aii&saar Uitmonding Zij de weg op Rijksstraatweg gaat weg ml m Voorlezen: spannend bedrijf Leiden asfalt- actief Wat wil Leiden met Groen oordhal? EIGEN HUIS GAAT BOUWEN Conflict over pacht van café PERSGEMAAL ZOETERWOUDE PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 14 SEPTEMBE 2 LEIDEN In de openbare bi bliotheek Zuid-West werd gister avond een voorleeswedstrijd ge houden tussen negen kandidaatjes die bij de voorselectie waren uit gekozen. De spanning was zicht baar op de gezichtjes te lezen en sommige kandidaatjes vergaten zich zelfs bij de Jury voor te stel len en wilden meteen al begin nen met voorlezen. De Jury had duidelijk een hele moeilijke taak uit de geselecteer den een keuze te maken. Mej. Bovenlander, die de jongens en meisjes steeds een stukje opgaf om te lezen uit een meegenomen boek benadrukte dat nogmaals door erop te wijzen, dat de win naar van deze selectie zou wor den afgevaardigd naar de provin ciale voorleeswedstrijden in Rijs wijk. De winnaar van die selec tie komt uit in de landelijke wed strijd, die gehouden zal worden op 31 oktober a.s. en deze wedstrijd zal worden uitgezonden door de televisie. Daarom was de keuze van de Jury, bestaande uit een kind, 'n boekhandelaar, een huismoeder, een onderwijzeres en de jeugdbi- bliothecaresse zo belangrijk. Mevr. Schippers, de onderwijzeres en mevr. Molmans bleken het over de meeste kandidaatjes wel ongeveer eens te zijn. De heer Breekveldt, de boekhandelaar maakte serieu ze zaak van zijn Jurering. Opmerkelijk was, dat opvallend veel kinderen een boek hadden gekozen van Annie M. G. Schmidt. Winnares werd Mariska Leyzers Vis, terwijl van Eddy van der Vlist gezegd moet worden, dat hij ogenblikkelijk de harten van de jury veroverde door zijn spontane voorleeskunst. Op de foto (van Jan doet één van dn haar best. WASSENAAR In de raadsver gadering van as. maandagavond komt opnieuw het voorstel van bur gemeester en wethouders aan de or de om de gevaarlijke uitmonding van de Zijdeweg op de Rijksstraatweg bij het viaduct af te sluiten. Dit plan kwam al eerder in de raad aan de orde, maar werd toen, na enige dis cussie, door het college teruggeno men. Het verkeer, komende van de Rijks straatweg (uit de richting Leiden) zal wel de Zijdeweg kunnen oprijden, maar ter bescherming van het fiets en bromfietsverkeer langs de Rijks straatweg zullen op dat kuispunt verkeerslichten worden geplaatst. Verkeer op dit gedeelte van de Zij deweg, dat in de richting Rijksstraat weg rijdt, krijgt halverwege de gele genheid de Landscheddingsweg op te draaien. Burgemeester en wethouders heb ben het plan besproken met de com missies openbare werken en ruimte lijke ordening. Drie leden verklaar den zich akkoord met het reconstruc tieplan, twee leden waren er tegen en twee leden wensten zich hun stem voor te behouden. Daarna heeft het college het advies ingewonnen van de verkeers- deskundige van de gemeente, prof. ir. J. Volmuller. Deze maakte bezwa ren tegen de mogelijkheid om halver wege de Zijdeweg de Landscheidings- weg op te draaien. Hij bleek de voor keur te geven aan het maken van een keerpunt in de Zijdeweg, waar verkeer zou kunnen omkeren. De kosten daarvan achten burgemeester en wethouders echter te hoog. Om dat het om een geringe hoeveelheid verkeer gaat geven burgemeetser en wethouders de voorkeur aan een onder redactie van Paul Wolfswinkel tel. 25260. Meisjes Gevel Gehoord, de volgende discussie tussen twee kranige oude heren op het Leidse station. Ene heer: „Vroe ger had Je op de stations altijd van die plakkaten hangen en daar stond op: „Alleenreizende meisjes, ondervindt u moeilijkheden, bel dan nummer zus en zo". Maar dat zie Je tegenwoordig nergens meer. En dat begrijp ik niet, want met die agressie van tegenwoordig Andere heer „Begrijp jij dat niet?" „Nee" „Maar dat hoeft tegenwoordig toch niet meer, de meisjes gebruiken nu immers de pil". Papier Morgen gaan de leden van de ping- pongclub (sorry: tafeltennisvereni ging) PIP '54 uit Zoeterwoude weer oud papier ophalen. Aan de be woners wordt gevraagd de oude kranten en reclamerommel buiten tc zeggen met een touwtje of een zak erom. Om half negen in de morgen be gint de papierploeg met het goede werk. De achtergevel van het Ge- meenlandshuis aan de Breestraat waar het Hoogheemraadschap van Rijnland zetelt ziet er wat an ders uit dan de schitterend geres taureerde voorkant. De gevel is niet gefundeerd, het metselwerk op di verse plaatsen gescheurd, de gevel laat tocht door en is doorgezakt. Al eerder heeft het Hoogheemraad schap 8000 gulden gekregen om de achtergevel wat aan te passen. Dat blijkt echter niet genoeg. De kos ten van het herstelwerk worden nu geraamd op f 19.000. „Van voren ly ceum, van achter museum", zeggen ze wel. Of, om eens wat Germanis men rond te slingeren: „Van vo ren prachtvol, van achter klacht- vol" PvdA Muziek Vanavond geeft de muziekvereni ging Mathias in Warmond een mu ziek- en showavond met medewer king van de JeugdmaJorettes en de drumband. Een aantal leden van de sportvereniging Warmunda verko pen de bekende WaMa lootjes. Half acht. Op de Baan. Vanavond. m.m.v. Ruud Paauw, Bert van Dommelen Limerick IV Alvast de eerste die we erg leuk vinden. Iedere dag plaatsen we er eentje en woensdag komt de beste van deze week. Daar gaat-ie: "Een bekend orkest uit de hofstad krijgt vaak slechte kritiek in uw dagblad is de muziek helder en klaar, dan kleuren stoel en gordijn niet bij elkaar zo heb Je altijd toch wel wat". Marianne Loos van de Rijn en Schiekade, Je hebt bepaalde redac teuren aan het denken gezet. Dat is goed voor ze. De reactie zal niet uitblijven. Dank, dank en dank. En deze twee actuele: I-n de Groenoordhal van Leiden kwam het vee op z'n kont te glijden Na heel wat gebrom loeit het onder de Dom de hal is nu voor korfballende mei den. Daey Ouwens kan vertrekken uit Lei den De koeien zullen zijn halletje mijden Den Haag heeft gezegd: 't Vee gaat naar Utrecht Laat Swift maar in de veemarkt rij den. 'fjB Ik Jjg»' ï.v. Han Kapaan ;hc 25) gespreksavond Bahai 8.15 b Nieuwe Rijn 19 Club voor staanden 8 uur nam. Bevrijdingskerk Leiden Rullcta U huis 79.30 i""- Zaterdag DAEY OUWENS eenvoudiger oplossing, zonder keer punt. De kosten van de reconstructie, die voor rekening van de gemeente ko men, worden op f 24.000,- geraamd. De wijziging van de uitmonding op de Rijksstraatweg en van de ver keerslichtinstallatie worden door het rijk gedragen. LEIDEN Er wordt hevig geas falteerd in Leiden. Maandag a.s. is het kruispunt Herensingel, Kooilaan, Medusastraat aan de beurt. De dienst gemeentewerken vangt dan aan met het verwijderen van de oude bestrating, waarna twee stevige la gen asfalt worden aangebracht. Hier mee zal een periode van maximaal tien werkbare dagen gemoeid zijn. Vervolgens zal met ingang van maandag 8 oktober as. de Willem de Zwijgerlaan van een toplaag wor den voorzien, terwijl tevens enkele reparaties aan het wegdek worden verricht. Per dag zal een deel van de weg worden afgesloten. Daarna wordt het kruispunt IJs- selmeerlaan - Willem de Zwijger laan onder handen genomen, even eens voor het aanbrengen van een zgn. toplaag. LEIDEN Maandag 1 oktober a.s. 's middags om 4 uur, zal wethouder Ham van Volkshuisvesting en Open bare Werken de eerste paal slaan, voor het complex van 408 eengezins woningen, dat de stichting Eigen Huis in de noordoostelijke hoek van de Merenwijk gaat bouwen. LEIDEN Toen de deuren van de Groenoordhal vier jaar geleden open zwaaiden. leek dat voor Leiden de oplossing te betekenen voor een aantal klemmende problemen. De veemarkt kon eindelijk uit het centrum van de stad verdwijnen, wat uit hygiënisch en verkeerstechnisch Oogpunt drin gend gewenst was. En bovendien bezaten we in het hart van de Randstad een formidabele hal voor het houden van massa-evenemen ten. Mooier kon het toch niet. Maar op de een of andere manier heeft deze stad voor elke oplossing weer een moeilijkheid. Wat een bron van genoegen had moeten zijn, ontpopte zich voor de gemeente tot een jaar lijkse financiële last van niet geringe afmetingen. De gemeentelijke visie op de Groenoordhal is altijd zwak geweest, voor zover er dan ooit een visie is geweest. Van begin af aan heeft men de betekenis van de hal en de ermee samenhangende problemen onderschat. "God geeft ons noten, maar hij kraakt ze niet voor ons", is een toch heel bekende spreuk, maar de toenmalige zeer christelijke wethouder die de Groenoordhal in zijn portefeuille had, wekte de indruk daar totaal niet van op de hoogte te zijn. Alleen al de trage, klungelige procedure voor de directeursbenoeming sprak in dit opzicht boekdelen. Jaren geleden zei de toenmalige voorzitter van de Leidse Sportstichting, drs. J. P. van der Reyden diep teleurgesteld: „Het lijkt wel of het gemeentebestuur te klein is om zo'n grote hal aan te ■kunnen". Tegen de achtergrond van dit gegeven speelt zich nu een con flict af over de verpachting van de restauratie bij de Groenoordhal. Daarvan loopt pas in 1974 het contract af, maar de inleidende bespre kingen vinden uiteraard al eerder plaats. De huidige beheerder van de restauratie, de heer I. Milikan (tevens beheerder van de Stadsgehoorzaal) heeft burgemeester Vis inmiddels laten weten "er geen eer in te stellen het contract te verlengen". En hij heeft daarvoor in onze krant van woensdag enkele argumenten opgenoemd: 1) de restauratie is veel te klein in relatie tot de enorme halomvang, wat bij grote evenementen pijnlijk aan de dag treedt; 2) de restauratie kan niet functioneren los van het halgebeuren omdat er geen eigen ingang en geen eigen toiletten zijn. Als er in de zomer geen evenementen zijn, moet de restauratie noodgedwongen gesloten blijven; 3) het is nog altijd duister wat de gemeente met de hal aan wil. Het zijn allemaal argumenten die steekhouden. Intussen heeft de directeur van de Groenoordhal, Daey Ouwens, op verzoek van de raadscommissie voor de bedrijven, deze week rapport uitgebracht over het functioneren van de restauratie. Het is pas ingediend en nog niet openbaar, als het dat ooit wordt. Daey Ouwens en Milikan zijn nu niet direct vrienden van elkaar. Het aantal conflicten dat de heren of hun personeel de afgelopen jaren met elkaar hebben gehad, valt niet meer op de vingers van twee handen te tellen. Het is hard tegen hard gegaan, voor een deel terug te voeren op het feit dat hun belangen tegengesteld waren. Wat er ln het rapport van de Groenoordhal-directeur staat, is geheim, maar je hoeft al geen helderziende te zyn om te weten waar Daey Ouwens bitter over is gevallen: de prijzen van de restauratie, de niet altijd tong- strelende kwaliteit die je er voor krijgt, de wel eens tekortschietende service, het soms niet parallel lopen van het open-zijn van de restauratie en een evenement het zijn dingen waar de buitenwereld in eerste instantie de directie van de Groenoordhal en niet de beheerder van de buffetten voor verantwoordelijk houdt. Het spreekt vanzelf dat dat hem bepaald niet zint. Maar ongetwijfeld als nog veel hinderlijker zal Daey Ouwens hebben ervaren dat hij bij het zaken doen zijn handen niet goed vrü heeft, juist omdat hij geen zeggenschap heeft over de restauratie. Hij kan daarvoor bij het naar Leiden halen van een evenement geen speciale rege lingen treffen, geen verbintenissen aangaan, geen prijs overeenkomen voor een groot aantal maaltijden enz. Hij kan evenmin toezeggingen doen als een huurder bij een evenement zelf de restauratie voor zijn rekening wil nemen. Het is bekend dat dit knelpunt Daey Ouwens al wat teleur stellingen heeft bezorgd. Het is nu wel duidelijk dat de directeur van de Groenoordhal niet staat te springen van enthousiasme om het contract met Milikan te laten ver lengen. Zoal niet om persoonlijke, dan zeker om zakelijke redenen. Bij het laatste behoort stellig het argument dat Milikan behalve de Groenoord- restauratie ook de Stadsgehoorzaal onder zyn hoede heeft. Twee belang rijke pleisterplaatsen in deze stad en in enkele opzichten wellicht con currerend. Let wel: in enkele opzichten. Milikan veegt dit facet als ''volslagen onjuist" van tafel. „Het geeft juist grote voordelen omdat je elkaar het balletje kunt toespelen". En hij wijst er op dat dankzij hem evenementen als Zeskamp en het Volksdansfestival in de Groenoordhal zijn gekomen. Het klinkt aardig, maar voor elkaar het balletje toespelen heb je toch een goede verstandhouding nodig. En daar is geen sprake van. Daey Ouwens zal in zijn rapport stellig wel enige hunkering naar een res taurant in eigen beheer tonen, zoals de RAI in Amsterdam en de Hout- rusthal in Den Haag hebben. Dan komt er wél een hoop rompslomp bij. En om de zaak redelijk exploitabel te krijgen zal er wel het een en ander moeten gebeuren. Het aantal evenementen zal moeten worden opgevoerd, Maar dat dient sowieso te gebeuren. Over de exploitatie van de restauratie heeft de gemeente nu in elk geval geen zorg: zy strykt alleen de pachtsom op. Milikan zelf gelooft niet in een eigen-beheerplan van de gemeente. „Daar heb ik alleen maar een glimlachje voor. Alles zou twee keer zo duur worden". Vast staat en daarover zal tussen Milikan en Daey Ouwens geen verschil van mening bestaan dat de restauratie grote uitbreiding moet ondergaan. Milikan heeft terecht gewezen op een z.g. partiële res tauratie die je zo groot kan maken als een evenement vereist). Maar voor de gemeente gaat breken en tonnen uitgeeft, lijkt het nuttig dat men zich eerst en dan hopelijk grondig gaat bezinnen op de moge lijkheden met de hal. Want vrijwel alle wrijvingen en teleurstellingen zijn hierop terug te voeren. En daarmee zijn we dan weer beland op het uit gangspunt van dit artikel: wat willen we nu eigenlijk met die Groen oordhal? RUUD PAAUW Kerk Redden The Lord Folks singers treden weer op. Morgen verzorgen ze een eucharistivlering in de Jozefkerk aan de Herensingel. De celebrant is kapelaan Verlaan, het thema is: „Veel op het spel zetten" en het be gint om 7 uur. 's Avonds natuurlijk. Gisteren stond er al iets in deze krant over de PvdA in Oegstgeest. Maar we hadden nog geen plaatje. Dit is het nieuwe raadslid. Mejuf frouw A. C. Bekkers. Welkom en sue. ces. Feest Wanneer moet Je een slotfeest ge ven? Aan het eind van de vakantie of aan het eind van het seizoen. Speeltuin „Prinses Beatrix" doet het tussenin, zoals ze het noemen. Mor genmiddag van 2 tot 6 voor alle leef tijden. De kosten bedragen één piek per persoon. De kinders krijgen dan van alles wat. Het programma bevat spelletjes op kreatief gebied en daar zijn dingen voor nodig. Oude kwasten en dito aardappel schilmesjes. lakens en restjes wol. Oh, oh er is nog veel meer te doen. Verrassingen, zullen we maar zeg gen. Het moet erg druk worden. Limerick III De Wassenaarse reddingsbrigade, sluit het strandselzoen morgenavond met een avondfuif en gebakken vis. De brigade heeft een bewogen sei zoen gehad. Enkele reddingen werden verricht, waarvan de hulp aan de mannen van het marinevüiegtuig dat een poodlanding moest maken voor de Wassenaarse kust de spectaculair ste was. Ja, ik zou het bijna vergeten. De (limericks. Doorgaan, alstublieft, VlOOiGn doorgaan. In twee dagen twaalf. Leu ke, goede, gekke, maar..er was één versje bij, dat de LD-censuur niet kon passeren. Het is makkelijk er een erotisch tintje aan te geven, ik weet er alles van. Maar dit soort regeltjes verdwijnen in de prullaria- bak. Dus, Annemarie, niet meer doen. Nu weer wat luchtigers. Buig u allemaal in het weekeinde over het papier en stuur weer in. Hoe meer hoe beter. 't In Enschede hebben drie recher cheurs in de cel gezeten. Na een huiszoeking is het trio op het bureau teruggekomen met hevige Jeuk, Vlooien. In trainingspak hebben ze etiige tijd in het cachot gezeten, in afwachting van hun kleren die naar de reinigingsdienst werden gebracht. Zal je vlo maar wezen. Burchtplein Antiekmarkt voorm.5 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65)rfr sociëteit v.a 16 jaar 8 uur nam Breestraat 19 Sociëteit Tvt; (voor kamerbewoners en alleena P den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven kei 8.0011.30 uur nam. De Vink Dansen 9 uur nam. 's nacnts. Bij Molen De Valk Postzegel®! Schaakzolder (Morsweg 114) -5 Jeugdschaaksoclëteit 2.005.3i Doopsgezinde kerk ZevendedJL ventisten bijbelstudie 10 uur voi 'l prediking 11 uur voorm. ld Danscentrum (Hoogl. Kerkgri fc. Dansen 8 uur nam. Zondag Oegstgeest (Geversstraat teit voor kamerbewoners 8.30 uw 1 uur 's nachts. Breestraat 19, Sociëteit Tv (voor kamerbewoners en allee: den) 9-12 uur nam. Breestraat 19. Jeugdhaven, 8<* rakel 11 uur voorm. 1.30 u. n jeugdcafè 810.30 uur nam. Danscentrum (Hoogl. Kerkgrac Dansavond 8 uur nam. Ant. Clubhuis, Dansen 81 Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagmt uur raadplege men de eigen arts. Daarna tot zondagnacht: uitsluitend voor spoedgevallen terstelefoon 22222. Wijkzusters Berg, Mariënpoelstraat 17a <t? 54954) en N. Bosch, Asserstn (tel. 33603). Oegstgeest Huisarts J. W, Haan, privé Duivenvoordestij praktijk Wilhelminapark resp. 54294 en 51390). Wijkzia Lam, Lijtweg 1 (tel. 54500). Voorschoten Zaterdag hs James, Leidseweg 51 (tel. 2520' dag huisarts F. Koopman, R Wagnerlaan 69 (tel. 6352). W pleging Gezondheidscentrum, Waalslaan 25 (tel. 4641). Wassenaar Huisarts S. Burchtlaan 9 (tel. 3027) en hi H. Boogaart, Storm van 's sandeweg 1 (tel. 1847). Tan Schultz, Jonkerlaan 86 (tel. 211 -( Warmond Zaterdag huisa d. Gijzel, Sweilandstraat 16 2866), zondag huisarts F. kamp, Dorpstraat 45 (tel. Wijkzuster S. Postuma, Kagt F' 308, Sassenheim (tel. 02522—111 ji Apotheken De avond-, «lacht- en zondag der apotheken wordt w door de Zuiderapotheek, Lai schansweg 7 in Leiden en ap Vain Breest Smallenburg in I je dorp. Tevens zaterdag tot 6 uur [C Oegstgeester apotheek, Wilhel pairk 8. Wassenaar Wassenaarse theek, Schouwweg 32. Release Release: we Rijn 20a. tel 24555 Ma t/m 8-10 u. nam bovendien dlnsd 11 m 2-5 uur nam met uitzondering t \k dagmiddag Gezinsverzorging durig zieken *n gezlnsverzorglni 45 tel 49441 (maandag t.e 910 uur voorm) Aanvragen voor nalve dagen: kerkelijke opleidingsschool to w zinsverzorging RUnsburgerweg Humanitas Dienstverlening Humanitas, gracht 84. Spreekuur maandag! nam. woensdag 9.3010.30 voc 21458. WARMOND Een voor Warmond nieuwe activiteit van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers U.V.V., gaat zich binnenkort afspelen: ver koop van zich in goede staat bevin uende winterkleding voor kinderen, van 1 tot 14 jaar. Ieder kan deze gedragen bovenkleding aanbieden in het gymnastieklokaal in de Dorp straat op woensdag 19 sept, van 19 tot 21 uur. De verkoop gebeurt don derdag 20 september van 14 tot 17 uur. Niet verkoohte kleding kan wor den teruggehaald diezelfde dag van 19 tot 20.30 uur. Terughalen hoeft niet. Overgeschoten kleding zal ter beschikking van een sociaal werkster v orden gesteld. Naast winterkleding kunnen ook sportkleding met toebe horen worden aangeboden, zoals laarzen, schoenschaatsen en derge lyke. De verkoopprijs, waarvan 20% wordt ingehouden voor het U.V.V. werk, wordt in overleg met de aan biedster vastgesteld. Nadere inlich tingen: Mevrouw Sander-Joohemsen, tel. 01711-2310. Korfbal Het programma van de C.K.C. "Warmond" heeft de volgen de wedstrijden voor as zaterdag Warmond I—TOP II 16.00 uur Tem po IIWarmond II 16.00 uur, War mond APernix A 14.00 uur,War mond B—Tempo C 12.45 uur, Tempo G—Warmond G 11.00 uur. KWJ-Leiden Beweging van werkende Havenplein 3, tel. 21139 en 46l formatiecentrum voor werkende I ren. Dagelijks en ook woens<^P donderdagavond geopend. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdlena» (01710J-25202 Voor allen die ta lijkheden verkeren berelkbnt' werkdag van acht uur n.m W 11 uur v.m doorlopend ln het we*' c d.w.z. van vrijdag acht uur n. j maandag acht uur vjn Vogelasiel Anna Paulownaetraat Gewond-a- en uitgeputte vogela' 34687 ZOETERWOUDE LEIDEN Teneinde zo snel mogelijk te kunnen beginnen met de bouw van een pers- gemaal in Zoeterwoude wil het col lege van dijkgraaf en hoogheemra den van Rijnland nu al de benodigde grond gaan aankopen. Afzonderlijk, wil men later een voorstel doen tot het vestigen van de nodige noodza kelijke rechten voor de aanleg, het gebruik en de instandhouding van i ooipersleidingen. Het gaat hierbij om 400 tot 450 m2 grond, die voor f 89,- per m2 zal wor den gekocht van de gemeente Zoeter woude. Het zou mogelijk zijn geweest voordeliger grond in Zoeterwoude te vinden dan deze, die valt onder het bestemmingsplan "Kern". Het college van dijkgraaf en hoog heemraden vindt de gunstige ligging van deze grond echter van doorslag gevende betekenis. WASSENAAR Als voorlaatste evenement in het lustrumprogramma van WIK volgt a.s. zondag in het bui •en bad van het sportfondsenbad een waterpolotoernooi, dat om 11 uur be- i.iiit. Er doen vier damesteams mee: LZV Te Werve uit Rijswijk, LZ '68 uit Leiden, zwemvereniging Katwijk en WIK zelf. BIJ de heren rijn de ueelnemers DKR uit Utrecht, RW V uit Rotterdam, DONK uit Gouda en WIK uit Wassenaar. LEIDSCH DAGBLA DAGBLAD VOOR LEID EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad Witte Singe) 1 - Lelde 1 Postbus 54 Giro 67055 Telefoon directie eD adminH tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-2156 Hoofdredacteur Han Muiflf Maanda Dunnemem 1 Kwartaalsabonnement Per Posi 1 Losse nummers Abonnementsgelden oy voo betaling te voldoen By auu tiscüe oversenry ving geer olstratle- eD incassokosten Na bezorging tot 20.00 aur Zaterdag tot 18 00 uur TelefooD 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2