oup Chili eidt tot eweld EINDELIJK VOORLICHTING VOOR FRANSE SCHOLIEREN Egypte hervat betrekkingen met Jordanië Solzjenitsin vindt het westen „laf" levolutionairen Zuid-Amerika: Kanaaltunnel kost 5,4 miljard gulden Onderwijs voorzichtig over sex-barrière sderlandse Mesten „CHINEZEN MARTELEN MONGOLEN 13 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND YORK De strijdkrachten hebben een eind gemaakt Chili's experiment met democratisch Marxisme en de se stromingen in Latijns Amerika zeggen nu: „We hebben d, dat dit zou gebeuren". De linkse revolutionaire in Chili (MIR), het Revolutionaire Volksleger in entinië (ERP), de Tupamaros in Uruguay en kleinere guer- In $e Italiaanse hoofdstad Rome is, evenals in vele andere steden ter wereld, een grote de monstratie gehouden tegen de miliaire coup in Chili. In de stoet werd een groot portret meegedra- bewegingen in andere landen houden vol dat geweld een 9en van Ellende. zakelijk ingrediënt voor een Marxistische revolutie is. held is Ernesto "Che" Gue- Vérder zei hij"Onze organisatie de held der Cubaanse revolu- zal alles in het werk stellen om de ln 1967 door het leger werd huidige eenheid binnen de Chileen- ord, 'terwijl hij in Bolivia een la-groep aanvoerde. zich bij Guevara in het re- hire pantheon gevoegd. links-revolutionaire beweging (MIR), die grotendeels uit en bestaat, had er bij Allen- se vakverenigingen, die Allende sinds hij aan het bewind kwam heb- Ivador Allende, die naar ben gesteund, te bewaren. Het eerste zelfmoord zou hebben ge- wat de militairen zullen doen is pro beren om verdeeldheid te zaaien''. De regering van de Dominicaan se Republiek heeft vandaag drie da gen officiële rouw afgekondigd, met ingang van morgen in verband met de dood van president Allende van aangedrongen zijn tegenstan- chm Qok de Mexicaanse tiering - "eweld het zwijgen op te heeft woensdagavond drie dagen na- i?aÜ- tionale rouw voorgeschreven. Vene- h!'J ^in6n _^e per" zuela zal ook 3 dagen rouwen even als Costa Rica. Document tegen selectieve verontwaardiging CAIRO (RTR/DPA APW) Ko ning Hoessein van Jordanië is giste ren naar zijn land teruggekeerd na drie dagen van besprekingen met president Sadat van Egypte en het Syrische staatshoofd Hafez al-Assad die beschouwd werden als 'n belang rijke ontwikkeling in de Arabische wereld. Volgens het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram zijn Egypte en Syrië overeengekomen weer diplomatieke betrekkingen met Amman aan te gaan, in weerwil van probesten van de Palestijnse verzets strijders. Er werd echter geen datum genoemd. Er is (nog) geen officieel communrlqué uitgegeven. (Egypte verbrak de betrekkingen met Jordanië in april 1972 naar aan leiding van het plan van koning Hoessein 'n nieuw federaal konink rijk op de oostelijke en westelijke oevers van de Jordaan te vestigen. Syrië deed dal; Ln 1970 na het uit schakelen van het Palestijnse verzet door troepen van koning Hoessein). Het feit dat koning Hoessein voor het eerst na ruim twee jaar Egypte bezocht, leidde tot de speculatie dat hij zijn geschillen met Sadat heeft geregeld. Volgens politieke commen tatoren in Cairo past de terugkeer van koning Hoessein naar de Arabi sche kudde in de diplomatieke cam pagne van president Sadat, waaron der valt een grotere toenadering tot koning Feisal van Saoedi-Aarabië. De Arabieren zijn ook öpt'm'stisch over een nieuw initiatief van Wash ington om te komen tot een cptes- verluidt zou er zijn gesproken ov .r de sing voor de crisis in het M'dden- Oosten. De staatshoofden hebben dr;e c- gen in het geheim geconfereerd. N ar voorbereiding der drie landen ;ot oorlog met Israël met als doel bit terug veroveren van de Arabische ge bieden die verloren gingen in de korte oorlog van 1967, Officieus is vernomen dat de drie mannen vooral hebben gepraat over een eventuele heropening van het Arabische oostelijke front en het op nieuw inzetten van Palestijnse troe pen op 't grondgebied van Jordanië waar dit grenst aan het door Israël bezette gebied. Verwacht wordt nu ook dat L;b.ë en Koeweit hun jaarlijkse financiële steun aan Jordanië, die destijds 60 miljoen dollar had bedragen, cpnieuw zullen gaan geven. De Palestijnse or ganisaties hebben sterke bezwaren gehad tegen de Cairose conferentie die in hun blad, de Falastine al Sa- wra, een „grote truc" was genoemd. In welingelichte kringen te Cairo is nog vernomen dat koning Hoessein jongstleden maandag had aangebo den een Palestijns-Jordaanse dia loog" te gaan houden als ruil voor zijn plan tot vestigen van een afzon derlijk Palestijnse staat, maar dat de Palestijnen dit hadden verworpen. rkonsltutde zou bewegen, is te verwachten dat de MIR werken en acties, zoals die onden voordat Allende aan sind kwam, zal hervatten. van Allende zou in ande- en een nieuwe golf van revo- teweeg kunnen MOSKOU De Sowjetrussische Grigorenko is gebeurd in de Sowjet- eenmaal de plaatselijke bevolking te schrijver en Nobelprijswinnaar Alex- Unie, ,yde storm van woede over de raadplegen. Waarschijnlijk doelt dit ander Solzjenitsin heeft het Westen hele wereld al lang het dak van die op het bezoek van Wilson aan beschuldigd van huichelachtigheid gevangenis zou hebben weggeblazen". Tsjechoslowakije van dit jaar. Hij Grigorenko, die gestreden heeft voor zei toen in Praag dat de tijd geko- herstel van de rechten van de ver- men was het verleden te vergeten en Gisteren is op een economische ver gadering van Amerikaanse staten in Washington een minuut stilte in acht Hij waarschuwt dat het leven in de bannen Krim-tartaren, was in genomen. De vertegenwoordiging Sowjet-Unie toont wat de mensheid van de VS ter vergadering sloot zich te wachten staat, bij dit gebaar aan. Ook uit tal van steden, Europese en Washington zijn commentaren wegens belediging van ken. de staat en in 1970 naar een krank- zinmigengesticht gestuurd. een nieuwe consolidatie te wer De Franse president Pom- dou heeft gisteren in het ge heim een onderhoud gehad met Mao Tse-toeng. De twee leiders spraken over wereld vraagstukken. Het gesprek duurde opvallend langer dan de ontmoeting tussen Nixon en Mao. 's Avonds woonde Pompidou een balletvoorstel ling bij. De president blijft een week in China. weigerde het die militaire machts greep te veroordelen. De woordvoerder achtte het echter nodig "zeer duidelijk te stellen dat VS noch be de CIA be trokken waren bij deze zaak". De Sowjet-Unie uitte de beschul- militaire staatsgreep, op touw diglng dat president Allende werd oor het Pentagon en andere vermoord. De Chileense leider werd dragen voor de Nobelprijs voor de Aanse instellingen, betekent een moedige patriot en een nieuw rwinning voor 't internationa lisme, voor de multi-natio- edryven en uiteindelijk voor meende Maspero. ERIKANEN KKEN en een oprecht hart. Hij wist dat hij de sympathie van alle werkelijke de mocraten en patriotten achter zich had, aldus het Ruósisohe persbu reau Tass. In Parijs hebben linkse groeperin gen gisteravond in de buurt van de Eiffel-toren gedemonstreerd tegen de militaire coup. De Franse pro- rn/ATVT tt it TT T7I T Gaullistische minister van Financiën 11/W VAIjII VI Valery Giscard d'Estaing, noemde de afzetting en de dood van Allende zeer bedroevend. De Zweedse premier, Olof Palme, verklaarde dat de militaire junta een vreselijke verantwoordelijkheid" op zich heeft geladen. Hij was ge schokt en ontdaan door de coup. De Zweedse regering maakte evenals de Denen bekend dat alle economische hulp aan Chili wordt bevroren. RINGTON De Amerikaan- en hebben vorig Jaar 12 ton va- 10 ton librium voorgeschre- hoeveelheid, die neefkomt ipsules per inwoner van de et blad "Nature" meldt, dat 'ee tranquillizers (kalmerings- nu ook in de Verenigde &n banden zullen worden ge- ontvangen op de coup die een einde da/t gisteren aan buitenlandse cor- maakte aan het bewind van de Chi- respondenten ter beschikking is ge- Latijns-Amerikanen, voorai standen achter de leense president, Salvador Allende. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat voorheen te voeren zonder dat daar geen geheim had gemaakt van zijn aan #3 pas kwam. Hij werd afkeer van dat bewind, zei dat de ïdvoerder voor het na/tiona- gebeurtenissen dn Chili zuiver van sentiment in dit werelddeel. Ecretaras-generaal van de Fe- Latijns- Amerikaanse den, Maspero, verklaarde gis- Genève dat het hoofdkwar- organisatie is Caracas noch de regering van iljoen leden in 30 landen heeft stuursinstanties noch de onderdrukte Chi- iktieve steun te geven. Dr. Sacharow heeft onlangs op een bijeenkomst met westelijke corres- steW- pondenten verklaard dat generaal Solzjenitsin valt onder meer de Grigorenko en andere gevangen po- leider ran de Britse Laboujpart«, Ha. Ubielce dissidenten behandeld zijn heerst, in bepaalde landen dagelijks de sociale principes worden ver kracht en dat het Westen laf en huichelachtig nalaat zich daartegen te verzetten -en aan de kaak te stel len. vrede. Solzjenitsin is zich er blijk baar niet van bewust dat volgens de bepalingen een Nobelprijsdrager vaardige zaak met een zuivere geesc slechts personen die op zijn f i ge bied werkzaam zijn voor de Nobel prijs kandidaat kan stellen. De No- bellprijsoommissie heeft zoals gemeld de kandidaatstelling van Sacharow ongeldig verklaard. Soljzendtsin zegt dat dr. Sacharow, ten. Er staan in de Sowjet-Unie bor den met „vrede op aarde", maar wa re vrede eiste een niet minder hefti ge strijd tegen verborgen vormen van geweld. Eerder spreekt hij zijn bezorgdheid uit over wa/t hij noemt aanvallen „op vreedzame mensen in een vreedzame omgeving, verricht door militairen die dikwijls in burger gekleed gaan en verborgen wapens bij zich dragen". Solzjenitsin heeft onlangs gezegd dat hij en zijn gezin met de dood be dreigd zijn door de geheime politie. tegen wie onlangs een officieel ge- H ij heeft ook verklaard dat 'n vrouw steunde campagne is gevoerd die hem uitmaakte tot vijand van de vrede, zich verzet heeft tegen wat hij noemt de voortdurende, verterende geweld pleging door de staat, waarbij Sa- in Leningrad zich heeft opgehangen nadat zij een nog niet gepubliceerd manuscript van Solzjenitsin na een verhoor aan de politie had gegeven. In zijn aanval op het „oneven- charow zich grote opofferingen wichtige moreel van het westen", zegt heeft getroost en zelfs persoonlijk ge- Solzjenitsin dat alleen daardoor de vaar loopt. Britse leider van de LabourpartiJ, Harold Wilson, er toe gebracht kan Solzjenitsin zegt in zijn document zijn tijdens een bezoek aan een ander dat, wanneer Zuid-Afrika een ne- land te zeggen op eigen gezag gerleider zou hebben gearresteerd en dat „de regering vergiffenis geschon gemarteld zoals dat met de strijder ken moet worden", zonder ook maar voor de burgerrechten generaal Pyotr nu tóe kunnen recepten voor en librium er onbeperkt wor- rhaald, maar het is de bedioe- aantal keren dat dit moge- wettelijk te beperken tot vijf. juridische strijd van zeven sen de Amerikaanse aver se fabrikant van valium en Zwitserse concern Hoff- Roohe, schijnt de fabrikant °t«n te hebben zich bij deze deer te leggen. HAAG Tal van Neder- Politieke partijen, vakbon- jongerenorganisaties. instel- stichtingen en actiegroe pen gisteren i/n telegram- °j Petities geprotesteerd te st militair ingrijpen in Chili, f tweede-kamerte9°n hiel- Protesttocht naar de Chi- umbassade en boden am- ur Guillermo Lagos Car een schriftelijk protest '^tplichtige soldaten die in Austerlitz een sympa- wilden houden als eer- aan de overleden Chi- Presldent Allende kregen |laatste nippertje geen toe- P Van minister Vredelitig tfensie. door David Lawday PARIJS Frankrijk heeft altijd een zekere naam gehad vanwege de vrije kijk op het sexgebeuren, maar achter die frivole facade liggen de conservatieve tradities van een ka- .holieke natie. De Franse kinderen staan nu op het in het Franse onderwijs, dat al kwetsbaarheid als ze niet in een heldin-tegen-wil-en-dank. Hoewel ze komen voor de viermiljoen leerlin- sinds Napoleon streng wordt waakt tegen veranderingen. Ver nieuwing en experimenten leidden aüeen maar tot opgetrokken wenk- biauwen. De regering gaf echter toe dat sexuele voorlichting meer en meer vroeg stadium voldoende wordt voorbereid op de verantwoordelijk heden van het leven". De kwestie vsnaex ueerhlclgv otnoii De kwestie van sexuele voorlichting werd vorig jaar op de voorgrond een voorstandster is van onderwijs- gen bij het voortgezet onderwijs, vernieuwing, legde ze uit dat enkele Het zal in voorzichtige fasen worden noodzakelijk werd, vooral omdat geplaatst door de „Affaire-Mercier" punt over de sexbarrière te worden men onlangs tot gemengde scholen is de zaak van een Jonge onderwij- overgegaan. Een paar Jaar geleden zeres, die gearresteerd werd op be schuldiging van morele misdraging, nadat ze in de klas een klandestien pamflet met de titel „Laten we lief de bedrijven, laten we pret maken" had besproken. Nicole Mervler, een heengeholpen met de invoering van lacultatieve sexuele voorlichting op school. Deze week openen de scho ten voor voortgezet onderwijs hun poorten weer en dan zullen de bio logielessen niet langer beperkt blij- waren de jongens en meisjes bij het voortgezet onderwijs nog streng scheiden. „De jonge mensen krijgen te maken en tot onderwerpen als de voortbe- met een grotere sexuele vrijheid en weging van amoebes of de ontleding een schaamteloze exploitatie van de haar leerlingen het pamflet nadden meegebracht en haar ge vraagd hadden het in de les te be spreken. Pas na lang aarzelen gaf ze toe. Een meisje vertelde het ech ter aan haar vader, een kolonel in het leger. Hij liep naar de politie. Voordat de aanklachten tegen Nico le Mercier werden ingetrokken werd Frankrijk geconfronteerd met een storm in de onderwijswereld, die duizenden leraren en studenten tot staking bracht en waarvoor zelfs van een kikker, maar zal ook wor- erotiek voor commerciële doelein den verteld hoe man en vrouw te zamen komen om zich voort te 26-jarige lerares filosofie uit het een aantal scholen gesloten moest Oostfranse Belfort, werd van de worden. den", aldus het ministerie van on derwijs in een toelichting op de fa- zelfs door de Dolle Mina's aanvaard die in geheel Frankrijk losbarstte fixS een ster. cultatieve sex-l€ ,De jeugd loopt het risico van grote kwam de regering met de medede in feite leek Nicole meer op een ling dat er sexuele voorlichting zou ,pgevoerd. De 13- en 14-jarigen nullen dit jaar voorzichtig mogen proeven aan het nieuwe program ma. Werkelijke voorlichting blijft beperkt tot de 15-, 16- en 17-jari- gen. Maar zij zullen tot volgend jaar moeten wachten. Het zal deel moeten uitmaken van de normale biologielessen en gaat over het sexleven van alle zoogdie ren, waarbij er op wordt gewezen dat het bij de mens net zo gaat. Behalve dat wordt het aan de dis cretie van het schoolhoofd overgela ten of hij artsen en psychologen uitnodigt om met de kinderen op praten over hun eigen sexuele pro blemen. In het gezin moet echter de belangrijkste voorlichting worden gegeven, zo vinden de Fransen. LONDEN (AP) Groot-Brittanrtië en Frankrijk hebben gisteren beloofd een historisch plan te zullen steunen voor de aanleg van een 51 kilometer lange kanaaltunnel tussen belde lan den. Een door beide regeringen sa mengesteld witboek schatte de kos ten van dit .«1 100 jaar oude projekt op ongeveer 5,4 miljard gulden waar bij rekening is gehouden met de in flatie en rentes. Het besluit om met de tweede etappe van start te gaan —het laten zinken van de tunnelschachten en de proefnemingen— werd gelijktijdig in Londen en Parijs aangekondigd. „Hare majesteits regering is van mening dat een kanaaltunnel in overeenstemming is met het natio naal belang," zo stond in het rege- ringsdokument. „Het zal de goed koopste en meest bevredigende op lossing zijn voor het steeds drukker wordende verkeer tussen onze lan den en zal de barrière verkleinen die het kanaal nu voor onze handel be tekent." De Britse regering zei, dat om de kanaaltunnel —die nu reeds de bij naam „de tunnel" heeft gekregen— optimaal te kunnen exploiteren er een moderne spoorweg tussen de ha venstad Cheriton in het graafschap Kent en het centrum van Londen moet worden aangelegd. De totale kosten hiervoor zijn geraamd op 810 miljoen gulden. Soortgelijke verbeteringen tussen de Franse havenplaats Fréthun, na bij Calais en Parijs zullen het begin betekenen van een goede service aan de passagiers tussen beide hoofdste den in luchtgekoelde bussen die de reis uiteindelijk zullen terugbrengen tot twee uur en veertig minuten. Dat zal dan neerkomen op een verkorting van de reisduur met vijf uur. In minder dan een uur kan men momenteel per vliegtuig van Londen naar Barijs vliegen. Maar de ritjes naar en van de luchthavens plus de wachttijden verlengen de reisduur tot ongeveer vier uur. Er zullen drie tunnels van elk 51 km lengte —waarvan ongeveer 37 ki lometer onder de zee— worden aan gelegd. Door de twee hoofdtunnels komt een spoorbaan te lopen met hier en daar een zijspoor om er voor te ziorgen dat wanneer er een gedeel te uit de dienst moet worden geno men het treinverkeer in de tunnel niet wordt stilgelegd. De derde tun nel zal midden onder de twee spoor tunnels komen te liggen, met om de 22 kilometer een verbindingsgang De geraamde kosten voor de aan leg van de „tunnel" zijn door de de valuatie en de inflatie met ongeveer 25 procent gestegen. Het projekt zal worden gefinancierd door zowel de staat als partikuliere ondernemingen die op een unieke basis met elkaar zullen gaan samenwerken Een consortium van Britse en Franse bankiers, investeringsmaat schappijen, bouwbedrijven en ande ren zullen ongeveer 90 procent van het benodigde kapitaal bijeenbren gen door het uitgeven van obligaties. MOSKOU Mongolië heeft China beschuldigd van het doden en marte len van duizenden Mongollërs en van systematische vernietiging van alle tekenenen van de Mongoolse identi teit in Chinees Mongolië. Deze be schuldiging, die vorige week was ge publiceerd in het Mongoolse blad Oetga Dzohiol Oerlag, ls in zijn ge heel in het weekblad "Nieuwe Tij den" opgenomen. Er staat in dat tussen 1968 en 1969 32.000 mensen in Chinees Mongolië zijn omgekomen en 20.000 mensen ernstig werden verwond. Deze cijfers staan na ooggetuigeversla^en over Chinese wreedheden en onderdruk king in februari en mei 1969.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9