azende bouwvakker springt uit raam van de derde etage BRINKERS FABRIEK IN OUDEWATER TOT GROND AFGEBRAND Arts wil terug betalen iegel wil Rode Kruis-controle de Russische gevangenissen oorkom onnodige uitbreiding an academische ziekenhuizen Kinderwagen niet meer in de autobus LDP wil reeteur Zeehospitium in Katwijk aan Zee: Kruitfabriek Muiden moet sluiten Kunstgebit? parlement PPR afsluiting Oosterschelde tijdelijk stoppen 5DAG U SEPTEMBER 1973 BINNENLAND OUDEWATER Het produk- tie-gedeelte va Brinkers marga- rinefabriek in Oudewater is gis teravond een prooi van de vlam men geworden. In nauwelijks twee uur tüd brandde het bedrijf, waar ongeveer vijftig man werkt, tot de grtHid toe af. De schade loopt in de vele miljoenen; de oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De brand moet omstreeks kwart voor negen gisteravond zijn uitgebro ken. Het vuur verspreidde zich zeer snel over een groot deel van de gebouwen. Negen brandweer korpsen onder meer uit Gouda, Lochem. Haastrecht en Mont- foort bestreden de brand met vele straten. Voorkomen kon worden dat de vlammen oversloegen op de opslagloodsen, waar ruwe copra lag opgeslagen. De huizen, die dicht bij de fabriek aan de Wes- terwal liggen, werden nagenoeg alle ontruimd. In de fabriek wordt uit cocos olie geperst, die als grondstof dient voor planten-margarine. De olie wordt in tanks opgeslagen alvo rens ze naar de hoofdfabriek in Zöetermeer wordt vervoerd can er verwerkt te werdén. Dat de brand zo snel om zich heen sloeg was te wijten aan het feit dat de olie zeer brandbaar is. Bovendien be vinden zioh in het hoofdgebouw houten vlieringen. De brand trok vele duizenden be langstellenden. De vlammen die uit het gebouw sloegen bereikten een hoogte die groter was was dan een naburige toren, die 42 meter meet. Om half elf gisteravond was de brandweer het vuur meester. Omdat met het gebouw ook het merendeel van de machines ver laren giing ziet hét er naar uit dat het personeel voor geruime tijd zon/der werk zal zijn. HEERENVEEN De 71-Jarige arts G. B. P. van D., die tijdens zijn praktijk in Gorredljk bijna een half miljoen gulden teveel declareerde bij Iwee ziekenfondsen is bereid de vor dering die de fondsen hem hebben gestuurd, te betalen. De vordering bedraagt f 594.179.37, zijnde het bedrag dat hij over acht tien Jaar teveel had gedeclareerd plus de samengestelde interest. Van Agt: geen referendum drie van Breda DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) wil geen referendum hou den over een eventuele vrijlating, van de drie in Breda gevangen ge houden oorlogsmisdadigers. Een verzoek daartoe van het Tweede-Ka merlid Honig van den Bossche (Boerenpartij) wijst Van Agt af, met de motivering, dat het Neder landse staatsrecht het instituut van referendum niet kent. Vragen in Kamer: Op de foto links, de 25-jairige bouwvakker die uit het raam dreigt te springen, terwijl een buurjongen probeert hem te overreden het niet te doen. AMSTERDAM Ondanks gecombineerde pogingen van politie, brandweer en GGD om hem van zijn dreigement te weerhouden is de 25-jarige bouwvakker J. Th. Wolbers gisteravond omstreeks half acht van het balkon aan de achterzijde van zijn woning in de Schalkburger straat te Amsterdam-oost van driehoog naar beneden gesprongen. Zijn val werd tweemaal gebroken door waslijnen en ook nog door een heg in de tuin beneden. De man werd met zeer ernstige verwondingen, maar nog bij kennis, naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis vervoerd. Aan de sprong ging een drama vooraf, dat bijna anderhalf uur lang de hele buurt in rep en roer bracht. Wolbers raakte tegen het einde van de middag buiten zijn zinnen van woede, vermoedelijk na het drinken Cfpybpi* van vele glazen bier. Hij begon zo woest met zijn auto in de buurt rond O t/t/f fl/t/l te rijden, dat bewoners de politie waarschuwden. Maar niet zodra zag de tierende Wolbers de politieauto naderen, of hij rende naar huis. DEN HAAG De busmaatschap pij Centraal Nederland heeft beslo ten niet langer kinderwagens in haar autobussen te vervoeren. Het Twee de-Kamerlid Waltmans (PPR) sig naleert dit in vragen aan minister Westerterp van verkeer. Waltmans vindt de maatregel strijdig met de maatschappelijke functie van het openbaar vervoer. ZK De fractieleider van de mende zitting van de Europese vel de Tweede Kamer, Wiegel, ligheidsconferentie en van de assem- Ie regering schriftelijk ge- blee van de Verenigde Naties over i het pleidooi van de Rus de praktijken ten aanzien van de Russische schrijvers en geleerden die het niet eens zijn met het regi- 5CI Daarna beklom hij de gemeen schappelijke trap van het perceel op naar driehoog, hij sloot de toegangs- nen de buurtbewoners, bij wie Wol bers kennelijk niet geliefd was, hem op zijn dreigementen >m naar bene deur af en verscheen aan straatzijde den te springen, te sarren en uit te jouwen. Achteraf is de politie geble- raam ken dat de bouwvakker, wiens vrouw was weggelopen, vaak agressief tegen tegen buurtbewoners optrad. in het geopende raam. Levensgevaarlijk in het staande, balancerend op het raam kozijn en zich slechts losjes vasthou- haar dend, schreeuwde hij naar de bedde agenten beneden: "Als Je naar bo ven komt, dan spring ik." De brandweer arriveerde met lad derwagen en vangzeil, doch zodra dit beneden op straat werd uitgevouwen om hem bij een onberaden sprong op "1 rïT-w .a eire^ te vangen, begon hij zijn meubilair internationale Rode Kruis me. chiatrische inrichtingen en "waar critici van de ie regering worden behan- Andere regeringsleiders hebben hierover al hun verontwaardiging uitgesproken. De VVD-fractieleider wil weten of de Nederlandse regering vrijheid en de rechten van de mens sische concentratiekampen zijn wa- Verschuur van de Nederlandse Ver re verzetsstrijders. Daarom blijft er eniging van Ex-Politieke Gevange een taak voor de Federation Inter national Libre des Deport es et In ternes de la Resistance (FILDIR), die gisteren in Scheveningen haar tweejaarlijkse conferentie is begon nen. Vice-voorzitter, de Belg H. Bar- bary, hield dit de deelnemers voor en oordeelde, dat de strijd voor de agenten zich snel naar het einde van de straat terug. "Wij komen niet naar binnen", riepen ze, Je huis in". Inderdaad trok de man zich even de voeten te maken, binnen het raam terug, maar intus- nen uit de bezettingstijd (EXPOGE) sen was de buurt nieuwsgierig te hoop die de conferentie organiseerde, stel- gelopen en even later verscheen hij i®n' de, dat Sowjet-Unie nog het concen tratiekampsysteem kent. Hij herin- -u-- nerde er aan, dat nog onlangs een hals bond. Het andere uiteinde be- hem voortdurend toe, maar tóende - - hii aan de htjsbalk boven brandweerlieden het. vangzeil weer naar beneden te werpen. Stoelen en een strijkplank kwamen met zo'n ga maar terug vaar^ aansuizen, dat de brandweer lieden zich genoodzaakt zagen zich uit le voeten te maken. De 18-jarige buurjongen Wim stak dat binnenkort ook zal doen. vraagt een uitspraak van fan de regering op de ko- nog niet is gestreden. "De politieke gevangenen in Rus- Ook voorzitter H. P. J. van Ketwich Russische vrouw vijf dagen achter een werd verhoord, met als gevolg, dat de vrouw werd vrijgelaten en thuis zelfmoord pleegde, en dat wel- raam balanceren, licht voor een paar duizend Russen het gevaar dreigt te worden opge pakt. opnieuw in de raamopening met een van liet trapportaal en poogde de lang elektrisch snoer dat hij om zijn woedende man te kalmeren. Hij sprak hem voortdurend toe, maar toen de brandweerlieden het vangzeil weer zijn hoofd en zo bleef hij met strop poogden op te houden, begon Wolbers om zijn nek levensgevaarlijk in het °Pr^euw meubilair naar beneden te - - smijten. Een stoel kwam boven op het dak van een geparkeerde auto terecht en telkens moesten de brand- De agenten vroegen via de mobilo- EHT (ANP) De plannen ministerie van Onderwijs '■kking tot de bouw van aca- le ziekenhuizen betekenen q) de heer E. B. M. Dillmann, 01 [r-geneesheer van het Rot- zeehospitium in Katwijk a. men het aanbod probeert te 11 ten koste van strukturele letting in de overige, alge- ikenhuizen en tot nadeel van ilcwfaënt. "Schadelijk nieuwvor- *J<*mt hij dat in een betoog ("ziekenhuisblad" van de na- Dülmtmn tionale ziekenhuisraad, waarin hij stelt dat de onnodige uitbreiding van de academische ziekenhuizen als nog moet worden voorkomen. Het standpunt van het ministerie komt erop neer, dat deze ziekenhui zen tot alle specialismen en sub-spe cialismen moeten kunnen opleiden, hetgeen uitbreiding tot 1040 bed den per ziekenhuis betekent. Ver dei komt er een academisch zieken huis bij - in Zuid-Limburg- en meent de overheid dat de samenwer king met algemene ziekenhuizen niet verder mag gaan dan 50 pro cent. De heer Dillman zet hier vele viaagtekens bij. Hij vraagt zich on der meer af, wat eigenlijk de dwin gende reden is voorhet on derbrengen van alle specialismen in een academisch ziekenhuis, of de eisen die aan de opleiding worden gesteld wel Juist zijn, of wel reke ning wordit gehouden met de grote behoefte aan artsen in de eerste lijn-gezondheidszorg en met het feit dat medisch onderwijs een maat schappelijke activiteit is, evenals ge zondheidszorg. Dit laatste impliceert volgens hem dat beide activiteiten niet onafhankelijk van elkaar kun nen worden georganiseerd. Een samenwerking van niet meer dan 50 procent leidt tot vermeerde ring van het aantal bedden- tegen de bestaande tendens tot verminde ring in- en dus tot langere verpleeg- uien, met alle gevolgen van dien. Verwezenlijking van academische ziekenhuizen met meer dan 1000 bedden, staat volgens de heer Dill man gewenste ontwikkelingen, zoals nauwere banden met gezondheids voorzieningen buiten de ziekenhui zen, in de weg. Hij zegt, dat de ministeries van Volksgezondheid en van Onderwijs hun oude afspraken en inzichten moeten laten varen, dat ze tot een nauwe samenwerking en coördinatie moeten komen, dat de planning van academische ziekenhuizen onderdeel moet worden van het nationaal zie kenhuisplan en dat op korte termijn moet worden begonnen met het stel- Staatssecretaris Stemerdink: DEN HAAG Stemerdink (Defensie) vindt dat de kruitfabriek in Muiden moet slui ten. Hij is ook niet enthousiast over ae situering van de kruitfabriek in Amstelveen. Dit blijkt uit het ant woord van de staatssecretaris op viagen van het tweede-kamerlid mr. Stoffelen van de PvdA. De staats secretaris zegt in dit antwoord; 'Overigens staan ook wij op het standpunt dat met kracht gestreefd dient te worden naar verplaatsing van de kruitfabriek in Muiden en eventueel die in Amstelveen". Het tweede kamerlid Stoffelen stel de vragen n.a.v, een "ontploffing" in de kruitfabriek op 5 Juli van dit jaar. De staatssecretaris antwoord! foon in hun auto om assistentie van weermannen de gevarenzone opnieuw brandweer en GGD. Intussen begon- verlaten Met zijn aanvallen op de brand weerlieden verspeelde Wolbers by de buurt het laatste beetje sympathie. Het gejouw werd steeds luider. Dit bracht de beschonken man waar schijnlijk helemaal in een staat van razernij. Hij verscheen althans met een grote ronde eetkamertafel in de raamopening. Intussen had een aantal politie mannen in burger kans gezien de door benedenburen geopende voor deur binnen te gaan zonder dat hij dit in de gaten had. Op driehoog for meerden enkele sterke mannen zich naast elkaar in een poging om met een forse trap de toegangsdeur te for ceren. Dat lukte echter niet. Er waren twee trappen voor nodig voor de deur opensprong. "Wij stoven naar binnen", aldus een brigadier, "en renden naar de voorkamer, maar die was leeg". Snel begaven ze zich naai- de achterzijde van het huis, maar het was al te laat. De bouwvakker was van zijn balkon aan de achterkant naar beneden ge sprongen en lag levensgevaarlijk ge wond op het tegelterras in de tuin van de naburen. ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge vallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix vermindert de voortdurende angst voor losraken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding \nn het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder- liik gevoel len van prioriteiten in de gezond heidszorg. De heer Dillman pleit ook voor 'n vernieuwing van de artsenopleiding aan de universiteit. Bekeken moet worden, of de bestaande splitsing (opleiding tot "praktijkartsen") en opleiding tot wetenschappelijk wer kende artsen) wel zinvol is. Voorts zal het onderwijs moeten worden aangepast aan de behoeften in de praktijk. dat van een ontploffing geen sprake is geweest. Het ging om een brand in een hoeveelheid afvalprodukten van ca. 200 kg. Er ontstond daarbij lichte materiële schade, ondanks voorzorgsmaatregelen zijn derge lijke ongevallen nooit volledig uit te 6lulten, zo zegt staatssecretaris Ste merdink. DEN HAAG Het parlement, moet sterker en onafhankelijker te genover de regering komen te staan. Daarom is een wet op het partijwe zen gewenst. Daarin moet de kandi daatstelling voor de Tweede Kamer zo worden geregeld, dat de partij leden er rechtstreeks Invloed op hebben. Dit is een van de punten uit het concept-basisprogramma van de Li beraal Democratische Partij. Het is vandaag openbaar gemaakt. In Driebergen wordt er op 29 en 30 september een congres over gehou den. De Liberaal Democratische Partij is opgericht door enkele voormalige leden van D'66. Eerder hebben zij geopereerd onder de benaming Vrije Democraten. In de sociaal-economische para graaf van het LDP-programma wordt verhoging van de belastingdruk niet uitgesloten. Maar dan moeten wel "alle mogelijkheden voor een effi ciënt gebruik van belastinggelden, zijn uitgeput en de noodzaak van 'n aanvullende collectieve voorziening duidelijk worden aangetoond". Ook zegt het program"De mens heeft recht op een naar ge zinsgrootte bepaald minimum inko men". Do- ziektekostenverzekering moet drastisch worden herzien. Men denkt aan een nationale volksverze kering met een toenemend eigen risico voor hogere inkomens. In de toekomst moet volgens het LDP-program het onderwijs worden ingedeeld in zes termijnen van vier Jaar. Ieder blok van vier Jaar dient een afgesloten geheel te zijn. In de eerste drie blokken geldt 'n onderwijsplicht. Daarna heeft men recht om met volgende blokken te beginnen, op korte termijn vraagt het LDP-programma onder meer de oprichting van een avonduniversi teit. DEN HAAG Het bestuur van do PPR vindt dat de Oosterschelde- werken tijdelijk stopgezet op zijn minst getemporiseerd moeten wor den Gewacht moet worden op het rapport van de onlangs ingestelde commissie-Klaasesz die bezig is te onderzoeken of het Deltaplan al dan niet moet worden gewijzigd. In een maandag uitgegeven ver klaring zegt het PPR-bestuur dat door het onverminderd voortgaan van de afsluitingswerken aan de ge loofwaardigheid van de opdrac^* •"•n de commissie ernstig afbreuk gedaan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7