nflatie- >eperking taat in 74 voorop Bruut trio berooft oude man tweemaal Kwijtschelding in Kamer Stichting streeft naar voor weeskinderen in opvangcentra Zuid-Vietnam erkloosheid in ugustus omhoog WO stelt reeks eisen an centraal akkoord: Frans Molenaar presenteert haute- couture voor mannen Reeks klachten over chemische wasserijen tgpAG 12 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 HAAG (ANP) Het Verbond van Nederlandse nemingen verwacht, dat het niet gemakkelijk zal in voor het jaar 1974 te komen tot een centraal ak- tussen de sociale partners. Voorzitter Bartels van de heeft dit gisteren gezegd na een bijeenkomst van het b bestuur van zijn organisatie. De eisen, die de vak- ;ng stelt o.a. in de nota arbeidsvoorwaardenbeleid vakcentrales, zijn de reden van deze verwachting. DEN HAAG Als de plannen van de onlangs opgerichte stich ting Nederlandse Kinderdorpen Zuid-Vietnam doorgaan komen er in Zuid-Vietnam dankzij Ne derlandse financiële steun één of meer opvangcentra voor Zuid- vietnamese weeskinderen. Het plan van de stichting zal uiteraard weinig meer dan een druppel op een gloeiende plaat kunnen zijn: Zuid-Vietnam telt 200.000 wezen, van wie 60.000 nie mand meer hebben om voor hen te zorgen. Maar voor enkele hon derden slachtoffertjes van de oorlog zal er, als de Nederlandse actie slaagt, in elk geval, een ein de kunnen komen aan de uit zichtloze situatie waarin ze zich al zo lang bevinden. De stichting denkt voor de bouw van één kinderdorp drie miljoen gulden nodig te hebben. Het centrum zal uit 50 huizen bestaan, die elk zo'n tien kinde ren en een "moeder" zullen op nemen. De stichting gaat samenwer ken met de internationale SOS- organisatie, die in Zuid-Vietnam al een kinderdorp in gebruik heeft en in 73 andere landen ervarin gen met dit soort dorpen heeft. De SOS-organisatie zal de bouw en het beheer van het Nederland se dorp op zich nemen. "Omdat we geen experimenten willen" al dus de voorzitter van de stichting, dr. M. Broekmeijer uit Voorburg, "we willen nog geen centje ver morsen. Alles moet en zal zo effi cient mogelijk gebeuren". organisatie, waarbij het grootste deel van het geld naar de organi satie gaat in plaats van naar het doel". De stichting hoopt vooral op Om die reden zal, aldus de heer particuliere initiatieven. Daartoe Broekmeijer, de actie, die tot 31 december loopt, niet op groot scheepse wijze gevoerd worden. is o.m. het peetvaderschap inge steld. Als het dorp eenmaal klaar s, zullen de begeleidingskosten "We rekenen op de spontaniteit oer kind f480 per Jaar bedragen. van de Nederlanders. We zijn doodsbang voor een prachtige eit het VNO-bestuur getrof- de inflatiebestrijding of fcister Lubbers dat noemt de een loonparagraaf, maar ook een prijzenparagraaf betvatten. De werkgevers willen verder ook kductie niet centraal staat niet een situatie aamvaarden als ver- llangsimnten van de vakbe- leden Jaar is ontstaan, toen men overeenkwam, dat de winsten per eenheid produkt niet zouden mogen stijgen. Dat komt in feite neer op een rendementsachteruitgang en de partners voor het komende norm van de vakbeweging dat ook in 1974 de winsten per eenheid pro dukt gelijk moeten blijvèn, is voor d<: werkgevers niet aanvaardbaar. Het uitgangspunt voor de vakbe weging is, dat de loontrekkers in 1974 een reëele inkomensverbetering moe ten krijgen. Als die eis wordt inge willigd, dan kunnen wij niet van on ze achterban gedaan krijgen, dat de ondernemers een offer brengen in de vorm van een gelijkblijven of ver mindering van het rendement, aldus werkgeversvoorzitter Bartels. De werkgevers voelen er verder ook niets voor om in het centraal akkoord vast te leggen wat ten hoog ste de prijsstijging zal mogen zijn, N verleden jaar is dat wel gedaan aan kt te kunnen constateren nu de hand van de verwachtingen in- ^reJet.er sevaar zake de vermoedelijke kostenstijgin- feosheid in de toekomst. gen> maar de ervaring heeft dit jaar geleerd, dat er onvoorspelbare ele menten zijn, zoals bijvoorbeeld de ontwikkeling van de invoerprijzen. De ondernemers gaan zich daarom niet meer vastleggen op een maxi mum voor de prijsstijging. Over de ndvelleringseisen van de vakbeweging wil het VNO pas praten als de studie over het prijscompen- satiemeohaniek is voltooid. Dat de studie pas na 1 november gereed zal zijn, hoeft geen hinder paal te zijn voor het sluiten van een centraal akkoord: we kunnen dan af spreken, dat we ons zullen gedra gen volgens de uitkomsten van die studie, aldus de heer Bartels. oflatievermindering staat >p bij het VNO: dit is voor evers het centrale doel van Lken of de afspraak tussen szenlijke vermindering van le moet het uitgangspunt centraal akkoord zijn, an- ïet VNO daar niet aan mee- Het VNO betreurt het van de vakbeweging om- •j agelijks meer reden tot be ziet over de toekomstige enhedd in ons land. Het uur heeft duidelijke aanwij- it de investeringen van het Ise bedrijfsleven erg laag betreft voornamelijk de resteringen, waarvan de enhedd het moet hebben, eedte-investeringen zich op teil bewegen, zoals naar het 1 „Dit is het soort misdrijf waarvan iedereen vindt: dèt doe Je niet. Zelfs f)oor verstokte dieven hebben hun eerge- voel, dat zegt: ouwe mensen beroven Sybe Stamm van him laatste spaarcenten is ge- meen en laf". Zo luidt het harde oordeel van of- Raadsel ficier van Justitie mr. Schimmel over Tiemen, Nico en Theo. drie jeugdige Hoe de zaak uitgekomen? Zou rovers die voor de Haagse rechtbank de oude de volgende dag eindelijk terechtstaan voor wat zij in koelen naar de politie zijn gegaan? Waarom bloede hebben gedaan aan een weer- Btng hij niet meteen al na de eerste loze oude man. Een misdaad die even beroving? Was hij te bang, of te naar als onbegrijpelijk is. zwak, of heeft de seniele man er domweg niet aan gedacht? De 75-Jarige ietwat seniele man Het wordt ter zitting allemaal niet woont moederziel alleen in een Delft- duidelijk De ondervraging door de se benedenwoning. Hij kan niet zo president duurt weliswaar uren. best meer voort. Maar gelukkig maar Tiemen, Nico en Theo geven losheid in de toekomst, moedeloosheid onder de als gevolg van de eco- politieke onzekerheid in on industrieel klimaat is hier aldus VNO-voorzitter Bar- is overigens niet zonder I over de mogelijkheden n centraal akkoord te ko- I naar zijn mening is ef- iflatiebestrijding mogelijk wie van de partners dan lor grote offers zou moeteu le nominale loonstijgings- kunnen gemakkelijk uggebracht zonder dat chtoffers vallen. heeft ook kritiek op de ig voor wat betreft de eis, leid moet worden ge- de overheid. VNO-voorzit- noemde dat een fout nt. De werkgevers willen De nieuwe mode bij Frans Molenaar: v.l.n.r. Anne Marie in een double-face-jas met witvos-garneringFrans Molenaar in een zwarte corduroy autocoat met opossumkraag en een ge ruite -flanellen broek, en Tania in een driedelig wit dubbel- crepe broekpak met een garnering van witte nerts. krijgt hij af en toe hulp van zijn bovenbuurvrouw. Haar zoon Nico (20) helpt hem zo nu en dan ook zelfs wel eens met scheren waarvoor de oude man dan graag een kleine geldelijke beloning geeft. Zijn armetierige spaargeld, een be drag van zevenhonderd gulden, draagt hij altijd met zich mee in zijn portemonnaie in de achterzak van zijn broek, die hij ook 's nachts in bed aanhoudt. „Want", zo vertelt hij later aan de politie, „ik was bang dat ik anders zou worden bestolen". Arm De maatregel mag niet baten. In de kwade nacht van 13 op 14 april staan er drie rovers voor zijn bed. Nico, de buurjongen van boven, is één van hen. "maar het is moeilijk te geloven dat u de tweede keer weer stapelgek was". Er blijkt dan ook niets van krank zinnigheid uit de over de daders uit gebrachte psychiatrische rapporten. Zij zijn alle drie alleen maar ietwat verminderd toerekeningsvatbaar. De oude man put er weinig troost uit. "Ik ben bang om in mijn woning te blijven. Ik voel m'p leven niet ze ker meerheeft hij de politie toevertrouwd. Strafmaat Officier van Justitie mr. Schim mel: "Een laffe overval van drie Jonge kerels op een oude man: voor zoiets kan je alleen maar afschuw voelen. Iets ergers dan dit is nauwe lijks te verzinnen. Het had die man z'n dood kunnen worden". De officier wil geen gevolg geven weinig concrete antwoorden en de president dringt niet aan. Zo vraagt de president hoe Nico het in zijn hoofd haalde om nu Juist aan de gunstige voorlichtingsrap- zijn onderbuurman te beroven, porten, waarin wordt geadviseerd de iemand die hem toch zeker direct daders een gedeeltelijk voorwaarde- zou herkennen. Nico mompelt vaagjes dat hij het niet weet. Op nadere vragen over dit onderwerp geeft hij ontwijkende ant- lijke straf op te leggen. "Het feit wat ze bedreven hebben moet hier de strafmaat bepalen", vcndt mr. Schimmel. "Als we een woorden.'"Enfin","zegt de president, dergelijke smerige streek met een "daar komen we later nog wel op terug". Maar hij vergeet het te doen. Wel constateert hij op een gegeven moment zelf dat de motieven van de rovers voor hem een raadsel zijn... Geldgebrek, dat is het afgezaag de antwoord waarmee het trio de den met aftrek. geringe straf honoreren, zou dat ten koste gaan van de beveiliging van de maatschappij". Zijn eis tegen Nico en Theo luidt een jaar en vijf maanden met af trek. Tegen Tiemen laat hij een eis horen van een jaar en zeven maan- reohtbank tevreden tracht te stellen. Nico en Theo hebben beiden pas één keer eerder een (kleine) diefstal ge- Terwijl de angstige oude man pieegd. AUeen Tiemen heeft een flink zwakke protesten laat horen van on- strafregister, maar geweldsdelicten der de doek met ether, die op zijn komen er tot nog toe niet op voor. mond wordt gedrukt, graait Nico's oudere broer Tiemen (25) naar de Advocaat mr. D. Huisman verwijt de officier dat hij zijn strafmaat ba seert op een uitgangspunt van vijf tien Jaar geleden. De misdaad van het trio kon volgens pleiter alleen maar gebeuren door een fatale on- AMSTERDAM De Amsterdam- alleen voor vrouwen, maar ook voor Het is het standpunt van het se ontwerper Frans Molenaar, die mannen lanceerde. VNO, dat er in Nederland al sedert zijn opleiding bij het bekende Parij- Geholpen door zijn broer Bob, die öc tweede wereldoorlog voortdurend se modehuis Nina Ricci kreeg, is al in Parijs Jarenlang assistent bij - wordt genivelleerd, namelijk eerst bij sinds jaar en dag de meest vinding- Pierre Cardin was, waagde Frans Pas de volgende mid- portemormaie van het weerloze slachtoffer. Als Tiemen moeite heeft het klei nood te bemachtigen, wordt de oude rechtop in bed gezet. Spartelen kan (hij niet, want Theo (20), de derde rover, houdt hem stevig vast, zó ste vig zelfs, dat de linker arm van de oude man met een knappend geluid breekt. Voor zij heengaan met hun buit binden zij de oude een beddelaken om diens benen, zodat hij niet met een alarm kan slaan. Later herin nert het slachtoffer zich dat hij door de doek op zijn gezicht buiten wes- Hun meedogenloze optreden heeft derlinge wisselwerking. Men moet dan ook verbijstering gewekt bij al- medelijden hebben met elk van hen len die hen kennen. "Ik moet stapelgek zijn geweest", zegt Theo, die de arm heeft gebro ken. "Dat kan Je van een keer misschien zeggen", antwoordt de president, dat zij hiertoe in staat waren. Nico, Tiemen en Theo betuigen in htm laatste woord dat zij vreselijke spijt hebben en dat zij niets liever willen dan het met de oude man weer goedmaken. Vonnis 25 september. de initiële loonsverhoging, dan nog rijke couturier van ons land. En die Molenaar zich voor het eerst aan eens bij de prijscompensatie en ten- traditie wil hij de komende winter haute-couture voor heren. Of liever leden Jaar streven naar 'n slotte nog eens door middel van ver- graag voortzetten. Vandaar dat hij aan een uitgesproken eigen stijl. Het tkoord, dat op parallelle grote belastingdruk, bijvoorbeeld in gisteren in zijn boetiek in de Am- werd een verrassend debuut waarmee dag bevrijdt hdj zich uit het laken. Dagen lang merkt niemand iets van hem. Dan hoort de bovenbuur vrouw een vreemd geluid. Het lijkt de vorm van een verscherpte pro- sterdamse van Baerlestraat kleurige mannen, die zich graag eigentijds, wel kreunen. Zij stuurt haar HILVERSUM «ANP) De ge schillencommissie chemische wasse rijen van de Nederlandse Consumen tenbond heeft vorig Jaar 1186 klach ten te behandelen gekregen. In 823 Naar het oordeel van de heer Keij- ser heeft de wijze, waarop in vroe ger Jaren door vaak wel vakbekwa me mensen met slechte machines, werd geknoeid, de chemische reini- en zeer karaktervolle kleding, niet maar ook zeer persoonlijk willen Nico naar beneden om te zien of er v< bij liS «AG (ANP) De werk- Zaken. 96140 mensen werkloos, van wie 73 810 in augustus gesbegen. Het De openstaande vraag steeg van mannen en 22.330 vrouwen. Dat bete- in augustus toe met Ook deze cijfers zijn voor seizoen 3.66O en bij de vrouwen een stijging reweg de mooiste broekpakken die >4.700. Dit blijkt uit gege- gecorrigeerd. met 1610 ten opzichte van de vorige tot dusver in Nederlandse modesa- In totaal waren eind augustus maand. lons waren te zien. Modellen met het ministerie van Sociale kleden, bijzonder blij kunnen zijn. met de oude heer Over de prijzen van wijde korte houthakkers Jassen van zwart cor duroy met zwarte nertskragen, kon Frans Molenaar nog niet veel zeg gen evenmin als over die van zijn iets mis is! Waterprecies gebeurt als^de^stak- V0Qr de schade aansprakelijk gesteld plaats in. In Amerika wordt boven- 277 gevallen wel. De voorzitter kleding vier maal zo vaak ter rei- ker opnieuw met zijn kwelgeest wordt geconfronteerd, blijft ter zit ting van de Haagse rechtbank ondui delijk. De president vraagt er niet fraaie grijze flanel kostuums, en naar. Maa/r' Nico vertelt wel zonder ztjn avondblazers van vlsgraatflu- bllfcken of Wraen dM de mlliereirm van de Vereniging van Chemische Wasserijen in Nederland, de heer O. J. Keijser uit Haarlem zei dit dins dag bij de opening van de eerste niging aangeboden als in Nederland, in Engeland drie maal zo vaak en in Duitsland tweemaal zo vaak. Pantalons maken in Nederland 60 weel. Er zal echter vast wel een fabriek te vinden zijn die zijn bijzonder goe de herencolleotie zal willen confec tioneren. Voor de vrouw lanceerde de Jeugdi- van de oude helemaal blauw was e*i vaktentoonstelling "Chemisch reini- procent uit van het pakket boven- 1973" in Nederland. De heer dat hij de man naar het ziekenhuis Keijser zei, dat het aantal klachten heeft gebracht. zeker nog vijf maal zo groot zou hebben, zo deelde de heer Keijser Röntgenfoto's brengen daar de zijn, als de geschillencommissie al- mede, een gezamenlijke omzet van breuk aan het licht. Met zijn arm in het gips aanvaardt de oude hierna gemene bekendheid genoot. honderd miljoen gulden per Jaar. ge Amsterdamse couturier, een paar aan de zijde van zijn herover de te- De meeste klachten hebben betrek en gecorrigeerde werkloos- 69.700 in Juli tot 70.300 in augustus, kent by de mannen een daling met opmerkelijke uitschieters: zoals ver- rugtocht naar zijn woning, waar hij k^ig op de krimp. De stoffen, zo- ïu»im oiimiefuc mat rimrn nüfom --. -■ - - wel van Nederl and als Oost-Europese herkomst zijn in vele gevallen niet tevoren krimpvrij gemaakt, waar door relaxatiekrimp optreedt. In 'n groot aantal gevallen zijn de klach ten ook een gevolg van het feit dat een etikettering op de stof ontbreekt of onjuist is, waardoor de kleding by de chemische wasseryen een verkeerde behandeling ondergaan. Er wordt thans in Europees ver band gewerkt aan de verplichtstel ling van etikettering. ADVERTENTIE ADVERTENTIE n miljoen gulden aan prijzen lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, »r u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor irant"9 Naluurt,ehoud en Natuurbeschermingseducatie in M6in® compacte lichtgewicht machine van Singer, met de ..één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge- obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- Jiaakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. OG wat voor 20 n comPacle lichtgewicht. Winkelwaarde lat u niet wint heeft u nog geen pech- want er is a' een k al 6 Singer zig-zag voor 299. 713 Het aantal mensen, dat tewerkge- de moderne kokerpantalons zonder steld Is op aanvullende werlcen Sm om5laB en korte )asJ® mJde toe met 80 tot 2520. Rond 6100 perso- m6Ben e" Ie"ev0™1" nen waren werkzaam op objecten in manchetten. Creaties met wijde, het kader van het extra werkgelegen- ""waaierende raggen waren ken- heidsprograinma. Het aantaTmeirsen ™er.kend„ I°,or «^"we, op sociale werkvoorzieningsobjecten, wintercollectie voor de vrouw. Voor voor de hardvochtige jonge crimine len nog steeds een verleldeiyk doel wit blijft. Dat blijkt in de nacht van 6 mei, als hij tot zijn ijsclijke ontzetting weer bezoek krijgt van Nico en Theo. De derde man van het roverstrio is ditmaal niet Nico's broer Tiemen, maar diens neef Jan Gijs. bemiddeling naar d« Weer wordt zijn mond dichtge- men daalde met 40 tot 4.900. en lilakleurige wollen stoffen. stoffen in deze tinten combineerde men Ten opzichte van mei dit Jaar is hij in enkele creaties tot een wel het aantal langdurig werklozen (per- erg bont geheel. Maar hij heeft er sonen die langer dan zes maanden nu eenmaal enkele actrices als ^eSC^„eI^' o, gfaald met klant voor oa. Sylvia de Leur ere- rurm 1.400 tot 28.800. Sinds november gaste van zijn show. 1970 was dit aantal voortdurend ge stegen. jos HAGERS ook zijn gipsen arm - vastge houden .En weer wordt de oude man, met een geroutineerde greep ditmaal, verlost van zijn geld. De buit bedraagt hondertien gulden AOW-uitkering, die de oude los in de achterzak van zijn broek draagt, bij gebrek aan een portemonnaie... De laatste tijd hebben ook veel klachten betrekking op de behande ling van suède, hetgeen volgens de heer Keijser moet worden toege schreven aan het grote verschil in kwaliteit van de huiden en weer het ontbreken van etikettering. Verwijten aan kabinet-Den Uyl DEN HAAG De fracties van se SheU-dochter "Compania Shell de Nelissen, zou dit bedrag aan de Shell hoe de voorgenomen handelwijze van PvdA, PPR, D'66 en CPN verwijten Venezuela" in een Nederlands be- hebben kwijtgescholden als het par- de regering zich verdraagt met de de regering- Den Uyl te weinig infor- drijf. Dit in Canada gevestigde be- lement daarmee akkoord zou gaan. EG-richtlijnen omtrent het heffen matie te hebben gegeven over de dryf moet per 1 oktober in dat land Het kamerlid Bakker (CPN) zag van indirecte belastingen op het bij- eventuele kwijtschelding van 20 mil- dividendbelasting gaan betalen. Om het gisteren zeer simpel. Volgens eenbrengen van kapitaal. Hij vroeg Joen gulden belastingschuld aan de deze belasting te ontlopen wil Shell hem probeert Shell de dividendbe- zich in dat verband af of het moge- Shell. het in een Nederlands bedrijf omzet- lasting in Canada te ontkomen en lijk is om dan verschuldigde belas- Dit gebeurde gisteren tijdens het ten. Dat zou dan wel 20 miljoen gul- wil het bedrijf hier in Nederland een ginggelden kwijt te schelden, debat over het wetsontwerp dat voor- den aan kapitaalsrecht kosten. douceurtje ontvangen. De regering zal morgen antwoor- ziet in de omzetting van de Canade^ De vorige minister van Financiën, De socialist De Vries wilde weten den. Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale mannen meer. er is nu een definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zij de "Skalp". Bij de "Skalp** zijn de haren in een vliesdunne leunsthuid gestoken: zij lijken uit. de eigen hoofdhuid tc groeien, alsof het een haartrans- Elantatie is. U kunt de "Skalp" zelf ehandelen, precies als Uw eigen haar. De meuwe bevestigingsme thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw haarprobleem heb ik een oplossing en ik HANSv.TONGEREN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7