Jeerput fordt jeopend Diana Ross kan acteren HE CONTINUING STORY OF CULEMBORG Wieheeft er gelijk? Dodelijk ongeluk tijdens dropping H doet bod CSM gestand apitein il schip rug Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen dit: Bewijs is geleverd: KEN NIET ^AR MADRID BINNENLAND Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. 1 Als de politie daSr iets tegen doet, klinken 1 er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het J is onredelijk als de politieman mikpunt van I die protesten wordt. Hij heeft de wetten I niet bedacht. Hij moet er wel voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel ■jj van z'n taak. Soms leidt die taak tot het aanhouden 'f van een automobilist die te hard heeft gereden. Soms tot zomaar een praatj e op een bank in het park. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. DOKKUM <ANP> BU een sogenaamde dropping, waar by mensen op een voor hun onbe kende plaats uit een auto worden gezet, waarna zij een aantal op drachten moeten uitvoeren om ben slotte op een ontmoetingspunt berecht te komen, is in de ge meente Achtkarspelen een- auto tegen een boom gevlogen. Er is één dode, enige mensen werden gewond. Deze dropping was een onder deel van een feestprogramma ter gelegenheid van het regerings jubileum van de koningin. In verband met het ongeluk heeft het feestcomité de wieler ronde, georganiseerd door de wie lervereniging Drachten, dóe van daag zou worden gehouden, af- ÏÏAAG De deken van de Mdse orde van advocaten, Jhr. J' W. de Brauw, zal niet aan het internationale !S van de Union In- onale des Avocats dat van 23 september in Madrid wordt lee. Mr. De Brauw volgt hier- leslo et voorbeeld van de dekens Franse en de Belgische or- «tfschijnlijk zal ook de Duit- ai afwezig zijn. De dekens wil- M fmee protesteren tegen de in- van de Spaanse overheid Ivocatuur in dat land, al- De Brauw. De Nederlandse wel een officiële vertegen- Pr sturen om de ontwikkelin- iet congres te volgen. TERDAM Koninklijke Honig NV zal in ieder ge bod op de Centrale Suiker laPPij gestand doen. Het Van KSH heeft gisterna- meegedeeld hiertoe beslo pen op grond van de eerste ïs betreffende het aantal aandelen en certifica- Nakomende aanmeldingen édelen en certificaten CSM Jt nader bericht worden ge- rd> aldus KSH. ULEMBORG Wat een land waar dat allemaal maar kan. Farce Majeur-team zong het van de week nog in de RAI de Koninklijke Een van de Acht. We moesten er aan toen we gisteren in Culemborg in de achtergronden do- i het berichtje dat de vaderlands pers tussen alle Oranje- ilagen door amper haalde: de Culemborgse wethouder P. A. m Erp (politiek onafhankelijk) bedankt na dreigementen. zeker in Culemborg kan een maar twee kleuterleidsters en laat greep uit wat in deze die dan direct een krediet aanvra- story of Culemborg voor- gen voor het aanleggen van een de afgelopen jaren: een zandbak in de raadszaal, dan kunnen ^affaire, een gas-affaire, ter- PvdA en KVP verantwoorder spe- door afwisselend Ambonezen en len en zij maken zich dan ook niet autochtone beruchte families, meer vies", klapstuk een wethoudersaffai- NUL een hele lange staart. Een waarover thans opnieuw twee zijn gestruikeld. Opnieuw ut ln maart van dit Jaar trad ider Wiggelinkhuizen af. Wet- Kerkhof werd een week la- een motie van wantrouwen, li uitgestuurd. waren A. C. M. Van Erp beschikt behalve over 'n vlotte pen ook over een opmerkelijke welbespraaktheid. KVP-fractieleider Jan Koedam daarover: "Bestuurlijk gezien is Van Erp een nul, maar hij lult je wel van de sokken". Van Erp zegt blij te zijn dat hij niet langer de wet van Culemborg er Hurk (KVP) en de deze hoeft te houden. "Het beste cóm- uet anonieme telefoontjes ("Vui mentaar heb ik tot op heden thuis, weten Je wel te vin- in mijn eigen gezin gehoord, toen ik gde Van Erp. Van der daar, toevallig even aankwam. Ik legde vorige week het be- hoorde, dat mijn dochtertje aan ]ke bijltje erbij neer, na een mijn vrouw vroeg: Mama, wat is er met Van Erp met wie toch weer allemaal aan de hand op hem samenwerking niet meer het gemeentehuis?, waarop mijn L was en eergisteren kondig- vrouw antwoordde: "och niks kind, Erp aan dat het van hem wji krijgen misschien onze papa weer ter hoeft. terug", open brief aan de Culem- °P nagenoeg dezelfde manier pro- Courant geeft hij PvdA- beren het tot de uiterst beminnelij- lelder drs. Jos van Dillen 't ke door een nierstenenaanval uitge- neende advies maar geen nieu- schakelde burgemeester L. A. Her- meer te benoemen, mans gedecimeerde college van B. en W. en de uit 18 leden tellende raad alle Culemborgers in slaap te sussen. Niet dat dat lukt, de opge legde geheimhouding ten spijt. VETE Het deksel van de beerput gaat el ke dag een beetje wijder open. Vast staat wel dat een goed deel, van het jarenlange gekrakeel dat ten grondslag ligt aan de operette achtige bestuurscrisis waarmee de aan de kersenroute gelegen gemeen te thans worstelt stoelt op een even- oude vete tussen de afdeling Ge meentewerken, waarvan N. van der Eist directeur is en de afdeling Secretarie waarover A. J. Schuit de scepter zwaait. Een vete die zakelijk is begonnen, Wethouder Van der Hurk: af na ruzie HAAG De 36-Jarige John Iteln van de kotter „April 1", gaat via een kort geding Staat der Nederlanden pro- het scheepje, waarvan hij de r zegt te zijn, terug te krij- ,April Diamond" werd op 17 augustus in de haven leveningen door de politie ge- toen de kapitein en de 24- scheepsmaat 23 Indiërs en ners overboord zetten. i en de scheepsmaat het land uitgezet en in Enge- arresteerd, verdacht van een Aziaten Engeland bln- imokkelen. Ook de Indiërs en werden het land uitge- kosten, die hiervoor gemaakt bedrag van f 35.000, wil het e van Justitie trachten te op de eigenaar van de iamond". Daarom heeft het le beslag laten leggen op de ïin R. vraagt nu de it van de rechtbank in Den iet beslag op te heffen. De op 25 september voor de hkpresident dienen. met het geven van tegengestelde ad viezen, maar nu alle ordinaire ken- merken heeft van een zeer persoon lijke strijd. Een door de raad inge stelde commissie van onderzoek die wordt gecompleteerd door deskundi gen van een organisatiebureau duikt erin, brengt rapport uit en ziet haar conclusies onder de vlag van ge heimhouding in de doofpot gestopt. MES Burgemeester Hermans is de man van de lieve vrede. Zijn vriend en partijgenoot Koedam: "Velen vinden hem te slap, ik zeg liever dat hij zo veel te goed is, hij had al lang een keer giftig moeten worden enmet het mes op tafel moeten zeggen: me neer, u zit uit uiw nekharen te klet sen". Even later, wanneer we het er nog over hebben dat dancings, biosco pen en andere ontspanningslokali teiten in Culemborg geen enkele le venskans hebben (ze worden op de dag van de feestelijke opening on middellijk in puin geslagen door de plaatselijke jeugd), zegt Koedam: "Wat Culemborg nodig heeft is een harde burgemeester". Overigens zijn de meeste raadsle den wel blij dat de a-politieke Van Erp van het bestuurlijke toneel ver dwijnt. Koedam: "Het wordt tijd dat de PvdA een zetel in het college krijgt, ze hebben er als grootste par tij recht op. Een liefdesverklaring van de KVP aan de socialisten? "Er is eindelijk een begin van samenwerking, we denken over een hoop dingen het zelfde". De nieuw te vormen coalitie wenst in ider geval zo snel mogelijk i eind te maken aan het gescheld, roddel en zelfs gehuil binnen het ge meentehuis. Nu nog maakt dit 1534 door Rombout Keldermans ge bouwde schitterend mooie gebouw aanspraak op de vacante titel grootste duiventil van Nederland". Nergens in dit land is het verloop onder de ambtenaren zo groot als in Culemborg en dan hebben we het nog niet eens over het in- en uitvlie gen van wethouders. AMSTERDAM Toen ik uit Amsterdam naar Leiden terugreed zag ik opeens voor me een dood vogeltje opwarrelen door een voorbijsnellende auto en weer terugvallen zonder dat iemand zich om het lijkje bekommerde. Dat typeerde voor mij de film, waarvan ik zojuist de Nederlandse première had bijgewoond: "Lady Sings The Blues" met Diana Ross. Een film, die is geba seerd op het levensverhaal van de legendarische blues-zangeres Billie Holiday. Zij werd op haar sterfbed nog vanuit een hospitaal naar een gevangenis-ziekenhuis vervoerd, om daar gearresteerd te worden en in toch wel grote eenzaamheid afscheid te nemen van dit aardse leven. In de film van Sidney Furie is niet precies alles zoals het ook in werkelijkheid is gegaan, zonder echter die werkelijkheid zwaar geweld aan te doen. Dat gebeurt helaas nogal eens, als er films worden gemaakt waarin bepaalde beroemdheden ten tonele wor den gevoerd. We hoeven daarvoor alleen maar te denken aan het sterk geromantiseerde onzin-verhaal dat ooit over Benny Good man is vervaardigd. In deze film niets van dat alles. Wel een Diana Ross, die voor mij als actrice een openbaring is. Ze kan buitengewoon goed zingen, dat zal voor niemand een verrassing zijn. Enige tijd terug schreef ik in deze krant, dat ze me teleur stelde op de platen met filmmuziek uit deze film. Het was geen Diana Ross en ook geen Billie Holiday, zo stelde ik toen. Dat blijf ik volhouden, maar nu ik die muziek nog eens draaide zag ik de filmbeelden weer aan me voorbijtrekken. En dan is het muziek, die je wat doet. Het is namelijk de muziek die bij de actrice Diana Ross past en niet bij de zangeres, zoals we die kennen. Natuurlijk zijn er ook wel dingen in deze rolprent, waarop iets aan te merken is. Waar is bijvoorbeeld de verkrachtings-scene. Een gebeurtenis uit de jeugdjaren van Billie Holiday, die van grote invloed was op haar verder leven. In het script wordt die scene wel genoemd, in het boekje met prachtige foto's dat bij de platen hoort ook. Ik moet dus wel aannemen, dat dat gedeelte voor de Nederlandse bioscopen is vervallen. Misschien om de lengte terug te brengen tot een aanvaardbare, zoals te vaak ge bruikelijk is. De meeste couperingen gebeurenzo heb ik me laten vertellen, door de filmverhuurbureaus en door de bioscoopdirec teuren. En niet door de keuring. Die couperingen hebben dan ook niets te maken met onoirbare handelingen op het celluloid, maar zijn alleen aangebracht om de pauze niet te hoeven missen. Best mogelijk, dat zulks nu ook is geschied. Het script huppelt mij ook wat te lichtvoetig heen over het probleem van de verdovende middelen. Die maakten een eind aan het leven van Billie Holiday, ze was toen niet ouder dan 44 jaar. (Al zou ik moeten geloven, dat het 42 xvas. De Neder landse ondertiteling meldt dat tijdens de laatste beelden van deze film Maar, het blijft deelkritiek. Het geheel is erg fijn. Waarbij je er gewoon rekening mee moet houden, dat het script wel ge baseerd is op het leven van Billie Holiday, maar dat het verder een gelegenheid was om de talenten van miss Ross te tonen. En dat gebeurt rijkelijk, waarbij de meeste indruk op mij maakte de scene uit 't begin, later nogeens aan orde komend, waarin de hoofdrolspeelster voor de eerste maal wordt 'gepakt' ivegens het gebruik van verdovende middelen. Een zekere melodramatiek is hierin niet te ontkennen, maar wat speelt die meid van Ross dat allemachtig goed PIETER TAFFIJN Diana Ross als Billie Holiday met steun-en-toep er laat Piano- Man (Richard Pry or).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7