Iade luidt noodklok" Marcel van Dam en de Leidse huren eer bomen, inder mensen Veel bonnen zullen volgen EZERS SCHRIJVEN Si®AG_ uluat Biesbosch niet naar de knoppen gaan keerje formalistisch blijft heb je een kapstok voor je niks-doen. En als je niks doet tot lelijk een basisplan ligt is de Biesbosch inmiddels kapot". Burgemeester C. W. Smits dl lade en Drimmelen in het Noordbrabantse water- en natuurgebied is het zat. SEPTEMBER 1973 isiijeftzijn gemeenteraad voorge lee brieven op poten te ellei a: één naar het ministerie keer en Waterstaat en één >t recreatieschap Biesbosch. ten: grijp in voor dat het k e e stuk natuur en recreatie- reet iaar de knoppen is gevaren speedboten. De raad- der- i sterk- is unaniem achter atscfcrzitter gaan staan. orief aan de minister wordt om met spoed een snel- in te voeren voor de aa en, die door de Biesbosch Met hun moordende golf den ze de kreken in, verpes- ïet leven voor mensen die uu Je rust zoeken en Jagen ze same vogelstand weg. Aan latieschap wordt om aanleg Ui van nieuwe zandplaten, ten het gebied de besloten- uggeven, die drie Jaar gele- jween na de afsluiting van mgvliet. van deze zeearm maakte Je aan het getij, dat een van bijna twee meter tus sen hoog en laag water bracht. Bij afgaand getij kwamen grote zand platen bloot. Rondom die platen waren concentraties bootjes aan het spelevaren, op de strandjes vonden oud en jong hun plezier. Nu de platen zijn verdwenen verstevigen de razende racers in groeiende mate hun machtsgreep op de stilte. Voor het gemeentebestuur van Made en Drimmelen, dat het beheer voert over het belangrijkste gebied- de Zuidwaard - is het in theorie een heel simpele zaak. „Je zou zeggen: je moet die strand jes terugbrengen, dan hebben de mensen weer hun plezier", zegt de burgemeester. „De gemeente heeft dan ook een bestemmingsplan ge maakt. Staatsbosbeheer, Provinciale Planologische Dienst, Provinciale Waterstaat, Drinkwaterleiding, Na tuurbeschermers, de hele club heeft er vijf jaar aan gewerkt". Dat plan is verschenen als .Rap port Nationaal Park De Biesbosch". Het voorziet in nieuwe concentraties voor de dagrecreatie door het aan leggen van zandplaten. Het zand is 'gemeester C. W. Smits van Made en Drimmelen. letterlijk voor het opscheppen, nu Rotterdam gaat beginnen met de aanleg van De Geister, het derde spaarbekken voor drinkwater. „Rotterdam is gewillig genoeg", weet burgemeester Smits, „praktisch en heel kordaat. Als je tegen die jongens zegt „je moet daar een bult zand wegspuiten dan doen ze dat onmiddelijk. Tegen een zacht prijs je". Er ligt dus een bestemmingsplan van de Madense raad: uitvoerings kosten twintig miljoen. Het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk zegt dat het een prachtig plan is. Maar een gemeentelijk plan. En er is nu eenmaal een boekje „Projectontwik keling Openluchtrecreatie". En daar staat in dat er alleen subsidie wordt gegeven aan projecten, die zijn voorzien in een basisplan. En aan zo'n basisplan moet een regio naal onderzoek vooraf gaan. De burgemeester: „Daar is nu op dracht voor gegeven. Zo'n basisplan kost minstens een ton aan voorbe reiding en het is niet een, twee, drie klaar. Als Je het mooi wilt doen in deze tijd van openheid en inspraak houd je zo'n plan niet binnenskamers. Dan leg je het over al ter inzage. En dan is dat basis plan misschien over anderhalf Jaar eens gereed". Dat werken volgens het boekje met het voorbijgaan van elke praktische slagvaardigheid 'zit de gemeente Made hoog. „Als Je maar braaf aan de voeten van CRM blijft zitten mag er niets. Daar is het recreatieschap erg krachtdadig in: in het niets doen", klaagt de burgemeester. Hi j is zelf vice-voorzitter van het schap. Hij zou de zaken ook liever door deze instelling laten regelen dan door zijn eigen gemeente. Maar een recreatieschap is een log li chaam. De provincie vzit erin, de Biesboschgemeenten Made en Drim melen, Hoge en Lage Zwaluwe, Werkendam. Almkerk, Dussen, Raamsdonk. Breda als uitzendende gemeente, Rotterdam als belangheb- pende bij de waterleidingprojecten. Al die partners moeten steeds weer worden gehoord, waarbij de deelna me van de provincie- het door haar vele andere werk niet de vlotste- ook nog een hoop koninklijke goed keuringen nodig maakt. Het algemeen bestuur van het schap is de reoreatieraad. Burge meester Smits weet, dat die raad precies zo over de problemen denkt als hij. „Maar dan willen ze fatsoenlijk blijven tegenover de voorzitter, dat is de gedeputeerde Willems. Ze gaan het hem vragen en dan komt het wéér neer op dat basisplan. Zo kan je aan het meieren blijven". Het is verre van de Madense burge meester om een vuurtje te stoken tegen de gedeputeerde, hij draagt hem alle respect toe. „Maar zo'n man is veel te zwaar belast. Hij rent daar in Den Bosch van de ene vergadering naar de an dere. Hij wil alles zelf doen. Hij verandert persoonlijk de komma punten in de brieven. Zo'n man is allang blij als die vergadering met het recreatieschap achter de rug is. Hij denkt er pas opnieuw aan als hij een volgend keer accuut op punt staat zo'n bijeenkomst te moe ten leiden". Nog meer droefheid over de con structie van het recreatieschap: „Tachtig procent van de leden kent de Biesbosch helemaal niet. Dat verwijt ik zeze komen hier niet kijken. Ze zouden eens een weekend in de Biesbosch moeten gaan varen. Maar dan zitten ze thuis". Dezelfde formalistische houding, die het recreatieschap tekent is terug te vinden bij Rijkswaterstaat. Er is nog geen rijksregeling om de snel heid van de boten in de Biesbosch te beperken. Op andere plaatsen is die er wel. Men is nu aan het dubben „wat is precies een speedboot?". „Het rijk heeft de smoes: we krij gen al zoveel snipperregelingen, we zijn nu een overal-regeling aan het maken. Ze zien door de bomen het bos niet meer. Er varen in de Bies bosch motorkruisers van hier tot gunder. Die zijn even snel als een speedboot. Ze hebben alleen nog meer golfslag waardoor de kreken nog verder worden ingekalfd". De burgemeester vindt dat er maar een noodregeling moet komen. En ook op dit punt verwijt hij het re creatieschap niet driftig genoeg te zijn. „Je kunt als een hond voor de deur van Rijkswaterstaat gaan liggen om een regeling te krijgen of Je kunt zeggen: ze zijn bezig, ze zijn nog niet klaar. Dat scheelt tweehonderd procent". In Made kent men de praktijk: als het nog drie jaar zo doorgaat zal moeten worden gevraagd de Bies bosch maar weer af te sluiten. „Dat zou rampzalig zijn. We gaan terug naar veertig jaar geleden. Prikkeldraad om de hele zaak en alleen de vogeltjes erin". Om dit te voorkomen zullen er be palingen moeten komen die zeggen wat er wel en wat er niet mag in de Biesbosch. „£e zullen moeten werken als een zeef aan de rand van het gebied en ze zullen er acuut moeten komen, anders loopt het mis". De Zuidwaard is 2800 hectare groot. Het is dat gebied van de Biesbosch, waar je alleen maar per boot kan komen. De rest is- zij het met eni ge moeite- ook wel over land be reikbaar. Duizend hectaren zijn voor de drie spaarbekkens van de waterleiding. Van de overige 1800 hectare zijn er 1300 natuur- en stil- tegebied en 500 voor de recreatie. Het is niet de bedoeling de snelle pleziervaarder en de waterskiërs uit de Biesbosch te verbannen. Er moe ten vaarroutes open blijven, ook voor de rondvaartboten er zullen banen moeten komen waar al dat snelle geweld mag exploderen. „De watersportmentaliteit van twin tig jaar geleden is er niet meer", zegt burgemeester Smits met spijt, „die speedboten zijn er alleen maar om te showen, ze varen dwars door de andere routes heen. Alleen show, want speedbootvaren is niet leuk. Na een half uur ben je er kotsmis selijk van". Tweelingdorp Drimmelen heeft een moderne jachthaven, waar wel 1400 schepen in kunnen. Is dat nu wel te rijmen met het gemeentelijk streven de onrust weg te nemen, die de boten over dit recreatiege bied hebben gebracht? „De druk van de haven uit is niet zo groot. Ga op een zomerse dag maar eens kijken: ontelbaar veel boten blijven rustig in de haven liggen", bezweert de burgemeester. De heer Smits heeft de hoop, dat nu Made de noodklok heeft geluid, de andere gemeenten uit het re creatieschap wel achter hem gaan staan. Hoewel: „als ze dagelijks op je eigen grondgebied knoeien zeg je gauwer iets dan wanneer Je wat verderop ligt". Hij vertrouwt ook, dat het schap onder de druk van de recreatieraad en de twee Madense brieven iets zal doen. Duizenden boten zorgen voor het afkalven in de Biesbosch. .Rn ik geloof niet, dat als ze bij CRM de situatie eenmaal doorzien, zo flauw zullen zijn dat ze niet zul len zeggen: doe maar vast wat". De beslotenheid van de Biesbosch, verdwenen in het dood tij van het Deltaplan, zal moeten terugkeren door de aanleg van kunstmatige strandjes. Het moet nu. vinden ze in Made. En het kan nu. „In oktobpr beginnen ze aan de Geister, het derde spaarbekken. Dan wordt er toch weer zand gevaren. Als je die strandjes over drie Jaar gaat maken, is het zand uit dat bekken op. Dan zal je moeten wachten op de aanleg van het vierde bekken". Burgemeester Smits rekent, dat dit door de aanvoer over grotere af stand en met de orocentuelp verho gingen zeker tweemaal zoveel gaat kosten als een ingreep od ket" t°r- mijn. „Al krijg je dan 75 procent subsidie, dan ben je in je centen niets voor deliger uit. En het kwaad heeft weer twee jaar voortgewoekerd". Vandaa- dat burgemeester Smits met zijn gemeenteraad de gro*:e trom roert: rijkswaterstaat en het recreatieschap moeten nu maar eens spijkers met koppen gaan slaan. Al betekent dat niet, dat ze dan van de strijdvaardige burgemeester af zijn. „Ik heb nog een nota klaar voor het recreatieschaunou, dat is pit tige taal!" belooft de heer C. W. Smits. Hij houdt van zijn Bies bosch. De festiviteiten op 5 september hebben duidelijk bewezen dat óók de 3-oktoberfeesten terug moeten naar de binnenstad. Indien de 3-oktobervereniging en de hierbij betrokken gemeen telijke instanties hier afwijzend tegenover staan, dan kan wor den gesteld dat met wensen van de Leidse burgers geen reke ning wordt gehouden. En dat zou een betreurenswaardige zaak zijn. BESTUUR WIJKVERENIGING AKTIEF, Leiden. ?eede pak voor halve prijs! grote voordeeltube! Kies delig vastrecht-tarief om uw uis te verwarmen met aard- allemaal deze reclame- n om de consumptie te sti- Lang geleden beschouwde opvoering van de consump- ondan energieverbruik nog niet verpelljk, integendeel, men economische groei "ge- surM Fabrikanten van electra met aflopende tarieven: hoe verstookt, hoe lager de prijs SRtP jrkooppolitiek heeft zo'n ge- Kcces gehad, dat we nu met en zitten. De voorraden raken op. Daarom heeft een i topmensen uit wetenschap Jfsleven (de werkgroep Toe- «n soort vervolg-club-van- ilannen gelanceerd om het erbruik af te remmen. Hoe of electra U gaat verstoken, sr de prijs wordt. Benzine- .,e auto's zullen zwaarder be- Onjden dan zuinige wagentjes, andere gebieden zullen der maatregelen noodzakelijk Voor uw vierde kind krijgt kinderbijslag dan voor uw scl oor uw achtste kind nog pr dan voor uw vierde. In oden was dat geen probleem 8een milieuvervuiling (men "8 Ithans geen erg in) —er was ort aan energie (men dacht het niet op kon) en geen overbevolking (men al Neiging niet). j.v, .allemaal grondig veranderd. i zou er goed aan doen kinderbijslag te vervangen aflopende subsidieregeling tweede kinder minder, voor kind niets meer. ■film "Het laatste kind" (op Ld-2, 4 aug. Jl.) biedt een tvisie op het Jaar 1994. vanet in de Verenigde Staten r t dat men niet meer dan één hebben. Alleen als het korter dan tien dagen men het nog eens pro- 'en kinderloos gezind over al- et verbod en natuurlijk loopt dat goed af. Maar de film is één grote waarschuwing: moeten wij 't werkelijk zó ver laten komen met de milieuvervuiling, met de overbevol king, 'met energietekort en straks voedseltekort, dat we naar verplich te abortus toe gaan? De crisis is te voorkomen, door drie fundamentele beleidsombuigin gen: minder mensen, minder ener gie-verspilling en méér bomen. Een boom is de grootste energieprodu cent ter wereld (hout en zuurstof) én de grootste milieu-zuiveraar. Willen we echter over 20 Jaar ge noeg bomen hebben, dan moeten we NU beginnen met de aanleg van grote bossen en landschapsparken. Extra stimulansen voor deze nood zakelijke aanplant van nieuwe bo men zijn bovendien: 1. De prijs van hout is in twee Jaar 100 pet. gestegen: 2. Nederland is voor zijn hout- en papierbehoefte griezelig afhankelijk van het buitenland, n.l. voor 90 pot.; 3. Door de novemberstorm -1972 en die van april- 1973 zijn tien mil- lioen boven gesneuveld. Tien millioenDit getal, als kop boven dit artikel gezet, komt ook in het rapport van de werkgroep Toekomst voor. Een deel van hoog geleerde heren beveelt nl. naast een daling van het energieverbruik, ook een daling van het aantal inwoners van Nederland aan. tot Tien mil lioen. Zij zeggen niet hoe zo'n daling met 3,4 millioen inwoners moet wor den gerealiseerd, maar de enige mo reel-aanvaardbare wijze lijkt mij i.strlngente geboortebeperking op vrijwillige basis. Het refrein van een bekende song luidt: boven inplaats van beton. Een sympathike gedacht, maar niet erg realistisch. Zolang de bevolking toeneemt, moeten er bomen gerooid en beton gestort worden om huizen, wegen en scholen te bouwen. De wér kelijke verbetering van het milieu is slechts te bereiken door een fun damentele aanpak: méér bomen minder mensen. A. WEILAND, Witte de Withlaan 21, Eén dezer dagen moest ik met m'n wagen naar de binnenstad. Daar parkeerruimte schaars is, gaat men graag naar 'n van ouds bekende plek. Dit is voor mij 't Pieterskerk hof, waar men komend vanuit de Muskadelsteeg rechts afslaand met een 'n parkeerstrook had mits men gebruik maakt van de parkeerschijf. Ik schrijf had omdat men sinds kort 'n wachtsverkeersbord om de hoek heeft geplaatst, dat beslist niet op valt als men de Muskadelsteeg uit komt. Dat neemt niet weg dat hij er staat, en als je nu maar iedere keer wanneer men daar parkeert maar terug loopt, en kijkt of er die dag geen veranderingen plaats hebben gevonden, zou 't mogelijk zijn dat dit bord je opvalt en Je aan 't den ken zet. Nu is er voldoende ruimte op 't plein, doch wanneer Je daar ge bruik van maakt, moet Je accepte ren, dat Je wat roekeloze buurman z'n portierdeur tegen Je auto smakt, met als gevolg: 'n deuk, mij al eni ge malen overkomen. Dus was van ouds de huizenkant m'n plaats. Na een kwartier weggeweest te zijn, vond ik 'n proces verbaal k f 15 op m'n voorruit, met de mededeling dat ik fout geparkeerd stond, 't Ge sprek met de parkeerwachter was kort: betalen ik kan niets voor u doen, omdat dit parkeerbord bedoeld was voor 't plein, waarbij ik opmerk te dat wat bedoeld wordt niet altijd duidelijk overkomt, en dat m.i. dit bord zegt dat ik met de parkeer schijf mag parkeren. Ik heb helaas moeten betalen, om rechts vervolging te voorkomen. 't Hele geval zit me als bonafide weggebruiker hevig dwars en ik weet zeker dat er na mij nog velen zullen boeten. Ik heb de foto's bij de verkeerspolitie laten zien, die vindt dat ik in overtreding ben en dat dit niet met 'n waarschuwing afgedaan kan worden. De politie zal zien of dit bord verplaatst kan worden waar mee ze dus erkent dat hier misver standen gekweekt worden, en dus 'n waarschuwing alleen op z'n plaats Ik vermoed dat er eerst nog vele bonnen geschreven zullen worden, alvorens men iets doet. D. F. DEVTLEE, Lieven de Keijstraat 21, Leiden. Naar aanleiding van uw verslag van het bezoek dat 'onze Marcel van Dam' bracht aan Leiden i.v.m. de woningproblematiek, willen wij van BHW het volgende opmerken: Wij zijn teleurgesteld over de te leur van bovengenoemd artikel in uw en ons Leidsch Dagblad. Het leek net alsof de staatssecretaris aan een stel onmondige kinderen uitlegde hoe de wet was, terwijl de argumenten van de actiecomité's niet of nauwe lijks naar voren kwamen. Het is de Leidse bevolking zeer duidelijk hoe de procedure is. Zij weet beter dan Marcel van Dan hoe de huuradvies commissie werkt. De PvdA is altijd zo voor inspraak. Laten Marcel van Dam en ook wethouder Ham dan ook beter naar de Leidse bevolking luis teren. Uit onze eigen ervaringen noemen wij slechts één voorbeeld: voor 40 precies gelijke huizen in de Banka- en Bilitonstraat en de Kooilaan liet de H.A.C. voor het ene huis de huur verhoging wel doorgaan en voor het andere niet. Het enige verschil was onderhoud dat door de bewoner zelf was verricht. De PvdA was altijd tegen de huur- harmonisatie. Nu laat Marcel van Dam die in principe toch voor '72/ 73 doorgaan, met als enig argument: wet is wet! Op talloze vragen ging Marcel van Dam niet of op onbevredigende wijze in .Op de vraag van de BHW of hij een begin zou willen maken met het bestrijden van de inflatie, door een huurstop te geven voor alle oude én nieuwe woningen, zei Van Da mdat dan de huiseigenaren, - ook woning bouwcorporaties - dan de timmer man en de loodgieter niet meer zou den kunnen betalen. Hij suggereerde hiermee dat het de arbeiders zijn die de schuld zijn van de inflatie. Iedere bewoner weet wel beter. Zijn huis is of wordt 3 tot 4 maal afbe taald. Van de inkomsten van de wo ningbouwverenigingen gaat 3/4 niet op aan onderhoud maar aan a- Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. nuïteiten etc., rente en aflossingen van leingen van de staat Dit gaat op 75-jarige basis. Dus ga maar na waar het geld van uw huur blijft: aan rente op uw eigen belastinggeld! Nu maken wo ningbouwverenigingen nog niet eens winst in principe. Dus ga maar na wat er met uw huur gebeurt als uw schappij of een pensioenfonds is Op de vraag van hoe hij de nieuw bouw betaalbaar wil maken voor de arbeider ging "socialist' Van Dam niet in. Ja, hij zei iets over individu ele huursubsidie. Maar individuele huursubsidie tast de winst van het bouwkapitaal niet aan en moet ko men van ons belastingbetalers. Het blijkt weer eens, vertrouw niet (ook al heten die Marcel van Dam>, vertrouw alleen op uw eigen krachti Het dagelijks bestuur van de BHW Vergeer, Hoge Morsweg 120. tel. nr 63461, mej. Zijlstra. Groenesteeg 31 tel. nr 23545. mevr. Vermeer. Ai°- xanderstraat 17, mevr de Graaf, Toussaintkade 23. V. Kesteren, Gor testraat 50.. Naschrift De BHW toont weinig begrip voor wat er nu feitelijk aan de hand is geweest. Wij als nieuwsblad dienen in eerste instantie te beoordelen welke feiten nieuwswaarde hebben. Het spreekt voor zich dat de komst van Van Dam in dit verband op zienbarender is dan de aanw°zieheid van de BHW, en andere actiegroe pen. Ook voor de argumenten van Van Dam geldt dat. Per slot van rekening heeft de BHW evenals an dere acteigroepen, in de loop van de tijd tientallen malen de kans gen^d haar standpunten uitvoerig duide lijk te maken. Van Dams argumen ten echter kunnen als minder bekend beschouwd worden, tenz.11 men de naïeve gedachte huldigt dat „al les in Den Haag hetzelfde zegt en denkt". Aan deze generalisering ma ken wij ons liever niet schuldig In elk geval passen wij ervoor om tien tallen malen op dezelfde argumen ten de uwe te blijven hame ren, en als er dan iemand van de „tegenparij" komt, hem niet ook uit drukkelijk aan het woord te laten. Zeker als de andere argumenten al zo uittdentreure bekend zijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9