eiliger verkeer loor fietsers Wereld gaat open op de twaalfde Leidato Idee is geld waard Wanneer zwemmen in Leiden? Harry Dikmans maakt één karika tuur per minuut op de Leidato KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaamse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Gevraagd wordt aan een iedereen: idee voor de bijzondere expositie, verbonden aan de komende Leidato in 1974. Prijzen beschikbaar. Beste idee: 250 gulden. Zo mogelijk rekening houden met feit, dat in 1974 het 400 jarig herden kingsfeest ontzet van Leiden zal worden gevierd. Onderwerp is echter niet bindend. Ook andere voorstellen kunnen gehonoreerd worden. Plannen betrekking hebbende op deze herdenkingsfeesten zullen eerst worden doorgenomen met de 3-oktober-vereniging. Inzendtermijn voor "plannenmakers" bestaat tot 1 december a.s. Adres van inzending: Secretariaat Leidato, Haarlemmerstraat 281 in Leiden. De museummensendie de toonstelling op de Leidato ver zorgen, hebben laten uitreke nen, dat het jaarlijks bezoek aan musea in Nederland groter is dan aan voetbalvelden. Het CBS leerde, dat over 1971 6.500.000 mensen het voetbal veld bezochten en 8.600.000 de musea. In Leiden bezochten een kwart miljoen mensen de musea. Van de voetbalvelden is het aantal niet bekend. !D |k. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. uJdi ld op de Hooigracht en ver- Pelikaanstraat nemend is de f verplicht zich naar de buiten- ïook voor rechtdoorgaand begeven, voo irengt mee achteromkijken auu^ijk) voor achteraankomend vervolgens oversteken chteraankomend verkeer be- auto's en uit fietsers. Vele ''eten niet dat het gebruik Van rijstroken ook voor hen is, en zo kan de rechtdoor- ietser die wèl oversteekt ge leveren voor de fietser vlak Hem, die dit niet verwacht en 6rd. Behalve fietsers richting Pelikaan straat die niet van de verplichte rij strook gebruik maken, zijn er ook automobilisten die dat niet doen. Rij den er bijvoorbeeld verschillende fietsers op die rijstrook dan kunnen ze door gebrek aan ruimte niet ge makkelijk voorbijrijden. Overigens kan een fietser richting Pelikaan straat die wel in rijstrook rechtdoor- gaand verkeer rijdt zowel bij druk verkeer (spitsuur) als bij stil verkeer de griezelige ervaring opdoen dat als hij bij B weer naar de rechter kant van de rijbaan wil uitkijken moet voor auto's die hem van de verkeerde rijstrook af rechts gaan in halen. Daarom lijkt het mij, hoewel het dus tegen de verkeersregels is, beter dat de rechtdoorgaande fietser zich geen lor van die verplichte rijstroken aantrekt maar veiligheidshalve aan houdend rechts blijft rijden. Nóg be ter en verstandiger lijkt het mij ge heel rechts een aparte rijwielstrook te creëren, wat'nu net mooi op de weg kan worden aangegeven omdat het zojuist geasfalteerde wegdek van nieuwe beschildering moet wor den voorzien. Het woord is nu aan de verkeers- deskundigen. FRED VOS Haarlemmerstr. 301, Leiden Ik weet niet of de lezers dat klei ne stukje lazen: Er zou nu binnen kort begonnen worden aan de ver bouwing van de schouwburg. Nu pas en hij is al 2 winters ge sloten en moeten we vervoerd wor den, naar Haarlem, Den Haag en zells, Rotterdam. Als dat geld nu gebruikt was voor een nieuw zwembad, kan Je er nog vrede mee hebben, maar daar hoor je helemaal niets meer over. Overal verrijzen de zwembaden ais paddestoelen uit de grond, we kunnen gaan zwemmen in Oegst- gcest, Katwijk, Voorschoten, Leider dorp, niet te vergeten Alphen, waar invaliden op zondag in echt goed ver warmd (niet zoals in de Overdekte water terechtkunnen. In Bodegraven is 't op zaterdagmorgen voor hen heerlijk verwarmd. 't Gekke is dat er geen lijst van bekend is, Je moet het toevallig ho ren. Laatst las ik dat bejaarden nu ook apart kunnen zwemmen in De Does in Leiderdorp, maar hoe de temperatuur is, weet ik niet. Misschien zijn er nog meer moge lijkheden. Wat komt Leiden er toen weer bekaaid af. Kunnen we geen stichting in 't le ven roepen en zelf geld inzamelen. Wie geeft er de stoot toe? M. SMULING, Rijnsburgerweg 62a, Leiden. Biurgeiiiieester(sliuis) Mag ik even mijn verwondering kwijt over twee zaken, die de bur gemeester van Leiden betreffen? In de raadsvergadering van afgelopen maandag heeft PAK-fractie- leider In 't Veld duidelijk gevraagd of burgemeester Vis ook vindt, dat de raadsvoorzitter er is om de rechten van de raad te be schermen. Vis keek ondoorgrondelijk als zo vaak en gaf geen ant woord. Het is toch een interessante vraagstelling in een gemeen teraad met een college van B. en W. enerzijds, dat steunt op een minderheid, en een oppositie anderzijds, die ook een minderheid vormt. Verwondering verder over het feit. dat er nauwelijks gereageerd is op het voorstel van B. en W. om de zaak-ambtswoning waar bij Vis' voorganger Van der Willigen nauwer betrokken is dan hijzelf, zomaar willen laten passeren. Een commissie is er lang mee bezig geweest en heeft voorstellen gedaan, die bijna allemaal worden afgewezen door het college in zijn voorstel aan de raad. Merkwaardig detail: wethouder Elsgeest heeft kennelijk twee pet ten, één als commissielid en één als lid van het college, waarin het naar buiten brengen van een minderheidsstandpunt uit den boze schijnt te zijn. Bij mijn weten is het afgezien van enkele ad-hoc-gevallen in de raad nooit gebeurd in deze vermoeiende raadsperiode. De raad zal waarschijnlijk maandag over de zaak spreken. De stilte wijst erop, dat de raadsleden het moeilijk hebben om tot een beslissing te komen. Merkwaardiger is de zwijgzaamheid van de actiecomité's, die vorig jaar, toen de zaak aan het licht kwam, hun ongenoegen luidkeels van de daken schreeuwden. HANS MELKERT waar en waarheen" is de titel, die de tien Leidse musea hebben gegeven aan hun gezamen- expositie op de Leidato. "Van oersteen tot maanstof' kan ook. Dit beeld zult u er niet zien, deze poster is wel tekenend voor het sfeertje op de expositie. pfl LEIDEN Aan de opening voor het publiek ging gisteren op de grens van middag en avond de of ficiële opening van de huishoudshow vooraf in het speciaal ingerichte Lei- dato-restaurant. Een wat pompeus gebeuren met als slot het samen brengen van twee (Leidse)sleutels, alls symbool van bamid tussen com mercie en cultuur, door burgemees ter Vos en prof. Klasens, directeur van het rijksmuseum van Oudheden. Het werd een langdurige "happe ning". De heren Vis en Klasens be streden elkaar het (langste) woord in de wetenschap zeker een gelijke ir woordenstroom te hebben in Lei- dato-voorzitter Wolfslag, die een ver tegenwoordiger van het ministerie van CRM, burgemeesters, wethou ders en raadsleden uit deze regio en vele anderen welkom heette. Boven de Groenoordhal hangt weer de Leidato-zeppelin als een teken va wereldwijdheid. Die wereld ging open bij de officiële opening en uit de bol stapten schonen, die een werelddeel verbeeldden en lekkernijen hadden meegebracht. Al met al een aardig idee om de twaalfde Leidato op de ze manier van start te laten gaan. Burgemeester Vis constateerde, dat commercie en cultuur, die hier hand dn hand gaan, niet ver van elkaar staan. Hij verwees daarbij, naar de woorden van Leidato-voor- zitter Wolfslag en Leiden-Museum- stad-vertegenwoordiger Klasens, die beiden spraken over "hun klan ten". De wereld ging letterlijk open bij de officiële opening van de twaalfde Leidato, een tweeledige gebeurtenis in die zin, dat zowel burgemeester Vis als museumdirecteur Klasens een sleutel aan droeg. Op de foto boven een beeld van de opening m.m.v. meisjes uit alle delen van de wereld. Onder een overzicht van de huishoudbeurs. (Foto's Jan Holvast) gen. iEIDEN De 46-jarige Rot- vó damse sneltekenaar Harry mans maakt in de Mercedes- nd van Philip Morris Holland w. op de Leidato zeven maal half uur per dag met een ge- Jddelde snelheid van één kari- iag tuur per minuut op een zeer "°°jlginele wij e schetsen van ten- mstellingbezoekers die zich ir de stand ophouden. Deze te lingen (50 x 70 cm) zullen gra- door gastvrouwen aan de be- "fende gekarikaturiseerde ensdpsbezoekers worden uitge- kt. Het is de eerste maal dat irry Dikmans voor Philip Mor in Nederland deze show op- fet is zeer enerverend wertc" it Harry Dikmans. "Na een ■JU uur kom ik dan ook met een r kopje en pareltjes op mijn irhoofd uit het pak van 1 meter 1 meter. Per week teken ik 'n vol programma van 7 brstellingen van 'n half uur per gele zo'n IV2 km papier weg. Al- iiaal in schetsen van 50 x 70 r komt heel wat voor verzeker ik Je. Het it zo snel dat de mensen gelo- dat het automatisch gebeurt, ïsphijnlijk zien ze dan ook 2 öjee sprepen tegelijk op 't papier ook men. Het papier, dat als een ttt scherm aan de voorzijde van despak zichtbaar is. De worden niet afgeleid >r mijn tekenbewegingen, maar Q alleen de karikatuur "groei- De kromme lijn van een kin, een neus, wat rafelig haarwerk en plotseling herkent de beursbezoe ker zijn eigen portret. Na enkele strepen hebben ook de omstander reeds in de gaten wiens karika tuur ik op papier zet, en dat ont lokt nogal wat opmerkingen. Soms grof zoals "Het zal Je kop maar wezen" of "Zo'n neus had mijn overgrootmoeder op haar 80ste ook". En dan moet Je be denken dat het kokette wipneusje van een aardige jongedame op het papierscherm verschijnt. Meestal blijkt uit de opmerkin gen toch bewondering en dat streelt dan je eergevoel". Harry Dikmans gebruikt een speciale tekenstift die hij zelf heeft ontworpen. De "magic pen" werkt volgens het principe van een viltstift en kan met een inkt- houder worden gevuld. Het "re cept" voor de inkt in de pen heb ik zelf uitgedokterd. Ook het pa pier beantwoordt aan speciale eisen. Als ik in het reuzen-pak aan de achterzijde op het papier een streep zet, dan slaat de inkt door naar de voorzijde en is on middellijk droog. Wat vindt Harry Dikmans het moeilijkste van zijn vak? "Niet het sneltekenen, dat heb Je op een gegeven moment in Je vingers, Wit Je ogen zien, zet Je binnen enkele skoneden op papier. Het moeilijkste is een heer of dame uit 'b honderdkoppige publiek voor de box te halen, diet iets heeft wat de anderen niet hebben. De gene die ik teken moet direkt dooi de omstanders worden herkent. En dat betekent dat iemand met een snor, een gegroefd gezicht of met een speciale haardracht de voorkeur heeft". De razendsnelle karikaturist praat snel en maakt met gebaren duidelijk hoe hij het fikst. Twee gebalde vuisten springen open en werpen een karikatuur in de lucht op een stuk papier dat er niet is. Harry Dikmans waant zich in gedachten in zijn pak en gluurt naar het publiek door een drietal kijkgaatjes. Hij is één brok energie en als Je hem zo ziet zit ten, één met de tekening in zijn gedachten, lijkt 't alsof de strak ke lijnen van een aantrekkelijke vrouw met lang golvend haar, zich in de ruimte aftekent. Hoe is Harry Dikmans ertoe komen sneltekenaar te worden? "Kijk, omdat ik vijf kwartier in een uur praat, begon ik zo'n 25 jaar geleden als bonnisseur bij een reizend theatertje. Ik kondig de de nummers aan en ook wat ik zelf bracht. Dat was een combi natie van een conference en een demonstratie sneltekenen. Al pra tende vertelde ik bij voorbeeld een verhaal over mijn tante op een boerderij en tegelijkertijd te kende ik een koe. Als de confe rence zijn hoogtepunt bereikte werd de tekening omgedraaid en de koe bleek dan mijn tante in hoogst eigen persoon te zijn. Uit die combinatie - clown en tekenen is mijn huidige act gegroeid".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3