.V.D. wil f van de 2000 DUBBEL ZOVEEL AUTO'S: HONER, VEILIGER, GOEDKOPER Big Ferro gaat in kalm tempo verder Nieuws van Mercedes Meningen van partners bij de formatie Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. nnaar/verliezer Wiegel: 'ivf. Polaks prognoses Soldaat in slaapzak overreden Man bekent wurgmoord Epes meisje Vrijheidsbeperking van Russische schrijvers verontrust regering SHELL-DEBAT EEN WEEK OPGESCHORT OOK IVN EN NATUURMONU MENTEN UIT PUZZELACTIE \G 13 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA zingsoverwinnaar Hans Wiegel van de WD werd ri kabinetsformatie verliezer. Hij raakte met zijn partij ippositie. Aan de vooravond van de publicatie van de miljoenennota van het kabinet-Den Uyl maakt hij jk, dat hij van die oppositierol af wil. „Herovering t regeringskasteel is voor de behartiging van de be- van onze aanhang noodzakelijk". In dit vraagge nt de 32-jarige politieke leider uiteen hoe hij dat wil in. moeten streven naar eenzijn voor iedereen. Daarom ziin ïeerderheid. Daarvoor moe- ookaaium zlJn IINGEN In het begin van duurder worden, maar aanmerkelijk de jubilerende vereniging van noor- nde eeuw zullen er niet 5 mil- goedkoper. delijke wegenbouwers. over de Nederlandse we- En tenslotte zal de auto deson- Volgens hem zal de ontwikkeling jen, zoals in veel prognoses danks dan al lang niet meer massa- van de auto van de toekomst zeer sncacht, maar zeker 9 tot 10 moordenaar nr. 1 zijn. revolutionair verlopen. De motor zal Dit zijn voorspellingen van de futu- geheel schoon worden en niet meer op roloog prof. dr. Fred L. Polak die conventionele brandstof draaien maar zal in de volgende eeuw niet donderdag in Groningen sprak voor op chemische of zelfs kosmische De veiligheid zal met behulp van door computers geprogrammeer de verkeerssystemen tot het uiterste worden opgevoerd. Overigens worden er nu al proeven gedaan met frontale botsingen tegen een muur waarbij met een snelheid van 80 kilometer per uur nauwelijks kans is op het oplopen van lichamelijk letsel. De auto van de toekomst is een wegwerpauto met statiegeld die slechts 2000 gulden zal kosten. wij voorwaarden worden ver- ëiTinvoLin^vnif112 van ,.de A O w- WD moet forse stemmen- - ™voerm8 van een volksverzette- )ven boeken en bovendien rij de samenwerking met de Delen herstellen", wel met elkaar te combine- de een wint wat de ander pchiet Je samen niets op. ten duidelijk winnen onder ieke en gereformeerde kie- ar dat is niet genoeg. Ook m PvdA en D'66 moeten wij natief bieden. Onze leden- rijst al in die richting. Een een gereformeerde ouder en zich onlangs aangemeld, en liet een vroegere jon- etaris van de PvdA zich in- n-na tegen arbeidsongeschiktheid Maar bovenop die bodem moet een beloning mogelijk zijn die overeen komt met wat iemand in de maat schappij waard is". Aan het verkiezingsthema "mis bruik van sociale verzekeringen" houdt Wiegel evenzeer vast. Wy zyn geen rechtse kapita listen. Maar wij mochten niet zeg gen wat prof. Tinbergen (die ik echt niet verdenk van sympathie voor de VVD) nu zelf constateert. Er wordt misbruik gemaakt. En ik zeg Rool- vink van de AR na: Eén geval van misbruik is er één te veel. Ik heb dit punt aangeroerd in 'n breder op- list het streven van KVP, gezet verhaal over de sociale voor- JHU om samen een nieuwe zieningen. Mijn betoog is: Juist om 't - partij te vormen zijn volk bereid te houden de sociale pre mies te betalen, moet misbruik wor den tegengegaan. KVP en ARP heb ben dit punt uit zijn verband gerukt. Ze hebben er een truc mee uitge haald by de kabinetsformatie. Een truc om de band met de VVD te verbreken". Een verbreding van de VVD met name in de richting van werknemers lagerbetaalden en jongeren streeft één man, Wiegel? "Het is niet verstandig alles op één mTctenkt dat de WD lang Mfar df ,ontwikke- ling is nu eenmaal zo, dat personen in de politiek steeds belangrijker vWloireiHU8. ZT^Pro<gï&xT*lsde men- van hoe de plannen van met. Ik vind wel, dat het iet-Den Uyl worden ontvan- me* n°g verder in een persoonlijke richting moet gaan bij de VVD. Daar zitten consequenties aan vast die voor de betreffende persoon niet al tijd even eenvoudig zijn. Zo'n anti- W iegel-uitzending van de VPRO vond myn vrouw niet leuk. En myn grootmoeder van 83 is er veertien da gen ziek van geweest". et? ak zit nogal moeilijk van- lositie van de CHU bui- jering. Ik ben het best eens ne partij, maar vraag me af 1 voordelig is voor de con- partijen zelf. De KVP is rhand helemaal de kluts et is vlees noch vis. Een eid heeft de KVP niet en ihe samenwerking lijkt mij 3ER ïtheuvel om de moeilijkhe- lositie zit. Van Rid is opti- Wat denkt Wiegel? geen voorspelling. Het blijken bij de verkiezin- provinciale staten volgend plannen voor onze verkie- 7j3 pagne liggen al klaar. Ik Kamerleden van de vaste commissie voor Defensie tijdens de legeroefening Big Ferro in Duitsland in gesprek met een luitenant-kolonel in het stafkwartier van de vierde divisie v.l-n.r. Boertien (ARP)de Gaay Fortman jr (PPR) en mevr. Van Leeuwen (ARP) dt Wiegel van de plannen ot nu toe zijn uitgelekt? Ie kiezers zullen voelen ellering van Inkomens, ver- an de overheidsuitgaven en van de belastingdruk. Een een middeninkomen krijgt n met beknotting van de ing en de prijscompensatie, hogere inkomstenbelasting, hij een eigen huis heeft. En auto zal hij ook heel wat frijn". iiiMlmisschien zijn er mensen ro?" over hebben voor méér wel- zieningen voor de gemeen- is bereid belasting te ..voor maatregelen die hij dt. De WD ook. Het gaat te maken wat de overheid moet doen", toet heeft afgezien van een lie t hoging om een opwaartse mo* de prijzen te vermijden. een oneigenlijk motief. Ei st hi Éuln-en-keukeneconoom, kan 'in, dat ook de directe be- worden afgewenteld. Dat et inflatiebestrijding niets blijft hameren op zijn ver- "Loon naar prestatie", prestatie meten? j niet dat een hardwer- leider zoveel minder zou rdienen dan een middelma- icus. Het vrije overleg op Is de maatstaf voor loon e. We zitten nu met een et aan afgestudeerde aca- r-gisch dat het inkomen [wordt gedrukt. Ik vind trou- er in de universitaire we- jineer geland moet worden, ftoappelijke behoefte moet M studenten per studierich- ton. Als Je daarvan afstapt werkloze academici", tegel volkomen vrije inko- OSTENHOLZ Bas de Gaay Fortman trekt vandaag in gevechts tenue de hele dag mee met een pe loton soldaten dat aan de oefening Big Ferro in West-Duitsland mee doet. De PPR-leider is de enige van de kamerleden die op bezoek zijn die niet naar „de toestand" aan de grens met Oost-Duitsland gaat kijken. „Als defensiecommissie van de ka mer moet Je zoiets niet doen", zegt De Gaay Fortman. „Dan moet je de zaak ook van de andere kant gaan bekijken". Maar dat stuit op visa- problemen. En zo voltrekt zich van daag de scheiding der geesten en gaat de ploeg kamerleden min één met de Bundesgrenzschutz mee op stap langs het IJzeren Gordijn. De oefening Big Ferro rolt intus sen in een kalm tempo door. De „blauwen" proberen volgens plan de „groenen" terug te dringen in de richting van de stad Lüneburg. De groenen zouden bij deze eigenlijk beter de „roden" kunnen worden ge noemd, maar dat wil de legerleiding uit politieke kiesheid liever niet we ten. Maar een majoor die met zijn com pagnie bij de groenen is ingedeeld en tot de lijn „Anna", een streep op de stafkaart, moet doorstoten, zegt ge woon waar 't op staat. „Als 't War- schau-pact een grote oefening langs de grens zou houden en daarbij zou merken dat hier niet wordt gerea geerd, dan kunnen ze wel eens door stoten. Wij oefenen hoe we de aan val dan moeten afgrendelen tot de mobilisabele eenheden te hulp kun nen komen. In anderhalve dag kan mijn onderdeel uit Nederland hier zijn". Ondanks de „ijzeren" statistiek dat er bij zo'n grote oefening altijd wel een tiental (echte) doden wordt ge teld, is er tot nu toe gelukkig nog niet een. Bij 31 ongelukken zijn wel vier mi- Een andere soldaat werd terwijl hij 's nachts in zijn slaapzak lag, over reden door een pantserwagen, waar- 's nachts in zijn slaapzak lag, over- deelde voegde er schamper aan toe: door hij zijn benen brak. AMSTERDAM (ANP) In het gisteren verschenen boekwerk „Gedogen schreef hij gaat van au" van de hand van het vroege re PvdA-kamerlid Gerda Brauti- gam geven de confessionele frac tievoorzitters Andriessen (KVP) Aantjes (ARP) en Tiianus (CHU) hun mening weer over kabinets formateur mr. J. A. W. Burger. Hijzelf geeft im dit boek zijn visie op deze drie gesprekspartners bij de formatiebesprekingen. Op de vraag „Vind je Burger een rot vent," zegt KVP-fractievoorzitter Andriessen: .Nee.nee, dat niet. „Ik heb grote kritiek, maar ik kan niet ontkennen dat hij in een uitermate gecompliceerde situatie oplossingen heeft weten te vin den, waarin weinig Nederlanders geslaagd zouden zijn. Ongetwijfeld heeft hij zijn re putatie van clever en clean-poli ticus wel eer aangedaan. Zijn correspondentie is een verrijking van de formatie-literatuur, maar ze is toch een handicap geweest voor de formatie omdat zij onno dig veel weerstanden opriep, op tenen ging staan. Rotvent? Nee, aardige baas. Toch wel". De AR-fractievoorzitter mr. W. Aantjes zegt de man Burger graag te mogen. „Ik heb grote sympathie voor hem. Het is een afgezaagde uitdrukking, maar bij hem gaat dat helemaal op: ruwe bolster, blanke pit. Het mag dan een rauwe klant zijn, het is ook een geweldige vent. Natuurlijk hebben we tijdens de formatie geweldig zitten schelden, maar ik houd waardering voor hem". Op de vraag „Hoe vind Je hem?" zegt CH-fractievoorztlter drs. A. D. W. Tiianus „Wat moet ik daar nou op zeggen? Nou, laat ik zeggen dat hij in ieder geval met de opdracht die hij had op een bijzonder handige manier heeft gemanouvreerd. Hij heeft inderdaad zijn best gedaan om eruit te halen wat er ook maar inzat. En wat er niet inzat heeft hij er ook nog uitgehaald. Ik ben het er niet mee eens. Maar het is wel knap". Mr. Burger zelf zegt over deze drie confessionele fractievoorzit ters het volgende: „Aantjes heb Ik altijd graag ge mogen. Naar mijn indruk is dat een eerlijke vent. En dat spreekt mij altijd geweldig aam. Ik wil best met iemand in de clinch lig gen, maar ik wil weten wat ik aan hem heb. En Andriessen? Als hij ze denkt nodig te hebben, heeft hij altijd half dozijn formele voorbe- i houden bij de hand. Maar krijg Je de andere Andriessen te zien, dan is dat ineens een hele bruikbare en niet-onprettige vet. Maar hij kan altijd anders. Eigenlijk een typische KVP-er. En Tiianus Ja Tiianus. Laat ik nou eens aannemen dat hij een aamtal dingen niet heeft be grepen nou, dan irriteert mij dat eerlijk gezegd, want ik vind dat je op die post de dingen wel moet begrijpen. Dat is dan misschien niet mooi van mij, maar ik vind het wel. Als je na die uiterst pre cieze informatie van Ruppert waarbij is gebleken wat niet kan al maar moeilijkheden blijft ma ken en dan blijft roepen dat Je echt wel wilt, maar Je wilt alleen wat niet kan dan noem ik dat niet willen". EPE Een speciaal recherche team heeft binnen 24 uur een man (op de foto met stropdas) gearres teerd, die bekend heeft woensdagmid dag de vijftienjarige Roosje Muller uit Epe gedood te hebben. Het meisje werd op enkele honder den meters vam haar ouderlijk huis in de bossen tussen Epe en Heerde gevonden. Zij was gedeeltelijk ont kleed. De verdachte is een 38-jarige on derhoudsmonteur uit Apeldoorn, ge trouwd en vader van twee kinderen, die zijn slachtoffer na de aanranding tijdens een worsteling heeft gewurgd. ADVERTENTIE rijp DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft gis teren in antwoord op mondelinge vragen vam VVD-fraotieleider Wiegel DEN HAAG Het debat over het bedrag aam kapitaalbelasting dat door de vurige regering aan de Shell is kwijtgescholden is opgeschort tot volgende week. Staatssecretaris Van der Stee (Fi nanciën), bleek tijdens de regerings- beantwoording niet precies te weten welk bedrag is gemoeid bij de omzet ting van de Canadese Shell in een Nederlandse vennootschap. Vam der Stee was van mening dat men niet terug kon komen op een toezegging van de vorige regering. De Kamer wilde echter weten om welk bedrag het ging. Het PvdA-ka- merlid de Vries heeft het getal 20 eweik bedrag het ging. Het PvdA-ka merlid de Vries heeft het getal 20 miljoen gulden genoemd. Het debat worden hervat. de verzekering gegeven dat Nederland over de opsluiting en gevangenne ming van Russische schryvers zal gaan praten. De minister deed dit persoonlijk al met de Russische ambassadeur. Op de Europese veiligheidsconferentie, zal hy dit najaar met vier ontwerp documenten komen. Daarvan gaat er één over de vrijheid van correspon dentie tussen burgers en een ander over de vrije toegankelijkheid van literatuur. "De Nederlandse regering is bijzon der verontrust over de verscherpte houding van de Russische regering •tegenover kritische burgers, die ge bruik maken van de vrijheid van meningsuiting" zei de bewindsman. Gezien het gesprek met de ambassa deur zag hij geen aanleiding stappen in Moskou te ondernemen. Van der Stoel vindt het weinig zin hebben om het pleidooi van Sacha- row te ondersteunen. De Russische geleerde had aangedrongen op inspec ties van psychiatrische inrichtingen, door het Rode Kruis. Een dergelijke inspectie is namelijk alleen maar mogelijk als de betrokken partijen daarom vragen. In Amsterdam hebben gisteren stu denten aan de hoofdstedelijke Socia le Academie een demonstratieve tocht gehouden uit solidariteit met de Russische schrijvers. AMSTERDAM Na de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee hebben nu ook de twee andere begunstigden, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, zich gedistan- cieerd van de puzzelaktie die in het kader van de Aktie Natuur wordt georganiseerd door de Stichting Sa menwerkende Dagbladen. Ook zij achten een prijssvraag om tientallen auto's strijdig met de doel stellingen van natuurbehoud. An ders dan de Waddenzee-vereniging trekken Natuurmonumenten en IVN zich niet terug uit de overige activi teiten van de Aktie Natuur, zoals promenadeconcerten en enkele edu catieve projecten, waarmee eveneens geld wordt ingezameld. De Stichting Samenwerkende Dagbladen zet he actie voort. Elke Mercedes heeft nu nog meer veiligheid te bieden. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. De nieuwe 240 D. met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z'n extra vermogen komt hoofdzakelijk de aceeleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710- 52643/4.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7