Volkstuin-ei nog dit jaar gelegd Legermuseum koninklijk Geologen gaan kring Rijnland oprichten lodeshows van eidse huizen 25.000 op Leidato DIAMANTEN FEEST MET PRINS BERNHARD Kret belooft raad 't Wordt een baan Ert verder in de Leidse raad INSDAG 11 SEPTEMBER 1973 ADVERTENTIE LEIDEN/VOORHOUT A.s. vrij dag om 8 uur wordt in Huize Ag nes aan de Heerestraat in Voor hout een bijeenkomst gehouden die tot doel heeft een kring Rijn land van de Stichting Geologi sche Activiteiten (statutair ge vestigd in Amsterdam) op te rich ten. De Stichting GEA wil de be langstelling voor, de studie van en de zelfwerkzaamheid op het gebied van de geologie en de mi neralogie stimuleren, zij probeert dit o.m. te verwezenlijken door het organiseren van cursussen, lezingen, bijeenkomsten en krin gen, het uitgeven van een tijd schrift, en het organiseren van een landelijke ruilbeurs. Volgens de stichting gaat er achter haar bestaan een fascine rende vrijetijdsbesteding schuil. "Wie wel eens aandachtig een collectie in één onzer geologische en mineralogische musea of de verzameling van een amateur geoloog heeft bekeken zal wellicht gegrepen zijn door de schoonheid van kleuren en vormen die onze aardkorst grotendeels verbergt" Het deelnemen aan een GEA- kring is volgens de stichting dè manier voor de beginner om eni ge basiskennis op te doen, con tacten met andere verzamelaars te leggen enz. Hoewel er vaak wordt geruild of gekocht (twee maal per jaar wordt in Amster dam een gigantische beurs op po ten gezet), beleeft de rechtgeaar de amateur zijn grootste vreug de aan de stukken die hij zelf ge vonden heeft. "Het is een milde vorm van goudkoorts", zo luid de kwalificatie van de amateurs zelf. Het is niet nodig om over de grenzen te trekken teneinde een dankbare voedingsbodem te vin den voor geologische activiteiten. Ook in Nederland is een aantrek kelijke collectie van bijvoorbeeld zwerfstenen en fossielen samen te stellen. Verder zijn landen als Midden- en Zuid-Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, België, Frankrijk, Italië, Engeland of de Scandinavische landen, kortom alle streken waar bergen, mijnen en steengroeven voorkomen, een ideaal reisdoel voor de amateur geologen. Na de periode van zoeken en vinden is de rest van het jaar uiterst geschikt om de schatten te determineren, er een kast of vitrine voor in te richten of de vondsten te catalogiseren. Ook is specialisatie in deze hobby mo gelijk door bijv. het uitsluitend verzamelen van kristallen, mine ralen, gesteenten en fossielen. Daarbij is het een hele voldoe ning, zo zegt de stichting, half edelstenen als agaat, jaspis, cal- cedoon, obsidiaan etc. te slijpen en na enige oefening uit de ruwe steen een grotere schoonheid te voorschijn te halen. Een handige amateur kan met de resultaten zelfs fraaie sieraden vervaardi gen. Op de bijeenkomst in Voorhout zal de stichting door middel van diaprojectie en een bescheiden expositie de bezoeker proberen enig inzicht te verschaffen in d; hobby van de geologie en minera - logie. Er is bovendien een verlo ting, waarvan de prijzen bestaan uit mineralen en gesteenten. De gelukkigen zouden hiermee kun nen beginnen aan wat de stich ting uiteindelijk propageert. Voor verdere inlichtingen kan men te recht bij J. H. Hak, Irisplein 19. Den Haag. tel. 070-633845. me vrouw E. J. M. Molle-Van Doorn. Joh. de Wittstraat 26, Leiden, tel. 01710-52514. C. Gortzak. Driftstr. 30, Leiden en mevrouw M. Rem- melts-Nije. Leeuwerikenlaan 3, Voorhout, tel. 02522-12547. Prins Bernhard in de tuin van het LegermuseumNaast hem oth secretaris-generaal Peynenburg van defensie. 'HEGMOND gSDEN Lieve jasjes, sportieve jassen en indrukwekkende bontdrape- STW ion men gisteravond bewonderen op de modeshow van "Van Egmond iraat-Internationale bontmode". De nieuwe collectie voor het seizoen werd op een aardige manier gepresenteerd tijdens een cocktailparty eigen huis in de Breestraat, waar radio- en tv-medewerkster Sonja niti'roosdij als gastvrouwe optrad. De hele presentatie verliep in uiterst to4* wonSen sfeer met als hoogtepunten het optreden van de beroeps- Squins (op foto Jan Holvast). lelijk kwam bij de show de nieuwe belijning naar voren, de ruim de rug met verdiepte armgaten. Veel verwerking van bont met suède Van Egmond-Breestraat stelde het overigens op prijs duidelijk te [den, dat in geen geval bij de vervaardiging van mantels bont van rkeiïmde dieren wordt gebruikt. Wat dit betreft sluit men zich aan bij het voei lunt van de stichting "Bontwaarborg". waar dit Leidse bedrijf ten ichter staat. ens de eigenlijke show (die tussen vyf en negen uur driemaal werd len) was er vooral veel enthousiasme voor enkele modellen die ook Frankfurter Pelzmesse zijn getoond. Bontmantels verwerkt met vos, ,e°£y>te mode van dit seizoen. ajn ar wat voor bont men bij ons koopt", aldus Van Egmond. „wij schep- !°r iedere vrouw een mantel, die past bij haar persoonlijkheid. Dat is Tilosofie". Die filosofie kwam duidelyk naar voren by de keuze van oonde modellen, die zowel wat betreft lijn en bontsoort als in prys- sterk variëerden. Een originele vondst bleek een lange Swahara ner mantel met een vuurrode vos-hoed met bijpassende mof. Kleine izend gulden. Een heel lief jasje was een combinatie van hamster en por de prijs van ruim twaalfhonderd gulden. en de shows door en lange tijd erna mocht het publiek zich al dan et de bedoeling om te kopen te goed doen aan het passen van alle Seen en, ook die welke niet in de show werden gedragen. Een belangrijke "3i|e aan de huiselyke sfeer leverde "Saartje", die met drank en hartige zorgde voor de nodige afwisseling. hopen dat het publiek door deze informele manier van showen meer rïor£a; in on,ze zaak"- zei Van Egmond na afloop. En deze opzet is aerjgisterayond goed uit de verf gekomen. „Net of je in je eigen huis- staat te passen", vond een verlekkerde huismoeder ELISABETH TOLENAAR ;root u ehuis de Groot toonde der traditie getrouw de nieuwe najaars- 33 collectie 1973/74 in een overvolle zaal van Holiday Inn-Leiden. Een 10— ran mantels, mantelcostumes, deux-pieces en niet te vergeten een verscheidenheid in japonnen werden getoond en ontlokten de aan- herhaaldelijk tot een spontaan applaus. in combinatie-sets werd een uitgebreide collectie getoond. Combi- ;t zowel met rok en 'of pantalon. Groot succes hadden de met mouton de- en ongevoerde lange suède mantels met bijpassende bonthoeden. werden getoond van Nieuwe Modehuis te Leiden. Al met al een dw|de show. LEIDEN Prins Bernhard was gistermiddag in Leiden en het Leger museum werd koninklijk. Twee hoog tepunten bij de viering van het zes tigjarig bestaan, dat op de museum kalender was geschreven door het be stuur van de stichtig Het Nederlands Leger- en Wapenmuseum "Generaal Hoefer". dat "etablissementen" heeft in Leiden en Delft. De prins, ontvangen met trompet geschal, was in gezelschap van de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk, die voorle zing deed van het besluit, waarbij aan het Legermuseum het predikaat "koninklijk" is verleend. Inhakend op de woorden van de voorzitter van het stichtingsbestuur sprak de com missaris de hoop, maar helaas wiet de verwachting uit, dat oorlogen cu riositeiten uit het verleden zullen worden. De voorzitter, brigade-generaal b.d. W. A. Feitsmawees op het groeiend bezoekersaantal ondanks het nega tivisme en de tegen-propaganda tegen het Legermuseum. Hij wees erop, dat de geschiedenis van de mens één strijd is geweest en dat dit beter wordt begrepen dooi* mensen, die oorlog en bevrijding hebben mee gemaakt. dan door de jongeren met hun kritische en controversiële in stelling. De brigade-generaal memo reerde de grote verdiensten van de stichter van het museum, generaal Hoefer. Deze was reeds in 1870 als jong artillerieofficier begonnen met het aanleggen van een verzameling van voorwerpen die betrekking had- Secretaris-gen er aal Peynenburg feliciteert de drie koninklijk onderscheiden personeelsleden, v.l.rvrBoom, Atkins en Van Gent. (Foto's Jan Holvast» den op de artillerie. Hieruit groeide tenslotte het museum zoals het nu is. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Defensie, drs. G. H. J. M. Peynenburg, die de minister van De fensie vertegenwoordigde, deelde mee, dat drie van de medewerkers van het museum koninklijk zijn onderschei den. Het zijn de heren H. A. Atkins, C. Boom en J. A. van Gent. Ze ont vingen de eremedaille in brons ver banden aan de orde van Orainje Nas- Dit gebeurde allemaal in de zon op de sfeervolle binnenhof van het mu seum met glimmend gepoetste ka nonnen. Tal van burgerlijke en mili taire bij de poort zei iemand: "Het schittert van de sterren" autori teiten woonden de bijeenkomst bij. Tot de aanwezigen behoorden ook luitenant ter zee Borsje, die namens het Helders marinemuseum een re- produktie aanbood van een schilderij van de Nederlandse vloot in 1904, en Erik Hazelhoff Roelfzema, de schrij ver van "Soldaat van Oranje", die net tussen twee tv-uitzendingen van zijn documentaire even terug kwam naar de stad. waar hij studeerde, toen de oorlog uitbrak. Ook klein- en ach terkleinkinderen van de st/ichter van het museum luisterden het zestig jarig bestaan op. LEIDEN Vanmiddag al ver wachten de organisatoren van de Leidato-huishoudshow de 25.000 vol te maken. Deze vroege top wordt volgens se cretaris Jan van Zijp veroorzaakt op de opvallende drukte op maan dag, een stille dag in de stad. maar lekker druk op de huishoudbeurs.* "Ook 's avonds was het drukker dan anders op maandag. Dat hebben we te danken aan het wegvallen van Peyton Place", aldus Van Zijp. die gisteren 5836 bezoekers telde. Een steekproef leerde, dat er veel bezoekers van buiten Leiden waren. Ook bij de dagelijkse "prijzenregen" kwamen veel kandidaten uit de - grote - regio. Winnaar werd Noord- wijker Smits, die o.a. een Perzisch tapijt mee naar huis nam. LEIDEN „Nog dit najaar kunnen er Leidse volkstuinders gaan spitten in een stuk grond in het Vlietpark". Deze blijde boodschap verkondigde wethouder Kret (stads ontwikkeling en verkeer) gisteravond aan de raad. Keerzijde van deze glimmende me daille is, dat de mensen die nu van hun tuintje verdreven zullen worden door de" aanleg van de Gooimeerlaan, niet kunnen rekenen op vergoeding van de kosten die zij hebben gemaakt bij het bouwen van huisjes op hun volkstuintjes. Kret boog hierbij niet voor de wens van een aantal raadsleden onder aanvoering van DS'70-er Zunderman, die vond dat de volkstuinders „een moreel recht" op vergoeding van dergelijke schade hebben. Hij wees daarbij op het feit, dat de gemeente in het verleden wel schadevergoeding heeft ge geven aan „verdreven" volkstuinders. De raad ging door de knieën voor Krets belofte dat „het ei nog dit Jaar gelegd zal zijn" (vertaal: dat men nog dit jaar ruimte in 't Vlietpark zal aanwijzen waarop de volkstuin ders definitief kunnen blijven). De kwestie-volkstuinen maakte deel uit van een voorstel tot herzie ning van het bestemmingsplan „Lei- den-Groenoord 1959". Twee onderde len van dit voorstel leidden nog tot discussie: het plan om vast goed te keuren dat er een runderhal naast de Groenoordhal komt, en de inde ling van de Gooimeerlaan. Dat laat ste probleem was vrij snel uit de wereld, omdat wethouder Kret de raad verzekerde, dat hij de bedoeling heeft er een tweebaansweg van te maken, met daarnaast flinke groen stroken. Wanneer „Den Haag" dan een beslissing heeft genomen over de aanleg van provinciale weg 6 kan men verder zien. Het plan bestaat om mettertijd een busbaan aan het geheel toe te voegen. Runderhal Meer strijd kostte het voorstel om alvast akkoord gaan met het bestem men van een deel van het Groen- oordhalterrein voor een extra run derhal van pakweg een miljoen. Pvd- A-er Van Aken wilde wachten tot er uit Den Haag duidelijke taal heeft geklonken over de toekomst van de Leidse veemarkt. (GS moeten beslis sen of Leiden wel of niet tot de bouw van deze hal mag overgaan. Van belang is daarbij of het minis terie van binnenlandse zaken Leiden een zg. monopolie-positie wil toeken nen bij de overneming van de vee markt van Rotterdam). Van Aken vond het voorstel van B. en W. daar om nogal voorbarig. DS'70-er Zun derman, die ooit heeft gezegd dat er zonder duidelijke taal van Den Haag ..geen spijker" mag worden geslagen voor deze hal, steunde hem daarbij. Verweer van wethouder Lijten (eco nomische zaken en bedrijven)„Het is niet onze bedoeling aan de slag te gaan zonder dat Den Haag gespro ken heeft, maar als het zover is moe ten wij klaar zijn". „Niet verdelen" PSP-er Amptineijer voerde nog 'n derde punt van discussie in: „De kosten die samenhangen met de bouw van een weg moeten bij de kosten van die weg gerekend wor den, en niet zoals nu gebeurt, ver deeld worden over diverse portefeuil les". Zijn redenering daarbij was, dat ook een eventuele schadevergoeding aan de volkstuinders die afstand moeten doen van hun terrein en van hun huisje, en de kosten van' isole ring van de huizen vlakbij een nieu we weg. direct gevolg zijn van de aanleg van de weg.Wethouder Kret vond deze opmerkingen zinnig. Hij zegde toe, dat hij het voorstel van Amptmeijer zal laten bestuderen, en er later op terug zal komen. Hij te kende bij dit alles overigens aan, dat het probleem van de geluidsisolatie van de huizen in het geval van de Gooimeerlaan niet zo'n grote rol speelt, omdat de weg 50 tot 100 me ter van de woningen verwijderd zal blijven. PAK-fractieleider In 't Veld beloofde hij bovendien, dat de volkstuinen die zullen moeten wijken voor de Gooimeerlaan zo laat moge lijk zullen worden ontruimd. Deze beloften van de wethouder hielpen de voornaamste bezwaren van de raad uit de wereld. Het voor stel van B. en W. voor de herzie ning van het bestemmingsplan Groenoord-Leiden werd daardoor met 21 stemmen voor en 16 tegen aan vaard. De tegenstemmers waren met name de mensen, die geen heil za gen in het vooruit lopen op ,,Den Haag" waar het de bouw van de runderhal betrof. Soms ben ik vrij plichtsgetrouw. In de raad bijvoorbeeld tracht ik zoveel mogelijk op tijd te arriveren. Ik ben namelijk van mening dat je als journalist raadsleden die zich veel moeite hebben gegeven door langdurig te studeren op vaak moeilijk leesbare "preadviezen" (een gemeentelijke uitdrukking voor een ontwerp-voorstel van B en W), er diep over nadenken, er wellicht aanvullingen of verbeteringen in te bedenken, zicht te oriënteren etc., niet kunt "belonen" door te laat te komen. Dat staat zo echt ongeïnteresseerd, zo van: ach raadslid, waar maak je je nou zo druk over". Mijn soms best goede inborst gehoorzamendewas ik gisteren ruim voor tijd in de raadszaal aanwezigNormaal gesproken i' er dan al een hele massa raadleden. Gisteravond echter kwam het college van B en W (in dit geval alleen Wwant burge meester Vis ontbrak) tegen het gebruik in tien minuten te laat. Het college trof bij binnenkomst een meer dan halflege raads zaal. Mijn simpele brein, dat als ik een aantal mensen zou moeten geloven wat ik niet doe doorgaans "in de WW loopt", kwam krakend tot actie. Het ontdekte twee mogelijkheden. De eerste zal ik voorlopig wijten aan het feit dat het een erg on aardig brein is, dat bovendien lange tijd buiten iverking was geweest: „De raad houdt de boel op, omdat hij geen zin heeft om al over de kwestie-burgermeesterswoning te praten". Ik hield bijgevolg slechts één reden voor de zeer matige belangstel ling over: veel raadsleden zijn het beu om elke vrije minuut aan het raadswerk te geven. Ze ivillen ook wel eens rustig bij vrouw en kinderen eten, na een lange dag zorgen voor brood op de plank, en vóór een avond bijna gratis dienstbaar zijn aan de Leidse gemeenschap. En geef ze eens ongelijk. Het raadslid maatschap is een zeer zware last. Eerlijk zo ben ik soms ook nog moet ik zeggen dat ik er in veel gevallen niet aan toekom om alle raadsvoorstellen zelfs maar grondig te bestuderen. En dan is het raadsgebeuren nog onderdeel van mijn baantjeWat moeten mensen die het "er allemaal bij" moeten doen dan. wel voor gigantische problemen ivorden geplaatst. Gevolg dat vrij wel elke maandag zichtbaar is: de Leidse raad bestaat voor een groot deel uit goedwillende vrijwilligers, die in de meeste ge vallen ook nog min of meer deskundig blijken. Louter uit idealisme overigens. Deze idealisten blijken echter niet meer zo heel dik gezaaid, getuige de problemen van sommige fracties om vacatures op te vullen. Zo langzamerhand wordt het raadslidmaatschap een baan, waar je 4 uur per week je handen aan vol hebt BERT VAN DOMMELEN De hele raad, inclusief het col lege van B. en W., zei volmondig Ja tegen het voorstel van VVD-er Taf fijn om ervoor te ijveren, dat de 16 pet. btw op nieuwbouw in de sociale sector of renovatie van oude panden ofwel geheel verdwijnt, ofwel wordt vervangen door het laagst mogelijke btw-tarief. «16 pet. is aan de zeer hoge kant)B en W zullen verzoeken in deze richting richten aan de rege ring, terwijl men ook steun betuigt aan een motie van statenlid Collé, waarin er voor wordt gepleit de btw af te schaffen of anders via extra subsidies door de overheid te laten opvangen. De raad ging akkoord met het voorstel om voor drie voetbalvelden in het Morskwartier een krediet te verlenen van f 1.388.000. Een brief van de BHW over de staat van onderhoud van Werkmans woningen en over het optreden van de Leidse Huuradviescommissie werd voor kennisgeving aangenomen. Wethouder Ham van Volkshuisves ting en openbare werken was het oneens met PvdA-er Waal, dat het hier ging om een brief aan de raad. Volgens hem was het schrijven be doeld voor staatssecretaris Van Dam. Zonder problemen werd het voorstel voor de bouw van 138 flats in de Merenwyk door „Ons Doel" aangenomen, nadat wethouder Ham had laten weten dat Dura Holding zich schriftelijk garant gesteld heeft voor eventuele financiële schade voor de gemeente bij dit project, dat door de bouwmaatschappij van Du- ra wordt uitgevoerd. Volgende week wordt er weer vergaderd door de raad. Dan komt er een voorstel aan de orde voor het aantrekken van een organisatiedes kundige die het ambtelijk apparaat moet gaan reorgaiseren. Meer nieuws uit de raad van gisteren elders in deze krant. Hundersmarck kan niet kopen LEIDEN "Het enige wat wij als college van B. en W. kunnen doen is de heer Hundersmarck duidelijk maken, dat er efpacht mogelijk is op zo'n manier dat hij niet in een on mogelijke positie komt". Zo reageerde wethouder Kret (stadsontwikkeling en verkeer) gis teren op een voorstel van VVD-er Wessels voor om Hundersmarck een uitzondering op de erfpachtregeling te maken. Kret was het eens met Kvp-'er Driessen, die dit geen be hoorlijk bestuur vindt. Wessels had ervoor gepleit Hun dersmarck in afwijking van het erf- pachtbesluit dat de raad heeft ge nomen toch grond in het industrie terrein "De Waard" te verkopen. Hij vond dat Hundersmarck het slacht offer is geworden van een onbevredi gende gang van zaken. Hunders marck wilde namelijk gTond kopen in „De Waard". Door een ambte naar zou hem toegezegd zijn, dat dat mogelijk was. Hij diende zijn verzoek grond te mogen kopen in voordat de raad het erfpachtsbesluit nam. Na een lange en ingewikkelde procedu re bleek hij wel een bouwvergunning te kunnen krijgen, maar niet de grond te mogen kopen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3