nith Brigitha zilver op rugslag akt 00 m. GUNNAR LARS SON ZET ALLES OP EEN KAART JFERS VAN ELGRADO" APPIE HAPPIE ROODENBURG-UVS erlandse zwemsport valt weer eens in de prijzen Cruijffen Krol in Europese selectie I. LDWS - HILLEGOM 3&v!£5r erenRiessen schakeld NEDERLAAG BODEGRAVEN POLOPLOEG Vergeten Olympisch kampioen komt terug £(ER NEEMT OVER 1 Ui DAG 3 SEPTEMBER 1973 jRADO Voor het eerst sinds Ada fCok's gouden Mexico-medaille is de Neder- raipwemsport weer in de prijzen gevallen. Enith Brigitha, winnares van het zilver ,00 meter rugslag van de wereldkampioenschappen, holde her en der om iedereen Fasjajda n-bad deelgenoot te laten zijn van haar vreugde: haar moeder, haar op de tribune, trainster Wil Storm en bondscoach Bert Sitters in de inzwem- n via de radio de ganse bevolking van de Antillen. Enith had het gemaakt. Hoe Daar wist ze nauwelijks een antwoord op te geven. terug kunnen komen in 1.10. Daar is ze niet boe in staat. Dat kun Je be ter kiezen voor een verhouding 1.09- 1.13. Dat heeft Enith keurig ge daan". Het resultaat was een tweede plaats en een nieuwe nationale recordtijd van 2.22.15 (voor de statistici: het oude stond op naam van Brigitha met 2.23.6). Het was het eerste van de twee nationale records, die deze avond vielen. Alie te Riet, de 20-Ja rige schoolslagzwemster van Zwem- lust, Jarenlang behandeld als het muurbloempje van de Nederlandse zwemsport, finishte als zevende in de finale van de 200 meter school slag in de nieuwe nationale record tijd van 2.44.89. Alie te Riet, afkom stig van dezelfde trainer (Van der ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur Oe Leidse Derby Sportpark Noord. tui ;st niet te hard afgaan" ze zich, „Wat er op die an gebeurde? Nou Wendy een slecht keerpunt, die weg en voor de rest heb Ijk niets gezien". In die ters gebeurde eigenlijk het enfke. Klaas van de Pol, bij de Olympische Spe- aar alweer naar de vijfde f ltugvallen. Maar het was herinnering, die de blik Brigitha ging door, dwars veijngrens heen en er die net zo spijkerhard Amsterdamse/ Antilliaan- avond: de Amerikaanse e kampioene Melissa Be- ield haar voorsprong vast. Europese recordhoudstei yarmati, die tien metei linish nog zeker een me- Dl/jlrong had gehad, viel stil. van armen reikte >assinwand, op het elek- :orebord stond een fractie econde later te lezen dat had aangetikt, opmars naar de erece- ze even naar s ojJan de Vries en nam toen er het rood wit blauw. rc§fich Bert Sitters en Wil jeerden nuchter op eweJdig troel", was de re de IJ-trainster. Sitters gaf noeite duidelijk te maken ook aan de kwaliteiten mochten hebben ge- Qeleen(] e ploegleiding zeker niet. eft op die 100 meter van Sitters: „Daar hebben we van ge- (toen ze vierde werd) niet leerd, dat ze minder snel moest af gezwommen. De anderen gaan. Kijk, er zit een bepaalde ver- nouding tussen de eerste en tweede nonderd meter. Als Je in 1.07 afgaat, zoals Enith in Vlaardingen, moet Je Veer) als destijds Kiene Bimolt, maar sinds een jaar of acht in Utrecht woonachtig, was Enith Brigitha tionale ploeg zit, sta ik op de Jaar- BARCELONA Ruud Krol en Johan Cruijff zijn uitgenodigd om op 31 oktober in Barcelona uit te komen voor een Europees elftal, dat ter gelegenheid van "de eerste wereld voetbaldag" een wedstrijd speelt tegen een selectie uit Zuid-Amerika. De volgende wedstrijd zal in Lima (Peru) wor den gespeeld. De coach van het Europese team, Ladislao Kuba- lo. nodigde de volgende spelers uit: Viktor (TsJechoslowakije) Jennings (Ierland): Fachetti (Italië). Moore Engelandi.Breit- ner (W.-Duitsland), Keita (Ma li), Gallego «Spanje». Becken- bauer (W.-Duitsland). Eusebio (Portugal), Cruijff (Nederland». Krol (Nederland). Mazzola (Ita lië), Riva (Italië), Edström (Zwe den) en Pirri (Spanje). De selectie van Zuidamerika is nog niet bekend, hoewel de na men van Pereira, Paulo Cesar, Rivelino (allen Brazilië), Sotil en Cubillas (Peru) genoemd wor den. De voorzitter van de Noord- ierse Voetbalbond. Harry Cavan. heeft gisteren verklaard, dat men Best graag weer het nationale ^eam ziet komen versterken. Cavan zei verder dat men nooit moeilijkheden met Best heeft gehad. Best, die deze week ver klaarde weer te willen spelen en Best is weer best die maandag de training bij Manchester United hervat, zou op 26 september zijn rentree kun- maken in de wedstrijd Noord- IerlandBulgarije in Hills borough, een wedstrijd in de voorronden om het wereldkam pioenschap. In de eerste wed strijd tussen beide landen, die voor Best zijn laatste interland was, werd Best uit het veld ge stuurd. Het Franse voetbalelftal, dat vanavond voor het eerst onder leiding staat van Stefan Kovacs, is voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Griekenland aan zienlijk verjongd. Vijf spelers zonder enige internationale er varing maken hun debuut. Slechts Tresor, Adams en Bereta zijn nog over van het team dat vorig jaar in Athene met 31 won. De loting voor de tweede ronde van de Europese bekertoer nooien voetbal zal op 5 oktober in hotel Atlantis in Zürich worden verricht. De ceremonie begint om 11.00 uur. tweede instantie door de mazen van hjkse wereldranglijsten vrijwel net het nationale selectie-systeem ge- hoog als Hansje Bunschoten en ADVERTENTIE slipt: uitsluitend als zwemster voor Anke Rijnders. Alleen valt wat zij de wisselslag-estafette. Gek doen veel meer op". Voor Alie te Riet was evenals voor Enith haar prestatie van vrijdag Maar omdat dat nummer op de een revanche voor Mlinchen. „Daar Alie te Riet gingen alleen sneller. Nu was het haar beurt". Maar de 200 meter van Vlaardingen dan? Daar klapt3 ze op de laatste baan volkomen in cikaar op het moment dat een Euro pees record binnen haar bereik leek. „Mijn lievelingsafstand", aldus Alie raakt. Nu heb ik het bewust anders te Riet. „Het is gek eigenlijk. Sinds gedaan. Op deze basis hoop ik het ik de laatste drie jaar in de na- nog wel even vol te houden". ZONDAG A.S. 2.30 UUR. LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" J )RK Tom Okker en U,ir Marty Riessen zijn in j nales van het heren dub- de open Amerikaanse [JBchappen op Forest Hills Bid. De Australiërs Owen rin John Newcombe ver- het Nederlands—Ameri- met 7—6, 6—7, 6—2. en Newcombe eisten ver- de titel op. In de eind wegen zij hun landgeno- iver en Ken Rosewall met 1-5, 7—5. VERTENTEE Jog a.s. 2.30 uur de Kempenaerstraat. BELGRADO Het Nederlands waterpoloteam zal in vergelijking met de Olympische Spelen van Me xico en München in Belgrado met tenminste één plaats lager genoegen moeten nemen. Gisteren namelijk werd de sleutelwedstrijd tegen Roe menië met 5-6 (1-2, 1-2, 1-1 en 2-1) verloren. Het hoogst bereikbare is nu nog als tenminste in de ko mende wedstrijden van West Duits land en. Griekenland wordt gewon nen een achtste plaats in het eindklassement. In de finale poule won Hongarije met 5-4 van Rusland en versloeg Zuid-Slavië de Verenigde Staten met 6-5. Hongarije leidt met zes punten uit 3 wedstrijden. BELGRADO Wie had eigenlijk nog iets gehoord van Gun nar Larsson, de wisselslagkoning van München? Niemand toch zeker. De Zweed, die jarenlang in Amerika trainde, was naar huis geroepen om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Stormbaanlopen en niet zwemmen. Geen ondergrond om de strijd met 's werelds beste zwemmers op te nemen. In de series van de 400 meter wis selslag bleef zijn plaats onbezet, op de 200 meter wissel van vrijdag wil de hij alles op één kaart zetten. En zie het vikingenbloed bruiste weer, dezelfde ijzige zelfverzekerdheid, waarmee hij drie Jaar geleden in or Barcelona de veelbejubelde Hans een eindtijd van 7.35.8: nu was de Fassnacht aftroefde en die hem in geheel vernieuwde Amerikaanse ploeg de Olympische 400 meter wisselslag- ruim twee en een halve seconde finale van München met een verschil sneller. De nieuwe combinatie toon- de vierde zwemdag, waarvoor 't pu- i,bliek slechts matig belangstelling toonde, beperkt tot één: de 7.33.22 van de Amerikaanse ploeg op de 4x 200 meter vrije slag. Mark Spitz en de zijnen waren vo rig jaar in München uitgekomen op van tweeduizendste van een seconde een wonderlijke regelmaat: Klatt 1.53.2 en Montgomery 1.53.4. Oost Duitsland eindigde achter Aus tralië en West Duitsland op de vier de plaats. Wel een bewijs, dat bij de heren de hegemonie van Amerika vrije slag: Greenwood (VS) 4.20.28; Rothammer (VS» 4.2150; Calligaris (It) 4.21.79; 4. ickard (Austr.) 4.23.48; 5. egner (Odl) 4.24.64; 6. El- Dh (Odl) 4.30.94; 7. Janice (Can) 4.31.92; 8. Na-relle Btr) 4.34.94. schoolslag: Vogel (Odl) 2.40.01; 2. Anke (Odl) 2.40.49: 3. i. (VS) 2.41.72; 4. Ljoed- milla Poroebaiko (Rus) 2.4221; 5. Britt-Marie Smedh (Zwe) 2.43.16; 6. Petra Nowsk (Wdi) 2.44.69; 7. Alie te Riet (Ned) 2.4459; 8. Eva Kiss (Hong) 2.4550. 200 meter rugslag: 1. Melissa Belote (VS) 220.52; 2. Enith Brigitha (Ned) 2.22.15: 3. An dres Gyarmaitd (Hong) 2.22.48 4. Christine Herbst (Odl) 2,22.66; 5. Andrea Eife (Odl) 2.23.55; 6. Wen dy Cook (Can) 2.23.59; 7. Debbie Cain (Austr) 2.24.26; 8. Sylvie le Noach (Fr) 2.26.05. Torenspringen 1. Ulrike Knape (Zwe) 406.77 pnt; 2. Müena Duchkova (Tsj) 387.18; 3. Irima Kalinina (Rus) 381.42; 4. Barbara Schaefer (VS> 367.08 5. Marina Janicke (Odl) 365.71; 6. Syl via Fiedler (Odl) 35559. HEREN 200 meter wisselslag: 1. Gunnar Lansson (Zwe) 2.08.36; 2. Stan Carper (VS) 2.08.43; 3. David Wilkie (GB) 2.08.84; 4. Andras Har- gitay (Hong) 2.09.52; 5. Christian Lietzmann (Odl) 2.09.57; 6. Wolfram Sperling (Odl) 2.10.54; 7. Fred Tyler (VS) 2.10.86; 8. Sergej Zaharov (Rus) 2.1056. 4 x 200 meter vrije slag estafette: 1. Verenigde Staten (Kurt Krump- holz, Robin Backhaus, Richard Klatt en James Montgomery) 7.3352; 2. Australië 7.43.65: 3. West-Duitsland 7.43.68: 4. Oost -Duitsland 7.44.44; 5. Zweden 7.45.58; 6. Rusland 7.47.79; 7. Groot-Bribbannië 7.54.30; 8. Frank rijk 8.04.65. de overwinning gaf op Tim Mokee, Krumpholz^ 1.53.Ï'S'Ü* maakte zich weer van hem mees- 1 ter. Op baan zes, terzijde van de fa vorieten, ewom hij zijn eigen race. Na honderd meter lag hij nog onop vallend in het veld. Ieders aandacht was gericht op David Wilkie, die nu noS n*et ernstig wordt bedreigd, op zijn specialiteit de schoolslag Sterkste naar voren diende te komen. Maar het was één baan verder Larsson. De Zweed knokte als beze ten langs Hargitay en Carper Bij de dames daarentegen is Oost-Duitsland onbetwist de sterkste al kaapte Amerika door Melissa hield het vol, al had de bassinwand Belote J 200 meter rugslag) en Hea- geen meter verder moeten zijn. Gebroken Na Hargitay's zege op de 400 me ther Greenwood (400 meter vrije slag) twee gouden plakken weg. Op beide nummers viel Oost Duits land buiten de prijzen. Achter Me lissa Belote werd Enith Brigitha, ter wisselslag en die van David Wil- die 's morgens bij het aantikken in kie op de 200 meter schoolslag, was de series haar hand had geblesseerd de Amerikaans/Oostduitse hegemo- tweede en Andrea Gyarmati derde, nie bij de heren voor de derde maal Op de 400 meter vrije slag ging de gebroken. strijd tussen de wereldrecordhoud- Het aantal wereldrecords bleef op ster Keena Rothammer (16) en de één Jaar Jongere Heather Green wood. Hier won het talent het van de ervairng. Keena Rothammer Olympisch kampioene op de 800 me ter vrije slag en dezer dagen ge kroond tot wereldkampioene op de 200 meter vrij, zag de taktiek, die Demont en Wilkie dezer dagen met succes hebben toegepast, onbeloond. Bij haar faalde het eindsprintje, dat haar langs Greenwood had moe ten brengen. "Het vorig Jaar stond ik nog twaalfde op de Amerikaanse ranglijst en nu ineens wereldkam pioene", realiseerde het Californi- sche meisje zich beduusd. De 18-Jarige Italiaanse Novella Cal- ligaris, in het voorseizoen vernie tigend verslagen door Hansje Bun schoten, greep de derde plaats in de nieuwe Europese recordtijd, van 4.21.79. Een dag zwemmen zonder Oostduits succes zou ondenkbaar zijn. Het kwam er dan ook niet van. Gunnar Larsson Renate Vogel reeds wereldkampioe ne op de 100 meter en de Europese recordhoudster Hannelore Anke, vochten op de 200 meter schoolslag een duel uit dat de Oostdultse ploeg in twee kampen verdeelde. Renate Vogel won uiteindelijk met een ver schil van 0.4 seconden. Maar trainer Langbein sloot beide meisjes innig in de armen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21