Klassen worden kleiner op de kleuter- en basisschool Vredeling: Nog niet toe aan nieuw beleid Geen olie-tekort JAARLIJKSE LIMIET BOUW ZIEKENHUIZEN !f Meer subsidie voor jeugd- en buurtwerk Plan afschaffing schoolgelden Scholenbouw: zuinige zaak Minister v. Agt wil een nieuwe gratieregeling Opslag van kalizoui Wet stadsvernieuww{ Omroepdrempel hog ii a Navo niet kritiekloos steunen DEN HAAG Het kabinet-Den L.vi wil de individuele bijdragen in he* onderwijs op den duur afschaf fen. Het vindt dat onderwijs en vor ming gemeenschapsvoorzieningen, ziln die in principe ten laste van de aigemene middelen komen. Bij het voortgezet onderwijs dekt het schoolgeld gemiddeld 1,73 pro cent van de totale uitgaven. Daar van vormt het schoolgeld voor lager beroepsonderwijs 0,13 procent, en dat van 't middelbaar beroepsonder wijs voor 4,37 procent. Bij het kleuteronderwijs bedraagt het schoolgeld gemiddeld f 44,- per Jaar: 4,15 procent van de totale kos- ïen. In het komende begrotingsjaar zal een plan worden opgesteld deze in individuele bijdragen in fasen af te schaffen. Het eerst aan de beurt komen daarbij de opleidingen, die :-icchts een gering individueel econo misch voordeel bieden, zoals het Kleuteronderwijs. De bijdragen die in afwachting van ae fase-gewijze afschaffing nog wor den verlangd mogen volgens de rege ring nimmer een drempel vormen en zullen in sterke mate moeten worden afgestemd op de financiële draag- kiacht van de betrokkenen. De werkelijke kosten voor vor ming en onderwijs in 1974, zullen per leerling en student bedragen: Leerlingwezen f 570, Basisschool f 1040,- Kleuterschool f 1110, Vor mingswerk (dagschool) f1820,, LEAO f 2390, Huishoudschool f 2500, V.W.O. HAVO - MAVO f2590, LTS f 2730, MEAO f 2900, MTS f 3750, Pe dagogische Academie f 4060, HEAO f 4180, HTS f 5970, Kunstacademie f8770, Universiteit f20.000 (gemid deld). coldoen. Daarom ook zegt beheers- DINSDAG 18 SEPTEMBER jj 'Een zuinige zaak". Daarmee, typeert staatssecretaris Veer man de benarde financiële situa tie voor de scholenbouw in 't ko mende Jaar. Voor nieuwbouw, uit breiding en aankoop is 389 mil joen gereserveerd, 84 miljoen meer dan voor dit jaar. Van deze extra-uitgaven zal slechts tien miljoen daadwerke lijk aan scholenbouw kunnen wor den besteed. De overige meerkos ten moeten worden gemaakt voor het vierjarig geworden lager be roepsonderwijs voor opvang van tele lerarenopleidingen. Het toenemende aantal leerlingen bij het voortgezet onderwijs en de instellingen voor vorming en o derwijs voor werkende Jongeren, zal met de beperkte financiële middelen slechts opgevangen kun nen worden in noodlokalen. De stijging van het aantal leer lingen aan dagscholen voor voort gezet onderwijs in 1973 en 1974 zal minder explosief zijn dan in voorgaande jaren (42.500 in '70 en 62.300 in '71). Dr. Veerman, schrijft dit verschijnsel toe aan 'n geringere vraag naar dit onder wijs die van tijdelijke aard zou zijn. Invloeden van aanzienlijke dalingen in helt geboortecyfer verwacht Ihj eerst over een paar jaar. Minister Van Agt van Jus titie DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) wil nog voor het einde van dit jaar een nieuwe gratieregeling op stellen ter vervanging van het huidi ge Gratiebesluit. In deze nieuwe re geling zal onder meer de voorwaar delijke gratieverlening worden gefor maliseerd. In 1972 is opnieuw een lichte stij ging in het aantal gratieverzoeken ge constateerd. In totaal werden 5558 beslissingen genomen (in 1971 5306). In 27 procent van alle gevallen, werd gunstig geoordeeld. De helft hiervan werd in voorwaardelijke vorm verleend. DEN HAAG De financiële si tuatie van het buurtwerk en het jeugd- en jongerenwerk wordt verbe terd. De subsidiepercentages voor peisoneelslasten, huisvestingskosten en organisatiekosten worden opge voerd tot vijftig procent. Binnen het ministerie van CRM zal met spoed een werkgroep jeugdbeleid worden ingesteld om tot een betere aanpak van de problemen te komen. Verder is in de welzijnssector te vei wachten: Een Landelijk Informatie- en Do cumentatiecentrum voor jongeren in i9r. 4—1975. De achterstand in de zorg voor on gehuwde moeders, gehandicapten en in de sector van de bureaus voor le vens- en gezinsvragen wordt inge haald. Maatschappeiyke dienstverlening en de gezondheidsvoorzieningen voor bejaarden moeten beter op elkaar warden afgestemd: samen met het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne zullen meer proefne mingen worden gedaan in de be jaardenzorg. 6 Een sub-commissie uit de Centra le Commissie voor de bejaardenoor den zal zich buigen over de verzor- gingsprijzen in de bejaardentehui zen De Commissie Welzijn Molukkers wordt binnenkort vervangen door 'n adviserend Moluks Inspraakorgaan. In Nederland straks circa 45 gewesten DEN HAAG Op het gebied van de gewestvorming in Nederland, heeft minister De Gaay Fortman in toelichting op zijn begroting aange kondigd: in de structuurschets die aan de bestuurlijke herindeling ten grond slag zal liggen wórdt Nederland ver deeld in ongeveer 45 gebieden: her, bestaande mEi>ir,wtra over de gewestvorming wordt ingetrokken en vervangen door een nieuw ont werp. in te dienen in het eerste kwar taal van 1974; voorshands vindt hij dat de be hoefte aan een gewest én de inhoud van een gewestregeling voor een be paald gebied door de Kroon moet ge schieden (gewestvorming van boven af). Voor subsidies aan samenwer kingsvormen van gemeenten heeft de minister voor volgend jaar bijna vijf miljoen gulden uitgetrokken. Het aantal leerlingen per lagere-schooiklas wordt volgend jaar lager: het daalt van maximaal 36 tot maximaal 33. Het aantal kleuters per klas daalt van 36 tot maximaal 34. Deze in de begroting aangekondigde verlaging van de leerlingen schalen betekent aanstelling van 1030 kleuterleidsters en 1250 onderwijzers extra. Over verdere geleidelijke veria- niet ter sprake komt, omdat de mi- ging van de klassegrootte in het ba- nister er zelf nog eens over na wil sisonderwijs wordt dit jaar nog het denken). overleg geopend. Een nieuw stelsel van studiefi nanciering zal niet voor het studie- De verandering van de leerlingen- jaar 19751976 tot uitvoering kun- schaal voor het lager onderwijs vergt nen komen, en dan nog eventueel ge wetswijziging. Tegelijk met die wijzi- Jeidelijk. De eerste discussieronde ging wordt dan ook voorgesteld de vindt binnenkort plaats. Omdat daar- vaststelling van de klassegrootte ver- dn door het parlement de te volgen der niet door de Kamers maar door koers moet worden aangegeven kan de minister te laten geschieden. de tijd daarna besteed worden aan De maatregelen ter bestrijding van de zeer veel zorg vragende juridische de werkloosheid onder onderwijzers vormgeving van de wettelijke bepa- en kleuterleidsters worden gehand- lingen. Omdat het thans bestaande haafd en hier en daar uitgebreid. stelsel gemakkelijk te wijzigen valt In wijken met sociale problemen, (er is geen wet voor nodig) kan er kunnen honderd kleuterleidsters ex- vóórdat de wet er is reeds in 1974 tra worden aangesteld. De taakver- 1975 op de nieuwe regeling gedeel- lichting voor schoolhoofden (ze kun- telijik worden vooruitgelopen, nen, als ze zelf voor de klas staan, voor een halve tot anderhalve dag er een onderwijzer bij krijgen) wordt uitgebreid. Verdere punten uit de onderwijsbe groting: Voor het onderwijs aan gastarbei derskinderen zullen 50 extra-onder- wijzers worden ingezet. Dit onderwys krijgt twee speciale inspecteurs. Het kleuteronderwijs krijgt meer financiële ruimte: de vergoedingsbe dragen voor de exploitatiekosten der scholen worden extra-verhoogd en de vier gemeenteklassen worden er drie. De scholen in de groep kleinste ge meenten komen er dus beter voor te staan. In oktober worden de scholen uit genodigd, die mogen meedoen aan de experimenten voor de middenschool, en voor het samensmelten van kleu ter- en basisonderwijs. Voor het eer ste staat op de begroting 2,6 mil joen, voor het tweede 5,3 miljoen. Volgend jaar begint de bouw van de christelijke HTS in Rotterdam, de 27ste en laatste HTS in ons land: meer mogen er niet komen. Afschaffing van het voorbereiden de Jaar van de HTS is over twee jaar mogelijk, als althans de MTS-en hun onderwijs tegen die tijd meer heb ben kunnen richten op doorstroming naar de HTS. De door Van Veen vorig Jaar aan gekondigde taakverzwaring van de docenten aan sociale academies is teruggedraaid. Bij de ministerraad ligt een nota over de spelling van het Neder lands. Van Kemenade heeft de be handeling van die nota "doen aan houden" (bedoeld is niet dat de mi nisterraad er maar over door blijft praten, maar dat het punt voorlopig DEN HAAG Voor Nederland zullen zich volgens minister j hers (Economische Zakenin de komende jaren geen ernstige turele aardolietekorten voordoen, anders dan in de Verenigde ten, waar het probleem is terug te voeren op het achterblijver, de raffinagecapaciteit bij de vraag. Aldus blijkt uit zijn toelie\ bij de begroting. Wel is voortdurende waakzaamheid geboden, zegt de min Olie zal een relatief schaars produkt worden. Het hele ent, beleid zal trouwens gericht moeten worden op de vraag of en: op welke wijze de groei van de behoefte zou kunnen wordenl remd. De minister studeert op mogelijkheden om een doeln research op gang te brengenonder meer naar energiebesp óók door een rationeler verbruik. DEN HAAG Minister Westerterp tivijfelt er aan of inde op 1 januari het afvalzout uit de Franse kalimijnen in de kan worden opgeslagen in plaats van geloosd in de Rijn. Diet was afgesproken tijdens de eerste, echte minister sconf er end, eind vorig jaar in Den Haag werd gehouden. De minister schrijft bij zijn begroting voor Verkeer en Wata dat de nog resterende tijd voor het treffen van technische zieningen wel erg krap is geworden. De Fransen zijn nog niet klaar met een rapport dat zou aangeven hoe en waar het zout moet worden opgeslagen en op de tweede ministersconferentie (in Bonn) moeten ai Die conferentie zou nog dit jaar gehouden moeten ivordenj Fransen willen die liever nog wat uitstellen. DEN HAAG Binnenkort zal het voorontwerp van de wel stadsvernieuwing worden gepubliceerd. De coördinatie tm verschillende bij de stadsvernieuwing betrokken ministerie worden uitgebouwd. Ook de subsidieregelingen voor de s( nieuwing zullen ivorden verbeterd en aangevuld. Enkele sl nieuwingsgebieden zullen als "proeftuin" worden aangewen Verder zullen binnen afzienbare tijd wetsvoorstellen wori, gediend die de minister een rechtstreekse aanwijzingsbevoq geven over de inhoud van bestemmingsplannen. DEN HAAG De minimum-contributie voor omroepverenigingen gulden per jaar, en dertien met programmablad zal door een f, [n van het Omroepbesluit worden verhoogd. Ook het minimum aantal van aspirant-omroepen zal worden opgetrokken. Minister Van (CRM) vindt dat men met het invoeren van een plaatseiyke kabel uiterst voorzichtig moet zyn. Tenslotte zal de Wereldomroep niet langer uit de omroepbydragen bekostigd, maar uit de algemene middelen. Hiermee komt een „oud zeer" van parlement en de Hilversumse omroepwereld. DEN HAAG Minister Vorrink, en staatssecretaris Hendriks willen 't stichten van gezondheidscentra be vorderen: op de begroting is er 2,4 miijoen gulden extra voor uitgetrok ken. Verbetering van deze vorm van gezondheidszorg gaat samen met be perking van de hulp in de ziekenhui zen. Een bouwstop voor ziekenhuizen sluiten van niet meer noodakelijke ziekenhuizen behoren tot het pakket je maatregelen om de duurste voor zieningen af te remmen. In beginsel zal er een volledige bouwstop zyn voor algemene en psy chiatrische ziekenhuizen en voor ver pleegtehuizen voor somatische zie ken. Tehuizen voor geestelyk ge stoorde bejaarden zullen voorlopig niet onder die regeling vallen. Het is de bedoeling om een jaarlijks pla fond voor de bouwproduktie in de ziekenhuiswereld vast te stellen. Wettelijke maatregelen worden over wogen om de kleine overbodige zie kenhuizen te sluiten. Om de kosten nog beter te bewaken zal zeer bin nen kort ook artikel 18 van de wet Ziekenhuisvoorzieningen in werking treden: dan zullen ook bepaalde zeer gespecialiseerde verrichtingen en de aanschaf van apparatuur verbonden worden aan een vergunning. Wat betreft de hoogte van de spe cialisten-honoraria vragen de minis ter en de staatssecretaris zich af of het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven daarop niet meer invloed moet kunnen uitoefenen dan nu het geval is. Ook vinden zij het noodzakelijk dat er controle is op het nakomen, v?n de afspraken tussen ziekenfonds en artsen over de prijs van ver richtingen en de honoraria. De aangekondigde volksverzekering tegen ziektekosten zou volgens de bewindslieden best eens grote in vloed kunnen uitoefenen op de ver houding arts ziekenhuis en daarmee op de wyze en hoogte van de hono- ering. Verdere plannen op het gezond heidsgebied voor de nieuwbouw van de Aca demische Ziekenhuizen van Amster dam, Leiden en Utrecht is 68.2 mil joen uitgetrokken. Een advies van de Sociaal Econo mische Raad over de volksverzeke ring tegen ziektekosten komt nog dit Joar. Q Het bedrag voor de bouw- en in richtingskosten van het research- laboratorium van het Nederlands Hankerinstituut in Amsterdam, is met 7,7 miljoen gulden verhoogd. Voor de geestelyke gezondheids- zorg is op de begroting 1,9 gulden meer uitgetrokken. De streeklaboratoria heW0181 miljoen gulden meer gekregen ?er Geen verba staken van ambtenareii k ii DEN HAAG Minister D Fortman (Binnenlandse Zat i'1 ambtenaren niet een uitdi lmjs stakingsverbod opleggen. IQ *ele van het strafrechtelijk stat) bod voor ambtenaren hoeft n mening niet gepaard te gaan opneming van een uitdral disciplinaire verbodsbepaling rechtspositieregelingen voor gerlijke rijkspersoneel. Intrekikng van het straf.'! stakingsverbod voor ambt® voorzien in een wetsontweij november 1970 aanhafl de Tweede Kamer. Minister Fortman dringt aan op spoei behandeling. wil reel tistif me< Ook in 1974 zal weer meer geld litairen belangrijk geachte, dure, De hervorming van de defensietop Het leger zal moeten afzien van voor defensie worden uitgegeven, projecten zal toch geheel of gedeel- die de minister wil doorvoeren, zal de vervanging van de tactische maar de toename is in vergelijking telijk worden uitgevoerd. Dat geldt ongetwijfeld wel de nodige beroering atoomraket Honest John door de met de groei van het nationaal in- bijvoorbeeld voor de vernieuwing op zijn departement en bij de leger- J J~ T komen iets afgeremd. van het wagenpark en de aanschaf leiding verwekken. Onder de totaalstreep staat een be- van mobiel luchtdoelgeschut voor 't Uitgangspunt bij die "pragmatisch' drag van bijna 5,9 miljard gulden, leger en de vervanging van de F— genoemde reorganisatie is volgens Daarin zijn salaris- en pensioenver- 104G Starfighters hogingen en de kosten van de civie- luchtmacht. Ie verdediging inbegrepen. Het be drag dat dit Jaar mag worden uitge geven is bijna 5,2 miljard. De zuivere defensieuitgaven ko men in 1974 op 5,17 miljard gulden. Dat is 3,55 procent van het nationaal inkomen. Het percentage voor dit Jaar bedraagt 3,61 procent na een tussentijdse bezuiniging van 81 mil joen gulden. De oorspronkelijke be groting, door Vredeling's voorganger De Koster opgesteld, kwam neer op 3,67 procent van de nationale koek. Minister Vredeling zegt dat zijn defensiebegroting een "voorlopig ka rakter" heeft. Echte beleidsombuigin gen zullen pas in een nota, die rond de jaarwisseling klaai kan zijn, wor den aangekondigd Als gevolg daar van kan nog een nota van wijzigin gen of een aanvullende begroting worden verwacht. De huidige begroting wettigt voor alsnog niet de vrees van veel militai ren dat de nieuwe socialistische de fensieminister met de botte bijl zal gaan zwaaien. Een aantal door de mi- verder dragende Lance, maair er blijft genoeg over: het legerkorps krijgt een nog niet aangegeven aantal luchtdoelafweer- tanks met Leopardonderstel en door HSA-radar gestuurde Oerlikon 35 mm kanonnen. A Behalve op brigadeniveau zal nu Om dit te bereiken worden enke e Qok bata!]onsnlveau de Ameri. ieuwe functies gecreerd. n.l. die de Vredeling het scheppen van een grotere samenhang in beleid ten aan zien van de afzonderlijke krijgs machtdelen. Minister Vredeling van De- nieuwe functies gecreërd, van chef defensiestaf (hiervoor is uit gekozen de Jonge luchtmachtgeneraal Arie Wijting), directeur-generaal per soneel, directeur-generaal materieel, en directeur-generaal economie financiën. De drie functies van plaatsvervangend secretaris-gene raal verdwijnen. Wijziging zal in een later stadium ook in de top van de drie krijgsmachtonderdelen worden aangebracht. Gezien de verrassende benoeming, van de 48-jarige generaal-majoor Wyting, met passering van z'n chef- luitenant-generaal Knoop, en de eer dere, al even opmerkelijke aanstel ling van ex-PvdA-voorlichter Ab Slichting tot directeur voorlichting defensie, hoeft er echter niet op te worden gerekend dat "lobbyen" om een baantje bij minister Vredeling, veel zal uithalen. kaanse TOW-antitankraket worden ingevoerd. In de nabije toekomst zullen moge- lyk helikopters worden gekocht voor gQ de tankbestrijding vanuit de lucht. De lichtgepantserde gevechtswa gens van het type M113 krijgen nieu we boordwapens. De gemechaniseerde 155 mm hou witsers zullen worden verbeterd, zo dat ze verder kunnen schieten. De verbiradlngsapparatuur wordt uitgebreid en nog dit jaar zal lich te gevechtsveldbewakingsradars wor den besteld voor de bataljons. De mechanische uitrusting van de genie wordt vernieuwd. Dit Jaar worden enkele prototypen gekocht van gepantserde infanterie- wagens ter vervanging van versleten van de komende Jaren worden ver vangen. By de luchtmacht wordt een minder groot aantal maar daarom niet min der dure projecten op stapel gezet: De "eventuele vervanging" van de Starfighter wordt voorbereid. Het toestel kan onderhoudtechnisch nog tot het eind van de jaren zeventig, en mogelijk tot het begin van de Ja ren '80 mee. maar 't kan sommige as pecten van zijn taak door wijziging van de strategie niet meer goed uit voeren. In internationaal verband wordt AMX-voertuigen. Ook zullen de Duit- ernaar gestreefd nog dit jaar een de- se Munga-jeeps, die als een miskoop worden beschouwd omdat ze te wei nig trekkracht hebben, in de loop finitieve beslissing te nemen om ge zamenlijk om de verdedigingsgordel van HAWKraiketten tegen vliegtuigen DEN HAAG De NAVO is de de ontwikkeling van de tactische enige internationale organisatie, atoomwapens. Samen met zijn colle- waarby onze veiligheid is gewaar- ga van buitenlandse zaken Van der torgd. Deze belijdenis doet minister f toel zal hij waar mogelijk aan mee- \redeling in de toelichting op zijn werken dat de dominerende rol van defensiebegroting. De wijze waar- deze wapens in Europa wordt inge- op dit bondgenootschap functioneert perkt. zal echter door de regering "niet Het resultaat van de NAVO-studie. kritiekloos worden aanvaard". die Vredeling op gang heeft ge- Bezorgd toont Vredeling zich over bracht over een grotere taakverde ling tussen de bondgenootschappely- V e strijdkrachten, wordt een bouw steen voor de defensienota die hij «ond de Jaarwisseling zal presente ren. Minister Vredeling tekent nog aan dat by 't streven naar oorlogvoor- Koming en het beheersen van crises alleen kwalitatief goede militaire middelen effectief kunnen zijn. op lage hoogte te verbeteren 1 in h Het radarstation Noord» geheven en vervangen door' 3D-radar, die via het statis -Millingen aan het NAï verdedigingssysteem zal ws koppeld. De nieuwe (rond miljoen kostende) 3D-rad waarschijnlijk: in het noorf^. Friesland. uycj Bij de marine is het "gev< men": fcrngi De laatste kruiser. De 2» in vinciën, zal waarschijnlijktrokke de vaart worden genomen, j Het aantal mijnenvege n lt verder verkleind .De miniSJnkoii daarbij aan, dat dit een inhoudt omdat de sterkte f °nders nendienst kleiner wordt dal ffl d oorlogstaak nodig is, maar I ei vaard dit vanwege de noodi conon riteiten te stellen. Ie rve O De twee squadrons lanf toha/n patrouille vliegtuigen in Vakb( worden opgeheven. De eerste serie van vier fregatten van de Holland-I Oeldj tegen het eind van dit j1Q- w? besteld. Of de bouw vao °rdtg de serie van vier fregatten 'ben Friesland-klasse doorgaat"n? e afhangen van de resultatQ »nom NAVO-studie over special verdedigingstaken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10