,uchtslag Israel tussen Syrië n Frankrijk stopt met kernproeven Militairen regeren heel Latijns-Amerika ipositie Zuid-Afrika sterven na dood WEER HEVIGE GEVECHTEN IN CHILEENSE HOOFDSTAD FRANSE DOKTERS PLEEGDEN GRATIS ABORTUS Luns naar IJsland grootste gevecht sinds 6-daagse oorlog enigde Partij verdeeld Onderzoek naar corruptie van Spiro Agnew Pompidou ontmoet Tsjoe En-lai INDOLA BOORMACHINES Skylab-mannen goed gezond Slechts 4 landen hebben burger-regering fostava 1100 erdag 13 SEPTEMBER 1973 De brandende resten van een Syrische straaljager, die door Is raëlische gevechtsvliegtuigen werd neergehaald. Volgens Israë lische opgaven werden in totaal 13 Syrische Migs neergeschoten. j is de y Q speciale helikoptereenheid Vj geschakeld, probeerden de yé j straaljagers opnieuw Israë- JÏJfaachines te onderscheppen, gevecht dat daarop volgde nog vier vliegtuigen zijn tald. Een van de Syrische door de Israëliërs uit zee ras al geruime tijd rustig Syrisch-Israëlische grens, aljeen-activiteiten vanuit de laatste tijd geen sprake, ÏNESBURG Zuid-Afrika is. Slechts de wetenschap dat zijn uwelijks meer een pohtieke aftreden de scheuring in de partij Met de overgang van haar nog zou bespoedigen, doet hem aan blijven. De tijd waarin de oppositie een- ins" Marais Steyn naar de partij van premier John litieve verval van de Ver- artij begonnen. eer ook Vorster parlements- over de oplossing van de dagelijks igen organiseert in het ko- uorjaar of pas in 1975 aan lar onafgebroken regerings- lordelijkheid van de natio- lijkt voorlopig geen einde te ginnende zuiveringsproces in de Ver- Jaardoor is ook het voortbe- n de apartheidspolitiek ver- q kan Vorster bij het ont- ran zijn politiek van de „ge- intwikkeling" van blank en ver in de toekomst den- innerlijke verscheurdheid wederzijdse verdachtmakin- xmservatieve en progressie- ieleider Sir de Villiers intussen de eeuwige verhe. door bijna iedereen verlaten ADVERTENTIE BALTIMORE (AP) De speciale grand Jury die een onderzoek instelt naar eventuele politieke corruptie in Maryland heeft gisteren zijn werk in de grootst mogelijke geheimhou ding hervat. De gangen in het ge rechtsgebouw die naar de zaal leiden Moeroeroa-atol weer vrij (Van onze correspondent) jUZALEM Bij het grootste luchtgevecht dat sinds de agse oorlog in 1967 tussen Israëlische en Syrische vlieg- n"heeft plaatsgevonden zijn gisteren volgens Israëlische delingen 13 Syrische vliegtuigen en twee Israëlische vlieg- neergeschoten. Op een persconferentie in Tel Aviv ver- Je commandant van de Israëlische luchtmacht, generaal dat bij een luchtgevecht dat langs de Syrische noordkust Libanese grens plaatsvond, meer dan 30 vliegtuigen (eken waren. piloten, een Israëliër- en een verden door een Israëlisch ufvliegtuig uit zee gered. Is- t militairen zeiden dat de luchtmacht hiermee "een lap" heeft gekregen. Hoeveel he vliegtuigen erbij be waren wilden de Israëliërs wn, maar Syrië sprak van ens' Syrië waren acht Syri- egtuigen "getroffen" en vijf he neergeschoten. De lucht- n duurden langer dan drie vliegtuigen waren op een letrouille langs de Syrische «n zee", vertelde de generaal, I tot 16 Syrische toestellen type mig 21 ons trachten te leppen. De patrouille be- t vier toestellen. De Israëli- stellen kregen direct ver- In het gevecht dat daarna p tussen 12 Israëlische vlieg- n 12 tot 16 Syrische vliegtui- den 5 Syrische vliegtuigen boten en een Israëlisch Het gevecht duurde hoog- iminuten". zodat geen reden was voor Israëli sche militaire acties tegen Syrië. Het laatste luchtgevecht tussen Israël en Syrië vond plaats in Januari van dit Jaar en toen werden zes Syrische vliegtuigen neergeschoten. Was het dus een puur militaire operatie of speelden politieke over wegingen 'n rol. Waarschijnlijk het eerste. Deskundigen verkondigen de opinie dat dit soort gevechten op betrekkelijk laag niveau worden be slist, door officieren met de rang van kolonel, en dat de Israëlische lucht macht, eenmaal in een militaire ope ratie verwikkeld, dit op de militair meest doeltreffende wijze afhandelt, zonder dat politieke overwegingen a aarbij een rol spelen. Het is echter ook niet uitgesloten cat Juist Israël het luchtgevecht heeft uitgelokt. Daar zouden twee redenen voor kunnen zijn: een waar schuwing aan het adres van Sy rië, Egypte en Jordanië om het oos telijk front, waar op de topconferen tie in Cairo over gesproken is, niet te doen herleven. In militaire kring de reddingsoperatie waar- in Israël bestond de laatste dagen enige onzekerheid over de vraag hoe serieus de gezamenlijke militaire plannen van Syrië, Jordanië en Egypte waren. Een andere nië en Egypte waren. Een andere theorie is dat minister van Defensie Dayan er belang bij zou hebben kort voor de verkiezingen, die volgende maand plaats vinden, de spanning wat op te voeren om daarmee het electoraat voor zich te winnen en vooral de duiven de wind uit de zei len te nemen. Honderden doden en arrestaties PARIJS (AP) De Franse rege ring heeft vandaag bekend gemaakt aal de laatste reeks kernproeven in do Stille Oceaan is beëindigd. De aankondiging kwam in de vorm van een bericht in het staatsblad dat de waarschuwing aan de zeevaart bui ten een gebied van 90 km. rond het Moeroeroa-Atol te blijven was inge trokken. In de korte officiële kennisgeving werd gezegd "het verbod van scheepsverkeer in de veiligheidszone PEKING (AP) De Franse pre sident Georges Pompidou en de Chi nese premier Tsjoe En-lai hebben gisteren zes uur lang besprekingen geveerd over de postie van hun lan den tegenover de grote mogendheden en over wat zü zouden kunnen on dernemen om de ontspanning in de wereld te stimuleren, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. Drie uur van deze discussie werd gevoerd tijdens het diner dat Pom pidou Tsjoe En-lai onverwacht had aangeboden. Woensdag had Pompidou Tsjoe een uiteenzetting gegeven van de drie hoofdlijnen der Franse buitenlandse politiek, het bewaren der nationale onafhankelijkheid, het onderhouden van goede betrekkingen met alle lan den, de So wjet-Unie incluis en het opbouwen van Europa. Donderdag gaf Tsjoe En-lai Pompidou een over zicht van het Chinese beleid sinds de Bandung-conferentie in 1955. SANTIAGO (AFP) Chileense le- van woensdag verplaatst naar de gereenheden, ondersteund door vlieg- zuidelijke stadswijken. Het was deze tuigen, zijn sinds gistermorgen in de redacteur onmogelijk Juiste verlies- ~i------- cyfers te geven> maar hij had de in_ druk dat er onder de burgerbevolking en de militairen in Santiago honder den doden waren gevallen. In de hoofdstad zijn woensdag avond honderden mensen gearres teerd. Verder zijn 150 Cubanen uitge- die Chili inmiddels met Cu- zuidelijke stadsdelen van in hevige gevechten gewikkeld met aanhangers van wijlen president Al- lende. Dit wordt gezegd in een nieuwsuitzending van de Chileense militaire radio, die in Buenos Aires werd opgevangen. Het Argentijnse radiostation „Ra dio Rivadavi" is er ondanks het ver- baanse lijntoestellen hebben veria- breken van de telefoon- en telexver- ten. stationeerd zijn. Daarna zal de groep proberen Chili binnen te komen. In Chili zal Kayser met zijn ploeg de hulpverlening aan de gewonden or ganiseren, pogen een bestand te be werkstelligen en vragen of hij poli tieke gevangenen mag bezoeken. Binnenkort zullen eerste-hulpgoe- deren uit Genève worden verzonden. Deze zullen, zodra er weer op San tiago gevlogen kan worden, naar Chili worden gezonden. BALANCEREN AUTOBANDEN UITLIJNEN - ACCU'S SNEEUW-KETTINGEN Leidse Bandenservice (LBS) Geopend dagelijks van 8 tot 18.00 uur. Vrijdagsavonds tot 10.00 uur. Zaterdag tot 13.00 uur. bindingen door de Chileense militai re junta in geslaagd een telefoonge sprek te voeren met een redacteur van het blad „El Mercurio" in Santi ago. Deze vertelde dat er vooral in In een communiqué van de mili taire Junta in Chili is vanochtend meegedeeld dat er een reeks botsin gen was geweest tussen de strijd krachten en verzetsgroepen van bur- de volkbuurten nog veel haarden van gers in de hoofdstad en omgeving, het verzet zijn. Op de daken van openba- communiqué werd omgeroepen in re gebouwen hebben zich nog steeds een uitzending van de nationale radio sluipschutters genesteld. De dinsdag uitgebroken strijd te gen het leger heeft zich in de loop naar de mening van velen voudig ontstond door de tegenstelling tussen Engelsen en boeren, is voor goed voorbij. De grote strijdvraag moeilijker wordende rassenproble men, speelt in alle partijen. Politieke waarnemers in Zuid- Afrika zijn van mening dat het be- enigde Partij, tot opgaan van wat er van overblijft, in de aan invloed winnende liberale vleugel van de na tionalisten, zal leiden. Dat zou neerkomen op het geboor teuur van de eerste oppositie in Zuid- Afrika die een modern, constructief n de media „ziek en triest" beleid voorstaat en niet meer teert Verenigde Partij, is al ont- op de al lang tot geschiedenis gewor den boerenoorlog. Pas als het zover is zullen de nationalisten zich zorgen ïl drijven onafwendbaar van over hun blanke heerschappij moe ten gaan maken. rtijleiding heeft geen geloof- alternatief program en pro- onmogelijke mogelijk te ma- onder één noemer brengen üjvende blanke overheersing conservatieven willen, en de tegratie die de progressieveer Professionele uitvoering. Interessant voor iedere vak man en amateur. Voor ongeveer 1^3 van de bruto prys. Alleen tijdens de Leidato. LET OP: rechts achter in de hal. die werd opgevangen in Mendoza, Argentinië. Er wordt niets gezegd over slachtoffers of over het tijdstip van de gevechten. Op de technische hogeschool gaven 600 mensen zich over aan de mili taire autoriteiten. Voorts is meege deeld dat Beatrlz Allende, zuster van wijlen president Allende, naar Cuba is vertrokken. ST. ETIENNE (AP) Een groep Franse artsen, hiermee 10 Jaar ge vangenisstraf plus zware boetes ris kerend, heeft hier gisteren op een persconferentie bekendgemaakt in de afgelopen jaren 2500 gratis abor tussen te hebben verricht. De artsen, die werkzaam zijn in St. Etienne, Lyon, Grenoble en Ro mans, hebben verklaard dat men nu Het Internationale Rode Kruis nog elke week tientallen ingrepen heeft met spoed een afgevaardigde verricht en dat er meer dan 1.000 naar Latijns-Amerika gezonden om vrouwen op hun wachtlijsten staan te pogen hulp te verlenen aan de ge- De wet tegen de abortus in Frank- wonden bij strijdgevechten in Chili rijk is 53 jaar oud. Het openlijk ver en een bestand te bewerkstelligen, breken ervan, aldus een woordvoer- Woordvoerders van het Rode Kruis der der artsen, had tot bedoeling het zeiden dat de afgevaardigde, Tho- parlement te Parijs aan te sporen De nieuwe minister van Buiten landse Zaken, vice-admiraal Ismael Huerta Diaz, zei dat de Mexicaanse diplomatieke vertegenwoordiging in Chili de Cubaanse belangen behar tigt nadat de militaire junta in San tiago de betrekkingen met Cuba heeft verbroken. mas von Kayser, naar Buenos Aires vloog waar hij zich zal voegen bij an dere vertegenwoordigers van de or ganisatie die in Latijns-Amerika ge- die wet te veranderen. Dat geen der artsen tot nu toe is gearresteerd of beschuldigd bewijst wel hoe de autoriteiten in feite tegen over het probleem staan. De wet van 1920 zegt dat een abortus alleen maar mag worden uitgevoerd als het leven van de moeder rechtstreeks in gevaar verkeert. Men is nu bezig met een wetsont werp en daarin staat dat de ingreep ook is toegestaan als de geestelijke gezondheid van de vrouw gevaar loopt, als de kans bestaat op het ter wereld brengen van een mismaakt kind of als de zwangerschap het ge volg was van verkrachting. „Wij zullen deze wet niet aanvaar den omdat de straf tegen overtreding ervan nog ois verscherpt, aldus de arts M. Doty, die sprak namens zijn col lega's. „Wij zullen voortgaan met het uit voeren van abortussen totdat er een meer liberale wet is aangenomen." besloot hij. in Frans Polynesië is ingetrokken met ingang van 15 september 0 uur lahitiaanse tijd. Vijf kernexplosies in de reeks die uit jaar werd gehouden zijn geregis- leerd door Australië en Ni"uw-Z°e- and, de twee landen die zich vt felst hebben gekeerd tegen de P- n- :e kernproeven in de Stille Oceaan Frankrijk heeft geweigerd en:ge gegevens over de proeven te ver schaffen, en heeft zelfs niet officie"! 'oegegeven dat er kernproeven in de dampkring zijn gehouden. Een wit boek dat Parijs heeft uitgegeven \oor de laatste kemproeven be gonnen. stelde echter nadrukk ik aat deze proeven geen gevaar ople- vriden voor de bevolking van de v aelijke Stille Oceaan of elders. Volgens Australië en Nieuw-Zee- land zijn op 22 en 29 juli en ook op 14 en 28 augustus kernladingen tot ontploffing gebracht. Op Tahiti gin gen de laatste dagen geruchten rond aat een vijfde explosie aanstaande was. en dat alleen op gunstige weers- ornstandigheden werd gewacht Gezien de golf van internationale piotesten tegen de bovengrondse kernproeven is het mogelijk dat Frankrijk geen nieuwe proeven in de damprkring zal houden. BRUSSEL De secr'-tiris-s^ne- raal va>n de NAVO, osephLuns. g at aanstaande zondag naar Reykjavik in een poging de IJslandse reger ng te overtuigen van het belang dei aldaar gevestigde Amerika"-!-"1 luchtmachtbasis. Die basis wordt onder meer ge- oiuikt om het oog te kunnen houden op schepen en onderzeeboten van de Sowjet-marinie die cp weg zijn naar at Amerikaanse kusten. In juni heeft IJsland de raai - vraagd opnieuw te willen nagaan >r de basis noodzakelijk was en in v: - band hiermee aan IJsland en de vs aanbevelingen te doen. Volgens het verdrag tussen deze twee landen kan IJsland Amerika opdragen de basis te evacueren te gen het eind van 1974. tenzij er te gen het eind van 1973 een nieuwe overeenkomst gesloten. De IJsland se regering heeft de toekomst der basis al betrokken bij de "Kabel- J..uwoorlog" tegen Groot-Brittan- nië en, in mindere mate. West-r» - s- land. HOUSTON (AP) De astronau ten van Skylab 2 hebben gisteren toestemming gekregen van hun dok toren gedurende de volle 59 dagen in do ruimte te blijven. Medische adviseurs van het ruim- levaartcentrum hebben hun weke lijkse medische beoordeling van de drie astronauten voltooid en het ad vies gegeven dat het verblijf kan worden voortgezet zoals oorspronke lijk de bedoeling was. "De mannen bevinden zich in goe de gezondheid. Er is op het ogenblik geen medisch probleem dat een be korting van het verblijf zou kunnen veroorzaken", zo heeft een van de doktoren verklaard. DEN HAAG De Griekse rege ring heeft gisteren besloten de grens met Turkije te sluiten voor alle rei zigersverkeer, ook doorgaand verkeer, in verband met de in Turkije heer sende mond- en klauwzeer. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag meegedeeld NEW YORK (AP) Meer dan de Raul Lastiri is de president ad interim nlff rln- O nn ..«v. J- waarin de grand Jury bijeen is, zijn helft der 270 miljoen inwoners van tot na de verkiezingen van 23 sep- af gesloten door federale recher- LaJtijns-Amerika, met uitzondering cheurs, die weigeren Journalisten toe van de landen rond de Caraïbische ruptie en verkwisting. De huidige president Emilio Garrastazu heeft lU6cc-55pk-135 km oorenliggende nokkenas motor dwars-voorin schijfremmen voor gescheiden rem systeem vlakke vloer opklapbare achterdeur 8578,- te laten. De grand Jury stelt een onderzoek in naar de kwestie van het betalen van steekpenningen, in een zaak waarbij vice-president Spiro Agnew mogelijk betrokken is. Volgens bron nen zouden een of meer personen binnenkort in staat van beschul diging worden gesteld. KONING GUSTAAF HEEFT OPNIEUW LONGONTSTEKING HELSINGBORG De 90-Jarige zee, wordt geregeerd door een mili tair regime. Het overgrote deel van tember. Algemeen wordt verwacht onlangs twee gepensioneerde gene- dat de voormalige diktator Juan Pe- raals uit het leger tot kandidaat voor ron deze verkiezingen zal winnen. het presidentschap en vice-presi- Met uitzondering van Brazilië, dentschap benoemd. Tijdens de ver- mensen woont in Brazilië, dat Ecuador, Peru, Paraguay en Chili rechtstreeks door officieren der strijdkrachten wordt geregeerd. 17 miljoen mensen worden geregeerd door een kabinet waarin de strijd krachten veel invloed hebben, en on geveer 110 miljoen mensen worden door burgers geregeerd. Na de omwenteling in Chili zijn er in Zuid-Amerika nog maar vier lan den over, waarin een burgerregering aan de macht is: Venezuela, Colum bia, Guyana en Argentinië. In Uru guay, een land met 2,95 miljoen in woners, hebben de strijdkrachten sinds mei van dit Jaar een dikke vin ger in de pap. Het land werd in Zuid- Zweedse koning Gustaf Adoll wordt Amerika .beSchouwd als een model Hen kleurenfolder ®°r u klaar! (Tel. 050-126142) ?EMI AUTO-IMPORT BV m8en,Osloweg.Tel. 050-126142 voor de derde maal nadat hij vorige maand aan zijn maagzweer was ge opereerd, geplaagd door longontste king. De koning, die de afgelopen we ken vier ernstige crisis heeft over leefd, heeft de medici die hem na de operatie een overlevingskans van 1 procent gaven, versteld doen staan. van eep demokratische staat. Meer dan 40 jaar heeft het land een-door- het-volk-gekozen-regering gehad. In Argentinië, dat 25 miljoen inwo ners heeft, kwam in maart van het afgelopen Jaar een burgerregering aan het bewind, nadat het land tien Jaar was geregeerd door militairen. in Zuid-Amerika en Honduras in Midden-Amerika, wordt de rest van dit kontinent geregeerd door burgers. De militairen die aan de macht zijn of invloedrijke posities hebben, zijn meestal conservatief, zoals in Brazi lië, en soms gematigd links, neu traal of nationalistisch zoals in Peru. Zij vertonen geen overeenkomst met de Latijns-Amerikaanse dicta tors van weleer - de caudillos - be halve misschien Alfredo Stroessner van Paraguay, die nu al bijna 19 Jaar aan de macht is. Hier volgt een overzicht der lan den, die direckt door militairen wor den geregeerd: In Brazilië, met een bevolking van 100 miljoen, werd de burgerregering van Joao Goulart in maart 1964 door de strijdkrachten omvergeworpen. Militaire leiders beschuldigden de naar links overhel lende regering van Goulart van cor- kiezingen van maart 1974 zullen zij geen last hebben van tegenstanders. In Peru, dat een bevolkingsaantal van 14.45 miljoen heeft, werd presi dent Fernanado Belaunde Terry in oktober 1968 afgezet na vijf jaar aan het bewind te zijn geweest. Gene raal Juan Velasco volgde hem op en is nu nog steeds president, ofschoon hij zich ln 1969 uit het leger terug trok. Zijn nationalistische regering bestaat uit topmensen uit het leger. In februari 1972 onttroonde gene raal Guillermo Rodriguez Lara in Ecuador de burger-president Maria Velasco Ibarra. Lara noemde als een zijner programmapunten het af schaffen der korrutle. Ecuador heeft 6,5 miljoen inwoners. In Honduras, dat 2,75 miljoen in woners heeft, maakte kolonel Oswal- do Lopez Arellano in november 1972 een einde aan de burgerregering van Ramon Ernesto Cruz. Cruz regeerde sinds maart 1971. Chili In Chili, met een bevolking van 10.2 miljoen, is zojuist de macht overgenomen door de opperbevel hebbers van leger, luchtmacht en marine en het hoofd der militaire politie, respectievelijk generaal Augusto Pinochet, generaal Gustavo Leigh, admiraal Jose Tribio Merino en generaal Cesar Mendoza. Hier mee kwam een einde aan de demo- kratisch gekozen marxistische rege ring van Salvador Allende. De landen, behalve Uruguay, die onder een variant van militaire over heersing staan zijn Paraguay, bevol king 3.6 miljoen: generaal Alfredo Stroessner, die in 1954 opperbevel hebber van de strijdkrachten was kwam indertijd aan de regering als president ad interim. Hij is nu nog steeds aan het bewind, hij werd her kozen ln 1959,1963, 1968 en in 1973 Bolivia met een bevolkingsaantal van 4.5 miljoen, heeft in de 148 Jaar dat het land onafhankelijk is 187 re geringen gehad, de laatste regering van generaal Juan Torres werd in 1971 door kolonel Hugo Banzer Sua- rez omvergeworpen Banzer werd president van een regering met mi litairen en burgers, die de midden weg wil bewandelen. In Nicaragua, met 2.12 ^MJoen in woners, staat een driemanschap, gevormd uit twee militairen en een burger aan het hoofd van de rege ring.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9