begaafde oud-journalist Den Uyl. De clichématige met traditie behangen zinswendingen zijn tot een minimum beperkt. Hoe men verder over het uitgestippelde beleid ook moge denken, men wordt in dit stuk in elk geval niet in het onzekere gelaten. De vier peilers waarop de ploeg van Den Uyl zijn beleid wil bouwen zijn dezer dagen in een toelichting door de premier nog eens bondig samengevat: een pakket voor de inflatiebestrijding, terug dringen van de werkloosheid, verkleining inkomensverschillen, maatregelen die moeten leiden tot een herverdeling van de macht. Er was de voorgaande weken al zo veel uitgelekt dat er vandaag maar betrekkelijk weinig echt nieuws te beluisteren is geweest. Zelfs kan men zich afvragen of 'n Derde Dinsdag in deze vorm bij alle bewonderenswaardige openheid nog wel zin heeft. Het gaf aanleiding tot yreemde siutaties. Zaterdag bijv. kwam de verrassende revaluatie van de gulden. Over de rest van het maat regelenpakket tegen de inflatie werd men in het onzekere gehou den. Gisteren kregen de persorganen 'onder embargo' die rest te horen. Commentaren verschenen in de maandagkranten, op het moment dat de schrijvers ervan al veel meer wisten. Het is een illustratie van de wat gekneusde status, waarin Prinsjesdag ge raakt is. Zou de minister-president misschien in de toekomst zélf zijn programma aan beide Kamers moeten presenteren? En zou het Nederlandse volk ook niet rechtstreeks met camera en micro foon verbonden moeten zijn met de persconferentie, waarop de premier een toelichting op de troonrede pleegt te geven? Deze regering hoopt ondermeer door een nieuw werkgelegenheidspro gram (tot 750 miljoen gulden toe) en door tijdelijke hernieuwde introductie van investeringsaftrek op bedrijfsgebouwen de klap van de revaluatie op te vangen en vervolgens met conjuncturele middelen door te stoten naar de aanpak van de structurele werkloosheid van noorden en zuiden. Omdat daarnaast het ver gunningenstelsel voor investeringen (nog door de Kamer goed te keuren) onverkort blijft gehandhaafd, behoeven zwakke broeders in het westen zoals Leiden niet al te veel hoop te koesteren De vraag, gisteren op deze plaats gesteld, kan onverkort herhaald worden: lukt het om de inflatie te remmen met dit maatregelen pakket? En ook nog de werkloosheid te drukken? Er wordt een zeer hoge wissel getrokken om de medewerking van alle betrok kenen, waarbij niet te verwaarlozen is dat ondernemers het op ander terrein (commissariaten aan banden, plannen voor meer bevoegdheid aan ondernemingsraden, wettelijke regelingen aan het fusiefront) waarschijnlijk heel wat lastiger zullen krijgen. Trouwens, ook de vakbeweging kan uiterst moeilijk gaan doen. als de prijsmaatregel, gekoppeld aan de revaluatie, niet blijkt te wer ken. Als de lonen- en prijzenspiraal blijft voortwentelen, moet deze regering-links-van-het-midden dan via een loonstop aan de nood rem trekken? De conclusie op dit onderdeel moet dus luiden: de regering is moedig en ambitieus in haar streven, maar heeft slechts een paar troef kaarten in éigen hand. Als bijvoorbeeld onze grootste handels partner, de Bondsrepubliek, weer aan de markt gaat sleutelen, valt de clou van de Nederlandse revaluatie met één klap weg. Het was veelbetekenend dat premier Den Uyl, door vriend en vijand bewon derd om zijn enorme feitenkennis, plotsklaps op de toelichtings bijeenkomst vergeten was, hoeveel bij benadering het overschot op de betalingsbalans zou worden aangevreten door de revaluatie. Natuurlijk heeft Den Uyl dat cijfer wel bij de hand, maar bij wil het liever niet kwijt. De opgaande lijn in het betalingsoverschot lijkt voorlopig niet af te buigen, de revaluatie zal wellicht maar bescheiden invloed op deze trend hebben en dat biedt eventueel voldoende ruimte voor een tweede opwaardering van de gulden als de eerste anti-inflatiekuur niet zou helpen. komt tot een extra hoge uitgavesty- ging voor 1974; en dat op grond van uiterst speculatieve verwachtingen". Het feit, dat de regering zelf niet, door beheersing van haar uitgaven, meewerkt aan de vermindering van de geldontwaarding legt volgens het VNO „een zware hypotheek" op het overleg over de beperking van de loon- en prijsstijging in 1974. „Nog voordat dit overleg goed en wel is begonnen", aldus het VNO, „worden de ondernemingen bovendien gecon fronteerd met de gevolgen van een revaluatie voor hun concurrentie positie in binnen- en buitenland en met een verscherping van het prijs beleid. De regering komt daarente gen de vakbeweging ver tegemoet, met name wat betreft de inkomens nivellering" aldus het VNO. De centrale ondernemersorg. in het modden- en kleinbedrijf zyn voor de bestrpding van de Inflatie, maar wel op een andere manier dan die thans is voorgesteld. Nu is het zwaartepunt van de bestrijding gezocht in een lastenverzwaring voor de onderne mers, zo zeggen zij. Er is geen zeker heid dat de begroting zelf aan de in flatiebestrijding zal bijdragen. De styging van het uitgavenpeil is op nieuw schrikbarend, aldus de werk gevers. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt de stijging van de overheidsuitgaven en van de belastingdruk in stryd met de „hoogste voorrang" die de rege ring wil geven aan de inflatiebestrij ding. De nieuwe lasten voor het be drijfsleven zullen de kosteninflatie niet verminderen, zo verwacht het NCW. Het verbond vindt dat de belas tingplannen van de regering-Den Uyl in sterke mate zijn afgestemd op verkleining van inkomensver schillen en vraagt zich of er daar naast nog plaats zal zyn voor Inko mensnivellering in het loonbeleid. De passage in de troonrede over verde ling in centen en procenten be schouwt dit werkgeversverbond als een ernstige inmenging in het ko mende centrale overleg over lonen en prijzen. In de rol van Sijmen die betaalt, vindt men de middengroepen. De grens is dan bovendien laag gesteld, bij 25 duizend gulden en het is de vraag of je hier eigenlijk met de huidige geldontwaarding daar al van middengroepen mag spreken. Hoe het zij, de midden moot, lijdt het meest onder het uitblijven van de infaltiecorrectie op de inkomstenbelasting, de verdubbelde huurwaarde van het eigen huis en in zekere zin de verhoogde benzine-accijns. De categorie mensen die na veel gecijfer en continu goochelen met het gezinsbudget in een eigen huisje zijn gestapt, kunnen heel moeilijk komen te zitten. Hun besparingen en hun bijdrage aan de werkgelegenheid worden door deze regering met weinig dank baarheid tegemoet getreden. Het zal het enthousiasme van ande ren die erover denken om een eigen huis te kopen niet bevorderen en dat kan kwade kanten hebben, als is het moeilijk meetbaar, voor de bouwnijverheid. Bij dit alles mag men ook nog aannemen dat de regeringspartijen juist uit deze categorieën veel van hun aanhang putten. Bij een regeling die zoveel werk zegt te niaken van de verkleining van inkomensverschillen had men meer verhoging van belasting druk op de hogere en hoogste inkomens mogen verwachten, ook buiten de afbestelde inflatie-correctie om. Dat is niet gebeurd, het dure part van de schijf, boven de 130 duizend gulden, is ongemoeid gebleven. Misschien houdt de regering dit als tweede verdedigings linie achter de hand, als de Kamer (en dan ook zeker de regerings partijen) dwars gaan liggen over het belastingplan. Voorlopig'kijkt de hoogste gToep voornamelijk tegen de verdriedubbeling van de huurwaarde en een kleine verhoging van de vermogensbelasting aan. Waarom een "statiegeld" op de auto en geen fikse belasting op de tweede wagen, waarbij men ook nog het milieu- en energiebeleid een handje zou hebben geholpen? Waarom geen extra druk op het tweede huis of pleziervaartuigen, indien het inderdaad ernst is met dat nivelleringsbeleid? Bij alle kritiek en onzekerheid past een woord van waardering voor deze ploeg, die in zo korte tijd in staat bleek om inderdaad een geheel nieuw beleid te formuleren en in beleidsbeslissingen te ver talen. Zoiets is goed voor het politieke bedrijf als geheel, omdat het een bijdrage is tot duidelijkheid, tot een alternatief. Dat laatste heeft al te lang in ons democratisch bestel ontbroken. Den Uyl zal het moeilijk krijgen in de volksvertegenwoordiging. Zeker ook in de verwante partijen. De fracties van de progressieve Drie zullen mokken omdat aan de defensie nauwelijks is gesleuteld, de confessionelen zullen weerstand bieden tegen de financiële plan nen en bij de rechterflank van die partijen zal woede opsteken over de aangekondigde steun aan Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen. Maar verreweg het meest ongewisse blijft het welslagen van het anti-inflatiebeleid. Als dat mislukt ligt er een nieuwe nacht van Schmelzer in het verschiet. Lukt het echter wel dan lijkt een be langwekkende stap gezet op de weg naar wat de Troonrede noemt: "het inhoud geven aan de gelijkwaardigheid van alle leden van de samenleving". DEN HAAG De Nederlandse vereniging voor integratie van ho- mosexualiteit, het COC, wordt offi ciéél erkend. Minister Van Agt van justitie heeft besloten de vereniging Koninklijke goedkeuring te verle nen. Het COC heeft herhaaldelijk om officiële erkenning gevraagd. In het kabinet-De Jong wees de liberale mi nister Polak de aanvraag van de hand omdat ook getrouwde homofie len lid van de vereniging kunnen worden, hetgeen een bedreiging zou vormen voor huwelijk en gezin. Het kabinet-Biesheuvel werd de missionair voordat de nieuwe COC- aan vraag kon worden behandeld. Enkele weken geleden kreeg het COC reeds officieus erkenning van het kabinet-Den Uyl toen het minis terie van CRM subsidie verleende voor twee beroepskrachten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13