ONDEN BANG OOR NIEUWE OMAANSLAGEN WEER PROTESTMARS TEGEN NORDHORN reedzame revolutie faalde Ivor winning oor Noorse cialisten als alarm ontwricht verkeer tteli nieuwe premier VLIEGTUIGLAWAAI SCHANDALIG EUROPA WIL VUILLOZING REGELEN WASHINGTON WAARSCHUWT N.-VIETNAM Schuilkelders in Peking Tsjoe En-lai vreest aanval supermachten nks en rechts bestreden Marxist Allende Leden senaat krijgen afluisterrapporten BUITENLAND PEN De Britse hoofdstad Londen, waar maandag bij bomaanslagen op twee stations mensen gewond raakten, leefde ook gisteren in de greep van de angst voor nieuwe aan- Er kwamen talrijke valse bommeldingen binnen die tot gevolg hadden dat vooral in de d de treinenloop volledig in d'e knoop raakte. jlitie nam geen enkel risico ia elke melding de betrokken itruimen en stelde uitgebrei- zoeken in. Dit had tot gevolg enkomende treinen naar an tions werden gedirigeerd en ende treinen langs de per ven staan. Tot nader order op de stations wachtlokalen, toiletten, restaurants en goederende pots gesloten, zeker tijdens de spits uren. Er wordt geen bagage in be waring genomen. Van duizenden schoolkinderen, die per trein reizen, werd gisteren óp de 575 stations de tas doorzocht. Iemand die beweerde met het ge heime Ierse leger IRA in kontakt te staan, had de politie gebeld met de mededeling dat er ergens in het zui den een tijdbom in een schooltas van een kind zou worden gestopt. Ook de ze mededeling bleek loos alarm. (DPA) Ondanks aanzien- imenverlies van de Sociaal ten bij de verkiezingen voor tw parlement in Noorwegen de socialisten toch slechts k overwinning te hebben ge- de andere partijen, aar uur voordat de einduit- !t verwacht, lijkt het vast te de sociaal-democraten van ier Trygve Bratteli en de van het onlangs gevormde sche verkiezingsverbond 78 155 zetels zullen krijgen, r 78 procent van de kiesge- nam deel aan de verkie- 1969: 83,8 pet), die na het afwijzen van itel tot toetreding van Noor- de EG in 1972 was afge- tl waarschijnlijk Lars Kor- iristelijke Volkspartij) als opvolgen. Volgens waarne- hjj geen gemakkelijke taak )e socialisten zijn onderling en Bratteli is in het parle- igewezen op de steun van jijen van het socialistische (Sverbond, dat bestaat uit de ihe volkspartij, de commu- de linkse Sociaal-Democra- Bóeren-Centrum Christ. Volkspartij iverdeling zal er vermoede' ilgt uitzien: 1973 emocraten 62 iezingsverb. 16 Wel succes had de politie in t station van Stranraer in Schot land, vanwaar de veerboot naar Noord-Ierland vertrekt. In de stort bak op een herentoilet werden der tig staven geligniet gevonden. In verband met de aanslagen van maandag ondervroeg de politie drie mannen. Zij reden in een blauwe auto die maandag was gezien bij Kings Cross-station en Eustonstatian, waar aanslagen waren gepleegd. De auto had Ierse kentekenplaten en al les wat Iers is, is op het ogenblik verdacht in de Britse hoofdstad. Later zijn de drie Jonge mannen weer vrijgelaten. Volgens de politie is de tegen hen gerezen verdenking dat zij iets met de aanslagen te ma ken hadden ongegrond gebleken. De politie zocht ook in Liverpool Street Station en in 't London Brid ge Station, waar volgens anonieme telefoontjes bommen zouden liggen. „Nordhorn-Range moet weg" stond er op de spandoeken die de door lawaai gekwelde bewoners van Nordhorn met zich meedroegen toen zij gisteren opnieuw voor de NAVO-basis van Nord- horn protesteerden tegen de geluidshinder van vliegtuigen. een van de Britse commandanten te- In elk geval werd met de betoging gen iemand die klaagde over de laag bereikt dat het gisteren in Nordhorn zend mensen opnieuw voor sluiting overvliegende toestellen had gezegd: de hele dag bijzonder rustig in de van het NAVO-bombardementsoefen- - opengingen voor het publiek De terrei Nordhorn-Range gedenk autoriteiten hebben afgekondigd dat streer<J. Met auto'Si 0p de fiets of te N oordzee- conferentie DEN HAAG In Parijs komt volgende week een aantal Europese landen bijeen om zich te buigen over het probleem van het schoon maken van de zee en in het bijzon der de Noordzee en het noordooste lijk deel van de Atlantische Oceaan. De bijeenkomst die volgende w<*-k maandag begint en vrijdag zal ein digen. is een vervolg op d" Noor''- zeeconferentie die in oktober 1971 in de Noorse hoofdstad Oslo werd gehouden. Daar werd een overeen komst getekend die overigens nog niet door Nederland en de andere EG-landen is geratificeerd waar bij het storten van vuil vanuit sche nen in de Noordzee en het noord oostelijk deel van de Atlantische Oceaan verboden werd. De komende conferentie in Parijs heeft tot doel de vervuiling te be strijden die wordt veroorzaakt door het lozen van schadelijke afvalstof fen via rivieren, zeemonden. open afvoeren en pijpleidingen. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben bij Noord-Vietnain geprotesteerd tegen de aanleg van raketbases in Zuid-Vietnam en ge waarschuwd voor de "zware risico's" als het Zuidvietnamese luchtruim geschonden zcu worden. In de Amerikaanse nota wordt ge zegd: "De Verenigde Staten doen een beroep op de DRV Democratische horn, dat het gebied op grond van tuurkopie van een op het oefenter- zet konden worden als de betoging binnengebracht". op alle stations tijdens de spitsuren openbare lokalen, zoals restaurants en toiletten, gesloten zullen blijven. een NAVO-overeenkomst voor bom- rein staande observatietoren. Sommige conservatieve Lagerhuis- bardementsoefeningen gebruikt. In een resolutie eisten de door het lawaai van voortdurende bombarde- pagne voor de herinvoering van de menten geplaagde omwonenden van doodstraf. De straf moet volgens de- het oefenterrein een gesprek met ze parlementariërs weer worden in gevoerd voor mensen die bomaansla gen plegen. "Wat wilt u, jullie zijn Duitsers en lucht was. De anders met de regel- Jullie hebben de oorlog verloren". maat van de klok overscherende Republiek Vietnam) die raketten en In een resolutie eiste het actieco- straaljagers bleven weg. Vermoedelijk luchtdoeleenheden naar Noord-Vi«t- mité sluiting van het oefenterrein, wilden de autoriteiten het luchtruim De betogers verbrandden een minia- vrijhouden voor helikopters dre inge- nam terug te brengen die sedert 28 januari illegaal Zuid-Vietnam zijn uit de hand zou lopen. Trygve Bratteli, Liberale Vensterpartij 2 13 Belastingweigeraarspartij 4 Nieuwe Volkspartij 1 Het oude Storting (parlement) be stond uit 150 leden. het Britse ministerie van Twee maanden geleden heeft de be volking van Nordhorn ook tegen de al Jaren durende overlast geprotes- teerd. Demonstranten die het terrein hadden bezet werden toen door de po- Schietpartij Bij ongeregeldheden verwÜderd. ki de goudmijn Western Deep Levels heeft de Zuidafrikaanse politie gis teravond tien Afrikaanse mijnwer- ten van Nordhorn toen de i kers doodgeschoten, aldus de mijn eigenaren. Bij de schietpartij werden twaalf mijnwerkers gewond. Onge veer 80 mijnwerkers waren geworden, waarop de politie te hulp werd geroepen. Veel andere Afrika nen voegden zich bij de demonstran ten en begonnen stenen aar de poli tie te gooien. Zij plunderden een drankwinkel. Toen de politie zag dat de menigte niet in bedwang kon houden begon zij te schieten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verstrekte de pers in Washington luchtfoto's van dergelijke bases, waarvan er alleen al in de buurt van Saigon een vijf tal zou zijn aangelegd. Eerder op de dag beschuldigde Zuid-Vietnam China ervan militair materieel aan Noord-Vietnam te leveren om dit land te helpen een door de Amerikanen ontruimd vlieg veld in het zuiden opnieuw in ge bruik te stellen. PEKING (AFP, DPA, AP) Pre- telt. In dit verband herhaalde Tsjoe mier Tsjoe En-lai heeft gisteren zijn wens dat de Europese eenheid tijdens een diner ter ere van een feit wordt, omdat deze zal bij- gang van het kamp hield de voorzit- Franse president Georges Pompidou dragen tot het evenwicht in de we- agressief ter van het actiecomité, Wilfried Ha- een scherpe aanval gedaan op de nisch, een toespraak waarin hij de „supermachten" die in de ene hand reld. Miljoenen Fransen hadden de politici hekelde "die wel ontspan- een kernwapen gereed houden waar- begroeting van Pompidou in Peking ningspolitiek met de Oostbloklanden mee zij anderen hun wil willen op- op hun tv-scherm volgen door mid- bedrijven maar voor de moeilijkheden leggen, en die met de andere hand del van een directe uitzending via rond het NAVO-oefenterrein Nord- verklaringen over vrede en veilig- een aardsabelliet. horn-Range in Nedersaksen de kop heid uitgeven. Deze dreigende hou ding van de supermachten is de in het zand steken". Hanisch noemde het schandalig dat belangrijkste oorzaak van de inter nationale spanning, aldus de Chi nese premier, die tekenen van ont spanning bestempelde als een „op pervlakkig verschijnsel". „Wij Onder gejuich van de liet hy zich goedkeurend uit over de veel gekritiseerde Franse kern- iproeven. (ook China behoudt zie het recht voor kernproeven te hou den.) De premier waarschuwde dat het gevaar van een oorlog nog steeds bestaat en dat het daarom nodig is voorbereid te zijn. Ook president Pompidou, die als eerste Westeuropees staatshoofd gasten een bezoek aan China brengt, ging in de grote zaal van het volk in in op de gemeenschappelijke opvat - Peking verklaarde Tsjoe dat China bezig is ondergrondse schuilkelders te graven en graan op te slaan om tingen van beide landen. Hij noem de in dit verband de gelijkheid van alle staten, ongeacht hun omvang het hoofd te kunnen bieden aan en de noodzaak van de opbouw van moeten ons voorbereiden op een ver- 0011 eventuele aanval op zijn grond- een internationale gemeenschap zon- rassingsaanval". gebied. "Maar wy zullen zelf noodt der inmenging in de binnenland- Tsjoe En-lai beschuldigde "een naar de heerschappij over anderen se aangelegenheden der afzonderiyke klein aantal individuen" er van „de streven", aldus de premier, die met landen. Elk land moet de mogelijk- dromen van de feodale 18-de eeuwse strak gezicht en op een grimmige, heid hebben zijn eigen lot te bepa- heersers" te koesteren. ,De politiek vastberaden toon sprak. Zijdelings len. van de sterkste" wordt door de volkeren echter naar „het museum van de geschiedenis" verbannen en China zal voor geen geweld wijken. De premier onderstreepte verder dat Frankrijk en China weliswaar verschillende sociale systemen heb ben, maar in een reeks zaken een zelfde standpunt innemen. Zo den ken zij bijvoorbeeld gelijk over de noodzaak van onafhankeiykheid en handhaving van de soevereini- Ter bespoediging benoeming Kissinger ver WK) Salvador Allende nei is gisteren verdreven, eer- kozen Marxistische presi- wereld, heeft sedert hij op eQd tot president van Chili ®en voortdurend strijd everen tegen zowel uiterst rechts. Ondanks al zün in- is hij er niet in geslaagd uit de economische chaos De grote vervoersstaking, aan alle levensbehoefte ge tond, is tenslotte het begin ttdergang geweest. Allende werd door het let 153 tegen 35 stemmen •te president van Chili be ndat by de verkiezingen de drie presidentiële kandi- absolute meerderheid ver- li beloofde dat zyn regering 8 van koper, ijzer en nitra- uationaliseren, maar hij een haast. Pas in Juli 1971 iiJ de wet waarbij de staat heeft de minerale rijkdom- het land over te nemen, gen later namen vyf com- grote kopermijnen over, an toe in handen van de waren geweest. Volksfront Voor zijn verkiezing had Allende gezegd dat zijn regering „communis tisch noch socialistisch" zou zijn, maar een volksfront op brede basis. Hoewel een groot bewonderaar van Fidel Castro van Cuba en van de Chinese Volksrepubliek, was hij van mening dat in de economie ruimte moest blijven voor particuliere on dernemingen, zolang deze de econo mische belangen van het land dien den. Zelfs zijn tegenstanders gaven toe dat hij ernstig gelooft in het par lementaire stelsel. Nadat hij aan de macht was geko men ontbond Allende de Carabine- ros, de zeer mobiele, machtige poli tiemacht, die door zijn voorganger Frei was gevormd om de linkse de monstraties de kop in te drukken. In de 33 maanden van zyn re gering werden economische en po litieke chaos blijkbaar een perma nente levenswijze en Chili werd het strijdperk van diepgaande conflicten tussen ideologisch links en rechts. De strydkrachten, eens trots, wer den ontevreden. In de regering kwa men talryke kabinetswyzigingen voor en herhaaldelijk dreigden poli tieke groeperingen bereid te zijn 't land in een burgeroorlog te storten of een staatsgreep te plegen. Dr. Allende had een grote aanhang onder leiding van de machtige, Christendemocratische party, heeft de meerderheid in beide huizen van het parlement en beheerste de mees te voorlichtingsmedia. De oppositie heeft echter nooit een tweederde meerderheid weten te verkrijgen om Allende op parlementaire wyze tot heengaan te dwingen. De rechtse Nationale Partij en de Christen-Democraten hebben ten- f.otte een langdurige reeks stakin gen tegen de regering openlijk ge steund. De jongste, die van de eige naars van 45.000 vrachtwagens be gon vijf weken geleden en werd een rechtstreeks duel tussen het socia lisme en de vrije onderneming. De staking niaakte de economische chaos compleet. Geweld Bovendien bleef het terroristische geweld in het land aanhouden. In juni van dit Jaar tenslotte gingen de strijdkrachten in toenemende mate, bezorgd over de uitbreiding van het geweld en de dreiging van een eco nomische ineenstorting zich meer met de politiek bemoeien. Er volg de een reeks confrontaties tussen Al lende en de strijdkrachten en de toestand werd zo ernstig dat Allen- de's adviseurs hem aanraadden af te zien van zijn deelneming aan de con ferentie van niet gebonden landen, aic zondag in Algiers is besloten. Allende was gewend aan politieke stnjd. Sedert hij in het eind van de jaren twintig medicijnen studeerde aar de universiteit van Santiago was hij actief in de politiek. Wegens zijn aandeel in protestdemonstraties van studenten na de verdrijving van uc regering van generaal Carlo Iba- nez in 1931, zat hij verscheidene ma len in de gevangenis. Toen hij tij dens één van zijn straffen een uur n: vrijheid werd gesteld om de be- giafenis van zijn vader bij te wonen zei hy aan diens graf: "Vanaf dit ogenblik zal ik mijn leven wijden, aan de sociale stryd. Hy is slechts korte tyd arts geweest. Het groot ste deel van zyn leven werd inder daad uitgemaakt door de politiek. Salvador Allende Gossens werd 26 juli 1908 geboren als zoon van wel gestelde ouders. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Justitie, Elliot Ri chardson, heeft er gisteren in toege stemd twee senatoren een kopie te laten bestuderen van een geheim rapport over het afluisteren van voormalige leden van de staf van Henry Kissinger. Hij besloot hiertoe om de bevestiging van Kissinger als minister van Buitenlandse Zaken te bespoedigen. Het afluisteren geschiedde in de periode tussen mei 1969 en februari 1971 toen het Witte Huis poogde te achterhalen wie verantwoordelijk was voor het uitlekken van belangrij ke gegevens. De senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen wil weten wat de rol van Kissinger in deze zaak was, alvorens goedkeuring te hechten aan zyn benoeming tot minister. Het ministerie van Justitie ging ak koord met een voorstel van de com missie twee van haar oudere leden- d( democraat John Sparkman uit Alabama en de Republikein Clifford Case uit New Jersey, het rapport te laten bestuderen. In kringen van de commissie zei men dat, tenzij er bij zondere nadelige informatie in het rapport stond, de benoeming van Kissinger volgende week door de commissie zou worden goedgekeurd. De regering wil graag dat dr Kis singer zo spoedig mogelijk zijn func tie aanvaardt daar zij wil dat hij de volgende week in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten zal spreken Richardson heeft herhaaldelijk ge weigerd om de volledige commissie deze verslagen te laten lezen, omdat naar zijn mening dit vrijgeven der verslagen zou kunnen leiden tot het lekken van inlichtingen aan de pers. iietgeen schadelijk zou kunnen zijn voor de nationale veiligheid en voor de reputatie van degenen waarnaar een onderzoek werd ingesteld. Maandag heeft de voorzitter der commissie senator Fullbright voor gesteld dat een speciale subkommis sie zou worden toegestaan om de verslagen der afgeluisterde gesprek ken te lezen en dat deze daarna ver slag kon uitbrengen aan de voltal lige commissie. Dinsdag hebben funktionarissen van het ministerie van Justitie be kend gemaakt, dat Richardson dit compromis had aanvaard. Terwyi Richardson dit besluit bekend maak te waren Fulbright en Kissinger veiwikkeld in een dialoog over de fi losofie der. Amerikaanse buitenland se politiek Fulbrigt zei, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek, zoals deze aoor Kissinger werd uiteengezet, ge baseerd was op onjuiste onderstellin gen en dat deze door de oorlog In Vietnam als bankroet was aange toond. Volgens Fulbright nemen de Amerikaanse regering en Kissinger no gsteeds aan. dat een "Pax Ame ricana" kan worden gebaseerd op militaire macht en economische kracht. Kissinger antwoordde dat hij het er mee eens was dat de Amerikaan se „opvattingen over de nationale veiligheid" dienden te veranderen. Maar hij verdedigde met kracht de resultaten der Amerikaanse buiten landse politiek in de afgelopen vijf Jasr.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9