ixtraatje oor groep alleenstaanden volksverzekering „Auto's steeds meer uit binnenstad" egering is bezorgd over tuatie zuidelijk Afrika Voorrang voor de tegen arbeids ongeschiktheid s Voor 1380 min. hulp Geen loonbelasting voor aow-trekkers oersma oenheid komens üstreven Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat): 'Openbaar vervoer in één hancF BENZINE 4.5 CENT DUURDER 1! 18 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND AOW-trekkers hoeven volgend Jaar geen loonbelasting te betalen. Dat geldt ook voor weduwen die een AWW-uitkering ontvangen. Voorwaarde is dat zy uitsluitend van deze uitkeringen moeten leven. Om dit te bereiken stelt het kabinet een speciale .noodmaatregel" voor. De stijging van de AOW- en AWW-uitkeringen gaat name lijk in 1974 ruimschoots uit boven de verhoging van de belasting vrije voet. yet deze maatregel verschaft het kabinet zich de tijd voor studie 0ver een eventuele belastingheffing in de toekomst van AOW- en A\VW-uitkeringen in samenhang met andere sociale uitkeringen als minimumloon en bijstandsuitkeringen. DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DF STAAT IN MILJOEN GULDEN (incl.aartv.pastenelc.) HAAG Een actief vredesbe standvastig in zijn uitgangs- valt". Zorgvuldig zal worden nagegaan, en doelstellingen en flexibel welke initiatieven van Nederlandse middelen en uitwerkig. Dat zijde kunnen worden ondernomen, voor de noodzakelijke vernieuwing, van de samenwerkingsvormen tussen Noord en Zuid en tussen Oost en west. De pogingen van Rusland en Amerika "om diepgeworteld wan trouwen gaandeweg af te trekken en mdamentele rechten van de tot een afbakening van gemeen- Het schijventarief van de loon- en inkomstenbelasting on dergaat als gevolg van enkele maatregelen van het kabinet- Den Uyl enkele wijzigingen. De belastingpercentages blij ven onveranderd. Zij gelden voor het belastbaar inkomen boven de voor de verschillende categorieën van de bevol king steeds in grootte aangepaste belastingvrije som. (Y| streven van de regering in de hl' ïlandse politiek. De bewindslie- Buitenlandse Zaken zien be ring van vrede, veiligheid, we- =eD Khtsorde. rechtvaardige verde n ran de welvaart en respect voor abel als "een grote, samenhan- taak, waarbij tussen nationale nternationale inspanning geen ting toegejuicht. jjk onderscheid meer te maken zorg uiten de bewindslieden de HAAG Een samenhangend heJensbeleid, gericht op recht- egeIllger inkomensverhoudingen, •■eel tijd. Toch kan er op korte wat gebeurën, zegt minister De bijdragen aan het Opleidings- en i de be- Trainingsfonds van de VN en het zo- >0) 'van zijn departement. genaamde antiapartheidsfonds van -1 de volkerenorganisatie wil de rege ring verhogen. Zij wil een bijdrage verlenen aan 't International Defen ce and Aid Fund. (Sociale Zaken) in de be- zijn departement. •ma wil op korte termijn resul- leken met het streven naar be nevens en grotere openbaar- van inkomens. Hij betwijfelt of op dit moment ons land voor een zo vergaande open- in Zweden, waar de per inkomens volledig open- denkt aan de volgende '61 Is er! Zal uitt II Kien* "stal lere publikatie en betere gege- an het Centraal Bureau voor ggjj tistiek over inkomens en win- Iding van de werkingssfeer c.a.o.'s (tot het hoger perso- onderzoek naar de inkomens van mensen in vrije beroe- ireidend overleg hierover levorderd. komt de bewindsman in eren toeneming van de rassentegenstellin gen, vooral in zuidelijk Afrika, waar door bijzonder gevaarlijke span- ningghaarden zijn ontstaan. Het voornemen om een eind te ma ken aan de overheidssubsidie aan Nederlanders die naar Zuid-Afrika willen emigreren moet gezien worden m het licht van de vastbeslotenheid van de regering in geen enkel opzicht medewerking te verlenen aan besten diging van de apartheid in dat land. Van een isolering van Zuid-Afrika, op cultureel terrein, verwacht de re gering echter geen heilinitiatieven van particuliere zijde om met Zuid afrikanen in contact te treden kun nen waardevol zijn. De regering is bereid deze waar mogelijk te steu nen. Belastingpercentage Opvolgende Totaal Belasting bij inkomensschijven opvolgende totaal opvol boven belasting schijven gende schijven vrije som 25% over de eerste f 10.295 f 10.292 f 2.573 31% over de volgende f 6.640 f 16.932 f 4,631 39% over de volgende f 7.968 f 24.900 f 7.738 49% over de volgende f 11.952 f 36.852 f 13.594 58% over de volgende f 14.608 f 51.460 f 22.066 63% over de volgende f 17.264 f 68.724 f 32.942 66% over de volgende f 21.248 f 89.992 f 46.965 69% over de volgende f 42.496 f 132.468 f 76.287 gebieden van de overzeese Portugese gebiedsdelen. Er is een interdepartementale com missie in het leven geroepen om te onderzoeken of de bestaande rege- De regering wil morele en materie- lingen vpor de uitvoering van de VN- le hulp bevorderen maar geen wa- pensteun geven voor bevrijdingsbe wegingen en bevolking in de bevrijde moties tegen Rhodesië stringenter kunnen worden toegepast dan wel aanvulling behoeven. 71% over elke volgende gulden. Naast de verhoging van deze belastingvrije som met 5 procent krijgen alleenstaanden met kinderen enige belastingverlichting. Het kabinet wil de extra aftrek voor deze categorie verhogen van f 532.nu tot f 1533. in 1974. Enkele andere extra aftrekposten voor de inkomstenbelasting zien er in de plannen van het kabinet als volgt uit (tussen haakjes de huidige bedragen) De extra inkomensaftrek voor personen onder de 65 jaar die voor een belangrijk deel arbeidsongeschikt zijn De extra-aftrek voor ongehuwden van 65 Jaar en ouder De extra-aftrek voor gehuwde mannen van 65 Jaar en ouder De inkomensaftrek voor kinderen bedraagt bij: kinderaftrek voor: Ioontrckkenden en daarmee ge- ljjkgestelden 1 kind f 602 (f 532) 2 kinderen f 1.121 (f 1.064) 3 of 4 kinderen f 1.639 (f 1.596) 5 of 6 kinderen f 1.984 (f 2.019) 7 of meer kinderen f 2.318 (f 2.444) Het maximum van de bijzondere inkomensaftrek voor onvolledige gezinnen waarin een alleenstaande (man of vrouw) buiten zijn huishouden werkzaam heden verricht en kinderaftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 Jaar f 2.232 f 2.125) De belastingvrije sommen na verhoging met 5 procent komen er als volgt uit te zien: Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouw) f 1.395 (f 1.328) Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) f 4.035 (f 3.852) Tarief 3 (ongehuwden van 35 tot 65 jaar) f 5.439 (f 5.180) Tariefgroep 4 (gehuwde mannen tot 65 jaar) f 6.972 (f 6.640) De extra aftrekbedragen worden bij voorafgaande belastingvrije som opgeteld. f 1.256 (f 1.196) f 1.172 (f 1.116) f 1.953 (f 1.860) zelfstandigen en andere niet- loontrekkenden f 1.261 (f 1.222) f 2.603 (f 2.550) f 3.121 (f 3.081) f 3.466 (f 3.506) f 3.800 (f 3.961) DEN HAAG In de sector van de sociale verzekeringen gaat het ka binet-Den Uyl voorrang geven aan de totstandkoming van een volksver zekering tegen arbeidsongeschiktheid (VAO). Dit is vooral van belang voor zelfstandigen aangezien er al 'n werknemersverzekering op dit terrein (WAO) is. Belasting op Het is de bedoeling zoveel mogelijk vast te houden aan de opzet van een integrale volksverzekering, waarbij een inkomensderving voor arbeids ongeschikte zelfstandigen en zo mogelijk van vroeg-gehandicap- ten wordt opgevangen. Alles wordt gedaan om nog een wetsontwerp bij de Kamer te brengen in dit zittings jaar. Het totale bedrag, gemoeid met de uitkeringen van de sociale verzeke ringen, is voor dit Jaar geraamd op ruim 28 miljard gulden. De totale vermogenswinst 452 pro" is in studie premieplichtig loonin- komen. Er bestaat een zekere onge rustheid over deze ontwikkeling. Er zal dan ook moeten worden gepro- beerd de kostenontwikkeling zoveel mogelijk te beheersen en te beper- ken waar dit aanvaardbaar zonder solidariteit en inkomensbeleid uit het oog te verliezen. Tegen deze achtergrond kondigen Boersma (Sociale Zaken) en staats secretaris Mertens naast de volks verzekering voor de arbeidsonge schiktheid aan: grotere eenheid in de vaststelling van sociale premies via een advies, aan de Sociaal-Economische Raad, DEN HAAG heeft een studie in gang gezet over de invoering van een belasting op vermogenswinsten. Daarbij wordt de samenhang bekeken met de vermo gensbelasting en de successierechten. Er wordt naar gestreefd de studie in de zomer van volgend Jaar af te ron den. Los daarvan heeft het kabinet be sloten de vermogensbelasting te ver hogen tot 8 promille. Vorig Jaar was deze belasting al tijdelijk verhoogd. an 6 tot 7 promille. De meerop- mogelijke verhoging van de bi engst voor volgend Jaar wordt ge premie-inkomensgrenzen voor d» raamd op zestig miljoen gulden. volksverzekeringen; Verder stelt het kabinet wijzigingen een extra-verhoging van één pro voor in de tariefgroepindeling en de cent vac de vakantie-uitkering AOW/ kinderaftrekregeling. Het gaat 'n AWW per 1 Januari 1974, hoofdzaak om herstel van de unifor- wijziging van de kinderbijslagrege- miteit van de vermogensbelasting, lingen als een bijdrage tot recht en inkomstenbelasting. vaardiger inkomensverhoudingen om te komen tot naar zijn meer fundamentele verande- van onze maatschappij, blijft voorts grote waarde aan een goed overleg met tgevers en de vakbeweging, ia geeft de voorkeur aan een inctionerend overleg op alle het bedrijfsleven. Dat me lt er verschuivingen zijn in de houdingen tussen de vak- en de vakcentrales en de be- van grote ondernemingen Minister Westerterp van Verkeer en In de Randstad zal dat op korte verband zal een uitgebreide proef met Waterstaat wil bij de aanleg van termijn leiden tot verdere verbreding signaleringssystemen worden geno- wegen verdere aantasting van lande- van de snelwegen in de driehoek Am- men op de Rijksweg Rotterdam— lijke gebieden voorkomen. Er zal sterdam—Den Haag—Rotterdam. Den Haag. Het net van praatpalen vooral worden gestreefd naar verbre- Wel verwacht de regering dat het wordt verder uitgebreid. In 1976 moe- ding van bestaande wegen, in aantal opstoppingen de komende ja- ten alle snelwegen van praatpalen plaats van aanleg van nieuwe. ren in spitsuren zal toenemen. In dit zijn voorzien. - op te leggen door onder hogere parkeertarieven moet al een verbetering van de ver- DEN HAAG Minister Westerterp stad van Verkeer en Waterstaat wil in zijn meer 1*974 met een nota over beleid leefmilieu en de levensom- Üitiek op de proppen standigheden van de mens centraal keersveiligheid brengen, wil Boersma nieuwe wegen stellen- Daarbij richt hij zijn aan- Andere maatregelen: dacht vooral op de gevolg-en van de massa-motorisering: de verkeers chaos in de binnensteden zal bestre den worden en er worden maatrege len genomen die 't toenemende aan tal gruwelijke ongelukken moeten be- snelheid van 70- km per uur worden ingevoerd. Voor wegen buiten de be- bouwde kom, met uitzondering van gaan weren uit de binnensteden en autosnelwegen, zullen maximumsnel- voorrang geven aan openbaar ver- beden van kracht worden, voer. fietsers en bromfietsers. Selectief gebruik van de auto in de «netihangend inkomensbeleid, moeilijk worden afge- Daarom streeft de minis - ook naar een klimaat, waar- eef* overleg op centraal niveau ffon verbeterd en uitgebreid, hnghebbendec zullen zoveel s In dit overleg moeten wor- kokken. Hij wil voorts tot een informatie- en gespreks- tn de sector van de vrije liniïfn komen. wil verder: rf onderzoek naar het functione le ondernemingsraad-nieu- en een advies van de So- lood^onomische °aad over een wetswijziging waarbij ook lan£ Bhang van het bedrijvenwerk vakbonden en het onderne- ®dswerk moet worden be- voorlichtingscam - pagnes over rijden onder invloed (strafbaar bij 'n bloedalcoholgehalte van meer dan 0,5 promille), het ver plichte gebruik van valhelmen door bromfietsers, het gebruik van auto gordels, kind in het verkeer etc. Een verplichte periodieke keuring v^n motorvoertuigen. DEN HAAG Benzine wordt 4.5 cent per liter duurder en dieselolie 1,62 cent per liter per 1 januari 1974 als het parlement akkoord gaat met een voorstel van het kabinet-Den Uyl. Het kabinet heeft de extra-op- urcuc ui xico tauci van uc wcxMW»- S*heidsbestrijding - in Zuid-Limburg maakt door het automatiseren van Een nieuwe regeling inzake de de kentekenregistratie. Die automa- ontzegging van de rijbevoegdheid tisering maakt ook het heffen van 't (onder meer de mogelijkheid een rij- statiegeld op motorvoertuigen moge- DEN HAAG Miniser Wester terp (verkeer en Waterstaat) denkt aan de aanstelling van een staatssecreta ris voor vervoer. In elk geval over weegt hij in Nederland één centrale vervoersautorl'teit in het leven te roepen. Dit valt af te leiden uit de toelich ting bij zijn begroting. Westerterp wijst erop, dat de benarde financië le situatie bij de spoorwegen, het streekvervoer en het lokale vervoer ertoe heeft geleid dat de verant woordelijkheid voor het voortbestaan van haast al het openbaar vervoer, steeds meer bij de rijksoverheid is komen te liggen. "Op grond hiervan zal nagegaan worden of het gewenst is de bevoegd lieid voor het hele openbaar vervoer in één hand te brengen", deelt de mi nister mee. Ook zegt hij. dat de ver schillende wettelijke regelingen op dit gebied onvoldoende samenhang vertonen. De regering zal de wette - Ljke voorschriften dan ook op de helling zetten. Het zou de bedoeling zijn bevoegdhe den van de centrale vervoersautori- teit ten dele te delegeren aan regio nale vervoersautoriteiten. In het bij zonder betreft dit de verlening van vergunningen. verbod voor bepaalde dagen of uren lijk en een doeltreffender controle op op te leggen en een rijverbod voor bepaalde soorten motorvoertuigen) Er wordt overwogen het dragen van een autogordel verplicht te stel- gend Ja^r nodig ter dekking van uit gaven. Eerder dit Jaar heeft de Tweede Ka mer eenzelfde voorstel van het ka- r^lngSpliCht Tr „massale binet afgewezen" Het betreft 'n ver" de bebouwde kom mét aüto-ame'èn waaraan op zijn departe- hoging van de accijns op benzine en auto-vrije wijken, die ten doel hebben dieselolie die volgens het kabinet er- dg veiligheid van voetgangers en- toe leidt, dat de tarieven van deze bromfietsers te verhogen, accijnzen gelijk worden aan die in België. WA-verzekering en motorrijtuigen belasting. De regering Den Uyl wil tachtig miljoen minder bijdragen aan het rijkswegenfonds dan volgens de hui- uitbreiding van wetenschappelijk dige wet op het RWF zou moeten. Dit onderzoek naar de verkeersveilig- in verband met de moeilijke bud- heid, onder meer door het invoeren gettaire situatie en de voorgestane terughoudendheid bij de aanleg van rijkswegen. Het bedrag voor aanleg en uitbrei- nog dit jaar een begin mee ding van rijkswegen wordt bevroren wordt gemaakt. het beschikbaar stellen van geld voor een aantal experimenten binnen den. Het Rijkswegenfonds wordt op 742 miljoen, dat voor onderhoud en verbetering op 225 miljoen gul- Wt gewerkt, f beraad en studie over sa- Nï en werkwiize van de So- ltaM toiomische Raad. jecia' De verplichte periodieke keuring vormd door de opbrengst van opcen ten op de wegenbelasting 650 miljoen en een uitkering van het rijk, die vol gend Jaar 332 miljoen zou moeten be- van auto's wordt mede mogelijk ge- dragen, maar 252 miljoen wordt. DEN HAAG Nederland zal De hnin nan de hovninno in DEN HAAG Nederland zal volgend Jaar 1380 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp geven. Dat Is 230 miljoen meer dan dit Jaar hetgeen een stijging van ruim 20 procent betekent. In 1968 gaf Ne derland "slechts" 540 miljoen gul den aan ontwikkelingshulp. De belangrijke stijging van deze hulp komt dit Jaar onder meer doordat de vrijwillige bijdrage aac het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties is ver hoogd van 49 naar 75 miljoen gul den. De hulp aan de bevolking in de koloniale gebieden in zuidelijk Afrika is vastgesteld op 12.5 mil joen gulden. En de hulp aan de VN - vluchtelingenorganisaties steeg van 1,3 naar 3 miljoen. De regering is voornemens het 1976 op te voeren tot 2700 miljoen. Dat is ongeveer 1 procent van 't bruto nationaal produkt, terwijl voor 1975 de internationale doel stelling was gesteld op 0.7 pro cent van het BNP. In deze bedragen is ook een bij drage opgenomen voor het zoge naamde Anti-apartheidsfonds van de VN, dat de gevolgen van de apartheidspolitiek op 't menselijk vlak wil verlichten. Verder zal 'n bijdrage worden verleend aan het International Defence and Aid Fund. Tenslotte is men van plan de Nationale Commissie Ontwikke lingsstrategie 1970-1980. onder voorzitterschap van prins Claus, een andere opzet te geven. Hoe deze zal worden is nog onbekend Wel is voor deze commissie op de begroting een bedrag van 4.5 mil joen opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11