Neerland in een drom hier 't saamen liep... 't Was of heel Leiden opgehangen Maria en werd in Janus vermoordde Kwaliteit van kaas blijft achter bij vorige jaren MORGEN WEER DE TRADITIONELE PAARDENMARKT IN VALKENBUR Prijzen van gondelvaart „Janus, Janus, ga maar heenzei Maria in 1856 PAGINA 4 STREEK DINSDAG 11 SEPTEMBE VALKENBURG Morgen wordt weer de traditionele paardenmarkt in Valkenburg ge houden. Sinds vorig jaar heeft Valkenburg een nieuw paardenmarktcomité, het oude is na vele jaren van dienst afgetreden om plaats te maken voor jongere krachten. De „oude" heeft het altijd prima gedaan en zich zeer beijverd tot instandhouding van Neerlands oudste paardenmarkt. En gelukkig heeft ook het nieuwe comité een zelfde ijver getoond. Reeds maanden voor de paardenmarkt is dit comité aan het werk getogen om de oude traditie te doen voortleven. Ieder jaar weer kijkt men ook als paardenmarktcomi té weer naar de tweede woensdag in september uit, de dag van de paardenmarkt. Hoe zal dit jaar het aantal aangevoerde paarden zijn? Zal men ook dit jaar weer op een vlotte handel (een der waarborgen voor het voortbestaan van de oude markt) kunnen re kenen? Als we teruggaan tot in de 12de en 13e eeuw zien we, dat naast de uitgebreide goederenhandel, de paardenmarkt sterk in betekenis toe neemt. Oude geschriften geven een beeld van een steeds grotere aan voer van paarden op de Valkenburg- se markt. In het jaar 1554 werden volgens de tollijsten van de Am bachtsheer 3106 paarden aange voerd. Dat was een ongekend hoog tepunt. Helaas zou men ook van 'n laagtepunt moeten gaan spreken. In 1750 zou het aantal aangevoerde paarden nog maar 250 hebben be dragen. Veel later zou een nog veel lager dieptepunt komen. Velen on der ons weten nog heel goed, dat er Jaren zijn geweest, dat slechts enke le tientallen paarden op de markt aanwezig waren. Maar in 1750 wist de toenmalige Ambachtsheer met behulp van de burgerij, geld bijeen te brengen voor verbeteringen ten behoeve van de Valkenburgse paardenmarkt. Er werden toen ook prijzen beschikbaar gesteld, nl. een zilveren paardebit voor diegene die het grootste aantal paarden zou aanvoeren en een zil veren roskam voor die koper die het grootste aantal paarden verhandel de. Dit was niet zonder gunstig ge volg. In de jaren 1870 tot 1890 kwa men er gemiddeld weer zo'n 1000 paarden op de markt. Veel kwam toen uit het buitenland. Zelfs uit Spanje kwamen kooplieden naar Val kenburg. Maar het was toch vooral Duitsland dat veel paarden aankocht voor de toen opkomende mijnbouw. Door A. A. Binnendijk Foto Archief Piers Duiten voor kerk Het was al voor het jaar 1000 dat de Valkenburgse paardenmarkt van groot belang was voor de inkomsten van de kerk. Voor elk verkocht paard moest van de tolgelden 7 duiten aan de kerk worden afgestaan. Volgens geschriften van vqor 1560 waren er moeilijkheden gerezen tussen de kerk en de toenmalige Ambachts heer, Graaf de Liegne. Deze bestond het om toen de kerk met het gerin ge bedrag van f 25 af te schepen. Het overgrote deel zou graaf de Liegne in eigen zak hebben laten glijden. De moeilijkheden zetten zich ook voort tussen de slotvoogd welke het slot Torenvliet bewoonde en genoem de Ambachtsheer. Het gemeentelijk bestuur liet in 1560 bekendmaken, dat de paardenmarkt een vrije markt zouden zijn. Maar dat druiste geheel in tegen de belangen van de Am bachtsheer. Grijpen we terug in de geschiede nis rond de 14de en de 15de eeuw, dan zien we dat toen de goederen handel en paardenmarkte samen worden genoemd. Deze markt (goe deren en paarden) duurde niet min der dan 16 dagen en bracht een gro te bedrijvigheid teweeg in Valken- burgs dreven. Er moet toen een grote welstand geweest zijn in Val kenburg Er waren in die tijden twee belangrijke gilden of broeder schappen, die elk zeer vermogend waren en wier bezit bestonden uit landerijen en vaste goederen. Omstreeks 1444 tot aan 1450 waren er twee van die gilden bekend, een onder de naam van St. Mauritius, en de ander onder de naam H. Kruis. Ouder schrijvers verhalen „het ambacht draagt voorts de roen van in haar midden". Men moet wel bedenken dat dit was vóór de splitsing van grondgebied tussen Val kenburg en Katwijk in 1615, dus on der een andere Ambachtsheer. Behal ve de gewone ambachten worden ook de edelsmeden genoemd. Maar het meest voor de hand liggend was 't ambacht, wapensmeden, waar har nassen en dergelijken werden ver vaardigd. Hierin was men toen zeer bedreven. Dat er in die dagen veel rijke kooplieden waren en dat er een gro te welstand heerste komt wel tot uiting in het feit, dat in 1425 de kerk te Valkenburg geweldig werd uitgebreid met medewerking van Hendrik van Wassenaar. De kerk werd toen ook weer parochiekerk. Er waren toen 2 rijke kooplieden, na melijk Gilsbert van Egmond en Ger- rit Willemszoon Moer, die zoveel lan derijen en andere goederen schon ken, dat de kosten van levenson derhoud voor de geestelijkheid ruim schoots waren gewaarborgd. Volgens schrijvers uit de 16de en 17de eeuw bezat Valkenburg toen veel schone buitens en dreven, be woond door de rijke kooplieden, wel ke in de loop der jaren gesloopt zijn. We zouden dit stukje historie wil len besluiten met het mooie gedicht van de Valkenburgse 'dichters, de ge broeders C. en H. Borsboom: Vermaaklijk Valkenburg, bei van 't Rhyn ki befaamd door Druzus slot, eer zyn vyfti| men ziet uw naam en schild een paar valken pra daar jonker valk zyn naam en rie voor moet daalen. Oud G schap, ryk in loem, zoo ho<» tooren-trans zich hier naa 't r< en febus zonneglans, zoo pra uw naam ten top door duizend paarden en kooplui zonder ta! op uw markt vergaa 't was of heel Neerland in een hier t saamen of dat Saturnus zoon van m menschen a Laat grootsoher dorpen u voor gering, uitk geen al-verroestbre tyd zal ooit roem versj De paardenmarkt uit Valkenburg in 1626, naar een schil- derij van Salomon van Ruysdael ALPHEN AAN DEN RIJN - hotel 's Molenaars zullen avond acht uur de prijzen den uitgereikt, die de Jury heefl gekend aan een aantal deelnf van de gondelvaart. Dit vaart werd vorige week woensdag c Oude Rijn gehouden. Eerste p werden hierbij gewonnen dooi Cascarvieten; schepen lager 1.80 meter P. Poot; schepen 1 dar 1.80 meter: Joh. Westmaas HAZERSWOUDE Op 10 juli 1856 vond op het plein achter het Gravensteen te LeL den de terechtstelling plaats van Adrianus Blom. Blom, 31 jaar, van beroep boeren knecht, had op 3 februari van datzelfde jaar op de boerderij „De Kleyweg" te Hazerswou- de-Rijndijk, nabij de grens met Alphen aan den Rijn, de achttienjarige Maria van Velzen vermoord. Hazerswoudes amateurhistoricus Cees Kroon heeft van de gebeurtenissen rondom de moord en de rechtspraak, evenals van de terechtstelling een brochure samen gesteld, die in een oplaag van 25 exemplaren dezer dagen is verschenen. Door Leo Borst Foto Wim Dijkman Kroon, woonachtig in Leiden, had hiervoor een reden, zoals hij be weert: "Op de eerste plaats was hier praktisch weinig over bekend". Daarnaast is hij ongeveer een maand, in zijn vrije tijd althans met dit onderwerp bezig geweest, om dat: "Men van mening is dat Blom de laatste is die in ons land, waar de doodstraf in 1854 officieus werd afgeschaft (en in 1970 officieel), in het openbaar werd terechtgesteld". Uiteraard intrigeerde de zaak hem des te meer, gezien het feit dat de moord, die Blom pleegde, in "zijn" Hazerswoude plaats vond. Daarnaast zetten ingezonden stukken in de di verse landelijke én streekbladen hem ertoe aan, om een grondig onder zoek (de brochure telt 33 pagina's) In te stellen. Daarbij ontdekte Kroon, dat niet Blom de laatste is, die in ons land werd terechtgesteld maar ene P. Pijnacker, Deze ver moordde in Randwijk, bij Gouda 'n boerin en werd op 9 Juni 1860 opge hangen. Kroon gaat óók deze zaak terdege uitzoeken, want: "Het klinkt voor Hazerswoude niet bijster vleiend, maar deze Pijnacker werd In Hazerswoude geboren". Hetgeen dus betekent, dat binnen afzienbare tijd nóg een brochure zal verschij nen over een moordzaak, die in de vorige eeuw in de belangstelling stond. Het stoffelijk overschot van de achttienjarige boerendochter Maria van Velzen werd op 3 februari 1856 op de boerderij „De Kleyweg" (na de verbouwing in 1908 thans bewoond door de familie L. van Gaaien, Rijn dijk 273) aangetroffen. Zij bleek met een hard voorwerp op het hoofd te zijn geslagen en vervolgens in een in de stal aanwezige koelbak te zijn verdronken. De andere leden van 't gezin van Velzen, dat later naar Zoe- terwoude verhuisde, waren om 9.45 uur op die dag naar de r.k. kerk in het Zwaantje gegaan. Maria was op de boerderij geble ven, aldus de "Acte van Beschuldi ging", "ten einde het vee te bewa ken". De schepen jagersknecht hoor de haar om 10.15 uur nog vrolijk zin gen, maar de Koudekerkse dienst meid hoorde een kwartier later "O!, O!" roepen. H. van Heusden en H. Ph. Kiekens, vissers uit Koudekerk, zagen omstreeks 11 uur een mansper soon van ongeveer 30 jaar vanuit de richting van de woning van C. van Velzen in de richting Koppierenkade gaan. De zuster van Maria van Velzen, trof haar zus om 12 uur levenloos in de koelbak aan. Tijdens de zitting, van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland verklaarde mejuffrouw C. van Velzen nimmer bemerkt te hebben dat er tussen haar zuster Maria en de verdachte Adrianus ("Janus") Blom "eenige betrekking of verstandhouding" had bestaan. In de woning van de familie Van Velzen werd na de moord een ge ring bedrag aan geld. een zilveren sigarenpijpje en een gouden halsket ting met kruis vermist. Verward In de nacht van 5 op 6 februari dus twee dagen na de moord gaf de in Rietveld en De Bree (bij Woerden) geboren, maar in Hazers woude woonachtige Janus Blom (31), nota bene de vroegere knecht van Van Velzen, zulke verwarde ant woorden, dat de rechber-commissa- ris en officier van justitie meende over voldoende bewijzen te beschik ken, dat arrest wel degelijk op zijn plaats was. Blom verklaarde dat hij het huis was binnengegaan van de Van Velzens, om geld te stelen, dat hij nodig had ten einde in mei van datzelfde jaar met ene A.Z., 't meisje waarmee hij verkering had, te kunnen trouwen. In de woning aangekomen werd hij door Maria van Velzen, de dochter van de boer die meestal twee perso nen tijdens kerktijd thuisliet, om op de boerderij en het vee te pas sen. verrast. "Janus, Janus, ga maar heen, ik zal het geen mens zeggen, dat ik u gezien heb" moet Maria (die ook wel Marijtje werd ge noemd) toen hebben gezegd. Janus Blom vertrouwde haar niet en heeft toen iets gezegd in de orde van: "Dat kost je Je leven!" Maria vlucht te naar de koestal, maar kreeg en kele zware slagen met een klomp op het achterhoofd door Janus be zorgd. Zij raakte buiten bewustzijn, waarna Blom het lichaam in de koel bak legde en onder water drukte totdat Maria geen enkel teken van leven meer gaf. Domme man Blom lege enkele ogenblikken voor zijn dood door de strop op het Leid- se terrein achter het Gravesteen nog de betekenis af, dat hij de be doeling had gehad om Maria te ver moorden iets dat hij aanvanke lijk dus niet had willen toegeven. Een "domme man, deze Blom", al dus Hazerswoudes amateurhistoricus Cees Kroon. Hij ging zes jaar school, zonder dat hij had leren le zen. En een adreskaartje zag hij aan voor.bankpapier. Het deed er ove rigens niet toe, in "die goeie ouwe tijd", want Janus werd op 11 apil Cees Kroon bij een gedeelte 1856 door het provinciaal gerechts hof in Den Haag veroordeeld tot de dood met de strop, "te voltrekken binnen de stad Leiden". Er waren drieëntwintig getuigen; mr. C. van Bell trad op als Bloms verdediger. Deze mr. Van Bell merkte onder meer op, dat Blom "door een hevi- gen angst of vrees voor ontdekking werd bevangen, die hem als een ra zende deed handelen", toen hij Ma ria van Velzen voor het eerst ge waar werd. Maria van Velzen werd op 7 februa ri 1856 begraven op het r.k. kerkhof achter de kerk van de H. Michael in Hazerswoude-Rijndijk Ct Zwaan tje). "Ik ben gevallen in de handen van moordenaars, die mij uitgeschud en wonden toegebragt hebben en zie ik sterf" staat onder meer op het bidprentje te lezen. Janus Bloms meisje" A.Z., met wie hij na de moord nog een komedie in Leiden bezocht, werd door de gerechtelijke autoriteiten overigens nóóit gehoord. Janus Bloms begraafplaats is ook Hazerswoudes amateurhistoricus: Cees Kroon niet bekend. "Waar hij na zyn terechtstelling is heen ge voerd, is niet bekend", aldus Kroon. In de begrafenisregisters van Ha zerswoude komt hij niet voor. OEGSTGEEST Ds. J. Irik, neemt a.s. zondagavond afscheid om 7 uur in de Gereformeerde kerk aan de Mauritslaan. Zijn bevestiging en intrede te Utrecht heeft plaats op zondagavond 30 september in de Domkerk. BODEGRAVEN Ir. D. Roze- boom, Rijkszuivelconsulent voor de boerenkaas bracht gisteravond in de Burgerzaal verslag uit van de keuring van de kazen, die op de kaastentoonstelling geëxposeerd lig gen. Het aantal ingezonden kazen be- dreg dit Jaar 194, wat een behoor lijke stijging was. De gemiddelde kwaliteit vertoonde" echter een dui delijke daling. De klasse A (beneden 12 kg) ging met 3,5 punten naar beneden, maar omdat de zwaardere kazen zeer be hoorlijk waren en zelfs gemiddeld 1,4 punt hoger dan vorig jaar, zak te het algemeen gemiddelde slechts met 2,2 punten. Hoofdoorzaak van het lager ge middelde was vooral te zacht en droog zuivel. Bij de te zachte kazen kwamen vooral als gebreken voor: bitter, gistig en zuur, en bij de te droge kazen het gebrek: gassig. De dagkazen waren gemiddeld beter dan de malse kazen, hoewel de kwaliteit ook hier lager was dan in 1972. De warme zomer waarbij fouten bij de reiniging van de melkmachine zich gemakkelijker openbaren, is hiervan naar de mening van de jury het meest schuldig. In klasse A waren er eerste prij zen voor J. A. Verkley (Leiderdorp) mevr. M. Verwoerd-Kok (Driebrug- gen) en N. den Boer (Haastrecht). Een tweede prijs werd behaald door mevr. Verkley (Leiderdorp), L. J. M Koot (Koudekerk), mevr. Koot- van Swieten (Koudekerk) en H. J. M. Hartveld (Ter Aar). De ereprijs in klasse B wa J. A. Straathof uit Alphen. prijzen gingen naar C. J. Eyk (Vlist). A. K. v. d. Vis graven), J. C. M. de Wit <Alph J. P. Versteegen-Vink (Zoete de). De tweede prijzen in dea se waren voor Fa. van Os (Rijnsaterwoude), gebr. Van Meer (Alphen), G. C. Kraan phen) en gebr. A. en E (Berkenwoude). Tennis Rod Laver heeft ver klaard beschikbaar te zullen zijn, voor alle wedstrijden van het Austra lische Davis-Cup-Team. De kansen van Australië op her overing van de Davis-Cup zijn nu, na eerdere toezeggingen van John Newcombe en Ken Rosewall, groter dan ooit. In november zal de ploeg In Melbourne uitkomen tegen Tsje- cho-Slowakije, en darna, mits ze zich weet te plaatsen, in Cleveland tegen de V.S. Washington en Praag lei is gisteren het overleg tussen cho-Slowakije en de Verenigd ten begonnen over de regelifl de wederzijdse financiële aai ken. De V.S. verlangen comp voor Amerikaanse eigendom» waarde van ongeveer 70 miljof lar, die na de tweede were log door Tsjecho-Slowakije zm naast. De regering in Praag teruggave van circa 18 ton go andere eigendommen die de P' destijds in beslag genomen hi van zijn geschiedkundige verzameling. OEGSTGEEST Het gyc tieklokaal aan de Pi eter de H laan (nabij Oudenhofschool) reed en zal officieel in gebruik den genomen a.s. vrijdagmiddi uur. ZOETERWOUDE Het a jaar is begonnen en dat bet< dat in Zoeterwoude ook de z.g. Club weer gaat draaien. Mi worden de leden om 16.45 uur i wacht in het clubhuis ('T Spiw aan de Zuidbuurtseweg)waa 20.00 uur een kampvuur brandt. ZOETERWOUDE De Z woudse leden van de Coöper Melkcentrale zullen vanavond Don Boscohuis vergaderen. Ti de jaarvergadering komt o.a. wijziging in de statuten aan de j De avond van de CMC Mell begint om 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4