was Als ik het feweten mis gebleven" \ADRHONC BLUFT VERANTWOORDELIJKE MAN Zwanenburg trainer profs DDR gebruikt spierpillen9 PIE PPIE iet Keizer gepasseerd door Willie Brokamp: Volleybalteams waren volslagen kansloos Wie gaat er winnen: WISO of WCS? O Jack van Zanten, de ohel ie van het Nederlands elf- lt het in Oslo aan de voor van de interlandwedstrijd te- Noorse "liefhebbers" heel }k: "Op het ogenblik staan de er nog steeds zó voor: Fadr- de verantwoordelijke bonds- en Van der Hart is zijn naas- fewerker". Vente taakverdeling van de tondscoaches waren de laat- nogal wat misverstanden ont- en kennelijk was het de bei- e9 ners of op zijn minst één van de twee ook niet helemaal duidelijk hoe het werkterrein exact was afgebakend. Zo kon het gebeuren dat Van der Hart voor de interland in Deventer tegen IJsland Epi Drost voor de se- lectiegroep van zestien man uitno digde, hoewel dat volledig botste met ui ideeën van Fadrhonc. De voorma lige Tsjech had zoals hij zelf uit drukte "Drost nog een wedstrijd- Je willen laten wachten". Ook het feit dat Van der Hart, voor de tweekamp tegen IJsland zijn voorkeur uitsprak voor Gerrie Mühren, terwijl Fadrhonc daarente gen Van Hanegem prefereerde kwam op de buitenwereld én op de Oran- jekandidaten zelf als "hoogst merk waardig" over. Om de plooien glad te strijken en bovendien om ophel dering te verkrijgen over de vraag, wie het nu uiteindelijk voor het zeg gen heeft, vond er voor het vertrek naar Noorwegen een gesprek plaats, waarbij niet alleen Fadrhonc, Van der Hart en Van Zanten aanwezig waren, maar ook op uitdrukkelijk verzoek van de chef d'équipe mr. Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal. Ploegleider Jack van Zanten: "En toen is het nogmaals naar voren ge- biacht: het technisch beleid berust bij beide oefenmeesters, maar Fadrhonc blijft de enig verantwoor delijke man". Met andere woorden: Fadrhonc blijft de baas. Toch zal er in de toekomst en de huidige situatie nog wel 't een en ander veranderen. Jack van Zanten: "toen Van der Hart bij het Nederlands elftal was aange steld, werd afgesproken dat Fadr honc hem na een bepaalde pe riode meer en meer zou belasten met de praktische gang van zaken. Dat Van der Hart dus de trainin gen zou leiden en de besprekingen voor de wedstrijd voor zijn reke ning zou nemen. "Maar Fadrhonc vindt op het ogenblik nog steeds de tijd niet rijp om Van der Hart - zoals dat heet - meer praktisch te gaan la ten werken. Fadrhonc zegt dat het door allerlei verwikkelingen, en hij noemt daarbij de "affaire- Cruijff" nog niet mogelijk is om te gaan werken zoals aanvanke lijk de opzet was". Van Zanten maakt er totaal geen geheim van hoe hij 't liefst het arbeidsterrein van beiden zou zien. De chef d'équipe: "Fa drhonc dient de verantwoording te behouden, maar moet daarbij de zaak vanaf een afstand bestu ren. Van der Hart zijn taak ligt dan in het rechtstreekse kontakt met de groep, de uitvoering van de training, de taktische zaken. Waardoor hij dan beslist ook over méér verantwoordelijkheden zou komen te beschikken, dan nu het geval is". "Of om de zaak misschien wat duidelijker te maken: Fadrhonc loopt dan in Zeist in een keurige blazer rond en zit tijdens een in terland gewoon op de tribune en Van der Hart draagt dan in het sportcentrum een trainingspak en volgt de wedstrijd vanuit de dug out". "Ik wil eigenlijk naar de methode toe zoals men die in Engeland bij het nationale team toepast. Sir Alf Ramsey, de verantwoordelij ke man, draagt daar de blazer, is de coach en Sheperdson is de trainer, de veldtrainer, bij de ploeg". Niet ongeduldig ten evenwel spoedig te realiseren? Bijvoorbeeld tijdens de eindron den van de wereldkampioenschap pen in Duitsland al, als Oranje tenminste zover komt? Jack van Zanten: "Nee, ik vrees van niet. Ik geloof dat de tijd er nog niet rijp voor is. De ene trainer kan moeilijk afstand doen van 't rechtstreekse kontakt met de groep en de ander.... Nou ja. Van der Hart is in elk geval nog niet ongeduldig. En ik moet verder toch heus opmerken dat beiden in praktijk thans ook rede lijk goed samenwerken. Ze ver schillen alleen zo nu en dan van idee". Valt het idee van Jack van Zan Wim van Hanegem had gistermiddag in Oslo het allereerst van de Oranje-kan- in de gaten dat de samenstelling van het Nederlands elftal anders zou worden dan alle spelers verwachtten. Toen de Feyenoorder de „kamerindeling" onder ogen stapte hij onmiddellijk op aanvoerder Cruijff af. „Johan, ik slaap niet zoals de jaren het geval is met Keizer op één kamer, maar met jou. Volgens mij betekent Pietje niet speelt. Ga het eens gauw vragen aan Fadrhonc". bus die de Oranje-selectie spelers zouden kiezen die op het ddag van de training terug hotel even buiten Oslo ging Johan Cruijff naast Fadrhonc zitten. Prompt ij de opstelling te horen, wraf dus geen overleg met geweest. De onmid- reactie van de uiterst ver- Cruijff: "Waarom is Keizer bij?" Fadrhonc legde het tain uit. vering van de bondscoach: der Hart en ik, die er in precies eender over den- iben de vorm-van-de-dag de laten geven. Keizer draait moment gewoon niet best. en IJsland in Amsterdam niet sterk. En Brokamp veertien dagen geleden in wèl goed. Bovendien wil ik zoveel mogelijk internatio- aring laten opdoen. Zelfs in itelwedstrijd als nu tegen en". ïws dat Piet Keizer was ge verbaasde velen in de jroep. In het bijzonder Wil- amp. De MW'er: "Ik had sdacht, dat ze dit zouden doen, al betekent dit na- wel dat ik me nu woensdag n ooit zal moeten waarma- nt onherroepelijk zullen ze vergelijken met Keizer". ek zer zelf reageerde aanvan- ij laconiek op het feit dat ftrap vanuit de dug-out za-1 aanschouwen. De dertigjari- "Ach, het was zo'n en gewoonte geworden om e stellen en als het dan in- it gebeurt, verbaast het Je tikje. Maar met die opvat- ogenblik in de competitie steeds een goede vorm tonen, kwamen er woensdag hooguit een stuk of vijf ir aanmerking". Captain Cruijff: "Toch ben ik er een voorstander van om die man te romen die de vorm-van-de-dag heeft. En trouwens, als er eentje Is die veel internationale ervaring moet opdoen is dat Brokamp. Bij MVV komt hij er nooit aan toe". Fadrhonc: "We moeten niet elf, maar zestien en eigenlijk zelfs 22 spelers zien te krijgen die een in terland aan kunnen. En niemand die op het ogenblik op het bankje zit, 'rehoeft zich niets minder te voelen dan degene die speelt. Die opvatting i waanzinnig". Cor van der Hart: "We mogen woensdag twee wisselspelers inzet ten. Dus als het niet loopt.." Speelt morgenavond dezelfde frontlinie als veertien dagen geleden tegen IJs land, een nieuw middenveld treedt Noorwegen tegemoet: Jansen, Van Hanegem, Mühren, waarbij Van Hanegem als de meest verdedigende middenvelder zal opereren. Fadrhonc: "Ons normale middenveld was De Jong-Neeskens-Van Hane gem. Maar Neeskens is dus gebles seerd en met De Jong moet ik nog even wachten tot hij weer een con stante vorm heeft. Daarom nu Jan sen erbij. Ik prefereerde hem boven Boskamp, omdat hij meer routine hefft". Cor van der Hart: "Fadrhonc en ik hadden zondag afzonderlijk een op stelling gemaakt. Die bleek precies eender-te zijn. Alleen had Fadrhonc voor de rechterplaats op het mid denveld Jansen staan en ik drie namen voor die ene plek: Jansen, Boskamp en Haan. In overleg is de de vorm-van-de-dag ben toe? Ja?sen g"a;lle°' °°J? Keizer toch niet erg lekker t evenwel darana via de ta- sarcastisch uitgesproken "Ik begrijp alleen niet ze het mij niet in Neder- bben verteld. Dan had ik thuis kunnen blijven, vind ik dit uitstapje ge ide van mijn tijd", in Hanegem: "Ik zou het hebben gevonden als ik er •eler die al zoveel jaar in erlands elftal meedraait - naast zou zijn gezet. En me af of dit wat betreft geen consequenties zal heb- de wedstrijd tegen België", [eruststellend: "De volgende ik heus niet eisen in het staan, als ik bij de selectie Nogmaals, ik kan er aan wel begrip voor opbrengen er nu is gebeurd." Van weer: "Maar als ze alleen omdat Haan tegen IJsland wat lauw speelde". De achterste vier, Suurbier werd aaarbij van de rechtbackplaats ver- Hockey Tijdens een vergade ring van de internationale dames- hockeyfederatie (IFWHA) in Edin burgh heeft men een voorstel aange nomen om eens in de vier Jaar 'n officieel toernooi om het wereldkam pioenschap te houden. Tot nu toe, droegen wereldtoernooien bij de da mes uitsluitend een officieus karak ter. De eerste strijd om de wereld titel zal in Edinburgh plaatsvinden. Merkwaardig is overigens dat En geland tegen het voorstel stemde. drongen door Dick Schneider. De Ajacied: "Daar mekker ik niet over. Zoiets moet Je als prof gewoon pakken. En Schneider is op het ogenblik inderdaad prima op dreef". Van der Hart: "Dit is weer zo'n kwestie van de vorm-van-de-dag. Vele AJacieden draaien momenteel niet sterk". Ausputzer is dus morgenavond Epi Drost, van wie Fadrhonc eens heeft beweerd "ik moet geen cowboy in mijn elftal hebben". Maar Drost is rustiger, evenwichtiger geworden. "Ik neem nu vrijwel geen risico's meer. Dat hebben ze me wel uit het hoofd gepraat", beweert de man die morgen aan zijn tiende interland begint, maar voor de allereerste keer op zijn eigen plaats staat. Sprongkracht Fadrhonc vindt het ook opeens niet erg meer dat de Twentse voetballer aan de kleine kant is. De bonds coach: "Lengte maakt eigenlijk wei nig uit. Het komt op spronkracht en timing aan". Drost, die anderhalf jaar van het Oranje verstoken bleef: "Ik speel morgen natuurlijk onder een grote druk. Ik moet een examen afleggen, waarbij er waarschijnlijk geen her examen inzit als ik zak". Jan van Beveren: "Weet je dat ik er geen flauwe notie van heb hoe Drost als ausputzer speelt? Maar hel wordt nu ondertussen wel eens hoog tijd dat er op die plaats een Sosonko start met zege LEEUWARDEN In Leeuwar den is de beslissingswedstrijd begon nen tussen Enklaar, Sosonko en Zui- cema, het sluitstuk van het Friesche Vlagtoernooi om het schaakkam pioenschap van Nederland. In de eerste ronde is het treffen So sonko-Enklaar een bijzonder scherp duel geworden met wisselende kan sen. Nadat Enklaar in het begin van 't middenspel had misgegrepen kreeg Sosonko niet alleen het initiatief, maar won hij bovendien een pion. Waarschijnlijk heeft Sosonko het in dit deel van de partij te rustig ge daan. In ieder geval kreeg Enklaar plotseling tegenkansen. Af en toe Times over zwemtoernooi LONDEN Nadat de Parijse ren vinden het ongelooflijk dat bin- sportkran-t lEquipe vorige week al nen zo korte tijd wereldrecords zo- gissingen had gemaakt aangaande het gebruik van amabolica door Oost duitse zwemsters, heeft gisteren ook de Londense Tunes zich met dit pro bleem bezig gehouden. In een com mentaar schrijft deze Engelse krant daü de lichamelijke ontw.kkelimg van de Oostduitse zwemsters in het korte tijdsbestek tussen de Olympische Spelen en de wereldkampioenschap- Den het gevolg moet zijn van „spier pillen". De Times vraagt zich verder af of 'eel konden worden verbeterd. Naast de bezorgdheid over langdurige ge volgen voor deze Jonge meisjes heerst er ook een zekere angst dat veel jonge zwemsters de interesse in hun sport zullen verliezen als zij zien dat een land hun sport beheerst door het gebruik van onestetische midde len". Volgens de Times zijn er aanwij zingen dat in Oost-Duitsland anabo- lica worden gebruikt. „Binnen en wat voor maatregelen zullen jaar zijn de Oostduitse meisjes on- worden genomen nu men algemeen denktdat de dominerende rol van de Oostduitse meisjes tijdens de we reldkampioenschappen het gevolg is geweest van onnatuurlijke middelen. „Vooral Amerikanen denken dat dat hét geval is geweest, maar ook ande- waarschijnlijk toegenomen in gewicht en lengte. Het is opvallend dat de prestaties voornamelijk op de korte afstanden zoveel beter werden, om dat de gewraakte middelen slechts op deze afstanden enige „nuttige" uitwerking hebben", aldus de Times. Europese titelstrijd junioren Piet Keizer, hier in actie met Johan Cruijff, zal er morgen avond tegen Noonoegen niet bij zijn. vaste man komt, die zich er kan inspelen. Want in de laatste inter landwedstrijden heeft er steeds een andere "laatste man" gespeeld. In Wenen tegen Oostenrijk stond Aad Mansveld er; veertien dagen later tegen Spanje Rinus Israel; in de eerste wedstrijd tegen IJsland was Johan Neeskens ausputzer en in de tweede ontmoeting Dick Schneider. En ditmaal dus Drost weer. Ik hoop nu één ding: dat er wat deze plaats betreft iets definitiefs wordt bepaald. Al geloof ik nooit wordt bepaald. Al geloof ik nooit dat we in het Nederlands elftal weer tot een zo ingespeeld duo zui len komen als destijds Israel-Eij- kenbroek was". UTRECHT, VOORBURG «ANP» De Nederlandse meisjes-volleybal- ploeg heeft gistermiddag haar eerste wedstrijd in de finalegroep van het toernooi om de Europese kampioen schappen voor junioren verloren. In Utrecht eindigde de wedstrijd tegen de Sowjet-Unie in een nederlaag van 03 De setstanden waren 215, 2 15, 7—15. De ontmoeting vergde slechts drie kwartier. Een bevang en spelende Nederlandse ploeg heeft geen mo ment het niveau van de hardslaan- de Russinnen kunnen benaderen. Pas in de derde set, toen de Russi sche meisjes het blok gingen ver waarlozen, was er even sprake van werkelijke strijd. Nederland, met weer Ine Giesen en Margot Raterink als beste pslers, ging meer risico nemen en met enkele gedurfde aan vallen werden wat punten binnen gehaald. Lang duurde het evenwel niet. De Russische ploeg schakelde weer over naar een hogere versnel ling eü in enkele minuten was het met de formatie van Hans van Wij nen gebeurd. Nederland speelde met Charlotte Verbunt, Ria van Dam, Ine Giesen, De Nederlandse jongensploeg ver loor zijn eerste wedstrijd in de fina- 1 egroep tegen Tsjecho-Slowakije met 31. De setstanden waren: 1511, 10—15, 7—15, 1—15. "Het is natuurlijk leuk tegen een land als Tsjecho-'slowakije een set te pakken", aldus coach Piet Swie- ter na afloop, "maar als Je ziet hoe die 1511 tot stand kwam, daar was weinig eigen weric bij. De Tsjechen sloegen steeds voor ons blok langs uit. Zo hebben we de helft van de punten cadeau gekregen. Toen de Oosteuropeanen inge speeld waren, heeft Nederland inder daad nog maar een beperkt aantal punten kunnen pakken. Swieter: "In de eerste set probe ren ze alles uit. Waar de zwakke punten zitten, hoe ze moeten slaan. Niet dat ze de set bewust lateti lo pen, maar het kan ze niet veel sche len. In de tweede set beginnen ze pas echt te spelen". Basisopstelling Nederland: Ber- beu ,De Jong, Peeters, Uijterschout, De Wit en Kool. Wielrennen René Pijnen dis leek hij zelfs te gaan winnen. In de zondag jl. in de Ronde van het Noorden nog een elleboogblessure opliep, zal toch starten in het "cri terium der azen", dat zaterdag in lxiburg zal worden verreden. In de ze wedstrijd achter dernies starten o.a. nog Merckx, Zoetemelk en Gui- mard. tijdnoodfase vond Sosonko evenwel een wending, waardoor een toren eindspel ontstond dat in een gewon den stelling voor de Russische meester werd onderbroken. De uitgespeelde partij werd na 65 DEN HAAG „We gaan gewoon door". Deze woorden ko men zowel uit de mond van Jan Klok, bestuurslid van de stichting WISO (World Ice Skating Organisation)als van Frits Bergman, contactman van de WCS (World Championship Skating). Het is nog niet te overzien wie de langse adem zal hebben, hoewel de kansen van de WISO hoger moeten worden aangeslagen dan de mogelijkheden van de door de Amerikaan John Tyler gesteunde WCS. Klok: „Wij hebben al verscheidene getekende contracten binnen. Ande ren hebben zich mondeling akkoord verklaard en een paar rijders zitten ren". En Bergman: „wij denken in de loop van deze week tot overeen stemming met de schaatsers te ko men. Er zijn gesprekken aan de gang. De Nederlandse rijders kennen onze voorstellen". DIE SCHEIDS RECHTER" 6EEFT 'N DOELPUNT WAAROM EIGENLIJK? De positie van de WISO lijkt ster ker dan die van de WCS. Uithofdi recteur Klok: „Juridisch kan men ons niets maken, want Neeley van de failliete ISSL heeft schriftelijk verklaard dat de rijders vrij zijn. Bo vendien hebben we de notulen van de vergadering op 18 Juni waarin Neeley met de rijders en twee advo caten bijeen is geweest en een maand uitstel van betaling heeft gevraagd. Daar staat duidelijk in dat de rijders vrij zijn als hij op 18 juli niet aan zijn financiële verplichtingen heeft voldaan". Klok heeft met zijn mede bestuursleden Barel en Admiraal het nodige aan de voorbereiding voor het komende seizoen gedaan. „Voor de training van de Nederlanders zijn we tot overeenstemming gekomen met Piet Zwanenburg. Cor Nederveen zal hoofdzakelijk als masseur optreden, maar gaat ook mee trainen met de jongens. Zondag zijn we even heen en weer geweest naar Noorwegen om met enkele trainers te praten. We hebben de principes doorgenomen met Tenmann (Noorwegen), Barre lled (Zweden) en zij hebben zich op een redelijke basis akkoord verklaard. We willen een lijn trekken met alle trainers, zodat je naderhand geen scheve gezichten krijgt". Openheid John Tyler, afgevaardigd door een groep Amerikaanse zakenlieden, is al vanaf mei bezig zich in de prof- schaatszaken te mengen. „Hij heeft vrij zijn maar daar is hij niet op ingegaan en heeft het af laten we ten. Daarna zijn wij gaan zoeken naar een andere bestuursvorm, die meer openheid en continuïteit zou bieden, dan één man die er alleen maar op uit is zoveel mogelijk geld te verdienen. Zo zijn we gekomen tot de stichtingsvorm, waarin een aantal ijssportdeskundigen met enke le financieel belanghebbenden in één bestuur kunnen samenwerken .Ver der hebben we gesteld: we willen ook een praatcollege zijn met de amateurbonden, want wij moeten in de toekomst naar één bond groeien waarin amateurs en profs kunnen sa menwerken Als dat niet kan dan naar twee instanties, die vrien- schappelijk met elkaar omgaan. Niet zoals dat tot nu het geval was twee vijandige organisaties, die als kemp hanen tegenover elkaar staan en el kaar afkraken. Daar koopt niemand wat voor. Dat alles hebben we met de rijders doorgepraat. Toen kwam Ty ler weer op de proppen. Wij hebben vorige week dinsdag met hem gespro ken en hem informaties verstrekt over de situatie van hét ogenblik. Daarna hebben we hem niet meer gezien. Wij hebben zo'n vermoeden dat we niets meer van hem horen. Volgens ons volgt de heer Bergman, zijn zaakgelastigde, een soort intimidatie- politiek. want hij is er alleen maar op uit om geld te verdienen". En Bergman houdt vol: „Er is voortdu- gezegd niets met de ISSL te maken rend contact met Tyler. Dat blijft te willen hebben en dat is altijd zo geweest," aldus Jam Kick. ,.k heb in Juni tegen hem gezegd dat de rijders bestaan en gaat gewoon door. Deze week nog denken we tot overeenstem ming te komen met de rijders".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13